heel bijzondere foto's fotograferen bij bestaand licht heerlijk moment voor elke filmer zet het hele jaar op de foto! de herfst is best veel foto's waard een streep van licht door de donkere straat. Het Havengebouw vlak bij het Centraal Station: een lichtzuil in de avond met op de voor grond de rondvaartboten. Op deze bladzij wordt geschre ven over het maken van foto's bij avond. Wie méér wil weten over dit onderwerp kan veel plezier beleven aan het boek van Paul Petzold: Fotograferen bij bestaand licht. Want tussen de vele onderwerpen, die in dit boek worden beschreven, is ook een hoofstuk opgenomen over zo'n avondlijke foto-zwerftocht door de stad. Waar moetje aan denken als je bij bestaand licht wilt fotogra feren? Wat is eigenlijk be staand licht? Wat is de beste filmgevoeligheid voor daglicht en voor kunstlicht? Wat ge beurt er als je die twee moet kombineren? Kun je vuurwerk op de foto zetten? En sterren? Hoe maak je foto's van ge brandschilderde ramen en van etalages, van TV-opnamen of kerkinterieurs? Op deze en nog vele andere vragen geeft Paul Petzold ant woord. Veel aandacht wordt daarbij besteed aan het maken van portretten. Achterin het boek is een lijstje opgenomen van onderwerpen met daarbij het advies welke film, lensope ning en tijd in die gevallen nodig is. Wie belangstelling heeft voor dit onderwerp: Foto graferen bij bestaand licht is verkrijgbaar of te bestellen bij uw fotohandelaar. Het is een erg goed verzorgde uitgave van Focus Elsevier in Amsterdam. Die tocht is - eerlijk gezegd - al overdag begonnen. Want wie bij het tamelijk zwakke licht van lantaarns en etalages toch goede resultaten wil bereiken, moet een extra gevoelig filmpje hebben, dat voor zwart/wit en tegenwoordig gelukkig ook voor kleurenfoto's in diverse merken verkrijgbaar is. Er komt bin nenkort zelfs voor dia's zo'n extra gevoelige film op de markt. Vraag uw fotohandelaar of er voor uw kamera een 27 DIN (of 400 ASA-) filmpje ver krijgbaar is. Deze films zijn niet voor alle kameratypen verkrijg baar. Viermaal zo gevoelig Het voordeel van deze "snelle" films is, dat ze viermaal zo gevoelig zijn als de gemiddelde film van 21 DIN (of 100 ASA)." U hebt nu dus veel meer moge lijkheden, waardoor u opna men, die anders geen of nauwe lijks een beeld zouden laten zien, nu wel kunt maken.- Toch wel een beetje experimen teren Nu is voor wie begint met avond-foto's, de belichting wel een kwestie van experimente ren. Door de lampen en ver keerslichten zijn de licht/don- Een avondlijke opname van het Amsterdamse Centraal Station Het samenspel van licht en water in het donker. kerkontrasten 's avonds name lijk erg groot. Korte sluiter tijden en kleine lensopeningen zijn er dan ook niet bij. De "lichtkraan" van uw toestel moet lang en ver open, maar ook weer niet te veel, zodat de lichten het beeld niet helemaal overstralen. Probeer het om te beginnen met opname-tijden van bijvoorbeeld één, drie en vijf sekonden. Die zitten niet op uw kamera? Zet dan de instel- knop op de B van tijdopname en tel de sekonden op de "één-en-twintig, twee-en-twin tig-manier". Nog mooier is het als uw kamera niet direkt na de belichting blokkeert; u kunt dan gewoon 2 of 3 maal na elkaar één sekonde belichten, 't Resultaat is dan beter, orfrdat het veel preciezer werkt. Statief nodig Natuurlijk kan niemand zulke tijd-opnamen uit de vrije hand maken. Al bij één-dertigste se konde adviseert elke vakman om de kamera op een statief of ander steuntje te zetten om trillingsonscherpte te voorko men. Neem met de kamera dus als 't kan ook een statief mee. Of zet uw toestel op de auto of op een paaltje. En als u een draadontspanner hebt, gebruik hem want dan vermijdt u elke kans op onscherpte. En nu op pad Natuurlijk is al die theorie nuttig, maar het gaat om de praktijk. De resultaten van on ze tocht vindt u in de foto's bij dit artikel. De eerste foto is er een van het centrum van Am sterdam: het Centraal Station in de avond. De lampen op het plein zorgen voor een sterk aksent. Deze opname kreeg een belichtingstijd van 2 sekonde bij een geheel open driafragma van 2.8. Water en licht Natuurlijk benut je op zo'n avond ook de weerschijn van het water. Dat laten de twee andere foto's zien: nogmaals het Centraal Station maar nu een totaal-overzicht met de rondvaartboten op de voor grond. Op de andere foto staat het Havengebouw centraal. Bei de foto's hadden dezelfde op nametijd, namelijk 3 sekonde. DE PROJEKTIE VAN UW VAKANTIE-FILM: De vakantie lijkt lang geleden. In veel gezinnen is het een herinnering, die eigenlijk al wat is vervaagdalleen de bijzondere momenten zijn nog niet vergeten. Maar u hebt in de vakantie gefilmd en die spoeltjes vol vakantieplezier al een keer of meermalen bekeken tijdens het monteren of toen u ze achter elkaar hebt geplakt in de goede volgorde. Nu is het ogenblik aangebroken, dat u aan de familie deze herinnering aan die zorgeloze dagen gaat vertonen. Dat is een heerlijk moment in het leven van de filmer, dat best met zorg mag worden voorbereid. In dit artikel daarom wat adviezen. Een eerste belangrijke vraag is natuurlijk: wat hebt u met de filmspoeltjes gedaan, die u van de ontwikkelcentrale hebt te ruggekregen? 't Mooiste zou zijn als u de tijd hebt kunnen vinden om het geheel te monte ren tot een echte film. Met een verhaal er in - met als 't kan een titel er voor en misschien zelfs tussentitels. En op de een of andere manier met geluid er bij: echt opgenomen gëluid, omdat u e^n geluidskamera hebt of later toegevoegd geluid via een na de mortage aange brachte strip. Of - als u geen projektor hebt met geluid^weer- Strepen en licht Op de laatste foto, die ook bij avond werd genomen, zien we het effekt, datje krijgt als je de lens enkele sekonden open laat staan op het moment, dat er een auto door het beeld rijdt. Het grappige is, dat de auto zich als het ware onzichtbaar verplaatst; watje ziet is het licht van de koplampen, dat een witte streep tekent in de donke re straat. Aan de lengte van de lichtstrepen is te zien, dat hier de sluiter misschien wel 8 of 10 ^ekonden open heeft gestaan. Wit en rood Nog mooier wordt zo'n avond opname als je vanaf een hoger standpunt een kleurenfoto maakt van zo'n straat. En dan natuurlijk ook de rode achter lichten in het beeld vangt, zodat er een fraai en kleurig lijnen- patroon ontstaat. gave - met toepasselijke mu ziek, die via een pick-up of kassetterekorder kan worden weergegeven en/of met kom- mentaar op een bandje. Het scherm is belangrijk U hebt veel aandacht besteed aan het filmen en de afwerking. Dan zou het jammer zijn als een stuk van de helderheid en scherpte van de film verloren zou gaan door projektie op een niet-ideaal materiaal, bijv. op een witte muur. Projektiescher- men zijn gemaakt om de beel den zo volmaakt en briljant mogelijk weer te geven en dat geldt vooral voor de glasparel- schermen. Afstand en beeldgrootte Groot is mooier dan klein! Dat wordt vaak gedacht maar 't is niet waar. Er is namelijk een verband tussen de afstand en de beeldgrootte op het scherm. Als vuistregel geldt, dat je niet dichter bij het scherm moet zitten dan driemaal de beeld breedte. Dus als de beeldbreed te lm is, kunnen de voorste toeschouwers op 3m afstand zitten. Anders wordt voor hen het beeld trilliger en onscherp. Van te voren opzetten? Het wordt wel vaak geadvi seerd, maar 't hangt erg af van de avond zelf. Als 't een onge dwongen familie- of vrienden feestje is, is het helemaal niet erg om in de loop van de avond scherm en projektor op te zet ten als de gasten er zijn. Dat verhoogt alleen de spanning. Helemaal gemakkelijk zijn de zg. daglichtprojektoren; ze lij ken veel op een klein TV- toestel. Een scherm opzetten en de gordijnen dicht doen is daarbij niet meer nodig. Enkele tips Plaats de luidspreker, als u met geluid projekteert, zo dicht mo gelijk bij 'het scherm. Werk snoeren zoveel mogelijk langs de zijkant van de kamer weg en knoop het snoer (bij de projek tor) éérst even om de projektie- tafel vast. Blijft iemand dan toch achter het snoer haken, dan trekt hij in ieder geval niet de projektor van de projektie- tafel. Zorg altijd voor een reser velamp, want niets is vervelen der dan door lampenpech een film niet geheel te kunnen vertonen. De nieuwe lamp voor al niet direkt met de vingers aanraken, maar altijd met een zakdoek ertussen omdat anders het glas van de lamp sneller door kan branden. Dat was het Een kleine handleiding om uw films te projekteren voor familie of vrienden. En vooral als het een film was van uw vakantie, dan zal het een sukses zijn geweest, die projektie. Want niets :s er mooier dan met elkaar op zo'n donkere avond in de herfst terug te zien wat je samen hebt beleefd in de vakan tie. Zulke beelden zijn waarde vol en worden door de jaren heen steeds mooier. Zo'n film van een spelend kind aan het strand... 't is fijn om aan zo'n onbezorgde vakantie een herinnering te bewaren en die scène later thuis nog vaak op het scherm te kunnen zien. Spelen met het licht Avondfoto's maken in de stad, er ook met de flitser op uit trekken om te zien wat er met dat licht en donker te bereiken is... het wordt een boeiend avond-uur en avontuur, dat veel meer voldoening geeft dan al leen maar via de beeldbuis te kijken naar wat anderen via een kamera hebben vastgelegd. zijn gemaakt! En daar gaat uw dochter op schoolreis - haar eerste zelfgemaakte foto's zitten in het album. En kijk... toen was u aardbeienjam aan 't maken... wat een lekker kleurig plaatje. Zet het hele jaar op de foto Wie zo fotografeert, kan elk ogenblik alle belangrijke mo menten van 't jaar opnieuw beleven. Gewoon regelmatig de kamera pakken en foto's ma ken. Of - als u een filmkamera hebt - hetzelfde doen door vaak boeiende momenten te filmen, want ook dan ontstaat er bijna vanzelf een journaal van uw leven, zo mooi en bijzonder, dat het TV-journaal er bij ver bleekt. Boekje met adviezen Bij vele fotohandelaren ligt het boekje: "Breng het hele jaar in beeld", 't Geeft adviezen over allerlei praktische foto-onder- werpen en motieven. Het wan delt met de kamera het jaar door en staat boordevol boeien de foto's. Wie dat boekje leest, zal enthousiast worden en graag gaan starten met het aanleggen van zo'n heel persoonlijke foto verzameling, waarmee je elke dag van het jaar kunt zien hoe het allemaal is geweest - in de lente en de zomer, nu in de herfst en straks in de winter. Het ophangen van de Advents- ster: ook een goede aanleiding voor een foto. Hebt u dat nou ook? Als 't herfst is, verlang je naar de lente met zijn lichte dagen en jonge groen. Als 't winter is, denk je met weemoed aan de zomerse vakantie-weken. En in andere seizoenen zou je best eens zo 'n lekkere gezonde winterwandeling willen maken over een bevroren bospad. Wie daaraan twijfelt, moet de foto hierboven maar eens bekijken. De herfst is mooianders mooi dan de zomer. Maar zo'n donkere avond in de stad met wat afgewaaid blad op de grond... zo'n sfeervol plaatje hoort bij de herfst. Koeien in de mist... een park met herfstkleuren... paddestoelen en het fijne spel van dauwdruppels in een spinneweb... wie er op uittrekt als het najaar is kan thuiskomen met veel moois. Geniet eens van zo'n gezonde voettocht door de herfst. En leg al die dingen vast in foto's, dia's of met de filmkamera. 'T IS AVOND IN DE STAD: VOOF De klok is weer verzet op zijn jiormale stand. Dat betekent: avonden, die ineens veel langer lijken. Tijd om fijn bij de buis-met-de-bewegende-beelden te zitten. Inderdaad, maar elke avond TV kijken is volgens de deskundigen niet goed. Een idee: pak de kamera en een vervoermiddel en ga uw dorp of stad eens in. Want van het vele licht in de straten en op de pleinen en van het verkeer valt best iets te foto graferen. Dit is het verslag van onze fotoreis door de avond. Het jaar vasthouden Dat zouden we graag willen: de seizoenen vasthouden, zodat het, naar onze stemming van dat moment, lente is of sneeuwt, de bloemen bloeien of we de pittige geur van de herfst kun nen opsnuiven. Dat kan Niet helemaal natuurlijk, maar wel een heel eind. Want voor iemand, die het hele jaar door zijn foto- of filmkamera ge bruikt, duren de seizoenen een heel jaar lang. Je ziet dan in je fotojournaal de eerste krokus sen bloeien. Of die wandeling in de sneeuw, net dat ene week end, dat het die winter heeft gesneeuwd. Dat was op 12 februari, staat er bij de foto. En kijk, dat zijn de foto's van de vakantie in Frankrijk: zo nat en zo druk was het. Alles opnieuw beleven Dat fotoboek - als u dat zou bezitten - laat u zo'n heel jaar opnieuw beleven. De intocht van het nieuwe hondje - wat is-ie intussen gegroeid! En dat feestje in de familie dit voor jaar - goed, dat er toen foto's Druk met de aardbeien.een van die momenten in het jaar, die beslist een foto verdienen. Vandaar het advies: zet het hele jaar op de foto!

Scheldebode | 1978 | | pagina 15