Zaken flitsen COFFEESHOP Tafeltennis-interland Nederland-Rusland in Middelburg ,1NATUURLIJKE LIEFDE'IN HET STEDELIJK MUSEUM HH de Klerk prijswijzer! n.HH DE KLERK VRIESEK00P EN P0P0VA OPNIEUW TEGENOVER ELKAAR 498.- m decoratie service Terminus ZATERDAG 17 DECEMBER IN MIDDELBURG Demonstratie tegen neutronenbom Filmhuis met honing- bloemen 615.- ANWB houdt koplampencontrole Hoge produktie ETALEREN REKLAME DISPLAY Opfokbedrijf Legbatterij 1 ste en 2de Kerstdag geopend vanaf 16.00 uur Middelburg wil nieuw industrie terrein bouwrijp maken Adviesprijs Vlissingen: Spuistraat 6, tel. (01184) 17720 SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 De techniek en het ei, de kip en de legbatterij „De technische ontwikkeling in de pluimveehouderij is erg ver, veel verder als bij de andere sectoren in de land bouw. Bijna alles is tegenwoordig mogelijk. We hebben bij voorbeeld de mogelijkheid om de kippen acht dagen per week een ei te laten leggen. Dat kan door de verlichting zo te regelen, dat het in een week acht maal licht wordt. De verlichting in een legbatterij zorgt er ook voor dat een kip het hele jaar door z'n eitje blijft leggen. In normale om standigheden gaat de kip minder leggen als de dagen kor ter worden en in de herfst (ruitijd) en de winter gaat de kip zelfs helemaal van de leg af. De consument wil zijn ei, of het nu zomer of winter is, en liefst zo goedkoop mogelijk. De pluimveehouder zorgt dat 't er is". Aan het woord is F. Eazers. Hij houdt als voorlichtings man de pluimveehouders in Zeeland en West-Brabant op de hoogte van nieuwe ontwik kelingen in de pluimveehoude rij. Zijn standplaats is het Landbouwcentrum in Goes. Hij is het niet eens met de in houd van een artikel over de bio-industrie, dat kort geleden in dit weekblad verscheen. Hierin werd het boek „Leed eten" van Albert Mol bespro ken. In dit boek komt de indus triële veehouderij, de moderne manier waarop kalveren, var kens, leg en mestkippen ge houden worden, er niet zo best af. „Ik kan alleen spreken over legkippen", zegt Edzers op zijn kantoorkamer in het Land bouwcentrum. ,De legkippen in een batterij zijn gezonde dieren. We hebben vrijwel alle ziekten uitgebannen en de „uitval" is nog maar zo'n drie procent. Vroeger, toen de kip pen nog losliepen, stierven er veel meer. De kippen kunnen al scharrelende veel gemakke lijker ziekten oplopen als in een batterij. Bovendien is de produktie van een kip veel ho ger. Een kip legt in een batterij gemiddeld driehonderd eieren per jaar, een buiten lopende kip komt daar lang niet aan". De verlichting zorgt er voor dat de dagen niet korter wor den, zodat de kip in de veron derstelling leeft „naar de zomer toe te gaan" en instinc tief eieren blijft leggen. Legbatterijen zijn naar de stellige overtuiging van Edzers niet meer weg te denken. „Je kunt niet meer terug naar de situatie, dat de kippen weer buiten lopen. Mijn vader kon vijfentwintig jaar geleden nog leven van de eieren van zo'n achthonderd kippen. En veel pluimveehouders met hem. Nu moet iemand al gauw vijftien duizend kippen hebben om aan een redelijk inkomen te ko men". De grote omwenteling begon zo'n twintig jaar geleden. Zoals overal stegen de kosten en het meest voor de hand lig gende, een verhoging van de eiprijs, gebeurde niet. Om toch een redelijke boterham te kun nen blijven verdienen, moester naar andere oplossingen ge zocht worden. Die kwam in de vorm van legbatterijen, een systeem dat in de loop van de jaren steeds verder geperfec- AXELSESTRAAT 217 TERNEUZEN TEL. 01150-96929 tioneerd is. Om een indruk te geven van de omstandigheden waarin ons eitje tegenwoordig gelegd wordt, laat Edzers eerst een opfokbedrijf zien (hier groeit het kuiken op tot legkip) en dan een legbatterij. Het opfokbedrijf van J. Sinke uit Waarde bestaat uit twee naast elkaar gebouwde lange stallen met de bekende voedersilo's. In de twee stallen groeien steeds vijfendertigdui zend hennen op tot legkip. Als eendagskuikens worden ze aangevoerd vanuit Aalsmeer en verdeeld over de uit dik staaldraad opgetrokken kooien. Kachels houden de temperatuur de eerste dagen op 36 graden. Naar mate de kuikens ouder worden, laat Sinke de temperatuur dalen tot ongeveer achttien graden. De kooien staan in een lange rij in de lengte van de stal, zo on geveer als een rij eengezinswo ningen. Met dit verschil dat er in plaats van muren tralies zijn. Ook flatbouw is bij batte rijen een normale zaak: er staan drie „woonlagen" boven elkaar. De kuikens zitten nu in de middelste rij kooien en heb ben nog aardig wat loopruim te. De bovenste en onderste lagen in de stal zijn leeg. Sinke: „Deze kuikens zijn nog maar een week oud. Als ze wat groter zijn, doen we ze in de bovenste en onderste rijen. Ze lopen nu ook nog op papier, want de pootjes zijn nog te klein voor de roosters". De roosters in een batterij dienen ér voor om de mest door te la ten. De mest kan zo in een goot opgevangen worden, terwijl het kuiken, en in een legbatte rij de kip en het ei, schoon blijven. In de eerste drie weken van hun bestaan worden de kui kens tegen allerlei ziekten in geënt. Edzers legt uit hoe dat in zijn werk gaat. Via de moe derkip heeft het kuiken antis toffen tegen ziekten meegekre gen, waar hij de eerste drie weken mee door kan komen. In deze periode moet het enten dan ook gebeuren. De kuikens krijgen de entstoffen via het drinkwater naar binnen. Het gebeurt ook wel via verstui vers: iemand loopt dan door de rijen en verspreidt een fijne regen met antistof, ongeveer als het spuiten in boomgaar den. De kuikens worden tweemaal geënt tegen voge lpest en bronchitis, verder tegen trilziekte, pokken en dif terie. Ze hebben dan al een prik gehad tegen marek, een ver lammingsziekte, die vroeger veel voorkwam. Nu zie je 't he lemaal niet meer. Het enten gaat volgens een schema dat opgesteld wordt door de Ge zondheidsdienst voor Pluim vee in Doorn. Sinke krijgt ook zo'n schema, dat moet worden toegepast onder begeleiding van dierenartsen". Het aantal kuikens dat als gevolg van het inenten sterft, is volgens Sinke niet erg groot. „Er is wel wat meer uitval, maar het is niet noemens waard". De kuikens die het niet overleven, worden elke morgen uit de kooien verwij derd. Deze kuikens hebben nog een puntige snavel. Bij de hen nen in de ernaast gelegen stal is de punt eraf. Sinke: „Wij bekken op zo'n acht negen weken". Edzers: „Wij zeggen; niet laten bekken dan acht a negen dagen. Als je het op de eerste dag doet, gaat het kuiken namelijk meteen weer naar de voerbak. Het heeft veel minder pijn". „Als ze ouder zijn eten ze enkele dagen niet, da's waar", zegt Sinke. Maar het is makkelijker wer ken als ze ouder zijn. Het af stellen van de machine is erg moeilijk bij kleine kuikens". Als de kuikens gegroeid zijn tot hennen van achttien we ken, gaan ze naar de legbatte rij. Edzers laat de batterij zien van de Blaey uit Yerseke. Een stal met voedersilo en zesdui zend kippen in de batterij- kooien. Edzers: „Hij doet 't er bij. Van zesduizend kippen kun je niet leven". Ook hier staan de kooien van staaldraad in lange rijen langs het looppad opgesteld. Er zijn twee verdiepingen. In elke kooi zitten zes kippen, loopruimte is er niet. Als de staldeur open gaat, klinkt er een gekakel op van jewelste. De Blaey: „Dat is een teken dat ze het best naar de zin hebben. Als ze iemand zien, dan gaan ze praten. Ze zijn ook voortdurend bezig, dan weer met de snavel in de voerbak en dan weer aan de waternippel. Ze zien er ook prachtig uit: mooie witte kip pen met rode kammen. Als een kip niet gezond is, heeft ie niet zo'n rode kam. Ik zeg wel 'ns: de kippen zitten hier gewoon in een sanatorium". De eieren zijn vlekkeloos wit. Er liggen er honderden in een geultje onder de voerbak. Het rooster, waarop de kippen staan, helt iets, zodat het pas gelegde ei meteen uit de kooi rolt. „De kip wil het ei wel terug halen om het in zijn nes tje te krijgen. Dan pikt ze er naar en beschadigt het ei op den duur. Dat probleem heb ben we zo niet, want de kip kan er niet bij", zegt de Blaey. De kippen zien er zo prachtig wit uit, omdat ze zich niet aan de mest kunnen bevuilen. De mest valt door de roosters, wordt opgevangen en loopt via bui zen naar een tank buiten de stal. Een boer uit de omgeving haalt de mest op en gooit dit over zijn land. Veertien maan den blijven de kippen bij de Blaey, dan gaan ze naar de slachterijen. Helemaal gelukkig is de Blaey niet met de manier waarop het nu gaat. „Ik zou het wél op een andere manier wil len, maar hoe hè. Bovendien weet je niet of een kip het slecht heeft. Hij kan 't je niet vertellen". Ook Edzers zegt best terug te willen naar de si tuatie van twintig jaar gele den. „Maar je kunt niet meer terug en de kippen weer buiten laten lopen. Een persoon kan dan hoogstens tweeduizend kippen onderhouden. De op brengst zou veel te laag zijn om van te leven. Dat kan alleen als de consument veel meer voor z'n eitje zou willen betalen. We hebben 'ns uitgerekend wat het ei van een buiten scharre lende kip zou moeten kosten. We kwamen uit op veertig cent en dan zou er nog verlichting bij moeten zijn ook om de kip het hele jaar door te laten leg gen. Anders wordt een ei nog veel duurder". Tijdig reserveren voor het Kerstdiner is gewenst Op aanvraag zenden wij U het complete Kerstmenu HOTEL RESTAURANT CAFÉ t.o. station GOES Tel. 01100-275C ^»Lid Holland Tourist Hotels* VLISSINGEN - Sinds en kele weken is Vlissingen weer een nieuwe coffeeshop rijker. Dat is coffeeshop La Reine op de hoek van de Lange Zelke en de Schutterijstraat. Van Dijke opende de zaak op woensdag 23 november. „Er komen meer bezoekers, dan ik had durven verwachten," zegt hij. „Winkelend publiek, men sen komen tussen de middag eten, mensen in allerlei soorten en maten komen naar binnen en dat is ook mijn bedoeling. Ik wil me niet op een speciaal pu bliek richten, federeen moet zich hier thuis kunnen voelen". Van Dijke heeft de coffeeshop al meteen na sinterklaas in de kerstsfeer gebracht. Denne- takjes aan de gevel en een kerstboom en kerstversierin gen in de coffeeshop. „Omdat ik sfeer erg belang rijk vind. Er is toch al niet zo veel sfeer in de Lange Zelke met die strakke nieuwe ge bouwen". In Coffeeshop La Reine zijn veel verschillende soorten kof fie te krijgen, maar ook brood jes, uitsmijters, soepen en ver schillende soorten ijs. MIDDELBURG - De landelijk opgezette actie „Stop de neutronenbom" breidt zich steeds verder uit. Al meer dan tweehonderdduizend Nederlanders hebben hun handte kening onder een petitie tegen deze bom gezet. Om de actie kracht bij te zetten, hebben de Initiatief Komitees van Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen besloten een demonstratie te organiseren in Middelburg. De demon stratie start zaterdag 17 december om twee uur op het Damplein. Het is de bedoeling dat F. Reinders, lid van het Initiatief Komitee Middelburg, de demonstranten zal toespreken bij het startpunt op het Damplein. Daarna wordt een tocht door de stad gemaakt. De geplande route is als volgt: Dam plein, Korte Delft, Lange Delft, Nieuwe Burg, Groen markt, Bachtensteene, Lange Noordstraat, Markt, Plein 1940, Gortstraat, Koestraat, Het Groene Woud, voorlangs het Trefcenter, Achter de Houttuinen, Langeviele en Markt. Hier zal een ander lid van het Initiatief Komitee Middelburg een toespraak houden, waarna de demonstra tie wordt ontbonden. De comités nemen spandoeken mee met de volgende opschriften: Neutronenbom waarom, Stop de Neutronenbom, Neutronenbom vergroot oorlogs gevaar, Een zaak van leven of dood, Neutronenbom keer punt, Neutronenbom klaar..., Vrede in gevaar, enzovoorts. De actie „Stop de Neutronenbom" wordt landelijk ge steund door het IKV (Interkerkelijk Vredesberaad), PvdA, D'66, PPR, CPN, PSP en Pax Christi. I \J rde eutronen MIDDELBURG - B. en W. van Middelburg willen een nieuw gedeelte van het indus trieterrein „Arnestein" bou wrijp maken voor de vestiging van bedrijven. Het gaat om het gedeelte langs de Nieuwe Kle- verskerkseweg. Het voorstel komt maandag 19 december in, de raad. In een toelichting op het voorstel zeggen B. en W. dat in de loop der jaren steeds grond is uitgegeven aan de hand van de behoefte aan bouwgrond. Noordelijk van de spoorlijn is de uitgifte van gronden op het ogenblik zo ver gevorderd, dat het gewenst is een nieuw ge deelte in exploitatie te gaan nemen. De totale kosten van het bouwrijp maken, het aanleg gen van openbare verlichting, gasleidingen, waterleidingen eielektriciteit worden ge raamd op 2.527.200 gulden. VLISSINGEN - Mocht de bezoeker van het Stedelijk Museum in Vlissingen al wat anders gedacht hebben bij de titel „Natuurlijke Liefde", dan zal hij zien dat de tentoonstelling gewoon gaat over „Liefdevoor de natuur". Kunst- en natuurfotograaf Bob van Sen laat in een serie zeer fraaie foto's zien hoe zijn visie op de natuur is. Aan het motto „Geef om de natuur" van het Wereld Natuurfonds voegt hij toe: geef, zie en onderga. Is iedereen wel bereid en klaar om verdere vervuiling van ons „nest" te voorkomen? Met een selectie uit zijn recente werk van dit jaar ondersteunt Bob van Sen het beroep op de mens om terug naar de natuur te komen. Het is geen expositie van b.v. harde tegenstellingen tussen de chemische industrie en uitstervende planten of dieren geworden. Meer een dwalen door de nog bestaande natuur met een haarscherp oog voor het kleine detail. Een geestige serie is hierbij de foto's van knoestige bomen, die iets heel menselijks hebben. De foto's zijn deels in kleuren en zwart-wit. Al het geëxposeerde werk is te koop en kan via een aankoopformulier bij Bob van Sen in Vlissingen besteld worden. Van elke verkochte foto zal hij 25,- afstaan aan de nationale aktie van het Wereld Natuurfonds „Geef om de natuur". De expositie duurt nog tot en met 1 februari en is van maandag t/m zaterdag van 10-12 en van 14-17 uur geopend. MIDDELBURG - Donderdagavond 15 december vindt er in Middelburg een belangrijk sportgebeuren plaats. De Nederlandse tafeltennisploeg speelt dan een interland tegen Rusland in de zogenaamde Europese superliga. De interland begint om half negen in de Slaghvaert aan de Kruitmolenlaan in Middelburg. De wedstrijd wordt geor ganiseerd door de tafeltennisvereniging Middelburg-Zuid in verband met het tienjarig bestaan van de vereniging dit «jaar. Nederland is vorig jaar ge promoveerd naar de superliga en speelt deze competitie dit seizoen voor het eerst. Neder land zit met Zweden, Zuid- Slavië, Frankrijk, Rusland, Engeland, Hongarije en Tsjecho-Slowakije in deze competitie. Tot nu toe heeft Nederland het er nog niet zo goed afge bracht. De drie wedstrijden die gespeeld zijn, tegen Joegosla vië, Frankrijk en Zweden wer den alle drie met verlies afge sloten. In de wedstrijd tegen Rusland zal Nederland het ook moeilijk krijgen: bij de dit jaar gehouden wereldkampioen schappen eindigde Rusland als zevende en Nederland als vij fentwintigste. Het Nederlands team be staat uit de heren Bert van der Helm, Nico Slobbe, René Hijne en de dames Bettine Vriese- koop en Judy Williams. Bert Schoofs is de coach. In het Russische team spelen mee: Anatoly Strokatov, Sar- kis Sarkhojan, Valery Schewt- schenko, Elmira Antonjan en Valentina Popova. De scheids rechters zijn B.R.J. Webb en B.R. Rowlen, beiden uit Enge land. Er kan een herhaling ver wacht worden van het gebeu ren in de finale om het Euro pees jeugdkampioenschap in juli dit jaar, toen Bettine Vrie- sekoop en Valentina Popova tegenover elkaar stonden. Bet tine won en was daarmee de eerste Nederlandse die een Eu ropese titel behaalde. Valen tina zal nu wel op revanche be lust zijn. MIDDELBURG - In het Filmhuis van Jeugd en Muziek wordt deze week de film „Les Fleurs du miel" van Claude Faraldo gedraaid. Deze maker van „Bof" en „Themroc" vindt dat de bevrijding van de mens pas begint met de bevrijding van seksuele taboe's waarvan al zijn films tot nu toe getui gen. In Themroc stond de man, een arbeider, centraal en in Honingbloemen gaat het over de bevrijding van de vrouw, een huisvrouw. Deze rol wordt zeer overtuigend gespeeld door Brigitte Fossey. In de film is zij getrouwd met een filmcriticus, die de mond vol heeft van slag zinnen over Avontuur en Vrij heid. Tijdens een echtelijke ruzie komt een wijnbezorger langs, gespeeld door de regis seur zelf, die bij de ruzie be trokken wordt. De vrouw be sluit met hem naar bed te gaan en een ommezwaai te maken naar de beginselen van haar man. Deze kan dat niet erg waarderen. In de Zwaan in Souburg,op- woensdag 14 december (20.30), in Het Kuiperspoorttheater in Middelburg op vrijdag 16 de- cemberf 20.30 en 23.00 en in de Villa in Goes op zaterdag 17 december om 20.30 uur. Klassieke bijzetfauteuil met extra hoge zitting, stevig Pullman interieur. Speciale steun in de rug, solide houten romp, fraaie gebloemde gobelin bekleding. Uit voorraad leverbaar. De Klerk prijs JgSltr ROTTEROAM/AMSTERDAM/OEN HAAG/UTRECHT/DOETINCHEM/VUSSINGEN/DE LIEF MIDDELBURG - Onder het motto „Zicht op Licht" voert ook dit jaar de ANWB weer een landelijke actie voor goed af gestelde koplampen van de auto. Na 13 jaar controle blijkt het nog steeds nodig te zijn de actie regelmatig te herhalen. De ANWB wil de automobilist er van overtuigen hoe belang rijk een goede autoverlichting is voor de eigen veiligheid en voor die van anderen. Een team van technici brengt dan ook de hele vol gende week in het Middel burgse ANWB-technostation aan de Arnesteinweg 20 (in dustrieterrein) door om daar gratis auto's te keurren op hun verlichting en deze zo nodig af te stellen. Iedereen is welkom van maandag 19 december tot en met vrijdag 23 december, dage lijks van 8.00 tot 16.30 uur.

Scheldebode | 1977 | | pagina 9