Biografie bundelt publicaties over natuur in het deltagebied Eerste kerstbomen alweer Inde handel 1-U56 Cursus „Pech Onderweg start in Middelburg Film in soos Disco Dayan Efl RUITER Dokter Mezgers patiënten in beeld Stille mars bij verjaardag verklaring Rechten van de Mens Kerstzang avond Winterwandel- tochten UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 319.345 EX. KERST- en NIEUWJAARS KAARTEN VLISSINGEN Schubertrecital Opleidings commissie gaat schildersvak populairder maken Vlis sing se werkgroep helpt mensen bij allerhande karweitjes Gevonden voorwerpen Advents- zangdienst voor ouderen De Zeeuwen Nieuwlandse molen komend jaar in restauratie YERSEKE - Er is geen ge bied in Nederland dat de laatste tientallen jaren zo snel en ingrijpend verandert als het Deltagebied. Delta- dammen, afsluitingen van zeearmen, dijkversterkin gen, ruilverkavelingen en industrievestigingen hebben gezamenlijk een diepgaande invloed op natuur, milieu en landschap van de Zeeuwse bekkens. Het Delta Instituut voor Hydrobiologisch On derzoek in Yerseke heeft tot taak de veranderingen als gevolg van de uitvoering van de deltawerken te bestude ren. In de loop van de tijd zijn er talloze rapporten over het in snel tempo ver anderde gebied gemaakt. Bibliothecaris M.A. Pronk van het Delta Instituut heeft dit allemaal 'ns op een rijtje gezet. Het resultaat is een boek waarin ongeveer drieduim zend publikaties en rappor ten zijn verwerkt. Het is ge titeld: Bibliografie over na tuur, milieu en landschap in het deltagebied. In het boek is niet alleen te vinden wie wat geschreven heeft, men kan er ook alle beschikbare informatie vinden over bij voorbeeld vogels op Walche- ren, vissen in de Ooster- schelde en de relatie tussen rekreatie en natuurbe scherming. Het 217 pagina's tellende boek wordt uitge geven door het Delta Insti tuut in Yerseke. MIDDELBURG -Wegens de grote belangstelling geduren de de afgelopen jaren (meer dan 120.000 cursisten) heeft de ANWB besloten om ook dit seizoen weer de cursus „Pech Onderweg" te organiseren. In Middelburg begint deze prak tische cursus op di. 9 jan., een op ma. 29 jan., een op do. 1 mrt. en een op di. 27 mrt. 1979 en wordt gehouden in de Scho lengemeenschap voor Be roepsonderwijs „De Wellin- ge", Kruisweg 2, aanvang 19.30 uur. De cursus omvat vier lessen van ca. 2Va uur, die in vier achtereenvolgende we ken steeds op dezelfde avond worden gegeven. De instructeurs zijn ervaren wegenwachten en technochefs van de ANWB. Gedurende de MIDDELBURG - Op woensdag 13 december draait de soos Disco Dayan in het ontmoetingscentrum Dauwe- daele de film „The night of the living dead" van regisseur Romero. De film handelt over twee mensen die een kerkhof bezoe ken en hierbij een vreemde lij- kachtige man zien (een zom bie). Een van hen wordt ge dood, de ander vlucht naar een naburig huis, waarin nog meerdere'mensen zich schuil houden. Zij proberen angstig hun leven te redden tegen een groeiend aantal zombies. De film begint om acht uur en is toegankelijk voor ieder een vanaf zestien jaar. De en tree bedraagt f 1,50. lessen worden o.a. de ontste king, carburatie, koeling en smering behandeld, waarbij speciale aandacht wordt be steed aan het onder alle weers omstandigheden starten van de auto. Het accent ligt bij deze cur sussen op het „zelf doen" en de lessen zijn gericht op het feit dat de deelnemers leken zijn op autotechnisch gebied. De les sen hebben als voornaamste doel de automobilisten een ze kere mate van handigheid bij te brengen in het opsporen en verhelpen van storingen die zich zowel thuis voor de deur als onderweg aan hun auto kunnen voordoen. In de jaren lange praktijkervaring van de Wegenwacht is gebleken dat een groot aantal storingen kunnen worden verholpen door niet-autotechnisch ge schoolde automobilisten die echter wel de cursus Pech on derweg hebben gevolgd. Voor het onderricht zijn duidelijke tekeningen en een aantal belangrijke onderdelen zoals stroomverdelers en car burateurs aanwezig. Bij de in structie wordt verder gebruik gemaakt van een auto, waar aan de deelnemers storingen moeten opsporen en verhelpen die van tevoren door de in structeur zijn aangebracht. Bovendien ontvangt iedere cursist een handig cursus boekje dat ook na afloop van de cursus goede diensten kan bewijzen. Na aanmelding ontvangen de cursisten een bericht van inschrijving waarin nadere ge gevens over de lessen worden bekendgemaakt. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij ANWB-kantoor Middel burg, Plein 1940 nr. 6, telefoon 01180-15155. De kosten voor deze cursus bedragen 60,- voor ANWB-leden en f 77,- voor niet-leden. Grote kollektie bij: Paul Krugerstraat 55-57 01184-12733 MIDDELBURG Maandag 11 december wordt in de con cert- en gehoorzaal te Middel burg een Schubert- recital ge houden Elly Ameling en Dal ton Baldwin. Elly Ameling zingt sopraan en Dalton Baldwin zal haar op de piano begeleiden. De avond begint om 8 uur en de organisatie is in handen van de ZVU. Kaarten zijn verkrijg baar bij de ZVU., bureau SCZ. Nieuwe Haven 41-43 en kosten f 16,50. CJppas 65 kost het maar f 7,50. GOES/MIDDELBURG Een tekort aan werkkrachten heeft de Stichting Vakoplei ding Schilders- en Stuka- doorsbedrijf er toe gebracht samen met de Zeeuwse werk gevers en werknemersorgani saties een regionale oplei dingscommissie op te richten. De commissie gaat onder meer helpen bij het plaatsen van leerlingen en stagiaires, voorlichting geven aan leerlin gen van mavo, havo en lbo, goede opleidingen in de be drijven bevorderen, kortom aan de weg timmeren om het schilders- en stukadoorsvak wat populairder te maken. VLISSINGEN - Er zijn in Vlissingen een aantal werke loze jongeren die de handen uit de mouwen willen steken. Samen met het Vormingscentrum Jonge Volwassenen is men gekomen tot de oprichting van de Werkgroep Prakti sche Hulp. Men heeft zich tot doel gesteld te helpen met allerhande karweitjes zoals tuintjes bijwerken, bood schappen en dergelijke. Het een en ander gaat geheel op vrijwillige basis zonder enige verplichting. Mensen die karweitjes hebben kunnen iedere maandagmiddag van twee tot vier en iedere woens dagmorgen van half tien tot half twaalf terecht in het Vormingscentrum Jonge Volwassenen, Verkuyl Quakke- laarstraat 11-13 of ze kunnen bellen naar tel. 01184-17819. Tevens zoekt men nog enkele vrijwilligers die zich bij de groep willen aansluiten. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt Tel. 01184-19910. Pottenbakken - Na de kerstdagen start het S.K.W. een cursus pottenpakken voor volwassenen. Kosten voor tien lessen van twee en een half uur zijn 35 gulden. De cursus wordt gegeven op donderdag van negen tot half twaalf. VLISSINGEN - Aan het bureau van Gemeentepolitie te Vlissingen werden in de perio de van 22-29 november 1978 de volgende voorwerpen aange geven: bankbiljet, driewieler, kin derdasjes, juten zak met in houd, zwarte portemonnee, verlovingsring. Aangegeven •dieren: konijn, schapedoes, bastaard teef zwart/wit. Ope ningstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. VLISSINGEN - In de gere formeerde kerk aan de Ka naalstraat in Souburg wordt op dinsdag 12 december een advents-zangdienst gehouden in de kerstsfeer. Aan deze avond werken mee het Souburgse Ouderenkooren het Souburg meisjeskoor bei den o.l.v. mevr. Francke. Ver der is er ook een kerstvertel ling door Jac. Sinke, een trom petsolo van Bart Vader en een declamatie waarvoor de heer en mevrouw Cordes zorgen. De aanvangstijd van het ge heel is om halfacht 's-avonds en de organisatie is in handen van de Stichting Welzijn voor Ouderen. De avond is zowel voor ouderen als voor belang stellenden. Mocht men vervoer nodig hebben, dan kan men zich wenden tot de heer Solin- ger in Bachten Poorte in Oost- Souburg. KOUDEKERKE - De mo tor- en autoclub „De Zeeu wen" houdt ook deze winter weer een vijftal mini-kaart - leesritten met start en finish in Koudekerke. Dit keer ligt het accent voor al op de B-klasse vooral omdat de belangstelling uit deze ca tegorie voor dergelijke ritten het grootst is. Getracht zal worden in deze miniritten de verschillende systemen te behandelen die voor de nog komende „Nacht van Huvers" van belang zijn. ,Een reden te meer dus voor de deelnemers om ervaring op te doen. Het inschrijfgeld is drie gul den vijftig per rit. De agenda voor de mini-kaartleesritten luidt: le rit dinsdag 12 decem ber, 2e rit 8 januari, 3e rit 23 januari, 4e rit 6 februari, 5e rit 19 februari. Men kan telkens vanaf half acht tot halfnegen inschrijven in café Dorpszicht op het Ctorpsplein in Koudekerke. MIDDELBURG - De sluiting van het Badhotel in Domburg is voor het Zeeuws Museum aanlei ding geweest een tentoon stelling aan Domburg rond de eeuwwisseling te wijden. Onder de titel „In dankbare herinnering" Iaat het mu seum aan het Abdijplein in Middelburg foto's zien van vorstelijke en andere pa tiënten van dokter J.G. Mezger. Deze arts maakte doorzijn jaarlijks verblijf in Dom burg aan het einde van de vorige eeuw deze badplaats tot in wijde kring bekend. Voordat dokter Mezger in 1885 naar Domburg kwam, had hij zijn praktijk uit geoefend in onder meer Amsterdam en Bonn, later ook in Wiesbaden en Parijs. Mezger kreeg zijn ver maardheid in Europa al in het begin van zijn carrière. Hij slaagde er namelijk op drieëndertigjarige leeftijd in de toen dertienjarige prins Gustav, de latere Zweedse koning, van een ernstige ziekte te genezen. Er zijn in het museum por tretten te zien van de ko- Kroonprinses Sophie van Zweden en Noorwegen, moe der van de latere koning Gus tav V van Zweden, die één van de eerste koninklijke patiënten van dokter Mezger was. ningin van Roemenië, die onder de naam Carmen Sylva gedichten publiceer de (de villa aan zee ivaar zij in die tijd woonde, draagt nog die naam), haar moeder Marie von Wied, keizerin Elizabeth van Oostenrijk, ex-keizerin Eugenie van Frankrijk, de prins en prin ses van Wales, enzovoorts. De tentoonstelling is tot 15 januari te zien op werkda gen van tien tot vijf uur. MIDDELBURG Aanstaande zondag is het dertig jaar geleden dat de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens werd afgekondigd. Dat ge beurde op 10 december 1948 door de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Amnesty Inter national gaat aan deze dertigste verjaardag nadruk kelijk aandacht besteden. Bij de activiteiten voor politieke gevangen baseert deze organisatie zich tenslotte op de naleving van die Rechten van de Mens. Rechten die op dit moment nog steeds in 117 landen over de hele wereld geschonden worden. De werkgroep in Middelburg haakt op deze gebeurtenis in door het houden van een stille mars. Met deze mars wil de werkgroep ook het publiek bij het dertig-jarig bestaan van de verklaring betrekken. De start is aanstaande zaterdagmiddag om drie uur voor het Middelburgse stadhuis. Na de mars zal er bij de in- formatiekraam van Amnesty International op de Lange Delft een kort toneelspel over mensenrechten worden gespeeld. NIEUW-EN ST. JOOS- LAND - De Nieuwlandse mo len wordt volgend jaar wel de gelijk gerestaureerd. De Scheldebode meldde vorige week dat de restauratie pas in 1980 zou plaatsvinden. Dat is niet zo. In 1980 krijgt de „De Hoop" aan het Vlissings Bo,- werk een beurt. De „Buiten Verwachting" in Nieuwland had eigenlijk dit jaar al opge knapt moeten worden. Door een tekort aan molenmakers is de restauratie verlaat. De mo len zal in augustus '79 onder handen worden genomen. Te gen kerstmis zal het karwei dan hoogst waarschijnlijk ge klaard zijn. MIDDELBURG - De zang vereniging Sursum Corda houdt zaterdag 16 december de jaarlijkse kerstzangavond in de Middelburgse Segeerstraat. Aan deze avond werken de volgende koren mee: Sursum Corda üit Middelburg onder leiding van de heer A. Joosse, de zangvereniging Sursum Corda uit Krabbendijke onaer leiding van A. Bouwmeester, het jeugdkoor Blijde Stemmen en het kinderkoor Van Knop tot Bloem onder leiding van J. Walhout. De koren treden zo wel gezamenlijk als afzonder lijk op. De organist Bram Beekman zorgt voor de bege leiding. De kerstzangavond wordt geopend door ds. G.A. Zijder- veld om halfacht. VLISSINGEN-Wandel ver eniging „Willen is Kunnen" start zaterdag 9 december voor de vijfde maal een serie win ter wandel tochten in de omge ving van Vlissingen. De start van alle tochten is in het gymnastieklokaal van de Scheldemond scholenge meenschap in de Paul Kruger straat. Liefhebbers kunnen inschrijven voor een afstand van tien of vijftien kilometer. i Degenen die tenminste drie van de vier tochten meelopen, komen in aanmerking voor een herinnering. Tijdens elke tocht krijgt de deelnemer een warme versterking aangeboden. Nog voordat Sinterklaas zijn verjaardag vierde, lagen de eerste kerstbomen alweer bij de handelaren. De prijs voor de meest in Duitsland en de Belgische Ardennen gekapte sparretjes is overigens niet mis: gemiddeld zal dat tussen de vijftien en dertig gulden bedragen, aldus een handelaar. De kwaliteit van de boompjes is redelijk.

Scheldebode | 1978 | | pagina 1