WOONPLAN MET NIEUWE LEEF- EN BOUWVORMEN Bezoekje aan Vrouwenkafee is de moeite waard VUJTEN VOLHARDING DERDE LUSTRUM SPORTPALEIS Het Groene Laken bestaat tien jaar Arbeider Hoogovens vertelt over China Arnemuiden duurder voor toeristen Kringloop wigwam ANTWERPEN Van 24 oktober tot 12 november Engel Reinhoudt in Razzmatazz „De Trap" van Lodewijk De Boer in Schouwburg CPN wil 1 mei-viering in Vlissingen Bijeenkomst J.O.V.D. O mensenzoon! O mensenkinderen! A wv. Ik-LUCDUUL »»ui.nvjunu I l\\J VCIVIDCn lb/0 2U Werkgroep wil milieuvriendelijke piramide woningen in Vlissingen VLISSINGEN - De bestaande manieren van bouwen en wonen ontmoeten allang, maar vooral de laatste tien jaar, veel kritiek. Hier en daar ontstonden andere vormen van bouwen en wonen. Architect Piet Blom bouwde kasbahwoningen in Hengelo en paalwo ningen in Helmond, woningen die vooral in uiterlijk afwijken van de eenvormige twintig- ste-eeuwse bouwcultuur. Groepen mensen gingen ook samenwonen in communes en leefgemeenschappen. Zij wijken af van het idee dat ieder gezin apart in een huis zou moeten wonen. Het ideaal om een hechte familie te gaan vormen, bleek echter vaak te hoog gegrepen. Twee architecten hebben samen met De Kleine Aarde nu plannen ont wikkeld voor een woonvorm die én wat uiterlijk betreft en wat samenleven betreft volkomen anders is als voorgaande plannen. Een in april dit jaar opgerichte Walcherse werkgroep vindt deze plannen zo goed dat zij er naar wil streven dit woonplan in Vlissingen te verwezenlijken. Het gaat om de bouw van milieuvriendelijke piramide woningen, zoals die ontworpen zijn door de architecten Ge rard Schouten en Gerrit de Jongen. Een betere naam is ei genlijk wigwam. Dit staat dichter bij de filosofie van kleinschaligheid van Kleine Aarde dan de enorme bouw werken in Egypte. De Kleine Aarde in Boxtel, ooit begonnen met de verbouw en verkoop Zo kan het woonplan er in Vlissingen ongeveer uit gaan zien. Links staan de woningen rond een gemeenschapsruimte en rechts rond een gemeenschappelijke tuin. Of elk huis de windenergie met een apart molentje moet opvangen is nog in onderzoek. VLISSINGEN - Vorige week woensdag liep ik met m'n ziel onder de arm. Ik wil de dolgraag iets gezelligs gaan doen, maar wist niet zo gauw wat. Nou had ik wel eens van het vrouwenkafee gehoord, maar net als velen anderen.had ook ik tast van een aanzienlijke drempel vrees. Dat dit volkomen on zinnig was, bleek zodra ik tot een kloek besluit was geko men. In m'n trouwe autootje ben ik naar de Verkuyl Quakkelaarstraat getoefd, waar in het gebouw van het Vormingswerk Jonge Vol- ARNEMUIDEN - Toeristen die Arnemuiden bezoeken zullen volgend jaar waar schijnlijk meer belasting moeten gaan betalen. B. en W. stellen de Arnemuidse raad voor om de liggelden in de jachthaven Oranjeplaat met 35 procent te verhogen, terwijl land- en watertoeristen per overnachting vijf cent meer gaan betalen. Land- en watertoeristen betalen nu vijfendertig cent per overnachtig. De raad ver gadert op maandag 5 novem ber. VLISSINGEN - Een Ne derlandse arbeider van Hoog ovens uit IJmuiden maakte af gelopen zomer een zeventien- daagse reis door de Volksre publiek China. Hij was eéri van de eenentwintig die een arbei- dersreis maakten op uitnodi ging van de Vriendschapsver eniging Nederland-China. Vrijdagavond 3 november komt deze arbeider naar de Bonedijkezaal aan de Bonedij- kestraat 57 in Vlissingen om het een en ander over zijn er varingen te vertellen. Aan de hand van dia's vertelt hij over de vele fabrieken, de volkscommunes, ziekenhuizen en de verschillende buurtco- mités die hij bezocht heeft. De avond begint om acht uur. De organisatie is in han den van de Groep Marxisten- Leninisten wassenen (VJV) het vrou wenkafee is gehuisvest. Toen ik binnenstapte zaten drie vrouwen aan een gezellig barretje koffie te drinken. Al spoedig zat ik ook achter zo'n geurig bakje. De sfeer is er heel genoeglijk, hetgeen niet in de laatste plaats te danken is aan de inrichting. Het ge heel doet eerder denken aan een gezellige grote huiska mer dan aan een café in de gewone zin van het woord. Zonder afbreuk te willen doen aan de doorsnee-cafés, moet ik toch toegeven, dat ik het hier gezelliger vind. Het vrouwenkafee draait nu voor het derde seizoen en met steeds toenemend succes. Ie dere woensdagochtend van negen tot twaalf uur en ie dere woensdagavond van acht tot twaalf uur is het café geopend en zijn alle vrouwen welkom. Naast deze gezellig heidsavonden worden er vanuit het vrouwenkafee ook andere activiteiten georgani seerd. Iedere woensdagavond worden er twee yoga-cursus sen gegeven. In samenwer king met het VJV worden er VOS-cursussen georgani seerd. VOS staat voor: Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving. De cursus is bedoeld voor vrouwen, die meer willen weten over hoe de vrouw functioneert in de samenleving, wat haar rech ten zijn, waar ze staat in het grote geheel. Eens per maand is er een open avond, waar dan ook mannen welkom zijn. Iedere donderdagavond is er een vrouwenpraatgroep, die feministisch getint is. De vrouwen kunnen hier over zichzelf praten, over hun er varingen en gevoelens en over hoe ze tegenover ande ren staan, tegenover hun partner, medegroepsleden en medemensen. Vaak werken deze praatgroepen zeer ver helderend voor de deelneem sters en het enthousiasme is dan ook erg groot. Het vrouwenkafee telt on geveer 65 vaste leden, die in ruil voor f 3.- contributie per maand de vergaderingen kunnen bijwonen, de notulen krijgen van elke vergadering en op de hoogte worden ge houden van de financiële si tuatie. Bezoeksters zijn ech ter niet verplicht om lid te wordenIedereen kan vrijblijvend binnenstappen, hetzij voor een gezellig bab beltje of om eens lekker te bomen over iets wat je inte resseert met je sekse-geno ten. De drempelvrees, die velen nog hebben, is onge grond, want die drempel be staat niet. Het is mij goed be vallen, dat ik over die denk beeldige drempel ben heen gestapt. Karin Bekkenutte. OOST-SOUBURG - Het Tamboer- en Trompetterkorps van de Souburgse muziekvereni ging Vlijt en Volharding viert aanstaande zaterdag het derde lustrum. De muziekvereniging heeft de grote zaal van De Zwaan afgehuurd om dit te gaan vieren. Alle leden en oud-leden zijn uitgenodigd om het vijftienjarig bestaan mee te vieren. Het programma begint 's middags om twee uur met een muzikale rondgang door Oost- en West-Souburg met medewerking van het Tamboer- en Trompetterkorps en verschillende andere muziekverenigingen met majo rettes. De Zwaan aan de Kromwegesingel Ibis om halfacht open. Het feest begint om acht uur met een optreden van het jubilerende korps, waarna een bingo-dansant wordt gehouden met muzikale medewerking van The River Side Combo. De foto toont leden van het korps tijdens een repetitie. van onbespoten groente, is uit gegroeid tot een beweging die zich met alle facetten van de maatschappij bezig houdt. Voorop staat daarbij dat mens en milieu een geheel vormen. De mens mag best in dat milieu ingrijpen, als dat maar niet ten koste van de harmonie en het natuurlijke evenwicht gaat, aldus De Kleine Aarde. Dat betekent in de praktijk dat we zuinig moeten om springen met water, energie en grondstoffen. Onze land- bouwprodukten moeten we met natuurlijke mest kweken en zonder chemische bestrij dingsmiddelen. Energie moe ten we halen uit zon, wind en uit afvalstoffen, regenwater kunnen we opvangen voor de watervoorziening, enzovoorts. Om deze ideeën uit te kunnen voeren kwam Kleine Aarde lo gischerwijze op nieuwe vor men van wonen. Na verschillende kringloop huizen te hebben uitgepro beerd, ontwerpen de twee ar chitecten een verbeterde ver sie: de piramidewoning ofwel kringloopwigwam. In deze ze ven meter hoge luxe wigwam wordt zonne-energie opgevan gen door collectoren en wordt gebruik gemaakt van de ener gie die de wind geeft. De Wal cherse werkgroep, „Centraal Wonen Vlissingen" geheten, is er wat de energie-voorziening betreft nog niet helemaal uit. Tom Caljouw uit Oost-Sou burg is lid van de werkgroep. „Het is niet realistisch om te denken dat je alle benodigde energie op die manier zelf kan leveren", zegt hij. „Wel willen wij de energie van zon en wind zo veel als mogelijk uitbuiten. Wij hebben twee studenten van de Vlissingse HTS ge vraagd te onderzoeken hoe dat 't beste gedaan kan worden. Zij gaan ook bekijken hoe de wo ningen het bes geïsoleerd kunnen worden". De wigwam meet op de grond acht bij acht meter. De twee er boven liggende verdie pingen worden natuurlijk steeds kleiner. Zo'n huisje gaat verbazend weinig kosten: tussen de veertig- en vijftig duizend gulden. Daar komt dan nog wel ongeveer vijftien duizend gulden voor de ener gievoorziening bij. Het is de bedoeling deze wigwams in groepen bij elkaar te zetten met een gemeenschappelijke ruimte (een kluster) en een ge meenschappelijke tuin. De Walcherse werkgroep ziet hier 't liefst een moestuin ontstaan. De voordelen van een derge lijke woongemeenschap zijn volgens architecten Schouten en De Jonge dat de bewoners zowel op zichzelf als met el kaar kunnen leven. De wig wams zijn bovendien zo ont worpen dat zowel een- als tweepersoonshuishoudens als een gezin met een kind en te recht kan. De bevoordeling van „het gezin" is dus verdwe nen. Voor grotere gezinnen moeten twee (of anderhalve) wigwams aan elkaar gescha keld worden. Tom Caljouw: ,,Een derge lijke woongemeenschap staat lijnrecht tegenover de opvat tingen die deze maatschappij tot nu toe over wonen heeft ge huldigd: aparte wijken voor hogere inkomens, aparte wij ken voor lagere inkomens, be jaarden in een tehuis of aparte wijk en gehandicapten in Het Dorp. Wij willen mensen uit alle maatschappelijke lagen interesseren voor onze plan nen, zodat oudere en jonge mensen, technici en arbeiders en noem maar op bij elkaar wonen. Dat is ook noodzake lijk, omdat we zelf erg veel aan de huizen willen doen. Dat drukt de bouwkosten en later de onderhoudskosten". Het karkas van de „wigwam". De bedoeling is de woningen zoveel mogelijk uit milieuvriendelijk materiaal te bouwen en dat is in de meeste gevallen hout. De kolom in het midden is de zogenaamde natte kolom: hierin zitten douche en w.c., waarbij zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van regenwater. De werkgroep heeft het op zich genomen om het woon plan in Zeeland te verspreiden, maar richt zich zelf op Vlissin gen en omgeving. Wanneer er elders in Zeeland mensen zijn die voor de totstandkoming van zo'n woonplan willen ij veren, dan zal de werkgroep dat ondersteunen. Voordat er in Vlissingen kringloopwig wams zullen staan, zal er ech ter nog wel wat water door de Schelde stromen. De wigwam is namelijk in strijd met een hele serie bouwverordeningen. Bouwverordeningen die vol gens architect Gerard Schou ten in het verleden best wel hebben bijgedragen tot de ver hoging van het peil van onze volkshuisvesting. Nu is het ef fect volgens hem vaak dat er noodgedwongen duurder wordt gebouwd dan strikt noodzakelijk is. „Bouwen moet weer een feest worden. Door de vele be perkende voorschriften en verordeningen is er momenteel van bouwen als een feestelijk gebeuren nauwelijks meer sprake. Ja, men zou zelfs kun nen stellen dat bouwen, zowel voor architect als voor op drachtgever geworden is tot een lijdensweg: dit mag niet en dat mag niet, zonder rekening te houden met de wensen en verlangens van de toekomstige bewoners", aldus Schouten. Om toch te kunnen bouwen heeft De Kleine Aarde aan de minister gevaagd het woon plan het predikaat „experi menteel" te verlenen. Dit heeft de adviescommissie voor Ex perimentele woningbouw af gewezen. De Kleine Aarde laat het er echter niet bij zitten en heeft binnenkort een gesprek over de afwijzing met de ver antwoordelijke minister. In tussen zijn over het hele land verspreid zeven werkgroepen bezig om in hun gebied een woonplan te verwezenlijken. Zo ook werkgroep Centraal Wonen Vlissingen. De werk groep zoekt allereerst mensen die in deze nieuwe woonvorm zijn geïnteresseerd. Zij kunnen zich aanmelden bij Tom Cal jouw, Usselstraat 37, Oost- Souburg, tel. 01184-64515. In totaal zullen er vijftig tot ze ventig huishoudens bij be trokken moeten zijn. Zo gauw er echter een redelijke groep bij elkaar is, kan er al actie worden ondernomen. De groep kan dan naar de gemeente stappen om te praten over de mogelijkheden die er in Vlis singen zijn, om grond te kopen, enzovoorts. De groep moet het ook onderling eens worden over de manier, waarop het woonplan in Vlissingen wordt opgezet. Ieder lid van de groep heeft namelijk alle ruimte om over het hele plan mee te pra ten. Ook de eigen wigwam kan naar eigen idee als een maat pak om iemand heen gebouwd worden. Tel.: 09-3231 242575 242576 Alle avonden 20 u. (Vrijdagavond 20u30) Namiddag alle zater-, zon- en woensdagen 15 u. Maandagen geen voorstelling. VOOR UW REIS NAAR DEZE NIEUWE IJSREVUE ZICH WENDEN TOT DE PLAATSELIJKE REISBUREAU S OF TOURINGCARBEDRIJF. VLISSINGEN - Het is in dit jaar, dat de Vlissingse bejaar denbiljartvereniging zijn tweede lustrum viert. „Het Groene Laken" heeft ter gele genheid hiervan een neder- laagtoernooi georganiseerd, waaraan een vijftal zusterver enigingen deelnamen. De eerste prijs ging mee naar Zeeuwsch-Vlaanderen en wel naar Ter Veste in Temeuzen, de „thuisploeg" Ter RTeede werd tweede, Het Schuttershof uit Middelburg werd als derde geklasseerd, Het Souburgse team van Bachten Poorte wist beslag te leggen op de vierde plaats en de ploeg van Koude- kerke sloot de rij met een vijfde plaats. Vanavond (woensdag) houdt het Groene Laken een feest avond voor de leden in het dienstencentrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat. SOUBURG - Op 4 november organiseert sociëteit Razzma tazz een tweede muziekavond. Op de eerste muziekavond waren het Ierse liedjes die ten gehore werden gebracht. Deze keer zullen het liedjes zijn over Zeeland, die geschreven zijn door Engel Reinhoudt. Hij zal ook zingen. Er zijn zowel humoristische als enigszins nostalgische liedjes. Engel Reinhoudt komt van Zuid-Beveland. Zijn lied jes zijn in het Zeeuwse dialect. Het optreden begint om 21.00 uur in sociëteit Razz matazz, Middelburgsestraat te Souburg. De toegangsprijs is vijf gulden. MIDDELBURG Op dinsdag 7 november wordt in de Schouwburg in Middelburg het toneelspel „De Trap" van Gerard Lemmens en onder regie van Lodewijk de Boer gespeeld. De spelers zijn Cor van Rijn, Jenny Arean en Huib Broos. De aan vang is om 20.00 uur. Het stuk „De Trap" gaat over de hoofdfiguur Peter, die een verloren liefde probeert te verwerken. Hij doet dit in de eenzaamheid van zijn kamer, VLISSINGEN - De CPN- afdeling Vlissingen heeft een plan ontwikkeld voor een 1 mei-viering in Vlissingen. De CPN vindt, dat de maatrege len, die door het kabinet Van Agt-Wiegel worden genomen een samenbundeling van krachten noodzakelijk maken. Vandaar dat zij verschillen de organisaties heeft uitgeno digd gezamenlijk initiatief te ontwikkelen om te komen tot een 1-meiviering en eventueel een demonstratie. Een gesprek hierover zal plaatsvinden op vrijdag 17 november om 20.00 uur in zaal „De Zwaan" aan de Kromwegesingel lb in Oost- Souburg. De organisaties, die zijn uitgenodigd zijn de vrou wenorganisaties, de vakbon den, de bedrijfsledengroepen en de politieke partijen. Ook belangstellenden zijn van harte welkom. waar hij een trap bouwt. Hij heeft de illusie, dat deze trap hem naar een betere wereld zal leiden, zodra de trap klaar is. De buitenwereld dringt echter toch tot hem door in de persoon van Kitty „die" later bijge staan door haar man Ben, pro beert Peter uit zijn droomwe reld te helpen. Dat de verwar ring bij Peter hierdoor alleen nog groter wordt en hij er niet door wordt geholpen blijkt uit de rest van het stuk. MIDDELBURG - Aan staande vrijdagavond om acht uur start in Hotel Pax aan de Stationsstraat 34 in Middel burg een bijeenkomst van de J.O.V.D. Zeeland. Op die avond kunnen leden en belangstellenden met el kaar kennis maken. Tevens wordt informatie gegeven over vragen als: wat is de J.O.V.D. en wat wil de J.O.V.D. en zal gesproken worden over hoe een zo groot mogelijke regio nale opbouw van de jongeren organisatie in heel de provin cie gerealiseerd kan worden. Uit de Bahéi geschriften Verborgen in mijn onheugelijk bestaan en in de aloude eeuwigheid van Mijn wezen wist Ik dat Ik u liefhad; daarom schiep Ik, u legde Mijn gelij kenis in U en openbaarde u Mijn schoonheid. Weet gij niet waarom Wij u allen hebben gescha pen uit het zelfde stof? Opdat geen mens zich bo ven de ander zou verheffen. Overweeg te allen tijde in uw h^rt hoe gij werd geschapen. Daar wij u allen hebben geschapen uit één en dezelfde stof, rust op u de plicht gelijk één ziel te zijn, met gelijke voeten te lopen, met gelijke mond te eten en in het zelfde land te verwijten, zodat uit uw diepsten we zen, door uw de kern van onthechting kenbaar worden. Dit is Mijn raad aan u o schare van licht! Volgt deze raad, dat gij de heilige vruchten van de boom van wondere glorie kunt plukken.

Scheldebode | 1978 | | pagina 17