INSPRAAKGROEP OVER NOTA IANDELIJKE GEBIEDEN: Rock Roll en film in de Beuk VRIJDAG 25 NOVEMBER Middelburgs Kamerkoor in Lutherse kerk Stichting Theater Middelburg brengt twee eenakters N.V.V. 1L TG V. OVAFHAVKELIJKHEID SIRIV1ME Profosoe organiseert naar Utrecht excursie Informatie avond sociaal- cultureel decentralisatie werk verhuist naar Walplein WALCHEREN - Onder degenen die hun stem op Walcheren hebben laten horen over de Nota Landelijke Gebieden was de meerderheid af komstig uit de agrarische sector. Zowel in de inspraakgroep Middelburg als in die van Vlis- singen hebben zij dan ook hun stempel gedrukt op de eindconclusies over de nota. Een meerder heid van de Middelburgse groep meent dat vaak ten onrechte met een beschuldigende vinger naar de landbouwer wordt gewezen als het om natuur- en landschapsbehoud gaat. „De boer wordt veelal door de prijsontwikkelingen in de landbouw gedwongen tot maatregelen, die soms schadelijk zijn voor de natuur. Bij de bescher ming van de natuur zou allereerst gedacht moe ten worden aan betere prijsregelingen voor de landbouwer, waardoor de economische nood zaak van natuurschadelijke maatregelen voor de landbouw verminderd wordt", aldus de in spraakgroep Middelburg. Industrie -eiland Kleine kernen Recreatie Culinair Festival met Franse avond en kampioen schappen oesteropenen DE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977' „Boeren gedwongen tot maatregelen die schadelijk zijn voor de natuur" In de Nota Landelijke Ge bieden geeft de regering aan hoe zij denkt dat het platteland er in de toekomst uit zou moe ten gaan zien. Deze nota is niet definitief; eerst kan de bevol king er nog haar mening over geven. Deze bevolkingsin spraak wordt in Zeeland geor ganiseerd door de Stichting Zeeland, die op Walcheren twee groepen bij elkaar heeft gekregen: een in Middelburg en een in Vlissingen. De nota geeft voor vrijwel geheel Zeeland de landbouw als hoofdbestemming aan, maar wil op beperkte schaal verweving van landbouw en natuur. Die verweving zien beide inspraakgroepen niet zo zitten. De aanpassing zou te veel van één kant, de land bouw, moeten komen, zodat de landbouw te veel beperkt wordt. Daarom wil men schei ding van landbouw- en na tuurgebied. „Daar waar land bouw is, zal het landschap ook het aanzien waard blijven", meent de inspraakgroep Vlis singen. Om deze redenen wijst een meerderheid in beide groepen ook beheers overeenkomsten af. Bij een be heersovereenkomst verplicht een boer zich, zoals dat in de Poel staat te gebeuren, de heg gen op zijn grond te onderhou den en krijgt daarvoor een ver goeding. De bedoeling van deze overeenkomsten is de na tuur in deze gebieden te hand haven. Maar de boeren zijn er niet enthousiast over. De inspraakgroep Vlissin gen: „Anderen dan boeren gaan dan verouderde werk methoden opdringen en het is twij felachtig of dit op den duur wel bevredigend zal verlopen. De volgende generatie boeren zal wellicht niet meer bereid zijn om met zo'n beheersove reenkomst te blijven werkep. De boer zelf is ook milieube wust, het moet hem echter niet onmogelijk gemaakt worden om een rendabel bedrijf te voe ren". Er wordt jaarlijks veel grond aan de landbouw ont trokken. De groep Vlissingen meent dat dit gecompenseerd moet worden. Als mogelijkhe den geeft deze groep aan lan daanwinning en de bouw van een industrie-eiland. De kleine kernen moeten, leefbaar gehouden worden door de voorzieningen des noods met subsidie te handha ven. De inspraakgroep Mid delburg ziet als belangrijkste voorzieningen: scholen en winkels. Als het noodzakelijk is voor de instandhouding van een school moet het minimum aantal leerlingen zo veel moge lijk verlaagd worden en als dat niet lukt, zo meent de in spraakgroep Middelburg, moet er gratis vervoer naar een naburige school door de over heid beschikbaar worden ge steld. Winkels zouden zo nodig ondersteund moeten worden. Beide groepen zijn het er over eens dat alle dorpen op het openbaar vervoer aangesloten moeten zijn. De inspraakgroep Vlissingen pleit voor een doel gericht openbaar vervoer, eventueel per minibus. De mensen kunnen dan naar school, werk, ziekenhuis, sta tion enzovoorts gebracht wor den. Beide groepen vinden dat er op Walcheren genoeg recreatie is en dat ook het gebied vol doende bereikbaar is. Wegen aanleg is dan ook niet noodza kelijk. Vlissingen vindt wel dat er voor de veiligheid van de schoolkinderen meer fietspa den moeten worden aangelegd. De fietsroutes voor kinderen van de dorpen naar school zijn in vele gevallen gevaarlijk, aldus de Vlissingse inspraak groep. Een meerderheid van de Middelburgse groep wil dat uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe kam- peerbedrijven en zomerwo ningencomplexen zo veel mo gelijk moet worden tegenge- MIDDELBURG - De Stichting Theater Middelburg brengt de tweede serie van vier voorstellingen van twee eenak ters, Pro Deo van John Mortimer en De Minnaar van Harold Pinter. Pro Deo gaat over de advo caat Morgenhall die het in zijn beroep tot op heden nog niet zo ver heeft geschopt. Niemand had vertrouwen in hem. Zelfs bij de toewijzing van prodeo- zaakjes werd hij meestal over geslagen. Maar vandaag is het gelukt: hij heeft de verdedi ging-toegewezen gekregen van 'een armlastig moordenaar. Opgewekt gaat hij naar de gevangenis om kennis met hem te maken. Het blijkt een moei lijk geval: Herbert Vink is een vriendelijke handelaar in zaad, een man om geen mug kwaad te doen, zou je zeggen. In zijn huwelijk heeft hij het echter niet getroffen. Vink *>oopt da* zijn vrouw er met een kostganger vandoor £aat. ''«ze da* niet dopt, ontsteekt, hij, voo. de enige Keer in zijn leven, in woede en vermoordt haar. Hij geeft het eerlijk toe. De feiten liegen er niet om. Wat kan een advocaat in zo'n geval nog voor hulp bieden? Samen proberen ze de verschillende mogelijkheden, waarbij Vink dan weer de oude rechter speelt, dan de jury, (ian de kostganger. Het andere stuk „De Min naar" gaat over het zeer gere gelde leven van Richard en Sa rah. Als vertegenwoordigers van de gegoede middenklasse is het avontuur van de impro visatie vergaan tot de avontu ren van de Westland/Utrecht, Camel en Campari. Om de' sleur van de werkelijkheid te doorbreken bouwen ze een fantasiewereld op waarin alles mogelijk is. Wanneer de gren zen van de werkelijkheid ver vagen tot spel, bestaat het ge vaar dat spel en werkelijkheid onderling niet meer te onder scheiden zijn. De eenakters worden op de zaterdagen 10 en 17 december gespeeld. De voorstellingen beginnen om acht uur. De toe gangsprijzen zijn zes gulden, CJP en COP-houders drie gul den vijftig. 'r mi '/M' "ffltW///'';, Geen nieuwe complexen van zomerwoningen meer.... Gapinge, zou aangesloten moeten worden op openbaar vervoer... gaan. Een meerderheid in Middelburg is ook tegen een ongebreideld kamperen bij de boer. Zij vinden dat het hui dige aantal, maximaal vijf kampeerplaatsen bij een boer, gehandhaafd moet worden. In Vlissingen ligt het anders. Daar wil men het aantal kam peerplaatsen verhogen van vijf tot tien. „Het is immers een veelgevraagde vorm van re creatie en voor die boeren die dat willen, kan het een inko mensverbetering betekenen, die hen boven het bestaansmi nimum uitbrengt", aldus de in spraakgroep Vlissingen. Een minderheid in Middel burg komt daar naast met nog een ander argument. „Het re creëren bij de boer heeft ook een opvoedkundig effect. De stedeling die bij de boer kam peert komt in aanraking met het voedsel-produktieproces, waardoor het begrip van de stedeling voor het landbouw bedrijf groter kan worden". MIDDELBURG Open de Beuk aan de Herengracht in Middelburg organiseert vrij dag 25 november een rock roll-concert met de al vijf jaar bestaande Engelse groep Matchbox. Het concert begint om negen uur. Zaterdag draait de film Lenny van Bob Fosse in de Beuk met in de hoofdrollen Dustin Hoffman en Valerie Perrine. De film begint om tien uur. Hoewel Matchbox vijf jaar bestaat is nog maar pas gele den de eerste langspeelplaat „Riders in the Sky" van hen verschenen. Dit lijkt onwaar schijnlijk, omdat Matchbox deze plaat op zeer professio nele manier heeft gevuld met fantastische rock roll- stampers als „Washmachine Boogie", „Please don't touch", „Only wanna rock", „Let's go VLISSINGEN - In het Scheldekwartier in Vlissingen wordt dinsdag en woensdag 29 en 30 november voor de zesde keer het Internationaal Culi nair Festival gehouden. Het festival bestaat uit twee on derdelen: dinsdag proberen meesterkoks en keukenbe manningen onder leiding van een chefkok de beste en origi-> neelste schotels en gerechten ter bereiden; woensdag heeft als bijzondere attractie het Neder lands kampioenschap oestero penen. De presentatie van dit kampioenschap is in handen van Berend Boudewijn die tus sen de wedstrijden door een kwiswedstrijd zal leiden. Het festival telt meer dan tweehonderd deelnemers uit zeven Europese landen en CaT nada. De deelnemers hebben grote vrijheid in het maken van de schotels. Als enige voor waarde is gesteld dat elke deelnemer een schotel met Ne derlandse kaas als hoofdin- gredieënt moet bereiden. Het verleden heeft uitgewezen dat vooral buitenlandse chefkoks zeer origineel met Nederlandse kaas weten om te springen en niet zelden de verbluffendste resultaten hebben bereikt. De bereide schotels worden uitge stald in de vorm van een expo sitie in het Scheldekwartier. Het publiek kan de schotels daar bekijken. Na de provinciale kam pioenschappen oesteropenen, die in september zijn gehou den, gaan woensdag 30 no vember de twaalf finalisten de strijd aan om de eerste plaats in het Nederlands kampioen schap. Deze kampioen gaat volgend jaar naar de wereld kampioenschappen in Ierland. Na dit kampioenschap be gint op woensdagavond de Franse avond. Deze avond be reiden Franse meesterkoks een galadiner tegen kostprijs voor de driehonderd gasten die zich hiervoor aanmelden. De firma Bunt verzorgt de wijnen bij het diner. crazy" en het instumentale „Steelabilly". In die vijf jaar hebben de vijf leden van de groep dan ook niet over werk te klagen gehad. In Engeland gaat er geen avond voorbij of Matchbox staat wel ergens op de bühne. Daarnaast wordt veel opgetre den in landen als Denemarken, België en Nederland. Ad Hoekman, medewerker in de Beuk, heeft een optreden van de groep meegemaakt in Lon den in 1975. „Het was in één woord fantastisch. Ruim 'n uur full swing met keiharde roc kers als „Race with the devil" en „Three alley cats". Het pu bliek kon er niet genoeg van krijgen en de groep werd tot drie maal toe teruggeroepen". Een kaartje voor het concert komt op vijf, gulden. De film op zaterdagavond gaat over Lenny Bruce, ko miek, cynicus, oproerkraaier en genie. Hij begon zijn car rière in 1951 in Baltimore. Na een bliksemstart als conféren cier krijgt hij al snel flinke kri tiek op zijn gedrag als artiest. MIDDELBURG - Het N.V.V. District Zeeland ver huist nog deze maand naar Walplein 6 in Middelburg, beter bekend als het pleintje achter V. en D. In verband mèt de verhui zing zal het kantoor aan het eind van de maand enkele dagen moeilijk te bereiken zijn. Het postadres blijft het zelfde: N.V.V. District Zee land, Postbus 460, 4330 AL Middelburg. Het telefoon nummer verandert wel, dat wordt 01180-25655. In de loop van de maand december zal ook het N.K.V. District Zee land in het nieuwe kantoor aan het Walplein trekken. Wegens obsceniteit en op ruiende uitlatingen is na en kele maanden iedereen fel tegen hem gekant en krijgt hij geen poot meer aan de grond. Bruce, inmiddels getrouwd met een zangeres, raakt ver slaafd aan de drugs en een uit zichtloos bestaan dreigt voor hen beiden. Dan krijgt hij een contract in San Francisco, waar zijn cynische humor en harde satire wel goed ontvan gen worden. Binnen korte tijd wordt hij bekend. Zijn onder gang nadert echter. De wet grijp in en arresteert hem. Hij wordt vrijgesproken, later ar resteert men hem weer, enzo voorts. Moe van deze hopeloze strijd ziet Lenny Bruce nog maar een uitweg... de injec tiespuit. VLISSINGEN - De werkgroep Profosoe organiseert zondag 27 november een excursie voor Surinamers naar de'Jaarbeurs in Utrecht. Op die dag komen Surinamers uit alle delen van Neder land naar Utrecht, om de eerste verjaardag van de onafhanke lijkheid van Suriname te vipren. Er staan nogal wat activitei- 104, in Vlissingen, tel. 01184- ten op het programma: shows van Zapata en Ketwara, Mo hammed Sharief en het koor Stanvaste; een toneeluitvoe ring van Andre Sarucco en an deren; films en video; kinder programma met goochelaar en tekenwedstrijd; bigi privisi met Bontji Stars, de Indian Me lody Makers en Sranan Wowo- jo. Andere attracties zijn: de verloting van een ticket naar Suriname en een show van Su rinaamse produkten. Deelnemers vertrekken om halfnegen 's morgens van het Stadhuisplein in Vlissingen en om negen uur 's-avonds (de aankomst is bij het station Middelburg) haalt de werk groep de mensen weer op. Degenen die belangstelling voor de excursie hebben, kun nen een kaart kopen bij Char les Romney, Badhuisstraat 16420 of aan de Dam 59 in Middelburg, tel. 01180-13991. Kaarten zijn ook verkrijgbaar bij Hans Walrave in het ont moetingscentrum Wi egi Sani' aan de Oranjestraat in Vlissin gen. De kaarten kosten tien gulden voor volwassenen en twee gulden vijftig voor kinde ren tot twaalf jaar. MIDDELBURG - Het so ciaal cultureel werk zal over enkele jaren niet meer door het rijk maar door de gemeenten betaald en geleid gaan worden. De gemeente moet dan een sociaal-cultureel werkplan gaan maken, waarin elke in stelling op dit gebied een plaatsje heeft en geld krijgt al naar gelang het werk dat elke instelling doet. Voor dat de gemeente zo'n werkplan gaat opstellen, wil zij echter een ge sprek hebben met alle organi saties die met sociaal-cultureel werk van doen hebben. Deze organisaties worden uitgeno digd om donderdag 24 novem ber vanaf half acht in de bur gerzaal van het stadhuis te komen. De informatie-avond over de decentralisatie en de planning van het sociaal- cultureel werk is ook voor an dere belangstellenden toegan kelijk. foto: Marcel Karman. MIDDELBURG - Het Middelburgs Kamerkoor is vrijdag 25 november te horen in de Lutherse kerk in Middelburg. Bram Beekman zal het koor op zijn orgel begeleiden. Het Middelburgs Kamerkoor heeft in de vierentwintig jaar van haar bestaan een uitstekende reputatie opgebouwd onder de Nederlandse amateurkoren. Het koor geldt al jaren als een van de beste amateurkoren in Nederland, wat blijkt uit het feit dat het koor al meer dan vijftig radio-opnamen gemaakt heeft en zeven televisie-uitvoeringen heeft gegeven. Ook in het buitenland heeft het koor naam gemaakt. Als enig Nederlandse koor werd het uitgenodigd op het congres van de federatie van Europese zangko ren, dat in Helsinki gehouden wordt. Na een optreden op dit congres zal ook de Finse radio opnamen maken van het koor, dat sinds kort gedirigeerd wordt door Krijn Koetsveld. Tot vorig jaar had het kamerkoor nog onder leiding gestaan van Bart Leijnse. Hij bouwde het koor op van niets, vierentwintig jaar geleden, tot het bekende koor van nu. Ziekte maakte het echter onmogelijk zijn werk voort te zetten. In september staartte Krijn Koetsveld als dirigent. In tegenstelling tot Bart Leijnse is hij beroepsdirigent. Het koor heeft daar bewust voor gekozen om het hoge peil te handhaven. Koetsveld studeert op het ogenblik nog aan het conservatorium in Den Haag. Het concert in de Lutherse kerk aanstaande vrijdagavond is het tweede dat onder zijn leiding gegeven wordt. Het begint om acht uur.

Scheldebode | 1977 | | pagina 13