Denkt U wel eens aan de toekomst van ons milieu? Met deze vraag brachten wij U negen maanden lang in dit blad een pagina als deze. Gewijd aan al het schoons dat ons omringt en wijzend op de bedreigingen daarvan. De „natuur", ons „milieu" is een bijzonder ingewikkeld samenspel van krachten, een niet te ontwarren geheel van onderlinge beïnvloeding en afhankelijkheid. Het juiste resultaat daarvan is een evenwichtstoestand: het natuurlijk evenwicht. Maar een mechanisme, waarvan de raderen zo nauw ineengrijpen, kan gemakkelijk worden verstoord. Een verandering in één enkel onderdeel kan een verschuiving in het gehele milieu ten gevolge hebben. De kwetsbaarheid van het natuurlijk evenwicht is dus zeer groot. De mens heeft sinds zijn vroegste geschiedenis dat evenwicht verstoord. Aanvankelijk was hij daartoe wel gedwongen omdat de omringende natuur hem bedreigde. Maar is er veel veranderd? De mens van nu exploiteert de natuur ten eigen bate. Tegenwerkende krachten brengt hij onder controle, schadelijke wezens roeit hij uit. Daardoor veroorzaakt hij schoksituaties: hij verbreekt het natuurlijk evenwicht. En onze uiterst langzaam reagerende natuur krijgt niet meer de tijd zich te herstellen. De steeds verdergaande verstoring van het natuurlijk evenwicht leidt al snel tot een afname van onze natuurlijke reserves. En met de immer groeiende wereldbevolking is dat een uiterst bedenkelijke zaak. Bescherming van natuur, landschap en milieu is daarom een levensnoodzaak! We staan voor vraagstukken van maatschappelijke orde. Onze houding ten opzichte van schaarse natuurlijke hulpbronnen en het kwetsbare milieu moet fundamenteel veranderen. Moeilijk? Ja, want het gaat om een maatschappelijk vraagstuk op lange termijn. En de oplossing daarvan vergt veel tijd, veel verantwoordelijkheid, veel (vooral bestuurlijke) durf, uithoudingsvermogen, saamhorigheid en de bereidheid om een stap terug te doen. Het gaat echter bovenal om een bewustwordingsproces, waarin het zuinig omspringen met schaarse goederen centraal staat. Zoals de toekomstige energievoorziening (onder andere met betrekking tot economische bedrijvigheid en werkgelegenheid); de structuur van de landbouw (in een tijd waarin een gewetensvol beheer van het landschap zwaarder moet tellen dan het vergroten van de Europese melkplas of het afvloeien van tienduizenden boeren!); het gebruik van de (schaarse) ruimte enz. Nog maar al te vaak wordt de natuurbeschermer vanwege zijn waarschuwingen of zijn idealisme als een zwartkijker óf een overgecultiveerd mens beschouwd. Ons idealisme stoelt echter niet op nostalgische gedachten (zoals sommige critici willen doen geloven) maar op een bezorgdheid voor onze toekomst! Want het is erg belangrijk dat we ons allen bewust worden van de wankele positie van ons milieu, ook in onze provincie. Veel van onze waardevolle terreinen hebben al hun tol moeten betalen aan onze bevolkingsaanwas en de daaruit voortvloeiende ontwikkelingen. Uitbreidingen van woongebieden, industrie- en haventerreinen, vestiging van kerncentrales, aanleg van wegen en hoogspanningsleidingen, inpolderingen: het zijn vormen van ruimtelijke bedreigingen voor vele levensgemeenschappen, uiteindelijk ook voor die van de mens! En waar nog geen ruimtelijke bedreiging optreedt zijn weer andere niet minder bedenkelijke processen gaande, zoals de rationalisatie in de landbouw, met zijn intensieve onkruidbestrijding, herverkavelingen, kunstmatige grondwaterbeheersing en het gebruik van kunstmesten, insekten - verdelgingsmiddelen, enz. Andere biotopen verminderen weer op andere wijze in waarde. Denkt u maar eens aan het onttrekken van drinkwater aan de duinen, waardoor deze natuurgebieden uitdrogen en hun typische kruidenvegetatie grotendeels verliezen; de verontreiniging van lucht en water door stedelijke en industriële afvalstoffen, en de gevolgen van de massarecreatie. De storende en vernietigende greep van de mens op de natuur is veelzijdig. En nogmaals: de bescherming van natuur, landschap en milieu is daarom noodzakelijk. We kunnen niet tot in het oneindige voortgaan om een kortstondig of misschien wat langduriger materieel gewin natuurterreinen te herscheppen in een eenvormig landschap. We kunnen niet doorgaan zulke slechte beheerders te zijn van goederen van onschatbare waarde. Een goed beheerder neemt genoegen met het rendement van zijn beheersgoed. Aantasting van het beheersgoed betekent aantasting van het kapitaal. Bij de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming zijn 26 organisaties aangesloten die over de hiervoor genoemde zaken een uitgesproken mening hebben. Het Coördinatieorgaan zet zich in voor het principiële behoud en herstel van een rijk milieu in onze provincie. Tracht - onder aandraging van alternatieven en zonder blind te zijn voor de „vooruitgang" - invloed uit te oefenen op overheidsbeslissingen. Daarvoor worden bestemmingsplannen, aanvragen voor ontgrondingen; tracés van wegen, hoogspannings- en pijpleidingen; ruilverkavelingsplannen, enz. nauwlettend bekeken op hun negatieve invloed op het natuur- en landschapsbeeld. Natuurwetenschappelijke inventarisaties worden gestimuleerd, ondersteund of zelf uitgevoerd. Afhankelijk van de problematiek schakelt het Coördinatieorgaan de het meest in aanmerking komende organisatie(s) of deskundige(n) in voor het bereiken van het gestelde doel: een effectieve bescherming van natuur, landschap en milieu. Ook vindt regelmatig overleg plaats met overheids- en particuliere instanties en is het Coördinatieorgaan vertegenwoordigd in vele adviescommissies van provincie en gemeenten. IS HET MILIEU U WAT WAARD De zojuist genoemde werkzaamheden vergen veel tijd, inzet en geld. Die tijd wordt voor een groot deel ingebracht door de vele vrijwilligers die het Coördinatieorgaan bijstaan. Het werk wordt gecoördineerd door een vaste kracht: de coördinator. Mede dank zij een subsidie van de provincie Zeeland is het Coördinatieorgaan in staat al dit werk te doen. Er kan echter méér gedaan worden. Maar daarvoor is Uw steun nodig. U kunt blijk geven van uw zorg voor het milieu, voor het leefbaar houden van onze mooie provincie, door begunstiger van het Coördinatieorgaan te worden. Kosten van het donateurschap? 15,-per jaar (maar méér mag ook! En: de bijdragen zijn aftrekbaar voor loon-, inkomsten- en successiebelasting!). Voor dat bedrag blijft U bovendien door middel van een kwartaalperiodiek op de hoogte van het Zeeuwse natuur- en milieugebeuren. Ook U bent onderdeel van het milieu, het gaat daarom ook U aan! Vul onderstaande bon in: 't Is een kleine moeite voor een belangrijke zaak! J|.r,.r Ja. ik voel me betrokken bij het Zeeuwse milieugebeuren en wil daarom het Coördinatieorgaan als begunstiger steunen. Mijn naam en adres luiden: (handtekening) Doe bon in enveloppe en adresseer als volgt: Zeeuws Coordmatieorgaan, Antwoordnummer 151. 4460 WB Goes (Een postzegel is niet nodig, die betalen wij voor u!) Foto: Emile Waagenaar Hudsonstraat 3a, Breda te). 076-136682 Copyright 78

Scheldebode | 1978 | | pagina 13