Ouderen zijn nog steeds een vergeten groep maar dat is hun eigen schuld Wat kunt u doen in Middelburg? DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 MAART 1978 Bachten Komme Denkbeelden van en over ouderen zijn aan 't veranderen Een groep van 1.400.000 Nederlanders is ouder dan vij fenzestig jaar. Een grote groep die nog steeds niet de aan dacht krijgt die ze verdient al is er de laatste jaren veel aan 't veranderen. Dat blijkt onder meer uit de mogelijkheden die de dienstencentra in Middelburg en Vlissingen de ou dere inwoners bieden. Vorige week werden in een artikel een aantal aktiviteiten van het Middelburgse dienstencen trum Schuttershof genoemd. Maar er is meer te doen, onder meer in de verschillende wijkposten. Op deze pagina staat wat en waar. Ook in Vlissingen hoeven ouderen zich niet te vervelen, zoals uit een ander artikel op deze pagina blijkt. De 69-jarige energieke Middelburger A. Grootjans vertelt wat er allemaal ten goede is veranderd voor de bejaarden. Maar ook wat er volgens hem nog zou moeten veranderen in de dankjewel-alstublieft-positie van de ou dere mens. „Niemand ontkomt eraan,dat hij ooit oud zal worden en dat is een normale zaak. 't Is ook niet erg als je er mee leert te leven. Ik kan de tuin niet meer zo spitten als toen ik twintig was, maar ik doe het nog steeds". „Iedereen vangt 't ouder worden weer anders op. Zo kan een man buiten op een bank dik tevreden zijn pijpje roken en verder helemaal niets doen, althans met zijn handen. In zijn koppie kan intussen heel wat omgaan". „Anderen denken: moet 't leven nu zo eindigen? Is dat nou alles? En zo heb je ze in alle soorten en maten. 1.400.000 Nederlanders zijn boven de vijfènzestig en 't enige dat ze gemeen hebben, is het feit dat ze oud zijn, in leeftijd dan. Verder zijn ze zo verschillend als elke groep Nederlanders maar zijn kan. Er zitten metse laars onder, artsen, boeren en ministers". In de gespreksgroep (er zijn er drie in Middelburg) praat Grootjans met de deelnemers over de problemen die het ouder worden met zich meeb rengt. Over de plotselinge overgang van werken naar niet-werken, bijvoorbeeld. In vergelijking met vroeger is er echter veel veranderd. „Ik herinner me nog uit verhalen van mijn grootmoeder hoe het er vroeger aan toe ging met de oudjes. Mijn grootmoeder woonde in de Spanjaardstraat en was erg arm. Ze kreeg elke week een gulden van de ar menzorg. Daar kreeg ze ook een penning bij die ze elke week in de kerk moest afgeven. Als dat niet gebeurde wist de kerk onmiddellijk dat je niet was geweest. Dan kwam er een ouderling op bezoek om reken schap over het verzuim te vra gen. Dat overkwam ook mijn grootmoeder. De ouderling dreigde de gulden die ze kreeg, in te houden, als ze niet naar de kerk zou gaan. Een oom van me is toen zo kwaad geworden, dat hij dreigde die ouderling van de trap af te schoppen, als hij niet heel rap vrijwillig zou ver trekken. Mijn oom heeft toen dat geld voor zijn moeder bij een weten te schrapen; ze had de armenzorg niet meer nodig. Dergelijke toestanden behoren sinds het invoeren van de AOW voorgoed tot het verleden, ge lukkig. Het gaat nu nog om de emancipatie van de ouderen, het krijgen van een gerespec teerde plaats in de samenle ving". A. Grootjans. MIDDELBURG - Termen als „ouden van dagen" en „bejaarden" zullen binnen niet al te lange tijd tot het verleden behoren. Zo gaat de Algemene Bejaardenbond straks Bond voor Ouderen heten en wordt de term bejaar den ook bij de verschillende dienstencentra geschrapt. Die naamsverandering is een van de gevolgen van de bewust wording van de oudere Nederlanders. Met de term bejaar den wordt een groep mensen bedoeld die niet meer „mee doet", terwijl met de term ouderen iedereen van boven de vijftig bedoeld kan zijn, al of niet actief. Een van de mensen die er aan werken om de „vergeten groep" uit het vergeetboek te halen is de negenenzestigjarige Middelburger A. Grootjans. Hij was vroeger arbeider bij de Walcherse Betoncentrale, nu zet hij zich in voor de belangen van de oudere Middelburgers, onder meer via de bond en ook via een gespreksgroep voor ouderen. „Ouderen zijn nog steeds een vergeten groep, maar dat is grotendeels hun eigen schuld", meent Groot jans. „Jongeren hebben nog il lusies, ze hebben nog een leven voor zich. Ouderen niet. Als je eenmaal boven de vijftig bent ga je aftakelen. Velen hebben dan niet meer de lust om voor hun eigen belangen op te ko men; ze worden een vergeten groep. Want als je zelf niet voor je eigen belangen opkomt, ge beurt er niets, 't Gebeurt ook veel dat de mensen tegen een „oudje" zeggen: zal ik even de boodschappen voor je doen? Zal ik even voor je afwassen? enzovoorts". „Deze betutteling bevordert de onzelfstandigheid van de ouderen, 't Is gewoon de ma nier waarop de mensen naar ze kijken. Die betutteling moeten wij als ouderen gewoon niet nemen", vindt Grootjans. Maar ook over de mogelijk heden die de derde leeftijd hen biedt. In de groep kunnen men sen vanaf hun vijftigste jaar meepraten. Grootjans: „Je hoeft als je vijfenzestig bent niet op 'n stoel te gaan zitten. Er kan ge noeg gedaan worden. Vooral de laatste tijd zijn er steeds meer mogelijkheden. De ge spreksgroepen zullen in de toekomst ook met jongere mensen gaan draaien. We den ken eraan om middelbare scho lieren te vragen. Wij ouderen zijn altijd als groep bij elkaar. 't Wordt tijd dat we eens uit onze geïsoleerde positie ko men", zegt Grootjans. Hij vindt het bejaardenvraagstuk een toch wel erg moeilijk op te lossen vraagstuk. „Bejaardenhuizen staan bij voorbeeld altijd aan de rand van de stad, aan de rand van de samenleving, zoals ook be jaarden aan de rand van de samenleving moeten bestaan. Bij dergelijek beslissingen hebben oudere mensen niets meer in te brengen, terwijl het hen wel aangaat. De beslissin gen worden altijd genomen door mensen die niet bejaard zijn. We moeten er naar toe dat wij zelf onze eigen zaken gaan oplossen". MIDDELBURG - Duizend tot twaalfhonderd Middelbur gers van boven de vijfenzestig doen mee aan de activiteiten van de Stichting Welzijn voor Ouderen. Dat beteent een kwart van het totaal aantal 65-plussers in Middelburg. Veel mensen zijn nog niet op de hoogte van de mogelijkheden die de Stichting biedt. Daarom zijn alle activiteiten en clubs door de stichting op 'n rijtje gezet in een brochure die voor iedereen gratis verkrijgbaar is in het Dienstencentrum Schut tershof. Wat de activiteiten be treft, is de leeftijdsgrens van vijfenzestig al lang verlaten: Ook jongeren kunnen er aan meedoen. In Middelburg draaien een hele serie open clubs voor ouderen. Dit zijn al gemene groepen die zelf hun eigen programma maken. Deze clubs draaien in de volgende ijken: Stromenwijk/'t Zand in de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat, elke dinsdagmiddag van twee tot vijf. Magistraatwijk in wijk- gebouw Zuiderbaken op dins dagmiddag van twee tot vijf. Sint Laurens in wijkgebouw van Citterstraat iedere dins dag en donderdag van twee tot vijf. Als er voldoende belang stelling is kunnen er in 't Zand en Dauwendaele ook open clubs worden opgezet. Wie zijn scheppende gaven wil (her)ontdekken kan op maandag- en woensdagmor gen in de Kuiperspoort terecht. Onder deskundige leiding zijn hier een aantal clubs bezig met tekenen, schilderen, boetseren, pottenbakken, wandkleden maken, lino-snijden, weven, houtbewerken, enzovoorts, enzovoorts. Er is nog meer mo gelijk in de Kuiperspoortclubs, afhankelijk van de wens van de deelnemers. Wie er eens 'n kijkje wil nemen: de ingang is via de Hagepreekgang. Voor ouderen die de spieren een bee tje soepel willen houden, zijn er bewegingslessen en volks dansclubs. De bewegingsles sen worden gegeven in „het Schuttershof" op dinsdagmor gen, in het Dorpshuis van Nieuw- en St.-Joosland op woensdagmiddag, in de Oos tkerkwijk in het gymlokaal aan de Rotterdamse Kaai op vrijdagmiddag, in het wijkge- u doen in Er worden regelmatig nieuwe dingen op touw gezet. Zo is dit jaar begonnen met ge spreksgroepen voor ouderen. In deze groepen wordt gepraat over allerléi onderwerpen die met het ouder worden te maken hebben. Enkele oude ren hebben gevraagd of het mogelijk was een cursus te starten met de opzet meer van muziek te leren genieten. Dit is nog niet begonnen, maar zodra Wat kimt VLISSINGEN - Ook in Vlis singen is een Stichting Welzijn voor Ouderen werkzaam. De stichting geeft elk kwartaal een contactblad uit voor ou dere inwoners van de gemeente Vlissingen. In dit blad kunnen zij lezen wat er zoal te doen is in de twee Vlissingse diensten centra. Het dienstencentrum Bach- ten Reede aan de Vredehoflaan is elke dag van negen tot half- vijf open. Vaste bezoekers zijn daar op maandagmiddag het zangkoor, op dinsdag de bil jartvereniging, de bridgeclub en de creatieve groep, op woensdag biljartles, puzzelt- heek, bewegingsleer, sjoelen en schaken en dammen, op donderdag de biljartvereni ging, de creatieve groep en de bibliotheek, en op vrijdag volksdansen. Nieuwe deelne mers bij bovenstaande activi teiten zijn welkom. Daarnaast organiseert Bachten Reede steeds ontspannende avondjes. Zo zal op dinsdagavond 21 maart het Volksdanstheater Vranje optreden. Ouderen uit de wijk Paauwenburg kunnen voor een groot deel van bo venstaande activiteiten te recht in het wijkcentrum Open Hof. Het dienstencentrum Bach ten Komme aan de Badhuis straat is dagelijks voor de so ciëteit geopend van halftwee tot vijf uur. Daarnaast spelen zich er de volgende activiteiten af. Op maandag houdt de zang vereniging Zanglust er repeti tie. Op dinsdag is er gelegen heid tot biljarten en is er gym nastiek. Liefhebbers van volksdansen kunnen woens dagmiddag in het dienstencen trum terecht. Donderdag kan men er bridge spelen of biljart- les nemen en op vrijdagmiddag oefenen enkele dames zich in handvaardigheid, zoals bijv. macramé. Ook worden steeds grotere evenementen georga niseerd, zoals de vorige maand afgesloten „Walcherse Spe len". Voor inlichtingen kunt u te recht bij de leider van het dien stencentrum L. Braet, tel. 16420. bouw Zuiderbaken in de Magi straatwijk op dinsdagmiddag, in het Groene Kruisgebouw in sint Laurens op donderdag. De volksdansclubs doen allerlei „vreemde" dansen als Roe meense, Israëlische en Joegos lavische dansen. Dit gebeurt wekelijks in het Schuttershof, de hal van de Ontmoetingskerk in de Stromenwijk, het dorps huis van Nieuw- en Sint Joos- land, de Vergulde Baars in 't Zand en in het Ontmoetings centrum Dauwendaele. er genoeg deelnemers zijn, kan zo iets door de stichting opge zet worden. Andere mogeijk- heden zijn: Cursus eenvoudig Engels, een fotoclub, zwem men. Wie zich voor deze of al bestaande clubs en bezigheden wil opgeven, kan terecht bij mevrouw Ph.L. de Groot, tel. 27537 of bij bejaardenconsu lent J.W. Eising, tel. 27427. Vlissingen? Belangstellenden kunnen voor inlichtingen bellen naar de leider van Bachten Reede, P. J. van Hacken. Zijn telefoon nummer is 12706.

Scheldebode | 1978 | | pagina 11