Voorlichtingscampagne THD Gratis naar races op Zandvoort AANSTAANDE ZA TERDAG Internationaal jeu de boules toernooi in Toorenvliedt Gift voor Lezers van deze krant kloelino.se - racer in Zandioort Profimarkt/Jac. Hermans Prijsslag stunten met vrije produkten Anoniem TNO Ontstaan en groei 203 Kapelle. De 29e wiellerronde van Kapelle, die zaterdagavond wordt verreden belooft weer een boeiende strijd te worden. In totaal zullen 70 renners in dit avondcrite rium voor amateurs vertrekken. Onder hen bevinden zich diverse prominenten als Bart van Est, Peter Gödde, Wil van Helvoirt en coming-man Jac van Meer, die onder andere twee etappes in Olympia's Tour won. DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 JUNI 1978 Taboe geslachtsziekten oorzaak veel ellende GOES - Geslachtsziekten? Daar praat je niet over. Het is vies, het is bah en het is iets om je voor te schamen. Kortom, er rust een taboe op geslachtsziekten. Maar door ze te verzwijgen, voorkom je ze niet. Want de cijfers, en slechts het topje van de ijsberg is bekend, liegen er niet om. Het aantal geslachtsziekten neemt toe, neemt schrikbarend toe vooral onder jongeren. Ook in Zeeland. En omdat sy filis en gonorroe doodgezwegen wordenomdat men zich-er vöor schaamt en omdat men er daarom niet mee naar de dokter gaat, kunnen gonorroe en syfilis zich steeds verder uitbreiden.Ze breiden zich zo sterk uitdat het minis terie van volksgezondheid zelfs een flinke som geld aan de kruisverenigingen beschik baar heeft gesteld om eens uit gebreid voorlichting te gaan geven. En in Zeeland is dat net zo hard nodig als in Amster dam, Rotterdam of welke grote stad dan ook. „Want Zeeland loopt in dit geval beslist niet achteraan' zoals dokter D.J. Wieringa, medisch direkteur van de provinciale kruisvere niging ,,Het Zeeuwse Kruis' zegt. Onder het Zeeuwse Kruis valt ook de dienst geslachts- ziektenbestrijding en het is zuster N.P. Heijboer die door voorlichting op scholen, clubs, vormingscentra, verenigingen en dergelijke probeert het aan tal gevallen van geslachtsziek ten zoveel mogelijk te beper ken. „In Zeeland is de aanpak van gonorroe en syfilis misschien nog veel harder nodig, dan in de grote steden, omdat het taboe hier veel sterker leeft-. Vooral in de dorpen, waar ie dereen, iedereen kent. En al heeft de huisarts een zwijg plicht als de patiënt daarom vraagt, de angst voor ontdek king is vaak veel groter, dan de angst voor de ziekten zelf'. Geslachtsziekten zijn infec tieziekten, zoals ook griep een infektieziekte is. Iedereen kan in feite geslachtsziekten oplo pen, behalve zij die nooit vrijen en zij die uitsluitend vrijen met een vaste partner, vooropge steld dat die partner hetzelfde doet. Maar eras een groot.ver schil tussen griep en geslachts ziekten, de laatsten gaan nooit vanzelf over. Ze moeten be handeld worden. En het liefst zo snel mogelnk. In het begin stadium is behandeling een vrij eenvoudige zaak. Maar hoe langer men wacht, hoe ernsti ger de gevolgen van gonorroe (druiper) of syfilis (harde sjan- ker) kunnen zijn. Gonorroe kan mannen en vrouwen on vruchtbaar maken en syfilis, een ernstiger vorm van ge slachtsziekte, maar minder voorkomend, kan leiden tot krankzinnigheid en zelfs dode lijk zijn. Daarom is het absoluut noodzakelijk dat iedereen, die een branderig of pijnlijk ge voel bij het plassen; 'óf een slijmerige afscheiding van de geslachtsdelen; óf een hard- voelend plekje ter grootte van een erwt in of op de geslachts delen, waarneemt, zo snel mo gelijk naar een dokter gaat voor onderzoek. En dan zijn we precies bij het probleem. Voor veel mensen beteken een dokter de eigen huisarts en daar durft men niet MIDDELBURG - De Stich ting Telefonische Hulpdienst Zeeland heeft een gift van 1000 gulden gekregen van de Ver- eniing voor Vrouwelijke Handwerken. Dat geld is af komstig van de bazaar die de vereniging elk jaar organi seert. - Voorzitter Meiresonne van de THD, die de gift in ont vangst nam, vond het gebaar vooral een morele ondersteu- ning voor de 3,0 vrijwillige me dewerkers die geheel belange loos, ljei TJJD-wérk doen. Daarnaast kan de THD het extra geld ook goed gebruiken, gezien de krappe begroting voor 1978. naar toe. Zuster Heijboer: „En het is ook wel een beetje te be grijpen. Vooral in Zeeland. Zeeland is zo klein. Het is ge beurd dat een volkomen be trouwbare arts een uitstrijkje van een jongen naar het streek- laboratorium stuurde voor on derzoek. In dat laboratorium bleek het zusje van die jongen te werken, dat wist die dokter niet, en die kreeg het „geval' van haar broer, die inderdaad gonorroe had, te behandelen'. Maar die angst voor ontdek king hoeft niet te leiden tot verwaarlozing van geslachts ziekten. Want bij de dienst ge- slachtsziektenbestrijding van het Zeeuwse Kruis kan ieder een anoniem terecht. Drie keer per week op maandag, woens dag en vrijdag ochtend is zus ter Heijboer van 9 tot 10 uur ,s morgens en eventueel ook op andere dagen bereikbaar voor mensen die vermoeden dat ze besmet zijn. Zuster Heyboer:' Ik vraag nooit naar hun naam, die hoef ik niet te weten. Ik behandel ook geen geslachtsziekten, dat gebeurt altijd door een arts, maar ik kan de mensen wel doorverwijzen naar andere artsen of instanties als ze niet naar hun eigen huisarts wil len'. Er zijn wel andere dingen, die zuster Heijboer graag wil weten. Want een van de be langrijkste taken van de dienst geslachtsziekte bestrijding is het opsporen van gevallen. Gonorroe en syfilis zijn erg be smettelijk. Eén „slipper tje',één keer „vreemd gaan', kan al voldoende zijn. En de gene die besmet is brengt de ziekte ook weer over. Zuster Heijboer: „Daarom is het noodzakelijk dat de men sen waarmee men heeft ge vreeën op de hoogte worden gebracht. Durft men dat zelf niet te doen, dan wil ik dat doen. Da'arbenik voor. Dat be spreek ik altijd met de mensen die kontakt met mij zoeken. Het is vreselijk belangrijk dat al diegenen, die de een warm hart n het bijzonder iog nooit met lonte wereld bben kennis op 18 juni eel gratis oort te deze v be te. lor. luci monsti „funcaio culaire een de- zogenaamde grappig uitzien de, speciaal geconstrueerde voertuigen. Om 13.00 uur een boeiend spektakel van drag sters: motoren en vierwilers, zoals de „big spender" van recordhouder Henk Vink en de raketachtige racers met de hele kleine voorwieltjes en de reusachtige achterwielen, waarop honderden paarde- krachten voor recordsnelhe den op het rechte eind van meer dan 300 km/uur zorgen. Dragsters kunnen alleen rechtuit rijden en slechts af remmen door middel van een parachute. Om 13.30 uur be- rint het echte raceprogram- bestaande uit zes races, met gesloten sportwa- •s, drie met open formule- gens. De spits wordt afge- eten door de VW Golf GTI race, een zeer spectaculair gebeuren omdat dit een mer- kenrace met identieke, ge lijkwaardige wagens is, waarvan er niet minder dan 30 gelijk aan de start komen. De wagens ontlopen elkaar nauwelijks in snelheid, dus dit gebeuren levert spectacu laire nek aan nek gevechten op, waarbij de rijders elkaar elke centimeter zullen be vechten en waarbij slip- streamen op het rechte eind met snelheden van 190 km/uur een adembenemend schouwspel zal opleveren. Gastrijder tussen de 30 GTI coureurs zal de veelbelo vende jonge coureur Jan Lammers zijn, zie dit jaar voor het Racing Team Hol land meerijdt voor het Euro pese formule 3 kampioen schap. Verder op Zandvoort nog twee races voor sport- produktie toerwagens met onderandere de Porsches 935 van van Oorschot en Suiker- buyk, die meer dan 600 pk onder de motorkap hebben en formule Ford races in de 1600 en 2000 klassen. Alles bij elkaar een volledig pro gramma met zeker zeer spannende races, die u gratis kunt bijwonen. Vanaf donderdag 8 juni kunt u op onze kantoren de toe gangskaarten afhalen. iedereen wordt gewaar schuwd, omdat de symptomen, vooral bij vrouwen, niet altijd even duidelijk zijn en soms zelfs helemaal niet optreden. Zestig procent van de vrouwen die besmet zijn, weten dat zelf niet, omdat ze niets gemerkt hebben'. „En wat misschien ook be langrijk is: ik ben er alleen voor om geslachtsziekten te bestrijden. Met de levenswijze van de mensen die bij mij ko men, bemoei ik me niet, daar vel ik geen oordeel over, die gaat mij niet aan'. Zuster Heijboer is bereikbaar bij „Het Zeeuwse Kruis' in Goes, telefoon 01100-15892. Middelburgs burgemees ter Wolters draagt het jeu de boules een goed hart toe. Hier gooit hij een balletje op tijdens een wedstrijd in Park Tooren- vliedt. MIDDELBURG - De Middelburgse jeu de boules club „Pétanque" houdt zaterdag 10 juni voor de derde keer in haar bestaan een internationaal toernooi. De wedstrijden worden gespeeld van 's morgens tien tot 's middags vijf uur. In park Toorenvliedt aan de Koudekerksewegin Mid delburg. „Pétanque" verwacht rond driehonderd deelne mers uit Nederland, België, Frankrijk, Duitsland en Spanje Jeu de boules is een uit Frankrijk naar Nederland overge waaide sport, die hier snel in populariteit toeneemt. Het feit dat kinderen, bejaarden en zelfs gehandicapten deze sport kunnen beoefenen, is hier waarschijnlijk niet vreemd aan. Het gaat er in deze sport om drie ballen zo dicht moge lijk bij een balletje te werpen, dat op' een bepaalde afstand van de werper ligt. Het is daar bij niet verboden de bal van de voorgaande werper van het kleine balletje weg te ketsen. Wie dat goed doet, heeft zijn eigen bal vlak bij het kleine balletje, terwijl die van zijn te genstander hopeloos ver weg ligt Het toernooi aanstaande za terdag kan door iedereen gra tis bezocht worden. Pétanque rekent dan ook op een grote publieke belangstelling. De club plaatst een aantal kramen in het park, die het publiek verstrooiing bieden, zoals een kraam met terras waar wijn, stokbrood en Franse kaas te krijgen is. Andere kramen geven informatie over de jeu de boules sport of verkopen arti kelen. Tussen half een en half twee geven de Middelburgse Euro band met minirettes op het toernooiterrein een show weg. Zo rond vij f uur komen de beste spelers van het toernooi tegen elkaar uit voor de fina lewedstrijd. De drie best ge- klasseerden komen in aanmer king voor een wisselbeker Tot nu toe hebben zich hon derdvijftig mensen voor het toernooi ingeschreven. Er kunnen er nog meer meedoen. Wie interesse heeft, kan zich inschrijven bij Ben Witte aan de Segeerstravat 3 in Middel burg van tien tot vijf uur (tel. 01180-14105) of via tpl. 01880-36711. Het inschrijf geld bedraagt vijf gulden en voor kinderen tot veertien jaar twee gulden vijftig. Wie lid wil worden van de Middelburgse jeu de boules club, kan zich op hetzelfde adres opgeven. AMSTERDAM - Vanaf woensdag 7 juni zijn in 88 Ne derlandse supermarkten de eerste zgn. „Vrije Produkten" te koop. Daarbij gaat het voor lopig om 21 dagelijkse voedings- en verbruiksartike- len die afkomstig zijn van toonaangevende merkfabri kanten, maar die nu ver bene den de gemiddelde discount- prijs van de vergelijkbare lan delijke merken worden aange boden. De operatie wordt uitge voerd door twee dochteron dernemingen van de Hermans Groep, Profimarkt en Jac Hermans Prijs-slag. Deze be drijven volgen hiermee een uitermate succesvol initiatief van de Franse hypermarkt- keten Carrefour. Ook in Ame rika bestaat de verwachting dat een vergelijkbare activiteit tot marktverschuivingen zal leiden. De merkfabrikanten die met Profimarkt en Jac. Hermans Prijs-slag in zee zijn gegaan, willen hun namen vooralsnog geheim houden. De produkten worden in een simpele, maar duidelijk herkenbare wit/or anje verpakking in roulatie gebracht. diepvries, bouillon met kippe- vlees, groentesoep kant en klaar, kippesoep kanten klaar, tomatensoep kant en klaar, vleesbrokken voor de hond, vis- en vleesbrokken voor de kat, tissue toiletpapier. V.l.n.r. J. Hofland directeur Profimarkt B.V.) Jac. Hermans, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Hermans Groep en Drs. P. W. Vrolijk direkteur van Jac. Hermans Prijs-slag B.V. Jan Janssen lost startschot Kapelle Andere prijsrijders bij uit stek als Wim de Waal, Tonnie Huijzen, Gerrit van 't Geloof en Thijs Fase zijn eveneens present. Verder komt er een mili taire ploeg naar Kapelle waarvan deel uitmaken de bekende Zeeuwen Heddy Nieuwdorp en Ad Polak. Henk de Jong, Johnny Ver- beke en de nationale en we reldkampioen achter grote motoren Gaby Minneboo prijken eveneens op de deel nemerslijst. Er wordt gereden om de „Grote Prijs Bar 'd Arreslee" en naast deze hoofdsponsor hebben diverse andere mid denstanders financiële steun verleend. Het actieve wielercomité in Kapelle inviteerde ook nu weer een prominente sportf i- guur (uit het verleden) om het startschot te lossen. Dat gebeurt om zes uur door onze oud wereldkam pioen op de weg bij de profs en eens winnaar van de Tour de France, Jan Janssen, die nu een bloeiende groothan del in fietsen drijft. Start en finish zijn in de Van der Biltlaan. •Jan Janssen in de tijd dat hij zelf nog fietste Om duidelijk te maken dat het om eersteklas artikelen gaat, hebben Profimarkt en Jac. Hermans Prijs-slag hun Vrije Produkten vooreen rege lmatige kwaliteitscontrole on dergebracht bij de CIVO- voedingslaboratoria van TNO. Tevens hebben zij toestem ming gekregen om de naam TNO op de verpakkingen te vermelden. Andere laboratoria van TNO zijn inmiddels op verzoek van Profimarkt en Jac. Hermans Prijsslag gestart met kwaliteitsonderzoeken naar een totaal-wasmiddel, een voorwasmiddel en een wasver- zachter die door de inkopers van de groep uit een aantal aanbiedingen zijn geselec teerd. Het ligt in de bedoeling om nog in de loop van dit jaar het totale assortiment vrije Produkten aanzienlijk uit te breiden. TNO onderzoekt de kwali teit en smaak van de Vrije Pro dukten. De Hermans Groep heeft daarnaast overleg ge voerd met vrijwel alle instan ties en organisaties die zich de laatste jaren in ons land heb ben gebogen over het vraag stuk van informatieve etiket tering. Dit overleg had ten doel de produkt-informatie op de verpakking zo verantwoord mogelijk aan te geven. Als gevolg van deze ge sprekken is op onderdelen tot aanzienlijke bijsturing van de aanvankelijke ideeën van de bedrijven besloten. Tijdens een persconferentie verklaarden de directies van Profimarkt en Jac. Hermans Prijs-slag dat - voor zover zij kunnen nagaan - de informatie op de verpak king van hun Vrije Produkten voldoet aan de meest actuele verlangens van Nederlandse deskundigen op dit gebied. Lijst van 21 Vrije Produk ten: doperwten extra fijn, margarine, halvarine, slasaus, zonnebloemolie, theezakjes, beschuit, speculaas, rozebot- telsiroop, knakworst, gemalen koffie zilvermerk/snelfilter- maling, oploskof fie vriesd roog, melba toast, spinazie AMSTERDAM - Dc Hermans Groep beschikt over drie werkmaat schappijen met in totaal 114 vestigingen bij een gezamenlijke omzet van 525 miljoen gulden en biedt werkgelegenheid aan 1.985 mensen. Daar mee is de combinatie Pro- fimarkt/Jac. Hermans Prijs-slag B.V. uitge groeid tot de op twee na grootste supermarkt keten van Nederland. De oudste werkmaat schappij, Jac. Hermans Prijs-slag B.V., zag zijn omzet van ruim 70 mil joen gulden in 1970 stijgen tot bijna 250 mil joen gulden in 1975. In het afgelopen boekjaar was de omzet omhoog gescho ten naar 360 miljoen gul den. Deze dochteronder neming beschikt thans over 67 vestigingspunten. De tweede werkmaat schappij, Profimarkt, ging in 1968 van start vanuit Den Haag en om geving. In 1970 had Pro fimarkt nog slechts een omzet van 18 miljoen gul den. Maar in 1975 was dat cijfer gegroeid tot boven de 100 miljoen gulden, terwijl 1977 werd afgeslo ten met een omzet van 135 miljoen gulden bij 21 ves tigingen. In 1974 begon de Her mans Groep met de op bouw van een keten su perslijterijen onder de naam Jac. Hermans Wijn pakhuizen B.V. Deze jongste dochter beschikt op dit moment over 26 fi lialen met een totaalom zet van 30 miljoen gulden. P KLOETINGE - Op zondag 18 juni wordt op het circuit van Zandvoort de vierde race ver reden om de VW-Golf GTI- cup. Wie de coureurs waaron der Digny Sinke uit Kloetinge aan het werk wil zien, kan voor deze race gratis kaarten afha len bij de VW en Opeldealers. Sinke behaalde het afgelo pen weekend op het circuit van Zolder in België waar de derde race werd verreden een eer volle zesde plaats die hem op de tiende plaats in het klasse ment bracht.

Scheldebode | 1978 | | pagina 3