Zaterdag 12 augustus Bruinisse verwacht vijfduizend popliefhebbers Veel belangstelling voor Oosterschelde-expositie Zeeuwse klederdrachten- show was weer erg aantrekkelijk UB wijkkomitee binnenstad AUGUSTUS 1978 Liefdewerk Steunpunt GOES/DOMBURG - Het zijn maar twee klei ne ruimten, die het Zeeuws Biologisch Museum in de Oranjerie van kasteel Westhove bij Dom burg ter beschikking heeft. En het is dan ook niet vreemd dat een bezoeker bij een eerste bezoek min of meer teleurgesteld reageert met de op merking „Goh wat klein". Maar het is ook niet vreemd als diezelfde bezoeker pas twee uur later weer naar buiten stapt. z 6 13 20 27 M 7 14 21 28 D 1 8 15 22 29 W 2 9 16 23 30 D 3 10 17 24 31 V 4 11 18 25 Z 5 12 19 26 Bands DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 215 BRUINISSE - Mag Zeeland in het algemeen niet zo erg hard aan de pop-weg timmeren, op zaterdag 12 augustus a.s. wordt echter voor de vierde achtereenvolgende maal in Bruinisse „Brupop" georga niseerd. Brupop '78; een pop manifestatie waar maar liefst negen groepen op zullen treden die elkaar van 's mor gens 10 tot en met 's avonds 10 uur af zullen wisselen. Solu tion, Partner, Barrelhouse. werkte bij Cuby the Bliz zards. De groep Partner komt uit Limburg en is onder meer bekend van het Pink-Pop fes tival. Barrelhouse komt uit Haarlem en heeft reeds drie el- pee's gemaakt. De groep is ooit voortgekomen uit de Oscar Bentons Blues Band. Karma Repair Kit, Bamaby en Vol Schouwse Hoop zijn Zeeuwse groepen en spelen in Bruinisse bijgevolg min of meer op eigen veld. SANIBOUTIOUEENKEUKENSIUOlO Onderhoud van wand- en vloertegels Tegels kopen blijft voor velen een moeilijke zaak. tegels onderhou den blijkt vaak nog moeilijker. Eén verkeer de behandeling en uw tegels kunnen onher stelbaar worden be schadigd. Kom daarom voor dit advies ook naar Madola, we zijn er voor. Bosschendijk 193 4731 DD Oudenbosch Telefoon 01652-3900 zijn of haar trekken kunnen komen. Voortbestaan Zeeuws Biologisch Museum blijft onzekere zaak Twee uur waarin hij en zijn kinderen zich kostelijk geamuseerd hebben, want ondanks de beperkte ruimte is er veel te zien op de ten toonstelling die is opge bouwd rond het vogel- vis sen- en ander dierenleven rond de Oosterschelde. vogels, vissen, zeehonden, veel informatie en natuurlijk het aquarium maken een tochtje naar Domburg de moeite waard. Grote trek pleister is het aquarium, waar je tijden voor kunt zitten en steeds nieuwe vissen ontdekt, omdat ze na een tijdje rust best weer eens tevoorschijn willen komen. Een oplettende bezoeker zal tussen de vele aasgarnalen die als voedsel dienen ook andere kleine visjes ontdekken. Want een paar dagen geleden zijn vele tientallen zeenaaldjes ge boren. Naar de moeder zal men tevergeefs zoeken. Die is er niet, want zeenaalden zijn nogal geëmancipeerd. Het mannetje bevrucht het vrouw tje, vervolgens deponeert het vrouwtje de bevruchte eitjes in de broedbuidel van het man netje die het broed bij zich houdt tot ze rijp zijn om naar buiten te komen. Moeder zee naald is dan al in geen velden of wegen meer te zien. Voor kinderen blijkt het grote elektrospel heel aan trekkelijk te zijn, vertelt Wim Phaff, een van de mensen van het eerste uur van het Zeeuws Biologisch Museum. Een elek trospel dat gebouwd is door Jan Buys, die samen met Wim Phaff de eerste tentoonstellin gen van de toen nog werkgroep Zeeuws Biologisch Museum in Goes organiseerde. Knopjes met daarbij de namen van vis sen. Een druk op het knopje en bij de bedoelde vis springt een lichtje aan. Aardig niet alleen voor de kinderen, maar ook om de eigen kennis op te vijzelen. Trouwens het elektrospel met de minutieus geschilderde vissen is niet alleen eigen werk. Alles wat er staat is eigenhan dig in elkaar getimmerd, ge schilderd, opgezet enzovoorts. Heel wat piensen hebben elk vrij uurtje gebruikt voor de tentoonstelling. Wim Phaf, die bij het Delta-instituut in Yer- seke werkt heeft een maand onbetaald verlof opgenomen om de expositie op tijd klaar te krijgen. In de weekends werd hij geholpen door nog een stuk of zeven enthousiastelingen en dan waren er ook thuis nog mensen aan het werk met het maken van illustratiemate riaal, naamkaartjes enzo voorts. En ondanks de hoge bezoe kersaantallen, in nog geen vier weken, bezochten al zo'n 4.000 mensen de Oosterscheldeten- toonstelling, blijft het de vraag of het Zeeuws Biologisch mu seum volgend jaar kan blijven doorgaan. Dit jaar is er van de provincie een subsidie van 36.000 gulden toegezegd. Daar zijn onder meer vitrines van gemaakt, zodat het materiaal een beetje beschermd is en wat nog andere zaken kunnen daarvan bekostigd worden. Maar voor de mensen die er bij betrokken zijn, blijft het liefdewerk. De suppoost zit er omdat hij het leuk vindt. Wim Phaff: „We werken zo al jaren en ik denk niet dat we het nog jaren vol kunnen houden om elk vrij uurtje in het museum te steken. Bovendien is de subsi die van de provincie een expe riment. Als de provincie vol gend j aar zegt dat het leuk was, maar dat er geen geld meer voor is, dan zitten we voor het blok". DOMBURG Op vrijdag 28 juli jongstleden is er in Veere een Zeeuwse Klederdrach tenshow gehouden. De alge mene leiding berustte bij me vrouw M de Jager-de Pagter uit Domburg. Er werden oude Zeeuwse kostuums getoond, zoals deze in de 18e en 19e eeuw in Walcheren werden ge dragen. Mevrouw de Jager trekt met haar shows altijd veel belangstelling. Inmiddels geeft zij gemiddeld zo'n tien a twaalf shows per jaar. Voor de shows worden zo veel mogelijk originele kle dingstukken gebruikt. Dat wil zeggen, kledingstukken die nog bewaard zijn gebleven uit de betreffende tijd zelf. Helaas is dit niet altijd mógelijk. Ten eerste, omdat mensen vroeger aanzienlijk kleiner waren, waardoor hun kleding voor de 20e eeuwse mens te klein en vooral te kort is. Ten tweede, omdat vele kledingstukken gedragen werden tot ze ver sleten waren. Vooral schorten en jakken versleten betrekke lijk snel door het intensieve gebruik. Bij rokken was dat minder het geval, waardoor er vooral rokken bewaard zijn gebleven. Aan de shows doen ongeveer vijftig deelnemers mee, die in de leeftijd variëren van ongeveer twee jaar tot on geveer 75 jaar. Het aantrekkelijke van deze shows is, dat er een duidelijke uitleg bij wordt gegeven. De klederdrachten waren er niet van de ene dag op de andere. Ze zijn langzaam ontstaan. Waarschijnlijk vinden zij hun oorsprong in de burgerdracht van eind 16e, begin 17e eeuw. Uiteraard zijn er wortels in een nog groter verleden. De kle derdracht van het moment toont veel overeenkomsten met de dracht van de 17e en 18e eeuw,enkele details daargela ten: lange, wijde rokken, strak keurslijfje, een schort, een halsdoek en een muts of kapje De variatie, die later is ont staan is vooral te danken aan de ontwikkeling en de mode. Door het isolement op het platteland volgde de kleder dracht de mode niet op de voet. De klederdracht ontwikkelde zichzelf. De kleding werd vaak aangepast aan een bepaalde gebeurtenis, zoals doop, hu welijk, avondmaal en dergelij ke. Het meest opvallende in de ontwikkeling van de kleder dracht is, dat de rijke kleuren in de loop van de tijd uit de klederdracht verdwenen. Bij de mannen deed dit ver schijnsel zich het eerst voor. Zwart overheerst nu in de dracht. Bij de mannen is alleen de halsdoek een kleurige noot in het geheel, bij de vrouwen zijn dat de doek en de beuk. Er is altijd sprake van een harmo nische kleurencombinatie, die samen met de hoofdtooi en de gouden sieraden een charmant geheel geven. Kinderkostuums komen overeen met die van de volwassenen (al dragen de kinderen al sinds de Tweede Wereldoorlog geen kleder dracht meer). Alleen de mutsen van de meisjes hebben een an der model dan die van de vrouwen. In de show komen naast kle derdrachten uit een bepaalde tijd (vanaf 1850) ook kostuums voor, die werden gedragen bij speciale gelegenheden, zoals rouw, kermis, kerkgang, markt en dergelijke. Naast het leiding geven aan klederdrachtenshows ver huurt mevrouw de Jager ook hedendaagse klederdrachten. Daarvoor worden natuurlijk niet de showkostuums ge bruikt. Mevrouw de Jager ver huurt al klederdrachten sinds 1950. Voor de Tweede Wereld oorlog werden er in Domburg al klederdrachten verhuurd. Na de oorlog heeft mevrouw de Jager dit bedrijf weer opgeno men. Aanleiding om hiermee te beginnen waren de toeristen, die aan haar kwamen vragen of hun kinderen de kostuums van haar dochtertjes eens mochten passen. Mevrouw de Jager is toen zelf kostuums gaan naai en om te verhuren. Ze is met een klein aantal begonnen, maar inmiddels bezit ze al rond de vijftig kostuums, die ze allemaal zelf met de hand heeft genaaid. De kostuums worden bij allerlei gelegenheden ge bruikt: ringrijden, boeren bruiloften en dergelijke en niet te vergeten de toeristen, die graag eens in zo'n prachtige Walcherse klederdracht op de foto willen. Helaas zal over ongeveer twintig jaar de klederdracht geheel uit het straatbeeld ver dwenen zijn. Civb'w»» tw. iiKt v*k de maand «ugytcui dat werk ook op alle fronten te doen. „We hebben een diep- vrieskist van 400 liter hele maal vol met materiaal in af wachting van de nodige ver gunningen". Steeds meer mensen die vo gels en andere dieren vinden weten de mensen van het Zeeuws Biologisch Museum te vinden. En om misverstanden te voorkomen: geen van de dieren die in het museum te zien zijn, zijn doodgemaakt om later als museumstuk te die nen. Alle dieren zijn slachtof fers van olie, verkeer, hoog spanningsleidingen, vergif of andere ziekten. Het eenb:«ien van huisvuil biijkt nog steeds een probleem. Tot 17 september is het Zeeuws Biologisch Museum nog elke dag open. Daarna al leen in de weekends en voor scholen op aanvraag. En daar moeten dan weer allerlei mensen vrije dajgen voor op nemen. Grote we ns is dan ook om een vaste man of vrouw in dienst te krijgen, want zoals Wim Phaff zegt: „Aan onze doelstelling „Natuureducatie voorscholen" komen we niet of nauwelijks toe. Juist in de schoolperiode zijn we geslo ten". Voor toeristen is het museum een interessant uitstapje. Dat het wordt gewaardeerd blijkt ook wel uit de bezoekersaan tallen, „maar mensen van Schouwen of Zeeuwsch- Vlaanderen zie je nauwelijks" aldus Wim Phaff. Ideaal zou het dan ook zijn om op de ver schillende eilanden steun punten te hebben van Zeeland en natuurlijk om op die manier nog meer bezoekers inwoners te laten zien wat Zeeland aan dierenleven te bieden heeft. Materiaal is er genoeg, al is het dan nog niet opgezet. Want Wim Phaff, die zelf kan pre pareren krijgt van CRM nog steeds geen toestemmingen om Het zijn niet allemaal groe pen die vele hits op hun naam hebben staan, maar de echte popkenners zullen de namen toch bekend voorkomen. Herman Broos bijvoorbeeld Herman Brood and his wild romance In het aquarium van het Zeeuws Biologisch Museum zwemt onder meer de zeer zeldzame gevlekte lipvis. De buitenlandse attractie is Salomons King Band. De muziek die al deze groe pen zullen brengen omvat jazz, rock, hard-rock, blues en folk. Iedere bezoeker zal daarom om deze swingende Brupop aan Kaarten voor deze muziek manifestatie kosten 10 gulden in de voorverkoop bij WV- kantoren en platenzaken en op de dag zelf 12,50 aan de kassa van het sportpark Bannink in Bruinisse waar op zaterdag 12 augustus het gebeuren zal plaatsvinden. Zij denkt dit jaar aan een be zoekersaantal van ongeveer vijf duizend. Een aantal dat gesteld is in relatie met de groepen die dit jaar op zullen treden, welke eveneens niet mis zijn. Salomons King Band Dit kwarr. voor y niét ooac uit da verf In 1977. Wat dust rrsEin armee in Herman Brood and his wild romance, Salomons King Band, Trail, Vol Schouwse Hoop, Karma Repair Kit en Barnaby zullen die zaterdag hun beste popbeentje voor zetten. Mochten de eerste drie Bru- pops hoofdzakelijk gericht zijn op Zeeuws publiek, dit jaar heeft de organisatie zich ten doel gesteld ook buiten eigen provincie popliefhebbers wakker te schudden voor dit voor Zeeland unieke gebeuren.

Scheldebode | 1978 | | pagina 9