VRIJWILLIGERS VAN RE TELEFONISCHE HULPDIENST VERTELLEN OVER HUN WERK STICHTING MUSICA ITAUANA ORGANISEERT OPERA CONCERT NIEUWE VAN RANDWIJCKSCH00L HEEFT RUÏNE ALS SPEELPLAATS ZAKENFLITSEN Eerste sherry - concert Vlissingen Vlissingen herdenkt bevrijding vrouwen kunnen beter met emoties overweg.. Terminus Hubert Lampo in Midgard Polavision-systeem: directe ontwikkeling voor smal- en kleurenfilm Wijn proevers Nieuwe Hardy-optiek met schoonheidssalon MIDDELBURG/ GOES - Zo'n vier a vijf keer per maand zitten de vijfenveertig vrij willigers van de telefo nische hulpdienst Zeeland aan de tele foon. Om beurten wachten zij vier uur op het rinkelen van de te lefoon en sinds de hulpdienst vieren twintig uur per dag open is, komt het zel den voor dat er niet ge beld wordt. Per dag blijken vijftien tot soms twintig mensen behoeften aan een ge sprek te hebben. Zij doen een, vaak zwaar beroep op de vrijwilli ger. Waarom doet hij of zij want de meeste vrijwilligers zijn vrouwen, dat werk? Is het gesprek steeds zo ellendig? Op dergelijke vragen geven drie van hen antwoorden. Het zijn Annette, eenen vijftig jaar oud en van af de oprichting in ja nuari '77 bij de telefo nische hulpdienst,. Gerard tweeënvijftig jaar en Ben vijfender tig jaar, beiden een jaar vrijwilliger. Een anoniem gesprek. MENU D'AMIS Goes krijgt wissel- woningen Politiek café in teken van Marokkaanse hongerstakers DÉ SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 OKTOBER 1978 9 Wij hunnen als groep iets tegen de eenzaamheid doen9 „Van thuis mocht ik het niet, maar ik wilde graag verpleeg ster worden. En dan meer doen als po geven en wassen en zo. Ik wilde echt mensen helpen. Daarom ben ik al vanaf de start bij de telefonische hulp dienst. Ik kan het nu in de praktijk brengen, althans pro beren te brengen, want het blijft erg moeilijk. In die bijna twee jaar dat ik nu als vrijwil liger werk, zijn me twee dingen wel duidelijk geworden: ten eerste, dat mensen elkaar no dig hebben en ten tweede, dat wij als groep iets tegen de een zaamheid kunnen doen". „Ik heb me altijd al aange trokken gevoeld tot sociaal werk en ik kan dit erg goed combineren met mijn werk. Je hebt voor dit werk ook geen diploma nodig, want dan zou ik moeten afhaken. Het gaat om andere dingen. Wat mijzelf betreft, ik ben op zijn best als ik direct geconfronteerd wordt met iemand die hulp nodig heeft. Je moet improviseren en dat is zowel moeilijk als aan trekkelijk. Moeilijk omdat de oplossing van de problemen niet de uitkomsten zijn van een rekensommetje. Aantrekke lijk, omdat de mensen komen met dingen die je zelf vaak ra ken, waar je zelf vaak mee te maken hebt". „Ik denk dat ik achter de te lefoon niet anders tegen de mensen doe als in het directe dagelijkse contact. Ik vind het alleen wel eens moeilijk om bij de hulpvragende mensen lichtpuntjes te blijven zien. Sommige bellen elke week zonder dat je merkt dat er eni ge vooruitgang is". VLISSINGEN - Op zondag 29 oktober zal in het Vestzak theater in Vlissingen om 16.30 uur het concertenseizoen ge opend worden met een sherry concert van jonge Zeeuwse ar tiesten. De optredende artiesten zullen zijn: Harry Schroevers - accordeon, Clement v.d. Bulck - klarinet, Leen den Broekert - piano, Etty Mechielsen - so praan. Kaarten a 6,50 zijn ver krijgbaar bij Backten Komme, Badhuisstraat 104, Vlissingen, telefoon 01184 - 16420. Voor kinderen tot en met 12 jaar kosten de kaarten 2,50. In dien nog voorradig zijn er ook nog kaarten verkrijgbaar op de middag van de voorstelling aan de zaal. „Het komt voor dat hulpvra gers met een probleem wor stelen dat jezelf ook veel hoofdbrekens heeft gekost. Dan sta je aan beide kanten van de lijn eigenlijk naast el kaar en ga je samen naar een oplossing zoeken. Het enige verschil is: degene die belt heeft het probleem en niet ik. Daarom ben ik objectiever en kan ik de zaken wat beter op een rijtje zetten". „Zo is het. We moeten goed beseffen dat ook wij aan de an dere kant kunnen zitten, om dat we er niet meer uit komen. We zijn tenslotte allemaal mensen die elkaar nodig heb ben. Ik vind 't dan ook heel prettig als er iemand belt, dat ik er dan ben of wie dan ook. Als er maar iemand is. De man of vrouw die belt blijkt dat ook vaak zeer op prijs te stellen, want in de gesprekken die we voeren is het echt niet allemaal narigheid. Er zijn zelfs leuke gesprekken bij. Dan verlies je als vrijwilliger de bescheiden heid wel eens uit het oog, om dat het zo goed gaat. Dan denk ik: wat ben ik optimistisch! 'En: wat kan ik goed luisteren! Dat blijkt dan helemaal niet zo te zijn. Al bedoel je 't goed, dan komt 't nog vaak verkeerd over. De mensen die bellen, lo pen spitsroeden, vatten elk woord letterijk op, het is ge spannen". VLISSINGEN - Op vrijdag 3 november zal om 11.00 uur de herdenking van de bevrijding van Vlissingen plaatsvinden. Het gemeentebestuur van Vlissingen zal kransen leggen bij het monument van de Commando's no. 4 en bij het monument van de 52e Low land Division aan de Com- mandoweg. Bij dit laatstge noemde monument zal op ver zoek van de vereniging van oud-strijders The Association of Old Comrades KOSB de burgemeester een krans leggen namens hen. Er zal ook een de putatie van het Korps Com mandotroepen uit Roosendaal komen om de plechtigheid bij te wonen en een krans te leg gen. Er zullen geen toespraken worden gehouden bij deze korte herdenkingsplechtig heid. Een ieder, die belang stelling heeft, is welkom om de plechtigheid bij te wonen. Het leggen van bloemen is moge lijk. „De mensen zijn vaak bang, juist omdat ze een probleem hebben. Hun probleem is zo groot dat ze er niet met omwo nenden of kennissen over kun nen of willen praten. Zo raken deze mensen geïsoleerd, ko men op een eiland te zitten. Ten einde raad grijpen ze naar de telefoon, omdat ze toch willen praten. Deze maat schappij werkt die vereenza ming sterk in de hand; de mensen hebben minder voor elkaar over, omdat ze het zo druk hebben met het opbou wen van een carrière, met geld verdienen. Flatbouw is ook een mooi voorbeeld van de min achting die deze maatschappij eigenlijk voor mensen heeft". „Als wij vragen, bent u dan zo alleen; heeft u geen vrien den? Dan is het antwoord vaak: Oh nee, hoor, maar daar kan ik dit niet tegen zeggen. Men schaamt zich vaak, dat blijkt. Daar kun je rustig de conclusie uittrekken, dat deze maatschappij nog lang niet zo open is als wel eens wordt voorgesteld. Over moeilijke dingen kun je niet praten. Een anonieme telefonische hulp dienst is voor veel mensen dan ook een uitkomst". „Ik heb vaak gesprekken die ontspannen zijn, bijna prettig, ook voor mij. Ik denk dat dat komt doordat ik de persoon aan de andere kant van de lijn niet kan zien. Hij of zij kan tachtig of veertien jaar oud, mooi of lelijk zijn en noem maar op. Je weet 't niet. Het enige contact dat je hebt, loopt via de stem. Alle vooroordelen die uiterlijkheden kunnen oproepen, vallen weg. Je kunt alleen maar afgaan of wat hij of zij zegt". „Dat is inderdaag het prin cipe van de telefonische hulp dienst. Ik zie daar het nut ook wel van in, maar ik blijf het altijd erg vinden als mensen vragen of ze mij niet ergens kunnen ontmoeten. Vooral als het in de nachtdienst gebeurt. Manne hebben dat misschin niet, maar ik vind het vreselijk jammer te moeten zeggen: ik kan je niet zien, ik moet hier blijven en jij moet ook zien dat je alleen weer verder komt". „Da's nou vreselijk belang rijk. De mensen denken toch aan hulpverlening. Het zit tenslotte ook in onze naam. Maar we kunnen nog zo goed ons best doen, hij of zij moet 't uiteindelijk zelf doen. Inscha kelen van het maatschappelijk werk vind ik ook niet zo nodig. Ik zeg altijd: wij praten nu met elkaar en 't gaat prima, we hebben zelfs lol. Zo zou je nou met een vriend of vriendin moeten praten. Niet met mij of een andere hulpverlener, daar schiet je niks mee op. Dat wil niet zeggen dat ik zelf niet graag met die persoon zou willen praten, natuurlijk wel. Maar het heeft geen zin. Ik zal een voorbeeld geven: ik werd eens gebeld door een dame. Zij dronk erg veel en wilde naar het consultatiebureau voor al cohol om er vanaf te komen. Haar had ik graag willen hel pen, want ze kon er niet toe MIDDELBURG - De pas opgerichte Stichting Musica Italiana in Middelburg treedt voor het eerst naar buiten met een opera concert dat aan staande donderdag gehouden wordt in de Concert- en Ge hoorzaal in Middelburg. Er zullen aria's te horen zijn van Verdi, Puccini, Donizetti en ook Napolitaanse liederen. Het concert wordt gebracht door artiesten die hun sporen in de wereld hebben verdiend. Het zijn Edy Amadeo sopraan, Alessandra Gonzaga sopraan, Gianni Jaia tenor, Renzo Scorsoni bariton en Giuseppe Ruisi piano. Renzo Scorsoni won vorig jaar de gouden Minerva, een prijs die hem in Rome werd uitgereikt. Hij kreeg de prijs omdat hij een van Italiës beste lyrische arteiesten is, met eerr mooie stem, rijk aan vibratie en klank. Het concert begint om acht uur. Kaarten a twaalf gulden vijftig zijn te verkrijgen bij standaardboekhandel van Benthem Jutting, muziek handel Van Damme, muziek handel Van Wagenvoort allen uit Middelburg en apotheek Van de Zande en muziekhan del Van Damme uit Vlissingen. SANIBOUTIQUE EN KEUKENSTUDIO Kompleet installeren Koopt u een keuken of badkamer bij ons, dan wordt u van het begin tot het einde door onze vakkundige verkopers begeleid. Daar bedoelen wij óók mee: dat we alles installeren, plaat sen en aansluiten, van water tot gas, van c.v. tot elektra. Madola maakt het u wel makke lijk. Bosschendijk 193 4731 DD Oudenbosch Telefoon 01652-3900 komen om er inderdaad naar toe te gaan. Ik heb 't er erg moeilijk mee gehad en heb tenslotte gezegd dat ik niet mee zou gaan. Ze was er nog niet aan toe om de drank op te geven. Dan zou ze namelijk wel alleen zijn gegaan. En juist die stap heb je nodig om door te kunnen zetten a^g je geen drank meer wil". „Dat merk je trouwens vaak; de mensen weten wel waar het om gaat, maar hebben net niet genoeg moed om die stap te zetten". „Vrouwen doen de stap om te bellen in elk geval bedui dend veel vaker als mannen. Zeven van de tien bellers zijn vrouwen. De meesten bellen omdat ze problemen hebben met hun man. Ik vind daar uit blijken dat vrouwen beter met emoties overweg kunnen, er gemakkelijker over kunnen praten dan mannen. Anders zouden zij toch net zo veel meoten bellen? Dat komt ook naar voren uit het feit dat de meeste vrijwilligers vrouwen zijn". „Toen ik hieraan begon, dacht ik dat ik wel zo'n beetje alles van de wereld wist. Daar ben ik van teruggekomen". „Je komt er achter hoe mi niem je eigen problemen zijn, ten minste zo voel ik dat. Het is een zandkorrel tegenover een berg". „Vooral in de begintijd heb ik het erg moilijk gehad. Een hele avond zal ik dan helemaal alleen aan de telefoon. Allerlei rottige dingen waar mensen mee te kampen hebben, bleven dan in mijn hoofd hangen, zo dat ik vaak erg triest naar huis ging. In zo'n stemming zag ik een keer een kerel met duide lijk kwade bedoelingen bij mijn auto wachten, 't Deed me niks, ik dacht, als-ie komt, dan sla ik 'm gewoon weg". (de gehele maand oktober geldig) Cocktail Desiré du Prince Franse groentesoep Carré ris de veau sauce sherry diverse groenten aardappelen He 4c Russische vla 30,00 per persoon Deze maand extra voordelige wijnaanbiedingen Maandag t/m vrijdag gehele dag geopend Zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur HOTEL RESTAURANT CAFE t.o. station GOES- Tel. 01100-27501 Lid Holland Tourist Hotels MIDDELBURG - Hubert Lampo, Vlaams romanschrij ver, criticus en assayist, is donderdag in het jongeren centrum Midgard in de Kui perspoort. Hij houdt er een le zing in het kader van de schrij versavonden die Midgard en boekhandel Fanoy regelmatig organiseren. De in 1920 geboren Lampo begon zijn loopbaan als jour nalist. Later werd hij rijksin specteur van de openbare bibliotheken en in die tijd schreef hij zijn eerste psycho logische roman „Hélène Def- raye". Dat was in '45. In 1960 schreef hij „De komst van Joa chim Stiller", dat pas geleden verfilmd werd met Hugo Met sers in de hoofdrol. Deze schrijversavond heeft als the ma „Joachim Stiller en Hubert Lampo". De avond begint om halfne- gen, de toegangsprijs is drie gulden vijftig. MIDDELBURG In de win kel aan de Lange Delft in Mid delburg demonstreert Foto Verschuren het nieuwe Pola vision-systeem. Dit nieuwe systeem houdt in, dat de smal film die u maakt met dit nieu we toestel direct ontwikkeld wordt en dus meteen bekeken kan word pn Ook kleurenfilms kunnen worden gemaakt. Op deze de monstratie kan men kennis maken met de vele voordelen, die dit systeem biedt. Het smal film-systeem is bij Foto NIEUW-EN SINT JOOSLAND - Vandaag wordt in Nieuw- en Sint Joosland met enig feestelijk vertoon de nieuwe Van Randwijckschool aan de Van Akenstraat geopend. De Middelburgse oud-wethouder van onderwijs M.A.L. Hubregtse neemt de opening voor zijn rekening van deze school met zijn originele speelplaats. De kinderen spelen namelijk op en tussen de mooi afgewerkte muurresten van de vorige uit het begin van de eeuw stammende Van Randwijckschool. De ligging van de gangen, lokalen en toiletten zijn aan deze ruïnes nog duidelijk te herkennen. Het idee om de speelplaats zo aan te leggen is afkomstig van twee Middelburgse kunstenaars, Van de Boezem en Kroon. Alle leerlingen hebben in de muren een steen mogen metselen die hun naam draagt. In tegenstelling tot vele andere speelplaatsen is deze speelplaats open gehouden. Er is geen omheining aangelegd om de school niet tot een eiland in de omgeving te maken. De school, ontworpen door de dienst Gemeentewerken van de gemeente Middelburg, telt rond negentig leerlingen. Vandaag kunnen belangstellenden de school bekijken en een film zien over de bouw van de school. Verschuren direct uit voorraad leverbaar. YERSEKE - Vijf Zeeuwen doen op 3 november mee aan de halve finale van de wed strijd „kennis der Franse wij nen". Deze wedstrijd wordt georganiseerd onder auspiciën van de Franse ambassade. Afgelopen week werd in Yerseke in een voorronde „ge proefd". De deelnemers moesten onder meer een drie tal wijnen blind proeven. Naar Eindhoven gaan mevrouw De Barten uit Vlissingen, me vrouw Jakobsen uit Oost-Sou burg, Addie Westveer uit Rot terdam, mevrouw Duisterhof uit Yerseke en Th. Kole uit Yerseke. GOES - Vandaag, op woens dag 25 oktober is begonnen met de aanvoer en plaatsing van een 15-tal wisselwonin gen. Deze komen te staan op het braakliggende terrein bij de Laboratoriumschool. In de ze woningen zullen tijdelijke mensen uit Goes-West onder gebracht worden gedurende de renovatie van hun pand. Om te beginnen zijn het bewoners van een complex van 35 wo ningen in de Schengestraat die hierin hun intrek nemen. Te zijner tijd zullen de wis selwoningen worden ingezet voor het opknappen van hui zen in de dorpskernen. Tot de aanschaf van deze tijdelijke onderkomens besloot de ge meenteraad in april van dit jaar. In totaal is hiermee een uitgave gemoeid van ca. 500.000,—. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening verstrekt de gemeente in deze kosten een lening. Ook het exploitatiete kort wordt door het rijk ver goed. Het vervoer en het plaatsen van de wisselwoningen zal on geveer 3 weken duren. Naar verwachting zullen de betrok ken bewoners er tussen half november en 1 december in kunnen. VLISSINGEN - Hardy-op tiek heeft vrijdag 20 oktober een nieuwe zaak geopend in Souburg in de Kanaalstraat. Er bestond al vijf jaar een klein zaakje van Hardy-optiek in Souburg, maar dit had to taal geen uitbreidingsmoge lijkheden. Begin dit jaar vond de heer Hardy een pand, waar hij een nieuwe zaak kon vesti- OOST-SOUBURG - Het po litiek café De Zwaan in Oost- Souburg staat deze keer in het teken van de 182 Marokkanen die in de Amsterdamse kerk een hongerstaking hielden. Een van de Nederlandse hon gerstakers, Piet de Jong, zal aanstaande vrijdag het een en ander over de problematiek van de buitenlandse arbeiders vertellen. Het programma van het po litiek café bestaat verder uit een film over gastarbeiders van het Amsterdams stads- joumaal, een verhaal van het FNVIid W. Vijg en tot slot een discussie. Het politiek café begint om acht uur. gen en nu is het zover, dat de zaak geopend is. De zaak draait volledig onafhankelijk van de zaak Vlissingen. Men heeft een eigen refractieruimte (waar ogen worden gemeten en brillen worden aangemeten). Bovendien is er een eigen werkplaats. Het meest opmerkelijke is echter, dat er boven de zaak een schoonheidssalon is. Deze wordt gedreven door mevrouw Hardy, die een jarenlange er varing heeft als schoonheids specialiste. Deze schoon heidssalon is vooral tot stand gekomen, omdat bleek, dat vele vrouwen problemen heb ben met het opmaken van hun ogen als ze een bril of contact lenzen dragen. Mevrouw Har dy gebruikt een bekend cos meticamerk, dat niet al te duur is. Hardy-optiek is de tweede optiekzaak, die ook op het ge bied van de cosmetica de klanten zo goed mogelijk van dienst wil zijn. KRUININGEN 8 Het gemeentebestuur van Rei- merswaa! is ingegaan op het verzoek van de drie fractievoorzitters in de raad om het voorstel van de bouw van een sporthal op nieuw aan de orde te stel len. Tijdens de vergadering van 31 oktober komt de sporthal opnieuw in de raad.

Scheldebode | 1978 | | pagina 11