WALACRA WIL FOLKLORE LEVEND HOUDEN Folkloregroep danst in Zeeuwse dracht op Zeeuwse liedjes Middelburgs Theater waagt zich moderner toneel Achtste plaats Middelburg en Nagasaki zijn zustersteden Indio-koffie als solidariteit met de armen in derde wereld Silver Nighthome viert jubileum Leiderscursus Breskens krijgt een groot recreatiecentrum UIT DE BAHAl GESCHRIFTEN 213 Lenen Lezing Tactiek Prijzen Vrolijk DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 OKTOBER 1978 o SEROOSKERKE - Een avond in de week klinkt er in het verenigingsgebouw van Serooskerke oude Zeeuwse dans muziek, veelal feestreien die gecomponeerd zijn door de oude Middelburgse componist Jan Morks. Op die avond oefent daar de pas opgerichte Dans- en Folkloregroep Walacra" onder leiding van een van de oprichters J. Mal- jers. Walacra is voor zover uit de geschriften valt op te maken de oudst bekende naam van Walcheren en de naam geeft aardig aan waar de groep zich mee bezig gaat hou den: met de geschiedenis en dan vooral de culturele ge schiedenis van Walcheren. BRESKENS - Als het aan de imaatschappij Bouwvast uit Nieuwerkerk aan de IJssel ligt, iis Brskens nog voor het vakan tieseizoen 1979 een groot re creatiecentrum rijker. Behalve •een kleine honderd zomerwo ningen, parkeerterreinen en een tennisbaan, zal er aan de Kieweg (vlakbij de camping Zeebad) een gebouw verrijzen dat voorzieningen als een bowling, een ontspannings centrum, een café-restaurant en een leeszaal onder een dak brengt. Kortgeleden is in het plan ook een winkel opgeno men. Die wijziging kan voor ver traging zorgen omdat daarte gen nogal wat bezwaren zijn gerezen. Het al dan niet onder brengen van een winkel in het centrum wordt binnenkort on der meer besproken door de Oostburgse middenstands commissie. Verder moet de gemeenteraad, waarschijnlijk in oktober, een wijziging van het bestemmingsplan goed keuren, omdat het recreatie centrum wat is opgeschoven naar de ingang van het hele complex. Als dat achter de rug is en ook GS zijn akoord, kun nen b en w van Oostburg de bouwvergunning afgeven, waarvoor de aanvraag nu al in het gemeentehuis ligt. De bouw van een recreatie centrum is als voorwaarde op genomen in de koopactes voor de zomerwoningen. Daarvan zijn er inmiddels al zo'n 60 ge reed gekomen. Als het eerste complex klaar is, komen er ten zuiden daarvan ook weer zo merhuizen. Bovendien heeft Bouwvast het plan om vlak bij de kust, ten westen van de Kieweg een nieuwe camping op te zetten. Het is nog niet duidelijk wanneer men daar mee zal beginnen. De zomer woningen, het cecreatiecen- trum en de camping zijn alle opgenomen in het reeds goed gekeurde bestemmingsplan Schoneveld 1. Wethouder Th. Cambier van Oostburg ver wacht dan ook weinig proble men bij de uitvoering van de plannen. „Alleen de winkel is een discussiepunt. Dat moeten we nog even afwachten", zegt hij desgevraagd. MIDDELBURG - Het Middelburgse amateurtoneel zoekt het dit seizoen in een wat andere richting als voorheen. In het nieuwe seizoen, dat deze maand begint, kunnen we actueler en moderner theater verwachten. Het is niet de bedoeling om experimenteel theater op de planken te brengen. Zo omschrijft Jaques Jacobsen de lijn die de Stichting Middelburgs Theater komend seizoen zal gaan volgen. Het bestuur van Walacra, bestaande uit de heer en me vrouw Moermond uit Vrou wenpolder, en J. Maljers uit Middelburg, wil wat er nog rest aan folklore op Walcheren ook levend houden. „We hebben van allerlei in stanties medewerking gekre gen bij het zoeken naar oude Zeeuwse liedjes", vertelt Moermond. Op die muziek laat Walacra allerlei traditionele taferelen zien zoals het oogsten en dorsen, het ringrijden of we beelden de rivaliteit uit die er vroeger tussen de dorpen was. Een jongen uit Domburg kon vroeger natuurlijk geen meisje uit Westkapelle krijgen. Dan werd hij door de Westkappe- laars weer rechtstreeks over het strand teruggeschopt. Der gelijke taferelen laten wij in de vorm van een dans zien". Het zal duidelijk zijn dat de groep nog steeds druk aan het oefe nen is om een behoorlijk re pertoire op te bouwen. Wala cra kwam voor 't eerst tegen over publiek te staan in de Grote Kerk van Veere op 15 september. Er werd toen op getreden in Walchers kostuum met de lage muts (de dracht van het Middelburgs am bacht). „De dracht hebben wij voor die gelegenheid moeten lenen van boeren en boerinnen die we kennen", vertelt Maljers. „Het is een enorm gedoe voor we alle kleding en sieraden bij elkaar hebben. Voor acht mannen en acht vrouwen. Ko pen kunnen we 't niet. De sie raden alleen al komen voor een boerin op zes-é zevenduizend gulden". Walacra telt op het ogenblik al zesentwintig leden, afkomstig uit geheel Walche ren. In leeftijd variërend van zestien tot vijfenveertig jaar. Bij dit aantal zijn de leden van de boerenkapel inbegrepen. Walacra telt ook een kinder groep die geleid wordt door mevrouw Moermond en een volwassen groep die geleid wordt door Maljers, wiens voorouders voor zover hij heeft kunnen nagaan, allemaal in Veere hebben gewoond. Zijn grote kennis van de Walcherse folklore kan hij nu goed toe passen op de dansgroep. Walacra kan overigens nog muzikanten gebruiken voor de boerenkapel. Wie belangstel ling heeft, kan zich opgeven bij J. Moermond, Pelgrimstraat 30, Vrouwenpolder, tel. 01189-1641. Wie lid wil wor den van de Walcherse Dans- en Folkloregroep „Walacra", kan eveneens op dat adres terecht. Thans is er in de wereld behoefte aan internationale eenheid en verzoening. Deze belangrijke grondbeginselen kunnen alleen gevestigd worden met behulp van een stuwende kracht. Het is vanzelfsprekend dat wereldeenheid en de Allergrootste Vrede niet tot stand gebracht kunnen worden met materiële middelen. Ze kunnen niet door politieke macht worden ge vestigd, want de naties hebben verschillende politieke be langen en het staatsbeleid van de volkeren is van uiteenlopen de en tegenstrijdige aard. Evenmin kunnen zij door radicale of nationale macht worden gevestigd, want deze menselijke machten zijn op zichzelf gesteld en ontoereikend. Raciale ge schillen en nationale vooroordelen staan uiteraard de totstand koming van deze eenheid en overeenstemming in de weg. Wij zien dan ook dat de bevordering van de eenheid der mensheid die de kern is van de leringen van alle manifestaties van God, alleen mogelijk is door de goddelijke macht en door de adem van de Heilige Geest. Andere machten zijn te zwak en niet in staat dit tot stand te brengen. De mens heeft twee vleugels nodig. De ene vleugel is die van fysieke kracht en stoffelijke beschaving de andere van geestelijke kracht en goddelijke beschaving. Het is niet mogelijk met één vleugel te vliegen. Beide vleugels zijn nodig. Stoffelijke beschaving, hoe verge vorderd ook, kan slechts volmaaktheid bereiken door de ver heffende werking van geestelijke beschaving. MIDDELBURG: Op vrij dag 20 oktober om 20.00 uur wordt er in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg een le zing gehouden over "Anthro- posofie en Darwinisme" Deze lezing wordt georgani seerd door de groep Zeeland van de Anthroposofische Ver eniging in Nederland en han delt over de wordingsgeschie denis van de mens. Van fun- damenenteel belang zijn de vragen: Is de mens een hoger dier? Is het dier een gevallen mens? Hoe zien wij de mens? De Anthrosposofie of mo derne wetenschap is mede op grond van de feiten, die door Darwin en latere onderzoekers zijn gevonden, tot resultaten moeten komen dan die door de populaire wetenschap worden verbreid. Dit zal op deze avond uitvoerig aan de orde komen. VLISSINGEN - De jeugso- ciëteit "Silver Nighthome" in Oost-Souburg bestaat tien jaar. Vanaf het begin draait de soos met vrijwillige medewer kers. De soos begon met enkel activiteiten, maar in de loop van de tijd zijn er steeds meer activiteiten bij gekomen. Het tweede lustrum zal niet ongemerkt voorbij gaan. Er is een feestprogramma ontwor pen, dat op donderdag 19 ok tober van start gaat. Die dag is Digny Sinke content' over 2e jaar Zandvoort KLOETINGE - Digny Sinke, die nu twee jaar achtereen als enige Zeeuw heeft deelgenomen aan auto-races voor standaardwagens op het circuit van Zandvoort blikt met voldoening terug op het afgelopen seizoen. Geen wonder want de 29-jarige expediteur uit Kloetinge reikte in de negen wedstrijden om de Golf GTI Cup naar een verdien stelijke achtste plaats in de eindstand. uat was aanmerkelijk beter dan vorig jaar toen Sinke als snelheids-coureur debuteerde met een zeventiende plaats. Een trouwens niet eens zo slecht debuut als men bedenkt dat er 32 deelnemers waren. Dit seizoen ging het aan merkelijk beter omdat uiter aard ook bij dergelijke wed strijden de routine een be langrijke rol speelt. Sinke: „Je gaat het circuit steeds beter kennen, je blijft speuren naar een juiste afstelling van je wa gen, kortom je hele tactiek raakt meer geperfectioneerd". Digny Sinke heeft in het af gelopen seizoen bewezen dat hij de juiste tactiek aardig on der de knie gaat krijgen. Vorig jaar bijvoorbeeld eindigde hij maar één keer bij de eerste tien, nu drie keer bij de eerste vijf. Vooral de laatste drie wedstrijden zat Sinke dicht vooraan (4e, 5e, 6e). Dicht ein digen is uiterst belangrijk want alleen de coureurs die bij de eerste tien komen incasse ren punten voor de eindklas sering. Op het 4226 meter lange cir cuit in Zandvoort bracht de Kloetingenaar vorig jaar als beste rondetijd 2.02.5 op de klokken en dit seizoen 1.58.4. Een verschil dus van vier se conden en dat betekent in de auto-race sport heel wat. Digny Sinke kan nu terecht opmerken: „Ik ben zeer con tent met de bereikte resultaten tot nu toe. Vorig jaar, bij de afsluiting van het seizoen stel de ik nog dat ik dit seizoen bij de eerste tien wilde eindigen. Nou in die opzet ben ik volle dig geslaagd en hoewel ik mijn tak van sport uit pure liefheb berij beoefen doet het je na tuurlijk wel deugd dat je be hoorlijk aan de bak komt". Evenals vorig jaar werd Digny Sinke ook nu weer ge sponsord door Garage Van Strien BV uit Goes. Sinke: „Zonder die steun was het voor mij gewoon niet te doen. Zelf steek ik ook nog wel wat in mijn liefhebberij maar het scheelt uiteraard een flinke slok op een borrel als je een sponsor als Garage Van Strien Het Middelburgs Theater brengt zelf een stuk van de Duitse schrijver Peter Hand- ke; De laatste der verstandi- gen. Jaques Jacobsen voert de regie. „We zijn al met de repe tities begonnen. Het is een erg moeilijk stuk dat veel concen tratie vergt, ook van de toe schouwer. In het stuknspelen een priester, ondernemer, een vrouw met een dubbelzinnige rol, een man die aan zich zelf twijfelt maar die toch in staat is zijn collega-machtigen te vernietigen en een bezeten geldmagnaat. Een erg hard spel met elkaar. Het draait om geld en macht"f, zegt Jaques Jacobsen. Al eerder, eind november, komt het Middelburgs Theater met een stuk van Allan Ayck- boum „Met mes en vork" on der regie van Jo Julianus. Ver der heeft het Middelburgs Theater nog een serie gast- voorstellingen op stapel staan. Producer Jan de Nes noemt daarvan allereerst de kinder voorstellingen. Zo is er een voorstelling geboekt van het poppentheater Parcival (eind november), van poppentheater Hildebrandt uit Maarssen- broek, Deurtje open deurtje dicht en een nog nader te be palen gezelschap. De in Mid delburg te gast zijnde ama teurtoneelgezelschappen brengen dit jaar stukken als „vertel me iets nieuws over de regenwormen" van Yvonne Keuls, Adam X van Sybren Polet of Night Fall van David Gale. Dit laatste stuk wordt gespeeld door het Engelse Lu- miere Son Theatre Company Limited. De eerste gastvoor- stelling voor volwassenen valt op zaterdag 28 oktober. De Amsterdamse toneelgroep Toetssteen speelt dan het stuk van Ger Beukenkamp „Terri torium". MIDDELBURG- Gistermorgen werd op het stadhuis de zusterstadovereenkomst getekend tussen Middelburg en de Japanse stad Nagasaki. Hiermee wordt de draad uit een ver verleden weer opgenomen, want Middelburg had in de tijd van de Oost-Indische Compagnie (handels)banden met Nagasaki. Middelburg Het verzoek tot het aangaan van een zusterstadverbinding is van Nagasaki afkomstig. Het ministerie van Buitenlandse Zaken en van Cultuur, Re creatie en Maatschappijk Werk hechten beide grote waarde aan een band tussen een Nederlandse en een Ja panse stad. Middelburg werd vanwege de historische ban den voor de jumelage uitgeko zen. De uit negen personen be staande delegatie onder lei ding van burgemeester Yoshi- take Morotani zal deze week een druk programma afwer ken. De Japanse burgemeester opende gisteravond een ten toonstelling in de bovenfoyer van de schouwburg die heden en verleden van Nagasaki als onderwerp heeft. De tentoon stelling is tot en met aanstaan de zaterdag dagelijks te zien van tien tot tien uur, zaterdag van tien tot twaalf uur 's mor gens. Vandaag gaat het gezelschap op excursie naar de deltawer ken en morgenochtend biedt de burgemeester van Nagasaki een serie kindertekeningen aan vertegenwoordigers van lagere scholen in de burgerzaal van het stadhuis. Verder staan nog op het programma een be zoek aan een bejaardencen trum, een excursie naar een kweekbedrijf en zaadhandel en Phillips in Eindhoven en niet te vergeten twee diners. achter je heb staan. De direc teur van genoemd bedrijf de heer Van Garderen leeft en thousiast met me mee en heeft de laatste race in Zandvoort bijgewoond. Veel dank ben ik ook verschuldigd aan mijn monteur en mijn begeleider tijdens de races Han Steen- hardt. Een reuze vent die het vuur voor me uit de sloffen loopt. Hij is de man die er zeer veel heeft toe bijgedragen dat het dit seizoen zo succesvol ging. Steenhardt die bij Van Strien in dienst is kent de Golf uiteraard op zijn duimpje. Voor mij is het als standaard model trouwens een fantasti sche wagen". De Bevelanden, heeft in de af gelopen zomer ook een keer of drie meegedaan aan oval-Ra- cing een nieuwe tak van sport die dit jaar voor het eerst offi- cieëel werd erkend door de KNAC. Samen met Jan van Iwaarden (zijn sponsor) en Noud van der Laak is Sinke enkele malen naar het circuit van Dongen getrokken, waar deze spectaculaire tak van sport op een 550 meter baan wordt beoefend. „In deze tak van sport zit ze ker toekomst ook voor Neder land", meent Sinke, die vol gend seizoen overigens weer present hoopt te, zijn in de wedstrijden om de VW Golf GTI Cup, als die tenminste weer op het programma ko men. „Wanneer ik van de partij ben ben ik feitelijk tegenover mijn fans verplicht om bij de eerste vijf te eindigen", merkt Sinke laconiek op. er namelijk een feestavond vi- voor de ouders van de leden van de soos. Er zal onder ande re bingo worden gespeeld en er zullen films over Zeeland wor den gedraaid. Op vrijdag 20 oktober is er in "Ons Dorpsle ven" te Ritthem een avond voor oud-leden. Op zaterdagmiddag 21 ok tober wordt er voor genodig den een receptie gehouden in de soos van 15.00 uur tot 17.00 uur. Op zaterdagavond 21 ok tober is er een grote feestavond in n "De Zwaan", Kromweg- singel te Souburg. Leden, be zoekers en anderoe jongeren van zestien en ouder zijn van harte welkom. De Vlissingse popgroep Neighbour treedt dan op plus de Silver Nigh thome Discoshow" uit Sou burg. De entree bedraagt voor deze avond voor leden f 3,50 en voor niet leden f 5, KLOETINGE - Vrijdag 20 oktober a.s. houdt de Kynologenclub „Zeeland" haar maandelijkse contact avond voor leden en be langstellenden. Ook dit jaar worden de avonden weer gehouden in de Vroone te Kapelle, Vereekestraat 74. VLISSINGEN - Op maan dag 30 oktober gaat in Vlissin- gen een cursus rekreatie- sportleider van start. Tijdens de cursus worden de deelnemrs voorbereid op het leiden van groepen bij aktiviteiten op het gebied van de recreatieve sport. Rekreatiesportleiders worden ingezet bij trimgroe- pen, sport- en spelinstuiven, campingwerk, kampweken enzovoorts. De cursus wordt gehouden in het gymlokaal van de Schel- demonscholengemeenschap in Vlissingen en duurt ongeveer 21 avonden en twee week-ends (vrijdagen zaterdag). Degene die aan de opleiding wil deelnemen moet wel in het bezit zijn van het ABO-diplo- ma. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij de Zeeuwse sportraad Dam 31, Middel burg. De wedstrijden om de VW Golf GTI Cup kwamen vorig jaar tot stand op initiatief van Pon, die Gijs van Lennep aan trok om deze racerij te begelei den en te promoten. Van Len nep leidt ook de cursisten op die aan deze wedstrijden wil len meedoen. Er zijn dit sei zoen zeven wedstrijden ge houden op Zandvoort en twee in het buitenland (België en Duitsland). Er zijn per race 25 prijzen. De eerste daarvan is 1000 gulden. In de finale wordt die eerste prijs verdubbeld. Verder is er nog een eindklas sement bestaande uit vijf prij zen. De hoofdprijs daarvan is 3500 gulden. Rob Visser, die al zeven jaar ervaring heeft in de race-sport werd eerste in het totaalklas sement. Daarachter kwamen achtereenvolgens Harry van Zuijlen, Fred Krab, Paul Maaskant en Bas van Vliet. En ook dit zijn voor insiders zeker geen onbekenden. In dit selecte gezelschap raakt Digny Sinke, nee zeg maar, is hij reeds volle dig geaclimatiseerd en geac cepteerd. De joviale, spontane Zuid- bevelander werd trouwens door de organisatie niet voor niets uitgeroepen tot de „vro lijkste coureur" van het hele gezelschap. Digny Sinke die ook lid is van de Auto rally crossclub Zuid-Beveland en van de MAC MIDDELBURG - Zo'n vijfduizend kleine Indiaanse planters uit Guatemala hebben zich voor de export van hun koffie verenigd in een eigen exportorganisatie, „De Fedecocagua". Zij exporteren hun koffie onder de merk naam Indio-koffie zonder tussenpersonen rechtstreeks aan de Stichting Wereldhandel in Kerkrade en krijgen daardoor een redelijke prijs voor hun produkt. Om daad werkelijke solidariteit met de armen in de derde wereld te tonen vraagt de PPR de gemeente Middelburg voortaan Indio-koffie te gaan gebruiken. Dit zou dan een aanzet zijn om het voor arme landen onrechtvaardige handelssysteem te doorbreken. In het voorstel van PPR- raadslid A. Kamermans aan de gemeenteraad staat onder meer het volgende: „Veel van onze consumptie-artikelen, zoals koffie en thee, komen uit de derde wereld. Bij de ver bouw van deze produkten zijn miljoenen kleine landarbei ders betrokken. In de meeste gevallen verdienen ze nauwe lijks voldoende om in leven te blijven. Toch moet de consu ment hier relatief veel betalen voor deze produkten. De win sten komen aan een kleine minderheid ten goede. De Stichting Wereldhandel wil daarom een alternatief bieden. SANIBOUTIOUE EN KEUKENSTUOIO 4 Inbouw apparatuur Alleen het beste is goed genoeg. Daarom heb ben wij in onze keukens alleen maar de grote merken als: Atag, Sie mens, Junkeren Ruh en Itho. Merken die niet alléén veiligheid maar ook duurzaamheid garanderen. Bosschendijk 193 4731 DD Oudenbosch Telefoon 01652 - 3900 krijgen voor hun produkt", al dus Kamermans in het voor stel. Hij meent dat als de ge meente besluit deze koffie te gaan gebruiken, dit daadwer kelijk bijdraagt aan het over bruggen van de kloof tussen arm en rijk. De PPR heeft het voorstel overigens al eerder gedaan, namelijk tijdens de raadsver gadering van 3 juli dit jaar. B. en W. wezen het voorstel af, omdat de koffie langere tijd nodig zou hebben om verwerkt te worden en omdat het duur der was. Volgens Kamermans is echter de verkeerde maling gebruikt bij de proefneming; er is een andere, snellere be schikbaar. Duurder is het wel. Kamermans: „Over het ge hele jaar bezien zou dat op een extra last van negentig gulden neerkomen. Naar mijn mening een te verwaarlozen prijsver schil, zeker als we de ideële achtergrond van de Indio-kof fie in beschouwing nemen". Zij importeert rechstreeks Maandag 23 oktober beslist de koffie en thee, waarbij de pro- raad of men inderdaad op de ducenten een redelij ke*prijs Indio-koffie zal overoaan.

Scheldebode | 1978 | | pagina 13