Vereniging voor Openbaar Onderwijs en Schoolraad Borsele: Kleine scholen in de knel Geld voor fietspad Aagtekerke-Westkapelle Veere wil kleedgebouw bij sportvelden Serooskerke J.O.V.D. is onafhankelijk Muzikaal kafé Kees Ouwejan ZEEUWSE NATURISTEN GAAN DOOR ONDANKS TEGENWERKING Zeelandia" maakt oude vuilnisbelt gebruiksklaar Norm Elk dorp Oude grafiek en topografie bij van Benthem Jutting Laatste expositie Geersdijk Solution in Britannia Minikaart- leesritten „De Zeeu wen' Middelburgs Gasthuis start dienst geestelijke verzorging Gemeenteraad SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 Elk dorp heeft recht op een eigen school Het voortbestaan van de kleine scholen in de verschil lende dorpen is een kwestie waar in de komende jaren veel aandacht aan moet worden be steed. Vooral omdat waar schijnlijk in 1983 de nieuwe wet op het basisonderwijs van kracht wordt. In die wet wor den kleuterscholen en basis scholen samengevoegd tot een school voor 4- tot 12-jarigen. Een openbare school moet dan minstens 75 leerlingen, een bij zondere school moet minstens 50 leerlingen, maar slechts in bijzondere gevallen, hebben. Niet alleen in Borsele, maar in heel Zeeland zijn een hele boel dorpen die die norm niet zullen halen. Uit cijfers van de stichting Zeeland blijkt dat er op dit ogenblik in Zeeland 31 kernen met 1 lagere school en- in enkele gevallen nog- 1 kleu terschool waar de scholen nu al minder dan 75 leerlingen heb ben. Verwacht wordt dat het aantal schoolkinderen in de periode tot 1981 nog zal dalen met ruim 15%. Dan zijn er nog twee kernen met twee lagere scholen van verschillende richting en 1 kleuterschool die samen even eens minder dan 75 leerlingen hebben. Er zijn 17 kernen - met 2 of meer lagere scholen en 1 of meer kleuterscholen - met scholen (verschillende richtin gen) die minder dan 75 leerlin gen hebben.En dan zijn er ten slotte nog 2 kernen met 2 la gere scholen van verschillende richtingen en 1 kleuterschool waar de scholen samen meer dan 75 leerlingen hebben, maar iedere richting afzonder lijk minder dan 75. Uit dit overzicht blijkt dui delijk dat het gevaar bestaat dat een dorp, als de normen ook volgens de wet gehanteerd worden, straks zonder school komt te zitten. Allerwegen wordt driftig over die normen gediscus sieerd. En allerlei groepen en groeperingen houden zich bezig met de vraag hoe het straks moet gaan. De Stichting Zeeland: „Het zal duidelijk zijn, dat er mogelijk ingrij pende veranderingen komen. De vraag in dit verband is, of het wel voldoende duidelijk is wat ,,er boven het hoofd hangt". En om in bredere kring be kendheid te geven aan de pro blemen (vooral ouders zullen straks met de vraag komen te zitten, waar hun kinderen naar school moeten), is de werk groep „Kleuter- en lager on derwijs" van de Provinciale Onderwijscommissie bezig met het opstellen van een plan om meer bekendheid te geven aan de problemen die nu al op doemen. Ook de afdeling Zeeland van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs is intensief met het probleem van de kleine school bezig. Tijdens een vergadering in Goes in november hebben de bezoekers uitgebreid gediscus sieerd over de kleine school. En een van de conclusies waar alle groepen het over eens waren is dat elk dorp tenminste één ba sisschool voor 4- tot 12-jarigen behoort te hebben. Bovendien namen de 150 deelnemers aan de discussie een motie aan, waarin gesteld werd dat het getal 75 als opheffingsnorm voor scholen te hoog is en dus omlaag moet. Op Noord-Beveland is in middels ook een werkgroep van de Vereniging voor Open baar Onderwijs (VOO) aan het werk, die de situatie op Noord-Beveland gaat be kijken. Daarnaast heeft de VOO ook een algemeen Zeeuwse werkgroep, die zich bezighoudt met de kleine scho len. Die werkgroep staat onder voorzitterschap van Gert-Jan Verburg, onderwijzer uit 's Gravenpolder, die ook weer voorzitter is van de Borselse schoolraad. Die schoolraad houdt zich overigens al een jaar of zes bezig met de toekomst van de kleine scholen. Vandaar ook dat ze nu al met een uitge breide reactie op de visie van het Borselse gemeentebestuur kon komen. Zoals gezegd moet er volgens de schoolraad een ambtenaar vrijgemaakt worden, die nog- eens helemaal in de problemen duikt. De schoolraad vindt, namelijk dat Borsele te snel heeft gekozen voor samengaan van verschillende scholen. „Terwijl nog niet is nagegaan welke mogelijkheden er zijn met het oog op handhaving cq verbetering van de bestaande onderwijssituatie". Koude sanering van scholen wijst de schoolraad zonder meer af. Pas als werkelijk blijkt dat er geen mogelijkhe den zijn op handhaving en ver betering van de onderwijssi tuatie moet over samengaan worden gedacht. Koude sane ring van scholen wijst de schoolraad zonder meer af. Omdat de scholen belangrijk zijn voor de leefbaarheid van de kleine dorpen, vindt de schoolraad dat van elke kern in de gemeente Borsele een totale analyse gemaakt moet worden van alle aspecten van de leef baarheid. In ieder geval is be langrijk dat de gemeente een zodanig woningbouwbeleid voert, dat in iedere kern een onderwijsvoorziening voor 4- tot 12-jarigen kan worden ge handhaafd. En als er op een dorp maar één school mogelijk is, dan moet dat een openbare sa menwerkingsschool worden. Daarmee wordt gegarandeerd dat alle kinderen van het dorp welkom zijn. En bovendien krijgen de ouders bij een open bare school het recht om over de inhoud van het onderwijs te oordelen. De reactie van de schoolraad Borsele eindigt met „een korte bezinning": „Dorpen die geen school meer hebben zijn ge doemd uit te sterven. Mensen met jonge kinderen trekken weg. Alleen de oudere bevol king blijft over. Mensen met kinderen komen er niet wonen. Zo worden dorpen gehuchten. Wie wil dat?". BORSELE - De schoolraad van Borsele vindt dat er op het gemeentehuis iemand moet worden vrijgemaakt die zich helemaal gaat bezighouden met de toekomst van de kleine scholen en alle aspecten die daaraan vastzitten. Dat schrijft de Borselse schoolraad in een reactie op de be leidsvisie van B. W. over onder meer de toekomst van de kleine scholen. MIDDELBURG - Nog tot en met vrijdag 6 januari is in de boekhandel Van Benthem Jutting een expositie te zien van oude grafiek en topografie. Er zijn kaarten van de Zeeuwse eilanden, gemaakt door A. Ortelius aan het eind van de zestiende eeuw. Maar ook landkaarten van wereld delen en wereldkaarten. Daar naast zijn er een groot aantal gravures in de tentoonstel lingsruimte boven de boek handel tentoongesteld. Onder meer vogels van G. Edwards, Martinet en M. Seligmann, van een onbekende Engelsman gravures van vlinders en insek- ten, van Johan Wilhelm Wein- mann en Maria Sibylla Merian bloemen. De gravures dateren alle van de achttiende en ze ventiende eeuw. Aan het bureau van gemeen tepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 30-11-1977 t/m 7-12-1977 de volgende gevon den voorwerpen gedeponeerd c.q. aangegeven: diverse bankbiljetten, rood cijferslot, 1 paar wollen kinderwanten, 1 rode nylon want, bruin/rode shawl, bruine c.q. zwarte por temonnee met inh., wit/blauw gymschoen, gouden ring met safier, diverse sleutels. Openingstijden: van maan dag t/m vrijdag 10.30-12.30 uur en 15.30-16.30 uur. Ge meentepolitie Vlissingen, Af deling Gev. Voorwerpen, Mo lenstraat 1, Vlissingen VLISSINGEN - In de toneelzaal van hotel Britannia treedt vrijdag 16 december om 20.30 uur de popgroep „Solution" op. „Solution" bracht haar eerste plaat op de markt in de zomer van 1971. Het was het resultaat van vier jaar hard werken en een bevestiging van de naam, die de groep met haar optredens had gekregen. De critici legden verband tussen de muziek van Solu tion en die van groepen als Pink Floyd en Soft Machine. De leden kvan Solution waren het daar niet helemaal mee eens, maar deze kritiek moet toch als een compliment worden beschouwd. De bezetting van Solution wordt gevormd door Tom Barlage, Wcillem Ennes, Guus Willemse en Hans Waterman. Kaarten voor dit concert zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Bachten Komme, Badhuisstraat 104, Vlissingen. Toegang f 7,50. VLISSINGEN - Minikaart- leesritjes voor mensen, die in de winter toch wat van de rit- tensfeer willen proeven, wor den op vijf avonden in de ko mende maanden door MAC „De Zeeuwen" georganiseerd. De ritten zijn niet langer dan 35 km en na deze vijf ritten wordt een klassement opge maakt. Ook prijzen in ereme taal worden hierna uitgereikt. Het inschrijfgeld bedraagt 3,50 per rit. Er wordt in een A en in B-klasse gereden. De moei lijkheidsfactor is niet hoog, dus iedereen kan meedoen. De inschrijving is van 19.30 tot 20.30 uur in Café Dorpszicht aan het Dorpsplein 6 in Kou- dekerke. De eerste deelnemer start om 20.01 uur. Voor deel nemers uit Zeeuws Vlaanderen kunnen vroegere starttijden worden georganisserd. De data van de mini-ritten zijn: de donderdagen 15 de cember, 12 en 26 januari, 9 fe bruari en vrijdag 24 februari. MIDDELBURG - Minister Westerterp van verkeer en wa terstaat heeft de provincie Zee land een subsidie toegezegd van 705.000 gulden voor de aanleg van twee fietspaden, een op Walcheren en een op Zuid-Beveland. Op Walcheren is het geld bestemd voor de aanleg van de derfe fase van het fietspad Aagtekerke- Westkapelle. Wanneer dit fietspad aange legd zal gaan worden, kon een woordvoerder van de Provin cie echter niet zeggen. Op de foto is het laatste stuk fietspad te zien, dat ophoudt bij de Pre- laatweg. VEERE - Als de raad er vandaag mee instemt, komt er nog vóór het seizoen '77-'78 een kleedgebouw en kantine op het sportvel dencomplex in Serooskerke. Het kleedgebouw zal door de ge meente Veere worden aangelegd. De Sportvereniging Seroos kerke zal de bouw van de kantine zelf moeten betalen. Het college vindt dat het niet tot de taak van de gemeente behoort om een commerciële zaak als een kantine te verzor gen. Het neerzetten van een GEERSDUK - Galerie 't Oude Winkeltje in Geersdijk houdt tot 17 december de acht ste en laatste kijk- en verkoop-tentoonstelling van dit seizoen. Daarna gaan de deuren dicht tot Pasen 1978. n de Galerie zijn „creativi- teiten" te koop en te bekijken in plaatijzer van Eline van Roodenburg; in koper van Frans v.d. Kop en in hout van Jaap Bakker. De galerie is op- woensdag, vrijdag en zaterdag na 11 uur geopend. En men kan er ook op afspraak terecht. Dan moet men Lieske Lansipohja-Kroes bellen. 01180-11288. Op woensdag 30 november werd er in een artikel in de Scheldebode over de J.O.V.D.-afdeling Zeeland i.o. gesproken van V.V.D.- aanhangers. Deze term is ten onrechte gebruikt, aangezien de J.O.V.D. geen enkele poli tieke binding met welke poli tieke partij dan ook heeft. De J.O.V.D. heeft namelijk op de algemene ledenvergadering van maart 1977 in Amsterdam een resolutie aangenomen waarin de onafhankelijkheid van de J.O.V.D. wordt vastge legd. Het bestuur van de J.O.V.D.-afdeling Zeeland i.o. kleedgebouw met douches en dergelijke hoort daar wel toe. B. en W. menen dat er boven dien nog andere redenen zijn om de kantine door de vereni ging te laten bouwen. De leden kunnen helpen bij de bouw, wat kostenbesparend werkt; als de vereniging zelf de on derhoudskosten moet betalen, zal er ook meer verantwoord met het gebouw en de inrich ting omgesprongen worden. B. en W. hebben de dienst Ge meentewerken W alcheren/N oord-Beveland toch gevraagd één plan te ma ken, echter met afzonderlijke begrotingen voor beide gedeel ten. Op deze manier kunnen het kleedgebouw en de kantine een mooier geheel worden menen B. en W. Het bouwbe drijf gebroeders Jobse uit Se rooskerke is bereid gevonden het gebouw te bouwen met in breng van de leden van de sportvereniging. Het kleedgebouw krijgt zes kleedruimten met douches en toilet, twee kamers voor de scheidsrechters eveneens met douche en toilet, twee bergin gen en toiletten voor het pu bliek. MIDDELBURG - Sinds kort worden ook de patiënten in het Middelburgse Gasthuis „gees telijk verzorgd". Deze pas op gezette Dienst Geestelijke Verzorging vormt de eerste stap van een vast ziekenhuis pastoraat, waaraan een rooms-katholieke priester, een predikant namens de reforma torische kerken en een raads man van het Humanistisch Verbond zullen meewerken. De dienst is het gevolg van uit voerige besprekingen tussen vertegenwoordigers van de Raad van Kerken in Middel burg, het Humanistisch Ver bond en de directie van het Gasthuis. Voor de R.K. Kerk wordt pastoor J. Hendrikse lid van het team, de N.H. predikant Ds. J.E.L. Brummelkamp ver tegenwoordigt de reformati- sche kerken en de heer K. de Weert het Humanistisch Ver bond. Op den duur zal deze Dienst ook worden opgenomen in een ziekenhuispastoraat voor de gezamenlijk samen werkende Walcherse Zieken huizen. Het is niet de bedoeling van de Dienst te tomen aan de mo gelijkheden van de patiënten om door hun eigen pastor of raadsman te worden bijge staan. Deze kunnen gewoon naar het ziekenhuis blijven komen. Wel is er voortaan een bezoekurenregeling voor de zielzorg om de rust op de afde lingen te waarborgen. Dage lijks van 10.00 tot 11.15 en van 16.00 tot 17.00 uur kunnen de zielzorgers nu bij de patiënten terecht. Alleen in bijzondere gevallen wordt van deze rege ling afgeweken. VLISSINGEN - De Vereni ging voor Vreemdelingen Ver keer in Vlissingen wil voor het komend seizoen de contributie verhogen. De verhoging komt ter sprake in de algemene na jaarsvergadering op donder dag 15 december in het Strandhotel. Sinds 1973 is er geen verhoging van de contri butie meer geweest. Het be stuur stelt verder voor de con tributies te koppelen aan de prijsindex. MIDDELBURG- Kees Ouwejan is vrijdag 16 december te gast in het jongerencentrum Midgard aan het Damplein in Middel burg. Kees Ouwejan zingt voornamelijk Ierse kroeg- en zeemans liederen, afgewisseld met bedenkelijke Nederlands-talige kaba- retliedjes. Hij begeleidt zichzelf op de gitaar. Het muzikaal kafé begint om halfnegen, de toegangsprijs is drie gulden vijftig. ■F VLISSINGEN - Het is de laatste tijd weer stil geworden rond de Zeeuwse Naturistenvereniging „Zeelandia". Even leek het er op of zij het door de gemeente Vlissingen toege wezen terrein wel weer konden vergeten toen vanuit de Ritthemse bevolking allerlei protesten naar voren kwa men. Men was bang, dat onder de rook van Ritthem aan stootgevende dingen zouden gaan gebeuren, als de natu risten de oude vuilstortplaats aan het eind van de Ooste lijke Bermweg tot hun terrein gingen inrichten. De voor zitter van „Zeelandia": „Ik geloof dat ze het daar in Ritt hem niet goed begrepen hebben. Ze dachten misschien dat we in ons blootje die hoge bult op het terrein op en af zouden gaan rennen. Maar om het terrein is een hoge wal aangebracht, zodat je niet op het terrein kunt kijken". De leden van „Zeelandia" zijn zo verstandig geweest zich niet veel aan te trekken van dt protesten om hen heen. Toen de vereniging in februari van dit jaar de beschikking over deze drie hectare terrein kreeg, is zij direct aan het werk ge gaan. Met de eerste aanplant van bomen en struiken op en binnen de wal werd gestart en er werd een grasveldje voor veldsport ingezaaid. Verve lend was het wel, dat elke keer vandalen van buitenaf het nodig vonden de jonge aan plant te vernielen of uit de grond te trekken. Maar deson danks ging men dapper verder en heel wat struikgewas wor telde. Het terrein zelf, dat al enkele jaren voor vuilstorten gesloten is, bleek vol verrassingen te zitten. Afgezien van een enkel verroest fietsstuur, dat nog boven de grond steekt is er op plantkundig gebied van alles te beleven. Om de belt af te dekken is er de laatste jaren veel afvalgrond van bouw plaatsen b.v. bagger uit sloten gestort, zodat er een keur van grondsoorten, elk met een eigen vegetatie te vinden is. Ieder weekend zijn een paar leden bezig om het terrein nu verder wat te egaliseren. Deze zomer kwamen ook de verdera) wonenden, van Schouwen en de overkant, vaak met hun hele gezin om te helpen. De kinde ren vermaakten zich met hut ten timmeren van oud afval hout. Langzaam aan gaat het terrein iets worden van wat de vereniging voor ogen had toen ze een eigen plekje zocht. Voorzitter: „We hopen natuur lijk er eens een kampeerterrein te kunnen maken, maar dan heb je zoveel voorzieningen nodig, dat we daar nog niet aan kunnen denken. Voorlopig blijft het bij dagrecreatie met de mogelijkheid voor wa. sport, zoals volleybal en bad minton. Voor de kinderen maken we wat houten speel- toestanden." Om het verenigingsleven in de wintermaanden niet weg te laten kwijnen werd al vrij snel na de oprichting van „Zeelan dia" het wekelijkse zwemuur- tje ingesteld. In het overdekte zwembad in Vlissingen. Veel van de 35 gezinnen en alleen staande leden maken hier ge bruik van. „De communicatie is hierbij eigenlijk belangrij ker dan het zwemmen zelf. We houden zo contact met elkaar tot we in het voorjaar weer met de dagrecreatie kunnen begin nen". Een ander contactmid del is het sportuur iedere week in een Middelburgse gymzaal. Onlangs maakte een lid van de gemeenteraad zich nog ern stige zorgen over de hygiëne van deze zaal als de naturisten zich daar elke week ophielden. „We hebben daar wel om ge lachen, want in werkelijkheid gaat het heel anders toe dan de meeste mensen denken. Meestal is het namelijk te koud om daar in je blootje rond te lopen. Alleen als je het erg warm krijgt dan is het heel ge woon wanneer je eens iets uit doet. Maar voor de rest is het een gezellige familiebijeen komst, waar met z'n allen één kleedkamer gebruiken." Er wordt bovendien door een groepje hard getraind voor de landelijke volleybaldag in het voorjaar, waar jeugd- en volwassenen-teams aan mee doen. De naturisten verenigingen in het land, die zijn aangesloten bij de Neder landse federatie, zijn om de beurt gastheer op de voorjaars- en najaarsbijeen komst. In het najaar wordt meestal een familie-weekend gehouden op een kampeerter rein van één van de verenigin gen. Het contact tussen de ver enigingen is vrij intensief, ook doordat jé" op je lidmaat schapskaart toegang hebt tot activiteiten, zoals hier het zwemmen, van de andere. En in de zomer kunnen de leden met een speciaal zegeltje in hun paspoort ook op alle bui tenlandse kampeerterreinen van naturisten terecht. Het onderling contact van „Zee landia" zal binnenkort nog versterkt worden door het ver schijnen van een eigen club blad. Lid worden van de vereni ging is nog altijd mogelijk, als je je maar aan de spelregels houdt. Eén van die regels is nog steeds dat de namen van de leden naar buiten toe niet be kend worden. Het klinkt mis schien wat overdreven, maar het blijkt nodig te zijn. Wie dus wat meer over „Zeelandia" wil weten moet inlichtingen vra gen via postbus 343 in Middel burg.

Scheldebode | 1977 | | pagina 13