KERSTMENU Gebitje wil me bijten van Joke Noest Burgenland, een vergeten stukje Oostenrijk met Hongaars sfeertje Beeldende kunstenaars volgden „bijscholingscursus'9 Etsen in Zeeuws Museum Gevulde aubergines met Kernhem Heldere consommé met kaas-eiergelei Gemarineerde reebiefstukjes of met Bluefort gevulde biefstuk van de haas in een pittige rode wijnsaus met verse groene peperkor rels en op smaak gebracht met zure room Kastanjepuree Spruitjes Gebakken aardappelblokjes met uitjes en dobbelsteentjes ontbijtspek Cranberry-compote Cerises flambées Menu Tweede Kerstdag Champignon Fondue Vruchtensalade DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 Feestelijk kerst menu zonder hoofdbrekens Voor restaurants vormen de kerstdiners een soort vi sitekaartje. Het spreekt dus vanzelf, dat al het personeel zich extra inspant om er een feest voor de gasten van te maken. Het is een hele krachttoer, die van ieder een veel tijd en energie vergt. De huisvrouw kan het gelukkig wat eenvoudi ger aandoen, maar natuur lijk wil ook zij op deze dagen graag iets bijzonders op tafel brengen. Dat hoeft haar geen hoofdbrekens te bezorgen, als zij de zaak maar een beetje organi seert. Allerlei gerechten kunnen al van tevoren wor den bereid of voorbereid, zodat zij niet alles op Eerste Kerstdag hoeft klaar te ma ken. Bovendien zijn er te genwoordig zoveel uitste kende kant-en klaar gerechten te koop, dat zij zich door hiervan een verstandig gebruik te ma ken, heel wat werk kan be sparen. Met ons Kerstmenu zult u zeker indruk maken op uw gas ten en toch kunt u er zelf even ontspannen bij zitten alsof het door een ander was bereid. Het voorgerecht heeft u al de dag tevoren gemaakt. Voor het Kerstdiner hoeft u het alleen nog maar even in de oven te zetten. De consommé - een krach tige bouillon - hoeft u niet persé zelf te trekken. Er zijn voortreffelijke consommé's in blik te koop, die u slechts hoeft te verwarmen. Het garnituur - kaas-eiergelei - maakt u de dag tevoren. Ook de groente - in ons geval spruitjes - kookt u de dag tevo ren. Net niet helemaal gaar, want anders loopt u de kans dat ze bij het verwarmen te zacht worden. Tot de door u getroffen voorbereidingen hoort ook het blancheren van de aardappel blokjes. Schil de aardappels, snijd ze in niet te kleine dobbe lstenen en laat ze onder stro mend koud water grondig schoon spoelen. Laat ze ver volgens 8-10 minuten zachtjes koken. Ze mogen slechts half gaar zijn, want dan worden zij bij het bakken het mooiste. Neem er geen aardappels voor, die bij het koken kruimig wor den. Papkokers zijn helemaal uit den boze. U kunt gemakke lijk nagaan of de aardappel blokjes gaar genoeg zijn door er een uit te nemen en er met een lepel op te drukken. Gaat het gemakkelijk stuk, dan kunt u de blokjes in een vergiet af gieten en ze vervolgens op een grote schaal, waarop u een ser vet hebt gelegd, storten, zodat ze goed kunnen uitdampen. De volgende dag hoeft u de aard appelblokjes alleen nog maar in ruim boter goudbruin te bakken. De afzonderlijk uit gebakken dobbelsteentjes en lichtbruin gefruite uisnippers voegt u pas op het laatst toe, waarna u alles goed door el kaar schudt. Kastanjepuree De kastanjepuree kunt u na tuurlijk zelf bereiden van verse tamme kastanjes, maar u kunt ze net zo goed in blik kopen. Dat scheelt u weer een boel werk. Let erop, dat het geen gezoete kastanjepuree is, want die kunt u alleen maar voor een nagerecht gebruiken. De cranberry compote maakt u zelf. Dat is werk van een ogenblik. Ze zijn in zakjes bij de groenteboer of in de su permarkt te koop. U hoeft ze slechts te wassen en op te zet ten met weinig water en veel suiker. De hoeveelheid is zo groot, dat u er tijden genoeg aan hebt. Bewaar ze in een met cellofaan afgesloten jampotje in de koelkast. Dan hebt u er maanden plezier van. Mocht u het teveel werk vinden, dan kunt u in plaats van cranber ries ook preiselbeeren uit een potje opdienen. Wild of biefstuk Of u wild dan wel biefstuk voor uw kerstdiner neemt >is een kwestie van smaak. Niet iedereen houdt van wild en bo vendien zijn reebiefstukjes nu niet bepaald goedkoop. Maar dat is biefstuk van de haas ook niet. Waar u ook voor kiest, zorg ervoor uw bestelling bij poelier of slager tijdig te plaat sen. De marinade De reebiefstukjes worden uit de reerug gesneden. Ze zijn klein, dus twee per persoon is niet teveel. Vraag de poelier alle zenen en vellen van de reerug te verwijderen. Daarna maakt u met een scherp mes een dunne snee over de lengte van het vlees, dat u vervolgens ia de marinade legt. Ook dat doet u de dag tevoren. De ma rinade maakt u van rode wijn, met of zonder wijnazijn, een soepgroentenboeket van grof- gesneden worteltjes, prei, ui, hele knoflookteentjes, selde- rieblad, peterselie, tijm, roze marijn, enkele jeneverbessen, zwarte peperkorrels (eerst even kneuzen), eventueel een glaasje cognac en een flinke scheut olijfolie. De olie geeft niet alleen smaak aan de marinade, maar zorgt er bovendien voor dat de geuren niet kunnen ontsnap pen. Keer het vlees zo nu en dan tijdens het marineren. U kunt dat elke keer doen, daar u toch in de provisiekast moet zijn, waar u het vlees hebt neergezet. Die provisiekast is beter geschikt dan de koelkast, want het risico is groot, dat in de koelkast andere levensmid delen naar de marinade zou den eaan smaken. Kaas-eiergelei 4 eieren, 4 eetlepels melk, 40 g geraspte oude kaas, zout, pe per. Klop de eieren los met de melk, kaas en de kruiden. Be smeer kleine puddingvormpjes of kommetjes dik met boter en giet het mengsel hierin. Ver warm de vormpjes au bain marie tot de gelei helemaal ge stold is (ongeveer 1 uur). Snijd de eiergelei in blokjes en doe ze als garnering in de soep. Reebiefstukjes in rode wijnsaus 1 reerug van ongeveer 1 kg, marinade van rode wijn, 2 eet lepels echte boter, 2 eetlepels bloem, wat champignonnat, 2 kopjes bruine jus, 5 gekneusde zwarte peperkorrels, 1 klein gesnipperd uitje, 1 laurier blaadje, 2 eetlepels echte bo ter, 1 eetlepel olijfolie, versge malen zwarte. peper, zout, 1 flink glas cognac, 1 bekertje sourcream, enkele druppels worcestersaus, 1 klein blikje groene peperkorrels. Zet de reerug 24 uur in de marinade. Begin voor het be reiden van het hoofdgerecht met de saus. Maak hiervoor een roux van de boter met de bloem. Laat de roux lichtbruin worden en hem vervolgens af koelen. Verhit de bruine jus met evenveel marinade en een scheutje champignonnat en roer dit mengsel scheutje voor scheutje door de roux. Voeg de kruiderij toe en laat de saus zachtjes gedurende ten minste een halfuur koken (maar liefst zo lang mogelijk, want daar wordt ze veel lekkerder van), waarbij u het bovendrijvende vet verwijdert. Voeg zo nu en dan nog wat vocht toe als de saus te dik wordt. Snijd de reerug in biefstuk jes van ongeveer 100 g, na hem goed te hebben afgedroogd. Bak de biefstukjes snel aan beide kanten bruin in boter met olijfolie. Vijf minuten is genoeg, want ze moeten van binnen mooi rood blijven. Neem de pan van het vuur, be strooi de biefstukjes aan beide kanten met wat peper en zout, giet er de cognac over en flam beer (afzuigkap uitschake len!). Neem de biefstukjes uit de pan en houd ze zolang warm. Blus de inhoud van de pan af met een scheutje bouil lon of jus, schraap de aanbak sels goed los en giet het geheel bij de saus. Zeef de saus en roer de sour cream los met een paar lepels hiervan. Voeg dit meng sel bij de saus. Voeg dit meng sel al roerend bij de rest van de saus. Maak deze op smaak met enkele druppels worcestersaus en voeg er 2 - 3 eetlepels groene peperkorrels aan toe. Laat nog 2 minuten zachtjes sudderen. Leg de biefstukjes diagonaal op een verwarmde vleesschaal. Giet er wat van de saus over. Garneer rondom met groente, ragoütbakjes gevuld met cran berry compote en gespoten koekjes van kastenjepuree. Geef de rest van de saus er apart bij, evenals de gebakken aardappelblokjes met uitjes en dobbelsteentjes rookspek. Het nagerecht Het nagerecht - cérises flambées - wordt in de meeste gevallen ètl la minute aan tafel bereid. Als u het flamberen niet zo goed aandruft - hoewel het echt niet moeilijk is en, als u het op de juiste manier doet, beslist niet gevaarlijk - vormt dit gerecht een goede moge lijkheid voor de heer des huizes om zijn culinaire kunnen te vertonen. Als hij de aanwijzingen pre cies volgt kan er eigenlijk niets mis gaan en hij kan er zeker van zijn dat het flamberen een diepe indruk op de gasten zal maken. Voor flamberen aan tafel moet u wel beschikken over een flambeerpan of koe- kepan en -réchaud. De eerste is een koperen pan rtiet een bin nenzijde van nikkeistaai. Het flambeerréchaud heeft een re gelbare vlam, die voldoende heet moet zijn om de inhoud van de pan snel aan de kook te brengen. Beschikt u niet over een flambeerpan, dan kunt u natuurlijk ook in een gewone koekepan flamberen. Maar omdat zo'n pan niet zo mooi is om te zien, kunt u het te flam beren gerecht dan beter in de keuken bereiden. Denk er in dat geval om dat u nooit mag flamberen onder een inge schakelde afzuigkap. Tweede Kerstdag Er zijn heel wat mensen, die op Tweede Kerstdag net zo door de massa ei maak alles goed op smaak met zout en sel derijzout. Vul de aubergine helften met het mengsel en bedek de bovenkant met reep jes Kernhem. Zet tenslotte de schaal circa 20 minuten on derin een op 200 graden C. voorverwarmde oven. Biefstuk van de haas in rode wijnsaus 2 eetlepels echte boter, 2 eet lepels bloem, 2 glazen rode wijn, 2 kopjes bruine jus, een weinig champignonnat, 1 klein ,!P ',?2 <5» f t. uitgebreid tafelen als op Eerste Kerstdag. Maar wij kunnen ons best voorstellen dat u het dan liever een beetje kalmpjes aan wilt doen. Een frisse sa lade of een fondue smaakt ech ter ook voortreffelijk en het bereiden van deze gerechten, waarvoor u hieronder recepten aantreft, kost betrekkelijk weinig tijd. Aubergines met Kernhem 2 aubergines, 20 g boter, marjolein, tijm, 1 ui, 100 g champignons, knoflook, Vi verse paprika, 4 tomaten, Va bekertje sour cream, 200 g Kernhem, zout, selderijzout. Snijd de aubergines over langs door, neem het vrucht vlees eruit en hak dit in blok jes. Smoor deze blokjes in de boter met de kruiden, de ge snipperde ui, de in plakjes ge sneden champignons, een uit geperst teentje knoflook, de gesneden paprika en in vieren gesneden ontvelde tomaten. Giet eventueel het overtollige vocht af. Roer de sour cream gesnipperd uitje, 1 laurier blaadje, 1 theelepel tijm, 1 theelepel rozemarijn, 1 teentje knoflook, 5 gekneusde zwarte peperkorrels, 2 gekneusde kruidnagels, 2 eetlepels echte boter, 1 eetlepel olijfolie, 4 biefstukken van de haas van 150 - 200 g, 200 g Bluefort, ver sgemalen zwarte peper, zout, 1 flink glas cognac, 1 bekertje sour cream, enkele druppels worcestersaus, 1 klein blikje groene peperkorrels. Evenals met de reebiefstuk jes beginnen we met de saus. Maak een lichtbruine roux van de boter en de bloem. Laat de roux afkoelen. Verhit de wijn met de jus en het champignon nat. Roer dit mengsel scheutje voor scheutje bij de roux tot u een gladde, gebonden saus hebt. Laat de saus ten minste een halfuur (maar liefst veel langer) zachtjes koken met de uisnippers, het laurierblaadje, tijm, rozemarijn, knoflook, peperkorrels, kruidnagels en voeg zo nu en dan een scheutje jus of bouillon toe als de saus te dik wordt. Snijd de biefstuk ken bijna geheel over de dikte doormidden. Vul ze met de smeuig geprakte Bluefort en steek ze dicht met een cock tailprikker. Bak ze in de hete boter met olijfolie snel aan beide kanten bruin. Temper na het dichtschroeien het vuur enigszins en laat ze aan beide kanten bakken tot er kleine bloeddruppeltjes op het vlees verschijnen. Het is dan precies goed. Bestrooi ze aan beide kanten met peper en zout en flambeer met de cognac, zoals in het voorgaande recept is be schreven. Ga voor de verdere bereiding ook te werk, zoals hierin is aangegeven. Kastanjepuree 1 blikje ongezoete kastanje puree (440 g), 2 eetlepels kof fieroom, aromazout, zout, en kele druppels worcestersaus. Roer de kastanjepuree los met de koffieroom en maak ze op smaak af met wat aroma- zout, zout en enkele druppels worcestersaus. Spuit er met de spuitzak rozetten van langs de zijkanten van de vleesschaal en zet die vijf minuten voor het opdienen van het vlees onder de grill of bovenin een hete oven. Cerises flambées 25 g boter, 50 g suiker, V2 liter ontpitte kersen, IV2 dl kirsch, Vi liter roomijs, 20 g suiker, 1/8 liter slagroom. Smelt de boter in een koeke- of flambeerpan, voeg de suiker toe en langzamerhand een halve dl van het kersesap. Ver hit alles tot de suiker is opge lost. Schenk er een halve dl kirsch bij, laat het goed roe rende heet worden, doe er dan de kersen bij en verwarm deze mee. Flambeer met de rest van de kirsch. Verdeel het ijs over 4 kleine dessertbordjes, met daarop de warme kersen en het sap. Geef er apart de met suiker stijfge- slagen room bij. Champignonfondue 150 g champignons, 3 dl wa ter, Vi bouillontablet, 40 g bo ter, 40 g bloem, 75 g Kernhem, 150 g jongbelegen Goudse kaas, 75 g fijngesneden ham, zout, peper, 2 eetlepels fijnge hakte peterselie. Maak de champignons schoon, snijd ze in plakjes en kook deze in water met het bouillontablet gaar. Smelt de boter, voeg de bloem toe en daarna scheutje voor scheutje het champignonnat, zodat een mooie gladde saus verkregen wordt. Snijd de kaas in heel kleine blokjes en roer deze met de ham door de saus, zodat de kaas kan uitsmelten. Voeg de champignons toe en maak de fondue op smaak af met peper, zout en de fijngehakte peterse lie. Vruchtenslaatje 1 appel, 1 peer, sap van Vi citroen, 1 eetlepel basterdsui ker, '/i bekertje sour cream, 2 eetlepels cocktailfruit, 50 g druiven, 1 eetlepel gehakte no ten. Schil de appel en de peer en snipper beide vruchten in een kom. Schenk het citroensap hierover en roer alles met de basterdsuiker dooreen. Meng de sour cream hierdoor. Roer tenslotte het cocktailfruit en de gehalveerde druiven door het slaatje. Verdeel alles over 4 glazen en strooi de gehakte noten erover. In onze doe-het ze lf rubriek deze week een 40 cm model (totale lengte) van de „Sovereign of the seas", het prachtigste oorlogsschip van haar tijd en de trots van de Engelse Marine. De foto toont het model volledig ge tuigd met wind in de zeilen. Zeilen en lopend want kun nen echter ook worden weg gelaten om het werk te ver eenvoudigen. Karweipost tek. nr. 1050 geeft u alle on derdelen op ware grootte HHpiy mm zodat u de maten gemakke lijk kunt overnemen. U kunt deze tekening bestellen door f 20,- over te maken op giro 3567600 ten name van Kar weipost BV te Amstelveen onder vermelding van tek. nr. LW 1050. MIDDELBURG - Deze week zullen een aantal Zeeuwse beeldende kunste naars een getuigschrift ont vangen van de bijscholings cursus, die zij dit jaar gevolgd hebben. 240 Lesuren en 120 stage-uren zijn besteed aan een scholing in ander werk dan in de eigen beroepspraktijk, bijv. jeugd- en jongerenwerk, bejaardenwerk of werk in creativiteitscentra. De cursus werd mogelijk gemaakt met geld van CRM, terwijl de orga nisatie ervan tot stand kwam in samenwerking met de Aca demie van Beeldende Kunsten in Rotterdam. Alle deelnemers hebben een ff ff MIDDELBURG Twee zielen leven in mijn borst, de een lust koek de ander worst". Een vierregelig tekstje van de Zie- rikzeese kunstenares Joke Noest. Het is het eerste van een serie schrijverijtjes en teke ningen, die zijn gebundeld in het boekje Gebitje wil me bijten". „Gebitje wil me bijten" is het eerste boekje dat Inge v.d. Kooij en Lies Peiger uit Middelburg hebben uitgegeven. Een boekje waarmee de start is gemaakt van een nieuwe Zeeuwse uitgeverij. De liefhebbers van het werk van Joke Noest en van mooie boekjes moeten er vlug bij zijn. Want van „Gebitje wil me bijten" zijn maar 300 exemplaren gedrukt. Het boekje ziet er perfekt uit, helemaal in zwart-wit gehouden en op elk van de 30 pagina's staat niet meer dan één pente kening of één schrijverijtje zoals hierboven. Het zijn vro lijke, wrange, maar vooral relativerende teksten en teke ningen: Ik heb een hard hoofd in m'n kop Gelukkig maar dat ik zo prachtig kan tekenen „Gebitje wil me bijten" is verkrijgbaar in verschil lende boekhandels, bij het uitleencentrum voor beeldende kunst in Goes en het is te bestellen bij de uitgeverij aan de Koestraat 5 in Middelburg. eigen beroepspraktijk en wil len wat van hun vakkennis overdragen aan amateurschil ders, beeldhouwers of andere belangstellenden. Niet alleen technieken, maar ook het „ge voel" voor kunst. De geïnteres seerden laten zien, dat kunst zich midden in de maatschap pij afspeelt. Door het volgen van de cursus willen de kun stenaars een bijdrage leveren tot verbetering van de kwali teit van de kunstzinnige vor ming en creativiteitsontwikke- ling in Zeeland. Ook in 1978 zal er nog één maal een dergelijke cursus in Zeeland worden georgani seerd. De start hiervan is in september. Inlichtingen en in schrijfformulieren zijn ver- krijbaar bij de administratie van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, Kui perspoort 21 in Middelburg. MIDDELBURG - Op 23 fe bruari van dit jaar overleed de 86-jarige Louis Heymans. Hij legateerde aan het Zeeuws Museum onder meer een aantal etsplaten, waar hij in de jaren dertig veel stadsgezichten, vooral van Middelburg, Veere en Vlissingen op had uitge beeld. Bij veel Zeeuwen heb ben deze etsen grote bekend heid gekregen, daar zij in de jaren voor de oorlog al veel zijn verspreid. Heymans laat zich in dit werk kennen als een uit erst kundig graficus met grote liefde voor zijn vak. Van deze etsplaten heeft de Vlissingse kunstenaar Jan Haas de af drukken verzorgd. Tot 10 ja nuari zijn deze te bezichtigen in het Zeeuws Museum in Mid delburg. De tentoonstelling is dagelijks geopend, behalve op eerste Kersdag, Oudejaars- en Nieuwjaarsdag. ln het toeristische Oostenrijk is het een van de minst besproken provincies: Burgenland, grenzend aan Hongarije, goed 40 km ten zuidoosten van Wenen gelegen. „Een vergeten stukje Oosten rijk", maar niet minder interessant, vooral omdat dit slanke Burgenland zo volkomen anders-is-dan-anders. Burgenland is niet alleen cultuurhistorisch interessant, maar ook klimatologisch, want men noteert er extreem warme tempe raturen met weinig regen in de zomeren gematigde temperaturen in de winter. Van de vroegste voorjaar tot de late hefst is het zonnig in Burgenland. En dat kan niet van alle andere Oosten rijkse provincies gezegd worden. Grootste trekpleister is zeker de Neusiedlersee, 36 km lang en 1 a 2 meter diep, het enige steppenmeer van Midden-Europa. Het water is warm, dus aangenaam om in te zwemmen. Verder is het meer uitstekend geschikt om te roeien en te zeilen. Bij Mör- bisch is boven het water een toneel gebouwd, waar elke zomer operettes worden opge voerd. Aan de vele burchten in deze grensstreek heeft Burgenland zijn naam te danken. In de burcht van Eisenstadt heeft Joseph Haydn veel symfoniën, opera's en missen gecompo neerd. Veel gebouwen herinne ren nog aan Haydn. Een derde van de totale wijnproduktie van Oostenrijk komt uit Burgenland. Men treft bij deze wijngaarden veel boerderijen aan. De Stichting Vriendenkring Oostenrijk (Postbus 184, Tilburg, tel. 013-424828)iserin gesl aagd in deze wijnboerderijen kamers te krijgen. Vakantie op een wijnboerde rij is niet alleen gezellig (als men wil, mag men een handje helpen) en goedkoop (logies- ontbijt v.a. 13,50) maar bo venal een ideaal uitgangspunt voor trips naar Wenen of Bu dapest. Wie een avontuurlijke va kantie prefereert, moet eens 'n zigeunerwagen getrokken door een poestapaard huren. Dan geniet men pas echt van dit machtige landschap. Oostenrijk is bij de Neder landse toerist populair, zowel 's zomers als 's winters. Dat is ook niet verwonderlijk, want er zijn maar weinig landen die de vakantieganger zoveel te bieden hebben. Een geslaagde vakantie laat zich graag herha len. Dat is wellicht ook de reden dat Burgenland bij de Nederlanders vrij onbekend is. De Stichting Vriendenkring Oostenrijk - die al tien jaar nauw samenwerkt met het Oostenrijkse Toeristenver keersbureau in Amsterdam en Brussel - gaat zich dit seizoen speciaal inzetten voor Burgen land. De Vriendenkring pro pageert al jaren de boerderij vakantie, waar men sfeervol en voordelig kan logeren. „Kom als vriend" is de slogan waar mee de Oostenrijkse boer zijn asten uitnodigt. De wij boeren uit Burgen land hebben zich nu bij hun collega's uit de andere provin cies aangesloten. Daarmee is er oor de liefhebbers va deze i.FQERIEN AM Bauerenhof" (en hun aantal groeit sterk) een mogelijkheid bijgekomen. De avonturier onder hen kan de boerderij zo men wil, voor een of meerdere dagen ruilen voor de zigeunerwagen. De Vrien denkring verstrekt graag alle inlichtingen. Dr. Walter MüUer. direceur voor Nederland van het Oos tenrijks Toeristenverkeersbu reau, spreekt in het „Oosten rijk Magazin" (een speciale in formatiekrant van de Vrien denkring) lovend over het baanbrekend werk dat de Vriendenkring heeft verricht bij de reservering van boerde rijvakanties en het promoten van kleinere, minder bekende maar daarom juist zo interes sante en gezellige plaatsen in Oostenrijk. In dit jubileumjaar organi seert de Vriendenkring in Ti- leurg Oostenrijkse manifesta ties. Zo zal op koninginnedag het Oostenrijks Toeristenver keersbureau de burgemeester van Tilburg (waar de Vrien denkring sinds de oprichting een secretariaat heeft) tien bomen uit Tirol aanbieden. Die dag treden er ook muziekka pellen en Jodel- und Schuh- plattlergruppen op

Scheldebode | 1977 | | pagina 17