Elk seizoen 22.000 kilometer per auto Reimerswaal in actie tegen hondegeblaf Afscheid van wieier comité Gevaarlijke stoffen op rangeerterrein bij station Goes Wedstrijden van AV '56 55 Geen kerstherberg in Goes dit jaar Folk in Vestzak VOORZITTER VAN DE RECRON, DE HEER M. P. MOELKER: SCHOUWEN-DUIVELAND - De heer M.P. Moelker, voorzitter van de Recron in het district Zeeland, uitte zijn teleurstelling over het beeld, dat de diverse media over de recreatie-bedrijven in Nederland schetsen, in de laatste districts vergadering. „De recreatie-ondernemer wordt in de diverse media afgebeeld als een uitbuiter, die naar willekeur bepaalt wie er wel of niet op zijn terrein mogen kamperen, vindt hij. Wedstrijdschaatsers trainen in Pen Haag SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 Wim Hirdes (recht) met het aankomende talent Mari Stevense. REIMERSWAAL - Het gemeentebestuur gaat de ge luidshinder die honden soms kunnen opleveren, aanpak ken. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van B. en W. zal de politieverordening gewijzigd worden. En dan wordt het in Reimerswaal verboden om meer dan twee honden, die ouder zijn dan 3 maanden in huis te hebben. Wil men toch meer dan twee honden houden, dan moet men eerst vergunning vragen aan het gemeentebestuur, die de vergunning alleen zal verlenen als de honden geen no toire blaffers zijn. B. en W. willen de maatregel instellen omdat ze de laatste tijd geregeld klachten krijgen over de oprichting van hondenkennels in woonbuurten „Wij zijn van mening dat dergelijke activiteiten midden in de woon bebouwing niet thuishoren". Tegen hondenkennels op zich heeft het gemeentebestuur geen bezwaar: „Overigens bestaat onzerzijds tegen het op richten van hondenkennels en dergelijke op meer afgele gen plaatsen geen enkel bezwaar". GOES Het wielercomité Internationale Ronde van Midden- Zeeland, dat zo mogelijk in september van het volgende jaar uitpakt met een klassieke wedstrijd voor profs, heeft vrijdag avond afscheid genomen van twee zijner leden. KRABBENDUKE - Met de opening van de kunstijsba nen, enkele weken geleden, is ook voor de actieve Zeeuwse wedstrijdschaatsers het seizoen weer begonnen. Meestal een keer of drie per week wordt de afstand tussen Krab- bendijke en Den Haag (zo'n 125 kilometer) afgelegd door een groepje Zuid-Bevelandse schaatsers. Zij draaien op de Uithofbaan hun trainingsrondjes of nemen er deel aan wedstrijden. 217 VLISSINGEN - Aanstaande vrijdagavond treedt in het Vlis- singse Vestzaktheater de Engelse folkzanger Martin Carthy op. Carthy neemt in de folkwereld een buitengewone plaats in en wordt dan ook deking of folk genoemd. Volgens een criticus is hij meester en ook de meest geïmiteerde folkzanger. Het optreden begint om half negen, organisatie VSC-jongeren. GOES - Hei provinciaal bestuur vindt het niet nodig om er bij de spoorwegen op aan te dringen om een eind te maken aan het rangeren van treinen met gevaarlijke stoffen bij het station in Goes. De vereniging milieuhygiëne Zeeland had hierom ge vraagd. In een voorstel aan de commissie milieu-hygiëne uit de Zeeuwse staten zeggen Gedeputeerde Staten dat er geen aanlei ding toe is „gezien de door de betrokken instanties getroffen vei lig hei dsmaa tregel en". Rinus Moerdijk, die eind '73 zijn entree maakte in het Co mité en eerst samen met Ton- nie Hendrikse, maar later al leen, de karavaanleiding op zich nam, kreeg te veel be slommeringen aan zijn hoofd en had enkele maanden gele den reeds besloten te stoppen met zijn wieleractiviteiten. Heteelfde gold in feite voor Cees Rentmeester, die twee jaar geleden bij het Zeeuwse Comité kwam, de huishoude lijke dienst onder zijn beheer had, maar door drukke werk zaamheden opstapte. Voorzitter Piet Louwerse had veel lovende woorden voor beide heren, die zie zzeer ver dienstelijk hebben gemaakt en bood hen een zilveren tafe laansteker met inscriptie aan. Voor de opengevallen plaat sen heeft het Zeeuwse Wieler comité reeds enige kandidaten •op de nominatie staan. De vaste kern van dit groepje bestaat al jarenlang uit: Ar- jaan van de Kreeke, Wim Hir des, Ko Goeroe en Frans van de Berge, maar een paar jaar ge leden heeft zich daar ook als nieuwkomer bijgevoegd Mari Stevense. Ondanks het gemis van een kunstijsbaan dicht bij huis blijven zij gestaag door gaan op de gladde ijzers. Uiteraard vraagt hun tak van sport veel opofferingen. Per seizoen worden bijvoor beeld op en neer naar Den Haag zo'n 22.000 (tweeën twintig duizend) kilometer af gelegd en hoewel men geza menlijk in een oud wagentje kruipt dat speciaal voor dit doel is aangeschaft blijven er toch altijd flink wat reiskos ten. Bovendien gaat er flink wat tijd zitten in dat heen en weer reizen - op maandag avond, donderdagavond en zaterdagmorgen voor training en de wedstrijden op zondag. „Vooral 's zaterdagsmorgens moet ik wel eens door een zure appel heenbijten want dan moeten we reeds om zeven uur 's morgens op de baan staan en dat betekent even over vieren uit bed", zegt Mari Stevense. „Nietemin heb ik bewust ge kozen voor dee fascinerende tak van sport waarin ik me ge heel kan uitleven". „Zo schreef laatst een jour nalist in het Elseviers Weekblad, dat een recreatie ondernemer gasten van zijn park afschopt, omdat zij niets in de kampwinkel kopen. Dat is natuurlijk baarlijke non sens. „Net als iedere andere ondernemer, probeert de re creatie-ondernemer een vriendschappelijke verstand houding met zijn gasten te kweken. Dat is alleen maar in zijn belang. Iedere ondernemer doet aan klanten binding, want dat is een zekere weg naar De 22-jarige Stevense, even als Wim Hirdes en Frans van de Berge woonachtig in Krab- bendijke heeft niet direct de allures om een ster te worden aan het schaatsfirmament maar niettemin zal hij ook dit seizoen weer verbeten vechten om tot steeds betere resultaten te komen. „Op mijn leeftijd zit dat er nog wel in", durft hij te beweren. Gezien zijn prestaties van het afgelopen seizoen (44.6) op de 500 meter tegen 47.8 het jaar daarvoor en 2.20.4 op de 1500 meter tegen 2.33.6 een jaar daarvoor, alsmede ook flink wat scherpere tijden op de 1000 en 3000 meter kan er inderdaad nog wel wat worden verwacht van Stevense in de toekomst. Daar is trouwens ook Wim Hirdes van overtuigd. De 40- jarige leraar aan de LTS in Goes is nuchter genoeg om te bekennen dat in feite van zijn groepje alleen Arjaan van de Kreeke de enige is die op na tionaal niveau behoorlijk aan de bak is gekomen tot nu toe. Hirdes: „Dat stemt me tot grote voldoening en nu koester ik weer al een stille hoop dat ook Mari Stevense kan reiken naar een behoorlijk niveau". continuïteit. Het is daarom een psychologische onmogelijk heid, dat de recreatieonder nemer als een soort boeman over zijn terrein zou lopen. Dat zou geen mens een jaar kunnen volhouden". „Het is in iedere bedrijfstak weieens zo, dat er excessen worden gesignaleerd, maar dat wil nog niet zeggen, dat dan de gehele bedrijfstak slecht zou zijn aldus de heer Moelker". Enige tijd geleden werd in het televisie programma „Ko- Wim Hirdes, die reeds vanaf zijn 17e jaar actief aan de wedstrijdsport deelneemt „rolde in het vak" zoals hij het noemt via de Zeeuwse schaatsfamilie bij uitstek, de De Jagers. Hirdes daarover: „Toen Jaap de Jager, de in die tijd heersende Zeeuwse kam pioen op de lange baan me polste voor een serieuze schaatstraining was ik direct geporteerd. Met mij trouwens ook Jaap de Roo (broer van wielrenner Jo de Roo red.), Ko Goeree, Piet Rijn en nog enkele anderen. In de landbouw- schuur bij Jaap de Jager in Ka- pelle deden we onder andere aan droogtraining wat voor velen in Zeeland toen nog on bekend was, tevens veel licha melijke oefeningen en loop trainingen en direct als er na tuurijs was stonden we uiter aard op de schaatsen". „Van Jaap de Jager hebben we bij zonder veel geleerd", bekent Hirdes. „Niet alleen techniek maar Jaap heeft ons ook leren bijten, echter leren afzien. Voor zichzelf was hij een taaie, maar ook op ons bracht hij dat bijzonder goed over. Daar pluk ik nu nog de vruchten van. Je kunt je toch immers wel voor stellen als dat het voor mij op deze leeftijd en voor een vent als Ko Goeree die ook bijna veertig is wilskracht en door zettingsvermogen vraagt om nog met de actieve wedstrijd sport bezig te zijn. Onze ener gie die we daarvoor opbren gen, deze serieuze aanpak, on danks het feit dat we toch pure amateurs zijn, durf ik daarom ook gerust als voorbeeld stel len voor sportmensen die een andere tak van sport beoefe nen. Met wat meer opoffe ringsgezindheid zouden bij voorbeeld veel meer voetbal lers uit onze provincie naar een hoger niveau reiken dan nu het geval is." Wim Hirdes, die op 18-jarige leeftijd zijn eerste elfsteden tocht reed (Tourtocht) en Vooral was men teleurge steld over het gebrek aan ani mo om in de werkgroep te gaan zitten en de geringe deelname van verschillende organisaties aan het project. Van de raad voor het op bouwwerk in Goes, die het ini tiatief nam tot de voorberei ding van de Kerstherberg wil men nu weten of er voor vol gend jaar alvast stappen moe ten worden ondernomen voor De Recron is een lan delijke organisatie van recreatie-ondernemers die de belangen van de recreatie ondernemers bij de diverse instanties behartigt. De Recron verstrekt op een zeer uit eenlopend gebied aller hande informatie aan de ondernemers om niet al leen tot een verbeterde rechtspositie te komen, maar om tevens te pro beren het recreatie-pro- dukt te verbeteren. ning Klant" volgens hem ook de indruk gewekt, dat de re creatie-ondernemer zijn prij zen voor sta-caravans en ten ten op een onbehoorlijke wijze zou verhogen. De heer Moelker vindt dit een onzinnige voor stelling van zaken: „Kijk, wij worden als ieder ander bedrijf daarmee het befaamde zilve ren kruisje incasseerde is voorlopig zeker niet aan stop pen toe. Bij het klimmen der jaren heb ik zelfs nog kans ge zien enkele persoonlijke re cords scherper te stellen", zegt hij laconiek. Het Bevelandse schaats- groepje dat nu met de ijstrai- ning is begonnen zit ook in de zomermaanden niet stil. In mei begint men al met de droog training in „Den Inkel" en men oefent in het kader daarvan onder andere ook op rol schaatsen (vijf wieltjes achter elkaar) op een asfaltweg bij Rilland. „Dat gaat heel wat beter dan vroeger toen de rol schaatsen twee wieltjes had den", aldus Hirdes. De Zeeu wen verschijnen op de ijsbaan in Den Haag ook in een tenue van kunststof dat geweldig rekbaar is en door een goed aansluitende pasvorm de luchtweerstand kleiner maakt. Met uitzondering van Ar jaan van de Kreeke die tot de gewestelijke selectie behoort en onder leiding staat van Jan de Vries, trainen de Beve landse schaatsers in Den Haag gezamenlijk met de ijsclub Vlaardingen. Dat loopt perfect en erg ge moedelijk, volgens Wim Hir des die ook nog even aanstipt dat de Zeeuw Jan Mesu die al enkele jaren in Leiden stu deert, met het Bevelandse groepje meetraint in Den Haag. Sinds vorig jaar is er ook een groepje schaatsers uit Middel burg wekelijks op de Uithof- baan present. Dat groepje be staat uit: Hans Bostelaar, Dick Chardon, Bertus de Grauw en Jan van den Driest. Zij zijn specifieke marathonschaat sers en ook zij laten zich niet uit het veld slaan door Wet ge mis van een kunstijsbaan in Zeeland. het opzetten van een Kersther berg, omdat men de tijd dit keer ook te kort vond. De werkgroep vindt het wegvallen van een Kersther berg toch een verarming van de samenleving. Men zou onder zocht willen zien hoe binnen de plaatselijke samenleving het onderlinge verantwoorde- lijksheidsgevoel versterkt en verzakelijking tegengegaan kan worden. gecontroleerd door de Econo mische Kontroledienst, dus van ongeoorloofde opschroe ving van onze prijzen is geen sprake!" „Het is zelfs onmoge lijk!" „Het is zelfs zo, dat wij gedurende enige jaren, kosten verhogingen die met milieu heffingen te maken hadden, niet in onze prijzen mochten doorberekenen. De stijging van onze prijzen komt onder meer door sterke verhogingen van de toeristenbelasting. Per centages van 20 tot 30% waren geen uitzonderingen. Gelukkig mochten wij dit aan onze gas ten doorberekenen, maar de recreatie-ondernemer kan daarvoor niet aansprakelijk worden gesteld. jn e nieuwe kampeerwet is het nu zo gere geld, dat wij onze prijzen met maximaal 4% extra mogen verhogen, indien opgelegde kostenverhogingen van de waterschappen en gemeente lijke toeristenbelasting dit Op het ogenblik zijn er tus sen de gemeente Goes en de NS besprekingen gaande om het rangeerterrein te verplaatsen. De verplaatsing wordt echter in eerste instantie overwogen vanwege het gevaar dat de ver schillende stoffen kunnen op leveren, maar omdat het ran geren op zich voor verkeers overlast zorgt door de regel matig gesloten spoorwegbo men. In hun voorstel geven Gede puteerde Staten een precies overzicht van hetgeen erbij het Goese station passeert. „Ten aanzien van de gevaarsaspec ten kan worden opgemerkt dat de lading van de gevaarlijkste klasse, namelijk de ontplof fingsgevaarlij ke stoffen een enkele keer per jaar wordt ver voerd". Voor het vervoer van een dergelijke lading is een speciale vergunning nodig terwijl het laden en lossen plaatsvindt onder kontrole van noodzakelijk maken. „Nee, van uitbuiting is beslist geen sprake". In de afgelopen 5 jaar heb ben heel wat recreatie-onder- nemers gestreefd naar een ver betering van hun produkt. Op dit ogenblik is het zo, dat de meeste Nederlandse recreatie bedrijven zondermeer de toets der kritiek kunnen doorstaan en kunnen wedijveren met de meeste recreatie-bedrijven in Europa. Deze kwaliteits-ver- betering heeft natuurlijk in het verleden prijs-verhogend ge werkt, maar daar stond dan wel iets tegenover. Veel onder nemers lieten een zwembad aanleggen en/of recreatie ruimten voor haar gasten. In Zwitserland is men op dit vlak misschien iets verder dan Ne derland, maar er wordt hard aan gewerkt deze „achter stand" in te loDen. Een verklaring voor de vaak negatieve berichtgeving in de het korps controleurs gevaar lijke stoffen. Verder bevinden zich bij Goes, volgens de opgave van G.S., regelmatig een wagon met propaan- en butaanflessen en een ketel met petroleum/ gasolie. Beide wagons komen zo'n drie keer per maand naar Goes; een ketelwagen met brandbare vloeistoffen, die drie keer per week via Goes naar Middelburg gaat en ten slotte elke dag, behalve zater dag en zondag enige tankwa gons met fosfor, maximaal acht per dag, uit het Sloege- bied. En over die fosfor: „Deze voor zelfontbranding vatbare stof, die afkomstig is van Hoechst wordt onder stiksto fatmosfeer vervoerd, zodat het fosfor niet met zuurstof in aanraking kan komen. Bij ka- lamiteiten stelt Hoechst zo spoedig mogelijk materieel en deskundigen ter beschikking". pers over recreatie-bedrijven ziet de heer Moelker als een vorm van afgunst. „Het is bekend, dat over het algemeen, de recreatiebedrij- ven een gezonde bedrijfstak vormen. Dit wekt afgunst. Het is logisch te verklaren, waarom deze bedrijven floreren. „Kijk, er is nog steeds meer vraag, dan aanbod, hetgeen ons in een gunstige marktpositie brengt. Dit wil nog niet zeggen, dat wij over een monopolie positie be schikken. Bovendien, de door de regering opgelegde prijs maatregelen, zorgen er wel voor dat wij onze gasten niet overvragen aldus Moelker". Tot slot van het gesprek met de heer Moelker wordt nog op gemerkt, dat ongeveer 8000 mensen, in volledige dienst en part-time verband in Zeeuwse recreatie-bedrijven hun werk vinden. GOES - Op zaterdag 9 december is er in Goes-Zuid weer volop bedrijvigheid op het gebied van de atletiek. AV '56 houdt die middag namelijk zijn jaarlijkse clubcrosskampioenschappen, een scholierenwedstrijd en een prestatieloop voor alle leeftijden over een afstand van 6000 meter. Deze prestatieloop begint om half vier en men kan tot kwart over drie inschrijven in de garage box aan de Kastanjestraat. Voor KNAU-leden bedraagt het in schrijfgeld 2,25. Zij die niet zijn aangesloten bij de atletiekunie betalen een kwartje meer. Aan de scholierenwedstrijd waarmee het programma wordt geopend om één uur kunnen deelnemen jongens en meisjes in de leeftijdsgroepen van 8 tot en met 12 jaar. Het inschrijfgeld is 1,25. Voor deze scholieren wedstrijd kan via de school of rechtstreeks ingeschreven worden op het adres Jufferswegje 4 in Bieze- linge, telefoon 01102-2093. Dat kan gebeuren tot 1 decem ber. Let wel: na-inschrijving op de dag zelf is niet mogelijk. Het clubkampioenschap van AV '56 vangt aan om tien mi nuten voor twee met de wed strijd voor meisjespupillen B. Zij moeten 500 meter afleggen. De senioren en de jongens A beginnen om vijf minuten voor drie aan het sluitstuk van deze titelstrijd en dat is dan een wedstrijd over 7 kilometer. Recreatie-ondernemers buiten gasten niet GOES - Ook dit jaar zal er geen Kerstherberg worden gehouden in Goes. Een werkgroep, waarin vertegenwoor digers van verschillende organisaties is het neit eens kun nen worden over de behoefte aan en de opzet van de Kerst herberg.

Scheldebode | 1978 | | pagina 17