ENWB mengt zich in discussie over verkeers situatie in Middelburg J Florddo Chileense muurschildering Fiësta-bruids- mode in Middelburg Zaken- flitsen Johnny the Selfkicker in Mid- gard Winter- concert Bram Beekman STICHTING EUROPA KINDERHULP ZOEKT Filmhuis TR0SANJERS 3.95 AZALEA5.75 Schrijvende lezers „Bully Wee" in Vestzak Bij u thuis leeft 't ROODSTENEN POTTEN Q jg Comité zoekt collectanten - De Stichting Europa Kinderhulp is weer op zoek naar gast ..luders om vele kinderen een vakantie in Nederland te kunnen bezorgen deze zomer. Kinderen uit verschillende lan den. Uit sociaal zwak kere gezinnen. Kinde ren uit tehuizen of kin deren uit onvolledige gezinnen", enzovoorts, enzovoorts. In 1977 namen 2400 Nederlan ders het op zich om enige tijd een gast in huis te nemen. „De enige eis die de stich ting eigenlijk stelt is dat het een normaal functionerend gezin is", vertelt mevrouw Meijer uit Goedereede, zij is transportsecreta resse voor de regio Zee land. v/-hm wucwauMu zó l-fcbi-iUAHl iy/ö. MIDDELBURG - De ENWB (Eerste enige echte Neder landse Wielrijders Bond) heeft zich in de discussie over de toekomstige Middelburgse verekeerssituatie gemengd. In een reactie op de plannen van de Verkeersbelangengroep Middelburg zegt de ENWB de gedachte om het doorgaand verkeer uit de binnenstad te weren sympathiek te vinden. Het aanleggen van een rondwegstelsel ziet de bond echter niet zo zitten. De ENWB is een bond die de belangen van de negen miljoen fietsers die ons land rijk is, wil behartigen en dan vooral daar waar de fietser in de knel komt. Binnen niet al te lange tijd komt het rapport „Fietsen in Middelburg" uit. De bond geeft daarin haar ideeën over de gewenste verkeerssituatie in Middelburg. Vooruitlopend op het rapport maakt de ENWB nu enkele opmerkingen over het pas geleden bekend geworden plan van de Ver keersbelangengroep Middel burg. De bond is het met de uit gangspunten van de verkeers belangengroep eens: vermin dering van de verkeersopstop pingen, een vlotte en veilige afwikkeling van het fiets- en bromfietsverkeer, doorstro ming van het openbaar vervoer en vermindering van de ver- keershinder in woon- en wer komgeving. Over de manier waarop dit bereikt moet wor den heeft de fietsbond een an dere mening dan de belange ngroep. De ENWB vindt dat er meer nadruk gelegd moet wor den op beperking van het au togebruik, terwijl het lang zaam verkeer en het openbaar verkeer sterk bevorderd moe ten worden. Volgens de ENWB gaat de verkeersbelange ngroep te veel uit van de letter lijke en figuurlijke voorrang van de auto, zoals blijkt uit de noodzakelijk geachte rond weg. De bond schrijft: „De ENWB verwerpt de gedachte dat de aanleg van rondwegen het ver- blijfsmilieu in binnenstad en woonwijken zou verbeteren. Immers, de plaats van her komst en de bestemming van de auto's liggen niet op de rondwegen. Rondwegen zullen dan ook nauwelijks een ver mindering van het verkeer in woonwijken en binnenstad tot stand brengen. Veeleer zal nieuw verkeer worden opge wekt. Wordt een rondweg aan gelegd, dan betekent dit eerst waarschijnlijk een „leger" worden van de tangent. Dit zal echter slechts kort duren: en omdat ze korter is, zal ze weer verkeer aantrekken. We zijn bang in een spiraalbeweging terecht te komen: meer wegen, opffering landschap enz. De ENWB wil de aanleg van au towegen staken en geen weg-, verbredingen meer uitvoeren, behalve daar waar de ver keersveiligheid nadrukkelijk in het geding is". De bestaande verkeers ruimte zou volgens de bond herverdeeld moeten worden. VLISSINGEN - Een be kende groep uit het Britse folkcircuit komt vrijdag, 24 februari, naar het Vlissingse Vestzaktheater. Bully Wee speelt traditionele songs en tunes uit Schotland en Ierland. De groep is o.a. al opgetre den op het Cambridgefestival en op de festivals van Norwich, Londen en Bracknell. Bully Wee heeft ook een aantal suc cesvolle tournees door België, Zwitserland, Duitsland en Frankrijk gemaakt. Kaarten voor deze avond, die om 20.30 uur begint, zijn in voorverkoop k 5,- verkrijg baar bij het Welzijnscentrum Bachten Komme en van 20.00 uur af aan de zaal. MIDDELBURG - In het Filmhuis van Jeugd en Muziek draait deze week „Der Starke Ferdinand" van Alexander Kluge. Ferdinand is de chef van een veiligheidsdienst bij een groot industrieel bedrijf. Hij is een maniak en door zijn niets of niemand ontziende beveili gingsmaatregelen belemmert hij de produktie en h'et privéle- ven van de directie. Uiteinde lijk wordt hij ontslagen. Om zijn vakmanschap te bewijzen en de gaten in b.v. de veilig heidsvoorziening van een mi nister aan te tonen, wil hij ra kelings langs het hoofd van de minister schieten. Helaas draait deze net zijn hoofd om.... In De Zwaan in Souburg op woensdag 22 februari. In het Kuiperspoorttheater op vrij dag 24 februari. In De Villa in Goes op zaterdag 25 februari. Alle voorstellingen beginnen om 20.30 uur. De auto zou dan minder ruimte moeten krijgen ten gunste van het langzame verkeer en het openbaar vervoer. De verkeersbelangengroep wil de stad in verschillende sectoren indelen, sectoren die bereikbaar zijn via aan- en af- voerstraten. De ENWB vindt dit op zichzelf geen onlogische gedachte, omdat tenslotte het doorgaand autoverkeer ge weerd moet worden. De bond vreest echter dat de aan- en afvoerstraten direct al filestraten zullen worden. „De verkeersoverlast in deze stra ten zal ons inziens nog vele malen groter zijn dan de over last die nu bijvoorbeeld de ka&ien kennen. Verschuiven van de problemen is voor ons niet aanvaardbaar. Het is zowel de kool als de geit willen sparen", schrijft de ENWB. Zij vindt overigens wel dat dit sec torenplan nadere uitwerking verdient. De wielrijdersbond rekent erop dat haar reactie door de verkeersbelange ngroep behandeld zal worden en een bijdrage aan de discus sie zal betekenen. Groot assortiment Veilingvers Bloemgoed VHssingen, Walstraat 90 Middelburg, Lange Delft 99 MIDDELBURG - Op de schrijversavond aanstaande vrijdag in Midgard is deze keer de schrijver/dichter Johnny van Doorn, alias Johnny the Selfkicker, te gast. Van Doorn dankt zijn grote faam aan zijn voordrachts kunst. Al op jonge leeftijd, thuis en op verjaardagsfees tjes, vertelde hij staande op ta fels en stoelen verhalen en wist daar, ongeacht de tekst, een waar gebeuren van te maken. Deze kunst heeft hij steeds verder geperfectioneerd en uitgebreid. Volgens Johnny van Doom zit er achter zijn show een manier van denken: het onafhankelijke denken. Voor hem tellen alleen zuivere emoties. Hij is in 1944 geboren in Beekbergen bij Arnhem en hij begon in '66 te schrijven. Zijn eerste werk was een dichtbun del: Nieuwe Mongool, in '68 volgde „De heilige huichelaar" ook een dichtbundel. Als proza kan nog genoemd worden „Mijn kleine hersentjes" en „De geest moet waaien". Van Doorn is ook op andere gebie den actief; zo maakte hij in '69 een LP met de titel „Eureka, het ei van Columbus" en werkte hij aan verschillende t.v.-shows mee. De schrijversavond wordt georganiseerd door Midgard en boekhandel Fancy. MIDDELBURG - Het Zeeuwse Genootschap der We tenschappen heeft een werk groep gevormd die de belang stelling voor oude muziek op historische instrumenten pro beert te bevorderen. Deze Werkgroep Muziek treedt za terdag 25 februari voor 't eer ste naar buiten. Bram Beek man, vice-voorzitter van de werkgroep, geeft dan een con cert op het prachtige orgel in de Oostkerk in Middelburg. Op het programma staan werken van Dieudonné Raick, C.F. Ruppe, Louis Chaumont en J.S. Bach. Het concert in de verwarmde Oostkerk begint om acht uur en is voor iedereen toegankelijk. Zowel als vrije Poolse publi cist en oudstrijder, maar vooral ook als Nederlander eii inwoner van Vlissingen, teken ik hierbij een krachtig protest aan tegen de PVDA/PPR- motie in de Vlissingse gemeen teraad om alsnog de Chileense schildersbrigade toestemming te verlenen voor het aanbren gen in de Ruyterstad van poli tieke muurschilderingen. Deze motie staat niet op zichzelf, maar maakt duidelijk een on derdeel uit van een politieke indoctrinatie-strategie, die in vele plaatsen in Nederland wordt gevoerd. Het komt er in feite op neer, dat krachtige protesten tegen de linkse in doctrinatie sterke uitbreiding behoeven, want de Neder landse samenleving wordt vanuit diverse uitvalshoeken bedreigd. Het zijn niet alleen communistische, maar vrijwel alle linkse mantelorganisaties die ijverig pogen de publieke opinie en de mening in 't kader van de omverwerping van de democratische rechtsstaat te vervormen. Als gevolg van de al in de jaren zestig door Moskou ont wikkelde strategie, zijn be langrijke sleutelposities in de publiciteitsmedia, de onder wijswereld, kerken, maat schappelijke organisaties en bij overheidsinstanties in han den gevallen van links- progressieve maatschappij hervormers. Zo wordt luiste rend en kijkend Nederland via t.v. en radio-uitzendingen van o.a. IKON, VARA, VPRO aan een ware hersenspoeling on derworpen. Het is meer dan merkwaardig en in hoge mate verontrustend, dat deze groe peringen en actiegroepen het altijd en alleen maar hebben over Chili en Zuid-Afrika. Alsof de wereldvrede door de apartheid wordt bedreigd en die laatste veel verwerpelijker zou zijn dan b.v. de onder drukking van de Polen, Tsjec hen, Hongaren, Oekraïners, Letten, Esten, Litauwers en joden door Sovjet-Rusland. Alsof de vrijheid bedreigd wordt door het militaire be wind in Chili en niet door het imperialisme en het commu nisme van Sovjet-Rusland, dat de godsdienst vervolgt, de ar beider uitbuit en onderdrukt en het recht van de menselijke vrijheid vertrapt. Communisme is rood fa scisme! En wat fascisme bete kent kunnen vele Nederlan ders zich nog al te goed herin neren. De Polen en vele andere Midden- en Oosteuropese vol keren hebben kennis gemaakt met beide dictatoriale syste men. In wezen is daar geen ver schil. Het is na de tweede we reldoorlog wel duidelijk ge worden, dat het communisme (en daarmede verbonden linkse progressieve groeperin gen) zijn propaganda en beïn vloedingstechnieken tot een perfectie heeft ontwikkeld, welke tot dusver ondenkbaar was. De Sovjets en hun tra wanten hebben hierin hun nazi-meester overtroffen. Als de Chilenen van de gemeente raad van Vlissingen toestem ming krijgen, dan vraagt on dergetekende met hetzelfde recht toestemming voor het aanbrengen van anti-Sovjet- schilderingen. Wethouder Gil lissen Verschage heeft het (al thans volgens verslag in de PZC) zelf gezegd: „Je moet de mogelijkheden om elke dicta tuur, waar dan ook, af te wijzen, gebruiken". De heer Gillissen Verschage vindt, dat daarom de Chilenen hiertoe in de gelegenheid moeten worden gesteld. Maar waarom heeft dan het college van B. en W. dan geen vrijheid kunnen vin den de raad voor te stellen ten behoeve van de Stichting Vrij Polen een gemeentesubsidie te verlenen? Is dat geen geval van meten met twee maten? Billy Strenk secretaris-penningmeester STICHTING VRIJ POLEN Vakantie ouders voor kinderen uit sociaal zwakkere gezinnen MIDDELBURG - In de week van 13 tot enTnet 19 maart wordt weer de jaarlijkse reu macollecte gehouden. Voor deze collecte zijn vrijwilligers nodig die in de verschillende wijken de huizen langs willen gaan. Het aantal collectanten dat het reumacomité Middel burg vorig jaar op de been bracht, was groot. Het comité houdt er echter rekening mee dat het aantal collectanten door verhuizingen, ziekte, ou derdom en dergelijke wat zal teruglopen. Door stadsuit breiding zijn er bovendien meer mensen nodig dan vorig jaar. Nieuwe medewerkers zijn bij het comité dan ook niet al leen van harte welkom, maar dringend nodig. Wie zich voor de komende collecte op wil geven, kan bij de volgende adressen terecht: H.L. Plompen, Volkerakstraat 181, tel. 15844, J. van Sluis, Koudekerkseweg 144, tel. (tij dens kantooruren) 25951, me vrouw Boom-Pelle, Heren straat 12, tel. 15037, mevrouw Houweling-van Gendt, Ame- laan 55, tel. 26089. „Alle gezinnen worden na de opgave bezocht", zegt me vrouw Meijer die eraan toe voegt dat het natuurlijk be langrijk is veel liefde voor an deren op te kunnen brengen. „Er wordt ook niet gezegd, er moet een aparte slaapkamer zijn of zo. Het gaat om de kleine dingen zoals bijvoor beeld iedere dag zo'n kind d'r haar borstelen, wat ze niet ge wend is, of gezellig gezamen lijk thuis met het gezin eten". Het is beslist niet voor ieder een een gemakkelijke taak om een paar weken een vreemde in huis te nemen. In de folder van de stichting valt dan ook te le zen: „Met nadruk zij erop ge wezen, dat ieder jaar weer blijkt, dat een aantal vakantie-ouders zich te licht- De aankomst van een groep vakantiegangers. vaardig aanmeldt. Het is niet alleen maar „zo leuk" of „zo zielig" of „zo nuttig voor de taal", het is dikwijls een moei lijke taak die echter veel vol doening kan geven". Mevrouw Meijer: „De kinderen zijn al lemaal zeer nerveus en hebben aanpassingsmoeilijkheden, het is een enorm gegeven als je het al die tijd vol kunt houden én in goede harmonie". In de landen zenden ver schillende instanties bijvoor beeld Legers des Heils de kin deren uit. Sociaal werkers en onderwijzend personeel selec teren op verzoek van deze in stanties de kinderen, waarbij gelet wordt op financiële en sociale omstandigheden. Na tuurlijk moet er eventueel toe stemming van de ouders, of een van de ouders zijn. Er zijn ook Nederlandse kinderen die aan een vakantie toe zijn. Uit het observatie en behandelingscentrum Sint Dominicus in Mook. Ook weer kinderen die bijvoorbeeld geen ouders hebben, opvoedings mogelijkheden enzovoort. De reis- en verzekeringskosten zijn in beginsel voor rekening van de uitzendende instanties. Indien dit niet mogelijk is draagt de Stichting bij. Zo worden de kosten voor de En gelse en Noord-Ierse uitzen ding voor 50 a 95 procent door de Stichting gedragen. De Stichting wordt in Nederland niet gesubsidieerd. Men komt iedere keer (16 jaar nu) net rond door giften van bedrijven en er is een kring donateurs die minstens 7,50 per jaar beta len. De vakantie-ouders geven kost en inwoning. „Maar... zegt mevrouw Meijer", de meesten komen met een lege koffer of hebben geen kleren, berekend op koud of warm weer". Ja, in zo'n geval is het toch eigenlijk van die tijdelijke ou ders te verwachten dat ze zo'n kind aankleden. De verdere onkosten, bijvoorbeeld als er een ruit ingegooid wordt, wor den vergoed. De kinderen zijn WA verzekerd. Het is wel belangrijk dat een wanneer er een Franse gast komt, iemand is die Frans spreekt. „Er zijn gastgezinnen die de taal niet kunnen en waar het toch goed gaat. Maar dan moet je wel goed beslagen ten ijs komen, hoewel de kinderen over het algemeen een vrij beperkte woor denschat hebben", aldus mevrouw Meijer. Hoe reageren de kinderen nu als ze weer „thuis" zijn? Me vrouw Meijer: „De één positief en ander negatief. Er zijn er die dan gewoon gezellig een bab beltje kunnen maken, terwijl ze voorheen geen contact met andere mensen op konden bouwen". De Stichting bestaat nu 16 jaar en heeft al heel wat vakanties verzorgd. Er wordt gewerkt ongeacht ras of le vensbeschouwing. Ook poli tieke overtuigingen spelen geen rol. De Stichting kent 150 vrijwillige medewerksters. De regio Zeeland is er pas sinds vorig jaar. De Heer Meijer uit Goedereede is voor zitter van deze regio, waarin men hoopt dat veel kinderen met vakantie kunnen. De gas ten variëren in leeftijd van 6 tot en met 12 jaar, maar wan neer een kind van 12 bijvoor beeld nog maar 1 keer met va kantie geweest is, kan die als 13-jarige ook nog mee. De er varing leert dat 50 procent van de kinderen het andere jaar door dezelfde vakantie-ouders teruggevraagd wordt. Men kan zich in de regio Zee land aanmelden en/of inlich tingen vragen voor de volgende groepen. Van 17 juli tot 7 au gustus Nederlandse kinderen; Frankrijk van 1 juli tot 29 juli; Frankrijk SP van 24 juli tot 18 augustus; Engeland WP van 1 augustus tot 22 augustus; Duitsland van 24 juli tot 17 au gustus. adressen zijn: mevrouw M.C. van Amerongen, Pr. Wil- sonlaan 56, Middelbtirg, 01180-37526. Mevrouw Y. v.d. Poel, Esdoornstraat 20, 's Gra venpolder, 01103-1671; H.H. Jahn, Brugstraat 8, Terneuzen, tel. 01150-97110. Tot 1 maart kan men zich aanmelden. Ook is het noodzakelijk dat de Stichting over reserve adressen beschikt - MIDDELBURG - Bruids huis Fiësta uit de Lange Delft te Middelburg, organiseert een drietal Bruidsmodeshows voor de komende lente- en zomer- bruiden. Geshowd worden bruidsjaponnen in romantische-, folklore- en grootmoederstijl. Het nieuwe modebeeld geeft veel volants te zien gerimpeld of klokkend. Ook volants als aangeknipte sleep en etage rokken al dan niet met kanten afwerking Plissé is ook deze zomer nog volop in de mode o.a. verwerkt in mouwen en rok. Verder zijn er de diverse hoofdtooien. Voor de bruidsmoeder en het zusje van de bruid zijn er de lange japonnen, japonnen en lange rokken en blouses vanaf maat 38 tot en met 50. Medewerking wordt verleent door bloemboe tiek Pleur 2000, Foto Harry Verschueren en Maartense ta pijt. De kapsels worden ver zorgd door dameskapsalon Elegance te Middelburg, Mai- son Corina te Goes en in Ter- neuzen koor kapsalon Buijze uit Zaamslag. De shows worden gehouden in Middelburg op maandag 6 maart in de Schouwburg, in Goes op woensdag 8 maart in de Prins van Oranje en op don derdag maart in het Luxor theater te Terneuzen. De aan vang is 19.30 uur. Reservering is telefonisch mogelijk: 01180 - 13597 of aan de zaak.

Scheldebode | 1978 | | pagina 11