PPR VLISSINGEN IN TEGENVOORSTELLEN OVER BESTEMMINGSPLAN BOULEVARD: Meer aandacht nodig voor goedkoop en rustig woongenot H.V. The Green Sox voor 't eerst op goed speelveld CLUB IN OPRICHTING ZEEUWS BIOLOGISCH MUSEUM TROK BIJNA 12.000 BEZOEKERS ZEEBR7 ZEEBR. ZiÜiüBRi ZEEBRA ZEEBRA ZEEBRA EMENT 3MENT EMENT „EMENT ^SEMENT KLASSEMENT Junioren haalden alles uit de kast Bibliobus Westkapelle is succes Verkeer Sluikroutes Filmavond vrouwencafé Dames Kleedruimte Oosterschelde. DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 22 MAART 1978 VLISSINGEN - De PPR Vlissingen vindt het door de gemeente uitgebrachte Bestemmingsplan Boulevard een slecht plan. De leefbaarheid van de Vlissingse binnenstad is er niet mee gediend. De PPR vindt het daarom belangrijk met een aantal goede tegenvoorstellen te komen. De partij gaat er daarbij vanuit dat er geen doorgaand verkeer door de Spuikom mag gaan en dat er geen tweede woningen mogen komen. Toekomstige bewoners van de Spuikom en omwonenden moeten inspTaak bij het plan hebben. Een werkgroep van de PPR heeft zich met het Bestemmings plan Boulevard beziggehouden. Het resultaat komt van avond ter sprake in een vergadering van de PPR in De Grote Belt aan het Koopmansvoetpad in Oost-Souburg. De vergadering begint om acht uur. De werkgroep geeft kritiek op het bestemmingsplan via de door de gemeente Vlissingen zelf opgestelde Nota Binnen stad. In deze nota zegt de ge meente dat één van de voor naamste doelstellingen is om het wonen in de binnenstad te versterken. Huurwoningen met lage huurprijzen zouden .een belangrijk aandeel in het woningpakket in de binnen stad moeten vormen. De PPR werkgroep: „In het bestem mingsplan wordt over dit laat ste niet gesproken". Wel rept het bestemmingsplan over re creatiewoningen, zowel in de Spuikom als aan de boulevard. De PPR wijst dit af. „Uitbrei ding van het tweede woning- bezit is reeds in de gemeente raad afgewezen. Waarom dan wel deze appartementen als verkapte tweede woningen Volgens het Bestemmings plan Boulevard moet de Kou- dekerkseweg doorgetrokken worden over de Spuikom naar de Spuistraat. De Paul Kru- gerstraat zou via een door braak in de Badhuisstraat op deze weg aangesloten moeten worden. Volgens de PPR Vlis singen trekt de binnenstad via de geplande wegen een nog groter aantal auto's aan dan nu al het geval is, terwijl het woongenot in en rond de Spui kom er ook niet beter op zal worden. Vooruitlopend op het verkeersstructuurplan van de gemeente komt de PPR nu met de volgende oplossing. Het verkeer naar de binnen stad verloopt voornamelijk via de volgende twee routes: De Paul Krugerstraat- Badhuisstraat en de tweede langs de Sloeweg-Van Woelderenlaan-Kenau Hasse laarstraat. Degenen die van de eerste route gebruik maken, kunnen via de Scheldestraat in het weekeind op het Schelde- terrein parkeren. Toeristen en bezoekers van boulevards en binnenstad die van de tweede route gebruik maken, kunnen op het parkeerterrein achter de Zeevaartschool parkeren. Doortrekking van de Kou- dekerkseweg en verlengde Glacisstraat naar de Spuikom blijft gewenst, vindt de PPR. Maar wel uitsluitend voor be woners, niet voor doorgaand verkeer. De doorbraak naar de Paul Krugerstraat kan dan achterwege blijven. „Naast de Spuikom zouden we eveneens twee andere MIDDELBURG - Met enig feestelijk vertoon nam afge lopen zaterdag de Middelburgse Cjonkbalvereniging The Green Sox haar nieuwe veld aan de Kruitmolenlaan in gebruik. Die dag werden meteen al twee wedstrijden ge speeld, een door de heren en een softbal wedstrijd door de dames. Voor 't eerst in het vijf-jarige bestaan van de club nu op een veld spelen dat aan de eisen voldoet. Honkbal en softbal zijn spor ten die in Zeeland nog weinig beoefend worden. Dit brengt de nodige moeilijkheden met zich mee, bij voorbeeld in de competitie. Ronny Wille, pen ningmeester van The Green Sox: „we zijn ingedeeld in het rayon Rotterdam, dat betekent voor onze spelers lange reizen. In Zeeland zijn, behalve in Temeuzen geen honkbalclubs. Isso'fm Zowel in de klassieke Dorpenomloop (met dubbele pun ten voor het Skol-zeebra-klassement) als in WOensdrecht op de Rijzende Berg hebben de junioren strijd geleverd om van te watertanden. In de Dorpenomloop werden een aantal hooggeplaatsten in het klassement door een valpartij in de eerste ronde kansloos. Cees Lazeroms werd als eerstejaars indruk wekkend winnaar, terwijl hij in Woensdrecht met een derde plaats weer „goed scoorde". In het land van Jef Pijnen boekte overigens rappe Theo Appeldoorn zijn tweede seizoenzege. A.s. zondag wordt de Ronde van Achtmaal gereden. Deze telt mee voor het klassement: in Steenbergen en Werken dam is geen startgelegenheid voor de junioren. De beste vijftien in het klassement zijn momenteel: 1. Cees Lazeroms, Zegge. 46 p. 2. Adrie van der Poel, Hooger- heide, 35 p. 3. Theo Appeldoorn, Roosendaal, 27 p. 4. Har- rie Akkermans, Zevenbergen, 21 p. 5. Jac. van Hooydonck, Wemhout en Johnny Broers, Maartensdijk, 18 p. 7. Jac. Hanegraaf, Rijsbergen, 15 p. 8. Frank Moons, Mierlo-Hout, 14 p. 9. Ad van der Poel, Hoogerheide, 13 p. 10. Henny van Lent, Zwanenburg, 12 p. II Miel Kerstens, Rijsbergen, II p.; 12. H. Winkel, Schalkwijk en Gido Ammerlaan, Honse- lersdijk, 10 p. 14. R. Veerhuis, Aalsmeer, 8 p. 15. J. Drost, Hoogeveen, 7 punten. dus we moeten wel verder weg." Bij de oprichting van de ver eniging in '72 gaf de gemeente een weiland achter het ont moetingscentrum Dauwen- daele in gebruik. „Op dat veld hebben we goede resultaten behaald in de competitie. We kwamen op de tweede plaats", vertelt Ronny Wille. The Green Sox verloor op dit veld nog geen wedstrijd. „Het veld was erg hobbelig en daardoor on berekenbaar, soms zelfs ge- VLISSINGEN - In het Vrouwencafé aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 11 (Vlissin gen) wordt donderdag 23 maart om 20.00 uur een film avond voor vrouwen en man nen gehouden. Deze avond wordt er een film gedraaid, die op een komische manier de problemen tussen twee genera ties benadert. Entree ƒ2,50. WESTKAPELLE - B. en w. van Westkapelle vinden dat het bezoek van de Walcherse bibliobus aan Westkapelle het afgelopen jaar een succes is geweest. Bij wijze van proef heeft de „Walcherse Arkadia" een jaar lang een wekelijkse stand plaats in de gemeente gehad en uit de cijfers blijkt, dat de be langstelling voor de bus nog steeds stijgende is. Het aantal uitleningen steeg zelfs in de laatste drie maanden van het jaar van 4990 naar 7909. Alle reden dus om de stand plaats van de bus voor 1978 te continueren en een krediet van f 2925,- van de kant van de ge meente er voor uit te trekken. vaarlijk, want er wordt met een keiharde bal gespeeld. Voor de gasten was dat erg moeilijk. Wij hebben in de loop van de tijd geleerd hoe we op dit veld moesten spelen. Dat zal ook wel de voornaamste reden zijn dat wij daar nooit verloren hebben." De honkbalvereniging ver huisde in '75 naar de sportvel den van de Voorborch. Dit heeft tot nogal wat ledenver lies geleid. „De meeste jonge leden kwamen uit Middelburg-Zuid en Dauwen- daele. De afstand was voor hen te groot om lid te blijven. We zijn dan ook erg blij dat we nu weer een veld in Dauwendaele hebben", vindt Rom# Wille. Sinds 1975 is er ook een team van dames. Zij spelen softbal een op honkbal lijkende sport met iets andere spelregels. De dames deden 't erg goed, want in '76 werden zij kampioen. Eind april start de competitie weer, zowel voor de dames als voor de heren. De dames gaan 's avonds spelen. In het team zitten namelijk moeders van kinderen (er is zelfs een moeder die met haar dochter in het team speelt). Het is voor hen moeilijk om in het weekend weg te gaan. Op eigen verzoek heeft de honkbalvereniging het nieuwe veld al in gebruik genomen; er is nog geen kleedruimte. The Green Sox heeft echter niet langer willen wachten. Er is nu een regeling getroffen met de Slaghvaert. De spelers kunnen zich voorlopig daar verkleden. Wie interesse heeft voor honkbal of softbal, kan voor in lichtingen terecht bij Ronny Wille, Berkenstraat 18 in Oost-Souburg, tel. 01184- 65873 of bij Franklin Victor, de gediplomeerde trainer van Green Sox, Buitenhove 77 in Middelburg, tel. 29634. wijken verlost willen zien van het verkeer dat afwijkt van de hoofdstroom en gebruik maakt ,van sluikroutes naar de bin nenstad", aldus de PPR. Dat is de wijk die begrensd wordt door Van Dishoekstraat- Singel-Scheldestraat en Gla cisstraat en de wijk tussen Scheldestraat-Paul Krugerstraat-B adhuisstr aat en Aagje Dekenstraat. De slui kroutes kunnen onmogelijk gemaakt worden door de Aagje Dekenstraat bij het Schelde- parkeerterrein af te sluiten voor het snelverkeer en door dat deel van de Glacisstraat af te sluiten dat de Badhuisstraat met de Hobeinstraat verbindt. De PPR zou graag zien dat deze twee wijken in de toekomst woonerf zouden worden. Extra parkeerruimte in de Spuikom is volgens de PPR overbodig: van de parkeer plaatsen op het Scheldeterrein en die achter de Zeevaart school wordt tijdens topdagen nog weinig gebruik gemaakt. De PPR „Ons alternatief houdt in: minder parkeerplaatsen en minder wegoppervlakte, waardoor er niet alleen maar ruimte komt voor woning bouw, maar de huizen ook lager zullen kunnen zijn. En, minder voorzieningen voor het snelverkeer, meer voorzienin gen voor het langzaam ver keer". Paul Beukers boven de dui nen Vliegen op wind en zeil boven Walcherse duinen MIDDELBURG - Zolang de mensheid bestaat is vliegen al een wensdroom geweest. In de Griekse mythologie ontvlucht ten Daidalos en zijn zoon Ika- ros vliegend het eiland Kreta, de enige manier voor hen om te ontsnappen. Daidalos maakte de vleugels van vogelveren. Hij verbond de veren in het mid den met draden en voegde ze aan de pennen met was samen. Daidalos en zijn zoon verhef fen zich met gemak in de lucht. Vader voorop, de zoon er ach ter. Daidalos had Ikaros op 't hart gedrukt in het midden te blijvendus niet te dicht bij de golven en niet te dicht bij de zon te komen. De jonge Ikaros had de vliegkunst echter snel onder de knie. Toen zij het ei land Kreta achter zich hadden gelaten en boven de zee vlogen werd hij overmoedig. Hij ver trouwde zozeer op zijn eigen kracht, dat hij zijn vaders spoor niet meer volgde en zich op zijn vleugels in hogere re gionen verhief. Daar voltrok zich het drama van Ikaros. De knaap kwam te dicht bij de zon. De felle stralen deden de was smelten, de veren lieten los en fladderden plotseling weg door de lucht. Nog voordat hij een kreet kon slaken, stortte Ikaros in zee. Veel mensen hebben daarna geprobeerd om de vleugels van vogels na te maken en de vlucht na te bootsen. De En gelse luchtmacht heeft aan het begin van deze eeuw zelfs een prijs uitgeloofd voor degene die op eigen kracht een acht van bepaalde afmetingen in de lucht zou kunnen beschrijven. De meest vernuftige toestellen zijn in de loop van de tijd ge bouwd en ze hadden allemaal een ding gemeen: bewegende vleugels. Van vliegen kwam echter nooit iets terecht totdat iemand het idee „bewegende vleugels" losliet. Een Austra liër kwam tot de ontdekking dat een frame van aluminium buizen met een zeil eromheen voldoende is om uren in de lucht te blijven zweven. Hij leerde zichzelf vliegen door ge bruik te maken van tegen heu vels of bergen opstijgende winden. In Nederland probeerden enkele mensen zijn voorbeeld na te volgen. Met een zelfge bouwd toestel stelden zij zich op duinen en dijken op en waagden de sprong. Maar meer dan een sprong werd het niet; er was onvoldoende stijgings- wind. Om echt te kunnen zeil- zweven, moest men naar Enge land. Zo leek het althans. Maar Paul Beukers uit Middelburg, al enkele jaren 'n enthouiaste zeilvlieger, vond aan de Wal cherse zuidwestkust een uit stekende vliegplaats. „Al drie jaar zijn we in Nederland aan 't zoeken naar een goede plaats. Nergens hebben we zo'n unieke plek gevonden als hier op Wal cheren. In januari heb ik vier uur aan een stuk boven de dui nen van Zoutelande ge zweefd". Kundige vliegers kunnen volgens hem ook een behoor lijke hoogte bereiken. De wind moet dan zuidwest zijn en een matige tot krachtige snelheid hebben. Rlul: „Ik heb al een hoogte bereikt van tegen de honderd meter. Langzaam stijgend zat ik ineens tussen de meeuwen, die daar zeer ver baasd van opkeken. Krijsend maakten ze dat ze wegkwa men!! Als alles volgens plan verloopt, zullen de meeuwen wel aan zeilvliegers gaan wen nen. Er is een Walcherse club voor zeilvliegersin oprichting, waarvoor rond de vijftig men sen zich al hebben ingeschre ven. Dat was afgelopen vrij dagavond tijdens een informatie-avond in Koffies- hop St. John in de St. Janstraat in Middelburg. De eerste taak van de club is om toestemming te krijgen voor het gebruik van een ter rein in de duinen. Paul Beuk ers, die als secretaris en als in structeur de club door de eerste moeilijke periode heen zal gaan loodsen, is wat dat betreft hoopvol. „We hebben 't nog niet zwart op wit, maar het Waterschap Walcheren zal ons zeer waarschijnlijk een terrein geven. Het is voor het Water schap belangrijk dat het -als er iets op het terrein misloopt- de verantwoordelijke mensen te pakken kan krijgen. Dat is vrij gemakkelijk nu we een plaat selijke vereniging oprichten". De club wil het zeilvliegen toegankelijk maken voor een groot publiek. Iedereen met een beetje gevoel voor even wicht kan namelijk zeilvlie gen. Het besturen van het toe stel gebeurt met het lichaam, door het gewicht te verplaat sen. Er zijn toestellen waar je zittend en toestellen waar je horizontaal onder hangt. Wie zich de sensatie van het vliegen meester wil maken, kan voor tweehonderdvijftig gulden de grondbeginselen leren. Dat be tekent een avond theorie en twee dagen praktijklessen. Ie dereen boven de twaalf jaar kan er aan meedoen. Wie er meer over wil weten, kan aan staande vrijdagavond terecht in de Koffieshop St. John in de St. Janstraat in Middelburg. Om halfacht start er dan we derom een informatie-avond. DOMBURG - In juli vorig jaar opende de Stichting Zeeuws Biologisch Museum de eerste vaste expositie ruimte in de Oranjerie bij kasteel Westhove in Domburg. In de vier en een halve maand dat de Oranjerie open was, hebben 11.500 mensen de expositie bezocht. Vooral de maand juli bleek een topmaand te zijn met honderdvijftig bezoekers gemiddeld per dag. Deze gegevens staan in het jaarverslag van de stichting •over 1977, een jaar waarin de stichting ook met forse tegen slag te kampen heeft gehad. De Oranjerie is erg vochtig, mede omdat er geen verwarming in het gebouw is. Vorig jaar au gustus viel er zóveel regen, dat de goten het niet konden ver werken en overstroomd liepen. Het water stroomde langs de muren die door en door nat werden, ook aan de binnen kant. Het aan deze muur ten toongestelde natuurgebeuren moest verloren worden ver klaard en wegens schimmel vorming worden verwijdert.. Een gedeelte van de toege zegde subsidie heeft de stich ting in 1977 niet ontvangen. Dat gedeelte was bestemd voor de aanleg van verwarming in de Oranjerie en voor het op knappen van een tweede ruim te. De verwarming was nodig om de hoge luchtvochtigheid te verminderen en om in de win ter bezoekers te kunnen blijven ontvangen. Nu het geld uitbleef moest het bestuur de beslissing nemen de expositie ruimte in november te sluiten. Een sluiting die waarschijnlijk tot iuni zal gaan duren. De stichting hoopt wel dat de verwarming dit jaar aange legd kan worden. Het ligt ook in de bedoeling dat de tweede ruimte dit jaar gebruikt kan gaan worden. Deze ruimte is bedoeld als een lokaal voor films, lezingen en lessen. Scho lieren kunnen hier zo nodig ook zelf het een en ander uit pluizen, bij voorbeeld de in de omgeving gevonden planten determineren. In de komende zomer- en herfstmaanden zal er in de Oranjerie een expositie over de Oosterschelde te zien zijn. Daarnaast zullen er korter du rende tentoonstellingen te zien zijn, die aan minder omvat tende thema's gewijd zijn, zoals het „reewild in Zeeland".

Scheldebode | 1978 | | pagina 9