(omitéleden stoppen ermee „Trui", vrouwencafé in Middelburg, gaat vrijdag open Lezingenvoorstellingen en workshop Dammen in 's Gravenmoer Zaken flits BEJAARDEN IN NOOD KUNNEN TERECHT IN BUITENRUST Nog een dag open Hoechst UIT DE BAHAI GESCHRIEFTEN Het oude ambacht GEHANDICAPTEN KUNNEN VOORTAAN TERECHT BIJ ADVIESBUREAUS Zeeuwse collecte John Caljouw in Midgard bij NOVIB-KALENDER Workshop Festival Ontmoetingsavond met Chileense vluchtelingen in Vlissingen ALLENDE 5 JAAR DOOD Vlissinger 300.000ste reiziger bij Rabobank Open haard als moederkachel SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 OKTOBER 1978 211 STOEPVERFRAAIING, STOEPBESCHERMING MIDDELBURG - Aan staande zaterdag is John Cal jouw weer eens te zien en te horen, deze keer in het jonge rencentrum Midgard in de Kuiperspoort in Middelburg. Caljouw begon zijn loop baan in de plaatselijk zeer be kende groep '69! De Vlissingse dichter Hans Verhagen was hiervan de producer. Later ging de groep Dragonfly heten en wyerd de eerste Nederlandse underground groep van im portantie. Caljouw stapte over naar de "Machine", toen Dra gonfly aan wanbeheer ten on der ging. Na een toernee door België, Frankrijk en Spanje ging John Caljouw op de solo toer, zichzelf begeleidend op akoestisch gitaar. (DlTavond begint om half ne gen, de toegang is gratis.) SLOE.- Hoechst gaat een tweede open dag organiseren. Voor de open dag die op zater dag 7 oktober wordt gehouden bestaat zoveel belangstelling, dat niet iedereen die zich heeft opgegeven aan de excursie kan meedoen. Zo'n 500 mensen hebben zich opgegeven. En er kunnen er maar 250 worden rondge leid. Vandaar dat Hoechst be sloten heeft binnenkort, de datum wordt nog bekendge maakt, opnieuw een open dag te houden. GOES - Twee leden van het Comifé Internationale Ronde van Midden-Zeeland Rinus Moerdijk en oud-coureur Cees Rentmeester hebben besloten hun functie neer te leggen. Eerstgenoemde die vijf jaar achtereen de karavaan-leiding in de Zeeuwse etappe van de Proftour verzorgde wil het wat kalmer aan gaan doen en Cees Rentmeester die de huishou delijke dienst onder zijn hoede had heeft wegens drukke werkzaamheden besloten te stoppen. Voorzitter Piet Lou- werse hierover: „We verliezen in hen twee uitstekende krachten en een en ander is dus wel spijtig. De twee openge vallen plaatsen zullen we pro beren zo snel mogelijk weer bezet te krijgen". MIDDELBURG - De afslui ting van de Koepoortstraat/ Molstraat en het Oostkerk plein voor het doorgaand ver keer heeft tot gevolg gehad dat het verkeer dat in Middelburg- Noord moet zijn nu vaak de Veersesingel neemt. Deze weg is echter nogal smal, vooral omdat er aan de kant gepar keerde auto's staan. Het gevolg is, dat automobilisten zo nu en dan stukjes stoep meenemen om langs elkaar te kunnen. Zo als uit de foto op te maken valt kan dat voor iemand die net uit z'n huisdeur komt, kwalijke gevolgen hebben. De stoep is amper een meter breed. Enkele bewoners hebben nu het zekere voor het onzekere genomen en ze hebben betonnen bloembak ken diep in de stoep gemetseld. God heeft de mens begiftigd met het vermogen tot onderzoek waardoor hij de waarheid kan zien en erkennen. Hij heeft de mens oren gegeven om de boodschap van werkelijkheid te horen. Hij heeft hem de rede gegeven waardoor hij de dingen zelf kan onderzoeken. Met dit alles is hij bedeeld en toegerust voor het onderzoek van de werkelijkheid. Het is niet de bedoeling dat de mens door de ogen van een ander ziet, met de oren van een ander hoort of met het verstand van een ander begrijpt, leder mens heeft zijn eigen talenten en mogelijkheden en draagt een eigen verantwoordelijkheid in het plan van Gods schepping. Vertrouw dus op uw eigen oordeel en op het resultaat van uw eigen onderzoek, wilt gij niet ten onder qaan in de zee van onwetendheid en verstoken zijn van Gods milddadigheid. Wend U tot God en smeek in alle nederigheid aan zijn drempel om zijn hulp en kracht, dat gij de sluiers moge verwijderen die uw blik verduisteren. Dan zal uw blik worden verlicht; dan zult gij van aangezicht tot aangezicht staan met Gods werkelijkheid; Uw hart zal worden gezuiverd van alle onwetendheid en de heerlijkheid en genade van het Koninkrijk weerkaatsen. Zoals elk jaar brengt de NO VIB ook nu weer een kalender uit, die gerust uniek genoemd mag worden. De Novib (Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking) stelt zich ten doel om de arm- sten der armsten in de derde wereld te steunen in hun strijd voor een menswaardig be staan. Dat doet zij onder meer door de bekende Gast aan Ta fel-actie (die thans meer dan 110.000 deelnemers heeft!) en de uitgave van een unieke ka lender, elk jaar. Uniek door de knappe kleu renfotografie, die uitstekend tot haar recht komt door haar grootte: 27 cm hoog en liefst 60 cm breed. In 12 platen hebben de foto grafen getracht een beeld van de derde wereld te vangen, waarbij dit keer - vanwege het MIDDELBURG - Op vrijdag 6 oktober gaat in Middel burg het Vrouwencafé „trui" open. Vanaf 8 uur 's-avonds kunnen vrouwelijke café bezoekers terecht in één van de lokalen van het vroegere Gymnasium aan de Latijnse Schoolstraat nummer 10. Trui zal voorlopig zonder enig vertoon van plechtighe den gaan draaien. Het is de be doeling dat ruim een maand later het eigenlijke openings feest gehouden zal worden. Een feest dat het karakter moet gaan krijgen van een vrou wenfestival met cabaret, film en discussiemogelijkheid. Vier dagen theater in Kuiperspoort MIDDELBURG/GOES - In het Kultureel Centrum Kuipersoort in Middelburg wordt van 19 tot en met 22 oktober Forum '78 georganiseerd. Een vierdaags kunstge- beuren met lezingen, workshops, voorstellingen en films rond het thema „Theater". Forum '78 is een vervolg op het Forum dat in 1977 voor de eerste keer werd georgani seerd. Toen lag het accent op de beeldende kunsten. Iedereen die wat meer te weten wil komen over eigen tijds theater krijgt de kans, tij- densTde-vier dagen in de Kui perspoort. Dat kan op een min of meer passieve wijze door de lezingen bij te wonen en de voorstellingen. Min of meer passief want volgens Maria- Rosa Boezem, coördinator van 's GRAVENPOLDER - Het persoonlijk damkampioen schap van Zeeland is zaterdag in het Dorpshuis te 's Graven polder van start gegaan. De deelnemers in de hoofd klas werkten hun eerste ronde af terwijl er ook een partij werd gespeeld bij de jeugd. De le klas begint 11 november aan zijn eerste ronde. De grote verrassing van zaterdag was wel de winst van Jaap Veer- hoek op zijn clubgenoot van de damclub 's Gravenpolder Jan Blom. Veerhoek verraste zijn dorpsgenoot met een slagzet die schijfwinst opleverde en uiteindelijk ook de beide pun ten. Cees Rijk zegevierde over Koppejan en Goethart die eerst in tijdnood kwam tegen Sewnath wat een ongunstige stelling opleverde wist alsnog de bakens te verzetten en twee punten te incasseren. Saman kreeg deze beide punten omdat zijn tegenstan der Gajadhar zonder opgaaf van redenen niet was komen opdagen. Schunselaar-Kam- meraat en Van Slunter-E. Wiskerke leverden remise op. Bij de jeugd versloeg Baayens Boogert. Forum is men bij theater nooit passief: „Theater eist een ac tieve deelname. Het bestaat bij de gratie van de wisselwerking tussen publiek en „perfor mer". Bovendien worden alle lezingen gevolgd door discus sies met de bezoekers. Borssele. Niet alleen indus trie, handel en nijverheid uit deze tijd heeft een plaatsje ge kregen in de hallen van de fir ma De Muynck te Borssele, ook het oude ambacht is niet ver geten. Tijdens Manifest '78 zullen enkele unieke oude am bachten worden getoond zoals glasblazen en tingieten. Ritsaert ten Cate van het Mickery Theater opent Forum met „Praten over Theater". Louis Andriessen geeft vrij dags een lezing over muziek theater en op zondag is er een lezing van Peter Schreiber van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel over „Grens verleggingen binnen de thea terkunst". Wies Smals van Galerie „De Appel" besluit de reeks evenementen zondag avond met een lezing en video tapes over „performances". Het bewegingstheater, het Griftheater onder leiding van Frits Vogels geeft donderdag avond een voorstelling van „Streek". Het Beeldend thea ter met Wouter Klomp en Justa Masbeck treedt zaterdags op. Dan is de Nederlandse pre mière van „De Onvoltooide". Werkelijk actief kan men aan forum deelnemen via de verschillende workshops, waarvoor iedereen kan inteke nen. Deze workshops worden overdag, 's morgens en 's middags gehouden. Zowel amateurs als professionals, als MIDDELBURG Met ingang van deze maand kunnen gehandicapte mensen in Zeeland met vragen of problemen terecht bij verschillende over de provincie verspreide ad viesbureaus. Deze bureaus zijn opgezet door de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB) in samenwerking met de Gehandicapten Organisatie Nederland en de AVO. centrum aan de Schuttershof straat la in Middelburg. Zo nodig kan men ook hier een plaatselijk adviseur bellen. De spreekuren van de ad viesbureaus zijn toegankelijk voor alle gehandicapte men sen, zowel leden van bovenge noemde organisaties als niet- leden. In Goes houdt het bu reaus spreekuur op elke twee de maandag van de maand van drie tot vier uur in het gebouw van het Sociaal Centrum, Zusterstraat 11. Zo nodig kan de adviseur gebeld worden via tel. 01100-27956. Voor Wal cheren is er elke donderdag morgen spreekuur van tien tot elf uur, uitgezonderd de vierde donderdag van de maand. Het SDreekuur is in het diensten- Het nummer is 01180-27303. Wie om medische redenen niet op het spreekuur kan komen, kan thuis bezocht worden. Dan moet wel even contact opge nomen worden met de coördi nator van de adviesbureaus, de heer A. Houtekamer. Zijn adres is Montgomerylaan 31 in Middelburg. Hij is telefonisch bereikbaar elke vrijdagmor gen van tien tot twaalf uur on der tel. 01180-27303. mensen die nog nooit iets met theater hebben gedaan, maar alleen geïnteresseerd zijn, kunnen aan deze workshops meedoen. Maria-Rosa Boezem: „Verleden jaar hebben we ook workshops gehad met allemaal heel verschillende mensen. En juist doordat die verschillende mensen met elkaar werkten kwamen er verschrikkelijk leuke dingen uit. Iedereen die intekent is in ieder geval geïn teresseerd en daar gaat het om". Tussen 19 en 22 oktober kan men meedoen aan de workshop „Muziektheater" geleid door Michiel Waisvisz en Moniek Toebosch; de workshop „Be weging", geleid door Paul van Kolck rond het thema: „De beweging van de een heeft een beweging van de ander tot ge volg"; een workshop „Theater/ Beeldende Kunst" geleid door Adri Boon van Studio Scara- bee: „De deelnemers aan de workshops experimenteren met door henzelf gemaakte projecties (direct op dia glaasjes) en „spelen" vervol gens in deze twee-dimensio nale beelden". En tenslotte een workshop „Finding the fooi" geleid door Jango Edwards van het festival of fools: „We zijn allemaal „fools" sommi gen ontdekken dat van zich zelf, anderen onderdrukken het". Wie meer informatie wil Forum kan terecht bij het Kultureel Centrum Kuipers poort 01180-28095 of bij Ma ria-Rosa Boezem 01180-28301. RILLAND-BATH - In de week van 9 tot 14 oktober wordt weer de jaarlijkse Zeeuwse collecte gehouden. Ook dit jaar is de opbrengst vooral bestemd voor gehandi capten en visueel-gestoorden in Zeeland. Van de opbrengst blijft 18% in de plaats zelf en kan worden besteed aan so ciale of culturele doeleinden. De laatste jaren werd in Rilland van dat geld een be jaardenmiddag georganiseerd, werd een startsubsidie gege ven voor de peuterspeelzaal, werd geld gegeven aan de stichting „Hulp voor gezin nen" en werd een kindermid dag georganiseerd in het kader van de kinderboekenweek. Het festival is met opzet verschoven naar een latere datum; het zal zodoende mo gelijk zijn meer vrouwen te betrekken bij de organisatie. Ideeën en capaciteiten zijn wellicht te vinden bij de be zoeksters van het nieuwe café en bij de al in Zeeland be staande vrouwencafé's. Het festival wordt gehouden op zaterdag 18 november. Het duurt een hele dag. Van het programma is al bekend: een optreden van twee vrouwen- cabaret-groepen, een optreden van Joke Noest en een verto ning van de vrouwenfilm „Lohn und Liebe". Het gewone caféleven in „trui" zal zich gaan afspelen op de dinsdagmorgen (crèche aanwezig) van 9.30 tot 11.30 uur e op woensdag- en vrijdag avond van 20-24 uur. De werkgroep die het café heeft opgericht wil de moge lijkheid open houden om in te gaan op specifieke wensen van klanten. Er kunnen thema's aan de orde worden gesteld en men hoopt ook film- en mu ziekavonden te organiseren. Hoewel het café is opgericht in samenwerking met het Vormingswerk Jonge Volwas senen zijn ook heel uitdrukke lijk vrouwen welkom die de leeftijd van dit vormingswerk te boven zijn. Wie meer inlichtingen wil hebben kan terecht op tel. 01180-27044 (Marrit Koch) en 01180-27800 (Inge v.d. Kooij). VLISSINGEN - Het is nu vijf jaar geleden dat de Chileense president Salvador Allende door de huidige militaire junta werd vermoord. In samenwerking met enkele solidaire Nederlandse organisaties willen enkele Chileense vluchtelingen in Zeeland dit feit herdenken en wel aanstaande zaterdag in De Jeugdherberg aan de Breewaterstraat in Vlissingen. Door middel van deze ont- moetings- en herdenkings avond willen de Chilenen be langstellenden in de gelegen heid stellen de huidige situatie in Chili te leren kennen. Er zal een kraam worden ingericht met informatiemateriaal en met handwerken. Daarnaast zal de Chileense muziekgroep Machitun enkele optredens verzorgen. Wat de consump ties betreft zijn er ook Chi leense hapjes verkrijgbaar (enpanadas). De ontmoetingsavond be gint om acht uur. Jaar van het Kind - het accent gelegd werd op foto's van kin deren. Niet vragend, niet be delend, maar in hun eigen leef- en woonsituatie. Uniek ook door de veelheid van informatie op de achter zijde van de bladen. Over de manier waarop de Novib met mensen uit de derde wereld samenwerkt en zijzèlf aan het woord komen. Over het werk van de Novib, haar projecten, haar voorlichting, uitgaven, enzovoorts. Tevens wordt door de ver koop van deze kalender voor een deel het werk van de Novib mogelijk gemaakt, door de „winst" die op de kalender gemaakt wordt. Dat dit initiatief, deze ka lenderactie, door het publiek gewaardeerd wordt, bewijst de stijgende verkoop wel; meer dan 30.000 mensen hebben de kalender 1978 aangeschaft! De kalender kost f 20,- portokosten en is te bestellen bij de Novib, Amaliastraat 7, Den Haag. O VLISSINGEN - De Rabo bank boekte de afgelopen week de 300.000-ste vakan tiereis. De Vlissingse familie Lamens die de reis had ge boekt, kreeg de reis (naar de Costa Bra va) als gevolg van dit feit gratis aangeboden. De stijgende ontwikkeling bij de verkoop van vakantie reizen door de Rabobank heeft zich in '78 voortgezet. Ten op zichte van '77 zijn dit jaar tot nu toe meer dan dertig procent meer vakantiereizen geboekt. De bank verwacht dit jaar to taal aan 340.000 vakantierei zen te komen. In 1977 waren dat er 275.000. VLISSINGEN - Sinds 1 september heeft Bruwa Ne derland, gevestigd in de Hobeinstraat 65 in Vlissingen de alleenverkoop in Zeeland van ringfire open haarden. Bij dit systeem doet de open haard tevens dienst als moederka chel. De ringfire open haarden zijn in te passen bij iedere c.v.-installatie. De open haard is ook voor doe-het-zelvers makkelijk te monteren. Het combineren van een open haard met de c.v.-installatie kan per jaar zo'n tweehonderd branduren besparen. Uiter aard kan een ringfire open haard ook zonder verbinding met de centrale verwarming worden gebruikt. De recretatiezaal van „Buitenrust" in Dauwendael, Middelburg. MIDDELBURG - Jacob Roggeveen Buitenrust is de naam van een opvangcentrum voor ouderen in nood. Al twee jaar kunnen ouderen in nood gevallen in dit humanistische tehuis terecht. Maar hoewel statistisch Zeeland voldoende bejaarden heeft om het tehuis helemaal te vullen, is het ge middeld maar voor driekwart gevuld. Directeur L. Mulder van Buitenrust wijt dit aan de onbekendheid die het tehuis bij de ouderen heeft. Door het beleid van de rege ring, dat zelfstandig wonen van bejaarden bevordert, zijn er onvoldoende bejaardente huizen. Ouderen die in aan merking komen voor opname in een tehuis, moeten mees tentijds zo'n drie jaar wachten voordat zij opgenomen kunnen worden. In die tijd maar na tuurlijk ook vóór die tijd kan er van alles gebeuren.: een bedle gerige vrouw verliest haar man, die haar tot dan verzorg de; een alleenstaande man wordt door een val invalide en kan niet meer zelfstandig wo nen; en zo zijn er legio moge lijkheden. Jacob Roggeveen Buitenrust vangt deze mensen op, tijde lijk, totdat ze weer terug naar hun eigen huis kunnen of tot dat ze in een tehuis geplaatst kunnen worden. Dit geldt niet alleen voor inwoners van Wal cheren, maar voor geheel Zee land. Wie van deze mogelijk heid gebruik wil maken, kan terecht bij Humanistische Stichtingen „Jacob Rogge veen", tel. 01180-14251.

Scheldebode | 1978 | | pagina 11