Ook St.Laurens heeft nu peuterspeelzaal „Jachtwerf Bellamy" verhoogt liggeld met honderden guldens 9e autorit: Zeeland doet mee aan demonstratie tegen jeugdwerkloosheid J^imnieuws Lezing over Vlissingen in de oorlog PvdA- buurt - spraak in Nieuw - en St. Joosland Sherry-concert Klein Muziektheater brengt Brecht-programma Wachtlijst Film van Project Mensen zonder werk Machteloos DE SCHELDEbUUE VAN WOENSDAG 1 NOVEMBER 1978 213 SANIBOUTIOUE EN KEUKENSTUDIO Wand- en vloertegels Zo'n 30 keukens en 20 badkamers zijn er in onze studio's betegeld met het mooiste van Mosa, een naam die ga rant staat voor honder den kombinatie-moge- lijkheden. Makkum handgebakken tegels, zo mooi, dat een bezoek aan onze studio's alleen daarvoor al de moeite waard is. Bosschendijk 193 4731 DD Oudenbosch Telefoon 01652-3900 vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag acht uur, zaterdag en zondag zeven uur en half- tien. Erosroulette, een sexfilm die zich deze keer afspeelt in de luxe casino's aan de Rivièra. Alhctmbra 2, vrijdagnacht elf uur. Peter Pan. Een tekenfilm, afkomstig uit de fabriek van Walt Disney. Wendy, Chieltje enJan.de kinderen van de heer en mevrouw Van Dalen uit Londen, hebben een sprook jesheld: Peter Pan. Op een avond, als vader en moeder weg zijn, sluipt Peter Pan het huis in op zoek naar zijn ver loren schaduw. Hij is in gezel schap van Rinkelbel, zijn klei ne vriendinnetje. Wendy helpt Peter en naait zijn schaduw er weer aan, maar krijgt spoedig te maken met de jaloezie van Rinkelbel. Haar afgunst speelt in de avonturen die nu snel volgen een belangrijke rol. Alhambra 1, zondagmiddag halfdrie. Julia wordt geregisseerd door Fred Zinneman en is ge baseerd op het boek Penti- mento van Lillian Hellman. In de film is Lillian Hellman op aanraden van haar mentor in 1935 naar Parijs gegaan om daar in een andere omgeving aan haar toneelstuk te werken. Ze probeert haar jeugdvrien din Julia te bereiken die zich bij professor Freud in Wenen aan het specialiseren is. Het lukt niet erg, totdat Lillian hoort dat Julia, die altijd al een groot sociaal gevoel heeft ge had, gewond is geraakt bij een treffen tussen arbeiders en soldaten. Lillian vindt haar in een ziekenhuis in Wenen met een geamputeerd been. De volgende dag is Julia echter spoorloos verdwenen en pas twee jaar later hoort Lil lian weer van haar. Iemand vraagt haar vijftigduizend dollar van Julia's geld naar Berlijn te smokkelen om haar te helpen bij het verzetswerk tegen Hitier. Hoewel Lillian joodse is, stemt zij toe. Alhambra 2, donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag acht uur, zaterdag en zondag zeven uur en half- tien. Beroep: reporter. Jack Ni cholson en Maria Schneider spelen de hoofdrollen in deze film van Michelangelo Anto- nioni. David Locke een succes vol en gewaardeerd televisie verslaggever, is ontevreden over zijn eigen bestaan. Als hij op reportage is in Afrika, sterft een medegast in het hotel aan een hartaanval. Locke grijpt de kans om een nieuw leven te beginnen en verwisselt zijn identiteit, geholpen door hun grote gelijkenis, voor die van zijn medegast. Alhambra 2, vrijdagnacht elf uur. De helse tijger, is een Chi nese misdaadfilm. Alhambra 2, zondagmiddag halfdrie. Si c'était a refaire is een film van regisseur Claude Lelouch. De hoofdrollen worden ge speeld door Cathérine Deneu- ve en Charles Denner. De film gaat over Cathérine die door een ongelukkig toeval in de ge vangenis belandt en daar zes tien jaar moet blijven. Ze wil graag een kind en weet in de ziekenzaal iemand te verlei den. Ze ziet haar zoon als ze uit de gevangenis komt voor het eerst na de bevalling. Hij is vijftien. Ze gaan samen wonen en dat gaat redelijk, maar Ca thérine wordt pas echt geluk kig als ze een man ontmoet die voor haar geschapen lijkt te zijn. Vanavond, acht uur, City theater, een ZVU-film. Camouflage onder regie van Krzystof Zanussi is een film die belangrijker is door zijn inhoud als door de filmische kwaliteiten. De hoofdrolspe lers zijn een cynische pragma ticus en een progressieve idea list. Vanavond, De Zwaan in Souburg, vrijdag, Kuiper- spoorttheater in Middelburg en zaterdag in De Villa in Goes, aanvang steeds om halfnegen. „Je bent machteloos als kleine booteigenaar" De nacht van Schelde gouwen GOES - Het komende weekend wordt de autorit van het jaar verreden, waar iedere automobilist die geregeld aan oriëntatie- of puzzelritten meedoet reikhalzend naar uit kijkt. In de nacht van 4 op 5 november kan men van start gaan in de Nacht van Scheldegouwen, die voor de negende maal wordt verreden. Er kan gestart worden in de Sport- of Toerklasse. De toerklasse is onderverdeeld in een B-klasse voor leden van autoclubs en een C-klasse voor niet leden. De sportklasse telt mee voor het clubkampioen schap in de A-klasse en de toerklasse B voor het club kampioenschap in de A-klasse en de toerklasse B voor het clubkampioenschap in de B-klasse. Voor de sportklasse zijn er twee trajecten, terwijl het eerste traject is verdeeld in twee delen. De toerklasse rijdt één traject in twee delen waartussen 90 minuten rust. De sportklasse start om 19.01 uur vanaf het parkeer terrein aan de Nadorstweg te Middelburg, waar de deelne mer de routebeschrijving voor het la en ab traject ontvangt. Traj eet la voert over een lengte van 60 kilometer met een ge middelde snelheid van 24 ki lometer per uur naar de Tc Geersesweg te Middelburg. Nadat traject lb van dezelfde afstand is gereden, kan men zijn kaart laten afstempelen bij de tc AKF te Goes. In de kantine van de AKF heeft men 90 minuten de tijd om zich te goed te doen aan soep, brood jes en koffie. Vanaf de AKF start men voor traject 2 met een lengte van ongeveer 55 kilometer die met een gemiddelde snelheid van 30 kilometer per uur gere den worden en finisht aan de KI evers kerkseweg te Middel burg. De sportklasse rijdt vol gens het KNMV reglement 1976 plus wijzigingen en bij zondere bepalingen, die in het routeboekje staan vermeld. Voor de toerklasse heeft men een eenvoudiger reglement. De lengte van de rit in de toerklasse bedraagt in totaal 115 kilometer. Ook deze start vindt plaats op het parkeer terrein aan de Nadorstweg om 19.01 uur. Na traject la van 60 kilometer is er in de Sporthal te Middelburg een neutralisa tie van 90 minuten. Volgens start men voor tra ject lb over een lengte van 50 kilometer dat voert naar de fi nish bij de AKF te Goes. Op zondag 5 november zal om 15.00 uur in Hotel „Wal cheren" te Koudekerke - de prijsuitreiking plaatsvinden. De Wegenwacht van de ANWB zal de gehele nacht paraat zijn en ook over de route rijden. GOES - Het NW Jongerencontact Zeeland doet ook mee aan de landelijke demonstratie tegen de jeugdwerke loosheid die op 11 november wordt gehouden in Den Haag. Vanuit Vlissingen, Middelburg en Kruiningen vertrekken die dag bussen naar Den Haag. De bijeenkomst is niet alleen bedoeld als protest tegen de jeugdwerkeloosheid. Tegelij kertijd schuiven de jongeren organisaties een alternatief plan naar voren, dat, als de re gering het overneemt werk kan opleveren voor duizende jon geren. Plannen voor zinvol werk in allerlei maatschappelijke sektoren, zoals onderwijs, ge zondheidszorg, rekreatie wel zijnswerk, maar ook in de in dustrie, „waar het werk letter lijk voor het oprapen ligt", al dus het NW jongerencontact. In de brochure „Plan voorde jeugdarbeid" is te vinden hoe en met welke financiering, zo genaamde arbeidsprojekten voor jongeren van de grond kunnen komen. Deze brochure is bij het NW-jongerencontact te be stellen, Postbus 25084 in Rot terdam, tel. 010-762166. Op dat telefoonnummer zijn ook de kaarten a vijf gulden voor de demonstratie in Den Haag te bestellen. De bussen vertrekken in Vlissingen bij het station om 8.15 uur, in Middelburg vanaf het station om 8.30 uur en in Kruiningen bij de Veerhaven om 9 uur. •Van links naar recht: Rudolf Heise, Fred Dannerburg, Herman Moerman, Margaretha Albers, Max van Weeg berg staand en Ma- rius Kemler. VLISSINGEN-Het weer op één lijn brengen van muziek, tekst en actie in het theater, dat is het doel van het vorig jaar opge richte Klein Muziektheater. De zes leden van de groep gaan er van uit dat er in wezen geen verschil bestaat tussen de diverse genres zoals het klassieke lied, cabaret, opera, chanson, musical, mime, sproken woorden luisterlied. Dooreen nauwer verband te leggen tussen de actie en de inhoud van het gezongene wordt een poging gedaan om de samenhang te laten zien van de mogelijk heden om zich in het theater te uiten: muziek, woord en actie. Hoe dit uitpakt, kunnen belangstellenden aanstaande zondag gaan zien als het Klein Muziektheater in het Vlissingse Vestzaktheater met een Brecht-programma komt. Het Sherry-concert begint om halfvijf, de organisatie is inhan- den vah VSC. Actie voeren om het liggeld naar beneden te krijgen heeft geen zin, volgens Sipkema. „Verleden jaar toen de affaire van de liggeld ook al speelde, is de economische controledienst op bezoek geweest. Men gaf toe dat de prijzen veel te hoog zijn, maar men vertelde er gelijk bij „Stel je van dit bezoek niet te veel voor, we kunnen er toch niets aan doen". En de andere mensen die er liggen, blijven het liefst muisstil uit angst om hun plaats te verliezen. Het zijn vooral Belgen en die voe len er niet veel voor om hier in opstand te komen". De gemeente Reimerswaal heeft in verband met de nieuwe voorzieningen voor de jacht haven die worden aangebracht in het kader van de dijkver sterkingen, aangekondigd dat de ligplaatstarieven met 100% omhoog gaan. Een verhoging die geleidelijk aan in vier jaar zal worden doorgevoerd. Sip kema: „En dan moeten ze daar nog maar een twintig gulden per vierkante meter gaan be talen. Als ik in Wolphaartsdijk zou blijven liggen, dan zou ik 150 gulden per vierkante meter moeten betalen. Dat zijn toch VLISSINGEN - Aan de vooravond van de herdenking van de bevrijding op Walche ren houdt P. Tuynman een le zing over Vlissingen in de jaren 1942/'43 tot aan de bevrijding. De lezing wordt morgenavond gehouden in de bovenzaal van hotel Britannia. Vorig jaar heeft Tuynman een lezing gehpuden over de peiode 1940 tot 1942. Deze le zing is dan ook als een vervolg te zien op die van vorig jaar. Tuynman is leraar in Vlissin gen en is al jaren bezig samen met een vriend allerlei docu mentatiemateriaal uit de oor log te verzamelen. Begin okto ber verscheen in de Schelde- bode van hun hand een pagi nagroot artikel over de bom bardementen op Westkapelle. De lezing begint om acht uur, de toegang komt op een gulden. SINT-LAURENS - Op de eerste dinsdagmorgen na de herfstvakantie startte in Sint- Laurens een peuterspeelzaal in het tafeltennisgebouwtjaan de Van Citterstraat. Vanaf die eerste morgen is de speelzaal ook al vol met twintig peuter- tjes. Voorlopig is de speelzaal nog. twee ochtenden in de week ge opend; dinsdag en donderdag. Het ligt in de bedoeling dat het tafeltennisgebouwtje ver laten wordt als het wijkge- bouw helemaal gereed is. Dit is 'zeker niet voor het volgende voorjaar. Tenminste, als hij de reke ning binnen twee weken vol doet, anders komt er nog eens f 28,90 administratiekosten bij. En dit bedrag van f 1473,90 is ruim 300 gulden meer, dan hij het afgelopen sei zoen betaalde. Zonder waar schuwing, zonder overleg of zonder opgave van reden wordt het liggeld dat Sipkema moet betalen met ruim 300 gulden verhoogd. Een verho ging van 27%. Want het afge lopen jaar betaalde hij f 1160,-. Het is niet voor de eerste keer dat hij met een dergelijke verhoging wordt geconfron teerd. Anderhalf jaar geleden kwam een groep botenbezit- ters, die een ligplaats hadden in die jachthaven te Wol phaartsdijk ook in opstand. Dat gebeurde toen de particu liere jachthaven van de firma Zuidweg werd overgenomen door de firma Torentrans bv uit Rotterdam, die de liggelden ook plotseling met honderden guldens verhoogde. Succes heeft de actie niet gehad. En volgens Sipkema hebben ver schillende mensen de jachtha ven verlaten, omdat ze toen al het liggeld niet meer konden opbrengen. Of de jachthaven inmiddels weer in andere handen is over gegaan, is Sipkema niet be kend. Wel kreeg hij dit jaar plotseling een rekening van „Jachtwerf Bellamy B.V.", terwijl verleden jaar nog „To rentrans B.V." op het brief hoofd stond. Sipkema gaat nu ook ver trekken. Al beseft hij, dat hij daarmee alleen zichzelf maar te pakken heeft. Want een lig plaats in een andere jachtha ven zit er voorlopig niet in. Overal bestaan lange wacht lijsten. Van de gemeente Rei merswaal, waar hij al 4 jaar staat ingeschreven voor een plaatsje in de haven van Yer- seke, heeft hij net een briefje gekregen, dat hij zich maar beter kan terugtrekken. „Men schreef mij dat de wachtlijst zo groot is, dat ik voorlopig wel niet aan de beurt zal komen. De eigen inwongers gaan voor. Als ik persé toch wilde, kon ik op een speciale lijst komen. Dat heb ik nu maar gedaan". Met zijn vertrek uit Wol phaartsdijk speelt hij de eige naar van de jachtwerf zelfs in de kaart, veronderstelt Sipke ma: „Wat ik daar het afgelopen jaar heb gezien, is voor mij duidelijk. Men wil daar vooral grote kapitaalkrachtige jach ten, voor wie een paar honderd gulden meer per ligplaats niet uitmaken. Men verkoopt daar ook grote jachten. Ik heb zelf meegemaakt, dat er mensen kwamen informeren of er nog ligplaatsen vrij waren. Die kregen een glashard „nee" te horen, terwijl er op die jacht haven nog wél plaatsen vrij zijn". VLISSINGEN - In het kader van het project „Mensen zon der werk" vertoont het Vlis singse VJ.V. dinsdag 7 novem ber een film in het vormings centrum aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 13. De film gaat over een Franse arbeider die in opstand komt tegen de monotonie van zijn dagelijkse leven. Hij stopt met werken, gaat naar huis, hakt de voorgevel van zijn appar tement eruit en gaat leven als een nieuw soort holenmens. Zijn voorbeeld slaat aan in de buurt, terwijl de politie pro beert „orde op zaken" te stel len. De film begint dinsdagmid dag om halftwee, de toegang is gratis. WOLPHAARTSDIJK - „Je staat machteloos. Je kunt betalen of je boot weghalen. Dat laatste ga ik nou maar doen. Want op deze manier is het voor iemand met een normaal inkomen niet meer te doen om een bootje te hou den". Dat zegt J. Sipkema uit Gors. Deze week kreeg hij van „Jachtwerf Bellamy B.V." uit Wolphaartsdijk de re kening gepresenteerd van het liggeld, voor het seizoen '78-'79. Voor zijn bootje van vijf bij twee meter waarmee hij regelmatig gaat vissen op de Oosterschei de moet hij een bedrag van 1445,- gaan betalen. geen verhoudingen meer". Sipkema vist al jaren. Sinds een paar jaar heeft hij een klein kajuitbootje omdat hij zijn vrouw en twee kinderen ook wel eens mee uit vissen wilde nemen. Om die reden is hij ook naar Wolphaartsdijk gegaan. Drie jaar gelden nog lag zijn open bootje op en plekje bij Kattendijke, waar hij voor het hele jaar een bedrag van 35 gulden moest neertellen. „Spijt als haren op mijn hoofd, heb ik nu, dat ik daar weggegaan ben. Want nu heb ik alleen de keuze: betalen of weggaan. Een hopen op veel geluk dat ik ergens een lig plaats bemachtig. Dat laatste zit er zeer waarschijnlijk niet in, als je overal de wachtlijsten bekijkt. Dus zal het bootje wel weg moeten. Machteloos voel je je, heel erg machteloos". Bij jachtwerf Bellamy B.V. was niemand bereikbaar voor commentaar. Convoy is een film van Sam Peckinpah over de romantiek van de vrachtwagenchauffeur. Onder leiding van Rubber Eend, de legendarische truck chauffeur rijdt een gigantisch konvooi trucks in een grote stofwolk naar een staatsgrens in het zuidwesten van Ameri ka. Rubber Eend heeft dit kon vooi achterzich verzameld als protest tegen de corrupte poli tie die bonnen uitdeelt om er zelf beter van te worden. De Nationale Garde, het leger en de politie zijn onderweg in een laatste poging om het konvooi tot staan te brengen. Alhambra 1, donderdag, NIEUW- EN ST. JOOS LAND De Middelburgse af deling van de PvdA wil ook buiten verkiezingstijd een re gelmatig contact tussen keizer en gekozene houden. De afde ling houdt daarom in ver schillende wijken en kernen buurtspraakavonden. Aan staande donderdag is Nieuw en St. Joosland aan de beurt. De gemeenteraadsleden en de wethouders van de PvdA en leden van het bestuur zullen dan in het Dorpshuis aanwezig zijn. Zij willen dan naar de mensen luisteren en met hen praten over de problemen in de buurt, de gemeentepolitiek, enzovoorts. De buurtspraakavond begint om halfacht.

Scheldebode | 1978 | | pagina 13