IN BORSELE EN MARIEKERKE LOOST EEN OP DE DRIE HUIZEN OP DE SLOTEN Enkele dagen vakantie in 5-sterren bungalow onroerend goed midden zeeland ENWB stuurt stoomboot diensten boekje met parkeerideeè'n voor fiets onze speciale pagina wijst u de weg BH A S VOOR DERS Leuk aanbod voor oi^ze lezers BAHA'I DE RUITER Veerse weekmarkt toch op Markt? Schrijvers avond met Vinkenoog Foto -en Dia - club heeft eigenblad Volksdansen W aterputten Bon Bon Ondergetekende Naam Adres Woonplaats Evt. telefoon Boekt voor de periode vant/m Voor een weekendverblijf Voor een midweekver blijf Voor een weekendverblijf Het boekingsnummer (krijgt u van de in- formatrice op) is: Handtekening doorhalen wat niet van toepassing is. Deze reserveringsbon zo snel mogelijk opsturen naar Postbus 1342 te Rotterdam. Reserveren SPREKERSH0EK REISGIDSEN en WEGENKAARTEN i.s. Op 12 april speciale Dat betekent vé? Keuk onderhoucTen badkëmeiy sanitdTr, d voor onze ad verteerd in te Ilaken. Uniek matie geplaatst kan wo waarde g Bel ons daarom nu (01584 Voor de tijdige reSBerin woordigersbezoek. *11,.radio/tv., hifi' itie inti* lis met een Jeraerpen als: ïg, meubelen, tuin: Ischap, slaapkamer, •eg etc. ld daarop doelgericht ij ^Je redactionele infor- Jrïjk grotere attentie- jnefach meebrengt. Jntueel vertegen- Zeeuws binnenwater van slechte kwaliteit MIDDEN-ZEELAND - Over de kwaliteit van het Zeeuwse buitenwater is zo langzamerhand heel wat be kend. Naar de kwaliteit van het binnenwater, zoals Zee land zo karakteristieke kreken en welen, is minder onder zoek verricht De gegevens die tot nu toe vergaard zijn, maken echter wel duidelijk dat 't er niet best mee is ge steld. Met name de Zwaakse weel en de Kreek bij Westka- pelle zijn er slecht aan toe. De kwaliteit van het water in sloten en watergangen is helemaal bedroevend. Dit zegt bioloog S. Parma, lid van de werkgroep „Bin nenwateren" van het Delta- Instituut in Yerseke. Deze werkgroep bekeek en blijkt, in het kader van een groter on derzoek, vier verschillende soorten binnenwater: kreken en welen, sloten en water gangen, drinkputten, inslagen. „Sommige kreken en welen vallen nog wel mee, zoals die bij Den Inkel en bij Veere. Maar we moeten er voorzichtig mee zijn", zegt Parma. Ver schillende kreken en welen worden te zwaar belast met af valwater, waarin vaak veel meststoffen zitten. „Het gevolg kan zijn dat er een explosie van algenbloei optreedt, vooral in de zomer. Dat is het geval in de Kreek bij Westkapelle. We troffen hier, maar ook in de Zwaakse weel, blauwalgen aan. Dat beschouwen wij als een aanwijzing dat het water van slechte kwaliteit is". Parma heeft wel hoop op een verandering van de kreken en welen. „Er wordt nu nog hier en daar op het binnenwater ge loosd. Bij de kreek bij Westka pelle staat bijvoorbeeld nog een riool waterzuiveringsinstallatie. De waterschappen willen in de toekomst via een zuiveringsin stallatie direct op de Wes ter- schelde gaan lozen. Dat zal de waterkwaliteit zéér ten goede komen. De Kreek bij Westka pelle zal dan erg schoon wor den, want het krijgt water di rect uit de zee als kwelwater". Het grootste deel van het binnenwater bestaat uit sloten en water-gangen. Parma ziet de bedroevende kwaliteit van dit water voorlopig nog niet veranderen. „In veel gemeen ten staan huizen buiten de be bouwde kom die niet op het rioleringsstelsel zijn aangeslo ten. Zij lozen hun afvalwater- al of niet via een beerput direct op de sloten". Dat het niet om een te verwaarlozen aantal huizen gaat, blijkt wel uit de cijfers. In de gemeente Borsele en Mariekerke is vijfendertig procent van de huizen niet op de riolering aangesloten, in Valkenisse is dat tweeëntwin tig procent en in Reimerswaal vijf.procent. In de steden zijn de meeste huizen wel aangeslo ten. Parma: „Ook het gebruik van kunstmest is slecht voor het slootwater. Al sijpelt het maar een klein beetje in de slo ten, dan is 't al voldoende om het water te verontreinigen. Wij hebben tijdens ons onder zoek ook gemerkt dat insecticiden-tanks na het spui ten in 't slootwater worden ge reinigd. Dat doodt natuurlijk alle dieren in de buurt. Als dit doorgaat heeft zuiveren van het binnenwater geen zin. Het doel van het waterschap is ten slotte om biologisch gezond oppervlaktewater te krijgen en dat kan alleen als boeren of wie dit soort dingen ook doen, eraan meewerken". De achteruit hollende na- MEERDAL/ROTTERDAM - Steeds meer mensen willen buiten de zomervakantie om enkele dagen er tussenuit om lekker „uit te waaien" en/of de „accu" weer op te laden. Dat kan op vele manieren, maar kost meestal handen vol geld. En dat heeft men meestal niet in gelijke proporties als de am bities. En omdat velen er niet van gecharmeerd zijn om tij dens die enkele vrije daagjes lang onderweg te moeten zijn hebben we juist voor hen ja ge zegd tegen een zeer voordelig aanbod van het bekende Sporthuis Centrum. de periodes van 5 tot 12 mei en van 19 mei tot 2 juni kan men een week, een weekend of een midweek vertoeven in een van de vijf sterren bungalows van het recreatiecentrum Meerdal. Een bungalow met alles erop en eraan. Met een kleurentelevisie, met open haard, met serviesgoed, be stek, potten, pannen, matras sen en dekens. En met privacy, een ligbad en een douche. Kor tom met een aantal facetten die het relaxen goed mogelijk ma ken. Ook al omdat op nog geen steenworp afstand een bow lingbaan, een golfslagzwem bad, een sauna, een super markt, een winkel van Sinkel, roeiboten, waterfietsen, windsurfplanken- en lessen, een zelfbedieningsrestaurant Gezellig golfslagbad en een specialiteitenrestaurant liggen. De bungalows liggen tussen de natuur, terwijl Meerdal iets meer dan een uur (met de auto) van ons verwij derd ligt. Tussen IJsselstein en Helenaveen in De Peel. In mei vertoeven we nog in het voorseizoen. Dat be tekent dat de prijzen dan be duidend lager liggen dan in het drukke hoogseizoen. Onze le zers krijgen ter gelegenheid van deze speciale actie van Sporthuis Centrum nog een extra korting, die 27 tot 43 procent van de voorseizoen- prijs afhaalt. En dat zijn na tuurlijk erg leuke dingen voor de mensen. Een weekverblijf (van vrij dag drie uur tot half elf, maar dan een week later) kost 275,-. Dit is de prijs voor een vijf-persoonsbungalow. Voor dezelfde optrek moet in dit speciale aanbod 160,- be taald worden voor een week end dat loopt van vrijdag drie uur tot maandag halfelf. Een midweek-arrangement van maandag drie uur tot vrijdag halfelf kost 120,-. De prijzen voor de zes- persoonsbungalows zijn iets hoger (respectievelijk 20 15 en 5 gulden. Zodra u vastgesteld hebt voor welke periode u een bun galow wilt huren, pakt u de te lefoon en belt 010-333666 en vraagt dan naar de informatri ce, die dit speciale arrange ment behandelt. Na de af spraak, die u met haar maakt, moet u onderstaande bon uit knippen, invullen en opsturen naar Sporthuis Centrum Re creatie, Postbus 1342 te Rot terdam. Per kerende post ont vangt u dan de verdere gege vens. U dient te betalen als u op het recreatiecentrum Meerdal aankomt. Ook uw krant wenst u enkele gezellige en ontspannende dagen toe. tuurlijke omgeving maakt ook dat veel dieren in aantal ach teruit gaan of helemaal ver dwijnen. Vooral dieren die op zoet water zijn aangewezen, hebben 't erg moeilijk. De kre ken en welen zijn vaak brak tot zeer brak en sloten, die soms wel zoet water bevatten, zijn vaak verontreinigd. Voor deze dieren blijken de drinkwater putten erg belangrijk te zijn. De drinkwaterputten doen dienst als een soort vlucht- plaats, want ze zijn altijd, schoon (dat moet wel, want het vee moet er uit drinken). Een diersoort die bijvoorbeeld door bestrijdingsmiddelen uit een bepaald gebied verdreven is, kan dat gebied vanuit een drinkput weer bevolken. „Daarom is het ook zo jammer dat de drinkputten in zo'n vaart aan het verdwijnen zijn. Terwijl ze toch hun nut bewe zen hebben; in de droge zomer van 1976 bleef het water in de drinkputten van uitstekende kwaliteit", aldus Parma. Door ruilverkavelingen en door om zetten van weiland in bouw land verdwijnen er vele. Van de duizenden drinkputten op Walcheren zijn er niet meer dan rond de honderdvijftig over, voornamelijk in het noorden van Walcheren. Op Zuid-Beveland is het al niet veel beter. Het is dan ook niet verwon derlijk dat salamanders in grote delen van Zeeland niet meer te vinden zijn. „Het zou goed zijn als de boer naast het onderhoud van de heggen ook het onderhoud en in stand houden van de drinkputten vergoed zou krijgen", meent Parma. „Door de drinkputten in de beheersovereenkomsten op te nemen, kunnen er mis schien een aantal gered wor den". U kunt kennismaken met deze nieuwe wereld godsdienst zondag 9 april T.v.-uitzending 16.55 u. Ned. 2. *De Kreek bij Westerschelde Nu reeds de allernieuwste Verkrijgbaar bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 MIDDELBURG - De ENWB eerste enige echte Nederlandse wielrijders- bond) voelt zich genood zaakt nogmaals een brief naar de directie van de Pro vinciale Stoombootdiens ten (PSD) te sturen. Op een eerdere brief van de ENWB over het vervoer van fietsen met de veerboten kwam een voor de ENWB teleurstel lend antwoord. Zo ant woordde de PSD onder VEERE - W.J. Sanderse, lid van de gemeenteraad van Vee- re, heeft tijdens de vorige raadsvergadering een voorstel MIDDELBURG - Op de schrijversavond aanstaande zaterdag in het jongerencen trum Midgard in Middelburg komt Simon Vinkenoog praten' over het thema „Het recht van de vrijheid". De bijna vijftigjarige Vinke noog heeft in zijn leven al heel wat geschreven. Niet verwon derlijk, want hij is zoals hij ook zelf zegt, altijd al een gedreven persoon geweest. Vinkenoog hoopt dat het een goede wind is die hem drijft. Hij noemt zich zelf een anarchist: weg met alle systemen, verboden om te ver bieden. Vinkenoog is veel bezig met de geestelijke wereld, waarin krachten spelen waar mensen zich nauwelijks van bewust zijn. Hij gelooft dan ook in het bovennatuurlijke. De schrijvetsavond begint om halfnegen, de toegangsprijs is vier gulden. De organisatie is in handen van Midgard en boekhandel Fanoy. ingediend om de seizoen weekmarkt aan één zijde van de Markt te houden. B. en W. hadden juist voorgesteld de weekmarkt op het parkeerter rein Oranjeplein te houden. De niet voltallige raad stemde echter met evenveel mensen voor als tegen het voorstel, zodat dit op de vergadering van woensdag 5 april weer in stemming gebracht moet wor den. Er zijn overigens zeven bezwaren tegen instelling van een seizoenweekmarkt bin nengekomen. MIDDELBURG - Flits- kontakt. Onder deze naam heeft de Meddelburgse Foto- en diaclub een eigen blad het licht doen zien. Het eerste nummer van dit kwartaalblad verscheen de afgelopen maand met een voorwoord van Mid delburgs burgemeester Wol- ters. - Flits-kontakt is bedoeld als contactorgaan voor de leden, maar ook voor anderen die be langstellen in de fotografie. In het blad staat allerlei handige informatie voor amateurfoto grafen. meer: „Overal waar rijwie len geplaatst mogen wor den, zoals bij recreatiege bieden, scholen en derge lijke ziet men schade aan spaken, spatborden, ket- tingkasten, verlichting, en zovoorts door onzorgvuldig wegzetten". De ENWB schrijft in zijn antwoord: „U verandert dus het stal lingsprobleem in een op voedingsprobleem. Hierin zijn wij het volledig met u oneens. Naar onze mening zijn zowel fietsers, automo bilisten als andere wegge bruikers nonchalant in het parkeren van hun voer tuig". De ENWB meent dat juist parkeervoorzieningen deze schade kunnen voor komen. „U zou er toch niet aan moeten denken dat u de parkeervakken voor op de boot wachtende auto's niet zou hebben aangebracht. Alle auto's zouden kris kras door elkaar staan en als eerste proberen de boot te bereiken. Dat zou blik schade geven!", schrijft de ENWB. Om de PSD een handje te helpen bij het op lossen van het parkeerpro bleem van de fiets op de boten stuurt de ENWB tege lijk met de brief een boekje mee, getiteld: Voorzienin gen voor het parkeren en onderbrengen van fietsen. De PSD is bereid verbete ringen aan te brengen, maar met de aantekening: mits uitvoerbaar. De ENWB schrijft de wil bij de PSD om verbeteringen aan te brengen te missen, ook wat betreft een voorziening voor wachtende fietsers en voet gangers Een wachtvoorzie- ning, die volgens de ENWB toch wel erg wenselijk is. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. MIDDELBURG - De Vlis- singse volksdansgroep Vranje zal zaterdag 8 april in het Kui- perspoorttheater een aantal Hollandse en Joegoslavische dansen laten zien. Vranje, dat tot nu toe elk jaar het theater vol kreeg, begint om acht uur te dansen. De toe gangsprijzen zijn zes gulden, en drie gulden vijftig voor CJP- en COP-houders. ^^(De Schel*

Scheldebode | 1978 | | pagina 1