Januari poppenspelmaand Gemeenteraad komt terug op maken van plan voor openbaar vervoer Komst stadsbus Middelburg weer een stuk onzekerder de klapbaïike Ie '••I/TT)! Zeeland krijgt er in 1978 3100 huizen bij I5H ruiter iii? kmiieniii? aayiimiiaax Serie informatie bijeenkomsten over drugs Bejaarden Sporthal Teleurgesteld Nederland en de Zee 17,50 WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 - 27e JAARGANG UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE VLISSINGEN - De werkgroep Drugs uit Vlis singen gaat in februari maart 1978 opnieuw een serie informatie-avonden organiseren over alco hol en drugs. De serie informatie-avonden is be doeld voor onder meer leraren, medewerkers in het jeugd en jongerenwerk en het vormingswerk. V00R ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT Anno or WEDGWOOD flf «ADI IM .NCtAHO "'«IAS* Lange Delft 50 Tel. 01180-13221 Middelburg KWALITEIT-SERVICE GARANTIE RIB BLAZERI in brede en smalle rib BREDA OOSTERHOUT BERGEN OP ZOOM KAATSHEUVEL MIDDELBURG - Het poppentheater PARCIVAL uit Nieuw- en Sint-Joosland heeft voor januari een aktief poppenspelprogramma op stapel staan in haar Molent heater te Middelburg-zuid. In deze maand heeft zij zelf twee premières, terwijl daarnaast een vervolg te zien is van haar poppenspeluit wisseling met België. Op 4 januari begint het al met de première van het marionet tenspel voor kinderen: „Ik heet Sneeuwwitje". Dit stuk is haast klassiek te noemen: Sneeuwwitje wordt door een jager het bos ingebracht op last van haar jaloerse stief moeder. Hij laat haar gaan en zij belandt bij „de zeven dwergen achter de blauwe bergen". Daar mag ze wonen, maar haar stiefmoeder komt erachter door in haar magi sche spiegel te kijken. Ze probeert Sneeuwwitje van het leven te beroven, dit lukt ook, maar het is een prins die alles in de juiste proporties terugbrengt. In januari wordt dit stuk herhaald op de 18e van die maand. Het is daarna te zien de eerste en derde woensdagmiddag van de maanden februari en maart. De voorstellingen be ginnen om drie uur en inlich tingen of reservatie zijn te krijgen op nummer 01182- 1832. Zaterdagmiddag 14 en 21 januari komt een Belgisch poppentheater, „Schokkel- joen" uit Nieuwpoort/Veur- ne. Zij spelen een spel voor kinderen van alle leeftijden* onder de titel: „De Speel goedboom". Dit verhaal wordt gespeeld met hand poppen, maar een opvallend gegeven is dat de poppenspe lers ook in een akteur-functie buiten de kast komen en daar het spel voortzetten. Het ver haal handelt over een koning die zich een bijzondere boom wenst, een speelgoedboom, met in de hoofdrol de kabou ter Schokkeljoen. Het wordt op deze data gespeeld om halftwee en vier uur. Voor volwassenen die wel eens een andere vorm van theater wil len zien is er op vrijdagavond 20 januari een marionetten spel voor volwassenen. Dit wordt gebracht door Parci- val. Het stuk heet: „Het ver haal van de Graal". Dit spel is een weergaven van een oud verhaal uit de twaalfde eeuw, het verhaal van de jongen Parcival die de wens had rid der te mogen worden aan het hof van koning Arthur. Hij leidt een zwerfachtig bestaan en als hij het ridderschap verworven heeft, blijkt het lot nog iets anders voor hem in petto te hebben.... Nieuw!! De ramp van 1953 en het heden. Met vele foto's van toen en nu bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 De informatiebijeenkom sten zijn zoals gezegd vooral bedoeld voor mensen die met jongeren wérken. Door hun contacten met jongeren ver keren zij in een positie, waarin zij eventuele proble men in een vroegtijdig sta dium kunnen signaleren, aldus de werkgroep Drugs. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WOONT U IN DIT GEBIED Het programma ziet er voorlopig als volgt uit: Op 13 februari: Drugs, drugge bruikers en drugscène; 20 fe bruari: behandeling in een drugvrije therapeutische gemeenschap; 27 februari: Klinische en poliklinische behandeling van drugpro blemen; 6 maart; Advies en hulpverleningsmogelijkhedei in Vlissingen; 13 maart: Af ronding en evaluatie. Tijdens de avonden worden er inlei dingen gehouden, worden er films vertoond, wordt er ge discussieerd en krijgen de deelnemers schriftelijke in formatie. Wie belangstelling heeft voor het volgen van de in formatieavonden moet zich Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. Ook ik ontkom, zo tegen het eind van het jaar, niet aan de traditionele overpeizingen, vrienden. Ik heb voor mezelf eens zitten nagaan wat er in 1978 allemaal wel of niet zou moeten gebeuren om er een goed jaar van te maken. Het is best leuk om je met derge lijke fantasieën bezig te hou den. Want het zou toch niet gek zijn, als we in het ko mende jaar een provinciaal bestuur kregen dat met frisse moed, zoals dat dan heet, zijn schouder zette onder de pro blemen waarmee deze pro vincie worstelt. Nou is de kans best aanwe zig. Tenslotte verdwijnen maar liefst vier Gedepu teerde Staten-leden van het toneel. Kaland, Schlinge- mann V.D. Bos en Stenvert hebben laten weten op te wil len houden met het besturen van deze provincie De ko mende verkiezingen bieden alle mogelijkheden om daar frisse mannen en vrouwen voor in de plaats te krijgen. De gemeenteraadsverkie zingen die we in 1978 ook krijgen geven eveneens hoop. Stel dat we in alle gemeenten capabele gemeenteraden krijgen met hart voor de zaak. Hoop doet leven niet waar. Laten we dan ook maar hopen dat de vogels de 380 kv hoogspanningsleiding, die volgend jaar het Zeeuwse landschap gaat ontsieren, weten te ontwijken. Een beslissing, de vaste oe ververbinding niet te bou wen, zou mij veel plezier doen. En de katts daarop is niet denkbeeldig. Ik heb be grepen dat de nieuwe minis tervan financiën Andriessen, nou niet bepaald staat te dringen om het licht op groen te zetten. Zo zie je maar weer, er blijven steeds verrassin gen. Want het CDA, waartoe deze minister hoort, heeft tot nu altijd op de bres gestaan voor de oeververbinding. Ik heb de veerboten altijd ver dedigd en als ze dan ook nog eens 's nachts willen varen dan is die hele brug-tunnel helemaal niet nodig. Voor de inwoners van Hansweert - Oost hoop ik dat de plannen voor de verbre ding van het kanaal niet doorgaan zodat ze rustig kunnen blijven zitten waar ze zitten. Als ik eraan denk dat, dat stuk Hansweert volko men van de kaart wordt ge veegd, dreig ik toch nog ver drietig te worden. Maar we blijven doorgaan met het opsommen van posi tieve zaken. Tenslotte blijft het mogelijk dat de gemeen teraad van Middelburg tot inkeer komt en zich alsnog wil inzetten voor het instel len van een stadsbus in Mid delburg. Wat zouden veel be jaarden, die met zoveel en thousiasme gebruik hebben gemaakt van de busdienst die de initiatiefgroep Openbaar Vervoer Middelburg een paar dagen heeft laten rijden, daarvan genieten. En even min is het toch onmogelijk dat de gemeentelijke be stuurders van verschillende plaatsen alsnog het maken van woonerven een even normale zaak gaan vinden, als het aanleggen van wegen. Wat zouden bijvoorbeeld een heleboel bewoners van de Clijverstraat in Vlissingen daar blij mee zijn. En als dan ook de fietspa den nog eens allemaal wor den aangelegd, die het pro vinciaal bestuur zo prachtig in een nota heeft genoemd, dan is het zeker dat we op onze fietsjes kunnen genieten van het Zeeuwse land. En op dat land groeien de produk- ten van de boeren. Ze krijgen precies op tijd, regen, precies op tijd wat zon. De oogst zou geweldig zijn. En als de prijzen voor de boeren dan toch hoog blijven en voor de consumenten laag, dan heb ben we allemaal precies wat we willen hebben. Zeker als we nog eens lek kere warme Zeeuwse zomer krijgen ook. Want ik weet zeker dat ik dan volgend jaar rond deze tijd niet mijn derde verkoudheid aan het verwer ken zal zijn. ARJAON Verleden jaar heeft de werkgroep Drugs eveneens zo'n serie georganiseerd, die zeer enthousiast ontvangen is. Van meerdere kanten is om herhaling gevraagd. voor 7 januari opgeven bij de werkgroep Drugs, Eede straat 2, Vlissingen, tel. 01184-14717. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll itiatiefgroep is afgestudeerd in verkeerskunde. „Middelburg .loopt wat het openbaar ver voer betreft duidelijk achter. In vergelijkbaar plaatsen wat inwonertal en oppervlakte be treft, is er al lang een stadsbus, zoals bijvoorbeeld in Bergen op Zoom". Hij is op het ogenblik bezig met het uitwerken van een en quête die onlangs in Middel burg is gehouden. En hoewel er nog geen cijfers bekend zijn, zal het hem niet verbazen dat de behoefte aan een stadsbus in Middelburg heel groot is. „Er blijkt bijvoorbeeld uit dat mensen uit Nieuw- Middelburg, Klarenbeek en dergelijke regelmatig te voet naar Dauwendaele gaan". De enquête is gehouden op de twee woensdagen dat de in itiatiefgroep bij wijze van proef een stadsbus heeft laten rijden in Middelburg. Kees v.d. Pol: „En daar hebben vooral veel bejaarden gebruik van gemaakt". Er waren echt men sen die reden mee van bejaar denhuis naar bejaardenhuis. Bij het ene stonden er 6 oude ren te wachten, bij het vol gende 10, bij een andere weer 12. Het was prachtig, om die glunderende gezichten te zien toen de bus er echt aan kwam. Zo van „Goh hij komt echt". Voor niet-ingewijden zal de kwestie van de rondweg en verbetering van het openbaar vervoer nogal ingewikkeld lijken. En als dan ook nog de bouw van een sporthal wordt genoemd, zal het voor veel mensen helemaal onbegrijpe lijk worden wat er nu precies aan de hand is. Kamermans legt uit: „Het is inderdaad bijna een onover zichtelijke kwestie geworden. Dit is er ongeveer aan de hand. De gemeente bleek op een ge geven ogenblik over meer geld te beschikken dan ze aanvan- W LVORSTSTRAATirrvA GOES TEL OllOO 14683 Hit MIDDELBURG - De komst van een stadsbus in Middel burg, die enkele weken geleden niet ondenkbaar leek, is nu weer een stuk onzekerder geworden. Tijdens de begro tingsdebatten van enkele weken geleden nam een meer derheid van de Middelburgse gemeenteraad een motie aan waarin het gemeentebestuur de opdracht kreeg om een onderzoek te laten instellen naar het openbaar vervoer in Middelburg. Tevens moest dan een plan gemaakt worden voor verbetering van het openbaar vervoer in de Zeeuwse hoofdstad. Was dit plan er gekomen, dan was er een grote kans dat Middelburg met grote finan ciële steun van het rijk een stadsbus kon laten rondrijden. De Initiatiefgroep Openbaar Vervoer uit Middelburg heeft enige weken geleden een ge sprek gehad op het ministerie van verkeer en waterstaat. A.H. Kamermans, lid van de initiatiefgroep: „Daar is ons toen duidelijk gemaakt dat Middelburg wel degelijk kans maakt op een stadsbus, als het gemeentebestuur ten minste met een goed plan komt. In dat plan moesten dan ook voorstel len worden verwerkt om zo'n stadsbus in Middelburg vrij baan te geven. Dat betekentd dat de gemeente voorzieningen zou moeten treffen bij bijvoor beeld stoplichten enzovoorts". Doordat de gemeenteraad tijdens de begrotingsdebatten de motie aannam, die onder andere door Kamermans (die lid is van de PPR-fractie in de raad) werd ingediend, zag de toekomst van het openbaar vervoer in Middelburg er niet slecht uit. Maar tijdens de raadsverga dering van verleden week, kwam een meerderheid in de raad, op voorstel van burge meester en wethouders, terug op de motie. Voordat de ge meente een eigen onderzoek gaat instellen en een plan maakt, wil ze eerst het ver- keersonderzoek afwachten dat de NV Streekvervoer toch al zou instellen en waarbij ook verschillende wijken van Mid delburg worden betrokken. Eventueel komt er dan nog een aanvullend onderzoek. Maar het maken van een plan voor verbetering van het openbaar vervoer is helemaal op de lange baan geschoven. „En dat betekent", aldus een teleurgestelde Kamermans, „dat ook de komst van een stadsbus weer op de lange baan is geschoven. Dat onder zoek van de NV Streekvervoer zou toch al worden gehouden, maar is niet gericht op de spe cifieke Middelburgse situatie. Het streekvervoer heeft ook heel andere belangen dan een stadsbus. Tijdens een commis sievergadering heeft directeur J. Deist van het streekvervoer al laten weten dat de aanleg van een rondweg bij Middel burg erg welkom zou zijn voor het streekvervoer. Maar als die rondweg wordt aangelegd, dan heeft Middelburg straks niet genoeg geld over om voorzie ningen te treffen voor de stadsbus". „Op zich is het natuurlijk prima dat de NV Streekver voer een onderzoek gaat instel len. Maar het is niet de verant woordelijkheid van het Streekvervoer om in Middel burg zelf een beter openbaar vervoer te krijgen. Dat is de taak van het gemeentebestuur. Die moet opkomen voor de be langen van de bevolking. En het ziet er niet naar uit, dat dit gebeurt". De Initiatiefgroep Openbaar Vervoer is verschrikkelijk te leurgesteld over de gang van zaken en zégt in een persbe richt: „Het is ons duidelijk ge worden dat het merendeel van de gemeenteraad de proble men op het gebied van het openbaar vervoer nog steeds onvoldoende ernstig neemt. De initiatiefgroep heeft daarom besloten haar werk voort te zetten omdat zij het op de lange baan schuiven van een oplossing voor de vervoer sproblemen onverantwoord vindt. In het vroege voorjaar van '78 zal de initiatiefgroep een nota uitbrengen met be trekking tot het openbaar ver voer in Middelburg. Daarna zullen er op diverse plaatsen in Middelburg discussiebijeen komsten worden gehouden". Kees v.d. Pol, lid van de in- VLISSINGEN - Velen hebben de afgelopen week weer deelgenomen aan het kerstfeest, dat het Leger des Heils jaarlijks in Hotel Britannia organiseert. Ook ditmaal werd het mogelijk gemaakt door de gulheid van de Vlissingse bevolking en de medewerking van de directie van Britan nia die de zaal gratis en de maaltijden sterk gereduceerd heeft gegeven. kelijk had gedacht. De raad werd toen voor de keuze ge steld om öf de sporthal te bou wen, öf de rondweg versneld aan te leggen. Tijdens de begrotingsdebat ten is toen de motie ingediend om die rondweg niet versneld aan te leggen, maar eerst dat verkeersonderzoek te plegen. Dat verkeersonderzoek zou weer uit een ander potje be taald kunnen worden. In feite was er dus niets tegen, om het besluit te nemen die sporthal te bouwen. Maar wethouder A. Bergshoeff heeft naderhand te kennen gegeven dat hij ook niet tot de bouw van een sport hal durfde besluiten, omdat hij niet wist welke kosten er alle maal zouden voortvloeien uit dat verkeersonderzoek en het opstellen van dat plan. En daar zijn al verschillende raadsle den weer van geschrokken. Met als uiteindelijk gevolg dat tijdens de volgende vergade ring van de raad besloten is om die sporthal te bouwen. En dat er van die motie eigenlijk niets meer is overgebleven". MIDDELBURG - De ad viescommissie „Verdeling Rijkssteun Woningbouw" verwacht dat er in 1978 in Zee land 3100 woningen gebouwd kunnen worden. Naar ver wachting zullen er daarvan 900 in de vrije sector komen. Er is rekening gehouden met bijna 900 woningwetwoningen en 1300 premiewoningen. Het programma-1978 is tot stand gekomen nadat met een groot aantal gemeenten over leg is gepleegd over de voor die gemeenten geplande toewij zing. Naar verwachting zal het bouwprogramma-1977 als volgt gerealiseerd worden: 555 woningwetwoningen, 1400 premiewoningen en 1700 vrije-sector woningen. Bij de opstelling van het programma is de commissie uitgegaan van de bijgestelde nota-bewoningspatroon. Deze bijstelling houdt in dat uitge gaan is van het inwonertal per 1-1-1978. Dat aantal is vervol gens verhoogd met in de nota bewoningspatroon voorziene groei. Een in het verleden tot stand gekomen te snelle bevol kingsgroei is derhalve niet „afgestraft", om een abrupte stop in de woningbouw te voorkomen. In het overleg met de ge meenten is erop gewezen dat het van groot belang is dat de gemeenten daadwerkelijk in vloed kunnen uitoefenen op hetgeen binnen de bestaande woningvoorraad plaatsvindt .om tot een afgewogen beleid op het terrein van de volkshuis vesting en de bevolkingssprei ding te komen. RIBFLUWEEL. h

Scheldebode | 1977 | | pagina 1