Strandpop 1978 in Vlissingen Vlfssingse volksdansers in Veere Vijf dagen met kermispret ringrijden en standwerken De Waal favoriet in Ronde van Souburg Foto 's in Zeeuws Museum Beiaardconcert in Middelburg Keramiek in het kunstenaar sc ent rum RUITER W andelen door duin en op het strand van Vlissingen zakrekenmachines UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 319.345 EX. Uitgebreide kollektie eenvoudige wetenschappelijke en programmeerbare bij: -Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 DE SCH WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 - 28e JAARGANG EEBO] Ik kan me voorstellen, vrienden, dat de voorzitter van de Zeeuwse Water- schapsbond, dijkgraaf Ge luk, zich enigszins opgela ten voelt. Toen bekend werd dat rond de Oosterschelde zeer veel illegale vuilnis stortplaatsen in waarde volle natuurgebieden te vinden zijn, liet hij weten dat de waterschappen het stiekem storten zoveel mo gelijk beperken. En ook nog dat de waterschappen met veel moeite en pijn al heel wat van die clandestiene stortplaatsen hebben opge ruimd. Waar ze het afval naar toe hebben gebracht zei hij niet. Maar wel werd een paar dagen later bekend dat een van zijn water schappen, De Brede Wate ring op Zuid Beveland, kennelijk lustig meedoet aan het scheppen van der gelijke vuilnishopen. Want De Brede Watering blijkt zelf illegaal puin en afval te smijten in een inlaag bij Kattendijke. Milieugedeputeerde Don, die zich geschokt toonde over al die illegale stort plaatsen, zal een volgende keer nog wat toe moeten voegen aan zijn reactie. Want hij stelde dat nog heel wat burgers opgevoed moeten worden in hun mi lieubewustzijn. En daar kan hij de volgende keer ook rustig het woordje overheidsinstantie aan toe voegen, want dat is een waterschap. Bovendien schromen verschillende gemeenten niet om hun af val illegaal in het landschap te deponeren. VLISSINGEN - Op zaterdag 5 augustus wordt er door de wan delsportvereniging „De Vrolijke Tippelaars" een duin en strandtocht geor ganiseerd. Aan deze tochten kan door iedereen worden deelgenomen, zowel in gr oeps- of ver enigingsverband als indi vidueel. Men kan kiezen uit verschillende afstan den, te weten 5, 10, 15 of 20 kilometer. Het start bureau is café restaurant Heuvers te Westduin ge legen onder aan de duinen aan de hoek Galgeweg. De starttijden zijn tussen 14.00 uur en 18.30 uur. Het inschrijfgeld be draagt 3,- per persoon. Voor leden van een erken de wandelvereniging geldt een reductie van f 0,50. Is het verwonderlijk dat allerlei natuurbeschermers langzamerhand witheet worden als ze merken dat hun streven om onze omge ving een beetje aantrekke lijk te houden, op allerlei manieren wordt gedwars boomd. Want het houdt niet op. Neem nou de schorren weer. Met veel moeite hebben de natuurbeschermers het voor elkaar gekregen dat de schorren bij Krabbendijke gespaard zullen worden bij de dijkversterking. En niet voor niets. Het zijn zeer waardevollè schorren, maar bovendien hebben we er in Zeeland al zo weinig meer. En wat gebeurt er nu? De landbouwmaatschappij „De Bathpolders" dient doodgemoedereerd een aanvraag in voor het afgra ven van die schorren, omdat ze zegt goede klei nodig te hebben voor dijkverster kingen. En dus kunnen de natuurbeschermers weer^ aan het werk om dat te voorkomen. Moeten ze weer bezwaarschriften indienen enzovoorts, enzovoorts. Om elk stukje authentiek Zeeland moet langzamer hand worden gevochten. En dan willen enkele publici- teitsgekke mensen ook nog dat we met zijn allen feest gaan vieren omdat het Sloegebied, zoals het er nu uitziet, vijftien jaar bestaat. Een herdenkingstentoon stelling van het Sloe, zoals het er zonder al die fabrie ken uitzag, zou meer op zijn plaats zijn. ARJAON VEERE - Op vrijdag 4 au gustus aanstaande treedt het Vlissingse volksdanstheater op in de Grote Kerk te Veere. De aanvang van de voorstelling is om 20.00 uur. De entreeprijs bedraagt 3,50 per persoon. De kaarten zijn aan de kerk te verkrijgen, ook in de voorver koop. Vranje is de theatergroep van de volksdansgroep Vlis singen. Deze vereniging be staat al ruim twintig jaar en heeft een grote traditie op het gebied van de verbreiding van de internationale dans. De dansgroep heeft ongeveer 120 leden, verdeeld in kindergroe pen, beginners- en gevorder den-groepen en het volks theater Vranje. Vranje bestaat ongeveer tien jaar. Men is be gonnen met zelfgemaakte kostuums en een beperkte hoe veelheid dansen. Inmiddels bezit men ongeveer 250 kos- 'uums en een uitgebreid dansrepertoire, waarbij ook veel eigen choreografieën be horen. Veel kostuums komen uit het buitenland, omdat men bij voorkeur optreedt in de ori ginele kostuums, die bij een bepaalde dans en een bepaald land horen. Vranje h#?eft ook een eigen be geleidingsorkest „Vranjan- ka", dat helaas niet aanwezig kan zijn bij het optreden in Veere, omdat een gedeelte er van is „uitgeleend" aan de Goese groep „Vodago" voor een trip naar Polen. Tijdens het optreden in Veere zal er voor de pauze een dansserie van Hollandse dan sen worden gebracht. Na de pauze volgen dan dansen uit Joegoslavië, namelijk uit Ser vië, Pirot, Vranje, Kosovo en Macedonië. Vranje is de enige dansgroep in Zuidwest Ne derland die een internationaal dansprogramma brengt. VLISSINGEN - Ook dit jaar organiseert de werkgroep VSC-Jongeren van de Stichting Culturele Gemeenschap Vlissingen weer een Badstrand-popfestival. De datum is vastgesteld op zaterdag 5 augustus. Enige tijd geleden heeft er een oproep in de krant gestaan aan Zeeuwse groe pen om mee te doen. Het bleek dat er ontzettend veel goede groepen zijn, die zaterdag aanstaande hun beste beentje voor zullen zetten. De groepen die zeker mee zullen doen zijn One Eyed Head, Fire Hand, Stage Fright, Monroe, Giants, Joint, Neighbour, Gert de Meyer, De Pletters, Aie- mehassus en K.F.E. Het popfestival begint om 14.00 uur en duurt tot onge veer 23.00 uur. WOONT U IN DIT GEBIED MIDDELBURG - Van za terdag 5 augustus tot en met donderdag 10 augustus (met uitzondering van zondag 6 au gustus) is er in Middelburg weer de jaarlijkse kermis. Er zullen in totaal zo'n der tig attracties zijn. Daarbij be horen de draaimolen, de pof fertjeskraam, de palingkraam, de suikerspin en verder ver schillende kansspelen en het doolhof. Ook het reuzerad zal niet ontbreken. Er zullen twee nieuwe attracties zijn, name lijk de Hully-gully en de steile wand. Op donderdag 10 augustus zal er ter afsluiting van de kermis een standwerkerscon cours gehouden worden. Dit evenement wordt georgani seerd door de sectie standwer kers van de Vereniging voor Ambulante Handel in samen werking met de Middelburgse marktcommissie. Vanaf 10.00 uur tot 16.00 uur zullen ongeveer twintig standwerkers, die allemaal een plaatsje krijgen op de lange Delft-promenade, proberen hun goederen te verkopen. Hun prestaties worden beoor deeld door een jury, die bestaat 'uit wethouder W.P.J. Baars (voorzitter), Inge v.d. Kooij, grafisch ontwerpster, me vrouw M.H.W. Vermeule, ver tegenwoordigster van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Mid delburg, de heer L.J. van de Lugt, secretaris van het Mid delburgse V.V.V.-kantoor en de heer A.J. de Jonge, hoofd bureau Voorlichting van de gemeente. Deze juryleden beoordelen de standwerkers op de verschillende aspecten van de verkooptechniek. Kort na 16.00 uur zal de winnaar bekend maken aan wie vervol gens in de Lange Delft (voor Vroom en Dreesmann) de prijs worden uitgereikt. Op donderdag 10 augustus komt tevens de folklore aan bod. Er wordt op het Molen water een wedstrijd ringrijden te paard gehouden. De gebruikelijke week markt, die altijd op donderdag plaats vindt, gaat gewoon door, maar er is wel verplaatst, omdat de Markt bezet is door de kermis. De marktkramen worden voor deze keer ge plaatst op het Damplein. Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. VLISSINGEN- Op zaterdag 5 augustus vindt er een wie- Ierfestijn plaats in Souburg, georganiseerd door het wieier- comité Souburg. De wedstrij den beginnen om 12.30 uur. Er wordt gereden over een parkoers van 1400 meter, dat loopt via de Kanaalstraat, Comelis van Perestraat, Zee wijksingel, J.I. Sandersestraat, Kromme Nieuwstraat, van Teylingenstraat en Van Visvlietstraat. Het is een zeer bochtig parkoers, dat veel stuurvaardigheid vraagt van de coureurs. Er wordt gestart in drie categorieën, namelijk trimmers, liefhebbers en amateurs. Om 12.30 uur starten de trimmers voor een wedstrijd over 20 kilometer. De A-trim mers gaan om 13.45 uur van start voor een rit van 35 kilo meter. Het dragen van een val helm is bij deze trimmers- koersen verplicht. Om 14.45 uur gaan de liefhebbers van start voor een afstand van 50 kilometer. Om 16.00 uur be ginnen de amateurs aan een wedstrijd over 80 kilometer. Vele bekende Zeeuwse en Bra bantse amateurs zullen er aan mee doen. Kanshebbers zijn de ex-profs Wim de Waal en Wil van Helvoirt. Er zijn veel prij zen beschikbaar en de leiders- prijs is beschikbaar gesteld door Jakobsen Herenmode. De plaatselijke winkeliersvereni ging Nemidso is een andere grote sponsor. Er zal geen en tree worden geheven. Men probeert uit de kosten te ko men door de verkoop van pro- Speaker Wim Hendriks op zijn post. grammaboekjes die f 2.50 kosten. De bezitters van een pro grammaboekje maken kans op een van de vele prijzen, zoals een televisie of een filmpro jector. Uit de aamteurronde van Souburg komt altijd veel talent naar voren. De jury be staat uit J. Franse (voorzitter), W. Luitwieler (secretaris), P. de Kunder (wedstrijdcom missaris), J. Volwerk (aan- komstrechter), A. de Winter (premiecommissaris), M. de Jonge (commissaris) en spea ker Wim Hendriks. In verband met de veiligheid van de wielrenners en de be- MIDDELBURG - Van za terdag 5 tot en met vrijdag 25 augustus wordt er in het Zeeuws Kunstenaarscentrum, Molstraat 13, Middelburg een expositie gehouden van kera miek van Ben Petermans en monotypes van Axel Gro- thausen. Het Kunstenaars centrum is geopend van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 17.30 uur, op woensdag- en vrijdagavond van 19.00 uur tot 21.30 uur en op zaterdag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur. Ben Peterman is geboren op 15 november 1940 te Weerselo. Hij ontving zijn opleiding aan de Staatliche Fachschule für Keramik und Gestaltung te Landshut Beieren. Na zijn op leiding in Landshut was Ben Peterman werkzaam op ver schillende ateliers in binnen- en buitenland. Bovendien heeft hij enkele studiereizen naar Zuid-Amerika gemaakt en heeft hij drie jaar in Brazilië gewoond wat voor zijn werk van groot belang was. Hij houdt zich vooral bezig met vrije keramische plastieken, wandreliëfs, objecten en ge- bruikskeramiek. Axel Grothausen is in 1951 geboren en woont thans in Amsterdam. Hij studeerde aan de Gerrit Rietveld Academie, afdeling binnenhuisarchitec tuur. Hij werkte daarna enige jaren bij het architectenbu reau van Onno Greiner in Am sterdam en stapte in 1977 over naar Acta Interieur Projekten in Wijk bij Duurstede. Hij werkt daar als binnenhuisar chitect en industrieel ontwer per. Op de tentoonstelling toont hij een serie monotypes, die voor een deel het ballet als on derwerp hebben. woners moeten er rond het parkoers enkele veiligheids maatregelen worden getroffen. Het parkoers zal daartoe voor alle rijverkeer worden afge sloten en in de straten, die deel uitmaken van het parkoers zullen parkeer- en stopverbo den worden ingesteld. Dit ge beurt al op vrijdag 4 augustus. Aan hen, die in een van deze straten wonen wordt vriende lijk verzocht of zij hun auto voor zaterdagmorgen 5 au gustus 11.30 uur buiten het parkoers willen zetten. Als een bewoner van een binnen het parkoers gelegen woning om welke reden dan ook, toch over het parkoers moet rijden, dan is dat mogelijk. In de straten die binnen het parkoers gele gen zijn en waarvoor eenrich tingsverkeer geldt mag gedu rende de afsluiting in de ver boden rijrichting worden ge reden. Het in- en uitrijden van het binnen het parkoers gele gen gebied is alleen mogelijk op het kruispunt Buteux- straat/Van Teylingenstraat/ Van Visvlietstraat. De politie zal daarbij behulpzaam zijn. MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum op het Ab dijplein in Middelburg is van 8 augustus tot 18 september een fototentoonstelling te zien van de bekende schilder Willem Witsen die leefde van 1860-1923. Op de expositie zijn foto's te zien van beken de tijdgenoten van hem, waaronder dichters (tachti gers, Paul Verlaine tijdens zijn bezoek van Amsterdam, vele schilders en schrijvers zoals op de foto Arthur van Schendel met W. Witsen jr. De tentoonstelling is in au gustus te zien van maandag tot en met vrijdag van 10-17 uur en op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur, in septem ber niet op zaterdag en zon dag. In hetzelfde museum is tot eind augustus de film „Commando strike as Wal cheren" te zien. Arthur van Schendel MIDDELBURG - Op het carillon van de abdijtoren te Middelburg zal op 3 augustus aanstaande van 19.30 uur tot 20.30 uur een concert gegeven worden door Hein de Ligt. Hein de Ligt is stadsbeiaardier van Amsterdam (Westertoren) en van Velsen (Stadhuistoren te IJmuiden). Hein de Ligt heeft piano ge studeerd aan het Rotterdams Conservatorium. Hij studeerde beiaard bij Ferd Timmermans, oud-beiaardier van Rotter dam. Hij voltooide deze studie aan de Nederlandse beiaard school te Amersfoort bij Leen 't Hart. Verschillende prijzen zijn hem inmiddels ten deel ge vallen. Op het programma voor het concert van 3 augustus staan zeven verschillende stukken, waaronder verschillende nummers van Hein de Ligt zelf.

Scheldebode | 1978 | | pagina 1