ENQUÊTE INITIATIEFGROEP OPENBAAR VERVOER: Jeugdtheater Abrakadabra treedt op in De Zwaan Hoge opbrengst „Delen met Deal RUITER SMURFJES GRAMM STRIPS GRATIS Vergadering wijk- vereniging Klarenbeek ƒ1.95 Gevonden voorwerpen Filmhuis: ,,Een krank zinnige nacht" Nieuw-en St. Joosland wil openbare telefooncel 9. CASSETTES UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 319.345 EX. WOENSDAG 8 MAART 1978 - 28e JAARGANG Wachthuisje wordt opgeknapt Subsidie Totaalplan Tijdens de boekenweek bij aankoop van 17,50 aan boeken het boekje „overkomst drin gend gewenst", van Marnix Gijssen. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 MIDDELBURG - De nog jonge Wijkvereniging Klaren beek houdt maandag 13 maart een openbare vergadering in de Stedelijke Scholengemeen schap aan de Churchill-laan. Op de vergadering komen statuten en huishoudelijk reg lement aan de orde. Bovendien ligt het in de bedoeling een voorzitter, secretaris en pen ningmeester te kiezen Wijk bewoners kunnen tot vlak voor de vergadering nog kandida ten voor de functies opgeven bij mevrouw A.H. Vleugel, T. Brandsmakwartièr 39, tel 15749. De vergadering is be langrijk voor alle inwoners van Klarenbeek plus die van de Nadorstweg, de Noordsingel en Seislaan en omstreken. Ak- tieve leden van de wijkvereni ging hopen daaom zoveel mo gelijk bewonders aanstaande maandagavond te mogen ver welkomen. Verfijnde tafelsfeer Lange Deltl 50 - Tel 01180-13221 - Middelburg KWALITEIT - SERVICE - GARANTIE VLISSINGEN - De actie „Delen met Deal" is nu bijna afgerond. Een enkele gift druppelt nog binnen, maar veel zal dat niet meer zijn. Intussen heeft het ac tiecomité een begroting op gemaakt en geconstateerd, dat de Vlissingse bevolking in totaal F55. 011,99 heeft opgebracht. Daarbij komt nog de f 25.000, die de ge meente Vlissingen heeft ge schonken. De onkosten vanp de hele actie, waarbij ook de slotavond in de Sporthal is inbegrepen, bedragen tot nu toe slechts f 188,80. Verdeeld over verschillende categoriën ziet de opbrengst er als volgt uit: Straat- en huiscollecte: 13.365,32 Bedrijven 18.245,72, Sportclubs 4.578,78, Culturele en andere vereni gingen 5.131,30, Particuliere giften 998,-, Scholen 1.300,-, Slotavond (stands en loting) 11.392,87, Van dit bedrag is inmiddels 54.000,- overgemaakt naar The Chairman Deal-Vlissingen Committee, Mr. A. Gregory. Eind maart hoopt men de rest naar Engeland te kunnen stu ren. Het geld zal besteed wor den om persoonlijke nood te lenigen. Voorzitter van het actieco mité P. Bikker: „Het is niet de bedoeling, dat Deal met het geld b.v. zijn stadhuis gaat op schilderen. In de wijk, die het ergst door de overstroming is getroffen wonen nogal veel be jaarden. Met onze gift zullen zij deze mensen nu wat kunnen helpen, zodat ze hun huisje weer kunnen opknappen met een nieuw vloerkleed o.i.d" slechts Zie onze advertentie elders in dit blad de Stripwinkel Meer dan helft Middelburgers zou vaker met de bus willen Gelukkig vrienden, kun nen we af en toe weer gewoon even zonder jas naar buiten lopen en eens diep ademha len, zonder in elkaar te krim pen van kou en nattigheid. Wat er ook nog gebeurt, dat beetje voorjaar hebben we in ieder geval al binnen. Gek toch, datje elk jaar weer bent vergeten hoe dat is. Aan de andere kant ook wel lekker, de verrassing is des te groter. Toch wil ik nog even terug naar het korte wintertje met sneeuw en ijs dat we net ach ter de rug hebben. Want deze week praatte ik met een man, die voor het eerst sinds zes jaar met zijn kinderen weer naar het ijs kon. Een man die zijn best doet om zijn kinde ren zoveel mogelijk goeie Zeeuwse gebruiken mee te geven. Gewoon omdat hij van Zeeland houdt. En dus praat hij met zijn kinderen bij voorbeeld ook in dialect. „Maar ik ben verschrokken" vertelde hij me. „Mijn kinde ren wisten gewoon allerlei Zeeuwse woorden niet meer, die voor mij met ijs en winter te maken hebben. Ze hadden het over schaatsen en voor mij is het altijd nog schesse rieë". „Bugertje spele", voor ons een spel dat begon, zo gauw d'r maar een beetje ijs lag, kennen ze helemaal niet meer. En dan hadden ze het ook nog steeds over een wak; een „windgat" of „bietgat", kenden ze helemaal niet meer". Nou hebben we gelukkig altijd nog het Zeeuws woor denboek. Maar Zeeuws op papier is altijd nog heel wat anders dan Zeeuws in de mond. Wat doen we eraan om het Zeeuws levend te houden. Wat kunnen we doen?, vroeg deze man zich af en ik vraag het met hem. Zo vraag ik me ook af wat er gedaan kan worden voor de bejaarden, die eigenlijk niet meer zelfstandig kunnen wonen, maar dat toch doen, omdat ze niet uit hun dorp weg willen, waar ze meestal hun hele leven hebben ge woond. De stichting Opbouw West-Zuid-Beveland heeft in zeven dorpen met bejaarden over allerhande zaken ge praat. En steeds weer kwam naar voren dat verschillen den van hen wel naar een be jaardenhuis zouden gaan, als het op het eigen dorp stond. Ik kan me dat heel goed voor stellen. Het is goed, dat we dat weer eens uit de mond van de bejaarden zelf horen. Na het verzet destijds in het bejaardenhuis in Wemel- dinge (de bewoners wilden toen niet naar Kapelle) is het nogal stil geworden rond dat vraagstuk. De stichting Op bouw gaat zich in de ko mende tijd nog uitgebreid met de bejaarden in Borsele bezighouden. Een prima zaak, waar de andere ge meenten wellicht ook nog wat van mee kunnen nemen. Ja en dan is er nog iets waar we wel wat aan kunnen doen. Het ziet er naar uit dat in de komende tijd het dorp stoneel, om het zo maar te noemen, weer nieuw leven ingeblazen wordt. De laatste jaren is er nogal de klad ge komen in die avonden, die over het algemeen toch een hele goeie manier bleken te zijn om de bewoners van een dorp bij elkaar te brengen. Dezelfde stichting Opbouw waar ik het net over had, wil ook daar meer aan gaan doen. Zo kunnen zaterdag zowel de bewoners van Heinkens- zand als die van Lewedorp naar een toneelstuk in eigen dorp. En er komen voorstel lingen van verschillende groepen, in nog meer dorpen. Zoals ik al zei, we kunnen daar in ieder geval wat aan gaan doen. Hoe meer mensen naar zo'n avond gaan, hoe meer zin de spelers zullen hebben om door te gaan. Wie nog wel eens in de gelegen heid is om zulke toneelavon den te bezoeken, weet hoe ge zellig het kan zijn en hoeveel plezier je kunt hebben. Ook al wordt er dan niet be roepsmatig „geacteerd". Misschien juist daarom, ARJAON SOUBURG-In De Zwaan in Oost Souburg treedt zaterdag 11 maart van 15.00 uur af de Engelse groep „Abrakadabra" op. Dit mobiele jeugdtheater heeft al heel wat voorstellingen in Europa en Amerika achter de rug, waarbij de plaats waar gespeeld werd varieerde van een park tot een schoollokaal of kleine theater. Elke voor stelling is een verzameling van ideeën, verhalen en gebeurte nissen, die tot leven komen door het samenspel van clowns, poppen en publiek. Organisatie Jeugd en Muziek. Toegong f 1.50. VLISSINGEN - Op het poli tiebureau te Vlissingen zijn gedeponeerd of aangegeven: In de periode van 228281978 t/m 18381978: rekenmachine (zak formaat), rode benzinedop van auto, dameshorloge met stalen armband (schakels), rode her enportemonnee met inhoud, diverse sleutels. MIDDELBURG - Er blijkt in Middelburg grote be hoefte aan een stadsbus te bestaan: meer dan de helft van de Middelburgse bevolking (55 procent) zou vaker met de bus gaan als er betere busverbindingen zouden zijn. 36 Procent zou dat niet doen. In de vier noordelijkste wijken van Middelburg, 't Zand, Griffioen, Klarenbeek en Nieuw-Middelburg, blijkt de meeste behoefte aan open baar vervoer te bestaan. Zestig procent van de Middelbur gers die „ergens naar toe gaan", blijkt als doel het centrum van de stad te hebben. De helft daarvan, dus dertig pro cent, heeft als bestemming de Markt. MIDDELBURG - „Een krankzinnige nacht" heet de film van regisseur Feranc Kar- dos, die deze week in het Film huis van Jeugd en Muziek draait. Kardos laat zich in deze film inspireren door „De inspecteur-generaal" van Go gol, maar geeft er wel een eige ntijdse draai aan. Het is een zwarte comedie geworden met vaart gespeeld en met ferme trappen tegen „het bestel". Twee mannen komen kort voor sluitingstijd een kruideniers winkel binnen en gaan als staatsinspecteurs alles in de zaak controleren. Daar mani pulaties van kruidenier en per soneel blijken er in de kelder enorme overschotten te liggen. De situatie verandert steeds in meer absurde toestanden, waar tenslotte de vrouw van de kruidenier een einde aan maakt. Zij weet de inspecteurs uit te schakelen, maar eist dat alles verder klopt en de voor raden worden verbrand. Woensdag 8 maart in De Zwaan in Souburg, vrijdag 10 maart in Het Kuiperspoortt- heater in Middelburg en zater dag 11 maart in de Villa in Goes. Alle voorstellingen be ginnen om 20.30 uur. Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND In de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b als U ons blad met regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910. Dit zijn enkele van de con clusies die de enquête van de initiatiefgroep Openbaar Ver voer Middelburg heeft opgele verd. De enquête werd vorig jaar november gehouden, toen de initiatiefgroep op twee woensdagen een gratis stads bus door Middelburg liet rijden. De initiatiefgroep en vrijwilligers hebben tien pro cent van de Middelburgse be volking van tien jaar en ouder ondervraagd. Zes procent van hen heeft meegedaan, wat een goed resultaat mag heten. De enquête kan, volgens de regels die er voor gelden, representa tief geacht worden voor de ge hele Middelburgse bevolking. In de vier noordelijke wijken blijft het aantal busreizigers duidelijk achter bij de andere wijken. Vanuit deze wijken gaan tweemaal zoveel mensen te voet naar de stad dan vanuit andere wijken. Dit heeft te maken met de loopafstand tot een halte. In Dauweldaele, waar de loopafstand tot een halte nergens meer is dan drie honderd meter, blijkt men drie- a viermaal zoveel van de bus gebruik te maken als in 't Zand en Klarenbeek. De en quête levert de merkwaardige uitkomst op dat in Dauwen- daele, maar ook in Stromen- wijk en Zuid - waar redelijke busverbindingen zijn - zelfs 62 procent van de mensen vaker de bus zou nemen bij een be tere busverbinding. Dat is meer dan in de noordelijke wijken, waar de busverbindin gen veel slechter zijn. Genoemd is al dat de meeste mensen die zich verplaatsen, naar het centrum gaan. De in itiatiefgroep constateerde dat een belangrijke groep zich ook van één wijk naar de andere verplaatst. Met name inwoners van Zuid en Dauwendaele OOSTKAPELLE - Het wachthuisje voor buspassa giers bij de N. h. kerk in Oos- tkapelle krijgt een betere toe komst. De gemeente Domburg heeft het plan om een krediet van rond de 15.700 uit te trek ken voor de aankoop en het opknappen van het huisje. Het optrekje is nu nog eigen dom van de N. h. kerk, maar de grond eronder behoort aan de gemeente. De kerk kan en wil zo langzamerhand de hoge re paratiekosten niet meer beta len en was eigenlijk van plan het gebouwtje te slopen, voor zover dat nog niet door balda dige jeugd is gedaan. De ge meente vindt echter dat het huisje karakteristiek is voor de omgeving en bovendien nuttig voor de buspassagiers. Voor het symbolische bedrag van 100,- is de kerkvoogdij be reid het huisje te verkopen. WOONT U IN DIT GEBIED MIDDELBURG - De wijk vereniging van Nieuw- en St.- Joosland heeft een verzoek ge richt tot het distictskantoor van de PTT in Breda voor het plaatsen van een telefooncel. Dit verzoek wordt door de ge meente Middelburg onder steund. Op het ogenblik kunnen in woners alleen tijdens de ope ningsuren telefoneren vanuit de openbare telefoon in de Sparwinkel. De wijkvereni ging vindt het daarom erg be langrijk dat er een telefooncel komt. De gemeente Middel burg is het daar mee eens en probeert al enkele jaren bij de PTT gehoor voor dit probleem te krijgen. Tot nu toe zonder resultaat. gaan vaak naar Klarenbeek en de Stromenwijk. Tenslotte blijkt uit de enquête dat er in Middelburg nog veel gefietst wordt: zestig procent van alle ondervraagden reist per fiets. Als de busverbindingen beter waren zou 88 procent van de mensen in bejaardentehui zen meer van de bus gebruik maken. De initiatiefgroep heeft nog niet alle gegevens die de enquête heêft opgeleverd op een rijtje gezet. Zo is de groep zelfstandig wonende ouderen er nog niet uitgelicht. Waar schijnlijk zullen in april wel alle resultaten bekend zijn. Het is de bedoeling dat de resulta ten bekendgemaakt worden aan buurtbewoners in de ver schillende Middelburgse wijken. Dit gebeurt via bijeen komsten die door de wijkvere- nigingen worden belegd. Het rapport met de enquête resultaten gaat ook zijn het gemeentebestuur, dat op deze manier gratis haar voordeel kan doen met deze grote hoe veelheid informatiemateriaal. Kees van den Pol, lid van de initiatiefgroep: „Wij hopen dat de gemeente gebruik zal maken van die gegevens. Maar het is een onderzoek dat eigen lijk door de gemeente moet worden uitgevoerd. Wij heb ben dan ook subsidie op het onderzoek aangevraagd. Tot nu toe heeft de gemeente daar nog niet op gereageerd". De initiatiefgroep Openbaar Vervoer gaat ervan uit dat een stadsbusdienst alleen kans van slagen heeft, als er een totaal plan komt voor de hele stad. Middelburg maakt kans op een stadsbus als de gemeente met een goed plan komt voor verbetering van het openbaar vervoer in Middelburg. Het rijk is dan bereid er geld in te stoppen. De gemeenteraad die eerst een motie aannam om een dergelijk plan te maken, kwam daar in een latere gemeente raadsvergadering op terug, zodat een stadsbus in Middel burg niet op korte termijn te verwachten is. De initiatiefgroep gaat er echter van uit dat een aparte stadsbusdienst in Middelburg in een behoefte voorziet, zoals ook uit de enquête blijkt. Vol gens de initiatiefgroep zouden twee kleine stadsbussen met ongeveer dertig plaatsen in de behoefte kunnen voorzien als de bussen een half uur dienst onderhouden. De gemiddelde afstand tot een halte mag niet meer zijn dan driehonderd me ter, meent de initiatiefgroep. De bus zou vlak bij de Markt moeten kunnen komen, omdat daar de bestemming van de meeste mensen ligt. Bovendien zou bij elk bejaardenhuis een halte moeten komen. De bus zou ook verschillende wijken met elkaar moeten ver binden, zoals Zuid en Dau wendaele met Klarenbeek en de Stromenwijk. Het bestaande streekvervoer kan Stromenwijk en Zuid be dienen, maar dan moet wel meer door de wijk gereden worden, aldus de initiatief groep. k*

Scheldebode | 1978 | | pagina 1