Show - cabaret ZVl-FILM: ,MR. KLEUN' Popgroep in O-Souburg CONCERTEN IN MlZIEK-8 TENT Drie Vlissingse scholen exposeren werk Vlissingse mini-golf open Twee hoofdprijzen in Zeeland van Rabo jeugdprijsvraag Bar Politiek café Jeugd Opening DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 MEI 1978 Enige Zeeuwse roeiclub ziet vloot uitgebreid met twee oefenskiffs cMIDDELBURG - Voor de niet meer zo jeugde Middel burger was de groene zwem school" vroeger een begrip. Een buitenbad aan de Buiten haventegenover Vitrite, dat op een gegeven ogenblik werk af gedankt. De houten vlonders en badhokjes werden niet on middellijk opgeruimd en toen de jonge roeivereniging „De Honte" in 1961 een behuizing zocht, bood de gemeente haar het gebruik van de groene zwemschool aan. Het was een unieke plek voor een roeivere niging, centraal gelegen en toch vlakbij goed roeiwater. In tegenstelling tot een Ter- neuzense roeivereniging, die in de vijftiger jaren een kort en wat kwijnend bestaan heeft ge leid, heeft de Honte zich nog steeds staande weten te hou- VLISSINGEN - Met haar vierde programma Annie en Garda en Lekker '78" komt het Krisistheater vrijdag 12 mei om 20.30 uur in het Vlissingse Vestzaktheater optreden. Het wordt weer een show vol mu ziek en theatergeweld met een politiek engagement. Het is een soort kabaret, maar dan in verhaalvorm. De dames Garda Nevel en haar zwijgzame vriendin Annie Mist hebben samen een bureau opgericht ter bevorde ring van een Lekker '78. Het is niet helemaal duidelijk wat Garda en Annie daar precies onder verstaan, maar wel wat hun daarvoor in de weg staat, zoals zaken als het drukke ver keer, het CDA, flatneurose enz. Voor al deze problemen wordt een absurde, komische en soms heel rake oplossing aan de hand gedaan. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij het Welzijns- centrum Bachten Komme en 's avonds van 20.00 uur af aan de zaal. Organisatie VSC. MIDDELBURG - Het open jongerencentrum Midgard krijgt een nieuw onderkomen. Na drie jaar woekeren met de ruimte in twee oude woonhui zen aan de Dam, is Midgard 'vanaf 20 mei te vinden in het Kuiperspoort complex. Het zal even moeilijk zijn om Midgard te vinden. Maar wie er eenmaal is, zal niet zo snel weglopen, al was het alleen maar vanwege de mooie omgeving. In de Kui perspoort op nummer 12 is speciaal voor Midgard een oud pakhuis gerestaureerd. En dat staat op een van de mooiste Middelburgse plekjes, waar zomers de hele dag de zon schijnt. En waar voldoende ruimte is om ook buiten te zit ten. Wie rustig een pilsje wil drinken kan voortaan terecht in Midgard. En dat is nieuw, want in de oude gebouwen aan de Dam mocht er niet getapt worden. Een vervelende zaak, vooral na a floop van de vele ac tiviteiten die Midgard organi seert, zoals film-avonden, schrijversavonden, cursussen enzovoorts. Omdat het juist dan zo lekker is even na te pra ten. den in Zeeland. Omringd door zout water is de Zeeuw kenne lijk niet geneigd zijn leven nog eens extra te wagen in een wankel bootje. De vereniging heeft nooit een stormachtige toeloop van leden gekend, maar wel een vaste groep en thousiaste roeiers. Het leden tal schommelde constant rond de honderd en telt weinig pa pieren roeiers. Volgens voorzitter ir. P.C. Dekker is het aantal leden nu net te klein om een eigen bootsman in dienst te nemen. De „vloot" van dertien sche pen wordt in de vrije tijd van twee leden onderhouden, die daarvoor een speciale cursus bij de roebond hebben gevolgd. Maar het werk loopt ze wel eens over het hoofd, want het brakke water van het Kanaal door Walcheren en de Arne, Tiemen Goossens, project leider van Midgard:,,We kun nen nu wat meer gaan maken van de avonden. Op de Dam zaten we altijd met de buren. Onze film en muziekvergun- ning is zelfs ingetrokken. Niet dat we nou zoveel herrie ma ken, maar de gebouwen waarin we zaten waren duidelijk woonhuizen en die zijn niet gebouwd op het geven van concerten en dergelijke. Maar afgezien van de geluidhinder, als we wat organiseerden, moest iedereen na afloop weg, er kon niet nagepraat worden. En dat kan straks wel". Drie jaar geleden toen Mid gard op poten werd gezet, zei de gemeente „Bekijk 't maar een tijdje". En dat hebben ze gedaan. Zo goed kennelijk dat de gemeente nu alle medewer king heeft gegeven bij de ver bouwing van het pakhuis. Alles wat de mensen van Mid gard wensten, dat er zou ge beuren, is eigenlijk ook ge beurd. Het resultaat is een ge bouw waarin behalve de bar op de begane grond, ook een grote het voornaamste oefenterrein van De Honte, pleegt een ge weldige aanslag op het mate riaal. Voorzitter Dekker: „Vroeger lieten we al het metaal aan de boten bespuiten met iets, dat ook voor de binnenkant van giertonnen gebruikt werd. Het meest ideale zou natuurlijk zijn als we geleidelijk aan ons botenpark konden vervangen door polyester boten met roestvrij stalen riggeds". Ge zien de huidige prijzen van de nieuwe boten zal dit voorlopig wel een vrome wens blijven. De vereniging schafte zich kortge leden twee zgn. „oefen"skiffs aan van polyester met roest vrijstalen riggeds en moest daarvoor 2400,— per stuk be talen. Voor dergelijke gevallen kan een renteloze lening bij het Steunfonds van de Roeibond worden aangevraagd, maar het zaal te vinden is voor allerlei voorstellingen en grotere avond-activiteiten op de eerste verdieping. Daar worden de filmavonden gegeven. De afge lopen jaren is de Nederlandse film vooral aan bod geweest. In de komende tijd zullen in Mid gard films te zien zijn die de bioscopen, noch het filmhui scircuit halen. Een grote zaal geschikt ook, voor de literaire avonden, waar Nederlandse schrijvers zoals Jan Wolkers over hun werk en met de be zoekers praten. In de grote zaal worden ook de concerten voortgezet, die vooral uit de folk-hoek komen en worden de thema-avonden gehouden. Zoals er nu een cy clus bezig is over allerlei alter natieve geneeswijzen. Nieuw is het politiek café, waarmee Midgard op 25 mei start. Rinus Roepman, vrijwil liger van Midgard: „We willen kijken hoe dat loopt. Voor 25 mei hebben we politici van al lerlei partijen uitgenodigd. Het is de bedoeling dat politiek blijft wel een lening die op de verenigingskas drukt. üp het nationale roeitoneel waagt de Honte zich al jaren niet meer. In het begin trok men nog wel eens met een skiff of twee op het dak van een V W-busje naar roei wed strijden in Holland, maar de reis en de voorbereidingen bleken op den duur niet haal baar meer te zijn. Wel worden er regelmatig krachtmetingen gehouden met de roeiclub van de Vlissingse Zeevaartschool en met roeiers uit Folkstone in het kader van de sportuitwis- seling Middelburg-Folkstone. Dekker: „In Folkstone wordt alleen op zee geroeid, zodat we daar meestal verliezen. We zijn dat hier niet gewend en het vereist een speciale handig heid om juist tussen de golven door te roeien. Aan de andere kant vinden de Engelsen het café m de toekomst regelmatig te houden''. En tenslotte is er in de grote zaal ook plaats voor cabaret, en theater. Het programma van Midgard zoals dat tot nu toe liep: Een keer per maand een film-avond, een muziek avond, een thema-avond en een schrijversavond, gaat ge woon door. Terwijl er daar naast meer ruimte komt voor cabaret en theater. Op de tweede verdieping zijn de cursusruimten te vinden. Een voor de vuile cursussen zoals allerlei handvaardighe den. Midgard heeft een com plete zeefdrukinstallatie en er kan gefotografeerd worden. En er is een ruimte voor de schone cursussen zoals yoga, meditatie en dergelijke. Ze kunnen nu tegelijkertijd wor den gegeven. Aan de Dam was dat niet mogelijk. En tenslotte is er op de zolder fvan het prachtige pand, de,,kantoor- afdeling" te vinden. Midgard is er overigens niet alleen voor de activiteiten; Tiemen Goossens: „We doen ook aan belangenbehartiging voor de mensen die hier ko men. In samenwerking met het vormingswerk en het maat schappelijk werk hebben we hier het project „mensen zon der baan". Het afgelopen sei zoen hebben we talen cursussen gehad, een cursus tuinieren, expressie en is er. gewerkt met video. Dat projekt gaat in september weer van start. We willen dat verder uit breiden en denken dan ook aan het scheppen van alternatief werk, zoals dat in verschil lende steden al gebeurt." Een andere zaak, waar Mid gard aan werkt is de jongeren huisvesting, want ook in Mid delburg is een groot tekort aan betaalbare woonruimte voor jongeren. Een onderzoekje van Midgard heeft uitgewezen, dat veel jongeren, veel betalen voor slechte kamertjes. Het al ternatief voor die kamertjes in de binnenstad, zijn flats in Middelburg-Zuid, waar de meeste jongeren niet willen wonen. Er is in Middelburg een hier in ons botenhuis weer veel gezelliger dan thuis, waar ze een heel keurige club van on geveer 500 leden hebben". Zoals veel Zeeuwse sport verenigingen heeft De Honte ook te kampen met het weg trekken van leden uit de pro vincie om elders te gaan stude ren. „We hebben meer jeugd dan volwassen leden, maar als ze een jaar of achttien zijn en net hun roei kennis kunnen overdragen, vertrekken ze uit Zeeland.Gelukkig hebben we de laatste tijd ook meege maakt, dat oud-roeiers weer hier terugkwamen. Maar een probleem blijft wel om genoeg mensen te hebben, die de jeugd toch zeker twee keer in de week kunnen trainen". stuurgroep aan het werk die zich bezig houdt met de huis vesting van jongeren en „twee-persoons-huishoudens" zoals dat dan heet en daarin stuurt ook Midgard mee. Op 20 mei gaan om 4 uur 's middags de poorten van het nieuwe gebouw open. Er wordt muziek gemaakt. Er is een ex positie van onder meer zeefd rukken, foto's en batikwerk. Werk dat gedeeltelijk op de cursussen van Midgard is ge maakt. De bedoeling is die ex posities, van mensen die niet in galeries en dergelijke aan de bak komen, in de toekomst meer te houden. Tijdens de opening wordt ook de film ge draaid die de deelnemers aan het project „Mensen zonder baan" hebben gemaakt. Rond zes uur is er een geza menlijke maaltijd. In het oude Midgard werd elke week een gezamenlijke maaltijd georga niseerd, en dat gaat ook in het nieuwe gebouo De jeugd heeft zich uitste kend geweerd in de Interna tionale Rabobank-prijsvraag „Ontdek Europa". Doe iets met onze molens! Zo luidde de opdracht voor de Nederlandse deelnemers. Duizenden jon gens en meisjes van zes tot en met achttien jaar hebben daar gehoor aan gegeven. In vrijwel alle steden en dorpen hebben zij molens getekend en ge schilderd. Er is geboetseerd en gebakken, geborduurd en fi- guurgezaagd, gelijmd en ge spijkerd. De deelname en de vindingrijkheid waren over weldigend groot. De inzendingen uit Zeeland en Goeree-Oerflakkee zijn door een regionale jury beoor deeld, welke ook de regionale prijzen heeft toegekend. De beste werkstukken zijn door gestuurd naar de landelijke ju rering. Twee werkstukken zijn door de landelijke jury met een hoofdprijs bekroond. Anne- marie Donker uit Domburg won hiermee een 7-daagse va kantie met haar ouders ergens in Europa en Johan Kristelijn uit Ellemeet een 14-daagse rondvlucht langs Europese steden. In het aantal en de vorm van de werkstukken heeft de jeugd en zeker ook de jongens en meisjes uit de regio Delta en Midden Zeeland aangetoond, het een dankbaar werk te vin den langs creatieve weg de aandacht te vestigen op het noodzakelijke behoud van ons unieke monumentenbezit - een feit om driewerf hoera voor te roepen De jury die de honderden werkstukken van de deelne mers heeft moeten beoordelen, heeft het beslist niet gemakke lijk gehad. Er is gewikt en ge wogen en er zijn knopen door gehakt. De regionale winnaars van de Rabobank-prijsvraag „Ontdek Europa" stond op dinsdag 2 mei een feestelijke uitreiking van de prijzen te wachten. Wat de prijzen wa ren, bleef tot die dag geheim. Maar alle provinciale win naars waren al wel verzekerd van een fijn dagje uit. Het hoogtepunt daarvan, in zowel letterlijke als figuurlijke zin, was een ongeveer half uur du rende rondvlucht boven een deel van Nederland. De win naars werden op het vliegveld Lelystad ontvangen. Daar werd hen getoond wat er zoal nodig is voor een reclamevlieg tuig de lucht in kan, er werd uit de doeken gedaan wat de zoge heten „kleine luchtvaart" om vat, er was een dia-presentatie, uiteraard een maaltijd en een aantal tractaties - de moeite waard dus! Na thuiskomst konden de regionale prijswin naars dus trots vertellen, dat zij nu eens niet met beide benen op de grond hoefden te blijven staan. Zij kunnen dat ook jarenlang aantonen. Want als herinnering aan deze dag kregen zij een luchtdoopcerti ficaat mee naar huis. PRIJSWINNAARS REGIO DELTA EN MIDDEN ZEELAND Rondvlucht boven Neder landse molens: Johan Kriste lijn, Ellemeet; Annet Smits, 's-Gravenpolder. Radio: Karl Blokland, Melis sant; Willeke Aasse, Noord- welle; Sjaak de Goffau, Goes; Annemarie Donker, Domburg. Kampeertent: Marleen Hoog moed, Tholen; Jolanda v.d. Maad, Oosterland; Lian Ge braad, St. Maartensdijk; Kommy Tanis, Goedereede; Leo van Putten, Herkingen; Marijn van Beek, St. Anna- land; Martien v.d. Velde, 's- Gravenpolder; Gijsbert Don ker, Domburg; Annette de Wit, Vlissingen; Peggy Oelrich, Veere; Mare Boonman, Kwa- dendamme; Hand Bouwense, Colijnsplaat. Verrekijker: Anne v.d. Welle, Sommelsdijk; Klaas Bom, Ool- tgensplaat; Martin de Vries, Aagtekerke; Monica Lamse, Colijnsplaat; Miranda de Jon ge, Heinkenszand. Fototoestel: Cees Blokland, Melissant; Conny v.d. Velde, Noordgouwe; Tanja van Wel, St. Laurens; Annette Dhont, Lewedorp. Klok: Marijke Pollemans, Oude Tonge; Karina van Bel- zen, Tholen; Wim den Boer, Zonnemaire; Karin Seherpen- zeel, Tholen; Lydia Breedveld, Oosterland; Tonnie Krijger, Driewegen; Jeroen Terlouw, Koudekerke; Anja Kodde, Vlissingen; René Weezepoel, 's-Gravenpolder. Voetbal: Jos Schot, St. Maar tensdijk; Albert van Holter, Goedereede; Rob van Wijk, Oude Tonge; Bart Peekstok, Dirksland; Wim de Ridder, Arnemuiden; Peter de Visser, Meliskerke; Victor Roos, Vlis singen; Rene Geschiere, Melis kerke; Bernd Bos, Koudeker ke. Legpuzzel: Marjolein Hartog, Zierikzee; Jeanet Hanse, Se- rooskerke; Wim Hoogedeure, Tholen; Hanifi Benjelalje, Tho len; Caroline Kempe, Elle- woutsdijk; Jacqueline v.d. Weele, 's-Gravenpolder; Renee Hanenburg, Biezelinge; Chris tine Menheere, Lewedorp, Mi randa Hermes, Lewedorp. Boek: Anita de Vos, Ooltge- nsplaat; Edward Jan v.d. Broek, St. Annaland; René van Wijk, Oude Tonge; André Ad miraal, Stellendam; Natalie Tuinenberg, Middelharnis; Addie v.d. Sluis, Ouddorp; Ada Pieterse, Aagtekerke; Laurens Jobse, Oostkapelle; Jan Willem Hoogedeure, Oos tkapelle; Githa Stahlie, Oost- Souburg; Karei de Vries, Aag tekerke; Els de Waal, Kampei - land. MIDDELBURG - In de reeks ZVU-films in het Cityt heater in Middelburg zal woensdag 17 mei om 20.00 uur de bekende film „Mr. Klein" van Joseph Losey worden ge draaid met in de hoofdrol Alain Delon. Mr. Klein is een gewetenloze schatrijke kunsthandelaar, die in het Parijs van de tweede we reldoorlog leeft. De Duitse be zetting gaat enigszins aan hem voorbij en hij koopt zwaar onder de prijs kunstvoorwer pen van Joodse landgenoten in. De sfeer in de film wordt Kafka-achtig, wanneer hij een dubbelganger blijkt te hebben, een Joodse Mr. Klein. Als laffe colloborateur gaat hij tenslotte de ondergang tegemoet, die hem bij zijn medemensen zo onverschillig liet. OOST-SOUBURG - De Sou- burgse popgroep Monroe geeft aanstaande vrijdag een con cert in de Zwaan in Oost-Sou- burg.Monroe speelt al een half jaar in de huidige bezetting. Voor die tijd was de groep ook al actief op scholen, feesten en zovoorts. Monroe heeft een re pertoire van swingende rock en new wave nummers. De groep bestaat uit Jaap van Boven -sologitaar en zang, Bram van Eenenaam -synthe sizer en kapot orgel-, Peter Provoost -drums en zang-, Peit Zoutman -zang-, Cas Be- rentz -bas. De toegangsprijs is drie gulden, de zaal is open om half acht. MIDDELBURG - De ge meentelijke muziektent aan het Molenwater in Middelburg wordt weer in gebruik genomen. Voor lopig gebeurt dit nog bij wijze van proef; er is een serie van drie concerten gepland. Maar als het aanslaat, zal het evene mentenprogramma wor den uitgebreid. De plan nen voor het opnieuw in gebruik nemen van deze muziektent zijn uitge werkt door de bestuurs commissie Culturele Zaken en het samenwer kingsverband Middel burgse korpsen. Op vrijdag 12 mei om acht uur 's avonds start het eerste concert; het jeugdkorps Johan Friso en de Christelijke Bras sband O.N.D.A. bijten de spits af. Zij maken een rondgang door de stad die begint om half acht. VLISSINGEN - Tussen Pasen en Pink steren zijn drie scholen in de Vlissingse binnenstad bezig geweest aan een geza menlijk project. Morgen, donderdag 11 mei, staan de resultaten uitgestald in de benedenverdieping van de Ichtusschool, Grote Markt 4, en kunnen alle belangstel lenden komen kijken. De leerlingen van de Ichtusschool voor RK en PC onderwijs, de Chr. Prinses Irene- kleuterschool en de R.-K.-kleuterschool „Het Kwetternest" hebben de afgelopen weken elke dag een tijdje gewerkt aan het hetzelfde onderwerp: „Op reis". De leiding van deze drie scholen willen met dit project het veel besproken onderwerp „integratie van kleuter- en basisonderwijs" nu eens in prak tijk laten zien, tenminste een klein begin er van. Iedere klas of groep is op eigen niveau en op eigen manier bezig met het „reis"-thema. De kleuterscholen behandelen het al knip pend, plakkend en bouwend, terwijl elke klas van de basisschool een werkstuk maakte waarin rekenen, taal, aardrijkskunde, ge schiedenis, kortom zo veel mogelijk vakken, die met het onderwerp te maken kunnen heb ben, voorkomen. In een onderlinge vergade ring tussen de drie scholen zijn de verschil lende aspecten van het reizen verdeeld over de groepen en klassen. De tentoonstelling is morgenavond te be zichtigen tussen 19.00 en 21.00 uur. Zesde- klassers zullen voor rondleiding van de be zoekers zorgen. •Geassisteerd door de voorzitter van „De Honte" doopt me vrouw M.T. Hese-Boone één van de nieuwe skiffs de „Hinkelinge"Ook de heer P.M. Hese, hoofd van dé dienst sportaccommoda ties van de gemeente Middelburg, was bij de doopplechtigheid aanwezig. Midgard krijgt een opgeknapt pakhuis VLISSINGEN - De mini- of midgetgolfbaan aan de Vlissingse Burg. van Woelderenlaan opent aanstaande zaterdag 13 mei weer haar hekken voor het publiek. De opening is nog niet officieel, want hier en daar moeten nog wat karweitjes worden gedaan. De eerste pinksterrecreanten kunnen echter de bal al laten rollen en een drankje drinken op de nieuwe gazons, die na de grondige renovatie van het terrein plaats bieden voor zo'n honderd gasten. Ook het clubhuis heeft een complete verbouwing ondergaan. De nieuwe wedstrijdbaan is van tapijt voorzien in plaats van het tot nu toe gebruikelijke gravel en is daarmee de enige tapijtbaan in Zeeland geworden.

Scheldebode | 1978 | | pagina 11