niet vergeten 13 en 14 oktober! de klap open - Nieuwbouw bare en provinciale „bieb" aan Kousteensedijk? Wat gebeurt met open plekken in Souburg? Nieuw DE ahoy' Concert uitgesteld WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1978 - 28E JAARGANG UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 319.345 EX. Psychologisch S.K.W. Vlissingen weer actief Dictatuur V redelievend - - T weewekelij ks open huis in De Zwaan 'MADOLA' „Meer bewegen voor ouderen" in Westkapelle De Koninklijke Marine in de 2e wereldoorlog 49.50 RUITER' Naïeve schilders zien ons land 18.50 W.K/ever vastbesloten om strijd tegen hanengekraai te winnen MIDDELBURG -Ik ben het stadium gepasseerd dat ik bang ben belachelijk gemaakt te worden. De mensen kun nen 't wel gek vinden, maar het is absoluut niet gek: een haan kan tegen een keihard staande radio op. Mijn buur man heeft er vier, waarvan één vlak onder mijn raam. En dan zijn het nog van die hele grote met een zeer krachtig stemgeluid, want je hebt ook in hanen allerlei soorten en maten." E.W. Klever is vooral in de zomermaanden, in de Joden- gang in Middelburg doende met het schrijven van filosofi sche boeken. Deze geestelijke bezigheid vereist concentratie en het zijn de hanen die dat nogal 'ns onmogelijk maken, 's Morgens vroeg belemmeren diezelfde hanen dat Klever zijn met moeite veroverde slaap vast kan houden tot tijden waarop mensen plegen op te staan. Na enkele maanden met stijgende ergernis het hanen gekraai te hebben moeten aan horen, is Klever tot actie over gegaan. Via ingezonden brie ven in de kranten roept hij me destanders op om de hanen via gerichte acties uit de bebouw de kom te doen verdwijnen. Klever: „Ik heb al reacties gehad van mensen die het he lemaal met me eens zijn. Een meneer schreef zelfs dat er in Nederland een groot aantal steden is waar hei nu al verbo den is om hanen te houden. Zo gek blijkt het dus helemaal niet te zijn, wat ik wil. En wat ik wil is een gemeenteverorde ning die het voortaan onmoge lijk maakt hanen in de be- beouwde kom te houden." Klever heeft de Middelburgse gemeenteraad in een brief op deze zaak geattendeerd. „Als de verordening niet komt, dan stuur ik nog een brief en nog een, net zo lang tot die veror dening er wel is", zegt Klever vastbesloten. „Het lijkt allemaal leuk, maar het is 't niet. Drie van de zeven nachten slaap ik slecht. De hanen zorgen ervoor dat ik, soms al vanaf drie uur hele maal niet meer m slaap kom. Ik ben overigens de enige niet die geluidgevoelig is. In een bro chure over geluidhinder las ik, dat een kwart tot een derde van de mensen gevoelig is voor la waai. Zo'n drie miljoen Ne derlanders gebruiken slaap pillen, tranquillizers, enzo voorts. Daar blijkt toch iets uit, zou je zeggen", aldus Kle ver. VLISSINGEN - Het nieuwe clubseizoen is weer begonnen. Ook de Stichting Sociaal Kultureel Werk heeft haar clubhuizen en peuterspeelza len weer opengesteld. De peuterspeelzalen zijn al begonnen gelijk met de scho len. Er zijn er twee van de S.K.W. De peuterspeelzaal „De Ukkies" is gevestigd in het Woltershuis, Hogeweg 103/105, telefoon: 14660 en wordt geleid door de beroeps krachten Mevrouw M.E. Keus- Janssen en mejuffrouw T. Klip. De peuterspeelzaal „De Prietpraters" is gevestigd in „Het Buut", Beatrixlaan 2, te lefoon 16223 en wordt geleid door de beroepskrachten Me vrouw C. van Wezel-Tournooy en mejuffrouw M. van den Bosse. De peuterspeelzalen zijn iedere maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag geopend van 8.45 tot 11.30 en van 13.30 tot 15.30 uur. De clubhuizen van de S.K.W. gaan weer open op maandag 18 septemb er aan staande. Elk clubhuis heeft weer een eigen, compleet pro gamma, waarin vooral veel nijverheidsclubs een plaatsje hebben gevonden. Ook zullen er in de loop van het jaar aller lei bijzondere aktiviteiten ont plooid worden naar aanleiding van de diverse feestdagen en bijzondere gebeurtenissen, waarover meer informatie verstrekt zal worden als het zover is. „Het is ook een psychologi sche zaak. Alsiknaast een boer woon, dan weet ik dat ik ha nengekraai zal moeten accep teren. Nu woon ik in de stad en hier hoeft het niet. Ik voel me nu een gevangene in eigenhuis. In de tuin zit ik al lang niet meer. Ik werk in de achterka mer en ik slaap op zolder aan de achterkant. Voor die hanen zou ik dan naar voren moeten verhuizen? Nee, dat is dwang, dictatuur kun je het zelfs noe men." „In principe is wat hier nu gebeurt hetzelfde als oorlog. Het geluid overschrijdt voort durend de grens, zoals een land in oorlog de grenzen van an dere landen overschrijdt. Het is dus bewust het opleggen van de wil van de één op de ander, dictatuur dus. Als 't nodig is, bij een verbouwing of zo. dan is het iets anders. In dit geval is het dictatuur. En ik ben zeer tegen dictatuur gekant, tegen het opleggen van iemands wil aan een ander. Mijn buurman zal waarschijnlijk een vast slaper zijn en zich niet in mijn situatie kunnen inleven." Klever leeft al geruime tijd in onmin met de buurman met de hanen. „Ik groet die buren niet hoor, dat wil ik gerust zeg gen. Ik zou 't wel willen, maar het zou niet eerlijk zijn: ik ben kwaad op mijn buurman. Hij zegt mij wel „goedendag". Dat vind ik vals, want het is voor mij geen goede dag. Hij verpest mijn dag." Sinds Klever zijn actie tegen de hanen begonnen is, kijken de mensen in de buurt hem soms wat eigenaardig aan. „De meeste kinderen bekijken me zoals ze dat altijd hebben ge daan, al gebeurt het dat ze van een afstand kukeleku" roepen als ze me zien. Het zijn de vervelende din gen die je verwachten kan als je een actie tegen hanen begint. Ik heb ook erg lang geaarzeld voor ik ermee begon. Drie tot vier maanden heb ik getwij feld: het ligt aan jezelf, je stelt je aan, het is helemaal niet zo erg. Op een gegeven moment was ik daar overheen. Ik durf de ruzie te riskeren, terwijl ik juist vredelievend ben, omdat het echt erg is. Om met mijn werk door te kunnen gaan, als de hanen het te bont maken, heb ik nu zelfs oordoppen aan geschaft." IP - - --f z ,'Jgn, lÉËÈÊêp V - - Uit het spandoek blijkt het al;'de Koepoortstraat en de Molstraat zullen voor doorgaand verkeer worden afgesloten. Dat gebeurt op vrijdag 15 sept. Sinds de in voering van het verkeers circulatieplan in Middel burg had deze straat een grote hoeveelheid verkeer te verwerken gekregen. De bewoners kwamen daarte gen in opstand. Dat ging zover, dat op een nacht de straat zelfs werd opgebro ken. Overigens wordt ook het Oostkerkplein afgesloten voor doorgaand verkeer. De afsluiting komt tot stand met paaltjes en bloembak ken. OOST-SOUBURG - Elke dinsdag- en donderdagmiddag is er open huis in de foyer van De Zwaan aan de Kromwege- singel in Souburg. Vanaf halftwee kan iedereen er te recht om elkaar te ontmoeten. LID A VO L - EN A.C.I.-GROEP In zo'n 2000 m2 showroom (de grootste in West-Brabant) presenteert Madola op 13 en 14 oktober zijn volledig opnieuw ingerichte keukenstudio en saniboutique. in de saniboutique bijvoorbeeld, kunt u dan genieten van het nieuwste op het gebied van badkamer vormgeving en komfort, badkamers bezet met de mooiste wand- en vloertegels die u zich maar kunt bedenken. Kortom: 13 en 14 oktober mag u gewoon niet vergeten. SANIBOUTIQUE EN KEUKENSTUDIO'S BOSSCHENDIJK 193 4731 DO OUDENBOSCH POSTBUS 100 4730 AC OUDENBOSCH TELEFOON 01652 3900- OOST-SOUBURG - Wat gebeurt er met de open plekken in Oost-Souburg? Dat is een punt op de openbare vergade ring die de opbouw commissie Souburg maandag 18 septem ber houdt in het wijkcentrum Middenhof. Het gaat daarbij om open plekken in de omge ving van de Grevelingenstraat, Esdoornstraat en Eemstraat. Omdat er nogal veel om de ter reinen te doen is geweest, no digt de opbouwcommissie ook het Vlissings college van B W en de in Souburg wonende raadsleden voor deze vergade ring uit. Belangstellenden zijn op deze openbare vergadering eveneens welkom. WESTKAPELLE - De Kruisvereniging Platteland Walcheren en de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het Plat teland van Walcheren gaan in Westkapelle van start met een groep „Meer Bewegen voor Ouderen". Dit is een gymnas- tiekgroep voor ouderen, waar allerlei lichaamsoefeningen zullen worden gedaan met ballen, stokken en dergelijke. Een deel van de oefeningen vindt plaats op de stoel. Ieder een kan dus meedoen en zijn eigen tempo bepalen. De oefe ningen worden regelmatig af gewisseld met leuke spelvor men. Om iedereen vrijblijvend kennis te laten maken met deze gymnastiek wordt er een voor lichtingsbijeenkomst gehou den, waar alle inwoners van ongeveer 60 jaar en ouder van harte welkom zijn. Deze voorlichtingsbijeen komst wordt gehouden op donderdag 14 september aan staande om 14.00 uur in Westkapelle Herrijst", Markt, Westkapelle. Boek v.d. Maand Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Zo, vrienden, die derde tol straat bij de Zeelandbrug komt er dus toch, heeft de meerderheid van Provinciale Staten besloten. Ondanks het feit dat er in 1985 waar schijnlijk al geen tol meer betaald hoeft te worden. Hoewel, als je doorgaat met het aanlegaen van tolstraten (die er nu komt gaat zo'n 3,5 ton kosten) duurt het na tuurlijk steeds langer voor die brug is afbetaald. Maar afgezien daarvan, die tol straat kómt er omdat er geen files mogen ontstaan in de zomermaanden. Maar een paar kilometer verder, bij Katseveer, zullen al die auto rijders toch moeten wachten. Het is nog steeds zo, dat het scheepvaartverkeer, of het nu de beroepsvaart of de ple- ziervaart is, voorrang heeft boven het wegverkeer. En de brug bij Katseveer staat, vooral voor de pleziervaart, om de haverklap open. Als er ergens files voorkomen in de zomermaanden is het daar wel. Er blijft een flessehals zit ten in de „noord-zuid-ver binding", zoals dat dan offi cieel heet, daar helpt geen derde tolstraat aan. Een zelfde situatie gaat zich voordoen-op de weg van Vlissingen naar Middelburg, heel wat bomen zijn al ge sneuveld om ook het stuk weg vanaf de oude Souburgse brug vierbaans te maken. Maar vlak voor Middelburg wordt die weg toch weer tweebaans en dus hou je daar een flessehals. Hoe noem je zulke dingenKortzichtig rotterdam 29septt m8okt.'78 openingstijden: *>17u.19-22.30u.'s zondags K)-17u Ja vrienden en dan hebben we allemaal kunnen verne men dat de politici in Den Haag het er over eens zijn.dat een beslissing over de Oos- terschelde nü, waarschijnlijk in het voordeel van de dam met de grootste openingen of zelfs in het voordeel van een open Oosterschelde met Deltadijken zou uitvallen. Maar geen van de politici is bereid om de kwestie op nieuw aan te kaarten. (Hoe wel men dus kennelijk ook weet dat er straks miljoenen nodig zijn om de mossel- en oesterteelt alsnog te behou den, en dan praten we deze keer maar niet over de mi lieuvoordelen). En dat vrien den getuigt van een kort zichtigheid, waar zelfs een derde tolstraat in het niet bij valt. Later zullen we waar schijnlijk uit de memoires van de politici mogen verne men dat hun beleid in de Oosterscheldekwestie tóch fout is geweest. Zouden ze echt denken daarmee hun handen schoon te kunnen maken? De Groningse veehouders die hun coöperatiebestuur gijzelden omdat ze geen zin hebben om gedwongen over te schakelen op de beruchte rnelkkoeltanks, zijn duide lijk niet zo kortzichtig. Zij hebben geen zin mee te wer ken aan hun eigen onder gang. Want de vrees dat vele honderden veehouders met hun melkvee moeten ophou den als die tanks er door ko men is niet ongegrond. Dat hebben we hier in Zeeland meegemaakt. Ook hier hebben heel wat veehouders hun koeien noodgedwongen aan de kant moeten doen, omdat ze geen geld hadden voor die dure melktanks, of, wat misschien nog erger is, omdat de coöpe ratie vond dat ze te weinig melk leverden. Ik kan me zo voorstellen, dat heel wat Zeeuwse ex-veehouders zich hebben zitten verbijten dat ze zo gezagsgetrouw de rnelk koeltanks over zich heen hebben laten komen, toen ze lazen dat die Groningse boe ren er met zijn allen wel hard tegen aan gaan. AR J AON 's HEERENHOEK - Het Massada-concert dat Soos De Klomp uit Ovezande had geor ganiseerd voor vrijdag 15 sep tember is uitgesteld. MIDDELBURG B en W van Middelburg vragen de raad om in de vergadering van maandag 18 september een plaats aan te wijzen waar een gezamenlijk gebouw voor de openbare en provinciale bibliotheek zou moeten komen. De beide bibliotheken hebben een uitgesproken voorkeur voor het parkeerterrein aan de Kousteensedijk in de Mid delburgse binnenstad. Ben W noemen in een voorstel aan de raad tien plaatsen voor een mogelijke vestiging van de gezamenlijke biblio theken. Op die lijst staat het voormalige Huis van Bewa ring voor de bibliotheken als tweede op de voorkeurlijst. De bibliotheken hebben het terrein van de streekschool aan het Molenwater op de derde plaats staan en het terrein van gemeentebedrijven aldaar op de vierde plaats van hun voorkeurslijst. Aanbieding geldt van 14 ym 20 september.

Scheldebode | 1978 | | pagina 1