Menu van de week Winter make-up sweet en smart VRIJDAG 25 NOVEMBER MkMeflmgs Kamerkoor kt Lutherse kerk Stichting Theater Middelburg brengt twee eenakters Tuin- en kamerplanten Kirschtorte Chocolade - crème Gééf om de Natuur door A.C. Muller-ldzerda DE SCHELDEBQDE VAN WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 U kunt natuurlijk gebak te kust en te keur bij de ban ketbakker kopen, maar zelf bakken is een gezellig werkje en geeft bovendien veel voldoening. Vooral als het resultaat goed is. Dat resultaat is niet alleen af hankelijk van het recept, ook ervaring spreekt een woordje mee. Vroeger werd er veel meer thuis gebak ken dan tegenwoordig, maar dank zij de nostalgi sche trend keert ook die goede gewoonte uit het ver leden terug. Een bezwaar van gebak is, dat het vaak nogal wat calorieën bevat, maar tenslotte hoeft u het niet elke dag te eten. En ge lukkig zijn er ook allerlei re cepten voor calorie-arm gebak. Onder ons week- menu vindt u hiervan een voorbeeld: een karnemelk-kruid-koek. Meer calorieën bevat de Schwarzwalder Kirschtor- te, maar deze taart ziet er zo prachtig uit en smaakt bo vendien zo verrukkelijk, dat uw gasten of uw gezin u dat vast niet kwalijk zullen ne men. Zondag: kop bouillon, hazerug, cranberries, aard appelen, neloen met sour cream. Maandag: macaronie met ham en kaas, vla-flip Dinsdag: gehakt, rode bietjes, gebakken aardap pelen, chocoladevla met peertjes Woensdag: visschotel met worteltjes en puree ge braden appelen met vanil lesaus. Donderdag: stamppot zuurkool met rookworst, vruchtenkwark Vrijdag: tomatensoep, rauwe witlofsla met manda rijnen, gebakken kaasplak, aardappelen Zaterdag: uitsmijter kaas, fruit. Deeg: 4 eieren, 160 g. suiker, 2 pakjes vanillesui ker, zout, 100 g. bloem, 50 g. maizena, 50 g. cacaopoe der. Chocoladecreème: 200 g. boter, 100 g. poedersuiker, 1 ei, 30 g. cacaopoeder, kirsch. Garnering: 1 potje cock- talkersen of rode kersen op sap, 1/4 liter slagroom. Klop de eieren met de zout au bain marie tot een dikke schuimige massa, dat als een lint van de lepel vloeit. Vermeng bloem, maïzena en cacaopoeder goed dooreen. Zeef dit mengsel en spatel het voorzichtig door de eier- massa. Brengt het deeg over in een beboterde en met bloem bestoven springvorm (ca. 24 cm. doorsnee). Bak de taart in ee voorverwarmde matig warme oven (ca. 175 gr. c.) gaar in ongeveer 50 minu ten. Laat hem afkoelen en snijd hem in 2 plakken. Klop alle ing ediënten goed dooreen (behalve de kirsch) tot een luchtige massa is ontstaan. Klop er vervolgens drup pelsgewijs kirsch door tot een gladde crème is ont staan. Besprenkel de taart helften met kirsch. Smeer 1/3 van de chocolade- creème uit over één taart helft. Klop de slagroom stijf met wat suiker en smeer de helft over de chocolade- crène. Leg hierop de uitge lekte kersen. Houd een klein geeeelte achter voor de garnering. Bedek de kersen met een dun laagje slagroo aleg de bovenste- taarthelft hierp.Besmeer de bovenkant an ee taart met de c oclade- creme. Strijk de irème glad met een vochtig gemaakt pannekoeksmes. Garneer de taart tenslotte met de slagroom en de kersen. Karnemelk-kruidkoek 250 g. zelfrijzend bak meel, 250 g. bruine bas terdsuiker, 1Vi theelepel koekkruiden, zout, 2Y2 dl karnemelk, 50 g. krenten, 75 g. rozijnen, boter, bloem, bosbessengelei, sesam zaadjes. Roer zelfrijzend bakmeel, suiker, koekkruiden en zout dooreen en klop scheutje voor scheutje de karnemelk erdoor tot een glad beslag is verkregen. Voeg de kren ten en rozijnen toe en doe het beslag in een beboterd en met bloem bestrooid ca- keblik. Bak de cake in 11/» uur middenin een op 175 gr. C voorverwarmde oven gaar. Bestrijk hem met de gelei en strooi er iets se- cm. grond. Plaats trosrozen niet tussen grootbloemige thee-hybriden en houdt ook dwergrozen apart. Bol en knol - Sparaxis en Ixia's kunnen nog in een snijbloemenvakje worden geplant. Dit doen we 7/8 cm. diep, met een tussen ruimte van 6/8 cm. Even tueel ook in de koude bak (tegenwoordig ook als bouwpakket verkrijgbaar). Regelio-cyclus irissen (zeer fraai) kunnen alsnog geplant worden. De wortel stokken op 8/10 cm diepte leggen en maar een paar cm. afstand geven. Vooral in een dichte groep planten op kalkhoudende, goed vocht doorlatende grond en een zonnig plekje. Bro- diaea, ook een snijbloem liefst nog in de eerste helft van de maand planten in de volle zon, 6-8 cm. diep en op 10 cm. uit elkaar. Tulpen en hyacinten zo mogelijk deze maand planten en de verschillende rassen ge scheiden houden. Plant tulpen 8/12 cm. diep met 12/15 cm. afstand. Hyacin ten op 12/15 cm. diepte plaatsen en 15 cm. tussen ruimte geven. In winderige tuinen geen late langstelige tulpen kiezen zoals darwin, cottage, leiiebloemige e.d., maar enkele en dubbele vroege en late botanische soorten. zoals Tulipa tulpen) Tulipa praestans en lage greigii-hybriden. Heksenkringen - (pad destoelen) in het gras be strijden door de buitenste kring en 50 cm. daar buiten te behandelen met een zwamdodend middel op zineb- en manebbasis. Tot nu toe de enige mogelijk heid om het gazon te red den. In kleinverpakking verkrijgbaar (niet giftia.ï Kamerplanten - De uit gebloeide Ster van Bethle hem tot een paar cm. boven de aarde afsnijden en in een zonnige, koele kamer overwinteren met weinig water. Clivia en Phyllocac- tus nu ook rust geven om de knopvorming te bevor deren. Aan de droge kant houden en niet mesten. Een temperatuur van 8/12 gr. C. is in de rijsttijd voldoende. Alleen bloeiende planten ais Cyclamen, Azalea in- dica en begonia's 's- winters mest geven om de bloei te rekken. Planten in rust nooit mesten, dat kan een averrechtse uitwerking hebben, omdat zij dan de mest niet opnemen. Afge storven knollen wortel stokken van Achimenes, Sinningia (Gloxinia) en Rechsteineria (Gesneria) het pijpje lak, droog in de 6/8 gr. C. Niet treuren als ze hun blad verliezen, het is normaal dat ze nu gaan rus ten. Chrysanten - in de tuin, die nog niet bloeien, maar waarvan de knop gaat kleu ren, in een lichte zonnige kamer of beter nog een serre zetten bij 15/16 gr. C., niet alleen om bevriezen buiten te voorkomen, maar zo'n bloeiende chrysant is een feestboeket in hni« Narcissen - niet vergeten op te zetten. Ze mogen el kaar raken en in grind of marmerslijp geplant wor den. Ze behoeven er niet mee bedekt te worden, het gaat er maar om dat ze ste vig staan. Water bijvullen tot de bolbodem. Voor be ginnelingen is een glazen schaal aan te raden om de waterstand beter te kunnen controleren. Meestal is eens per week aanvullen voldoende, dat hangt van de kameratmosfeer en temperatuur af. Meteen in het licht en matig warm plaatsen. Ze bloeien dan na 4/6 weken. Eind november opgezet; kerst en nieuwjaar bloei. A.C. Muller-ldzerda. winter zijn de kleuren in de Pierre Robert/Maxelle lijn niet fel maar natuurlijk en zacht. En zo wordt de make-up toegepast: Begin met een lichte, transparante, tintende crème over het gehele ge zicht, Maxelle Color Foun dation nr. 2 Medium. Voor de ogen Maxelle Water proof Eye Shadow, kleur nr. 8 Coral Beige, in een dunne lijn direct onder de wenk brauwen. Verdeel de oog schaduw goed, het moet de ogen glans geven. Van bo venaf naar de wimper toe wordt Waterproof Eye Sha dow nr. 7 Shore Brown ge bruikt en tenslotte als een dunne eye-liner (de nieuwe) nr. 10 Pearly Blue. Eindig met Maxelle Brush-on Ma scara black/brown. Voor de lippen de nieuwe Maxelle lipstick nr. 54 Toffee Gloss. De finishing touch is een rouge, Maxelle Make-up Stik nr. 22 Amber Rose op Maandag 21 november is op elk adres in Nederland een en veloppe thuis bezorgd van wege de aktie „Gééf om de Na tuur". Zo'n 300.000 vrijwilli gers en vrijwilligsters waren daarvoor op pad. Vrijdag 25 november komen ze terug om uw antwoord op te halen: een gift of een toezeg ging voor het komende jaar. (Dat kan met het oog op af trekbaarheid voor de belasting voordeliger voor u zijn). Voor het Wereldnatuurfonds! De helft van de opbrengst is bestemd voor de natuur in Ne derland, als het Naardermeer, de Waddenzee. Ook onze Oos- terschelde staat op de lijst. De andere helft is bestemd voor al lerlei doelen elders in de we reld, als de Sahel-landen, na tuurbehoud in Suriname, enz, enz. Ontstellend veel natuur gebied, talloze diersoorten zijn juist in onze tijd, door schuld van mensen, verloren gegaan. Zo kan het niet doorgaan. Er moet gered worden wat nog te redden valt. Uiteindelijk is met de natuur ook het leven van de mensen op aarde gemoeid. Het Wereldnatuurfonds vraagt U mee te doen. Met een bijdrage die ook wat voorstelt. Met elkaar zijn we tot heel wat in staat. Het is een eenmalige actie: geef daarom die ene keer ook goed. Wat een geld gaat er juist in deze tijd niet over de toonbank voor nuttige Sinter klaasgeschenkenmaar ook Sinterklaasprullaria. Geef daarom ook welbewust een gift aan het Wereldnatuurfonds. We zijn met elkaar verant woordelijk en met elkaar ook in staat wat te doen. We geven toch allemaal om de natuur? Gééf daarom, om de natuur! Vast bedankt voor uw bij drage! Voor het Wereldnatuur fonds, het plaatselijk actieco mité Middelburg. MIDDELBURG - De Stichting Theater Middelburg brengt de tweede serie van vier voorstellingen van twee eenak ters, Pro Deo van John Mortimer en De Minnaar van Harold Pinter. Pro Deo gaat over de advo caat Morgenhall die het in zijn beroep tot op heden nog niet zo ver heeft geschopt. Niemand had vertrouwen in hem. Zelfs bij de toewijzing van prodeo- zaakjes werd hij meestal over geslagen. Maar vandaag is het gelukt: hij heeft de verdedi ging toegewezen gekregen van een armlastig moordenaar. Opgewekt gaat hij naar de gevangenis om kennis met hem te maken. Het blijkt een moei lijk geval: Herbert Vink is een vriendelijke handelaar in zaad, een man om geen mug kwaad te doen, zou je zeggen. In zijn huwelijk heeft hij het echter niet getroffen. Vink hoopt dat zijn vrouw er met een kostganger vandoor gaat. Als ze dat niet doet, ontsteekt hij, voor de enige keer in zijn leven, in woede en vermoordt haar. Hij geeft het eerlijk toe. De feiten liegen er niet om. Wat kan een advocaat in zo'n geval nog voor hulp bieden? Samen proberen ze de verschillende mogelijkheden, waarbij Vink dan weer de oude rechter speelt, dan de jury, dan de kostganger. Het andere stuk „De Min naar" gaat over het zéér gere gelde leven van Richard en Sa rah. Als vertegenwoordigers van de gegoede middenklasse is het avontuur van de impro visatie vergaan tot de avontu ren van de Westland/Utrecht, Camel en Campari. Om de sleur van de werkelijkheid te doorbreken bouwen ze een fantasiewereld op waarin alles mogelijk is. Wanneer de gren zen van de werkelijkheid ver vagen tot spel, bestaat het ge vaar dat spel en werkelijkheid onderling niet meer te onder scheiden zijn. De eenakters worden op de zaterdagen 10 en 17 december gespeeld. De voorstellingen beginnen om acht uur. De toe gangsprijzen zijn zes gulden, CJP en COP-houders drie gul den vijftig. Herkent u misschien uw eigendom Borderplanten - Zo nodig alsnog scheuren en op- nieuw uitplanten. Tegen woordig niet meer om de 3/« jaar maar alleen als het hart geen bloemen meer voort brengt en de planten alleen nog maar aan de randen bloeien. Dan rooien, de kantstukken scheuren en in groepen zetten, minstens drie van één soort bij el kaar. Hoe eerder hoe liever want bij vorst gaan we niet verder. De oude kern op ruimen. Rotsplanten niet meer voor de winter planten omdat ze teerder zijn. In de natuur krijgen ze eerst een dik sneeuwdek voor de vorst er overheen gaat en dat voorkomt bevriezing. Bij ons is het omgekeerd, eerst komt de vorst en dan helpt het niet meer als er later soms nog sneeuw op valt, terwijl we ook sneeuw vrije winters kennen. Rozen - kunnen nu ge plant worden, meestal vindt de verzending bij de ro- zenkwekers ongeveer vanaf half november plaats. Zet geen rozen op een oud rozenbed (rozenmoeheid). Probeer de grond ter plaatse een week of 14 dagen van te voren te spit ten en te mesten, met bijv. IVOSTA Rozenmest 9 6 9 met magne sium toevoeging! Maak dieoe olantnqton <*n de het hoogste punt ven het jukbeen. Het Zweedse cosmetica concert Pierre Robert lan ceert de winter make-up in twee stijlen die kortweg omschreven worden als „smart" en „sweet". Zo kernachtig kunnen wij het in Nederlands niet uitdruk ken. Ten Bruggencate's woordenboek geeft voor „smart" een groot aantal definities zoals scherp, krachtig, flink, vlug, leven dig, bij de hand, gewiekst, knap, gevat, geestig, ele gant en chic. Dat is wel dui delijk! Voor „sweet" zijrf niet minder verklaringen zoals zoet, lekker, geurig, heerlijk, lief, snoezig, aan genaam, bevallig, fris, een schatje (a sweet one). Dat is geen kleinigheid, alles bij een genomen! Is er een te genstelling tussen „sweet" en „smart", moet iemand het ene of het andere type kiezen? Weineen, zegt Pierre Robert, iemand is toch niet altijd of het een of het ander. Maxelle Smart is fris met natuurlijke kleuren die de persoonlijkheid ac centueren. Maxelle Sweet - èen harmonische make-up voor een romantische mode, zachte kleuren, glin sterend als goud die het ge zicht leven en glans geven. Een dag en een avond ma keup of twee varianten aangepast aan de stem ming, het gevoel, de kle ding of de gelegenheid. Maar ook kleuren die ge combineerd kunnen wor den overeenkomstig eigen smaak en fantasie. Deze Een lichte glinstering van gouden kleuren die het ge zicht leven en glans geven. Voor de ogen Maxelle Eye Shadow Powder nr. 7 Sandy Beige direct onder de wenkbrauwen. Boven en onder (de nieuwe) Eye Sha dow Powder nr. 15 Honey Gold. En ter comp'etering een dunne lijn om de wim pers met nr. 13 Ko'h Green. Tenslotte veel Rrush-on Mascara black/brown. De lippen worden geverfd met de nieuwe lipstick nr. 53 Rusty Gold. En a's ze extra glanzend en uitnodigend moeten zijn met een pen seel een beetje G'ossy Lips nr. 1 Shiny Tint over de lip stick aanbrengen. Eindig met Maxelle Crème Rouge nr. 3 Lido van d» slapen in de schuine richt'ng om het gezicht iets fascinerends te geven. foto: Marcel Karman, j MIDDELBURG - Het Middelburgs Kamerkoor is vrijdag 25 november te horen in de Lutherse kerk in Middelburg. Bram Beekman zal het koor op zijn orgel begeleiden. Het Middelburgs Kamerkoor heeft in de vierentwintig jaar van haar bestaan een uitstekende reputatie opgebouwd onder de Nederlandse amateurkoren. Het koor geldt al jaren als een van de beste amateurkoren in Nederland, wat blijkt uit het feit dat het koor al meer dan vijftig radio-opnamen gemaakt heeft en zeven televisie-uitvoeringen heeft gegeven. Ook in het buitenland heeft het koor naam gemaakt. Als enig Nederlandse koor werd het uitgenodigd op het congres van de federatie van Europese zangko ren, dat in Helsinki gehouden wordt. Na een optreden op dit congres zal ook de Finse radio opnamen maken van het koor, dat sinds kort gedirigeerd wordt door Krijn Koetsveld. Tot vorig jaar had het kamerkoor nog onder leiding gestaan van Bart Leijnse. Hij bouwde het koor op van niets, vierentwintig jaar geleden, tot het bekende koor van nu. Ziekte maakte het echter onmogelijk zijn werk voort te zetten. In september staartte Krijn Koetsveld als dirigent. In tegenstelling tot Bart Leijnse is hij beroepsdirigent. Het koor heeft daar bewust voor gekozen om het hoge peil te handhaven. Koetsveld studeert op het ogenblik nog aan het conservatorium in Den Haag. Het concert in de Lutherse kerk aanstaande vrijdagavond is het tweede dat onder zijn leiding gegeven wordt. Het begint om acht: uur.

Scheldebode | 1977 | | pagina 9