Nog nauwelijks door toerist ontdekt „De Hypochonders" door Baal in de schouwburg Oesterputten taboe voor sportduikers TONEELGROEP „KISS" IN HET VESTZAK Diefstal van oesters en kreeften Vakantie - caravan voor minder - validen Aktieve vakantie Misverstanden Natuur Kampeerpakket DE SCHELDEBODE VAN DINSDAG 2 ME11978 Zweden: vakantieland voor individualist tie heeft het mogelijk gemaakt goedkoop in Zweden te kam peren. Er zijn thans in Neder land kant-en-klare kampeer- paketten te koop. Passagebil jetten voor de veerdiensten naar Zweden, alsmede een aantal kampeercheques - over eenkomend met het aantal overnachtingen in Zweden - maken daarvan deel uit. De kampeercheques gelden voor ca. 260 over het land ver spreide campings. Iedere che que is goed voor één overna chting van het hele gezin, in clusief auto, tent of caravan. Het vertrek per boot kan ge schieden vanuit Amsterdam via de Tor Line en ook vanuit Noordduitse havens via de Stena Line. Een selectie van een kampeerplaats is gemak kelijk te maken aan de hand van het officiële Zweedse campingboek en de Zweedse campinggidsen. Het boek ver schijnt ieder jaar in april. Overigens kan men bij zijn reisbureau terecht voor een speciale krant „Camping in Zweden". Daarin vindt men een overzicht van een deel van de in het campingschequesys- teem opgenomen campings. In dit overzicht staat aangegeven of men op een bepaalde cam ping kan vissen, varen, boten huren etc. Bij aankoop van een kampeerpakket krijgt men een volledig overzicht van alle bij het systeem aangesloten cam pings. Daarnaast zijn er nog de campinggidsen per regio. Daarin zijn o.a. luchtfoto's op genomen van de verschillende kampeerplaatsen zodat de si tuering van de camping ten op zichte van de natuur is te zien. De gidsen kosten ca. 50 cent per stuk en zijn op alle kam peerplaatsen verkrijgbaar. Wanneer men naar een ander gebied vertrekt, kan men de ene gids gratis vopr de andere inruilen. Op vele plaatsen in Zweden treft men leuke, rode, houten vankantiebungalows aan, die in Zweden stuga's he ten. Meestal in of nabij het bos, dan wel vlakbij vis- en zwem water. Ze zijn te huur voor pe rioden van minstens een week. Al naar gelang de kuurperiode, grootte en inrichting betaalt men voor deze vakantiever blijven bedragen uiteenlopend van ca. 200 tot 400 gulden per week. Een andere manier om Zwe den te ontdekken is een zwerf tocht per auto van hotel naar hotel. In Zweden heeft men een speciaal programma ontwik keld onder de naam „Go-as- you-please", ofwel, vrij ver taald, „zwerven door Zwe den". Basis van dit programma is één uniform hotelcheque- systeem waarbij 370 hotels in 150 plaatsen, verspreid over het hele land, zijn aangesloten. Het systeem werkt als volgt: Er zijn hotelcheques in twee prijsklassen: kwaliteitsche ques en budgetprijscheques. Het verschil tussen beide is dat men voor de 43 gulden per per soon kostende kwaliteitsche que een kamer met douche of bad krijgt, terwijl bij de bud ge tpr ij shotels (kosten 25 gul den per persoon) de douche of bad zich op de gang bevindt. De cheques geven recht op een overnachting op basis van een tweepersoonskamer inclusief ontbijt. Kinderen beneden de 12 jaar, die in het bed van hun ouders slapen, verblijven gra tis. Het ontbijt voor dit kind wordt dan wel kontant in het hotel afgerekend. Voor een extra bed op een tweeper soonskamer kan meen een korting-cheque (50%) kopen voor zowel een kind als vol wassene. In dit geval is het ontbijt dan wel in de prijs in begrepen. „Go-as-you-please", zelf bepalen waar men naar toe gaat, en wanneer. De proce dure is eenvoudig. Voor het vertrek even kontakt opnemen met het reisburo of vervoer smaatschappij. Men koopt het aantal benodigde cheques en boekt tegelijkertijd de eerste overnachting in Zweden. Met de cheques krijgt men tevens een gids met namen van de aangesloten hotels. De vol gende boekingen kunnen wor den verricht bij de receptie van het hotel dat men verlaat. Hoewel reserveringen niet noodzakelijk zijn. Onderzoe kingen in Zweden hebben uit gewezen dat zelfs in het hoog seizoen nooit meer dan voor, 50% bezet zijn. Evenals in het' geval van de campings, ver blijft men in de Zweedse hotels ook nooit ver van de natuur. Kampeerders en hotelgasten worden in Zweden op tal van plaatsen in dc gelegenheid ge steld dc normale paden te ver laten en per kano of te voet, eventueel met een gids, de ruige natuur in te trekken. Tochten voor groepen en indi viduen. jeugdigen en ouders met kinderen, een enkele dag of meerdere dagen met overna chtingen in boshutten etc. zijn mogelijk. Een merkwaardige ervaring, zo'n overanchting aan de oever van een meer, of in een of ander verlaten gebied. Voor dergelijke tochten kan men een complete uitrusting huren, inclusief tent, Canadese kajak etc. Dezelfde mogelijk heden bestaan voor tochten in het Zweedse hooggebergten. Maar ook andere vormen van een aktieve vakantie zijn mo gelijk. Specifieke vaar-, vis- en fietsvakantie: Zweden heeft er de mogelijkheden en facilitei ten voor. Visvergunningen kosten in sommige streken ca. 25 gulden per week voor het hele gezin. De hengelsport in de kustwateren is vrij. Boten zijp in alle soorten te huur: groot, klein, met en zonder mo tor. In Zweden kent men ook het instituut van wat men hier jeugdherbergen zou noemen. „Vandrarhem" is de naam. Een betere omschrijving dan jeugdherberg is eigenlijk trek- kersherberg, zonder dat daar bij het accent op de jeugd valt. Iedereen kan er gebruik van maken. Dat gebeurt ook. Jong en oud. Hele gezinnen dikwijls. De trekkersherbergen zijn goed ingericht, over heel Zwe den verspreid en danken hun grote populariteit aan de logie sprijzen: tussen de 7 en 11 gul den per persoon per nacht. Af hankelijk van de klasse. Bijna alle trekkersherbergen be schikken over speciale gezins kamers. Zweden is een prachtig land met een soms adembenemend mooie natuur en groote moge lijkheden voor recreatie. Toch bestaan er een paar hardnek kige misverstanden die hebben voorkomen dat de toerist, op zoek naar rust, ruimte en een aktieve, andersoortige, avon tuurlijke vakantie, Zweden nog niet heeft ontdekt. Drie misverstanden te vatten onder Zweden is zo ver; Zweden is koud en Zweden is erg duur. Zweden is niet ver. Een vakan tie in Zweden kan al even bui ten de huisdeur beginnen. Men behoeft er geen dagen of uren voor in de files door te brengen. Een paar keer per week varen schepen van de Tor Line vanuit Amsterdam naar de Zweedse havenplaats Gotenburg. Een en twintig uur later stapt U daar weer van de boot. Fris en monter. Inmiddels heeft U dan als Zweden-reiziger kunnen genieten van een verblijf aan boord, het smorgasbord leren waarderen, gedanst of een gokje aan de roulette gewaagd. Men kan ook vertrekken van uit de Duitse havenplaats Kiel en Travemünde. Een ander misverstand: Zweden is koud. Inderdaad, in het hartje winter kan het er lekker koud zijn. Een kou terug te voeren tot het land klimaat. Dank zij dit klimaat zijn de Zweedse zomers heer lijk warm en niet veelvuldig doortrokken van naargeestige regenbuien als in Nederland. De gemiddelde temperatuur in Zweden bedraagt in de maand augustus 20-24 graden. En in juni mag de Zweed meer uren zonneschijn verwachten dan de bewoner van, bijvoorbeeld, een stad als Madrid. Het water heeft in juli en augustus een temperatuur van ongeveer 20 graden. Het meest hardnekkige mis verstand betreft ongetwijfeld het Zweedse prijspeil. Alleen bier, sterke drank en sigaret ten zijn er duur. Het voedsel pakket bijvoorbeeld is zeker niet duurder dan in Nederland. De benzine is een stuk goedko per. Bovendien profiteert de Nederlandse toerist in Zweden van het feit dat door verschil lende recente devaluaties van de Zweedse kroon de gulden vier en dertig procent in waarde t.o.v. de Zweedse kroon is gestegen. Wij ver meldden het al, Zweden is een groot land. Volledig bezette hotels en campings zal men er dan ook vrijwel nooit aantref fen. Maar ga toch als het enigs zins mogelijk is in juni of au gustus. Juni biedt U lange, lichte zomeravonden en een schitterend bloeiende natuur. In de maand augustus is het water het warmst, de warme julizon heeft dan de gelegen heid gekregen het water maximaal te verwarmen. Het is dan tevens de beste tijd om bessen en paddestoelen te vin den. De meeste Zweden gaan evenals de Nederlanders in juli op vakantie. Daardoor is het op de veerboten en in Zweden drukker dan anders. Een goede raad in dit verband: boek tijdig ■Uw overtocht. Voor de rest maakt het weinig verschil. Zweden is immers groot ge noeg. Een grotere geruststel ling wellicht: het echte massa toerisme zal altijd aan Zweden voorbijgaan. Kortom Zweden zonder platgereden vakantie-^ paden is een !and voor een an dersoortige aktieve vakantie ganger; een natuurliefhebber, een avonturier. Inlichtingen over een vakantie in Zweden: Zweeds Nationaal Verkeers bureau, postbus 85884. 2508 CN 'Den Haag. Tel.: 070- 638919. MIDDELBURG - Min of meer als vervolg op de „Rit over het Bodenmeer" dat de toneelgroep „Baal" in ja nuari in de Middelburgse Schouwburg kwam spelen, organiseert Jeugd en Muziek nu een voorstelling van Baal van „De Hypochonders". Za terdag 6 mei om 20.30 uur wordt dit stuk van de jonge Duitste dramaturg Botho Strauss in Middelburg ge speeld. De Hypochonders sluit ei genlijk aan op Handke's Bo denmeer. Handke onder graaft de zekerheden van de mensen, die zij aan de alle daagse omgangstaal ontle nen. Strauss prikt daarbij nog de afspraken door, die wij daarbij hebben gemaakt. Alles wat wij ervaren staat nu op losse schroeven. Strauss speelt voortdurend een spelletje met de werke lijkheid. Op het eerste gezicht lijkt de Hypochonders op één van die thrillers, die aan het begin van deze eeuw werden geschreven, zoals b.v. „Gas light". Het speelt in 1901 in Amsterdam en hoofdfiguur Nelly heeft een moord ge pleegd op aanzetten van haar man. Zij raakt in een steeds groter wordende verwarring en voelt zich als een spin in een web, dat door anderen wordt geweven. Is de man, die de touwtjes tenslotte in handen blijkt te hebben wel haar oude schoonvader Het tijdsbesef is voor Botho Strauss even betrekkelijk als het gevoel voor boven en be- neden. Het stuk is door Leo- 'nard Frank geregisseerd en de decors zijn van Paul Gal lis. Kaarten aan de zaal. Toe gang 12,50. YERSEKE - Sportdui kers die op een goedkope manier aan oesters en kreeften komen, door ze tij dens het duiken gewoon uit het water te halen krijgen daar in de toekomst geen kans meer toe. Het gemeen tebestuur van Reimerswaal wil paal en perk gaan stel len aan het stelen van oes ters en kreeften. En als de raad accoord gaat met het voorstel van B. en W. dan is het de duikers in de toe komst verboden om zich ook maar te vertonen bij de Yerse- kebank. De gemeente wil dat zwart op wit laten zetten in de algemene politieverordening. In die politieverordening zal komen te staan dat het verbo den is „voorzien van een dui- kerspak, snorkel of dergelijke onderwaterapparatuur zich in het water te bevinden binnen het gebied dat op de bij deze verordening behorende kaart is aangegeven". En dat gebied omvat het hele gedeelte van de Oosterschelde dat bij Rei merswaal hoort. Omdat een deel van de oesterpercelen ook op het gebied van Tholen ligt, heeft die gemeente al laten weten een zelfde verordening vast te zullen stellen. Omdat B. en W. vinden dat eerlijke duikers wel van de Oosterschelde moeten kunnen blijven genieten, zullen er wel ontheffingen worden verleend. Die kunnen de duikers zelf aanvragen. De vereniging van Oesterk wekers en Exporteurs Ver- Straks alleen met ontheffing de Oosterschelde bij Reimers waal in. voex" klaagt al een hele tijd over diefstal van oesters en kreeften. De provincie is bezig met het opstellen van regels voor de duiksport. Maar omdat het nog wel een hele tijd kan duren voordat die van kracht worden, meent de gemeente Reimerswaal nu zelf al vast maatregelen te moeten treffen door middel van APV. De kwestie komt dinsdag 25 april in de gemeenteraad. Zweden, ook wel Europa's laatste wildernis genoemd, is nog nauwelijks door het toe risme ontdekt. Cijfers dragen het bewijs aan. In de vakantie periode juni-augustus 1977 vonden er in heel Zweden 1.582.000 toeristische overna chtingen plaats waarvan 258.000 op rekening van Ne derlandse gasten geschreven werd. Qua aantal komen de Nederlandse toeristen, na de Duitse op de tweede plaats. Wat verwachten de Nederlan ders van een vakantie in Zwe den? Het antwoord op deze vraag wilde ook de Zweedse Handelsdelegatie in Den Haag wel eens op papier zien. Een onderzoek, uitgevoerd samen met de universiteit van Rotter dam, leert dat de Nederlander van een reis naar Zweden iets avontuurlijks, iets anders dan al het andere verwacht. Dit verwachtingsbeeld komt over een met de ervaringen van de Nederlanders die een vakantie in Zweden hebben doorge bracht. Zweden is inderdaad een land voor een andere, avontuurlijke en op de natuur gerichte vakantie. Zweden: een land met een schone, ongerepte natuur met een rijk bloemen- en dierenle ven. Je kunt er in uitgestrekte wouden vrij rondtrekken. Proeven wat de natuur aan bessen, vruchten en paddestoe len te bieden heeft. Schone lucht inademen en de stilte .voelen, die alleen nog ver stoord wordt door geluiden die al bestonden lang voordat de mens zijn intrede in de wereld deed. Het landschap is uiterst gevarieërd. Er zijn ruige, woest bergstreken in het noorden en er is een lieflijk laagland in het zuiden. En overal bossen! Maar bovenal is er water. Schoon, helder water. De natuur - in Zweden is er praktisch voor iedereen. Dank zij het „Alle- mansratten", of wel het alle- mansrecht. Het allemansrecht is een oud recht om zich vrij te bewegen in de Zweedse na tuur. Het is een uniek volks recht, dat in de meeste landen niet bestaat en zelfs in geen wetboek is terug te vinden. „Allemansratten" is een tradi tie die is voortgesproten uit een eeuwenlang respect voor el kaar en het geloof, dat iedereen die zich in de natuur begeeft zijn verantwoordelijkheden kent. Het allemansrecht ver leent het recht om overal vrij te wandelen, bloemen en bessen te plukken. Overal vrij te zwemmen en te varen. Buiten de zorg voor de natuur legt het allemansrecht ook andere ver plichtingen op. Men moet re kening houden met de mensen die in het gebied wonen waar men bijvoorbeeld picknickt. De bewoners hebben recht op de zogenaamde huisvrede, 'hetgeen betekent, dat men liefst buiten gehoor- en ge zichtsafstand dient te blijven. En niet door iemands tuin loopt. Het allemansrecht is niet van toepassing op motor voertuigen en geeft geen recht om beschermde bloemsoorten te plukken, over akkers met groeiend gewas te lopen, tak ken te breken of vuurtjes te VLISSINGEN - Alweer voor de derde keer komt de internationale toneelgroep Kiss naar het Vestzaktheater in Vlissingen. Ditmaal voe ren zij op vrijdag 5 mei om 20.30 uur „De Borsten van Tiresias" op, een surrealis tisch stuk van de Franse schrijver-dichter Guillaume Apollinaire. In deze voorstelling zal de tekst, die in een Engelse ver taling wordt gesproken, on dergeschikt zijn. Regisseur Jean Paul Voos maakt er een spectakel van, vol vaudevillen- en circusele menten. Apollinaire stelt op onnavolgbare wijze zaken zoals chauvinisme en herbe volking aan de orde. Thérèse besluit in het ver haal haar traditionele rol in te ruilen voor een politieke carrière en zij bekrachtigt dit door haar borsten als ballon nen op te laten. De reactie van haar man is van een an dere allure: op één dag wordt hij vader van 40.049 kinde ren. Tijdens de eerste we reldoorlog toen de schrijver dit stuk presenteerde, waren dit nog zeer precaire onder werpen. Kaarten voor deze voor stelling zijn tijdens kan tooruren verkrijgbaar bij Bachten Komme, Badhuis straat 104 (a 6,50) of, in dien nog voorradig, 's avonds aan de zaal van 20.00*uur af. ZEELAND - Minder- validen in Zeeland die be langstelling hebben voor een vakantie in een aange paste caravan in Soest kun nen zich alsnog opgeven voor de vakantieperiode van 29 april tot en met 30 september. Men kan zich aanmelden bij D.J. Teeuw, Neckardreef 1, Utrecht, 030-433377 en bij H. Buikman, Ebrodreef 38, in Utrecht 030-616892. stoken waar dat gevaarlijk is. Zoals gezegd, water is er vol doende in Zweden. Er zijn niet minder dan 96.000 meren. Een aantal dat, wellicht met Ca nada als uitzondering, nergens ter wereld in één bepaald land wordt aangetroffen. Ze zijn al tijd schoon en men kan er vrij wel altijd in vissen, zwemmen en varen. Voeg daar dan nog bij ca. 7000 km. lange grillige kustlijn met fjorden, zand stranden - en duizenden eilan den voor de kust; alleen al in de scherenarchipel bij Schock- holm liggen 24.000 eilanden - en men beschikt over recrea tieve mogelijkheden die vrij wel onbeperkt zijn. Zweden vraagt er gewoon om ér op uit te trekken, de natuur in. Men heeft in dit land de ruimte. Het is 12 maal groter dan Neder land en wordt slechts bewoond door 8 miljoen Zweden. De helft van het land bestaat uit bossen en wouden waar men een bijzonder rijke wildstand in aantreft, o.a. elanden, ren dieren en vossen. De prachtige natuur en de afmetir>gen van het land maken Zweden tot een ideaal kampeerland. Kampe ren is in Zweden een populaire manier om de vakantie door te brengen. Men kan beschikken over meer dan 500 goed geouti- leerde campings, over het ge hele land verspreid. Vrijwel zonder uitzondering temidden van, of vlakbij, ongerepte na tuur. Het kamperen in Zweden is beslist niet duur. De Zweedse Nationale Kampeerorganisa-

Scheldebode | 1978 | | pagina 3