Voor tweede maal handtekeningen-actie Opening half-hoge brug geen feest voor bewoners Gerbrandystr VLISSINGEN IN OUDE ANSICHTEN DEEL 2 F 29.90 •HRUITER T ent o onstelling over ramp '53 de ldap 150 JAAR VEERDIENSTEN Boeiende expositie in Middelburg Binnen enkele weken verschijnt: WOENSDAG 5 JULI 1978 - 28e JAARGANG UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 319.345 EX. W.K. voetbal (nog nooit verschenen) Reserveer nu voor de yakantie een exemplaar. Een greep uit de inhoud ligt bij ons ter inzage. Gebr. Bendijk exposeren in Hoogelande yy BE SCH -loSU wlf ^EELA^? EBODE 201 BEWONERS SOUBURG VECHTEN VOOR BEHOUD SPEELVELD OOST-SOUBURG - De belangen van de auto staan nogal eens tegenover die van de kinderen. Zo ook in Oost- Souburg. Een ruim speelveld, omsloten door de Eiken straat, Esdoornstraat, Platanenstraat en de Elzenstraat, dreigt te verdwijnen voor de bouw van garageboxen. Er is echter in de wijk niemand te vinden die daar garageboxen wenst, zodat een in allerijl opgericht actiecomité van vrij wel iedereen een handtekening kree'g onder een pleidooi voor behoud van het speelveld. De plus-minus tweehon derdvijftig handtekeningen werden vorige week dinsdag aan het Vlissingse college van B. en W. aangeboden. A.F.J. van Loon, een van de drie leden van het actie comité, kreeg lucht van de plannen toen hij enkele landmeters op de speel weide bezig zag. „Dat duidde erop dat iemand het voornemen had de grond van de gemeente te kopen voor de bouw van garage boxen", zegt van Loon. „Het is des te merkwaardi ger, als je bedenkt dat er vier jaar geleden ook al een handtekeningenactie is ge voerd. ledereen dacht dan ook dat het hele plan voor garageboxen volledig van de baan was." Dat bleek dus niet zo te zijn. Toen de wijk rond zeven jaar geleden werd ge bouwd, was in het bestem mingsplan vastgelegd dat het speelveld te zijner tijd veertig a vijftig garagebo xen zou herbergen. Tot die tijd zou de grond door de kinderen als speelveld ge bruikt kunnen worden. De gemeente onderhoudt het veld en heeft zelfs rondom het veld een afwaterings- systeém aan laten leggen. Het veld wordt in deze jonge buurt zeer druk ge bruikt. Van Loon: „Er zijn hier veel opgroeiende kinderen die zich op het veld lekker kunnen uit leven. Gezinnen van vier kin deren en meer zijn geen uit zondering. Maar ook voor ons, ouderen, is het veld een be langrijke ontmoetingsplaats. Laatst hebben we met zo'n twintig man op het gras de wedstrijd Nederland- Argentinië op de televisie ge volgd". Als het mooi weer is komen ook scholen uit Souburg en Ritthem naar het veld voor de gymnastiekles, aldus van Loon. Hij vindt 't alles bij elkaar reden genoeg om het bestem mingsplan zo te veranderen dat het speelveld ook speelveld Het speelveld tussen de Eikenstraat, Esdoornstraat, Elzenstraat en Platanenstraat dat de bewoners willen behouden. Iets verderop, aan de Eemstraat, is ook sprake van de bouw van garageboxen. Hiertegen hebben de bewoners echter geen actie ondernomen, omdat aan dit braakliggende stuk grond een sloot ligt, die gevaar voor de kinderen oplevert. blijft. B. en W. van Vlissingen hebben in elk geval toegezegd dat het veld niet aan een bou wer verkocht zal worden tot dat de raad het bestemmings plan opnieuw bekeken heeft. Eind juli of eind augustus velt de raad een beslissing over deze kwestie. VLISSINGEN - De bewoners van de Ger- brandystraat in Vlissingen vinden de ope ning van de half-hoge brug bepaald geen feestelijk gebeuren. Zij verwachten dat de verkeersdrukte in hun straat nog verder zal toenemen daar de weg via de half-hoge brug en de Gerbrandystraat aansluit op de N-58 richting Zuid-West-Walcheren. Dit schrijft de werkgroep Gerbrandy straat aan zo ongeveer alle instanties die iets bij de wegenaanleg in de melk te brok kelen hebben. De werkgroep probeert al enkele jaren gedaan te krijgen, dat het au toverkeer in deze straat vermindert. „Twee jaar geleden, met name 24 mei 1976, deden wij u toekomen een verzoek tot het versneld tot stand brengen van een nieuwe weg vanaf de half-hoge brug rich ting Koudekerke, Zoutelande, enzovoorts, ter ontlasting van de Gerbrandystraat", schrijft de werkgroep. Toen al wees de werkgroep op de toename van het verkeer in de straat. Naar aanleiding van dit verzoek hebben Gedeputeerde Staten toegezegd een amb telijke werkgroep in te stellen. De werk groep is zeer teleurgesteld dat zij taal noch teken van deze werkgroep hebben mogen vernemen en vraagt zich af of deze werk groep eigenlijk wel iets gedaan heeft. „Wat wij wel waarnemen is een steeds toenemen van de verkeersdrukte op onze Gerbrandy straat, die hier geheel niet onbekend is", zo schrijft de werkgroep. „Uit de discussies over de wegen op Wal cheren is ons gebleken dat ook u op de hoogte is van de ernstige problemen waar mee wij na de opening van de half-hoge brug geconfronteerd worden. Ten over vloede wijzen wij u erop dat sinds ons vo rige schrijven de wijken Bossenbrug en Paauwenbrug 3 gerealiseerd zijn, waar door de capaciteit van de Gerbrandystraat nog verder op de proef is geteld", aldus de werkgroep Gerbrandystraat. Met het ver keer is ook de onveiligheid van vooral de voetgangers toegenomen. De werkgroep besluit de brief met de vraag wanneer zij de aanleg van èen weg voor doorgaand ver keer vanaf de half-hoge brug richting Koudekerke-Zoutelande tegemoet zal kunnen zien. PAUL KRUGERSTRAAT 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Veilingvers Bloemgoed Filialen: Vlissingen Walstraat 90 Middelburg Lange Delft 99 HOOGELANDE - De expo sitieruimte bij de kapel van Sint Maarten in Hoogelande is de komende periode ingeno men door Roel en Godefriedus Bendijk. De beide uit Utrecht afkomstige beeldhouwers ex poseren van zondag 9 juli tot en met zaterdag 22 juli. De veertigjarige Roel Be ndijk heeft zowel in Nederland als daarbuiten al heel wat ex posities op zijn naam staan. Hij exposeerde onder meer in Am sterdam, Parijs, Washington en Solingen. In 1971 en in 1975 kreeg Roel de Geert Bouw meester Kunstprijs. WOONT U IN DIT GEBIED VtOuWt-^lXXJ^ OoslkrfPtfHv ®DomOu»q S«roosM"h«» Vet- •Aaqieht'kf Gmuswik BKjgrti»*.- •Si IrtU'HflS MiddHtnui; 'Hl' Zlnulewnoe <2) A.n,muOC"| Koudrtemo Nieuwund» en Si JooiUina SouDuiq Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. - Tot en met vrijdag 14 juli is er in het Landhuis „De Oliphant" in Rotterdam een tentoonstelling te zien over de wa tersnood van 1953. Onder de titel „Waterkering na watersnood" worden honderden foto's getoond met teksten en kaarten van de ramp. De tentoonstelling is ingericht door provinciale waterstaat van Zuid-Holland in samenwerking met de waterschappen. Er zijn twee films te zien, die zijn gemaakt kort na de overstroming en ook wordt er aandacht besteed aan de Deltawerken. Misschien, vrienden, misschien is het wel prachtig weer als jullie dit stukje lezen. Maar nu is het nog van een onbe schrijflijke druilerig heid.. En dat heeft zo zijn invloed. De kranten staan vol druilerig nieuws. Het vakantiesei zoen is nu al mislukt laat een teleurgestelde WV-directeur weten. Alles is nog lang zo vol niet, als het zou moeten wezen. Nou moet ik zeggen dat ik daar beslist niet van wakker lig, want des te meer plaats is er voor de Zeeuwen, die van plan zijn hun vakantie thuis door te brengen en daar hoor ik ook toe. De bessen- en frambo- zenoogst dreigt door het natte weer ook te mis lukken en met de aard beien was het ook al niet veel, tenminste bij mij in de tuin. En dan hebben we nog de bezuinigingsnota van de regering. Nou heb ik daar over het algemeen weinig mee te maken, maar het bericht dat er ook beknibbeld zal wor den op de beheersove reenkomsten met de boe ren deed me toch even opschrikken. Die be heersovereenkomsten houden in, dat boeren mooie stukjes land on gemoeid laten ter wille van het landschaps- schoon en dat ze daar voor, omdat ze er niet aan mogen komen, een financiële vergoeding krijgen. De regering wil daarin het mes zetten en dat betekent dat bijvoor beeld in de Kapelse Moer - waar straks de verka veling toeslaat - er wei nig kans op is dat de boe ren vrijwillig allerlei mooie meidoornhagen laten staan. Daar in Kapelle zijn ze toch al niet zo zuinig op wat we nog over hebben van het oude Zeeuwse land. Dat bleek afgelo pen week tijdens de ge meenteraadsvergadering waar het bestemmings plan buitengebied werd vastgesteld. De meer derheid van de raad kreeg het voor elkaar dat er voortaan geen toe stemming zou moeten worden gevraagd voor het egaliseren van de zo genaamde oude holle- bollige weilanden. Hoe wel dat volgens het be stemmingsplan wel nodig zou moeten zijn. De milieu organisaties, die vinden dat die holle-bollige wei landen een wezenlijk onderdeel van het Zeeuwse landschap uit maken, hebben daarmee weer eens een nederlaag geleden. Van de oor spronkelijke lijst van die typische weilanden, die eigenlijk beschermd horen te worden, waren er eerst 28 en weer later nog maar een stuk of 13 overgebleven. En nou kan men met die weilan den nog doen, wat men wil ook, omdat de meer derheid van de Kapelse raad gezwicht is voor de druk van de plaatselijke commissie voor de ruil verkaveling, die op deze manier ook aardig de po litiek is binnengedron gen, Arjaon MIDDELBURG - In het Sta tenzaalcomplex te Middelburg - ingang Abdij 11 - zal tot en, met 18 augustus a.s. een tentoonstelling worden gehouden, gewijd aan 150 jaar geregelde veerdiensten in Zee land. Op een 19-tal grote schotten zal de geschiedenis van de ver bindingen over de Wester- schelde in de laatste ander halve eeuw worden verteld door middel van foto's, kaar ten, tekeningen, knipsels, do cumenten enz. Een aantal „doorsneden" van veerboten aan de muur en interessant materiaal dat betrekking heeft op de veerdiensten in vitrines, alsmede wat losse voorwerpen zullen het verhaal verder illus treren. De tentoonstelling begint met een aantal kaarten van de Westerschelde uit de 16e en 18e eeuw en uit onze tijd. Inte ressant is een advertentie uit de „Nieuwe Gazette van Brug ge" met de dienstregeling van de raderboot „De Schelde", die vanaf 22 mei 1828 een gere gelde verbinding ging onder houden tussen Vlissingen en Breskens en Vlissingen- Terneuzen. Foto's van een koninklijk bezoek in 1907 en van de enorme oorlogsverwoestingen aan de provinciale vloot in 1940 geven een apart stukje ge schiedenis weer. Op volgende schotten krijgt de bezoeker informatie over het vervoer van personen, vee en goederen voorheen en thans. Er zijn sprekende ver voerscijfers en opgaven van ta- De eerste veerboot „Stad Vlissingen", een raderboot uit 1828 rieven: een vet varken kon in 1855 voor dertig cent worden overgezet en een mager varken voor een derde van die prijs. Er is vervolgens een galerij van veerboten, beginnende bij de eerste stoomraderboten en eindigend bij de dubbeldek kers, met alles wat daartussen heeft gevaren en nog vaart. „Het reilen en zeilen van de veerdiensten" zouden de vol gende schotten kunnen wor den genoemd. Vanat ae kaart verkoop tot en met het afrijden van de veerboot wordt de dienst aan de passagier in beeld gebracht. Het laatste schot geeft een blik in de toekomst: een grote schets-tekening van de brug- tunnel-combinatie, die straks de vaste oeververbinding Wes terschelde zal vormen. Voor de tentoonstelling tekent het Do cumentatiecentrum Zeeuws Deltagebied, dat medewerking heeft gekregen van de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland en het bureau voor lichting van de provincie. Voor de bezoekers is er een geïllus treerde catalogus met een kort verhaal over de veerdiensten beschikbaar. Alle dagen - be halve des zondags - is de ten toonstelling van 10 tot 17 urn- geopend. De toegang is koste loos.

Scheldebode | 1978 | | pagina 1