Zakenflitsen Klinkende namen in driedaags jazzfestival oude stijl Middelburg De moeite van het komen waard... Zomertentoonstelling in Bevelands museum „Uit de wereld van het kind" Westerschelde blijft onfris Verbouwde Super - markt Schnebeli zoekt aankomend slager Kruiswerk in boekje Watergeuzen houden open dag Roovers Zentrasport, nieuws in Middelburg Slagerij Oost ar om viel in de prijzen Tekort aan medewerkers vakantie-activiteiten Meubelhuis de Schipper nu ook in Middelburg Film over bevrijding W alcheren in Zeeuws Museum 209 GOES Tot eind september is in het museum voor Noord en Zuid Beveland in Goes de tentoonstel ling „Uit de wereld- van het kind" te zien. Een expositie die ook voor kinde ren erg leuk is, omdat ze kunnen zien hoe de kinderen vanaf de achttiende eeuw tot aan circa 1925 zich ook zonder televisie best wisten te vermaken. MIDDELBURG Aanstaande donderdag, vrijdag en zaterdag vindt in Middelburg voor de 'tweede maal een „oude stijljazzfestival plaats. De jazzclub voor Midden- Zeeland, Scaldis Swing Society, haalt voor het driedaagse festival een internationaal gezelschap naar Middelburg. Daaronder zijn klinkende namen, als George Probert, een van de beste Amerikaanse sopraansaxofonisten, de Ame rikaanse zangeres Helen Humes plus trio en het Engelse orkest Max Collie His Rhythm Aces. Uit het programma blijkt dat ook Zeeuwse orkesten re delijk op het festival verte genwoordigd zijn. Het huisor kest van de Scaldis Swing So ciety Dixie Daddies, geeft tweemaal een optreden weg, terwijl het jazzfestival geopend wordt door een nieuw opkomend'Zeeuws orkest. Dat is de Blue Jeans Big Band. De nog steeds groeiende big band telt nu dertien leden. De tweeënvijftig-jarige George Probert geniet in Nederland grote bekendheid, vooral sinds hij op het Bredase jazzfestival zijn gezicht liet zien. Probert speelde onder meer met het or kest van Bob Scobey, dat van „Kid" Ory en in de Firehouse Five Two. In Middelburg zal hij worden begeleid door The Lazy River Jazz Band. Dit orkest, dat onder leiding staat van de Middelburgse fotograaf Johan Sinke, neemt ook de be geleiding van Tosca Peeters op zich. Tosca Peeters draait nog niet zo lang mee in de jazz- wereld, maar ze wordt desal niettemin al gezien als een van Nederlands grootste oude stijl j azz-zangeressen. Het optreden van miss Helen Humes en haar trio moet een van de hoogtepunten worden van het jazz-festival. Helen Humes was een beroemdheid in de bloeitijd van wat we nu „oude stijl" jazz noemen. Ze zong onder meer in het orkest van Count Basie, dat toen werkte met mensen als Buck Clayton, Lester Young, Fred die Green en Jo Jones. Zoals zoveel jazz-muzikanten kreeg ook zij te maken met de alge mene malaise, die de jazz in de zestiger jaren bijna lam legde. De belangstelling voor jazz verminderde sterk, terwijl de belangstelling voor popmuziek omgekeerd evenredig toenam. Helen Humes moest de kost gaan verdienen in een munitie fabriek in Louisville, 'n Enkele keer trad zij nog op, maar haar carrière leek definitief ten ein de. Bij toeval werd ze tijdens een van die schaarse optredens weer „ontdekt" door een talen tenjager. Hij nam een l.p. met haar op en door de stijgende populariteit van de oude stijl jazz zingt Helen Humes nu weer regelmatig. De TROS zal donderdagavond tussen elf en twaalf uur via het programma Sesjun op Hilversum III een gedeelte van haar optreden rechtstreeks uitzenden. Ook van het concert van The Har bour Jazz Band zendt Sesjun een gedeelte uit. Dit eenentwintig-jarige Neder landse orkest behaalde vele prijzen op jazz-festivals en bracht verschillende l.p.'s uit. Dat zeggen vele tientallen tevreden kopers, die onze collectie betere meubelen hebben gezien en besloten die ook te kopen. Wilt u ook van onze diensten gebruik maken? De Amerikaan George Probert staat bekend als de op een-na- beste sopraansaxofonist in zijn land. VLISSINGEN - Mensen die nieuwsgierig zijn naar het rei len en zeilen van de zeeverken- nersgroep De Watergeuzen uit ^Vlissingen, kunnen aan staande zaterdag terecht in de voormalige Willem III-kazerne aan de Oranjestraat. De groep houdt dan een open middag. Belangstellenden kunnen gaan zien hoe de welpen, jon gens van zeven to^ tien jaar, zich vermaken met allerlei spelletjes. De zeeverkenners, jongens van elf tot veertien jaar, zetten voor de gelegen heid een standaardkampje op. Dan is er nog een groep voor oudere jongens, de zoge naamde wildevaartjongens. Zij vertellen de aanwezigen over de projecten die zij in de loop van de tijd hebben ge daan. Wie wil kan vanaf Het Eiland een zeiltochtje meema ken. VLISSINGEN - De Sparsupermarkt Schnebeli aan de Troel- straweg 4 in Vlissingen heeft een verbouwing ondergaan. Moesten de mensen vroeger de groente zelf uit de vakken halen, nu is er een speciale groentehoek ingericht waar de mensen zich kunnen laten bedienen. De lectuur heeft wat meer ruimte gekre gen als voorheen, zodat het aanbod van tijdschriften en derge lijke nu ook wat groter is geworden. De slagerij van de super markt heeft nu nieuwe lange toonbanken met natuurlijk bedie ning, al is die nog niet compleet. Schnebeli zoekt nog een aanko mend slager. Tot op heden heeft hij nog geen reacties gehad op een aanvraag in een advertentie. GOES Wie meer wil weten over het doen en laten van de kruisvereniging in Zeeland „Het Zeeuwse Kruis" kan die informatie vinden in een pas verschenen boekje „Wat doet de kruisvereniging voor u?" In dit boekje worden alle aspec ten van het kruiswerk „van de wieg tot het graf' beschreven. Het Kruiswerk geeft voor lichting om gezondtte blijven. het helpt bij ziekte thuis via de wijkverpleegster,* het kruis werk heeft een uitleenmaga zijn van allerlei verpleegarti- kelen, er zijn speciale diensten voor de jeugdgezondheidszorg, reuma, geslachtsziekten enzo voorts. Het provinciale adres van het Zeeuwse Kruis is Beatrix- laan 24 in Goes, 01100-15892. MIDDELBURG - De firma Roovers die aan de Walstraat 80 in Vlissingen al een Zen- trasportzaak beheert, heeft vo rige week ook in Middelburg een dergelijke zaak geopend. Deze speciaalzaak op sportge bied aan de Lange Delft 72 is ingericht in dezelfde kleuren als het embleem van de Zentra, een internationale inkoop combinatie op sportgebied. Roovers kan zijn sportarti kelen voor een redelijke prijs in de verkoop brengen dank zij het feit dat de leden van Zentra gezamenlijk massaal sportar tikelen aankopen. En wie veel koopt, krijgt korting. Voor sommige sporten is in de zaak een aparte afdeling ingericht. Zo is er een voetbalafdeling, een afdeling waar liefhebbers van kamperen alles van hun gading kunnen kopen, een ten- nisafdeling en een afdeling voor de zaalsporten. De ko mende dagen staat Roovers Zentrasport op de braderie met onder meer voetballen en straattennisrackets. Het straattennissen is een snel in populariteit groeiende sport, mede dank zij het feit dat de rackets lang niet zo duur zijn als de traditionele rackets. De Middelburgse zaak wordt geleid door J.C. Sinke. Tot vorige week werkte hij mee in de sportzaak aan de Wal straat in Vlissingen. VLISSINGEN - Op 26 april jongstleden werd door de Zu- neha in Kapelle een slager swedstrijd georganiseerd, waarin slagers uit geheel Zee land konden deelnemen. De Zuneha is een landelijke orga nisatie voor verkoop van vlees, vleeswaren en blikgoed. Piet Fraanje en Dick Folbeda van Slagerij Oosterom uit de Wal straat vielen in de prijzen. Piet Fraanje won de eerste prijs voor de kookworst en de vierde prijs voor de vleeswarenscho- -tel.Dick Folbeda won de tweede prijs voor de kook worst. De prijzen bestonden uit zilveren bekers met inscrip tie. Volgend jaar wordt er een soortgelijke wedstrijd gehou den, maar dan voor deelnemers uit geheel Nederland. Even eens in 1979 wordt de Slavakto gehouden. Dit is een interna tionale slagerswedstrijd, geor ganiseerd door de S.V.O. (de slagersvakbond). Hier wil sla gerij Oosterom zich opnieuw in de strijd werpen. MIDDELBURG - Cultureel werk „De Hayman" en de secties Wijken van de Stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg zijn van plan activiteiten te organiseren voor kinderen van zes tot twaalf jaar in de week van tien tot veertien juli. De activiteiten zijn gepland op twee plaatsen in Middelburg, namelijk op het terrein naast het wijkge- bouw aan de Nassaulaan in Nieuw Middelburg en op het Meiveld in Middelburg-Zuid en staan in het teken van een bouwspeelplaats in Middeleeuwse sfeer. Het is de bedoe ling om samen met de kinderen een eigen Middeleeuwse samenleving te creëren. Er zijn allerlei soorten aótiviteiten mogelijk, bijmorbeeld op het gebied van de handvaardig heid, toneel, muziek, sport en spel. Dit zal afhankelijk zijn van de ideeën van de kinderen zelf. De activiteiten worden dagelijks gehouden van maan dag tien tot en met vrijdag veertien juli van tien uur 's morgens tot drie uur 's middags. Helaas dreigt dit alles geen doorgang te kunnen vinden, omdat er zich nog te weinig vrijwilligers hebben aangemeld. Er zijn nog min stens twintig mensen nodig. De vrijwilligers moeten mini maal zestien jaar oud zijn. Ook ouders zijn natuurlijk wel kom. Van de medewerkers wordt verwacht dat zij van 's morgens negen uur tot 's middags vier uur beschikbaar zijn, in verband met voor- en nabesprekingen. Daarnaast vinden er met de medewerkers eerst nog twee voorberei dende bijeenkomsten plaats. Mensen die willen meewerken kunnen hierover contact opnemen met het kantoor van de Stichting, Rentmeester laan 245, Middelburg; telefoon 01180-29004. ZEELAND - De kwali teit van het Westerschel- dewater blijft slecht. Dat blijkt uit de nieuwe folder „Zwemwater in Zeeland 1978" die voor de derde keer is uitgebracht door de provincie Zeeland. Vanaf Antwerpen tot voorbij Kruiningen /Perkpolder is 't water absoluut onge schikt om in te zwemmen. Voorbij die lij" wisselen het „ongeschikte" en „aanvaard bare" water elkaar af, maar nergens krijgt het de kwalifi catie goed, zoals overal elders in Zeeland met uitzondering van een stukje tussen St. Phi- lipsland en Tholen. Daar is het water „aanvaardbaar". Tussen Vlissingen en Borsele kan men maar beter helemaal niet zwemmen omdat het water daar totaal ongeschikt is. Van Vlissingen tot halver wege Zoutelande is de kwali teit weer „aanvaardbaar". Daarna is het volgens de kaart „goed" rond de hele kust van Walcheren. De waterkwaliteitskaart is samengesteld nadat er van half mei tot begin september verle den jaar op 44 plaatsen in Ooster- en Westerschelde en Veerse Meer watermonsters zijn genomen. De folder is dit jaar uitge breid met een stukje over botu- lisme. Daarnaast zijn er meer tips voor veilig zwemmen in opgenomen. De folder is te- verkrijgen bij WV's jachtha vens, hotels, motels, restau rants enzovoorts. Het zijn opnamen van geal lieerde troepen, die in 1944 Walcheren binnenvielen bij de kust van Westkapelle om de bevolking te bevrijden van de Duitse bezetters. De opnamen zijn gemaakt door een Noors officier, die de film nu heeft ge schonken aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, toenmalig commissaris der koningin in Zeeland. De duur van deze zwart-wit-film is ongeveer vijftien minuten. De tekst is in het Engels. De filmvoorstelling vindt op werkdagen plaats om 11.00 uur, 14.00 uur en 15.00 uur. Er zijn geen voorstellingen op za terdag en zondag. Het programma ziet er als volgt uit: Donderdag 15 juni. Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13, M'burg. Ope ning jazz-festival 20.30 uur (zaal open 20.00 u.). The Blue Jeans Big Band, The Harbour Jazz Band, Helen Humes Trio. Toegang f 10,—, leden f 5,50. Vrijdag 16 juni. Tapperij Harlekeijn 20.00-24.00 uur: The Lazy River Jazz Band met George Probert (USA). Bar Seventy Seven 20.30-00.30 uur: De Dixie Daddies. Tijdens deze avond is de toegang gratis. Zaterdag 17 juni. Vischmarkt 14.00-18.00 uur: The Lazy River Jazz Band met George Probert (USA). Concert- en Gehoorzaal 20.30 u.-....: Grote slotavond met De Dixie Daddies, Max Collie and his Rythm Aces, (Engeland), The Lazy River Jazz Band met Tosca Feeters. Toegang f 12,50, leden f 7,50. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal of bij Hans Hamelink, Segeersstraat 3, M'burg. Tel. 01180-15318. MU 2000 of bij de heer T. Griep, Concert- en Gehoorzaal. Te. 01180-12700. MIDDELBURG - Vanaf maandag 12 juni zal in het Zeeuws Museum, Abdijplein, Middelburg, de film „Com mando's strike at Walcheren" worden vertoond. MIDDELBURG - Sinds vorige week is er ook in Middelburg een vestiging van Meubelhuis de Schipper. De nieuwe zaak is gevestigd in het voormalige pakhuis van de Végé aan de Looiers singel (bij de brandweerkazerne). De Schipper heeft ook winkels in Nieuwdorp, 's-Heer Arends- kerke en Amemuiden. In de Middelburgse zaak kan men alles krijgen op het gebied van de woninginrichting, zoals klassieke en moderne bankstellen, vitrages, vloerbedekking en dergelijke. Maar ook voor confectie kan men bij de Schipper terecht. Wie deze maand de zaak nog bezoekt kan mogelijk profiteren van de speciale openingsacties. De tentoonstelling is op gebouwd rond verschil lende thema's. Zoals: De eerste jaren, waarin wie gen, babykleertjes, en zelfs een verwarmde aankleedta- m „uit ae keuken" fel is te zien. Dan is erSpe len op straat", waarbij de hoepel, tollen, knikkers en bikkels een belangrijke rol spelen. „Spelen op het ijs" is niet vergeten; „Rond de huiskamertafel" laat be kende gezelschapsspelle tjes zien als de beroemde Verkade-kwartetten, do mino, dobbelspelletjes, vlooienspel enzovoorts. Ook de school heeft een belangrijke plaats gekre gen. Veel ouders zullen de zwaar moralistische schoolboekjes herkennen zoals „Het zedekundig leesboek", de getuigschrif ten die men kreeg bij goede beyrten tijdens de gods dienstlessen en de verhalen over goed en kwaad, zoals „Het geweten van een zwar te", waarin op het eind de blanke Europeaan „in ont roering uitroept: „Wie had ooit kunnen denken dat onder een zwarte huid zoo'n banke ziel zou wonen!". De „nuttige handwer ken", roepen herinneringen op aan zweterige handjes; er is een kijkkast, waarmee in vroeger tijden de dorpen langs werd gegaan. Een de kinderkleren uit 1900 kun nen direct aangetrokken worden, zo modern zijn ze weer. Het museum voor Zuid en Noord Beveland is elke dag, behalve zondag geopend. Een overzicht van allerlei spelletjes waarmee de kin deren zich in groepen en al leen konden bezighouden. Helen Humes, één van de hoogtepunten van het festival.

Scheldebode | 1978 | | pagina 9