In gesprek met.... Cor en Loes Verbrugge: „Een Baha'i is een mens van eenheid het weten waard Stichting Zeeland Te weinig aandacht voor huisvesting bijzondere groepen rr Zeeland in nieuwe cijfers en feiten DE SCHELDEBODE Welkomst- Menu 1978 Terminus Editie Vlissingen Editie Middelburg Zending MIDDELBURG - Het „Structuurschema Volkshuisvesting" be steedt te weinig aan dacht aan de huisves ting van bijzondere groepen in onze samen leving, die niet in ge zinsverband wonen. Waar kwalitatieve woningnood optreedt, dreigen juist deze groepen eerder in de knel te raken. Voorlichting Op Nieuwjaarsdag wordt in gezellig Terminus een feestelijk diner geserveerd! Kerkdiensten MEVR. TAVENIER Medische diensten Culturele Agenda Goed wonen DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 MIDDELBURG - Deze week, nog tot en met vrijdag de 30ste, is het CNV- vakantieoord in Oostkapelle tot het laatste bed bezet met 300 Baha'i's uit heel Neder land. Zij houden hier hun jaarlijkse winterweek, een soort nascholings- en op wekkingscursus voor het Baha'i-geloof. De Duitse Ba ha'i Erik Blumental zal tij dens deze week komen spre ken over kinder- en zelfop voeding en verder zal er na tuurlijk veel van gedachten worden gewisseld over het Baha'i-geloof. Voor de kin deren, die ook altijd in groten getale aanwezig zijn, worden er speciale kinderklassen ge houden. Vandaag, woensdag de 28e, wordt er in „De Scha kel", Bachten Steene 14 in Middelburg, tot 20.00 uur een expositie van Baha'i- kunst gehouden, die voor ie dereen toegankelijk is. Kun stenaars, geïnspireerd door dit geloof, laten hier wat van hun werk zien. Aansluitend wordt er een informatie avond gegeven met een inlei ding over het Baha'i-geloof en een diaprogramma. Zan geres Caroline Bijvoet treedt daarna op. Tot voor kort was Zeeland nog een witte plek op de Baha'i-kaart. Andere Oosters-geïnspireerde gelo ven komen hier af en toe in de publiciteit door lezingen of cursussen, maar de Baha'i's waren hier nog niet doorge drongen. Met de komst van Cor en Loes Verbrugge naar Middelburg gaat dit waar schijnlijk anders worden. Als overtuigde Baha'i- aanhangers gaven zij enige maanden geleden hun hobby-zaak in Vlaardingen op om naar Zeeland te trek ken en hun geloof hier meer bekendheid te geven. Omdat je van geloven alleen niet kunt leven en er ook nog jonge kinderen grootge bracht moesten worden, ves tigden ze een zelfde soort zaak in doe-het-zelf- artikelen in het winkelcen trum Dauwendaele. Nu de nieuwe zaak met eigen hand is ingericht en wat gaat draaien is er ook weer tijd over om aan het eigenlijke doel van hun vestiging hier te gaan werken. Cor Verbrugge was al jaren zoekende naar dat bepaalde „iets" wat zijn leven zin zou geven. Hij had hier en daar over de wereld gezworven, maar zijn draai nog niet ge vonden. Een bezoek aan een informatie-avond over het Baha'i-geloof bracht uitein delijk uitkomst. Verbrugge voelde zich er erg toe aange trokken en na enige aarzeling gaf ook zijn vrouw Loes zich gewonnen. „Ik was thuis nogal stijf in de leer opge voed en ik vond het moeilijk mijn eigen geloof hier zo maar voor op te geven. Maar dat blijkt helemaal niet nodig te zijn, je hoeft je oude geloof niet af te zweren". Ook Cor kan volmondig hierbij toegeven: „Van die tijd ai is mijn leven een stuk positie ver verlopen". Het Baha'i-geloof moet meer als een superreligie worden ge- Open Tafel B en W van Middelburg zul len op maandag 2 januari van. 17.30 tot 19.30 uur hun me deburgers weer ontvangen aan de traditionele Open Tafel in de Burgerzaal van het stadhuis. Na het nuttigen van een „nieuwjaarsdrankje" gaan alle aanwezige burgers aan tafel om gezamenlijk een eenvoudige broodmaaltijd te nuttigen. Receptie B en W van Vlissingen vie ren het nieuwe jaar met een receptie in de Burgerzaal van het stadhuis. Tussen halfvijf en zes uur, ook op maandag 2 januari kan iedereen hier komen om nieuwjaarswen sen uit te wisselen. Bakkerijen Het nieuwe jaar begint voor de Delta Bakkerijen BV met een wisseling van de wacht. Directeur J. v.d. Bos heeft zich om gezondheidsredenen uit het bedrijf teruggetrokken en per 1 januari wordt hij op gevolgd door de heren J.A. Dominicus en M. Steketee. Tijdens een feestelijke bij eenkomst is deze benoeming kort geleden aan het perso neel bekendgemaakt. Cijfers en feiten Het bureau Voorlichting van de provincie heeft voor de vierde maal een boekje sa mengesteld met gegevens van zakelijke aard over Zee land. Onderwijs, gemeenten, milieu, landbouw enz. zijn al lemaal onderwerpen, die in „Cijfers en Feiten" worden behandeld. Het boekje is gra tis verkrijgbaar bij het Provin ciehuis, de foto's erin zijn van fotograaf Jaap Wolterbeek. Traditioneel In het Vestzaktheater aan het Bellamypark in Vlissingen houdt Leo Cuypers zondag weer zijn traditionele Nieuw jaarsconcert. Deze altijd goed bezochte uitvoering begint om 16 uur. Kaarten a f 5 zijn aan de zaal verkrijgbaar. Uitgave: ZEEBRA WEEKBLADEN (Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Breda) 27e jaargang Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 37.125 in 2 edities: OPLAGE 19.445 In de gemeenten Valkenis- se, Vlissingen en Westka- pelle OPLAGE 17.680 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstraat 5, tel. 01184-19910. Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur. Advertentieverkoop buiten kantooruren: J. van Emden, Toutenburg 38, Vlissingen. Tel. 01184-60369. Redactie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910. Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-260431 Correspondent Vlissingen: m^vr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tel. 01180-26043. 'T**-. Baha'i-huis van aanbidding in Langenhain bij Frankfurt zien, een poging om de gods diensten in de wereld met el kaar te verbinden. Zij is in de 19e eeuw ontstaan in Perzië, waar in 1844 Mirza Ali Mu- hammed verklaarde dat hij de Bab was, de Heraut die de komst moest aankondigen van een nog groter Iemand, die een tijdperk van gerechtigheid en vrede zou inluiden. De Bab en zijn volgelingen (zo'n twintig duizend man) werden uitein delijk op barbaarse wijze te rechtgesteld, een daad die ook in het Westen bekend werd. Zijn opvolger werd Baha'u'll ah (de heerlijkheid Gods), die ook vervolgd werd en 24 jaar gevangen zat. Tijdens zijn ge vangenschap zette hij echter de hele Baha'i-religie op schrift en schreef ook bood schappen aan leiders van de. westelijke wereld. Na zijn dood zette zijn oudste zoon Abdul-Baha zijn werk voort en deze maakte kort voor Wereld oorlog I een soort „good-will'- reis door Europa en Amerika. Sinds die tijd kwamen er veel aanhangers van dit geloof in de Verenigde Staten. In Neder land verspreidde het zich na Wereldoorlog II en op 't ogen blik zijn er ongeveer 25 plaat selijke „geestelijke raden". De meeste hiervan zijn in het wes ten en het noorden van het land gevestigd. Cor en Loes Ver brugge zullen zich er voor gaan inzetten om ook in Zeeland aanhangers te winnen. Want Baha'u'llah zegt in zijn ge schriften, dat elk mens het recht heeft er van te horen. Cor V.: „Volgens hem vormt de mens zich nog steeds. Verschil lende boodschappers, zoals Christus, Boeddha, Moham med, zijn verschijningen van één en dezelfde God. De Baha'i-religie ziet in al deze re ligies één zelfde waarheid." Loes V. vindt het Baha'i-geloof ook erg modern van opvattin gen. „Je moet je indenken, dat ruim een eeuw geleden in Per zië al verkondigd werd, dat man en vrouw gelijkwaardig waren. De Baha'i is ook een mens van eenheid. Je merkt, dat er onder hen nauwelijks generatieconflicten zijn en op die Baha'i-bijeenkomsten voe len wij ons één grote familie". Hoe zij het Baha'i-geloof nu verder in Zeeland bekend zul len maken weten Cor en Loes V. nog niet precies. Echte zen ding bedrijven en de mensen aan huis lastig vallen daar zijn ze afkerig van. „Iedereen die er voor openstaat kan meedoen. Het moet uit eigen vrije wil gaan". Ze willen wel een aan tal openbare informatie avonden en lezingen organise ren. Ook de winterschool deze week in Oostkapelle lijkt hun een goede gelegenheid voor geïnteresseerden om daar eens binnen te lopen en wat meer te horen. En verder staat hun huis iedere woensdagavond open voor mensen, die van ge dachten willen wisselen over het Baha'i-geloof (Herberds- land 33, Middelburg, Dau wendaele). „Baha'i's over de hele wereld staan altijd klaar hun huis voor anderen open te zetten". Er dient een onderzoek te worden ingesteld naar con crete voorzieningen op het ge bied van deze bijzondere huis vesting. Niet de bewoner maar de woning staat in het alge meen centraal in het struc tuurschema. Tot deze slotsom komt het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland in zijn beoordeling van het structuur schema Volkshuisvesting van de rijksoverheid. Volgens het opbouworgaan is de bevol kingsprognose voor de provin cie Zeeland die in de derde nota over ruimtelike ordening is opgenomen, gebaseerd op een veel te hoog gemiddeld jaarlijks vestigingsoverschot. Mogelijk heeft bij de bepalihg van dit gemiddelde de inciden tele piek van 1975 en niet ge ringe rol gespeeld. In dat jaar bereikte het vestigingsovers chot van Zeeland een record hoogte van ongeveer 46000 personen. Op een betrekkelijk geringe bevolkingsomvang be tekent een dergelijk aantal uiteraard naar verhouding meer dan in andere provincies of landsdelen. Naar de mening van de Stichting Zeeland dient men dan ook mer de statistische be rekening van een trendont wikkeling in een kleine pro vincie voorzichtiger te werk te gaan. Zeker als men daar taak stellende woningproduktie- ramingen op gaat enten, zoals in het Struktuurschema Volkshuisvesting blijkbaar is gebeurd. Het opbouworgaan herinnert eraan, dat alle regio nale gespreksgroepen en het opbouworgaan in het kader van de inspraak rond de ver- stedelijkingsnota zich destijds aperitief glas wijn Consommé trois filets Médaillon de pore a /a Victoria diverse groenten aardappelen Parfait bonne Année Moka f 27,50 per persoon Restaurant geopend vanaf 16.00 uur. Reserveren is gewenst. HOTEL RESTAURANT CAFÉ t.o. station GOES Tel. 01100-275f ^Lid Holland Tourist Hotels^ hebben uitgesproken voor een matig vestigingsoverschot in Zeeland, in overeenstemming met de beleidsvoornemens die met betrekking tot de ontwik keling in Zeeland waren ge formuleerd t.w. een afronding van het Sloegebied en een voortgezette ontwikkeling in de kanaalzone in Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij bijzon dere zorg aan de milieuhygië nische situatie zou moeten worden besteed. Volgens het Zeeuwse op bouworgaan dreigt thans via het struktuurschema Volks huisvesting een zeer fors taak stellend woningbouwpro gramma een ongewilde factor te worden, die de ruimtelijke en economische beleidsvoor nemens zowel van de verstede- lijkingsnota van de nota lande lijke gebieden kan doorkrui zen. In dit verband wordt gewe zen op de negatieve invloed van de uitbreiding van de •tweede woningsector doordat met name permanent bewoon bare woningen langs directe of indirecte weg in deze sector te rechtkomen. Tussen juli 1976 en juni 1977 bedroeg de toename van tweede woningen in kernen 19 procent van de totale toename van de totale woningvoorraad in de provincie Zeeland. Dit probleem heeft het opbouwor gaan in de structuurschema node gemist. Voor zowel de volkshuisvesting als vpor de leefbaarheid in kleine kernen is het van groot belang dat hierin het bijzonder meer aan dacht wordt besteedt. Het op bouworgaan is het niet eens met het gestelde in het struk tuurschema,dat met betrek king tot Zeeland op dit mo ment geen aanleiding is voor beleidsmaatregelen van de kant van de regering. Gepleit wordt voor dusda nige maatregelen, dat aard en omvang van de woningbouw reëel worden afgestemd op de doelstellingen van het beleid, zoals dit in de verstedelij- kingsnota en de nota lande lijke gebieden eerder is gefor muleerd. Open Hof, Paauwenburg, 31 dec. 19.30 u. ds. E. Hoog- Zaterdag 31 December, Ze vende Dags-Adventisten, 31 dec. Doopsgezinde Kerk 9.15 - 11.15 uur dienst ds. Ter Mate, Middelburg, Doopsgezinde kerk van 10- 12 u. ds. Ter Mate. Hervormd Vlissingen, 31 dec. 19.30 u. St. Jacobskerk ds. P.C. Pettinga, 1 januari 10 u. ds. Y. v.d. Schoot, Johan- neskerk 31 Dec. 19.30 u. ds. E. Hoogerwerf 1 jan. 9.30 u ds. L. de Liefde. burg, Hc werf, 17 u. ds. G. denHeeten. Bethesda- St. Joseph. 1 jan. 10 u. ds. P. Joosse. Bejaarden-Centrum „Ter Ree- de", 10 u. ds. Hoogerwerf. Evang. Luth. Gemeente Wal- straat 1 jan. 11 u. ds. Schok king. Hervormd Middelburg, 31 De cember, Nieuwe kerk 19 u. ds. Brummelkamp, 1 jan. 10 u. ds. Brummelkamp, Tho maskapel 19.30 u. ds. Del beek, en ds Moerman dienst in De Hoeksteen, 1 jan. 10 u. in de Thomaskapel ds. Del beek, Doopsgezinde kerk 19 u. pasteur Le Gras, Eglise Wallone. Hervormd St. Laurens, 19 u. Fox, 1 januar 10 u. ds. Fox. Hervormd Souburg kerk Oran jeplein 31 dec. oost 19.30 u. ds. v.d. Schoot, 1 januari west 9 u. ds. Pettinga, oost 10 u. de heer Sinke, 19 u. ds. Altena. Hervormd Koude kerke, 31 dec. 19 u. ds. M.J. de Jong. Verpleeghuis „Der Boede", Koude kerke, 1 januari zaal 2 ds. Q. v.d. Vrie. Doopsgezinde Kerk Vrijdom- weg 1 januari 10.30 uur ds. Kother. Geref. Petruskerk Paul Kru- gerstraat 31 dec. 19.30 u. ds. 'r. den Heeten, 1 jan. 9.30 u. ds. G. den Heeten, 17 u. ds. Y. v.d. Schoot. Chr. Geref. Kerk Kasteel straat, 31 dec. 19.30 u. ds. B. Kamphuis, 1 jan'. 9.30 en pedicure gedipt, s.v.o. Korenbloem laan 28 Vlissingen tel. 14183 MIDDELBURG - Van de brochure „Zeeland in cijfers en feiten" is thans de vierde druk (40 bladzijden) verschenen. Het boekje, samengesteld door het bureau voorlichting van de provincie, bevat een groot aan tal gegevens van zakelijke aard over de provincie Zeeland zoals oppervlakte en bevolking arbeidsmarkt en industrie, landbouw, milieuhygiëne, Del taplan, recreatie en toerisme, verbindingen, sociaalculturele voorzieningen, sport, onder wijs, gemeenten en „schap pen". In vergelijking met de vorige druk is deze vrvij ingrijpend herzien en ook enigzins uitge breid. De cijfers dateren uit 1975. De brochure is vooral ge schreven met het oog op dege nen in en buiten de provincie, die zich globaal en in kort be stek over Zeeland willen oriën teren. Van de vorige drukken zijn vele exemplaren op ver zoek gezonden aan leerlingen en studenten, die werkstukken over Zeeland moesten maken. Ook groepen, die het Provin ciehuis bezoeken, ontvangen de brochure. 16.30 u. ds. Kamphuis. Geref. Gemeente Marnixkerk Souburg, 31 dec. 19.30 u. ds. Snoep, 1 jan. 9.30 en 16.30 u. ds. Snoep. Geref. Kerk Kanaalstraat Souburg, 31 dec. 19.30 u. ds. Vanhaelen, 1 jan. west 9 u. Ds. Pettinga, uit Vlissingen, 9.30 oost ds. Vanhaelen, voorb. H.A. 17 u. oost ds. Vanhaelen. The Bethel Pentecoast inc., elke woensdag 19.30 u., zon dag om 14.30 u. zondags school 10 u. in het gebouw Van Dishoeckstraat, t.o. brandweer-kazerne. De kerk van Jezus Christes van de Heiligen der laatste da gen, iedere zondag te 10.30 uur in het gebouw van de speeltuin Zuidbeekse weg. (Mormonen). Volle Evang. Gemeente. Mid delburg 31 dec. 20 uur Dam 6. ds. v.d. Zanden, 1 jan. zuiderbaken 9.30 u. ds. v.d. Zanden. Te Vlissingen ie dere zondag te 9.45 u. en woensdag te 19.30 u. in de kapel Vrouwenstraat 5. R.k. Kerk Walcheren 31 dec.1977 - 1 jan. 1978 Sou burg Martinuskerk zat. 19.00 zon 10.30: parochie koor Paauwenburg Open Hof zon 11.00 eigen zanggroep 19.00 samenzang. Vlissingen Singelkerk zat. 19.00 dameskoor (neder- lands) zon. 9.30 samenzang 12.00 herenkoor (grego riaans) Bethesda/St. Josefziekenhuis zon. 11.00 Ter Reede vrijdag 9.00 Domburg Willibrord- kerk 1 en 3de zondag 9.00 Middelburg Petrus- en Pau- luskerk zondag 1 jan. 10.15 Hoogmis Hoeksteen 10.15 u. Pinkstergemeente Concertge bouw - Elke zondag 14.30 uur, wijdingsdienst. wo. 19.30 uur gezinsdienst. Leger des Heils - Vlissingen, Dr. Stavermanstraat 39-41, openbare samenkomsten ie dere zondag 9.30 uur bid stond, 10 uur heiligingssa menkomst, 11.45 uur zon dagsschool, 19.30 uur, ver lossingssamenkomst Jehovah's Getuigen - Konin krijkszaal 34, Vlissingen, Do. van 19-21 uur. Zo. van 10-12 uur. Evang. Baptisten Zendings Gemeente Middelburg - dienst op zondag 1 januari te 16 uur in de Klarenbeek L.T.S. Bethel Pinksterkerk - woens dag 19.30 uur, vrijdag 19,30 uur, zondag 10 uur in het Maarten Lutherhuis, Groe- newoud 58, Vlissingen, voorganger K. Veen. Baha'i geloof - Iedere woens dag gespreksavond, Her- bergsland 33, Middelburg. Nieuw Apostolische Kerk - Westerbaan West-Souburg, diensten zo. te 9.30 en 16 uur, wo. te 20 uur. Telefonische hulpdienst Zee land (mensen in geestelijke en sociale nood) - iedere dag van 9 tot 1 uur 's-nachts, te lefoon 01180-15551. Vlissingen. Doktersdienst. Zo. 1 januari dr. Van Dijk, Kou- dekerkse weg 52, tel. 13459. De dienst loopt van 0.00-24 u. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur spoedgeval len van 12.30-1 en 17.00 - 18 u. Apotheek. Van 30 dec. - 6 jan. geopend apotheek C.P. Lastdrager, C.v. Perestraat 1, Oost Souburg, tel. 61593. Tandarts. Za. 31 dec. dr. P. Bruynzeel, Londense kaai 7, Middelburg, tel. 01180 - 25963, Zo. 1 jan. van 11 - 12 uur dr. P.H.E. Cappenberg, Chopinlaan 71, tel. 65557. Verloskundige. 31 dec. 1 2 en 3 jan. mevr. Ulaski, Wijen burg, tel. 60874. Huisartsen Souburg, Arne- muiden en Nieuwland, 31 dec. en 1 jan. dr. M.L. v.d. Moer, Stationsplein 1, Ar- nemuiden, tel. 01182 - 1308. Weekend-dienst dr. B. Bou- wense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. Dierenarts. 31 dec. en 1 januari dr. L. Jobse, Grijpskerke tel. 01185 - 1389, consult alleen na tel. afspraak. Visites aan vragen voor 9 uur. Diensten Souburgse Kruisve renigingen, za. 31 dec. en 1 jan. zuster S.M. Slabbe- koorn, Witte zeestraat 42, tel. 61843. Kruisverenigingen Walche- renstr. 31 dec. en 1 jan. zus-' ter M. den Boer, A. Lauwe- reyszstraat 77, tel. 26286. Middelburg. Doktersdienst. Za. 31 dec. dr. Boerwinkel, Noordweg 214, tel. 12460. Zo. 1 jan. dr. v.d. Rijst, Bel- linkplein 1, tel. 26659. Apotheek. Van 30 dec. - 6 jan. geopend apotheek L.v.d. Boogert, Vrijlandtstraat 79. Zondag 1 januari 15 uur Nieuwjaars-concert in het Vestzak-theater te Vlissin gen m.m.v. Leo Kuiper. Donderdag 29 dec. te 20 uur concert in de kerk van de H. Maagd Grote markt te Ber- Ïen op Zoom, door de ver. tortus Musicus Religiosus, dirigent Hans Smout, 30 de cember hetzelfde concert in de Carolus Boromeus kerk te Antwerpen op het Concien- seplein. Vanaf heden t/m 21 januari 1978 - Tentoonstelling 150 jaar kanaal Gent-Terneuzen in het Rijksarchief St.- Pieterstraat 38, Middelburg. Kon. Opera te Antwerpen. Vrijdag 30 dec. 20 uur Bal letten 111, zaterdag 31 dec. 20 uur Balletten 111, zondag 1 januari 15 uur Operette concert. Kon. Ned. Schouwburg te Antwerpen. Zaterdag 31 de cember 20 uur en zondag 1 jan. 15 en 20 uur „De Droom van zotte Rik". Kon. Opera te Gent. Vrijdag 30 dec. 20 uur Aida, zondag 1 jan. 14.30 uur Clivia, 20 uur Ai'da. Nederl. toneel Gent. Zaterdag 31 dec. en zondag 1 jan. 15 uur Knock of de triomf van de geneeskunde. Woningbouw-vereniging „Goed Wonen". Weekend dienst voor storingen aan cv en liften za. 31 dec. en zo. 1 jan. de heer P. v.d. Linde, Westerzicht 24, West- Souburg, tel.64426.

Scheldebode | 1977 | | pagina 3