ONDERWIJZERES IRMA TIERIE VECHT VOOR HET RECHT VAN DE VROUW OP KINDEREN ÊN WERK DANSLES Waterschap niet verder duinen mag^B aantasten Circus Apollo in Vlissingen Maarten 't Hart in Midgard - 20 JAAR EN OUDER DANSSCHOOL JANVIER VULPENNEN DE HET CIRCUS RONDAU ysi - ...Geen vrouw als hoofd van school te vinden. j triBD, gwjn, gdHfZIfP. 1 - scholieren - gehuwden SCHRIJVERSAVOND RUITER trapveldje, kruidentuin bij Bastion Veere? Studiedag PvdA -leden Wilhelmina - fonds zoekt leden Fietspuzzel- tocht Wijk- vereniging Zuid Solliciteren Rommelmarkt Scheldebuurt Grote kollektle In voorraad bil: BIS SCH WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 - 28e JAARGANG ,Voorrang kostwinner werkt discriminerend voor vrouwen KORTGENE - Mensen uit het onderwijs kunnen sinds kort in Vlissingen voorrang krijgen bij sollicitaties als zij aan kunnen tonen kostwinner te zijn. Irma Tierie-Van Vliet uit Kortgene, van beroep onderwijzeres, vindt deze maatregel voor vrouwen discriminerend. „Op 't eerste ge zicht lijkt het misschien rechtvaardig, omdat geprobeerd wordt te voorkomen dat per gezin én de man én de vrouw een inkomen heeft. Maar dat hoeft niet het gevolg te zijn: een van de twee kan bijv: gaan werken als de ander aange nomen is, of de een werkt parttime, zodat de ander kost winner is, enzovoorts, enzovoorts. Maar wat erger is: ge huwde ond erwijzeressen hebben door deze maatregel nog maar een hele kleine kans op werk, omdat in de praktijk in negen van de tien gevallen de man als kostwinner wordt aangemerkt en niet de vrouw". Irma kan uit eigen sollicita tie-ervaring en die van ande ren zeggen dat, wat nu in Vlis singen officieel is geworden, al lang in Zeeland wordt toege past. Irma: „Men past overal als criterium het kostwinner schap toe. Dat gebeurt al sinds er werkloosheid onder onder wijzend personeel bestaat. Tot nu toe heeft dat steeds bete kend dat de vrouw gediscrimi neerd wordt. En waarom? Om dat nog steeds het idee over heerst dat de man de kost moet verdienen. Als een vrouw met kinderen gaat werken, dan doet ze dat als hobby. Het is in elk geval niet noodzakelijk, denkt men. De wet houdt de traditionele opvattingen in ere. Normaal gesproken is de man kostwinner. Een vrouw kan alleen als kostwinner aan gemerkt worden als de man een inkomen heeft, dat ver on der het minimumloon ligt. En daar zit dus de kneep: een ge trouwde vrouw kan alleen maar gaan werken als onder wijzeres als haar man part-ti me wil gaan werken. In de meeste bedrijven is die moge lijkheid er niet". Irma pleit eigenlijk voor een mentaliteitsverandering die een rechtvaardige verdeling van arbeid mogelijk maakt. „Ik wil vechten voor het recht van een vrouw op kinderen EN werk. Daarbij gaat het mij niet om de centen, maar om het ple zier dat ik in het lesgeven heb". Irma Tierie verhuisde in de zestiger jaren van Rotterdam naar Kortgene; ze kon daar op de lagere school als onderwij zeres aan het werk gaan. „In die tijd was je altijd welkom, al had je kinderen, zo groot was de vraag naar personeel. Ik heb er vijf jaar gewerkt tot ik mijn tweede kind kreeg. Omdat ik meer tijd aan mijn kinderen wilde besteden, ben ik er mee gestopt. Later, toen de kinde ren wat ouder waren, kon ik op de mavo vier uur per week les gaan geven. Dat beviel me zo, dat ik weer meer wilde gaan VLISSINGEN - Het wijk- comité Scheldebuurt uit Vlis singen houdt aanstaande za terdag een rommelmarkt op het schoolplein van de vor- mingsschool aan de Kasteel straat. Het wijkcomité wil met de opbrengst van de rommel markt activiteiten gaan be kostigen voor de jeugd, zoals poppentheater, film, handvaardigheidsactiviteiten en dergelijke. Ook voor oudere wijkbewoners wil Schelde buurt het een en ander op touw gaan zetten. Men denkt aan ge zelligheidsmiddagen, kaart- middagen enzovoorts. Bezoe kers die in de wijk niet zo be kend zijn, wordt de weg naar de rommelmarkt gewezen met wegwijzers. De markt begint om tien uur 's morgens en eindigt om vijf uur 's avonds. werken. En dan begint het sol liciteren. Eerst schreef ik nog enthousiast brieven. Later belde ik eerst maar even op: kan een gehuwde vrouw met kinderen...? Nou dat bleek dus niet te kunnen". Voor elke vacature bleken rond de tweehonderd sollici tanten te zijn. Steeds kregen kostwinners voorrang. Na twee jaar bellen, kon Irma het afgelopen jaar als invalster bij een scholengemeenschap in Middelburg terecht. „Bij het sollicitatiegesprek werd mij gevraagd: hoe regelt u de op pas? Dat wordt een man nooit gevraagd. Van een man wordt niet verwacht dat hij zich ook nog met zijn gezin b ezig houdt. Hij kan daarom ook gemakke lijk een volledige baan aanne men en krijgt dan een vaste aanstelling. Vrouwen met een gezin zijn vaak gedwongen part-time te werken, zij krij gen geen vaste aanstelling". Irma werkte een paar maan den als invalster bij de scho lengemeenschap totdat er op een gegeven ogenblik geen uren meer beschikbaar waren. Er was echter wel een volledige betrekking vrijgekomen. Irma: „Ik solliciteerde natuurlijk, maar ik kon de baan niet krij gen, want ik was geen kost winner. Binnen de school is daar waarschijnlijk over ge praat, want later kon ik die baan toch krijgen, zij het met minder uren, namelijk twee ëntwintig". De laatste dag van de vakantie bracht echter weer een grote teleurstelling. Het aantal uren moest sterk wor den teruggebracht door een te genvallend aantal leerlingen. De beslissing werd haar meegedeeld in een briefje waarin ondermeer stond: „Voor het grootste deel hebben wij deze vermindering kunnen bewerkstelligen door vrijwilli ge teruggang van het aantal te geven lessen bij diverse lera ressen". Irma: „De vrouwen zijn dus weer de dupe. Zonder overleg zijn bij mij de uren tot negen teruggebracht. Ik noem dit discriminatie, want dit ge beurt niet zo gauw bij mannen. Er zijn trouwens meer voor beelden van discriminatie te geven. Zo krijgt een vrouw geen wwv, tenzij ze gescheiden is, of als kostwinner aange merkt kan worden. Een ander sprekend feit is dat er in Zee land geen vrouw te vinden is die hoofd is van een lagere school. Nog iets: In de besturen van de A.B.O.P^. (Algemene Bond van Onderwijzend Per soneel) zitten geen vrouwen, terwijl toch de helft van het aantal leden uit vrouwen be staat". Een aantal vrouwelijke le den van de A.B.O.P. zit dit al lemaal zo dwars, dat zij een landelijke coördinatiegroep hebben opgericht, die zich in gaat zetten voor de vrouw. Ir ma Tierie is ook lid van deze groep. Het afdelingsbestuur van de A.B.O.P. in Noord- en Zuid-Beveland organiseert op maandag 18 september een vergadering over deze proble- Vanaf half september aanvang nieuwe clubs in: MIDDELBURG: op maandag en dinsdag in de Concert- en Gehoorzaal SEROOSKERKE: op woensdag in d'lesbaene APARTE CLUBS VOOR: Inlichtingen en inschrijving dinsdag van 19.00- 21.00 uur in de Concert- en Gehoorzaal, Singel straat 13, Middelburg tel.: 01180-12700. Woensdag van 19.00-21.00 uur in d'lesbaene te Serooskerke tel.: 01189-1419. Of dagelijks per telefoon 01100-20176 Jacob Valckeplein 4, Goes, tel. 01100-20176 De toekomst ziet er voor leerlingen van de Pedagogi sche Academies weinig belo vend uit. Voor meisjes is die toekomst nog weer minder. matiek in de Prins van Oranje in Goes. Vrouwen, uit het openbaar en bijzonder onder wijs, maar ook mannen die in deze problematiek geïnteres seerd zijn, zijn welkom. Ook uit Walcheren kunnen onder wijzers en onderwijzeressen op de vergadering terecht. Het begint om half acht. -Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 De foto toont een zeer pas geleden omgewoelde stuk duin dat aan het eind van de duinweg ligt. (Komend van Zouteland richting Dishoek). gemaakt, zoals het waterschap dat van plan was. Een geplan de oprit mag niet worden aan gelegd tussen Zoutélande en Dishoek, aldus een ontwerp voorstel van g.s. aan provin ciale staten. De waarden van MIDDELBURG - Gedepu teerde staten van Zeeland vin- ■•den 't niet nodig, dat het wa terschap de illegaal aangeleg de weg over de duinen bij Zoutelande opruimt. Maar de weg mag oo^, niet worden af- het uiterst kwetsbare natuur- en drinkwatergebied zullen te zeer worden aangetast, aldus g.s., die de aanleg van de oprit voor het onderhoud van de zeewering overigens niet nodig vinden. Gedeputeerde staten willen bij de al aangelegde weg de schade zoveel mogelijk be- perekn. Dat kan door afraste ren, afdekken van de weg, aanbrengen van beplanting en het al of niet openstellen van de ieg voor het publiek. MIDDELBURG - Op uitno diging van het jongerencen trum Midgard en boekhandel Fanoy komt de veelschrijver Maarten 't Hart morgenavond naar Middelburg. De schrij versavond begint om halfne- gen in het jongerencentrum aan de Kuiperspoort. Evenals Jan Wolkers is 't Hart afkomstig uit een streng gereformeerd milieu. Over dit milieu schrijft hij in zijn derde boek Het vrome volk, dat be kroond werd. Hij geeft een af standelijk en precies gefor muleerd verslag van de reli gieuze verminking die het lot van zoveel dertigers en veerti gers tot in lengte van jaren zal bepalen, zoals de jury het stel de bij de bekroning. Maarten 't Hart, die met zijn debuut „Stenen voor een ransuil" al VEERE -Als de raad er morgen mee instemt krijgt Veere bij het Bastion tegenover de Kaai een trapveldje en een kruidentuin. Het stedebouwkundig adviesbureau Stad en Landschap uit Middelburg heeft voor het weiland tussen de Kaai en de stadswallen een inrichtingsplan opgesteld. Dit plan voorziet onder meer in het aanbrengen van een groenstrook opzij van en achterlangs de woningen Bastion 14 en 16 en het aanleggen van twee wandelpaden naar de ingang van depoterne of Stenen Beer. Het middengedeelte van het terrein blijft open om het uitzicht vanaf de Kaai niet te bederven. Hier en daar kunnen zitbanken worden geplaatst. Alhoewel de commissie voor de ruimtelijke or dening verdeeld was over het plan, zijn b. en w. van Veere toch voorstander. Zij schrijven de raad: „dat het terrein beter benut kan worden dan nu het geval is. „Daarbij den ken wij vooral aan de jeugd, die tot ergernis van het on derwijzend personeel en omwonenden nogal eens voetbalt op het schoolplein van de openbare lagere school of op het Oranjeplein, en aan de vele toeristen", aldus b. en w. Zij stellen de raad voor drieduizend gulden uit te trekken voor het samenstellen van een bestek, zodat dit mooie stukje Veers natuurgebied volgens de plannen ingericht kan wor den. VLISSINGEN-Op vrijdag I september, zaterdag 2 en zon dag 3 september zal het Bel gisch Nationaal Circus Apollo enkele voorstellingen geven in Vlissingen. De circustent zal geplaatst worden op het par keerterrein van de Miro. Dit bekende circus heeft vooral veel faam gekregen, doordat de opnamen voor het jeugdfeil- GOES - Op zaterdag 2 sep tember aanstaande wordt in de Prins van Oranje te Goes een studiedag gehouden voor alle leden van de PvdA in Zeeland over activeringsprogramma's. De dag begint om 10.00 uur en wordt georganiseerd door de gewestelijke kerngroep van de Vrouwen van de PvdA. leton Circus Rondau hier heb ben plaatsgevonden. Het circus brengt een geva rieerd familieprogramma, waarin ook de hoofdrolspelers uit het jeugdfeulleton zullen optreden. Zo zal Patrick met zijn pony Seppe ook van de partij zijn. Verder zullen op treden de Belgische clown Ben en company, en diverse andere artiesten. Er zal een olifanten nummer zijn, een persiflage op moeder De Gans met honden, eenden, een vos, een egel en andere dieren. Ook zullen er gedresseerde varkens en paar den te zien zijn en worden er gevaarlijke kunststukken in de lucht uitgehaald. Kortom te veel om op te noemen. Toegangsprijzen liggen tus sen de f6.- en f12.-. Kinderen betalen tijdens de matinees f2.50 minder dan de volwasse nen. Ook zullen er in de stad reductiekaarten worden uit gedeeld. direct bewees een geboren schrijver te zijn, behoort tot een van de meest gelezen schrijvers. Hij is in 1944 in Maassluis geboren en studeer de biologie aan de rijksuni versiteit van Leiden met als hoofdvak ethnologie. Hij schreef naast weten schappelijke artikelen, essays en beschouwingen over mu ziek, twee romans, een essay bundel (De kritische afstand) en twee verhalenbundels (Het vrome volk en Mammoet op zondag). Pas geleden ver scheen zijn laatste werk De Som van misverstanden. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910 VLISSINGEN - Er wordt binnenkort in Vlissingen en Souburg weer een collect tege- houden ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds. Zo7 als wellicht bekend is heeft dit fonds ten doel kanker te be strijden. Omdat er weinig le den zijn van dit fonds heeft men besloten om tijdens de collecte tevens een leden werfactie te houden. Er zijn al veel circulaires huis aan huis verspreid voor dit doel. Twee honderd vrijwilligers zetten zich in voor deze actie en voor de collecte. MIDDELBURG - De wijk- vereniging Zuid uit Middel burg organiseert zaterdag 2 september een grote fietspuz- zeltocht voor het hele gezin. De start is om twee uur 's middags bij het wijkcentrum Zuiderba ken. De oriëntatiepunten zijn niet al te moeilijk te vinden, zodat jong en oud met dezelfde kansen aan deze puzzeltocht kunnen deelnemen. Direct na afloop krijgt de winnaar op de kinderboerderij in Zuid de hoofdprijs, een nieuwe fiets, uitgereikt.

Scheldebode | 1978 | | pagina 1