SALAMANDER IN DE HOOP OP SNELLERE OPLOSSING STANK SCHUITVAARTGRACHT TUSSEN00RL0GSEILLUSTRA TIES VAN KINDERBOEKEN DIJ NIERL/JN Mokkataart deklapb Souburgs mannenkoor viert veertig-jarig bestaan met jubileum -concert Wie weet iets van Pietje? BAHAl GELOOF Voor LOPENDE SCHOENENMODE Franse folk in Midgard Open avond Vlissings vrouwen café Middelburgse veilinghal vier dagen Kashba—markt Vogelbeurs in Oostkapelle Nat huis als gevolg van brand - weeroefening Overstorten Koffïecontact- morgen kom uit je huis INFORMATIE LEZING RESTAURANT DE 2 COMPAGNIEN van 5.75 voor SHEAFFER EN PARKER VULPENNEN DE RUITER VLISSINGEN Postzegelmarkt WIJKCOMITÉ BOVEN ROEPT HULP IN VAN MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID VLISSINGEN - De Stank in de Vlissingse Schuitvaart - gracht blijft voortduren. F. Buijs, al vier jaar in de weer tegen de stank, meent zelfs dat 't erger aan het worden is. Het Wijkcomité Bonendijcke gelooft niet meer zo in de goede wil van de gemeente Vlissingen en vestigt nu haar hoop op het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Het comité heeft een pakket informatie, waaronder de briefwisseling tussen gemeente en wijkcomité en rap porten over de waterkwaliteit, naar het ministerie ge stuurd in de hoop dat deze maatregelen kan gaan nemen. OOSTKAPELLE - De Dom- burgse vogelvereniging „De Nachtegaal" houdt aanstaan de zaterdag weer de jaarlijkse vogelbeurs. Deze keer gaat dat' gebeuren in het gemeentecen trum aan de Dorpsstraat 26 in Oostkapelle. Liefhebbers kunnen er vo gels kopen, ruilen of verkopen van elf tot drie uur. Het gaat om kanaries, grasparkieten, grote parkieten en tropische vogels. Er is een opkoper aan wezig die alle overblijvende vogels opkoopt. Hij heeft ook diverse materialen voor de vo gelhobby in voorraad. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. MIDDELBURG - In het Middelburgse jongerencen trum Midgard is aanstaande zaterdag voor de verandering eens Franse folkmuziek te ho ren. De groep „Le Grand Rou ge" geeft dan een optreden. De muziek van deze vier- mans-groep is te vergelijken met die van Alain Stivell. Le Grand Rouge bespeelt de vol gende instrumenten: viool, draailier, harmonica en doe delzak. Het optreden van deze meest toonaangevende folkgroep van Frankrijk begint om negen uur. Toegangsprijs vier gulden vijftig. VLISSINGEN - Op donder dag 26 oktober is er in het Vrouwencafé in de Verkuyl Quakkelaarstraat 11' een open activiteitenavond. Er zal ge discussieerd worden over het thema „Emancipatie en Femi nisme en wat betekent het voor jour De avond begint om 20.30 uur. Iedereen, die zin heeft is welkom. Letterlijk schrijft het wijk comité aan het ministerie: „De werkgroep (Werkgroep Vlis singse Watergang. Red.) die kan spreken namens een groot deel van de direct omwonen den, heeft de indruk dat het college van B. en W. op allerlei manieren probeert haar ver antwoordelijkheid te ontlo pen, informatie achterhoudt en feiten ontkent". Het probleem van de stank in de Vlissingse Watergang is al oud. Pensionhouder F. Buijs is al sinds 1975 bezig om de gemeente zo ver te krijgen dat zij maatregelen tegen de stank neemt. Hij heeft de gemeente Vlissingen zelfs een proces aangedaan, omdat zijn pension regelmatig leegloopt vanwege de overweldigende stank. Vol- VLISSINGEN - Een brand weeroefening in het pand op de hoek van de Molenstraat en de Kaaskadestraat heeft de ver ontwaardiging gewekt van het Wijkcomité Binnenstad in Vlissingen. Het pand zou willen zien. Het Wijkcomité binnenstad schrijft het gemeentebestuur nu dat deze het niet al te se rieus neemt met de betrokken heid van de buurtbewoners. „Waar wij pleiten voorbehoud en verbetering, bevordert u de noodzaak tot sloop. Bovendien heeft u zich klaarblijkelijk niet gerealiseerd dat een pand, grenzen aan het bovenge noemde pand nog bewoond is", aldus het comité. Deze bewoner zit nu met vochtige muren en schimmel vorming in zijn huis als gevolg van de brandweeroefening. Het Wijkcomité Binnenstad hoopt dat brandweeroefenin gen in de toekomst niet meer zullen plaatsvinden in panden die de buurt zou willen op knappen, zo schrijft zij aan het college van B en W. gens omwonenden leidt die stank tot klachten als hoofd pijn, misselijkheid, ademha lingsmoeilijkheden en irrita ties van het slijmvlies. Dit bleek althans uit een enquête die het wijkcomité vorig jaar onder de bewoners hield. De buurt reageerde toen massaal: van de zeshonderd benaderde gezinnen deden er vijfhonderd mee. Voor het wijkcomité was dat een reden om zich intensief met het probleem bezig te gaan houden. Er werd een Werkgroep Vlissingse Wtergang ingesteld die ging zoeken naar de oorza ken van de stank. Vragen aan het gemeentebestuur volgden. Ook maatregelen van het ge meentebestuur volgden, zoals het bespuiten van het stinken de water met een chemische stof, het afdammen van een gedeelte van de Schuitvaart- gracht, uitbaggeren enzo voorts. Er is ook een werk groep ingesteld die de oorzaak van de stank zou moeten ach terhalen. Deze werkgroep is nu bijna een jaar bezig, maar heeft nog geen definitief rap port uitgebracht. Die werk groep bestaat uit de gemeente Vlissingen, het waterschap Walcheren, de technologische dienst Zeeuwse waterschap pen, de Provinciale Water staat, de Inspectie voor de volksgezondheid van het-mi- lieu en de Rijkswaterstaat di rectie Zeeland. Er is wel een interim-rapport uitgebracht. „Daarin wordt als belang rijkste oorzaak van de stank de overstorten genoemd. Er is dan ook nog sprake van een wel, waaruit zout water zou op borrelen, en die de stank zou verergeren. Voor die wel is de gracht gedeeltelijk afgedamd. Er blijkt echter helemaal geen wel te zijn. De, laat ik het maar ronduit zeggen, stront zie je intussen op de bodem liggen, zelfs al vrij kort nadat de gracht is uitgebaggerd", aldus Buijs. Buijs was ook vorig jaar al zeer zeker over de stankoor zaak. Volgens hem kunnen de riolen het in Vlissingen niet aan. Bij een klein regenbuitje zouden de overstorten al (in de Schuitvaartgracht) overlopen. Gevolg is: rioolslib in een stil staand water met alle gevolgen van dien. Het Waterschap' Walcheren onderschrijft deze mening, zo blijkt uit een brief aan het wijkcomité. Het wa terschap betreurt het overi gens dat het wijkcomité de be woners heeft aangeraden geen milieubelasting meer te beta len totdat het stankprobleem is opgelost. In deze brief, die de laatste is in de briefwisselingen rond de Schuitvaartgracht, schrijft het waterschap: „wij zijn van me ning dat dit een ongeoorloofde en ontoelaatbare methode is om gewenste doeleinden te be reiken". Buijs: „Maar de bewoners gaan feller worden nu er niets gebeurt. Er zijn inmiddels al zo'n tweeduizend gezinnen bij betrokken, en ik denk te weten dat zestig a zeventig procent geen milieubelasting meer zal betalen". MIDDELBURG - Woens dagmorgen 1 november kun nen vrouwen weer terecht in het Zuiderbaken voor de maandelijkse koffiecontact- morgen van Kom uit je huis. Op deze morgen wordt er informatie gegeven over de activiteiten die al zijn begon nen. Dat zijn onder meer een hobbygroep, kamerplanten en tuinieren, een bloemschik cursus, Franse conversatie, Engelse conversatie, praat groepen. De verwachting is dat binnenkort een ruilbeurs voor kinderkleding en speelgoed van de grond zal komen. Wie belangstelling heeft voor een van de activiteiten, kan zich nog steeds aanmel den. Ook nieuwe ideeën zijn welkom. Kinderoppas is in het Zuiderbaken aanwezig. De koffiecontactmorgen begint om half tien. MIDDELBURG - Rie Cra mer en Jetses zullen iedereen als illustrator welbekend zijn, Kate Philipsen en J.G. Kesler hebben niet die faam, maar ze verdienen wel een plaats in de rij van illustrators die de kin derboeken tussen de beide we reldoorlogen verlevendigde. Honderd pentekeningen en gouaches in grijstinten zijn van hen te zien in antiquariaat Merlijn, Damplein 23 in Mid delburg. De meest zestig jaar oude tekeningen uit kinder boeken en jeugdtijdschriften zijn min of meer beeldverhaal tjes. De titels zeggen 't al: „Poes gaat in bad", „Van Au gust die met een varken uit ging", Jongens als je zwem men gaat, let dan op je kleren", „Twee snotapen gestraft". De expositie duurt nog tot en met zaterdaa 4 november. Loskade 1 Middelburg 25 okt. aanvang 20.15 uur Toegang vrij. MIDDELBURG - Op 15, 16, 17 en 18 november aanstaande zal er in de veilinghal in Mid delburg een Kashba-markt gehouden worden. Een kash ba-markt is een uitgebreide markt, waar produkten uit Ook voor grote en kleine maten. Dames v.a. 35-43 Kerkplein 10, Naast A.H. 01131-1565 Exclusief dealer voor: 5?5 %>;?r i iét*Aanbieding geldt van 26 oktober I november Komplete kollektie in voorraad bij: Paul Krugeratraat 55-57 01184-12733 Azië en Marokko worden aan geboden. Zo is er houtsnijwerk uit Bali, zilverwerk uit Jokja, -sieraden uit Thailand, leder werk uit NoordAfrika, kleding uit India en Pakistan, kunst nijverheid van de Philippijnen etcetera. Daarnaast zullen er ook restaurantjes zijn waar men van Oosterse en Marok kaanse lekkernijen kan genie ten. De Kashba wordt op gefleurd met een non-stop showprogramma, waarin veel bekende artiesten zullen op treden, waaronder Oscar Har- ris en Debbie. Als speciale at tractie treden Retno Wati en Ogar-Gedé op. Zij laten het publiek kennis maken met In donesische dansen. De show krijgt bovendien een Oosters tintje door het optreden van de buikdanseres Sheherazade. VLISSINGEN - De postze gelvereniging Unicun organi seert op zaterdag 28 oktober in het Wijkgebouw „He Anker", Bonedijkestraat 163 in Vlis singen een postzegelmarkt. Er zal een zeer uitgebreide collectie postzegels uit Ne derland en andere landen aanwezig zijn. De postzegelmarkt is gratis toegankelijk en is geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Al jaren, vrienden, zitten de omwonenden van de Vlis singse Schuitvaartgracht in de stank. En al jaren is het wijkcomité Bonendijcke in de weer om van die stank te worden verlost. En al jaren gebeurt er niets. Hoewel niets, dat is wat overdreven. Want er is door allerlei instanties al heel wat papier verspild aan deze kwestie, maar een oplossing is er nog steeds niet. Terwijl iedereen die er iets mee te maken heeft, de gemeente Vlissingen, het waterschap, provinciale waterstaat, rijkswaterstaat en de in spectie van de volksgezond heid, vindt dat de bewoners niet voor niets klagen. Een jaar geleden gingen al bovengenoemde partijen met elkaar in een werkgroep zitten. Nu een jaar later stinkt het nog even hard en een oplossing is nog niet in zicht. Ten einde raad heeft het wijkcomité zich nu met een smeekbede tot het mi nisterie van Volksgezond heid in Den Haag, gericht. In de hoop dat men daar zó zal schrikken van alle gegevens, dat „van hogerhand", zoals dat dan zo mooi heet, bevolen wordt de bewoners te verlos sen van die ondragelijke stank. Want om van te schrikken is het wel, wat daar in de Schuitvaartgracht stroomt. De Waterleidingmaatschap pij Zuidwest Nederland (WMZ) heeft - ook al weer geruime tijd geleden - een onderzoek naar de kwaliteit van het Schuitvaartgracht- water gepleegd. En volgens de WMZ is de vervuiling „ontoelaatbaar en een gevaar voor de volksgezondheid". En toch gebeurt er niets. Het blijft „verdund rioolwater". Het waterschap Walcheren vindt dat de bewoners gelijk hebben met hun klachten en heeft laten weten dat ze overwogen heeft, om de ge meente Vlissingen te verbie den het overtollige rioolwa ter in de gracht te laten lopen (want dat gebeurt regelmatig als het regent). Het water schap heeft dat niet gedaan omdat de kans bestaat dat het overtollig rioolwater dan via de WC's de huizen bin nenkomt. Een alternatief, dat inderdaad niet bijster aan trekkelijk is. En dan te bedenken, dat van de omwonende wel ver wacht wordt, dat ze milieu belasting betalen, ARJAON OOST-SOUBURG Het Souburgs mannenkoor gaat het veer tigjarige jubileum vieren. Dat betekent dat het koor aanstaande zaterdag een receptie houdt in De Zwaan aan de Vlissingsestraat in Souburg. Van half vier tot vijf kan men er terecht om leden van het koor geluk te wensen. Tijdens de receptie zullen ook een aantal jubilarissen gehuldigd worden. Vijf leden zijn al veertig jaar bij Het Souburgs mannenkoor en tien zijn vijfentwintig jaar lid. De receptie duurt van half vier tot vijf uur. Die avond vindt in De Zwaan het jubileumconcert plaats. Aan dit concert werken naast het Souburgs mannenkoor mee: Het Westkapels Dameskoor onder leiding van Ph. Feij; het Meisjes koor Souburg, onder leiding van mevrouw Francke-Davidse; Harry Schroevers op accordeon, Bram Beekman op piano en Bart Vader op trompet. Het jubileum-concert begint om acht uur, de toegangsprijs is drie gulden. MIDDELBURG - Wie kan er iets naders vertellen van dit meisje? De directeur van het Zeeuws Museum aan de Abdij in Middelburg zou graag wat meer willen weten over dit Westkap- pelse meisje. Sinds kort hangt een portret in pastel van „Pietje", zoals zij werd genoemd, in het Zeeuws Museum. Pietje werd omstreeks het jaar 1900 geschilderd door de kunstenbaar Max Cramer. Het portret heeft steeds in het Stedelijk Museum in Schiedam gehangen. Degenen die gegevens als naam, geboorte jaar en (misschien) sterfjaar weten, kunnen zich in verbinding stellen met de directeur van het Zeeuws Museum, Abdij 4, Mid delburg, postbus 378, tel. 01180-26655.

Scheldebode | 1978 | | pagina 1