MIDDELEEUWS WAGEN SPEL VIER MAAL TE ZIEN Toneelgroep maakt van stuk „Argentinië''compleet theater Turhse fabels vertellen met de blote hand AMNESTY OP BRADERIE Programma POPPENTHEATER PARCIF AL: Middelburg Europese gemeente Verkeers- maatregelen DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 JUN11978, 217 Hijsen Europese vlag tevens offieiële start braderie 1978 De braderie in de Lange Viele stond vorig jaar in het teken van de visserij. Nu timmeren de winkeliers uit deze straat een decor dat past bij de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië. Kinderen die vragen worden niet te vragen als ze oog in oog gestald. en deskundig worden afgebe- overgeslagen, zo leerden onze komen te staan met al die Een ritje in de draai- deld. ouders ons. Maar het zal voor mooie, lekkere en leuke dingen molen of in de autootjes of 'n de kinderen niet meevallen om die op de braderie worden uit- molentje zal dan ook wel snel MIDDELBURG - Als gevolg van de vele contacten die Middelburg met buitenlandse gemeenten onder houdt, mag De Zeeuwse hoofdstad vanaf morgen de eretitel „Eu ropese gemeente" gaan voeren. De Raad van Europa ver leent deze titel jaarlijks aan een serie steden in Europa die zich inzetten voor contacten over de grenzen. De Belgische senateur W. Verleysen, lid van de Raad van Europa, biedt morgen om kwart voor elf de Europese vlag aan het ge meentebestuur aan. Het hijsen van deze vlag voor het stadhuis omstreeks half twaalf betekent meteen het offi ciële begin van de braderie in Middelburg. Bij de vlaggenceremonie zijn ook de burgemeesters aanwe zig van de Engelse plaats Folk- stone en de Belgische plaats Vilvoorde, steden waarmee Middelburg nauwe contacten onderhoudt. Met Folkestone gebeurt dal al zevenentwintig jaar, met Vilvoorde twaalf jaar. Naast deze jaarlijkse con tacten heeft de stad sinds het in het monumentenjaar 1975 tot monumentenstad werd ge bombardeerd nog vele delega ties van Europese steden ont vangen. Steden, die met de stadsvernieuwing omhoog zaten en hoopten in Middel burg een oplossing voor hun problemen te vinden. Het zijn deze contacten die Middelburg het predikaat Europese ge meente hebben opgeleverd. Dit betekent dat Middelburg Braderie - Onder regie van de Zeeuwse toneeladvi seur Ad van Noort brengen vier spelers aanstaande vrijdag en zaterdag een middeleeuwse klucht, die op vier verschillende plaat sen in het braderiegebied te zien zal zijn. Het stuk wordt gebracht op een wagen omdat de spelers zich voortdurend moeten ver plaatsen nadat het stuk af gelopen is. Zoals dat ook in de midde leeuwen gebruikelijk was, ves tigt een muziekgroep de aan dacht van het publiek op de klucht „Nog meer" met een lied. Als het lied voldoende publiek naar de wagen heeft gelokt kan het spel beginnen. Dat gaat zo: Eilaas, wie altoos is geplaagd en nooit een blijde dag ver- kriegt hem zal wel lange dinken die tied *Als ik buten ben, dan heb ik geen spiet, maar als ik tuus ben, legt mijn hert gebonden zo ben ik overgeleverd aan de honden. Mien wief, ze kijft, ze scheldt, ze schimpt, waaraan heb ik dat toch ver diend? Het is duidelijk dat de man het niet zo best met zijn vrouw kan vinden, Hij gaat naar zijn buurman om raad. Deze zegt hem dat hij 't beste nog maar twee woorden tegen haar kan zeggen: „nog meer"... De man doet 't en zijn ega wordt ho rendol. Ze loopt hard naar de man die in de middeleeuwen alles kon oplossen: de pastoor. Dan volgen er komische ver wikkelingen die op deze plaats beter niet verklapt kunnen worden. Het vijftien minuten durende wagenspel is een ge deelte uit een toneelstuk dat door een onbekend gebleven middeleeuwer werd geschre ven. De spelers zijn: Dick Hoitsma, Mien Steenaard, haar zoon Rik en Peter Gulien. Gé Daamen en Ger Brouwer zorgen voor de muziek, terwijl Dik Slagter de technische regelt. D« middeleeuwse klucht is «p «dj dagavond om acht uur te op de hoek Lange Delft/- ieuwstraat en om negen uur bij de Langevielebrug. Zater- drie uur op de Kromme Weele hoek Segeerstraat/Barbara- dag staat het gezelschap om bij de brug en om vier uur op de gang. nauw bij allerlei zaken zal worden betrokken die met de Europese eenwording te maken hebben. Het betekent ook dat de gemeente zich bezig gaat houden met voorlichting, gaat proberen om de mensen wegwijs te maken in de wirwar van commissies, raden en co- mité's die de Europese een wording in hun vaandel heb ben staan. De gemeente begint morgen al met deze taak. De voorlichtingskraam (op de Markt) staat tijdens de brade- riedagen volledig in het teken van de Europese verkiezingen. In het voorjaar van 1978 kun nen de burgers van de negen lidstaten van de Europese Ge meenschap voor het eerst rechtstreeks een Europees par lement kiezen. Dat is dan achttien jaar nadat het Europees parlement een voorstel voor rechtstreekse algemene verkiezingen had goedgekeurd. Dat Europees parlement bestond (en bestaat nog steeds) uit leden van de verschillende nationale par lementen. Dit Europese parlement heeft geen enkele macht en het is nog de vraag of het toekom- Het verkeer zal zich tijdens de komende dagen enigszins aan het braderiegebeuren moeten aanpassen. De vol gende maatregelen zijn geno men: De Gortstraat wordt voor het verkeer afgesloten. Op Plein 1940 kunnen dan ook geen auto's geparkeerd wor den. Het parkeerplein aan de Zusterstraat wordt bereikbaar gemaakt via de Varkensmarkt en de Gravenstraat, de uitweg loopt via de Sint-Janstraat (voor deze gelegenheid is het éénrichtingsverkeer in deze straat andersom). Een van de vele organisaties die op de braderie in Mid delburg vertegenwoordigd zullen zijn, is de werkgroep Middelburg van Amnesty International. De werkgroep zet een stand op in de Lange Viele die donderdagavond, vrij dagavond en zaterdag de hele dag te bezoeken is. Leden van de werkgroep teld of zelfs gedood worden. geven er informatie over het werk van Amnesty Internatio nal, een organisatie die zich door zijn onafhankelijke op stelling in veel landen een goe de, in andere landen een slechte naam heeft verworven. In de stand zal veel informa tiemateriaal aanwezig zijn over de achtergronden in die landen waar mensen om hun politieke overtuiging gemaf- Zoals Argentinië, dat nu in het teken staat van het wereld kampioenschap voetbal, het zelfde onderwerp waaraan de Lange Viele dit jaar de brade rie heeft gewijd. De werkgroep wil voornamelijk algemene in formatie geven, hoewel de na druk door de omstandigheden toch iets op Argentinië is komen te liggen. Marius van de Velde is lid van de Middel- li burgse werkgroep. „Het gaat ons er niet om de mensen te betuttelen. We zeggen niet: je moet niet naar het voetballen kijken, dat moeten ze zelf we ten. We willen gewoon ook de v andere kant van de medaille laten zien". De werkgroep hoopt tijdens de braderie het ledental te ver groten. Hoe meer leden, hoe meer brieven er geschreven kunnen worden naar autoritei ten in landen die zich schuldig maken aan onderdrukking van de vrije meningsuiting. Of hoe meer brieven geschreven kun nen worden naar mensen die gevangen gezet zijn en waar van Amnesty gegronde reden heeft te veronderstellen dat ze gemarteld worden. Het veelbesproken Argenti nië is ook het onderwerp van een toneelstuk dat een Delftse toneelgroep van Amnesty In ternational op het Geereplein (in Middelburg zal brengen. Het wordt geen betogend to neel over de slechtheid van het regime in Argentinië. Eerder „leuk" en in elk geval boeiend theater over dit Zuidameri- 'kaanse land, compleet met go-go-girls en muziek. Het to neelstuk op het Geereplein is zaterdagmiddag te zien om halfdrie en halfvier. stige rechtstreeks gekozen par lement dat wel krijgt. Tot nu toe zijn er alleen voorstellen gedaan om het parlement meer invloed op de besluitvorming te geven. Verder is het nog niet gekomen. Wie er meer van wil weten, kan in elk geval in de gemeentelijke voorlichtings stand terecht. In deze stand geeft ook de Raad der Europese Gemeenten voorlichting. Deze raad probeert de Europese geest in de gemeenten te ont wikkelen. Europese Gemeen ten uit twaalf landen zijn lid van de raad en sinds vandaag Middelburg ook. Naast de ge- i 15, 16, Mm,! juni meentelijke kraam heeft de af deling Zeeland van de Euro pese Beweging in Nederland een plaatsje gevonden. Deze beweging geeft tijdens de bra derie informatie over haar doel: de vorming van een fede ratief en democratisch Europa. Achttien landen zijn lid van de Europese Beweging. De braderie start op donder dag en vrijdag om tien uur 's morgens en duurt tot halftien 's avonds, op zaterdag is dat van tien tot ongeveer zes uur. Donderdag 15 juni: 11.30 uur vlaggenceremonie voor het stadhuis en officiële opening braderie Middelburg. 19.00 uur: de looporkesten, de Boerenkapel en Dixiefoon uit Breda. 19:30 uur: showband Juliana uit Middelburg op de Markt. Vrijdag 16 juni: 10.00 uur: Optreden Scat Cats uit Breda en showband Juliana als loop orkesten. 20.00 uur: wagenspel op de hoek Lange Delft/Nieuw- straat. 21.00 uur: wagenspel bij de Lange Vielebrug. Zaterdag 17 juni: 11.00 uur: Poppentheater Parcival brengt Perzische fabels op het plein achter de Korte Geere. 14.00 uur: Nogmaals pop pentheater Parcival, nu in de Kromme Weele. 14.30 uur: Optreden van looporkesten The Footsteps en Street Dixieland Orkest Bran- daris uit Bergen op Zoom. Concert van The South Jazz Band uit Tilburg op de Markt. 15.00 uur: Wagenspel bij de brug in de Kromme Weele. 16.00 uur: Wagenspel in de Segeerstraat bij de Barbara- gang. 17.30 uur: Vlaggenceremo nie voor het stadhuis, tevens officiële sluiting van de brade rie. Naast genoemde activiteiten die door de braderiecommissie zijn georganiseerd, hebben verschillende deelnemers zelf ook het een en ander op touw .gezet. Zo geeft Johnnie Cal- jouw tweemaal een optreden in de Harlekijn aan de Sint- Janstraat en is het zigeuneror kest Tata Mirando weer van de partij in de braaitapperij de Mug aan de Vlasmarkt. Op de Middelburgse brade rie zal zaterdags op verschil lende punten het poppenthea ter PAJRCIVAL te zien zijn. Dit jaar toont dit theater van Willem en Saartje Joppe aan dat poppenspel ook best an ders kan dan men gewoonlijk aanneemt. Willem speelt hier een nieuw spel, dat de titel meekreeg: „Opgelet!.... Eso- pet". Zijn spel is gebaseerd op authentieke fabels uit Perzië, fabels die later ook op een typi sche Franse manier door La Fontaine bewerkt werden. Zoals bekend spreken en han delen in de fabel dieren, maar eigenlijk stellen zij mensen voor. Parcival is bij het vormgeven ervan enerzijds uitgegaan van het oude straatpoppentheater, dat naast de kast een man had staan met een trom, een expli cateur. Anderzijds heeft Wil lem Joppe in dit spel de moge lijkheden van zijn handen wil len uitbuiten. Het werd een spel waarin de hand, al of niet verhuld in een handschoen, centraal staat. Daaruit vloeien dan allerlei mogelijkheden, fantasieën, improvisaties voort, die weer ingepast wor den binnen het thema van de fabel. Dit programma is voor jong en oud, voor diegenen die passeren, even blijven staan, even kijken, of langer, en dan verder lopen of blijven hangen, treedt: Kromme Weele, Geere- Zoals op straat gebeurt dus. plein, hoek Lange Delft/- De punten waar Parcival op- Nieuwstraat en Lange Viele.

Scheldebode | 1978 | | pagina 17