Edith Francfsseii-Rottier, bibliothecaresse en moeder van 3 kinderen ZAKENFLITSEN Dauwendaele IN GESPREK MET. Swami Singh in ontmoetingscentrum Van der Hoeven richt zaak beter in lZ±°neP I Koopavond (1) Manfred Mann in de Beuk koopavond Ik werkte terwijl mijn man de kinderen opvoedde. Natuurlijke stoffen bij het Zwarte Schaap Winkeliers Bellamypark e.o. timmeren aan de weg Terminus Rondleiding arrondisements - rechtbank Swingpop uitverkocht Operette uitverkocht Super Jones Joint zingt in Dauwendaele FNV discussieert over welzijn MENU D'AMIS Toetssteen brengt Territorium Najaars— postzegel- beurs in Vlissingen Overdekt winkelcentrum Middelburg Iedere vrijdagavond SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 NOVEMBER 1978 213 MIDDELBURG - Op de openbare bibliotheek in Mid delburg werkt Edith Fr an cis sen-Rottier als bibliotheca resse, maar toch heb ik haar uitgekozen voor dit interview, omdat haar loopbaan niet op de gebruikelijke manier is verlopen. Edith werkt al twintig jaar in het bibliotheekwe zen, is getrouwd en heeft drie zoons; één van bijna vijftien, één van dertien en één van acht jaar. Ik had met haar afgesproken om kwart over vijf in de bibliotheek en direct na mij stapt ze binnen. Ze kwam net van een vergadering en had hard gefietst om op tijd te zijn. Terwijl ze nog nahijft vuur ik mijn eerste vraag op haar af. Wat voor een soort werk doe je? „Ik heb verschillende taken binnen de bibliotheek. De be langrijkste daarvan is mo menteel wel die als hoofd van de schoolbibliotheek dienst. Dit houdt in, dat ik scholen be geleid bij het opzetten van een do cumentaite centrum. De meeste scholen hebben tegen woordig zo'n centrum of willen er een gaan opzetten. Om dat goed te doen is advies van een ervaren kracht op dit gebied vaak gewenst. Zo'n documen tatiecentrum is vooral bedoeld om de kinderen te helpen bij de ding had ik er niet voor, maar sinds kort volg ik de opleiding voor bibliothecaresse aan de bibliotheekacademie te Til burg. Vroeger was het alleen mogelijk om de dagschool te volgen, een opleiding, die drie jaar duurt. Ik moet daarvoor twee dagen per week naar school. Daarnaast werk ik twintig uur in de bibliotheek en moet ik ongeveer tien uur per week studeren. Een druk bestaan dus". Hoe vinden je man en kinde ren het, datje zo'n volbezet le ven hebt? Zijn studie, baan en gezin te combineren? wereldoriëntatie, wat tegen woordig een belangrijk vak is, vooral op de basisscholen. Het is een soort combinatie van aardrijkskunde en geschiede nis en is er vooral op gericht, dat het kind een goede algeme ne ontwikkeling krijgt. In het documentatiecentrum bevin den zich boeken, dia's en cas settes, die alle gericht zijn op scholing van het kind. Om de juiste adviezen te kunnen ge ven moet ik naar de scholen toe, vooral basisscholen, maar ook voortgezet onderwijs en hogere beroepsopleidingen. Een andere functie bestaat uit het aanschaffen van audiovi suele materialen voor de bibliotheek. Ook in dit geval betreft het informatieve dia's en cassettes". Welke opleiding heb je moeten volgen om dit werk te doen? „Ik ben twintig jaar geleden begonnen als administratieve kracht in een bibliotheek. Vandaar uit ben ik steeds meer het werk gaan doen van een bibliothecaresse. Een oplei „O ja, beslist wel. Het vergt wel de nodige organisatie, maar ie der een werkt goed mee. Het gezin is eraan gewend, dat ik werk en het komt het gezin ook wel ten goede. Als ik hele dagen thuis zit, voel ik me niet zo in m'n element. Uitsluitend huishoudelijk werk doen trekt me niet zo. Het werk, dat ik doe, vind ik. vreselijk leuk en hoewel het veel tijd vergt, houd ik toch ook tijd over voor het gezin, dat ik dan ook de volle aandacht kan geven. We leven wel volgens een strak schema. Ieder heeft zijn eigen taken in huis. De twee oudste kinderen moeten zelf hun kamer schoon houden (ook hun eigen bed ver schonen). Verder wassen ze af en in geval van nood kunnen ze koken. De jongste zoon moet tafeldekken. Mijn man doet boodschappen en kookt en als het nodig is, is hij direct bereid te wassen en te strijken. Eén ochtend in de week heb ik een hulp. Op deze manier is het prettig geregeld en iedereen is er zeer tevreden over". VLISSINGEN - Op zaterdag 25 november a.s. komt de heer Swami Singh met zijn dansgroep in het ontmoetings centrum- „Wi egi sani" aan de Oranjestraat te Vlissingen. Het optreden bestaat uit een dansshow met verschijdene authentieke Indiase, Indonesische en Surinaamse dansen, 's Middags zal Swami Singh een kinderstuk opvoeren n.l. „De gouden vogel". Kaarten hiervoor zijn f 2,50 per kind? 's Avonds zullen de dansgroep en Swami Singh de dansen uitvoeren. Kaarten hiervoor kosten f 3,50 per persoon. Kaarten voor beide uitvoeringen zijn te verkrijgen bij het welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104, Vlissingen. Waarom wilde je een baan? „Eigenlijk is dat zo gegroeid. Voor mijn huwelijk had ik die baan als administratieve kracht, waar ik het daarnet al over had. Dat ben ik blijven doen en van lieverlee ging ik steeds meer het echte biblio theekwerk doen, omdat dat mijn interesse had opgewekt. Bovendien wilde persé in mijn huwelijk wat blijven werken, omdat ik niet zo enthousiast ben over het huishouden. Ik wilde daarnaast nog wat ande re werkzaamheden. Ik heb enorm geboft met de periode, waarin ik begonnen ben met werken. Er was een groot ge brek aan mensen, zodat ze graag een part-time kracht er bij wilden hebben. Toen we in Purmerend woonden werkte ik twee avonden in de week. Weer terug in Middelburg besloot ik niet te werken, omdat de twee kinderen, die we toen al had den nog zo klein waren. Inder daad heb ik toen een jaar thuis gezeten, totdat er op de bibliotheek iemand weg ging en ze er niemand voor in de plaats konden krijgen. Via een kennisje kwamen ze toen op het idee om mij te vragen en dat heb ik met beiden handen aangegrepen. Ook mijn man vond het prettig, dat ik weer ging werken, omdat heel dui delijk was gebleken, dat ik mijn werk erg had gemist. De kinderen gingen toen naar MIDDELBURG - Op veler verzoek houdt Fred Jilleba, schrijver van een boek over Middelburgse monumenten panden, nogmaals een rond leiding door het gebouw van de arrondismentsrechtbank aan het Hofplein in Middelburg. Dit begint om acht uur. Lief hebbers kunnen tot acht uur in het voormalige woonhuis te recht. Wie te laat is, vindt een gesloten deur. MIDDELBURG Swing pop, de musical van Seth Gaaikema, die morgenavond in de schouwburg te zien is, heeft veel volk aangetrokken. De voorstelling is uitverkocht. MIDDELBURG - De ope rette „Einen Nacht in Vene- dig" die morgenavond in de Middelburgse schouwburg wordt opgevoerd, is uitver kocht. Zondag 26 november a.s. treedt de Nederlandse rock formatie Super Jones op in De Beuk te Middelburg. Super Jones is een nieuwe Nederlandse Rock and Roll band, die uit vier leden be staat. Het concert begint om 21.00 uur en kost f 5,- per persoon. De zaal is open om 20.00 uur. MIDDELBURG - Op zater dag 25 november zal de Sou- burgse formatie „Joint" optre den in het ontmoetingscen trum Dauwendaele. Vorig jaar heeft deze groep een talentenjacht gewonnen en' de prijs was het maken van een single en een optreden. De single is er inmiddels gekomen. Het heet „Introd uce myself" en is in alle Zeeuwse platenzaken te koop. Het optreaen had de groep nog te goed, maar nu is het dan zover. De groep be staat uit John de Korte, drums,1 Wim Reynierse, orgel, synthe sizer, piano, Dries Alexander,, bas'; zang en Eddy Telepary, sologitaar. De avond begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 4,-. Voor leden en donateurs van het wijkcomité Dauwendaele bedraagt de prijs 2,-. In het voorpro gramma is er de discotheek „Babalu". school en ik kreeg meer tijd voor het werk. Enige tijd later is mijn man guan studeren en hebben we de rollen omge draaid. Mijn man thuis nam een groot deel van het huis- ho uden en van de opvoeding op zich, terwijl ik hele dagen ging werken. Aanvankelijk stuitte dit op behoorlijk wat onbegrip. Men vond het maar raar, dat wij de roden hadden omge draaid, waarbij vooral het idee naar voren kwam, dat een va der toch nooit zo goed kinde ren kan opvoeden als een moe der. Wat natuurlijk klinkklare onzin is. Dat heeft vijf jaar ge duurd en is naar ieder tevre denheid verlopen". Waarom heb je juist dit werk gekozen? „Eigenlijk louter een kwes tie van grote belangstelling, die al dateert van het moment, dat ik als administratieve kracht met het bibliotheekwe zen in aanraking kwam. Van lieverlee ging ik steeds meer werk doen als bibliotheekas sistente en kwam er ook nog een brok idealisme bij. Vooral kinderen en het boek vind ik zeer belangrijk. Ik houd praatjes op ouderavonden, brugklassen komen op de bibliotheek op bezoek, we ver zorgen achtergrondinformatie over kinderliteratuur en we geven adviezen. Dit allemaal om de kinderen vertrouwd te maken met het lezen wat voor hun ontwikkeling zeer belang rijk is. Ook verzorgt de biblio theek veel sociale informatie, waar ik ook bijzonder in geïn teresseerd ben en wat ik ook heel belangrijk vind. Ik wil de mensen vertrouwd maken met de bibliotheek en ze laten zien, dat een bibliotheek meer is dan een instelling, waar je boeken kunt lenen. De bibliotheek is steeds meer een sociale functie gaan vervullen in de maat schappij en daarom doe ik mijn werk met enorm veel plezier en enthousiasme". Briesje. MIDDELBURG - Al sinds de braderie deze zomer, drijft me vrouw van der Lijke in de Middelburgse Lange Noordstraat 57 een winkel waarin zij natuurlijke stoffen verkoopt. Samen met haar man heeft zij het voormalige Zeeuws Kunstenaarscentrum omgebouwd tot winkelruimte Onder het motto „beter laai dan nooit" besteedt de Schel- debode enige aandacht aan de ze nieuwe loot in het Middel burgs winkelbestand. Me vrouw van der Lijke is de win kel op eigen initiatief begon nen. Zo heeft ze van haar hob by haar werk gemaakt. „Ik ben al m'n hele leven met draadjes en lapjes bezig geweest, met breitechnieken, weven en spinnen en noem maar op. Het klinkt misschien wat ver waand, maar ik weet er zo langzamerhand wel alles van af", zegt mevrouw van der Lij ke. In het midden van de winkel staat dan ook een tafel waar binnenkomers kunnen gaan zitten om advies aan haar te vragen of om de stapel tijd schriften met breipatronen door te kijken. Er is ondermeer wol (van het Texelse schaap), vlas, kameelhaar, katoen te krijgen. Ook in ruwe onge- sponnen vezels. De winkel is op dinsdag, donderdag en zaterdag open en op de donderdag-koop-avond. VLISSINGEN Negen jaar geleden op 14 november 1969 opende J. van der Hoeven Sr. de nieuwe Boek- Kantoor boekhandel en Drukkerij aan het Spuiplein 94 te Vlissingen. In de loop van deze 9 jaar is het assortiment goederen zo uitge breid, dat de ruimte te beperkt werd om de meubelen te sho wen herinrichting werd nodig. In overleg met de interieur bouwer Shop-Team uit Oos terhout, zijn nu de wanden op timaal benut. Zo is de ene zijde van de winkel ingericht voor een be tere presentatie van boeken en tijdschriften, terwijl aan de andere zijde de kantoor arti kelen, machines en meubelen overzichtelijk zijn opgesteld. Met een druk bezochte show en een schat aan bloemen hero penden de heren van der Hoe ven vrijdag 18 november hun met hulp van personeel, fami lie en vrienden in 4 dagen ver bouwde winkel. Ook op het gebied van drukwerk is de firma niet on bekend. Sinds de overname van de Scheldebode door de Uitgev. Mij. De Stem te Breda, wordt in de boek- en offset drukkerij alle soorten druk werk vervaardigd, zowel ge boortekaartjes als rekeningen briefpapier, verenigings- en kerkbladen. Zaterdagmorgen gaf de Showgroep Vlissingen de bijna voltallige familie van der Hoeven een serenade. VLISSINGEN De vereni ging van winkeliers en horeca ondernemers van Bellamypark- e.o. die dit jaar is opgericht, gaat rond Kerst en Sint Nico- laas van zich laten horen door tijdens de koopavonden enkele activiteiten te ontwikkelen. Op de koopavonden tijdens de Sint Nicolaastijd zullen door enkele Pieten cadeautjes en snoepgoed worden aange boden aan het wandelende publiek en aan de kinderen. Tijdens de Kerstkoopavonden is er in diverse kraampjes gra tis erwtensoep en warme cho colademelk te krijgen. De le den van de ondernemingsver eniging zijn te herkennen aan de raamsticker, waar de boei van het Bellamypark op afge beeld staat. VLISSINGEN - Morgen (donderdag) houdt de FNV op Walcheren een discussieavond over F.N.V. en Maatschappe lijk Welzijn. Inleider is de fe deratiebestuurder Michel Ne genman, die welzijn onder zijn beheer heeft. Men gaat dieper in op met name dat C.R.M. de verant woordelijkheid voor het wel zijnswerk meer als in het ver leden bij de gemeenten wil leg gen, is het voor de afdelings besturen en voor de leden van de F.N.V.-vakbond van belang meer dan tot heden aandacht te besteden aan de taken op het terrein van het maatschappe lijk welzijn. Om deze reden heeft men een federatiebe stuurder uitgenodigd die over een specifiek onderwerp praat en met de leden discussieert. De bijeenkomst wordt ge houden in 't Anker, Bonedijke- straat 163, Vlissingen en begint om 20.00 uur. (de gehele maand november geldig) Grapefruitcocktail met sherry Heldere kippesoep Gebakken Atlantische tong ravigotesaus diverse groenten aardappelen Coupe Helvetia 30,00 per persoon Deze maand extra voordelige wijnaanbiedingen. Maandag t.m. vrijdag gehele dag geopend: zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur. HOTEL RESTAURANT CAFE t.o. station GOES- Tel. 01100-27501 Lid Holland Tourist Motels MIDDELBURG - Op zater dag 25 november zal de Am sterdamse amateurtoneel groep „Toetssteen" het stuk „Territorium" van Ger Beu kenkamp opvoeren in de Kui perspoort in Middelburg. „Toetssteen" wil Neder landse stukken opvoeren op een niet-traditionele wijze. De groep probeert dit te bereiken in samenwerking met institu ten als Filmakademie Artibus, Rietveld en Jeugd en Muziek. Toetssteen staat onder artis tieke leiding van Ben Aerden. De groep heeft een kern van dertig medewerkers. Decors en kostuums worden in de eigen werkplaats gemaakt. Momen teel staan er vijf produkties op het programma, waaronder „Territorium". In dit stuk staat het kind centraal. „Ter ritorium" is een verzamelnaam voor vier korte toneelstukjes. In elk stukje gebeurt iets ake ligs met een kind. De reacties zijn in elk stuk verschillend en lopen uiteen van doodslag tot lachwekkende situaties. Het toneelstuk begint om acht uur. VLISSINGEN- Op zaterdag 25 november organiseert de Internationale Vereniging „Philatelica", afdeling Vlis singen een postzegelnajaars- beurs. De beurs wordt gehouden in de Rijksscholengemeenschap te Vlissingen, ingang Paul Krugerstraat. De beurs duurt van 10.00 uur tot 17.00 uur. Er zullen verschillende handela ren aanwezig zijn en om onge veer 15.00 uur is er een veiling. Tot besluit van de dag is er een grote verloting met mooie prij zen. Naar aanleiding van het verslag in Uw blad van woens dag 8 nov. '78, betreffende de eerste koopavond in Middel burg wil ik als „import" in Zeeland het volgende opmer ken: 1. Volgens een bestuurslid van de winkeliersvereniging is een koopavond meer voor de grote steden. In dit verband, wat noemt hij groot? Ik kom n.l. uit Gorinchem, waar al jaren lang de koopavond (donderdag) is ingesteld. Vooral in de bin nenstad is het dan zo druk, dat men zijn auto niet geparkeerd kan krijgen. Ik geloof niet dat Gorinchem zo veel groter (ik denk zelfs iets kleiner) is als Middelburg. Ik zie echter wel een groot verschil tussen Go rinchem en Middelburg en wel: In Gorinchem ging indertijd het voorstel tot het instellen van een koopavond uit van de Algemene Koopmans- en Win keliersvereniging (A.K. en W.V.) dus de winkeliers zelf. Dit voorstel deed toen in de gemeenteraad nogal wat stof opwaaien. Er was n.l. van de zijde van het winkelpersoneel via de vakbonden nogal kritiek gekomen, om reden dat men dan langer zou moeten werken. Niettemin kwam met een klei ne meerderheid het voorstel erdoor en werd donderdag avond de koopavond. Hoewel de eerste tijd ook wel enkele zaken gesloten waren, was het percentage zeer l|ag. Met uit zondering van zuiver slagers winkels zijn nu verder vrijwel alle zaken open, ook in de ver schillende buitenwijken. 2. Een tweede punt is de weekmarkt in Middelburg, die op donderdag - en bovendien nog de gehele dag - is. Dit is m.i. zeer ongunstig voor de koopavond. Mensen uit de omtrek, die naar de markt zijn geweest gaan in de avond niet terug voor de koopavond. Ook dit ligt in Gorinchem anders. Daar is de markt op maandag en dan nog alleen 's morgens van plusminus 08.30 tot even 12.00 uur, en na een uur zijn alle kooplieden alweer ver dwenen. De winkeliersvereni ging was en is zeer actief en organiseert regelmatig koop acties en wel b.v. omstreeks Pasen en zo in september en met Sinterklaas. De Paasactie zie ik meer als een tegenwicht voor de Paasmarkt op tweede paasdag, want dan is deze markt groter en drukker als de markt in Middelburg is in het seizoen. Op die paasdag waren Manfred Mann's Earth Band. MIDDELBURG - Vrijdag 24 november presenteert het jon gerencentrum Open de Beuk aan de Herengracht 52 te Mid delburg de befaamde Manfred Mann's Earth Band. De groep, die nu zijn eigen richting heeft bepaald na de succesvolle jaren met Manfred Mann geeft goed weer hoe het met onze eigentijdse muziek staat. Het past dan ook niet de ze groep van een label te voor zien (bv. symfonische rock). Het concert begint om 21.00 uur en kost f 10,- zowel voor leden als voor niet leden. Er is geen voorverkoop. vroeger alle zaken tot êên uur open. De laatste jaren gaan er nu van lieverlede meerdere dicht. Dit is waarschijnlijk mede veroorzaakt, doordat er vele zaken van buiten Gorin chem zich vestigen. A..Reijnen Koudekerke. De wijze waarop U in Uw editie van 8 november m.b.t. de koopavonden a. onvolledige en b. in elk geval (gedeeltelijk) onjuiste informatie verschafte, nopen mij tot dit schrijven. Voor wat betreft de onvolle digheid heeft het mij weer eens verbaasd dat de mening van de grootwinkelbedrijven ontbrak terwijl de grootwinkelbedrij ven zeker in Middelburg maar ook in Vlissingen zo langza merhand toch wel een belang rijk onderdeel uitmaken van het winkelbestand en het al leen al daarom reëel is om hun mening te vermelden. Het (ge deeltelijk) onjuiste zit hem in het feit dat U Dhr. Sinke zijn mening laat geven over de koopavond maar daar direct achter vermeldt dat Dhr. Sinke secretaris is van de Stichting Promotion Lange Delft. Ten eerste is Dhr. Sinke (officieel) nog geen secretaris van de Stichting Promotion Lange Delft, maar een ondernemer in de Lange Delft. Ten tweede wekt U de illusie dat het be stuur van de Stichting Promo tion L. Delft dit standpunt deelt c.q. dat Dhr. Sinke min stens als woordvoerder na mens die Stichting spreekt. Niets is minder waar. Ten der de: Ik ben de mening toege daan dat het op z'n minst sug gestief is en verwarrend werkt dat U iemand z'n eigen mening laat geven maar daarbij wel zijn (mogelijke) bestuursfunc tie vermeldt zodat men de in druk kan krijgen dat de „ei gen" mening ook de mening is van het bestuur waarin de be tref fende persoon zitting heeft. Ook dit vind ik op z'n minst gezegd onzorgvuldig en on juist. Tevens zou ik van de gele genheid gebruik willen maken om nog enige andere kantteke ningen bij Uw redactionele stukken te plaatsen. Om reeds na 1 koopavond zinvolle conclusies te trekken m.b.t. a. de levensvatbaarheid, b. com merciële haalbaarheid, c. de zin en het nut van een koop avond is op z'n minst voorbarig te noemen. Ik zou het uiter mate knap vinden maar wel onjuist als men nu reeds tot een conclusie zou kunnen komen. Medeom deze reden vind ikhet ook niet correct om zoveel op hef te maken over iets wat nog moet groeien. Ophef in de zin van redac tionele stukken, interviews en enquêtes omdat dit m.i. alleen maar kan leiden tot geforceer de en emotionele uitspraken die weinig objectiviteit uit stralen. Ik heb dan ook moeite met de teneur van Uw redac tionele stuk m.b.t. dit onder werp. Om toch wat tegenwicht in de schaal te leggen zou ik het volgende willen zeggen: A.- Geef de koopavonden een kans om zich verder te ontwikkelen, want vast staat wel dat het op z'n minst enige maanden duurt voordat men zinvol en objec tief kan oordelen over de koopavonden in al z'n facetten. B. Geef ook het publiek een kans om zich aan een nieuwtje te goed te doen en beïnvloed ze niet met redactionele stukken die op z'n minst voorbarig zijn, want er zijn ook heel wat mensen die positief staan t.a.v. een koopavond en niet alleen omdat het commercieel aan trekkelijk is c.q. kan zijn, maar ook omdat het mogelijk voor ziet in een sociale behoefte. C.J.J.M. Laurense, p/a Vroom Dreesmann, Middelburg. a Volop parkeergelegenheid

Scheldebode | 1978 | | pagina 13