Milieubiologen menen: s MIDDELBURG BEREIDT JUBILEUM CARNAVALSFEESTEN VOOR Folkzangeres in Vestzaktheater Rwanda waterputten Nieuw project van werkgroep in mode team Plan Reyershove in discussie in Zuiderbaken 1 artip IN MID GARD OPEN LESSEN HATHA YOGA EN GITAAR Bilj art- finale in Goes Terrein aan Verloren - landstraat gebruiken als speelterrein Geen garantie Onduidelijk TEXEL/YERSEKE - „Door het besluit de Oosterschelde niet af te sluiten kan het onder zoek in de verwatergoten van het Mosselproef station op Texel worden beëindigd". Deze ene zin in de memorie van toelichting op de begro ting van Landbouw en Visserij geeft aan de ene kant de reden voor de voorgenomen opheffing van het Mosselproefstation op Texel en wekt aan de andere kant de indruk dat het met de toe komst van de natuurlijke verwaterplaatsen in de Oosterschelde allemaal wel goed zit als de pij- lerdam er eenmaal ligt. Zo simpel is dat echter niet. MIDDELBURG - Op donderdag 2 februari wordt het provinciaal comité „Zeeland helpt Rwanda" geïnstalleerd. Dit comité gaat de in zamelingsactie op poten zetten voor het project dat op initiatief van do Zeeuwse staten is opge zet. De bedoeling is voor het geld in samenwer king met Unicef op het platteland van Rwanda bronnen voor betrouwbaar drinkwater aan te leggen. WUKCOMITÉ BINNENSTAD DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 JANUARI 1978 Geen zekerheid over behoud natuurlijke verwaterplaatsen in de Oosterschelde Velen zullen zich de vreugde in de visserijwereld nog herin neren toen het pijlerdambe- sluit vorig jaar afkwam, omdat daarmee naar ieders inzicht het voortbestaan van de mossel- en oestercultuur in Zeeland verzekerd was. Al in 1976 richtte het wetenschap pelijk onderzoek zich erop om voorspellingen te doen over de toekomst van het Oosterschel- demilieu. Over de te verwach ten getijver schillen en stroomsnelheden zijn be trouwbare uitspraken te doen. Er zijn daarover al oriënte rende proeven genomen in het Waterloopkundig laborato rium te De Voorst. Maar hoe de levende onderwaterwereld gaat reageren op de ingreep in het milieu die men gaat plegen is nog een open vraag. Voor de schelpdierculturen geldt dat ook, vooral voor de bufferop slag van schelpdieren met het oog op een goede verzending. Het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek (RIVO) kan geen enkele garantie geven dat de huidige mosselverwater- plaatsen ook na 1985 nog bruikbaar blijven. Men is de mening toegedaan dat het ge- tijverschil op dat punt van on dergeschikt belang is. Het gaat vooral om de stroomsnelheden langs de bodem, en die komen mogelijk onder de waarden waarbij het slib voldoende wordt afgevoerd. De kans be staat dat de natuurlijke verwa terplaatsen ten zuiden van Yerseke in korte tijd met een sliblaag worden bedekt. Anderzijds vertonen de uit spraken over de veranderingen in de cultuurwaarde van de schelpdierpercelen na 1985 ook nog weinig weterwchappe- lijke achtergrond. Sommige plaatsen zullen beter worden, andere minder. Vóór 1985 moet er wel een theoretische benadering, uiteraard met voldoende praktijkervaring hebben plaatsgevonden, zodat van kwekerszijde gemakkelij ker op de nieuwe situatie kan worden ingespeeld. De mosselcultuur in de Waddenzee is ruim 25 jaar ge leden na vijf jaar experimente ren van de grond gekomen. Zo'n lange experimentele be drijf speriode kan men zich nu niet meer veroorloven. Er is geen enkel bedrijf dat enige jaren met slechte resultaten kan overbruggen. Van onder- zoekszijde is men op dit punt alleen bereid tot uitspraken die met cijfers kunnen worden onderbouwd. ,,Wij gaan ons niet belachelijk maken met natte vingergissingen", zegt men daar. Alleen al vanwege de slibse- dimentatieproeven zou het Mosselproefstation op Texel de eerste jaren nog operatio neel moeten blijven om de con sequenties van de proeven in „De Voorst" nader te kunnen onderzoeken. Tenslotte is daar alle benodigde apparatuur en deskundigheid aanwezig. In 1969 werd de Zeeuwse af deling voor de oester- en mos selcultuur van het RIVO te Wemeldinge opgeheven en werd het Mosselproefstation op Texel gesticht. Dat hield verband met de afsluitings plannen voor de Oosterschel de. Men wilde toen alle mosse- laktiviteiten naar het Wad dengebied verplaatsen. Omdat daar echter geen mogelijkhe den voor natuurlijke verwate ring zijn, was de voornaamste opdracht van het Mosselproef station het vinden van een kunstmatige verwaterings- methode. Voor dat probleem is in de afgelopen jaren een op lossing gevonden. Er liggen complete plannen klaar voor kunstmatige verwaterplaatsen in het Waddengebied. Met ge ringe aanpassingen zouden deze ook in Zeeland kunnen worden uitgevoerd, als de na tuurlijke verwaterplaatsen toch verloren zouden gaan. De kosten ervan bedragen rond de 100 miljoen. Met het verwateren staat en valt de structuur van het hui dige florerende mosselbedrijf. Het gaat daarbij niet alleen om het ontzanden van de mossels, maar om zodanig sterke mos sels aan de markt te brengen dat ze in optimale conditie de consument bereiken. Maar afgezien van het mos- sélverwaterprobleem is er nog werk genoeg aan de winkel voor de schelpdieronderzoe kers. In de memorie van toe lichting op de visserijbegroting staat ook te lezen: „De vrijge komen onderzoekscapaciteit wordt aangewend om de oester- en mosselcultuur te verbeteren en de biologische kennis van andere commer cieel belangrijke schelpdier soorten te vergroten". In het Vakblad voor Biologen schrijft drs. A.C. Drinkwaard, alge meen projectleider van het Mosselproefstation: „Aange zien het commercieel produce ren van schelpdieren voorna melijk nog blijkt te berusten op praktische ervaringsprincipes ligt er nog een groot terrein braak voor wetenschappelijk geschoolde teeltkundigen die zich onbevangen met deze toch al vrij oude materie willen be zighouden. Zij zullen daarbij overigens bereid moeten zijn om zich zowel met onderzoek als ontwikkeling bezig te hou den. Door het nieuwe Ooster- scheldebeleid kan dit in Neder land naast een defensieve taak echter ook weer een offensieve taak gaan inhouden. Op dit ge bied kan Nederland zich ge lukkig weer enkele jaren reke nen tot de developing coun tries". Ondanks het feit dat er nog diverse onderzoeksprojecten lopenonder meer een oecofy- siologisch onderzoek in sa menwerking met de Rijksuni versiteit te Utrecht - wil het ministerie van Landbouw en Visserij het Texelse proefsta tion 1 april sluiten. Men wil het biologisch schelpdieronder- zoek dan bij de andere RIVO- afdelingen in IJmuiden onder brengen en een dependance in Yerseke stichten, waar circa vijf medewerkers zich dan MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft plan nen om een nieuw woongebied te bouwen zuidelijk van de Spinhuisweg in Middelburg-Zuid. Inwoners van de Magi- straatwijk hebben tijdens een informatie-avond al kunnen leren hoe de woonwijk er in grote lijnen uit zal gaan zien. De wijkvereniging „Zuid" organiseert woensdagavond 11 januari om zeven uur een discussie-avond over het plan en wel in het wijkcentrum „Het Zuiderbaken" aan de Rent meesterlaan. De plannen voor de nieuwe woonwijk zijn ontwikkeld door het stedebouwkundig adviesbureau „Stad en Landschap". Iedereen die opmerkingen, ideeën, wrfisen of vragen heeft over de plannen, is op deze avond welkom. De wijkvereniging zal de resultaten van deze bij eenkomst aan de gemeente overleggen. zouden moeten gaan bezig houden met de begeleiding van de Zeeuwse mosselaktivitei- ten. Op Texel wil men wel kwijt dat men dit een nogal ab rupte ingreep vindt: „Het duurt tenminste een paar jaar voordat je ergens anders weer iets goeds opgebouwd kunt hebben, terwijl hier nog alle mogelijkheden aanwezig zijn. Het overleg is nu wel beter ge worden. Maar de werklust en de motivatie van de medewer kers is na 9 november - de dag dat er bericht over de sluiting kwam - moeilijk gaande te houden". Zo worden de aktivi- teiten van het Mosselproefsta tion danig verlamd door de on zekere situatie. Sommige me dewerkers wachten de onge wisse toekomst niet af en zoe ken elders werk, onder andere bij het naburige Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel. De vestiging in Yerseke is ook nog een onduidelijke zaak. Wethouder H. Comelisse van Openbare Werken in Rei- merswaal weet te melden dat daar alleen nog maar een oriënterend gesprek is geweest met een vertegenwoordiger van het ministerie, maar er zijn beslist nog geen vaste plannen. In Yerseke zit men voorlopig nog met het probleem van de dijkverzwaring. Alle mossel- bedrijven die nu nog op de dijk gevestigd zijn moeten daar verdwijnen en men wil ze on derbrengen op een nieuw aan te leggen buitendijks indus trieterrein. Daar zou dan ook een eventueel te bouwen Mos selproefstation kunnen komen, maar voordat het zover is schrijven wel al 1981 volgens de wethouders. „In die tussen tijd kunnen ze een plek krijgen op het binnendijkse industrie terrein en misschien tijdelijk een oesterput gebruiken". Om deze aanbiedingen wordt door de Texelse onder zoekers geglimlacht: „Wat moeten we nu met vijf man in Yerseke doen? Wemeldinge had 20 jaar eeleden zelfs al be- Mosselproefstation tere mogelijkheden". Overi gens zien zij onderozek in Zee land alleen maar zitten binnen bepaalde samenwerkingsver banden. „Toen wij in 1955 in Zeeland begonnen deden wij daar vrijwel als enigen weten schappelijk onderzoek op het gebied van hydrobiologie. Maar gezien de onderzoeksca paciteit die er nu in Zeeland is - het Delta-instituut voor hyd- robiologisch onderzoek en de Afdeling milieu-onderzoek van de Deltadienst van Rijks waterstaat - is het onzin om het RIVO daar nog eens naast te zetten zonder van te voren een goed samenwerkingspro gramma vast te stellen en voorzover het rijksdiensten be treft, deze samenwerking ook op te leggen. Daaruit kunnen de noodzakelijke laborato riumvoorzieningen pas blijken". Het is te hopen dat er snel duidelijkheid komt over de onderzoekmogelijkheden en taken van het RIVO ten be hoeve van de Zeeuwse schelp- dierproblematiek. Mogelijk kunnen richtlijnen vanuit de Stuurgroep Oosterschelde daarbij een belangrijke rol spe len. Bovendien zal het georga niseerde bedrijfsleven, dat tot nu toe niet gehoord is, toch ook zijn eigen inbreng in deze ma terie willen hebben". MIDDELB URG - Elf jaar geleden startte in Middel burg-Zuid het eerste car navalsfeest. Omdat elf een magisch carnavalsgetal is —denk maar aan de raad van elf- gaat Middelburg-Zuid er dit jaar een camavalsju- bileum van maken met fes tiviteiten voor jong en oud. De rij van feesten wordt in het Zuiderbaken geopend met een vrolijke revue voor bejaar den uit Middelburg en omstre ken. Deze tiende Lach-in-show begint om elf minuten over acht op vrijdag avond 20 januari. Op zaterdag 21 januari is het dubbel feest, 's Middags worden de kinderen in het Zuiderbaken verwacht (om twee uur) voor een vrolijke show met zang en spel, terwijl daar zaterdagavond de be kende grote revue Lach-In '78 wordt opgevoerd. Ook deze show begint om elf minuten over acht. Het is langzamer hand traditie geworden om ook de pupillen van Vijver vreugd een show met zang en dans aan te bieden. VLISSINGEN - De Engelse zangeres Saffron Summer- field geeft vrijdag 13 januari een folkconcert in het Vlis- singse Vestzaktheater aan het Bellamypark. Saffron Summerfield is een zangeres die nu al zo'n tien jaar op de planken staat, het laatste jaar met bijzonder veel succes. Ze maakte een succesvol tour nee door Amerika, waar ze onder meer in de bekende.Bit ter End" club optrad. Terug in Engeland nam ze na een suc cesvol optreden op het Cam bridge' Folk Festival een elpee op, Salisbury Plain geheten. Deze elpee kwam in Engeland op de lijst van de vijf best ver kochte elpees van het jaar. De muziekkrant Oor deed het in Nederland nog even dunnetjes over door de plaat uit te roepen tot het beste buitenlandse folkprodukt van het jaar. Saf fron Summerfield is daarna verschillende malen in Neder land opgetreden, onder meer om haar laatste elpee Fancy meeting you here te promoten. Haar optreden aanstaande vrijdag begint om halfnegen, kaarten zijn a vijf gulden aan de zaal verkrijgbaar. Rwanda behoort volgens de Verenigde Naties tot de 25 minst ontwikkelde landen ter wereld. Het land bezit geen na tuurlijke rijkdommen, ligt niet aan zee en is dichtbevolkt. Rwanda telt bijna 4 miljoen inwoners. Van die vier miljoen mensen zijn bijna een miljoen mensen aangewezen op water uit vieze, vaak met ziektekiemen be smette riviertjes en moerassen. In 1975 is voor het land een hulpprogramma op gang ge komen. Unicef heeft toen bijna twee miljoen gulden voor die hulp uitgetrokken. Hulp die behalve uit het aanleggen van drinkwaterputten, ook bestaat uit de bouw van opsslagruim- ten voor voedsel, hulp voor vrouwenactiviteiten, onder wijs in voedingsleer, gezond heidszorg, scholing van jonge ren buigen het gewone onder wijs en onderwijs van kinderen na de lagere school. Om deze projecten voort te zetten is in 1979 opnieuw geld nodig. Tegen het eind van 1978 zullen er zo'n 5600 putten ge reed zijn. Maar er zijn er daar naast nog eens 5000 nodig. Het actiecomité „Zeeland helpt Rwanda" gaat proberen in heel Zeeland acties van de grond te krijgen, op scholen, in verenigingen enzovoorts om geld bijeen te zamelen. Ook de provincie zal een bijdrage le veren. Om de kans op succes zo groot tnogelijk te maken, zijn in het actiecomité vertegen woordigers van allerlei instel lingen en overtuigingen opge nomen. Voorzitter is de commissaris van de koningin dr Boertien. en verder zijn er vertegen woordigers van alle politieke partijen in de staten; van de Unicef-comites; van de bur gemeesters; van de provinciale raad van kerken en het huma nistisch verbond; van de Zeeuwse vrouwenraad; van de kamers van koophandel; van de vakbeweging; van de Zeeuwse sportraad, van het onderwijs; en van de Zeeuwse publiciteitsmedia. MIDDELBURG - In het jongerencentrum Midgard gaan van avond weer de cursussen hatha yoga en gitaar van start. Dit begint zoals gewoonlijk met een open les, die voor beide cursus sen begint om acht uur. Voor de tieners organiseert de carnavalsvereniging op za terdag 28 januari een gezellige disco-carnavalsavond, ook weer in het Zuiderbaken. De traditionele intocht van Prins Richard zal op zater dagmiddag 4 februari plaats vinden. Om ongeveer één urn- wordt hij officieel op het N.S.-station ontvangen, waarna Prins Richard zich aan het hoofd stelt van een bonte optocht met muziek, praalwa gens, verklede kinderen en an dere carnavalsvierders. Die zelfde avond wordt het carna valsjubileum besloten met een groot carnavalsbal in het Zuiderbaken. Twee orkesten zullen de muziek voor hun re kening nemen. De cursus hatha yoga wordt gegeven door Ina Vlie- land-Brands. Zij heeft een op leiding gevolgd aan het insti tuut Saswitha in Sehevenin- gen. Deelnemers kunnen zich uitleven in ademhalingsoefe ningen, ontspanningsoefenin gen, concentratie-oefeningen en oefeningen die het lichaam soepel maken of - als het als soepen is - houden. Voor men sen die mee willen doen, is het aan te raden een matje of iets dergelijks mee te nemen en gemakkelijke niet knellende kleding te dragen. Het cursusgeld bedraagt van januari tot en met april f 52,50 per persoon. De cursus gitaarspelen wordt gegeven door Mark de Bokx, die Pum Linck vervangt. In deze cursus wordt de alge mene techniek behandeld voor GOES De finale biljart wedstrijden voor de tweede klas libre klein van het district Walcheren - Zuid-Beveland worden gespeeld in café Baar- ends te Goes. De organisatie berust bij A.L.M. (Goes). Begonnen wordt met deze wedstrijden op vrijdag 20 ja nuari (aanvang halfacht). Za terdag en zondag daaropvol gend begint men om twee uur. Er wordt op twee biljarts ge speeld. De volgende finalisten heb ben zich geplaatst: J. H. Bran denburg ALM Hansweert, H. Kleijkers HBC Heinkenszand, P. Raas LBV Lewedorp, J. Nolet ALM Yerseke, A. P. Con- semulder Dampoort Middel burg, W. de Schrijver 't Raad huis Nieuwland, A. Vogel BVM Middelburg, en P. J. Zuidhof DOS Ovezande. Reserves zijn: B. v. d. Dries LBV Lewedorp, C. H. Verweij Onder Ons Goes, J. L. Marijs Dampoort Middelburg. Op de eerste speelavond wordt be gonnen met de volgende parti jen: Brandenburg - Nolet 19.30 uur, Kleijkers - Zuidhof 19.30 uur, Raas - De Schrijver 20.30 uur en Consemulder - Vogel 20.30 uur. de beginnersgroep, afgestemd op de behoefte van de deelne mers. Bij de gevorderden wordt verder gewerkt aan de „fingerpicking" stijl. Deelne mers moeten wel een eigen gi taar meebrengen. Het cursusgeld voor de pe riode januari tot en met april komt op vijfendertig gulden per persoon. De open lessen kunnen gratis en vrijblijvend door iedereen bezocht worden. GOES/VLISSINGEN - De Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël" gaat een nieuwe actie beginnen. De werkgroep wil in Zeeland geld inzamelen voor de inrichting van een handenarbeidplaats in het „Dorp van EUja". Dit is een dorp dat gebouwd wordt voor geestelijk en lichamelijk ge handicapte kinderen van Is raël. De pupillen en verzorgers gaan daar in afzonderlijke huizen wonen. En de jonge mensen kunnen werken in de boomgaard, groentetuin, pluim- en kleinveeteelt en in verscheidene handenarbeid- werkplaatsen. De Zeeuwse werkgroep gaat in de komende tijd dus geld in zamelen voor de inrichting van zo'n werkplaats. Het is de be doeling dat ook Zeeuwse scho len mee gaan doen aan het pro ject. Wie meer inlichtingen wil, kan telefonisch inlichtingen krijgen bij de volgende num mers: 01100-14216, 01105- 1343, 01180-13535, 01184- 13073 en bij de secretaris van de werkgroep L. Plieger, Ge raniumlaan 13 in Vlissingen. VLISSINGEN - Het wijkcomité Binnenstad uit Vlissingen vindt dat het gemeentebestuur de verschillende braakliggende terreinen in de binnenstad beter zou moeten beheren. Volgens het comité zou bijvoorbeeld het terrein aan de Verlorenlandstraat voorlopig een bestemming als speelterrein kunnen krijgen, zeker zo lang er nog geen definitieve bestemming op dit terrein rust. Het wijkcomité heeft het gemeentebestuur verzocht hieraan aandacht te schenken. Het comité is op het ogenblik ook bezig te bekijken hoe het staat met de voorzieningen in de binnenstad en dan gaat het met name om scholen, speelmogelijkheden en derge lijke. Het ligt in de bedoeling van het Wijkcomité Binnenstad om in het voorjaar ideeën aan te dragen om de bewoonbaarheid van de Vlissingse binnenstad te vergroten. t

Scheldebode | 1978 | | pagina 9