Inrichten volgens zoveel-jaren-plan HARMONISCH WONEN MET KLEEREN Hoe houden we de zon buitenshuis? Videorecorder doet intrede in de huiskamer Bijlage van Vloerbedekking Eethoek Zie verder vervolg op binnenpagina Kitty van de Brink, Pieter Bastiaanssen, Peter Gons (eind-redactie) Redaktie Woon Idee Ly E badkamer, een vertrek dat helaas nog maar al te vaak stiefmoederlijk is bedeeld. En waarom, als men zich reali seert dat het een van de wei nige kamers is, waar je onge stoord jezelf kunt zijn, je rustig kunt voorbereiden op een drukke dag, je 's avonds kunt opfrissen voor een verheugend avondje-uit en waar je ten slotte vlak voor het slapen gaan heerlijk kunt relaxen. Sinds enige jaren gaan meer en meer mensen er toe over om van hun badkamer iets fijns te maken, zonder het functionele aspect uit het oog te verliezen. Badkamertapijt (dat een rots vaste ondergrond heeft) wint terrein in het „droge" gedeelte van de badkamer, waar zich de wastafel, het bidet en toilet be vinden. Dan b.v. drie rijen pla vuizen als overgang naar het „natte" gedeelte: bad en dou chegedeelteTussen haakjes: waarom wordt het bidet in Ne derland nog steeds met een scheef oog bekeken en als het dan eindelijk een plaats krijgt toebedeeld, is dit meestal naast het toilet, terwijl als u er goed over nadenkt, dit toch eigen lijk naast de wastafel zou moe ten zijn. En dan de douchekabine, die b.v. naast het bad geplaatst kan worden en ook een uit komst is voor klein behuisden. Er bestaan kant-en-klare douchekabines die speciaal ontworpen zijn om op de meest wonderlijke, ongedachte plaatsen te kunnen worden geïnstalleerd. Of die juist door hun fraaie kleuren en smaak volle afwerking de badkamer kunnen opfleuren. Ze kunnen worden uitgerust met diverse kranen en douches: zij- en hoofddouches; impuls douches met masserende straal met lage en hoge frekwentie en ook instelbaar op normale douchestand; de „rondom douche" is ideaal als men de haren droog wil houden en is in de hoogte langs de glijstang verstelbaar. De sanitair-fabrikanten houden twee belangrijke pun ten vooi ogen n.l. a) het com fort van de armateuren moet zoveel mogelijk worden afge stemd op de wensen van de ge bruiker en b) in deze tijd waarin water een „duur" arti kel is geworden, moet hiervan efficiënt gebruik worden ge maakt". Kranen die alleen water geven als er zolang dit noodza kelijk is: een zelfsluitende kraan die b.v. bediend kan worden met een voetplaat. Ook zijn er kranen, speciaal bestemd voor arm- en polsbe diening met een handel. Of elektronisch bestuurde kra nen, door simpelweg de han den onder de kraan-uitloop te houden wordt de kraan inge schakeld, de gewenste tempe ratuur kan ingesteld worden met de thermostaatknop. Zij bieden vooral uitkomst in zie kenhuizen. Een groot voordeel voor gehandicapten omdat zij niet meer aan knoppen of han dels hoeven te draaien. Voor hen ook aangepaste badka mers, waar zij gemakkelijk met de knieën onder de wasta fel kunnen, zonder zich te sto ten aan de chiffon. xxls u elke week enkele brief jes van duizend in uw zak kunt laten glijden hoeft u niet ver der te lezen. Het gaat namelijk over de mogelijkheden om met een beperkt budget uw woon kamer in te richten of te ver nieuwen. Daarbij is het de be doeling de kosten uit te smeren over een aantal jaren. Bij het werken volgens een zoveel- jaren-plan gaat het erom dat als de laatste hand wordt ge legd het geheel er bijna als nieuw uitziet. Dit wil zeggen dat de materialen en dingen waarmee u begint, een grote slijtvastheid moeten hebben en niet snel verouderen, of dat ze door een lage prijs makkelijk kunnen worden vervangen. Alles in één keer van de beste en duurdere kwaliteit kiezen, gaat natuurlijk niet. Als u dat kunt doen, hoeft u niet volgens een zoveeljaren-plan te wer ken. Alles van een goedkope en simpele kwaliteit kiezen, kan ook niet, want dan is uw inte rieur bepaald niet mooi. Trou wens over een paar jaar staat u dan weer voor hetzelfde pro bleem, want alles is dan tege lijkertijd verouderd. De oplos sing is om een enkel onderdeel van het totaal heel goed te doen en de rest op een koopje. In de loop van uw plan gaat u die „rest" dan vvervangen door echte mooie dingen. Denkt u maar eens aan de misschien wat ongewoon klinkende com binatie van een fraai leren bankstel, een eenvoudige maar eerlijke gebeitste vloer en een hoogpolig los kleed. Uw kamer krijgt meteen al allure. Dat krijgt-ie ook als u een prachtig wollen tapijt laat leg gen en daarop eenvoudige strakke meubels zet. Kamer- hoge gordijnen van wand tot wand, kunnen ook al weer zo zeer de sfeer bepalen, dat u daarmee uw zoveel-jaren-plan kunt aanvangen. Een opsom ming van keuze mogelijkheden volgt hieronder. Aan u het ple zier van het kiezen. veel goedkoper dan u denkt, ling later meestal kunt wijzi- Zo'n dure kwaliteit gaat 20 a gen. Wel zult u er rekening mee 30% langer mee als u het tapijt moeten houden, dat niet elk vakkundig laat leggen. Dit wil aanbouwsysteem in produktie zeggen eerst de vloer egalise- blijft, zodat later bijkopen ren, dan elastisch blijvend on- problemen kan geven. Een dertapijt en vervolgens span- bergmeubel slijt dus niet maar nen op tapijtlatjes. Soms moet kan wat stijl betreft wel ver- er op een oude houten vloer ouderen en dat is ook niet leuk. eerst hardboard, maar dat Er zijn drie mogelijkheden om weet de woninginrichter weh te ontlopen. Ij kiest voor Natuurlijk zijn er nog meert een uiterst strak belijnde kast uitstekende soorten, maar dat - zoals een moderne aanbouw- kan de woninginrichter u ook combinatie - zonder opval- vertellen. Wilt u aan uw vloer- lende modieuze details of u bedekking zo min mogelijk neemt een „blijvertje" in oude uitgeven, dan moet u het zoe- stijl. We denken wat dit laatste ken in een goedkoop tapijt betreft aan een ranken-of kus- (liefst effen), biezentegels, ko- senkast of een sobere eiken kos, sisal, voordelige vilttegels, Drentse kast. Als goedkope een gebeitste vloer of vinyl mogelijkheid noemen we de B simpele wand- en montage- ij gordijnen dient u er aan te rekken van vuren-, of grenen- denken dat opvallende kleuren hout, of van gelakt metaal, en dessins meestal nogal tijde- Deze bergmeubels zijn zo func- lijk zijn. Rustige stofjes die tioneel dat ze alle modestijlen weinig aandacht trekken zijn overleven. Na afloop van uw weinig gevoelig voor mode- zoveel-jarenplan krijgen ze invloeden. Dus als gordijnen een plaatsje elders in huis, als u uw startpunt zijn, moet u zich zich 6011 fraaie kastenwand dat goed realiseren. De gor- kunt permiteren. dijnen moeten dan immers lang mee. Neem dan lange gor dijnen tot op de vloer. Hang ze gewoon voor de radiator. Ze nemen wel iets warmte weg, maar zorgen tegelijk voor een uitstekende isolatie waardoor ze toch weer winst aan warmte geven. Ee» gordijnwand van hoek tot hoek en van de vloer tot aan het plafond brengt de uitvoering van uw plan een heel eind in de goede richting. Vooral kamerbrede of kamer- hoge gordijnen zijn voor dit doel erg geschikt. Vindt u gor dijnen niet zo belangrijk, dan zoekt u natuurlijk een simpel stofje, en hoeft u zich aan mode-gevoeligheid niet te sto ren. U kunt zich heerlijk uitle ven, want in uw planning staat toch al dat ze er over een paar jaar weer uitgaan. Wilt u dit als eerste goed aanpakken, dan komt een de coratief linoleum, een parket met een los kleed in aanmer king, of natuurlijk een zeer goede kwaliteit tapijt. Een ge schikt soort tapijt is dan fine gauge (keedsj). Dit is een tame lijk plat tapijt met een zeer dichte pool van enkele hon derdduizenden nopjes per vierkante meter. Fine gauge wordt veel gebruikt voor ho tels en kantoren. Kijkt u ook eens naar een zware wollen berber, zoals eveneens veel voor projecten wordt toege past. Wel duur, maar door de lange gebruiksduur eigenlijk I\.ijken we nu naar de eet hoek dan blijken dezelfde mo gelijkheden aanwezig. Bij normaal gebruik is van echte slijtage bij deze meubels nauwelijks sprake of het moet gaan om de lapjes stof op de zittingen. Het modieuze aspect speelt een veel grotere rol. U kunt kiezen uit strakke, een voudige meubels zonder opval lende nieuwigheden, een hou ten tafel met chroombuisstoe- len, een eetgroep in manou rotan of in de tijdloze stijl van Thonet. Het goedkope alterna tief is: een keukeneethoek of een oude tafel met moderne klapstoelen van hout of me taal. Kijkt u ook eens naar de mogelijkheid van twee lu?!e- schragen plus een los blad. Een oplossing die dateert uit de vroege middeleeuwen.... Uien technisch fenomeen bij het televisiegebeuren dat al meer dan tien jaar bestaat krijgt het laatste jaar eindelijk erkeniing bij het doorsnee televisie publiek: de video recorder. venmaan o.a. de op hand zijnde wereldkampioen schappen voetballen. De belangrijkste reden van de snel groeiende po pulariteit is niet zo zeer de algehele technische ver betering die de video recorder in de loop van de jaren bij der verschillende fabrikanten heeft onder gaan. Ook de prijsveran- dering van de apparatuur kan niet van sterke in vloed zijn geweest. Inte gendeel, laat de prijzen van televisies en geluid sapparatuur overwegend gezakt zijn, dfe van video-recorders zijn ge stegen van circa 2500,--, een paar jaar geleden, naar 3000,— tegen woordig. Nee, de verkoop van de video-recorder heeft voornamelijk vooruit gang geboekt door het op de markt verschijnen van technisch betere video banden. Nog niet zo heel lang ge leden kostte een bad 120,— en daarmee kon men slechts een uur tele visie opnemen. Tegen woordig kost een band slechts de helft van dit bedragen heeft daarbij de mogelijkheid om drie uur televisie te bevatten. Be grijpelijkerwijs leidde dit naar een .intensiever en goedkoper gebruik van de video-recorder, die deze aandacht meer dan ver dient en die in de naaste toekomst nog veel van zich zal doen spreken. lVleestal zal een bergmeubel nodig zijn. Het voordeel van deze meubels is dat ze niet echt slijten. U kunt een bergmeubel wat dit betreft daarom tot de „beginartikelen" rekenen. Aanbouwkasten zijn erg han dig omdat u bij aanschaf een combinatie naar eigen inzicht kunt maken en de samenstel- Werd de video-recorder in haar eerste levensjaren slechts door een select ge zelschap gebruikers, zoals scholen, sportclubs, ver enigingen, bedrijven en ziekenhuizen gewaar deerd, thans is haar popu- latiteit snel stijgende in het huisgezin. Vooral de laatste maanden, hetgeen kan worden toegeschre- het zonwerend vermogen het grootst. De beste zonwering is altijd nog het zonnescherm en het markies. In zijaanzicht is een zonnescherm een schuinhan- gend recht stuk tussen een frame met twee armen en een rol. Een markies toont in zijaanzicht een kwart cirkel. Beide zonweringen kunnen met een extra voorsprong wor den geleverd. De uitvoering bestaat meestal uit een roest vrij frame (aluminiu) en synt hetisch doek. Dit doek kan uit stekend tegen regen en bst is niet meer nodig zoals vroeger om zonneschermen en markie zen 's winters binnen te halen. U kunt zo'n zonnewering zelfs als regenscherm gebruiken. De felle kleuren waarin zonne schermen worden uitgevoerd kunnen het aanzicht van un huis geweldig opvrolijken. J-jiegelijk zijn wij Nederlan ders vreemde mensen. Wij snakken naar een zonnetje, be talen vele honderden guldens om in de vakantie ergens van de zon te genieten maar wan neer bij ons thuis de zon schijnt, laten we snel de zon wering zakken. Dit is echter maar een oppervlakkige be schouwing, want de zon doet de stoffering verschieten en laat de temperatuur tot waar den stijgen, die bepaald niet prettig zijn. Er zijn verschil lende manieren om de zon te weren. Zonwerende gordijnen, vouwgordijnen, jaloezieën, rolgordijnen, zonneschermen, zonwerende folies, refelcte- rende beglazing, markiezen en de vooral in het buitenland veel gebruikte luiken en blin den. Er zijn twee soorten zonwe rende gordijnen. Gordijnen Uw geaardheid speelt bij het kiezen van kleuren een belangrijke rol. Dit komt omdat kleuren - evenals mensen - een karakter bezitten. U zult daarom bij het keizen van kleuren voor kleding, bankstel, tapijt of gordijnen - meestal onbewust - voorkeur geven aan tinten die u sympa- tiek aandoen. Zo zijn er koude en warme kleuren, rustige en actieve tinten en kleurtjes die openhartig of ondoor grondelijk op u overkomen. Net als bij de mensen. Om een goede keus te maken die bij uw geaardheid past, moet u met een paar dingen rekening houden. Kleurenkarakters: Rood: Onrustig, agressief, actief, vuur. Oranje: brutaal, speels, opdringerig, warm. Geel: Zonlicht, stralend, vriendelijk. Bruin: gemoedelijk, menselijk, aards. Groen: vriendelijk, neutraal, weinig karakter. Blauw: verheven rust, kil, afwijzend. Paars: mystiek, ondoorgrondelijk. Grijs: karakterloos maar geschikt als achtergrond voor kleuren. met een dun laagje aluminium, dat naar het glas wordt toege keerd. Het laagje aluminium, kaatst het grootste deel van de zonnestralen terug. Van deze soort gordijnen bestaah dan weer doorzichtige en ondoor zichtige kwaliteiten. De door zichtige zijn het prettigst in het gebruik, omdat zoals duidelijk is, het uitzicht gehandhaafd blijft. De ondoorzichtige kwa liteiten weren de zon beter, maar hullen de kamer wel in duisternis. Aluminium jaloezieën zijn uitstekend bestand tegen vocht. Een nadeel is, dat het echte stofvangers zijn en dat ze als ze niet zeer regelmatig met een speciale plumeau worden afgestoft, moeilijk schoon te krijgen zijn. Gordijnjaloezieën zijn de verticale lamellen, die tegenwoordig steeds meer ge zien worden. De lamellen zijn gemaakt van geïmpregneerde katoen., en sinds kort ook van wol. Ze zijn van boven opge hangen in een rail en van onde ren verbonden door kogelket tingen. De jaloezieën kunnen als gordijnen worden openge trokken. De lamellen kunnen om een denkbeeldige verticale as gedraaid worden. De duur- derde kwaliteiten kunnen in alle standen worden gedraaid. Het ouderwetse rolgordijn is er weer helemaal. Vooral voor keukens is het een ideale op lossing, maar ook de kamer kan ermee gesierd worden. Want de rolgordijnen houden niet alleen de zon tegen. Ze staan ook nog gezellig, mits men natuurlijk een vrolijk des sin neemt. Houdt de kleuren echter zo licht mogelijk, dan is

Scheldebode | 1978 | | pagina 13