KAMPEREN WORDT DURE ZAAK Parachutespringen riskant maar niet levensgevaarlijk GROTE FEESTAVOND EN VOETBALWEDSTRIJD VOOR HET GOEDE DOEL NIET VOOR ELITE Kwadendamme begint nieuw seizoen met goede sportaccommodatie Onmogelijk Verlaging waterpeil kan gevolgen hebben voor funderingen Afgegooid Weekendje Go Geen elite uiz SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 211 Zeeuwse campinghouders boos over forse aanslagen Hoogheem raadschap ZEELAND - Het is niet alleen het slechte vaderlandse klimaat wat onze Zeeuwse campings bedreigt. Honderden kampeerders zochten en vonden in het verleden rust, schoonheid en gemoedelijkheid in onze omgeving. Of dit zo blijft moeten we afwachten want het zit er dik in dat volgend jaar de seizoenplaatsen op de campings in Zet land en West-Brabant met minstens honderd gulden om hoog zullen gaan en dan alleen nog maar met betrekking tot de heffingen voor de waterzuivering". Dat vertelde ons de heer D.J. Verstand van de Recrom in Arnhem. De Re crom staat voor Recreatie Ondernemers Nederland, waar bij ongeveer duizend leden zijn aangesloten. b m i Ir, Die honderd gulden of meer per jaar aan staangeld moeten de camping-eigenaren wel doorberekenen, want zij krijgen voor hun bedrijf hef fingen voorgeschoteld van tienduizenden guldens. „Een slechte zaak voor ons natio naal produkt recreatie", aldus een ondernemer. „We krijgen steeas meer lasten te betalen van overheid en semi-over- heid. Dat kan zo niet doorgaan, het wordt op den duur een on betaalbare zaak. Er is echter meer gaande. Het Hoogheemraadschap West-Brabant heeft begin dit jaar de recreatiebedrijven een aanslag doen toekomen die met terugwerkende kracht teruggaat tot 1976. Vooral te gen die terugwerkende kracht richten zich op de eerste plaats de bezwaren. Immers, de gas ten zijn al lang vertrokken. Die kan men onmogelijk nog een rekening achteraf sturen. De heffingen, die in sommige ge vallen bijzonder hoog zijn,, komen puur en alleen voor de rekening van de recreatiebe drijven. Ook voor dit jaar zijn de staanplaatsgelden al lang vastgelegd, zodat de eigenaren voor drie jaar een forse som van een toch al niet zo rooskleurige winst af moeten halen. Een onmogelijke zaak, zo redeneren zij. Een zegsman van het Hoog heemraadschap is het er niet mee eens. Het betreft hier normale heffingen. Dat die la ter komen is een andere zaak. De heren hadden kunnen we ten, dat de heffingen zouden komen. „Het is waarschijnlijk dat ze misgecalculeerd heb ben, maar ze wisten er van", aldus het Hoogheemraadschap West-Brabant. Overigens, zo voegde hij er aan toe, is deze zaak momenmteel volop in bespreking. De gesprekspartner is nu de Recrom, die de belangen van de leden zo duur mogelijk wenst te verkopen. Toen de heffingen binnenkwamen hebben de recreatiebedrijven zelf als particulier ondernemer bezwaar aangetekend maar ze kregen een onbevredigend antwoord. Reden waarom de Recrom aan de zaak aan het trekken is. De heer Verstand maakt duidelijk, dat de bezwaren verder gaan dan de terugwer kende kracht, ofschoon daar wel de grootste grief zit. Maar er is meer. Omdat recreatiebe drijven een kortere lozings- duur hebben dan normale be drijven berekent het Hoog heemraadschap een bepaalde boeteclausule, een soort „piekbelasting", van maar liefst veertig procent. Bovendien heeft men bij het Recrom grote bezwaren tegen de berekeningsmethodiek. Men gaat bij de heffing uit van het schoon ingekochte water. „Maar dat komt waarachtig niet allemaal in de riolering terecht", aldus de heer Ver stand. „Naar onze mening dient het Hoogheemraadschap uit te gaan van de hoeveelheid vuil water, die wordt geloosd", zo redeneert hij. Het Hoogheemraadschap stelt daar tegenover, dat de heren kunnen kiezen hoe ze wensen te worden aangesla gen. Maar dan zullen ze de hoeveelheid vuil water duide lijk moeten bemeten. De Recrom stelt daar weer tegenover dat men achteraf niet meer de hoeveelheid vuil water kan bemeten. „Boven dien blijkt landelijk dat er wel degelijk kortingen worden ge geven door andere water schappen. Maar West-Brabant wenst daar niet aan te begin nen". Formeel heeft Recrom als bezwaar aangetekend bij G.S. In de loop van deze week gaan gedetailleerde nadere argu menten naar het provinciaal college. En nu maar afwachten ""wat daar uit de bus komt. De heer Verstand spreek als zijn verwachting uit, dat de proce dure minstens een jaar zal du ren. Wat die „piekbelasting" be treft maakt de heer Verstand nog duidelijk, dat er naast het Hoogheemraadschap nog slechts één instituut in ons land is, dat deze „boete" heft. Inhoudelijk wordt ook be zwaar aangetekend tegen de „piek". Die wordt geheven omdat recreatiebedrijven slechts 180 dagen per jaar zou den lozen. „Maar met name in West-Brabant zijn veel re creatiebedrijven een heel jaar open", aldus de heer Verstand. Wat hoopt de Recrom voor de leden te bereiken? „We ho pen de terugwerkende kracht te mogen vergeten en voorts hopen we op betere heffings- voorwaarden", aldus de heer Verstand. Een man, die al jaren in het vak recreatie werkzaam is, vertelde ons nog dat hij alle begrip heeft voor heffingen op vervuiling van bodem en op pervlaktewater. Maar op deze manier gaat onze recreatie naar de vaantjes...zowel zake lijk als voor de kampeerder. Het kamperen wordt volgend jaar aanmerkelijk duurder. Omdat het uitbaggeren van de vesten en water gangen gevolgen heeft voor de gemeente Middel burg, zal dit punt ook op de raadsvergadering van maandag 21 augustus ter sprake komen. Een ge deelte van de kosten, na melijk 160.000 gulden, komt voor rekening van de gemeente. Met dit punt zal de raad weinig moeite hebben. Een ander gevolg van het uitbaggeren van de sin gels is dat het waterpeil met dertig centimeter verlaagd kan worden. B. en w. schrijven de raad dat dit wel eens gevolgen zou kunnen hebben voor de bruggen en de paal- funderingen van gebou wen. Het college vindt het daarom belangrijk dat de mogelijkheid blijft be staan om bezwaar te ma ken tegen de verlaging van het waterpeil. Omdat de gevolgen echter nu nog niet kunnen worden over zien hebben b. en w. het waterschap meegedeeld in principe met een verla ging van het waterpeil in te stemmen. J.A.SPEELMAN Het veiligheidsaspect is één van de belangrijkste dingen bij het parachutespringen. En dat is maar goed ook, want daar door is menige para uit een ha chelijke situatie kunnen ko men. Wij maakten de afgelo pen weken zelf een aantal si tuaties mee, waarbij een para naar zijn reserveparachute moest grijpen. •de sprong in de diepte HOEVENVLIEGVELD SEPPE - Parachutespringen is zeker geen hobby, die voor ie dereen is weggelegd. Toch zijn er altijd nog zo'n 200 West- Brabantse springers, die re gelmatig tussen Hoeven en Oudenbosch het vliegtuig ver laten om enige tijd later een zachte of iets minder zachte landing te maken. Wij hebben het hierbij over de leden van de Eerste Nederlandse Parachu tisten Club in Hoeven. Dicht bij de weg naar Oudenbosch GOES - De personeelsver eniging van Machinefabriek Van der Linden uit Goes orga niseert op zaterdag 9 septem ber een grote feestavond in de veilinghallen in Goes met me dewerking van vele bekende artiesten. Tevens speelt het voetbal team van genoemde perso neelsvereniging in de midda guren tegen het Nederlandse artiesten-elftal. Dit alles in het kader van het 10-jarig bestaan van de personeelsvereniging die de netto-opbrengst van beide genoemde activiteiten ten goede doet komen aan de tehuizen voor gehandicapten in Goes. Een zeer nobel doel dus, waarop diverse personeelsver- enigingen van andere bedrij ven hebben ingehaakt door de aanschaf van toegangsbewij zen voor de cabaretavond. Er zijn reeds meer dan duizend kaarten verkocht. Nog enkele honderden plaatsbewijzen zijn beschikbaar voor particulie ren. „Wij rekenen er op dat deze in de komende weken vlot van de hand zullen gaan", aldus Piet Versluis, één van de orga nisators van genoemde evene menten. Op zijn adres is er voorverkoop van kaarten (Meidoornstraat 74 in Goes) tussen zes en zeven uur 's avonds of telefonisch onder nummer 01100-27337 op het zelfde tijdstip. Aan de cabaret-avond in de veilinghallen die om acht uur begint, werken mee: Harry Touw, Ben Cramer, De Berlu- sons, Cascadeurs, Ben en Gi- zella, het sensationeel rol- schaatsduo, de bandparodist Appie Brommert, het Coctail Trio en het TV orkest van Jack Pott, dat ook het bal verzorgt tot twee uur 's nachts. De toe gangsprijs is tien gulden. v De voetbalwedstrijd op het sportpark „Het Schenge" be gint om drie uur en de entree daar is een rijksdaalder, kin deren een gulden. In het Ne derlandse artiestenelftal spe len onder andere: Ben Cramer, de bokser Rudie Lubbers, Jack Pot en de Berlusons. Ben Cramer. hebben zij de beschikking over een springveld en een hangar, waar de chutes gevouwen worden. Als het goed weer is hoort men in het weekend het geronk van het vliegtuig, dat op volle motorkracht klimt tot de hoogte, waarop de sprong in de diepte wordt gemaakt. Wij zijn een aantal weekenden ge tuige geweest van dit gebeu ren, dat naarmate men er lan ger naar kijkt, steeds meer boeit. Drie para's vertelden ons over hun sport, Rob Hörchner en Victor Spaan, beiden goed voor zo'n tweehonderd spron gen en Hans de Jong, die tot nu toe honderdvijftig sprongen maakte. Ervaren para's dus, lie van wanten weten, zuj ont kennen in alle toonaarden, dat het parachutespringen gevaar lijk is. „Auto rijden is veel ge vaarlijker. Daar gebeuren ook veel meer ongelukken mee. Na tuurlijk brengt onze sport wel een aantal risico's met zich mee. Alle incidenten, die zich voordoen hebben echter be trekking op menselijk falen. Materiaalfouten komen nage noeg niet voor. De grootste vijand van de para is de pa niek. Als er iets fout dreigt te gaan, dan is er altijd een be paalde procedure voorge schreven om je uit die situatie te redden. Door de paniek wordt er echter wel eens geheel in strijd met de procedurere gels gehandeld. En dat kan wel eens een ongeval tot gevolg hebben. Eén van de mooie din gen van deze sport is echter het behoud van de controle over jezelf. Dan kan er ook niets ge beuren. Verder geeft het na tuurlijk een enorm vrijheids gevoel om zo door de lucht te zweven. Enige weken geleden voer den drie parachutisten een demonstratiesprong uit boven Fijnaart. Dat gebeurde in het kader van een vliegweek, geor ganiseerd door het basison derwijs. De laatste para, die het vliegtuig verliet trok in eerste instantie zijn matras open. Dat is een nieuw soort parachute, vierkant van mo del, die zeer nauwkeurig be stuurbaar is. Het probleem was echter, dat de chute niet helemaal open ging. Daardoor raakte de springer in een spin. Hij draaide alsmaar rond en kon zijn chute niet onder con trole krijgen. Dat was een ge vaarlijke situatie, die opgelost werd door het afwerpen van de chute. Na opnieuw een vrije val te hebben gemaakt, trok hij zijn reserve open en maakte toen alsnog een veilige lan ding. Een koele geest een ge zond verstand brachten hier redding. Een ander voorval deed zich voor, toen wij op bezoek waren op het springveld voor het maken van enige foto's. Een leerling maakte een sprong, waarbij zijn parachute auto matisch geopend werd. Dat gebeurt overigens tijdens de eerste acht sprongen altijd. Er ontstond echter een zogeheten line-over. Dat is een situatie, waarbij er een lijn over de koe pel blijft zitten. Het gevolg daarvan was dat de draag kracht van de chute een be hoorlijk stuk minder werd. Daardoor was de daalsnelheid veel te groot en zou een veilige landing onmogelijk geworden zijn. De instructeurs op de grond zagen echter snel, dat er iets mis was en grepen direct in. De luidspreker op de grond werd in de richting van de para gedraaid en men riep hem toe de reserveprocedure in te zet ten. De ongelukkige springer begreep het en trok zijn reserve parachute open. Hangende aan twee chute's maakte hij even later een zeer zachte landing. Wij zeiden het al, veiligheid staat voorop. Al tijdens de op leiding wordt een leerling ver trouwd gemaakt met de te vol gen reserveprocedures in noodgevallen. Die opleiding begint overi gens op een vrijdagavond om 18.00 uur op de K.M.A. in Bre da. Daar begint men met een theorie-avond en oefent men enige landingsrollen. Zater dagmorgen wordt er om 09.00 uur weer begonnen met wat pararollen en enige theorieles sen. Verder worden de princi pes van de parachute, de wer king, de besturing, de invloed van de wind en de reservepro cedures bijgebracht. Voorts wordt de uitstap uit het vlieg tuig geoefend. 's-Zondags wordt dan reeds de eerste sprong gemaakt. Voor de mees ten een enorme belevenis. Voor sommigen een gebeurtenis, die ze maar liever niet meer over doen. Er vallen dan ook nogal wat leerlingen af in de loop van de tijd. Vooral de periode na de derde of vierde sprong is erg moeilijk. Dan begint men zich een beetje te realiseren wat er allemaal gebeurt, maar vooral wat er allemaal kan gebeuren. Een prettig hulpmiddel om hier over heen te komen is, hoe kan het ook anders, de reser veparachute. Die is bevestigd op de borstkas en is voorzien van een automatische opener. Mocht er dus iets misgaan, dan wordt de reservechute vanzelf op een bepaalde hoogte geopend. Verder krijgen de leerlingen Véél steun van de instructeur in het vliegtuig en van de mensen op de grond. Vóórdat de para springt gaat hij buiten het vliegtuig staan op een steun van de vleugels. De instructeur .vraagt hem dan of hij klaar is. Als het antwoord daarop be vestigend is, roept de instruc teur „go". Op dat moment kijkt men op de grond door twee kij kers hoe de sprong verloopt. Dat is op de eerste plaats be langrijk om te zien of er iets mis gaat, maar ook om de leer ling te kunnen vertellen welke fouten hij bij zijn afsprong heeft gemaakt. Mocht er wat fout gaan, dan worden er via een grote luidspreker instruc ties gegeven hoe de leerling dient te handelen. De eerste acht sprongen worden uitgevoerd vanaf een hoogte van 2100 voet. Dat is zo'n 700 meter. Als men die sprongen goed doorlopen heeft dan mag men een zogeheten dummysprong maken. Dat is een sprong, waarbij men de beweging leert maken, die bij de vrije val van toepassing is. Als men drie dummysprongën heeft gemaakt is men klaar voor de eerste vrije val, waar bij men dan zelf de parachute opentrekt. Het parachutespringen is overigens géén elitesport. Ie dereen met een behoorlijke conditie en een kleine beurs kan bij de E.N.P.C. terecht. De cursuskosten bedragen 450 gulden. Daar zijn bij inbegre pen acht sprongen, het gebruik van het materiaal, de oplei ding, een oefenvergunning, een informatieset, het lidmaat schap van de club en van Koninklijke Vereniging Voor de Luchtvaart en de verzeke ring. Na de opleiding moet men voor een sprong 24 gulden be talen zolang er een instructeur mee moet. Daarna betaalt men tot één kilometer hoogte 14 gulden en als men hoger wil 2 gulden voor elke drie honderd meter extra. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de coördinator van de opleidin gen, Herman Boerman, Rige- lhof 22 in Dordrecht. Zijn tele foonnummer is 078-71277. Ook de mensen, die eens een kijkje van dichtbij willen nemen kunnen op het spring veld van de E.N.P.C. terecht. Men heeft voor de bezoekers een speciaal gedeelte van het terrein afgezet. Dat is te berei ken door bij de eerste kruising, komende van de richting Hoe ven, rechtsaf te slaan. De auto dient op het parkeerterrein aan de rechterkant van de weg te worden gezet, zodat het laatste stukje naar de para's te voet moet worden afgelegd. Onze ervaring was, dat een be zoek in ieder geval de moeite waard is, want het parachu tespringen mag dan wel niet gevaarlijk zijn, het blijft toch altijd een bijzonder spectacu laire gebeurtenis. René Kriele KWADENDAMME - Kwadendamme kan met ingang van het nieuwe seizoen gebruik maken van een volwaardig sportveld en kleedaccommodatie. De gemeente Borsele heeft enkele tonnen uitgetrokken voor het opknappen van het sportveld en voor de verbouw van de jongensschool aan de rand van het sportveld tot kleedruimte en kantine. Al sinds 1974 heeft de ge meente Borsele bij de planning voor vernieuwing van sport velden Kwadendamme boven aan de lijst staan. Het sport veld en ook de kleedruimte was eigendom van de rooms-ka- tholieke parochie in Kwaden damme en verkeerde in erg slechte staat, waarschijnlijk door geldgebrek. Borsele heeft als eis voor vernieuwing ge steld dat het sportveld in han den van de gemeente zou moe ten komen. Dat is inmiddels gebeurd. Als kleedruimte heeft de gemeente de voormalige jongensschool aan de rand van het sportveld kunnen gebrui ken. Deze school en de meis jesschool zijn namelijk afge keurd. Voor deze scholen is één nieuwe in de plaats gekomen, de tijd is nu eenmaal niet tegen te houden. Dit weekeinde werd het sportveld officieel hero pend. Dat gebeurde zaterdag met een voetbalwedstrijd tus sen Kwadendamme en een se lectieteam uit de gemeente Borsele. Zondag kwam de an dere gebruiker van het terrein aan de beurt, namelijk de Kwadendamse handboog schietvereniging. Deze orga niseerde er de Europese kam pioenschappen handboog- schieten.

Scheldebode | 1978 | | pagina 11