RUITER ONDERZOEK WMZ: VERDUND RIOOLWATER Werkgroep verzamelde ruim 400 klachten van buurtbewoners I i^s-1.49 PvdA Zeeland maakt program voor verkiezingen Zeeuws jazzkwartet Jazzterday treedt op in de Concurrent Even naar Jamin voor Kokosmakronen JAMIN mS^maÊ Onze boek- en kantoorboek handel wordt gemoderniseerd en uitgebreid moerman [Kokosmakronen Gevulde speculaas L we-1.39 Biesheuvel in Midgard Zeeuws orkest op tournee VRIJDAG 11 NOVEMBER bent u weer van harte welkom in onze hernieuwde winkel. UITGAVE: ZEEBRA WEEKBLADEN - TOTAAL OPLAGE 309.000 EX. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 - 27e JAARGANG Horrorfilm in de Beuk Watermonster Verantwoordelijk VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT „DENBY" serviezen Lange Delft 50 Tel. 01180-13221 Middelburg Nitft duur uel heerlijk. De verkoop gaat echter zoveel mogelijk normaal door. Ons assortiment boeken, tijdschriften en kantoor artikelen is uitgebreid. NIEUW is onze kollektie SPELLEN en PUZZELS. PAUL KRUGERSTRAAT 55-57 - Tol. 12733 VLISSINGEN KEIHARDE ENGELSE SERVIEZEN exclusief 2 pakken-3rW 2.35 Boterstaaf Aanbiedingen geldig van lOt/m 16 november GOES- Er mogen geen nieuwe grote industrieterrei nen meer bijkomen in Zeeland. Dat is een van de punten uit het provinciaal verkiezingspro gramma van de PvdA, dat op zaterdag 19 november in Goes zal worden besproken. In de Prins van Oranje begint dan om kwart over 10 's morgens de gewestelijke ledenvergade ring, waarop het verkiezings programma moet worden vastgesteld. In het programma, dat door 30 leden is opgesteld, staat verder onder meer, dat de Oos- terschelde zodanig moet wor den beschermd, dat de na tuurwetenschappelijke waar den en de belangen van de vis serij de voorrang krijgen boven de recreatie. Volgens de PvdA moet Zee land geen .overloop-gebied' worden van Brabant en de be volking mag dan ook niet al te snel groeien door vestiging uit andere delen van het land. Tussen de industriegebieden en de woongebieden moet een afstand van minstens 2 kilome ter worden aangehouden. Tweede woningen in de dorps kernen moet worden tegenge gaan. De PvdA is tegen nog meer kerncentrales. Binnen de komende vier jaar moet de groengordel rond het Sloe worden gerealiseerd. De vervuiling van de Wester- schelde moet worden terugge drongen en het besluit over de vaste oeververbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland moet zo vlug mogelijk genomen worden. Dat zijn enkele punten, die op 19 november in Goes bespro ken worden. MIDDELBURG - De schrij ver J.M.A. Biesheuvel geeft vrijdagavond 11 november een lezing in het jongerencentrum Midgard aan het Damplein in Middelburg. Biesheuvel zal het een en ander voorlezen uit eigen werk en vragen van de aanwezigen beantwoorden. Hij is bekend geworden door zijn vier boe ken. In volgorde van uitgave zijn dat: In de bovenkooi, Slechte mensen, Het nut van de wereld, De weg naar het licht. Alle vier boeken bestaan uit korte verhalen, vaak over de schrijver zelf: zijn christelijke jeugd, het verblijf in een psy chiatrische inrichting, zijn zeereizen en fantastische ver tellingen. Biesheuvel stu deerde rechten in Leiden met als bijvakken Russisch recht en Russische taal. De lezing begint om halfne- gen, de toegangsprijs is vier gulden. MIDDELBURG - Volgende week gaat het Zeeuws Orkest weer op najaarstournee door Zeeland. Het eerste concert wordt op 17 november in Goes gegeven, dan volgt Middelburg op 18 en 25 november, terwijl 23 november Zierikzee wordt bezocht Voor „De Schelde" in Vlissingen wordt nog een be sloten concert gegeven. De nieuwe vaste dirigent van het orkest is Louis Stotijn uit Den Haag, die na het over lijden van Jan Out deze is op gevolgd. Stotijn is tevens diri gent van het Conservatorium-orkest in Den Haag, van het Philips-orkest in Eindhoven en dirigent bij de jaarlijkse tournee van het Ne derlandse Studenten Orkest. MIDDELBURG - In het jon gerencentrum „de Beuk" wordt zaterdag 12 november om 22.00 uur de griezelfilm „Frankenstein jr" gedraaid. Regisseur van dit komische griezelproduct is Mel Brooks, terwijl in de hoofdrollen Gene Wilder, Peter Boyle en Marty Feldman spelen. Gene Wilder is Dr. Frederik Frankenstein, de enige erfgenaam van Baron Beaufort van Frankenstein, de Wschepper van het beroemde monster. Marty Feldman speelt de gebochelde knecht Igor van wijlen de baron. De film is een persiflage op de bestaande horrorfilms. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel. 01184-19910. Het lijkt erop, vrienden, dat steeds meer Zuidbeve- landse dorpen het aan de stok krijgen met rijkswaterstaat. In 's Heer Arendskerke zijn de bewoners al jaren in een strijd gewikkeld met deze rijksdienst, die er voor kan zorgen dat de oversteek van de rijksweg minder gevaar lijk wordt voor fietsende schoolkinderen. Tot nu toe zonder resultaat. De bewo ners van Hansweert hebben zelf het heft in handen geno men, nadat rijkswaterstaat bleef weigeren om de naam van hun dorp op de wegwij zers te zetten. Onbekenden hebben toen zelf met keurige plakletters de naam Hans- weert aan de borden toege voegd, zodat automobilisten tenminste niet tijden hoeven te zoeken om in dat dorp te komen. En deze week hebben waarschijnlijk enkele inwo ners van 's Heer Hendriks kinderen zelf maar gedaan, waar ze al jaren bij rijkswa terstaat op aandringen: Met verbodsborden hebben ze de paralelweg van de rijksweg, ter hoogte van hun dorp, af gesloten voor het snelver keer. Dit paralelweg wordt door veel autombilisten ge bruikt als sluipweg en dat le vert levensgevaarlijke situa ties op voor vele fietsende schoolkinderen en voetgan gers die letterlijk van de sok ken worden gereden. Want er zijn al verschillende onge lukken gebeurd. „Een gevaarlijke grap", noemde een woordvoerder van de Goese politie het plaatsen van de verbodsbor den die een eindje verderop waren weggehaald. En gelijk heeft hij, maar voor de fiet sers en voetgangers is de pa ralelweg al jaren een gevaar lijke grap. Het gemeentebestuur van Goes zit met de kwestie in de maag. Wethouder De Leeuw heeft verklaard begrip voor de angst op nog meer onge lukken te hebben. Hij gaat aandringen op snelle maat regelen, maar hij ver- klaardde tegelijkertijd wei nig hoop te hebben. Want Rijkswaterstaat reageert in een traag tempo". Ja, ja maar niet altijd. Want de verbodsborden heb ben nauwelijks één dag op de paralelweg bij 's Heer Hend rikskinderen gestaan. Zo snel wist rijkswaterstaat ze weer weg te halen! En via de rijksweg, vrien den, is het maar een klein eindje naar Middelburg, waar het in het nieuwe ge bouw van de stedelijke scho lengemeenschap flink rom melt. Een paar maanden gel den schreef ik al hoe de leer lingen er tegen op zagen, om te verhuizen naar het nieuwe gebouw. En als ik het begrijp, is het regiem nog strenger dan ze al vreesden. En niet alleen de leerlingen gruwen van alle strenge regels. Ook verschillende leraren hebben het er maar bar moeilijk mee. De klachtenbus zit overvol. Er wordt gepraat over een concentratiekampachtige sfeer". Zelfs het koffiedrin ken en boterhammen eten is aan strenge regels gebonden. En volgens rector Vader is het strenge regiem nodig want „het gebouw heeft zeven miljoen gekost. Het is onze taak dat gebouw in een redelijke staat te handha ven." En omdat er met kwetsbare materialen zoals gipsplaten wanden en vaste vloerbedek king is gewerkt, zijn. extra maatregelen nodig, zegt hij. Want „al op vijf plaatsen moest men kaas uit de vloer bedekking halen'. Een klein vraagje: Had er voor die zeven miljoen niet wat meer sfeer en wat minder kwetsbaar materiaal kunnen komen? ARJAON YPSVLISSINGEN i Hoofd- pijnn keelpijnn braakneigin- genn dat zijn enkele van de klachten die ruim vierhonderd gezinnen opgeven over de stankoverlast van de Vlis singse Watergang langs- de Schuitvaartgrachtm De over last heeft er toe geleid dat uit de wijkvereniging Bonedijke een werkgroep is gevormd die aan het werk is gegaan om de klachten te verzamelen. De stank van de watering ook wel leiding genoemd, was de afge lopen week zo erg dat de ge meente besloot tweeduizend liter ijzerchloride in het water te spuiten om er een eind aan te makenm Een van de klagersn F. Buysn meent echter dat de misselijk makende stank van de afgelopen week niet erger was dan de stank die hij in de afgelopen jaren al ettelijke malen heeft moeten ruikenm En in toenemende frequentie. „De oplossing die nu gevonden is met ijzerchloride, is maar tijdelijk. Het spul raakt uitge werkt en de rioolstank kan weer vrijkomen. Er moet een definitieve oplossing voor ge vonden worden", aldus Buys. Buys klopte al begin '75 bij de gemeente aan over de stan koverlast. „Ik heb 'n paar keer gebeld en gevraagd of er iets aan gedaan kon worden. Omdat ik weinig reacties kreeg, heb ik in juli '75 een brief naar de gemeente ge stuurd met het verzoek deze ongezonde situatie te verande ren. Tot vorige week heeft de gemeente de ernst van de situa tie niet willen inzien. Sterker nog, gemeente heeft steeds ontkend dat de watergang zo ongeveer een open riool is". Wel heeft de gemeente de .wa tergang begin '76 uitgebagge rd, omdat meerdere buurtbe woners klachten hadden. Buys: „Dit is gedaan tegen vele deskundige adviezen in. Het is namelijk zo dat het water stinkt. Ik ben er nu lang' genoeg mee bezig om te weten hoe dat komt ook. Het Vlis singse riolenstelsel is niet be rekend op de minste of ge ringste extra-belasting. Bij lichte regnval en ook bij hoog watergebruik, zoals op maan dag als er gewassen moet wordt, heb ik kunnen vaststel len dat er via de overstorten rioolwater in de watergang ge loosd wordt. Ik heb zes plaat sen gevonden waar dit riool water in de watergang loopt.' Er komt steeds meer riooltroep in de gracht en de stank komt steeds frequenter voor. In '75 hadden we er gemiddeld eens in de maand last van, nu is het zo dat we elke week wel enkel dagen met hoofdpijn en derge lijke rondlopen door de vrij komende zwavelwaterstof". Overstort is op zich een nor male zaak. Bij hevige regenval kunnen de riolen het overtol lige water niet verwerken. Dit wordt dan in de grachten ge loosd. Naar Buys' stellige over tuiging kan het Vlissingse rio lenstelsel maar net het nor male rioolwater verwerken, zodat er al te vaak rioolwater door de overstorten loopt. Zijn gelijk lijkt bewezen te worden door een onderzoek naar de kwaliteit van het water door de N.V. Watermaat schappij Zuid-West Nederland. Het onderzoek dat op verzoek van Buys werd ge daan, wijst namelijk uit dat de watering verdund rioolwater bevat. „Het water is zodanig verontreinigd dat ieder con tact met dit water vermeden moet worden", aldus een op merking bij het rapport. „En dan is het watermonster nog genomen op een zeer gunstig tijdstip, namelijk in een droogte periode van veertien dagen met weinig wind", aldus Buys. Als de wind het water beroert, komt er al gauw stank vrij. Dat de gemeente Vlissingen tot op heden geen maatregelen heeft genomen om de overlast voorgoed uit de wereld te hel pen, komt waarschijnlijk doordat er meerdere instanties verantwoordelijk zijn. Alle reerst is dat Rijkswaterstaat; deze instantie heeft de wate ring die vroeger via de Spui- kom op de Westerschelde loos de, afgesloten in verband met de Deltawerken. Vervolgens de gemeente die via overstorten op de watering loost en ten slotte het waterschap dat de watergangen op Walcheren beheert. Deze instanties gaan op woensdag 23 november rond de tafel zitten om een oplossing voor het dit al enkele jaren du rende probleem te zoeken. Ook Provinciale Waterstaat en de milieu-inspectie zullen daarbij aanwezig zijn. De stijl van het orkest is in de loop van de tijd veranderd van Swing via Mainstream naar de Hardbop, terwijl er ook Rockjazz-elementen te be- Met deze gedachte in het achterhoofd willen de orkest leden ook beginnende muzi kanten met belangstelling voor de jazz gaan begeleiden. Zo kunnen zij de muziektheoreti sche kennis die ze zelf opdeden weer aan anderen doorgeven in de hoop dat dit tot een bloeiende Zeeuwse jazzcultuur zal leiden. l VORSTSTRA AT 27 GO€S TEl OMOO 14683 WALSTRAAT 94 VLISSINGEN TEL.0II84 12597 VLISSINGEN - Het Zeeuwse jazzkwartet „Jazzterday" is varf plan regelmatig in het Vlissingse café de Concurrent op te gaan treden. Het eerste optreden valt op zaterdag 12 november. De leden van Jazzterday spe len louter en alleen voor hun plezier. De groep bestaat al meer dan twee j aar en probeert in Zeeland wat meer belang stelling te kweken voor andere muziek dan dixieland. Jazz terday werd in 1975 gevormd uit muzikanten afkomstig van verschillende dixieland- dan wel popformaties. De bezetting was toen als volgt: Pietje „Fretless" Dries- sens op bas, Menno Radema - piano, Ronald Castel - drums en André van Schaik - tenor saxofoon. De groep kreeg met een de wind in de zeilen, want er volgden optredens voor jazzclubs in Brabant, Noord en Zuid-Holland, in België, di verse radio-optredens, enzo voort. Halverwege 1976 verliet de bassist het orkest, zodat er met invallers gewerkt moest worden. Na een toevallige ontmoe ting met een van de orkestle den sloot Jak van Waarde zich aan bij Jazzterday. Door de komst van van Waarde, die in de randstad vooral bekendheid geniet als begeleider van Ben Webster en andere Ameri kaanse grootheden, is de groep enorm gaan swingen. speuren zijn. Onder meer door regelmatige optredens in het café de Concurrent hoopt het orkest in Zeeland de jazzmu ziek in de lift te krijgen, zoals dat elders in het land al het geval is.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1