Aladdin en de wonderlamp de klap Uitleen platen van Zeeuwse discotheek bemoeilijkt door ruimtegebrek DE STRIPWINKEL Provinciale Bibliotheek telt onder lezers twee keer zoveel mannen als vrouwen O PENLUC HTTHEA TE R H3 RUITER KERMISAANBIEDING i Teddy smurf/schlumpfe a 19.95 S Barokmuziek in kapel van St. Maarten WOENSDAG 19 JUL11978 - 28e JAARGANG UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 319.345 EX. REISGIDSEN WEGENKAARTEN GRAMMSHIPS J DE SCH EBQÖE 201 Welke dijkwerker kiest de Westkappeluar WESTKAPELLE - Eind deze week of be gin volgende week zullen in de raadszaal van het stadhuis in Westkapelle de boven staande vier bronzen dijkwerkers te zien zijn. Het is de bedoe ling dat de Westkap- pelse bevolking uit de vier modellen de dijk werker kiest die op het Marktplein mag ko men staan. De model len zijn gemaakt naar schetsen van de beeld houwer Ad Braat uit Zierikzee. MIDDELBURG - De wetenschappelijke bibliotheek in Middelburg wordt duidelijk meer bezocht door mannen dan door vrouwen. Vorig jaar leenden 10.641 mannen boe ken bij de Provinciale Bibliotheek en maar 5.359 Vrouwen. Dit blijkt uit het jaarverslag van het bibliotheekwezen in Zeeland. Zowel de weten schappelijke Provinciale Bibliotheek als de openbare bibliotheek in Middelburg hebben met ruimtegebrek te kampen. De kans bestaat dat beide bibliotheken in een nieuw gebouw worden onder gebracht, iets wat het perso neel graag zou zien gebeuren. De Provinciale Bibliotheek heeft het toenemende boeken bezit nog kunnen bergen, al gaat dit ten koste van de dienstverlening. De „Provin ciale" vreest dat een definitie ve oplossing nog lang op zich zal laten wachten. De openbare bibliotheek in Vlissingen zag het aantal uit geleende boeken flink stijgen. In 1976 werden 322.836 boe ken uitgeleend, in 1977 waren dat er 347.044. In totaal staan er 10.480 mensen ingeschreven bij de openbare bibliotheek of bij de bibliobus die in de gemeente Vlissingen rondrijdt. Dat bete kent dat bijna één op de vier Vlissingers lid is van de bibliotheek. De meest fervente boekenlezers in Vlissingen zijn jongeren tot achttien jaar. Bij alle Zeeuwse bibliotheken leent overigens deze groep de meeste boeken. WOONT U IN DIT GEBIED V iouw«*npo«dc1 Oo^apeite •bombu'q S«»oosKefke Veeie. •AaQiene'ke .s, L. Mete****»' MKKK'MK Bjw»"" A Zouleunoe V Nieu.iuno. e" Si Joosiano ^SOUOuiq „VUv-'n.l.'n* R Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. MIDDELBURG - Op donderdag 20 juli 1978 is er in het openluchttheater „Toorenvliedt" de voorstelling „Alad din en de Wonderlamp" te zien, verzorgd door Het Lim burgs Jeugdtoneel. De voorstelling begint om 14.30 uur en wordt georganiseerd door de Gemeentelijke Culturele Dienst Middelburg. voor de voorstelling aan de kassa van het theater. Aladdin en de Wonderlamp is een bekend sprookje uit de „Duizend-en-één-nacht". Aladdin is de zoon van de weefster Soraya en verdient in Bagdad de kost door op de ka melen van de kooplieden te passen. Aladdin droomt er van eens zeer rijk te worden en de dochter van de sultan te trou wen. Hij weet op listige manier de bekende toverlamp te krij gen. Daarna beleeft hij vele avonturen, waarbij de tover lamp hem steeds goed van pas komt. Kaarten zijn te koop van maandag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, bij de Gemeentelijke Culturele Dienst Middelburg, per adres: Schouwburg, Molenwater 99a, Middelburg en vanaf één uur Voor en naar: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN ~'J 01184-12733 Ik moet er niet aan den ken, vrienden wat er straks in deze contreien allemaal niet aan tankwagens af en aan komt rijden. Natuurlijk zien we er nu ook wel af en toe eentje, maar dat is niets vergeleken bij wat er komen gaat als Eurogas zich in het Sloe gevestigd heeft. Euro- gas die daar het gevaarlijke LPG-gas gaat opslaan, dat ook in de Spaanse ramp auto zat. Want dat LPG-gas moet vervoerd worden en dat gaat gebeuren met heel veel tankwagens. En er zal er toch maar een tussen zitten met een „constructie foutje" zoals waarschijnlijk in Spanje ook het geval was. Ook het argument dat er maar weinig kan gebeuren vanwege de grote vier baanswegen waarover die tankauto's rijden geldt sinds zondag niet meer. In Mexico, waar ook zo'n tankwagen ontplofte is be wezen dat zo'n ding ook op grote wegen gevaarlijk kan zijn. Want op die grote we gen zijn altijd mensen en naast die grote wegen wil len nogal eens huizen staan, waarin mensen wonen. Het is toch niet voor niets dat in de Gouden Delta, het blad van de VMZ al heel lang actie wordt gevoerd tegen de komst van Euro- gas. En dan te bedenken dat dat gas aan de rand van Nieuwdorp wordt opgesla gen, op een afstand die he lemaal niet meer klopt met de normen zoals die lande lijk ooit zijn vastgesteld. Ik zei al, ik moet er niet aan denken wat er allemaal kan gebeuren en hou er dan ook maar over op. In West kapelle zijn namelijk ook allerlei zaken aan de hand. Ja, ja de bevolking daar krijgt inspraak. Het gemeentebestuur heeft aangekondigd dat de bewoners mogen meebeslis sen over het beeld van een dijkwerker dat moet komen te staan op de plaats waar vroeger de fontein water de lucht in placht te spuiten. Die fontein is opgeruimd. Door de bevolking zou hij niet gewaardeerd zijn, heeft het gemeentebestuur vast gesteld. En dat zou dan zijn gebleken uit het feit dat er in het verleden een paar keer waspoeder in het wa ter is gegooid. Nou vraag ik me af of dat een teken is geweest van af keer ofwel dat er alleen een paar grappenmakers aan het werk zijn geweest, die juist veel plezier aan die fontein hebben beleefd. Maar daar kun je over blij ven twisten. De bevolking krijgt dus inspraak. In de raadszaal staan vier modellen van een dijkwerker, waarover de ingezetenen van West-Ka- pelle hun mening mogen geven. Of ze wel een beeld daar willen, wordt, meen ik, niet gevraagd. En nu maar hopen dat het, als het beeld er eenmaal staat niet wordt beklad, aangekleed of wat grappenmakers allemaal niet kunnen bedenken, want dan moet het ook weer weg. ARJAON J ±50 cm hoog I normaal 27.50 nu I I I I L Paul Krugerstraat 146-148 - Vlissingen - Tel. 17054 I I I I I ELUE CARBAAT LEIDT SANATORIUM VOOR ZIEKE EN GEWONDE VOGELS MIDDELBURG - Flip de ZeemeeuwJan de Kip, Gerrit de Kauw zijn slechts enkele van de honderden vogels die door toedoen van Ellie Carbaat uit Middelburg van een zekere dood zijn gered. Vooral in deze tijd, nu veel jonge vogels het nest verlaten, worden bijna dagelijks vogels bij haar binnengebracht die op een of andere manier ziek of gewond zijn geraakt. Het is dan ook geen uitzondering als er zo'n zeventig tot tachtig diertjes gastvrijheid genieten in een van haar kooien, de volière of, als 't heel erg is, op de zolderkamer. Kort gezegd komt het er op neer dat Ellie Carbaat de vo- MIDDELBURG - De Zeeuwse Centrale Discotheek, ge vestigd in de Kloveniersdoelen in Middelburg, wordt in haar werk geremd door ruimtegebrek. Een aantal toneel verenigingen repeteert bijna dagelijks op de benedenver dieping van de Kloveniersdoelen. Het gevolg hiervan is dat de discotheek uoor haar platencollectie zo'n kleine ruimte heeft dat de platen niet bepaald overzichtelijk opgesteld kunnen worden. Van verschillende genres muziek kunnen nauwelijks meer platen bijgekocht worden, omdat ze niet meer in de platenbakken erbij passen. Dit staat in het jaarverslag over 1977 van de bibliotheken in Zeeland, waartoe ook de discotheek behoort. De verwachting is dat het ledental is gevolg van het ruimtegebrek constant zal blijven, namelijk tussen de vijftienhonderd en zestienhon derd. Ook het aantal uit te lenen platen dat vorig jaar ruim zeventigduizend bedroeg, zal daardoor gelijk blijven, al dus het jaarverslag. gels oplapt en dan weer de vrijheid geeft. „Ik doe dit werk al zo'n vijfentwintig jaar, ge woon omdat ik veel van dieren houd", zegt Ellie Carbaat. „Ik kan zo'n diertje eenvoudig niet aan zijn lot overlaten als het gewond is. Ik denk dat ik in de loop van de tijd alle op Wal cheren voorkomende soorten al 'ns in huis heb gehad". Om eens 'n paar soorten te noemen die in haar sanatorium zijn opgeknapt: mussen, lij sters, zwaluwen, meerkoeten, fazanten, duiven en zelfs een koekoek. Niet alle binnenge brachte dieren kunnen overi gens volledig genezen worden. Zo zitten er in de volière enkele eenden, een waterhoen, een kauwtje en een meerkoet die voor het leven gehandicapt zijn. Zij blijven bij Ellie Car baat waar zij van een {[oede verzorging verzekerd zijn. Op deze manier zijn er enkele vo gels al meer tien jaar bij haar in de kost. Een gierzwaluw heeft 't zelfs vijftien jaar uitgehouden. El lie: „Ik vond het beestje met een lamme vleugel en wist ei genlijk niet wat 't was. Met z'n kromme snavel leek het wel een beetje op een uil. Ik ben er mee naar een kennis gegaan die veel van vogels afweet. Volgens hem moest ik erg op passen met deze vogel. Het was een gierzwaluw en die zou erg gevaarlijk zijn. Omdat een gierzwaluw niet zelf van de grond kan opvliegen, moest ik hem opgooien, dan zou-d-ie zo wegvliegen. Omdat ik 't niet durfde, deed hij 't. Tot twee keer toe viel het arme beestje als een steen op de grond. Toen heb ik 't maar mee naar huis genomen. Na een paar dagen kreeg ik de zwaluw zo ver dat- ie-at, maar zijn vleugel is nooit meer goed gekomen. In een hol in een aardappelzak bij de ijs kast - op andere plaatsen werd-ie opstandig - heeft Sally de Zwaluw 't vijftien jaar uit gehouden. Ik moest Sally steeds voeren, omdat gier zwaluwen niet van de grond kunnen eten. Gierzwaluwen doen alles in de lucht tot zelfs slapen". Sally is doodgegaan in de handen van Ellie Carbaat. Ze wist dat de zwaluw dood zou gaan. „Ik kan 't ruiken als er een doodgaat. Het is moeilijk te zeggen hoe ik dat precies weèt, maar het is zo. Misschien komt dat doordat ik al zolang intensief met vogels omga. Dat is misschien ook de reden dat ik dieren kan redden die door dierenartsen ten dode zijn op geschreven. De mensen zeggen wel eens dat je dieren kunt redden door je wil". Sommige vogels kunnen geen afscheid nemen van hun sanatorium en blijven nog lan ge tijd regelmatig terugkomen. Merels en kauwtjes blijken vaak last van heimwee te heb ben. Een jong kauwtje is de laatste dagen steeds in de buurt van de volière te vinden. Hij heeft vriendschap gesloten met een gehandicapte kauw (lamme vleugel) in de volière en is niet meer van de kooi weg te slaan. We hebben 't ook ge had met een houtduif. Steeds kwam hij weer terug en bleef uit de hand eten. Later nam de duif zelfs een vrouwtje mee en samen gingen ze een nestje bouwen in de boom voor het huis". Wat nu zo ongeveer een dagtaak is, begon als een lief hebberij. „Na lang zeuren kreeg ik van m'n vader een postduif. Hij wilde eigenlijk helemaal geen dieren meer in huis, maargoed, een postduif, dat kon dan wel. De duif bracht echter na ver loop van tijd een vrouwtje mee, dus had ik twee duiven. Toen vond ik Gerrit de Kauw en Pukkie de Kauwen om een lang verhaal kort te maken, er kwamen dus steeds meer die ren bij. Als er iemand met een dier zat, dan zei ik: „Ik probeer het wel". Door de grootte van het sanatorium is vakantie er de laatste tien jaar bij inge schoten. Het is zelfs zo dat El lie Carbaat per dag maar en kele uren achtereen gemist kan worden. Ellie: „dat vind ik niet zo erg. Ik heb 't wel voor over. Alleen de kosten dreigen me boven het hoofd te groeien. Ik ben* daarom lid geworden van de Vereniging tot Bescherming van Dieren en heb subsidie Eenden in de volière van Ellie Carbaat. aangevraagd bij het ministerie van CRM". Tot nu toe heeft dit echter nog niet het gewenste resultaat gehad. Mensen die een zieke of ge wonde vogel hebben gevonden, kunnen die overigens nog steeds bij Ellie Carbaat bren gen. Het adres is Jasmijnstraat 2 in Middelburg. HOOGELANDE - Liefheb bers van barokmuziek kunnen morgenavond terecht in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande. Drie muzikanten geven er dan een concert, zij .het dat zij de barokmuziek spelen met moderne instru menten. 4 Dick Koomans uit Amster dam speelt klavecimbel, Frans Grijzenhout, eveneens uit Amsterdam, bespeelt de hobo en Basi de Visser uit Breskens neemt de viool voor zijn reke ning. Het trio probeert de ba rokmuziek met moderne in strumenten toch zo authentiek mogelijk uit te voeren. Uitgevoerd worden de So nate voor hobo en Basso Con tinuo en de Trio-sonate voor hobo, viool en basso continuo van G.G. Handel, het Prelu dium en fuga uit „Das wohl- temperierte Klavier", deel 3 (klavecimbelsolo) en Andante en Allegro uit de tweede sonate voor vioolsolo in C-gr. van J.S. Bach, de Sonate voor viool en Basso Continuo in A-gr. van Heinrich Ignas Franz Biber en tenslotte de Trio-sonate voor hobo, viool en basso continuo van G.Ph. Telemann.

Scheldebode | 1978 | | pagina 1