Hanenoverlast in Middelburg Scheldebuurt heeït Wijkcomité GRATIS OPTREDEN LOUIS ANDRIESSEN Souburgse peuterspeel zalen in het nieuw Etsen en krijttekeningen in Reisgidsen wegenkaarten •Tï RUITER Foto,keramiek IN ZKC ficus Componisten Muzikale show nieuw soort Verfijnde tafelsfeer ■f**' MIDDELBURG - Vandaag begint in Middelburg het Fes tival Nieuwe Muziek dat tot en met zondag 9 juli zal duren. Het bijna drie weken durende festival is in drie perioden verdeeld: een Engelse week, een Amerikaanse week en als afsluiting van het festival een Italiaanse week. Uit deze landen komen componisten die zich met nieuwe muziek bezighouden naar Middelburg. Maar ook uit Frankrijk en Nederland afkomstige muziekmakers zullen de komende weken van zich laten horen. Naast concerten biedt het festival een serie lezingen door componisten, films (waar onder zes van de Italiaanse regisseur Fellini), een tentoon stelling en een operaballet, beide van de Italiaanse compo nist Sylvano Bussoti. Aan deze componist, graficus, schil der, decor- en kostuumontwerper is het festival Nieuwe muziek dit jaar gewijd. Van woensdag 5 tót en met zondag 9 juli is hij in Middel burg, waar hij op zaterdag 8 juli een lezing zal geven over zijn laatste „Bussottioperabal- let" Oggetto amato en Notte- tempo. Ad van 't Veer die als manager van Jeügd en Muziek het festival organiseert, meent dat de twee „Bussottioperabal- letavonden" hoogtepunten in het festival zullen worden. Het is een soort muziektheater, dat door de componist steevast Bussottioperaballet wordt ge noemd. Het gebeuren vindt plaats op donderdag en vrijdag 6 en 7 juli in de Vleeshal. Bus- sotti zelf neemt de zang voor zijn rekening. Verder treden op de sterdanser Rocco van het Theatro La Venice, de pianist Giancarlo Cardini en de cellist Frances-Marie Uitti. In de Ita liaanse slotweek van het festi val zullen twintig componisten van Bussotti ten gehore wor den gebracht. Gedurende het hele festival zijn in de Vleeshal in het Middelburgse stadhuis werken van Bussotti en andere componisten te zien. Gedu rende de openingstijden van de Vleeshal (elf tot vijf uur) kun nen belangstellenden ook vi deofilms zien, werken van Louis Andriessen, Willem Breuker en Leo Cuypers. Er komen componisten voor het festival naar Middelburg. Dat zijn de Engelsen Brian Ferneyhough, en Michael Fin- nissy, de Amerikanen Lejaren Hiller en Janes Sellars, de Fransman Francois-Bemard Mache, de Italiaan Sylvano Bussotti en de Nederlanders Ton de Leeuw, Peter Jan Wa- gemans en Louis Andriessen. Na de opening van het festi val woensdagavond 21 juni om half negen door Rudy Koop- mans, bijt Louis Andriessen De Duitse dirigent Ernest Bour. Middelburg: De heer E.K. uit Middel burg heeft, tot wanhoop ge dreven door het indringend gekraai van de hanen van zijn buren, een brief ge schreven aan de leden van de gemeenteraad. E.K. heeft in deze brief duidelijk zijn ongenoegen laten blijken over de over last, die hem wordt aange daan. De drie hanen heb ben, zoals alle hanen, de gewoonte 's morgens vroeg al te kraaien en daarmee de gehele dag door te gaajt. E.K. vindt dat er nauwe lijks grotere geluidsover last denkbaar is, omdat het geluid zo doordringend is, dat er op geen enkele ma-. nier aan te ontkomen is. Daarbij, zo schrijft hij, is het voor oude, zwakke of slechtslapende mensen he lemaal een ellende als ze uit de slaap gehouden worden door deze hanen; stude rende mensen worden door de hanen uit hun concentra tie gehaald. E.K. heeft al met de eigenaars van de hanen gesproken, maar die schijnen helemaal geen be grip voor zijn probleem te kunnen opbrengen. Ook heeft hij overwogen te ver huizen, maar ergens anders zou men ook kunnen begin nen met het houden van hanen en bovendien vindt hij het onzin, dat een mens zou moeten wijken voor een dier. De heer E.K. hoopt nu, dat het gemeentebestuur stappen zal ondernemen om *het houden van hanen, lou ter voor eigen plezier, bin nen de bebop.wde kom, bij de wet te verbieden. VLISSINGEN - De samen werking die inwoners van de Clijverstraat, Glacisstraat, Bouwen Ewoutstraat, Schel- destraat en omgeving al lan gere tijd hebben, heeft nu ge leid tot de oprichting van een Wijkcomitee Scheldebuurt. Afgelopen donderdag werd een bestuur gekozen met als voorzitter Bas Hoogesteger. De werkgroepen die in deze buurt al geruime tijd opereren, blijven bestaan, terwijl het wijkcomité als overkoepelend orgaan dienst zal gaan doen. Voor vergaderingen en activi teiten heeft het wijkcomité on derdak gevonden in het VJV- gebouw aan de Verkuyl Quak- kelaarstraat 11. De werkgroe pen zullen zich elk op hun ter rein met de buurt bezig hou den. De werkgroepen zijn: 1) groen- en speelvoorzieningen, 2) buurtwerk, 3) verkeersvoor- zieningen en 4) stadsvernieu wing. en van uw vakantieland bij.: Paul Krugeratraat 56-57 VLISSINGEN j 01184-12733 MIDDELBURG - Het Zeeuws Kunstenaarscentrum heeft van 24 juni t/m 14 juli een expositie van Roel Kimpe Fo tografie, en Frank Storm Ke ramiek. Roel Kimpe heeft zijn vakop leiding gekregen aan de kun stacademie te Breda. Na de nodige ervaring te hebben op gedaan, is Kimpe de kant van de vrije kunst opgegaan. De Fotografie gebruikt hij méér en meer als uitgangspunt en als medium om tot een resultaat te •komen wat weinig of niets te maken heeft met de realiteit van de plaats van „de druk op de knop" Openingstijden Zeeuws Kunstenaarscentrum, Molstraat 13, Middelburg; dinsdag t/m vrijdag van 10-12 en 14-17.30 uur, zaterdag van 9-12.30 en van 14-16 uur en woensdag en vrijdag van 19- 21.30 uur. het spits af met een eerste con cert „De Melodie" in de Vlees hal. Hij geeft zelf een inleiding tot het concert om half tien, waarna „De Melodie" gespeeld wordt. Het concert wordt ten gehore gebracht door Walter van Hauwe op blokfluit en Louis Andriessen op piano. De begeleiding is in handen van de Hoketus-groep uit Amster dam. Dit volgens Ad van 't Veer spectaculaire muziekstuk HOOGELANDE - Vanaf donderdag 22 juni zal in de ex positieruimte van de Kapel van St. Maarten te Hoogelande op Walcheren een tentoonstel ling te bezichtigen zijn van etsen en krijttekeningen. Ellen en Hanneke Meuwese zijn de exposanten van deze eerste expositie in een serie van drie. Ellen Meuwese heeft in diverse galeries in Amsterdan geëxpo seerd, het belangrijkste in haar werk zijn mensen en dieren. Hanneke Meuwese wordt in het bijzonder geboeid door de mens, schilderachtige land schappen en dorpsgezichten. Hanneke exposeert voor de eerste maal. De tentoonstelling is tot vrijdag 7 juli en is geopend van 14.00 tot 18.00 uur. Op maandag gesloten. Donderdag 22 juni geeft de muziekvereniging „Vlijt en Volharding" een muzikale show bij het bejaardencen trum „Ter Reede". De show begint om halfacht op het grasveld voor het bejaarden-' centrum. WOONT U IN DIT GEBIED VrouwcnpoKK" Oow«ape«e •t>omBurQ SefoosKuke •Aaqie«f»e ii GdM>m<K Q G.,p«?rM- ,s, l-ut(W4 •Wwioi' Mirtdeilftin; A JZouleianoe A Kood»-«ei»c Niauwiuno, «n Si Joosiano -Souduig ^."«"•n* „,„em nemuKJenl Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt Tel. 01184-19910. 125 CM. HOOG is gratis in de Vleeshal te be luisteren. In het kader van het Holland Festival geeft Louis Andries sen woensdag 28 juni nog een concert. Dit vindt plaats op het Abdijplein om half negen. Drieëndertig misici waaronder vier zangers, brengen dan zijn werk „De Staat", gebaseerd op de Griekse wijsgeer Plato. Deze mooiste Nederlandse compositie van de laatste jaren is onder meer gewaardeerd met de Mathijs-Vermeulen- prijs. Zoals gebruikelijk is er ook weer ruimte gemaakt voor jazz. Elke zaterdagmiddag- en avond vindt er een jazz concert plaats, onder anderen met Mischa Mengelberg en Willem Breuker. Jazz-misici van de nieuwe lichting zijn ook van de partij, zoals Gilius van Bergeyk, Guus Janssen en Maarten van Regteren Altena. Erg blij is Jeugd en Muziek Zeeland met de komst van het Radio Kamerorkest onder lei ding van het uit Duitsland af komstige dirigent Ernest Bour. Het orkest speelt met als solist de pianist Geoffrey Madge werken van Ton de Leeuw, Le- Een tekening van de Italiaanse componist Sylvano_ Bussotti. jaren Hiller, Mache, Michael Finnissy en Peter Jan Wage naar. Dit concert vindt don derdag 2 9 juni om half negen in de Vleeshal plaats. Ad van 't Veer: „Het is een hele eer dat deze topdirigent naar Middel burg komt. Bour is een van de weinige componisten die alle composities op het gebied van de nieuwe muziek aan kan". En die blijken erg moeilijk te zijn, want er zijn componisten die hun eigen composities niet kunnen spelen. Wat de films betreft, kan al leen Padre Padrone genoemd worden van de Italiaanse re gisseurs de gebroeders Tavia- ni. Deze film draait op zondag 25 juni in de Vleeshal. Alle films beginnen om half negen. Festival Nieuwe Muziek met Engelse, Amerikaanse en Italiaanse week Elke keer weer, vrienden als ik op Zuid-Beveland langs de plaatsen kom, waar de gigantische 380 kv elek- triciteitsijiasten worden op- gebouwc. word ik verdrietig en kwaad. Verdrietig omdat steeds duidelijker wordt hoe deze elektriciteitsmasten, hoger dan de hoogste kerkto rens in dit stukje Zeeland, het landschap gaan verpes ten. Kwaad omdat ik weet dat het ook anders kan. Dat die draden, waar straks ook nog eens ontelbare vogels tegen te pletter vliegen, ook onder de grond aangelegd kunnen worden. En dat die ondergrondse aanleg helemaal niet zo on uitvoerbaar is, als men ons wel eens wil laten geloven, werd me weer eens duidelijk toen ik de plannen zag, van de Noord-Hollandse electri- citeitsmaatschappij. Dat be drijf heeft namelijk een voor stel ingediend om het hele Noord-Hollandse elektrici teitsnet van 878 kilometer in 8 jaar tijds te vervangen door ondergrondse kabels. Te be ginnen met die draden, waar nu de meeste vogels het slachtoffer van worden. Die vogels zijn niet het enige ar gument voor het schoonve gen van het landschap, ook de last die de boeren met hun machines van dat elektrici- teitsgedoe ondervinden speelt een rol. Maar het meest frappante is toch wel het argument dat het onderhoud een stuk goedkoper gaat icarden. En~ had kunnen zorgen, daar heb ik de heren in Zee hébben alleen maar gezegd dat de aanleg ondergronds zo duur is. In Noord-Holland is berekend dat het onderhoud van de draden die in de lucht hangen, op 4500 gulden per jaar per kilometer draad komt. Ondergronds gaat dat onderhoud voor één kilome ter slechts 500 gulden kosten! En toch zitten wij straks tegen die rotmasten aan te kijken.... Ja en die mevrouw Kapias in het Middelburgse Dau- wendaele zit tegen twee kleine stukjes hek van zo'n twintig meter aan te kijken. Een jaar lang heeft zij met de gemeente Middelburg ge streden voor een betere bevei liging van de brandvijvers in Middelburg-zuid. Die blijken levensgevaarlijk te zijn voor kinderen. Even leek het erop dat ze die strijd had gewon nen toen de raad 5000 gulden uittrok voor de beveiliging, met hekken. Maar kennelijk is toch ergens een rekenfoutje gemaakt. Want in plaats van langs de hele oever, kwamen er de twee stukjes van twin tig meter. Toen die mevrouw informeerde hoe het nou zat kreeg ze te horen dat het al lemaal erg duur was uitge vallen en dat ze ook zelf maar voor haar kinderen moesten zorgen. Het geld is nu op, maar me vrouw Kapias heeft waar schijnlijk gelijk als ze zegt, dat de buurt zelf met dat geld voor heel wat meer hekwerk land nooit over gehoord. Die ARJOAN OOST-SOUBURG - De Stichting Peuterspeelzaal De Kabouter beheert twee peuterspeelzalen in Oost-Souburg. De stich ting heeft in de loop van haar achtjarig bestaan zoveel geld bij elkaar weten te krijgen dat de ttwee speelruimten en het speelgoed vernieuwd konden worden. De peu ters spelen nu tussen ver- sgeverfde muren en nieuwe gordijnen, met nieuw, vooral houten speelgoed. Als ze gaan zit- ten, zitten ze op nieuwe stoeltjes en aan nieuwe ta feltjes. Er is nu ook tele foon een broodnodige voorziening in een peuter speelzaal. Ouders die hun kinderen voor de eerste keren naar een speelzaal brengen, zullen graag wil len weten of het goed gaat. Als een kind ziek wordt in de speelzaal is het nu slechts nog een kwestie ENGELSE SERVIEZEN Uw SPECIAALZAAK M^^SPECIAALZAAJ^ Lange DeKt 50 - Tel 01180-13221 - Mdóetourg KWALITEIT - SERVICE - GARANTIE van een telefoontje. Jam mer is 't dat, juist nu de vernieuwingen achter de rug zijn, de middagen in beide peuterspeelzalen dreigen leeg te lopen. Zowel in de Irenestraat31 als in de Ritthemsestraat 17 zijn 's morgens en 's middags steeds twee leidsters aanwezig om de peuters bezig te houden. Of liever om alles in goede banen te leiden. Tot nu toe lijkt het erop dat de leid-' ster met ingang van het volgende seizoen (augus tus) op de middagen wei nig te doen krijgen. Ou ders die hun kind voor de speelzaal willen opgeven, zijn dan ook zeer welkom. De beide peuterspeelzalen zijn open op maandag,'' dinsdag, donderdag en vrijdag van negen tot half twaalf 's morgens en van twee tot half vier 's mid dags, op woensdag alleen 's morgens. Voor de och tenden kunnen peuters te recht vanaf twee en een half jaar en voor de mid dagen vanaf driejaar. Het belangrijkste dat de leids ters de peuters leren is: met elkaar spelen, en dat dan natuurlijk zonder dat de ouders erbij zijn. De peuters hoeven niet zinde lijk te zijn om toegelaten te worden. Wie een peuter wil opgeven, kan terecht bij Ans van Beersum, Stuart Makkerstraat 12, Oost-Souburg, tel. 62221. Opgaveformulieren zijn verkrijgbaar bij de peu terspeelzalen op de ope ningstijden.

Scheldebode | 1978 | | pagina 1