PvdA-RAADSUD WISSE OVER CHILEENSE MUUR SCHILDERING: B. EN W. HADDEN RAAD IN MOETEN SCHAKELEN Sloegebied -avond DE KUNSTMOEDERS VAN DE ZEEVAARTSCHOOL II Reünie „Stirling Castle Hutyra en de Broekert starten serie concerten Atletiekkalender Openbare avond Bahais Cursussen voor sportmensen Reden van afwijzing NIEUWE CURSUSSENPROJEKT MENSEN ZONDER BAAN NEDERLANDSE MUZIEK VAN MIDDELEEUWEN TOT HEDEN Kans op garage in Meliskerke DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 JANUARI 1978 Nieuw verzoek ingediend nu bij Vlissingse gemeenteraad VLISSINGEN - „Naar aanleiding van uw bovenver melde brief delen wij u mede dat wij na ampele overwegin gen hebben besloten geen medewerking te verlenen aan het doen uitvoeren van een muurschildering door de Chi leense schildersbrigade". Bovenstaande brief van B W Vlissingen heeft kwaad bloed gezet bij de verschillende groepen die ervoor ijveren een Chileense muurschildering in Vlissingen te krijgen. Vooral het feit dat er geen reden wordt opgegeven. Een nieuwe brief is dan ook naar de gemeenteraad gestuurd met het verzoek de beslissing van B W ongedaan te maken en Ramona Parra alsnog een muur te laten beschilderen. Het nieuwe verzoek is onder tekend door Sophia Goedman van het Rijn-Schelde Instituut, ROTTERDAM - In de Generaal Majoor De Ruy- ter van Steveninckka- zerne in Oirschot wordt op 22 april een reünie ge houden van militairen, die in 1945 op het troepen transportschip „Stirling Castle" hebben gezeten. Het gaat hierbij om het G.B.I. en het L.S.K. Men sen, die eerder een reünie bezocht hebben ontvan gen direct een uitnodi ging. Anderen kunnen zich opgeven bij Ad Kol- steren, Krabbestraat 87, Rotterdam, tel. 010- 181760. MIDDELBURG - Het pro vinciaal Centrum voor sport- opleidingen organiseert dit voorjaar weer de algemene sportopleidingen. Er worden cursussen gegeven voor Alge mene Basisopleiding (ABO), recreatiesportleider -A en be- stuurskader. De ABO is de verplichte vooropleiding in de sport. De cursus bestuurska- der bestaat uit vijf discussie avonden voor bestuurders en adspirant bestuurders. En bij voldoende belangstel ling wordt ook een cursus Re creatiesportleider A gegeven. Informatie en aanmelding bij het Provinciaal Centrum voor sportopleidingen p/a Zeeuwse sportraad, Dam 31, Middel burg, 01180-28024. Henk Hidding van het Chili comité Zeeland en Wim Hof man van de werkgroep Beel dende Kunst van de stichting culturele gemeenschap Vlis singen. Sophia Goedman zegt over de Chileense Ramona Parra: „Het is een groep die naast po litieke waarde een hoge kunstwaarde aan hun schilde ringen hecht. Via hun schilde ringen geven ze weer wat er onder het Chileense volk leeft. Ze zijn dan ook moeilijk te ver gelijken met El Frente, de bri gade die in Utrecht een muur bij het politiebureau heeft be schilderd. Deze groep maakt veel agressievere schilderin gen". De muurschilderingen kwamen op in de periode '69 - '70, voordat Allende aan de macht kwam. Van vrije me ningsuiting was geen sprake meer, alleen op de muren kon men nog iets kwijt van wat er leefde onder het volk. In deze periode kwam ook Ramona Parra op, die met hun schilde ringen Allende (toen nog in de oppositie) begon te steunen. Na de val van Allende zijn de leden van de groep gevlucht. Ze leven nu in Frankrijk en Ita lië. Ramona Parra heeft in Eu ropa al meer dan honderdvijf tig muurschilderingen ge maakt, waaronder één in Rot terdam en één in Amsterdam. *Henk Hidding van het Chili comité„Juist dat grote aantal beschilderde muren maakt dat het zin krijgt. De mensen komen er meerdere malen mee in aanraking en krijgen zo een idee van wat het Chileense volk door heeft gemaakt en door moet maken". Al hebben B W in de brief geen reden voor de afwijzing gegeven, blijken er toch wel redenen te zijn. Volgens de af deling voorlichting vreest het Vlissinge college dat bij toe stemming meerdere groepen komen aankloppen om een muur te mogen beschilderen. Dat is de belangrijkste reden voor de weigering. Daarnaast wordt nog gezegd dat de aangewezen muren op één na niet in het bezit van de gemeente zijn, zodat de ge meente daarover niet kan be slissen. Eerst zou aan de eige naren van de muren toestem ming gevraagd moeten wor den, aldus de voorlichter. De beslissing is tot stand gekomen na overleg met het senioren convent, dat zijn de fractie voorzitters van de gemeente raad. Fractievoorzitter Kosse van de PvdA/PPR was de enige die niet met het besluit van B W instemde. Over de muurschildering zal in de komende raadsvergade ring nog wel het een en ander gezegd worden. Het PvdA/PPR-raadslid W. Wisse heeft B W vragen over deze zaak gesteld. „Dat heb ik ge daan, omdat ik de manier van handelen van B W verkeerd vind. B W is verantwoording schuldig aan de gemeenteraad, bij alles wat ze doen moet de raad gepolst worden, zodat er een behoorlijke discussie over kan komen". VLISSINGEN - Tot 6 februari kan een ieder nog schriftelijke reacties indienen bij het college van B. en W. op het nieuwe voorontwerp-bestemmingsplan „Haven en Industrieterrein Sloe". Behalve in het Vlissingse Stadhuis kunnen de stukken van dit bestemmingsplan ingezien worden bij de bibliotheek en de wijkcentra „Middenhof" en „Open Hof". Mondelinge reacties zijn welkom op een speciale informatie-avond, die op maandag 23 januari om 20.00 uur in het Dorpshuis in Ritthem wordt gehouden. De werkgroep, die het plan heeft opgesteld, zal deze avond een forum vormen onder voorzitterschap van de burge meester van Vlissingen. Van de discussie wordt een verslag ge maakt. De ontvangen schriftelijke reacties en de verslagen van de informatieavonden - ook van die in de gemeente Borssele - wor den gebundCld. Zeevaartschool zoekt nog materiaal over vooroorlogse kosthuizen VLISSINGEN-„Ik maakte de tijd nog mee, datje altijd, ook in het weekend, op straatje uniform moest dragen. En zonder toestemming mocht je niet van Walcheren af'. En al is de heer K. Faase dan zelf geen „blik" geweest als oud-ranger en oud-leraar heeft hij alles bij elkaar toch wel zo'n dertig jaar bij de Vlissingse Zeevaartschool er op zitten. Hij praat dan ook nog graag over „onze" school en de laatste maanden gaat er geen dag voorbij of hij is bezig iets uit te zoeken over de geschiedenis van deze „De Ruy- terschool". Als één van de organisators van de tentoonstel ling over 75 jaar zeevaartschool, die begin mei in het Stede lijk Museum geopend wordt, verzamelt hij naarstig mate riaal, dat op de één of andere manier wat met de school te maken heeft. Tot nu toe is er aardig wat boven water gekomen, maar met één belangrijk aspect, dat zeker niet op de expositie mag ontbreken lukt het niet zo erg. Het gaat om het dagelijks leven van de scholieren in de kost huizen temidden van de Vlis- K. Faase, oud-leraar en oud-ranger bij de Vlissingse zeevaart school. MIDDELBURG - Het projekt mensen zonder baan start een cursus, waarin met allerlei materialen als klei, gips, hout of metaal gewerkt wordt. Belangstellenden kunnen een bezoek brengen aan de eerste bijeenkomst die plaats vindt op dinsdag 31 januari om half twee op het Damplein 7 in Middelburg. An van de Mast, een beel dhouwster die de Akademie voor Beeldende Kunsten in Breda heeft gevolgd en zelf re gelmatig exposeert, zal de cur sus gaan geven. Ze wil via ver schillende technieken laten zien hoe iedereen op zijn eigen manier bezig kan zijn. De eer ste bijeenkomst is bedoeld als kennismaking, pas daarna be slissen de bezoekers of ze wel of niet aan de cursus willen meedoen. De cursus pentekenen/- schilderen zal in een andere opzet voortgezet worden. De mogelijkheden van deze cursus worden uitgebreid met zeefd rukken, het maken van fotocol lages en eventueel zelfs etsen. Deelnemers aan deze cursus krijgen nu ook de kans om ge zamenlijk te exposeren. De eerste bijeenkomst van de cur sus pentekenen/schilderen is op donderdag 19 januari om half twee, ook aan het Dam plein 7 in Middelburg. Inlichtingen over de cursus sen zijn te krijgen via tel. 14281. Beide cursussen zijn gratis. singse burgerij. Drie zgn. „kostjuffrouwen" hebben eind november in De Scheldebde wel het een en ander verteld over het leven met „hun" jon gens, maar dat ging eigenlijk alleen over de na-oorlogse ja ren. De komst van het inter naat aan het eind van de zesti ger jaren sloot deze periode de finitief af. Van de jaren voor het uitbre ken van de Tweede Wereldoor log komt er nauwelijks, ook na enkele oproepen, iets los. De heer Faase: „De kostjuffrou wen leven misschien niet alle maal meer, maar zij hebben toch wel kinderen, die hier of daar nog wel eens een oude foto tegenkomen, die wij kun nen gebruiken. Ik geloof, dat velen denken, dat je er niet over praatte als je jongens in huis had. Maar veel families hadden het vooral in de crisis tijd moeilijk en dan was het een uitkomst als je jongens in huis kon nemen". Pratend over die jaren van voor de oorlog constateert hij, dat de band van leerlingen met de burgerij veel groter geweest moet zijn. Vlissingen was ook qua oppervlakte nog een kleine stad en de scholieren hadden hooguit de beschikking over een fiets. Als hun kostjuf frouw tenminste de plaats er voor had. Radio en T.V. konden nog niet voor afleiding zorgen en zij waren dus meer op elkaar aangewezen. Af en toe was er een uitje, b.v. een feest in Brit, maar voor de rest moest je ge zelligheid zoeken bij je „kunstmoeder" en haar fami lie. Zij waren vaak oudere we duwen, die voor haar levens onderhoud van het kostgeld van de jongens afhankelijk wa ren. Of huisvrouwen, waarvan de man op „De fabriek" werk te. Dit moet ook een vrij grote categorie zijn geweest, want jarenlang waren de school tijden tussen de middag afge stemd op die van „De Schel de". De heer Faase twijfelt er niet aan of van al deze dames en „haar" jongens moeten nog wel foto's bij Vlissingse fami lies aanwezig zijn. Behalve voor de tentoonstelling een deel ervan ook gebruikt*wor- den voor afdruk in een speciale jubileumbundel. In 1912, toen de school goed draaide en er ook een machi nistenopleiding bij was geko men, begon de chef werkplaats op te treden als bemiddelaar tussen de school en de kosthui zen. Bekende namen van de chefs uit die tijd waren Karre- man en Sorgdrager. Pas in 1923 kreeg de school een eigen werkplaats. Daarvóór moesten de jongens iedere week naar de ambachtsschool in Middel burg met de Walcherse Stoom tram. De werkplaats en de le raren, die er aan verbonden waren, werden onderhouden door de KPM en de Jav.- China- Japanlijn. De leraren hielden de con trole op de kosthuizen en letten in de stad ook op of iedereen zijn uniform wel droeg. In 1917 droegen de „machinisten" nog geen uniform. Later zouden zij platte zeemanspetten gaan d^gen met een KPM-knoop er op genaaid. De „stuurlieden" hadden al eerder een uniform met het „blik" op de pet. Zo kregen zij de bijnaam van „blikken", de jongens die de twee-jarige opleiding voor stuurmansleerling volgden. Na de oorlog kregen de kost- juffrouwen wat concurrentie van een internaat. Eerst was het een kleine groep, die in Huize „Ophir" bij de Leeu- wentrap was ondergebracht, maar later woonden wel 90 a 100 jongens in de huidige Jeugdherberg aan de Breew- aterstraat. Het waren de „particulieren"-jongens, die geen binding met een maat schappij hadden en een groep „Shell"-jongens. De andere maatschappijen bleven alle maal bij de kosthuizen. Faase: „Meisjes hadden we in die tijd nog niet, wel in de oorlogsjaren toen de school naar Nijmegen geëvacueerd was. Zij volgden een opleiding voor radio- telegrafiste. In het internaat „Onze Vloot", dat in 1967 in gebruik werd genomen, heb ben we nog wel eens een apart meisjeshuis gehad. Maar ik ge loof niet dat het vol zat." Foto's of ander materiaal, zoals tekeningen, voor de tentoonstelling worden graag in ontvangst geno men door de school,het in ternaat aan de Van Hoge- ndorpseweg, het stedelijk Museum aan het Bellamy- park of relaties van de school. De heer Faase vraagt wel of men aan de achterkant zijn naam en adres wil zetten en natuur lijk de na(a;m(en) van de perso(o)n(en) op de foto met liefst het oude adres. Muziekhumor. De direc teur van de Zeeuwse muziek school, G.W. Bergman, houdt vrijdagavond 20 januari om kwart voor acht een praatje over humor in de muziek. Dit gaat gebeuren in het Kuiper spoortgebouw in Middelburg. Het Dorpsmuzikantensextet van Mozart vormt het hoofd bestanddeel van deze avond. Tentoonstelling. Recente schilderijen, gouaches, lino's en objecten van de Lim burgse kunstenaar Harr Schetter zijn vanaf zaterdag 21 januari te zien in de Mid delburgse Vleeshal. Deze tentoonstelling wordt vrijdag 20 januari om acht uur geopend met een inleiding van Lei Alberigs, directeur van de Culturele Dienst Ven- lo. De Vleeshal is dagelijks open van tien tot vijf, op zon dagen van twee tot vijf uur. De tentoonstelling is te zien tot en met zondag 12 februari. Poppentheater. In het Middelburgse Molentheater is zaterdag 21 januari een spel voor handpoppen te zien van het Belgische poppentheater Schokkeljoen. Het spel, de Speelgoedboom geheten, is zaterdagmiddag twee keer gespeeld en wel om twee uur en om vier uur. Vrouwenkaffee. In het Vlissingse Vrouwenkaffee aan de Verkuyl Quakkelaar- straat 11 wordt vanavond, woensdag 18 januari, om 20.00 uur een lezing gehou den over het werk van de Rutgersstichting. Ook man nen zijn deze avond hartelijk welkom. De toegang is gratis. Transcedente Meditatie. Geïnteresseerden in Trans cedente Meditatie kunnen morgen, donderdag 19 janua ri, nog naar de overkant om er daar meer over te horen. In het Zuidlandtheater in Ter- neuzen wordt om 20.00 uur een openbare lezing gehou den, waarin gepraat wordt over o.a. wereldvrede en ef fecten van de transcendente meditatie. Ontspanningsmiddag. Eens in de twee jaar organi seert de Stichting Vlissingse Vrouwenraad voor alle vrou wen een ontspanningsmid dag. Dit jaar wordt deze mid dag gehouden op dinsdag 24 januari om 14.00 uur in de Scheldehal. Enkele aange sloten verenigingen verzor gen het programma. Voor vrouwen met kleine kinderen is er een crèche aanwezig. Afsluitingen. In Middel burg wordt de komende weken het een en ander afge sloten voor verkeer. De Seis- buitenbrug en een deel van de Seissingel krijgen voorlo pig eenrichtingverkeer, waar bij het verkeer naar de stad omgeleid wordt. De Noord- weg en de Balans zijn tijdelijk afgesloten i.v.m. reconstruc tie en herbestrating. Tarzan. Tarzan komt weer op het scherm in het Wolters- huis aan de Hogeweg. Woensdag 25 januari om 14.00 uur draait het Vlis singse SKW Tarzanfilms voor dé jeugd. De toegang voor deze filmmiddag bedraagt 1,-. Maaltijden. Voor drie gul den kan men van a.s. zater dag af weer elke week van zes tot zeven een warme maaltijd gebruiken in het jon gerencentrum Midgard aan het Damplein in Middelburg. Het menu zal wekelijks be staan uit voorgerecht, hoofd gerecht en toetje. Omdat er maar een beperkt aantal plaatsen zijn, wordt er maxi maal voor 20 personen ge kookt. MIDDELBURG - De fluitist Ferenc Hutyra (sinds kort Neder lands Staatsburger) en de pianist/organist Leen de Broekert star ten zaterdag 21 januari een serie van zes concerten, die alle in Middelburg plaats gaan vinden. Onder de naam „Van midde leeuwen tot heden" zullen zij een aantal Nederlandse componis ten afwerken als Obrecht, Sweelinck, de familie Andriessen, Zagwijn, Pijper, van der Horst, Escher en Ton de Leeuw. Het duo Hutyra-de Broekert treedt afwisselend op in de Koor kerk (abdij) en de Schakel (Bachten Steene), de aanvang is steeds acht uur. De concerten vinden plaats op zaterdagavonden en wel op 21 januari, 4 maart en 22 april in de Koorkerk en op 11 februari, 1 april en 20 mei in de Schakel. De directeur van de Zeeuwse Muziekschool, G.W. Bergman, zal een korte toelichting geven vóór elk concert. Tijdens het openingsconcert aanstaande zaterdag speelt Leen de Broekert onder meer orgelmuziek van Obrecht, Isaac, Willaert en de Kier. Hutyra voert werken uit van Karei Mengelberg, Rob du Bois en Jurriaan Andriessen. De con certen worden niet gesubsidieerd; desondanks heeft het duo de toegangsprijs laag willen houden om een zo groot mogelijk pu bliek te kunnen bereiken. (Volwassenen een rijksdaalder en kin deren een gulden). De atletiek kalender van de KNAU afde ling Zeeland telt ook voor het komend seizoen weer een flink aantal interessante ontmoe tingen. Er wordt op 2e paasdag in Vlissingen begonnen met baanwedstrijden en pas op za terdag 7 oktober wordt het programma besloten met de ontmoeting Zeeland Olse Merksem B —jeugd in Hulst. De Zeeuwse kampioen schappen voor senioren en AB-junioren worden op 20 en 21 mei afgewerkt in Goes. De CD-meerkampen om het Zeeuwse kampioenschap vin den plaats in Zierikzee op 10 juni en een week later strijdt men in Terneuzen om de pro vinciale titel CD individueel. Voor de pupillen en CD- junioren wordt een competitie georganiseerd over vijf wed strijden die in verschillende plaütsen worden gehouden. Halve marathons worden weer gelopen in Goes en Hulst terwijl ook de Uiirloop/10 EM wedstrijd in Vlissingen, als mede de 10 EM-wedstrijd in Middelburg en de 15 km-loop in St.-Maartensdijk ook nu weer op het programma staan. Nieuw is de 25 km-wedstrijd in Middelburg (27 mei). De tradi tionele ontmoeting Zee- land-Dordrecht-Gouda wordt in Goes gehouden op 9 septem ber terwijl Olse Merksem - Zeeland - TourCoing plaats vindt op 1 mei in Antwerpen. De ZK%Meerkampen senn en AB junn komen op 16 en 17 sept. De TC-secretaris van de afdeling Zeeland Koos Oggel heeft bij de DTC van West 2 de volgende wedstrijden aange vraagd: 27 maart: Onderlinge Paasei baanwedstrijden in Vlissingen (organisatie Zld. Sport); 15 april: AV'56- Delta Sport- AC Duffel (B) in Goes; 16 april: onderlinge baanwedstrijden in Vlissingen (Marathon); 22 april: baanwedstrijden senio ren en ABCD junioren te Zie rikzee (Delta Sport); 1 mei: scholierenwedstrijden in Ter- neuzen en Zierikzee (Schelde Sport en Delta Sport); 1 mei: Olse Merksem - Zeeland - Tourcoing voor senioren in Antwerpen; 4 mei: baanwed strijden senioren en AB- junioren in Vlissingen (Zld Sport); 6 mei: le wedstrijd pup.competitie en CD-jeugd in Goes (AV '56); 15 mei: baan wedstrijden sen. en AB- junioren in Hulst (RKHAV); 20 en 21 mei: Zeeuwse kampioen schappen senn. en AB- junioren te Goes (AV '56); 27 mei PZEM-baanwedstrijden Vlissingen (Zld Sport); 27 mei: 2e wedstrijd pup.comp. en CD-jeugd in Hulst (RKHAV); 27 mei: 25 km-wegwedstrijd in Middelburg (dynamo); 1 juni: AB-jeugdcompetitie in Goes (AV'56); 10 juni: Zeeuws kam pioenschap CD-Meerkampen in Zierikzee (Delta Sport); 10 juni: 10 EM-wedstrijd in Mid delburg (Dynamo); 17 juni: Zeeuws Kamp. CD individueel in Terneuzen (Schelde Sport); 21 juni: instuif wedstrijden te Zierikzee (Delta Sport); 29 juni: instuif wedstrijden Goes (AV'56); 1 juli: 3e wedstrijd pup.comp. en CD-jeugd in Vlissingen (Zld. Sport); 6 juli: Instuifwedstrijden Goes (AV'56); 12 juli: Instuifwed strijden Vlissingen (Marat hon); 15 juli: 15 km- wegwedstrijd St. Maartens dijk (AV'56); 21 juli: Uurloop en 10 EM-wedstrijd in Vlissin gen (Zld Sport); 27 juli: In stuifwedstrijden Vlissingen (Zld. Sport); 3 augustus: In stuif Goes (AV'56); 9 augustus: Instuif Vlissingen (Marathon); 5 augustus: Halve Marathon in Goes (AV'56); 19 aug.: NIS%baanwedstrijden Goes (AV'56); 23 Aug.: Instuif Vlis singen (Marathon); 25 aug.: Halve marathon Hulst (RKHAV); 26 aug.: baanwed- strijd senn. en AB-jeugd Goes (AV'56) en 4e wedstrijd pup.comp. CD-junn. Middel burg (Dynamo); 30 aug.: In stuif Middelburg (Dynamo); 2 sept.: BCD jun. - pup. in Ter neuzen (SS); 9 sept.: Zld-Dordrecht-Gouda in Goes; 16 sept.: 5e wedstrijd pup.comp. en CD-junioren Zierikzee; 16/17 sept: ZK Meerkampen Sen/AB jun. in Vlissingen (Zld Sport); 23 sept.: Club kamp. (alle vereni gingen); 7 okt.: Zeeland-Olse Merksem B-jeugd in Hulst fRKHAV). MARIEKERKE - Als de ge meenteraad van Mariekerke er dinsdag 24 januari mee ak koord gaat, krijgt Meliskerke een garagebedrijf. De gebroe ders Francke hebben het col lege gevraagd mee te werken aan plannen om een garage op te richten bij de geplande zui veringsinstallatie. B. en w. willen die medewer king wel geven, omdat er in Meliskerke geen garagebedrijf is en - daar het autobezit nog steeds toeneemt - een garage zeer wenselijk is. Om de grond aan de gebroeders Francke te kunnen verkopen, moet het be stemmingsplan „Buitengebied Mariekerke" veranderd wor den. Die bestemming is nu „Rioolwaterzuiveringsbedrijf" B. en w. stellen de raad daarom voor te besluiten dat een her ziening van het bestemmings plan wordt voorbereid. «■O MIDDELBURG - De Ba- ha'is van Middelburg ho*den aanstaande zaterdag een openbare avond in hotel Suisse op de Markt in Middelburg. Spreker is dr. Berdjis, voorzit ter van de Nationale Geeste lijke Raad van de Baha'is in Duitsland. Berdjis is dertig jaar geleden vanuit Perzië, de bakermat van het Baha'is ge loof, naar Zwitserland getrok ken. De avond begint om acht uur en de toegang is vrij.

Scheldebode | 1978 | | pagina 13