BOEREN MOETEN BEDRIJF VAARWEL ZEGGEN m: iM.imxm: deklapb Scaniazz in Harlekijn Veel belangstelling voor vegetarisch eethuis Middelburg 4e '••IrrrJ moerman RUITER Zo zoetjes aan de lekkerste f zootjes. D AiUtiltlOilN V eilige vijvers in Dauwen daele Middelburgers in actie tegen neutronenbom V I Paul Krugerstraat 55-57, VLISSINGEN. 01184-12733. Gemeenteraad VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT Verwikkelingen rond de rondweg Biggekerke Grote kollektie VULPENNEN BALPENNEN VULPOTLODEN O.a. Parker - Sheaffer Mont Blanc bij J BIGGEKERKE - „Jaarlijks moeten duizenden'boeren hun bedrijf vaarwel zeggen door stadsuitbreidingen, de aanleg van wegen en recreatieterreinen. Daar is natuurlijk weinig aan te doen, maar er zouden minder boeren hoeven verdwijnen, als er wat meer rekening gehouden zou wor den met de belangen van de boeren". Dit is althans de ervaring die A. Lampert uit Biggekerke, landbouwer en gemeenteraadslid voor het CDA in Valkenisse, heeft opge daan bij het tot stand komen van het tracé voor de rondweg Biggekerke. „Voor sommige boeren kan deze rondweg het einde van hun boer zijn betekenen. Dit is des te erger, omdat er voor hen best mogelijkheden zijn om door te gaan. Er is namelijk grond beschikbaar als vervanging van de grond die door de rondweg verloren gaat. De provincie heeft echter nauwelijks met de boeren over een oplossing willen praten' In het gebied waar de rond weg komt, werken vooral kleine boerenbedrijven, die maar net 't hoofd boven water kunnen houden. Hun percelen worden door de rondweg op schadelijke manier doorsne den, met als gevolg: grondver- lies. De hierdoor dreigende opheffing van hun bedrij f zette de boeren er in dit gebied toe aan om compensatie van de verloren gegane grond te vra gen. Deze mogelijkheid be staat omdat een van de boeren uit dit gebied, de heer J. Si- monse, door zijn hoge leeftijd met het bedrijf wil stoppen. Er ging een brief naar de Provin ciale Waterstaat, de instantie die de aanleg van wegen plant en uitvoert. In de brief wordt aan Waterstaat gevraagd om na overleg met de heer Si- monse meer grond van hem te kopen. „Met de beschikbaar ko mende grond van het bedrijf zouden dan alle overige daar voor in aanmerking komende bedrijven kunnen worden ge compenseerd", aldus de brief. Een zevental bedrijven ten westen van de geplande rond weg hebben bij de verkaveling in 1953 percelen toegewezen gekregen bij Hoogelande, zo'n drie a vier kilometer verder. Deze landbouwers maken meerdere malen per dag ge bruik van de Koolesweg die door de rondweg afgesloten zal worden. Zij zouden dan ge dwongen worden om al hun werktuigen en produkten via de kom van Biggekerke te lei den. Ook dit probleem wordt in de brief aan Provinciale Wa terstaat aangeroerd. „Wij stel len u voor de mogelijkheid van ondertunneling van de Kool esweg nader te overwegen, dan wel deze weg niet af te sluiten ^oor het landbouwverkeer". Dit werd geschreven in okto- oer 1976. De provincie moet het door de Provinciale Waterstaat ge kozen tracé goedkeuren, voor dat met de aanleg begonnen kan worden. Zij wordt hierbij GEWASSEN OF ONGEWASSEN I STRAKKE EN ft (I »-_*» ook in ZWART *M| binnenkort ook in de torenstraet 2 hoek kortebrugitr brede VOOR IEDERE BIBS IETS HIPS Breda Ooeterhout Bergen op Zoom Kaatsheuvel geholpen door de Commissie voor de Waterstaat. Begin dit jaar stond de rondweg Bigge kerke op de agenda. Een aantal landbouwers uit Biggekerke waren bij de vergadering aan wezig om te zien wat er van hun voorstellen terechtkwam. Lampert: „Uit alles bleek dat de commissieleden zich niet in de zaak verdiept had den. Er werd bijvoorbeeld ge steld dat er van landbouwzijde geen bezwaren tegen de rond weg bestonden. Die waren er wel degelijk en ook de ge noemde brief moest bij de commissieleden bekend zijn. Wij hebben de commissieleden in een brief op de hoogte ge bracht van de juiste stand van zaken en gevraagd deze zaak met alle belanghebbenden nog eens opnieuw te bespreken". De fracties van de partijen van de Provinciale Staten kre gen een afschrift van de brief. )aarop besloten vier statenle den een kijkje te gaan nemen in Biggekerke. „Dat de statenle den zich van de situatie op de hoogte kwamen stellen, daar heb ik veel lof voor. Met de be trokken boeren en de statenle den zijn we naar het voorge stelde tracé gaan kijken. Dat liep van de Bergweg langs de watergang, doorkruiste de Koolesweg en sloot aan op de Zoutelandseweg vlakbij de Kaasboerweg. De statenleden stelden een alternatief tracé voor: vanaf de Tolweg naar de Zoutelandse weg. Wij vonden het prima, maar het plan was WOONT U IN DIT GEBIED Vfouwonyoia»- Oo^apeue *Do^du'.; Scoo->*e'Ke •Adqie»»e'ho 9 Gdi»P'nq<' Q G''|PsK?'KH ,s; Mflwrk.' Mirtcvitiiiri; Biqyfkc».' KoudehO'hc N«u*<.mot en Si Joosi.md ^Souhuiq R.nem Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. MIDDELBURG - De bewo ners van Gervinsland in de wijk Dauwendaele hebben ge hoor gevonden bij de gemeen te. Zij hadden geklaagd, dat de watergang, die vlakbij hun straat ligt, levensgevaar ople verde voor hun kinderen. De oever van dit water is namelijk vrij steil en veel achtertuinen van huizen aan het Gervins land liggen dicht bij deze vij ver. Na onderzoek uan de kant van de gemeente stelt B W. nu aan de raad voor om een krediet van f 5.000,- beschik baar te stellen voor een afhei- ning van de watergang. gedoemd te mislukken, meent Lampert. Dat gebeurde dan ook. Het alternatief werd van tafel geveegd. „Omdat de weg veel langer zou worden als door de staten leden was voorgesteld", aldus Lampert. „De Provinciale Waterstaat legt namelijk wegen aan vol gens eisen, zoals die gesteld worden in een Amerikaans handboek voor wegen, de Highway Capacity Manual. De weg werd volgens deze eisen getekend. Van Koudekerke af komend zou je ver voor de Tolweg rechts moeten afbui gen, de Koudekerkseweg krui sen bij Tollioek en dan dwars door de Tolhoek waar boerde rijen en huizen staan, maar de Zoutelandseweg rijden. Zoiets was ook niet onze bedoeling en het is logisch dat er van ver schillende kanten bezwaren kwamen tegen aantasting van het karakteristieke buurt- schapje „De Tolhoek". De landbouwers wilden al leen een alternatief voor het bestaande plan en liefst een goed alternatief. Nu werd in de statenverga dering besloten het bestaande tracé voor de rondweg te kie zen. Merkwaardig vindt Lam pert 't intussen wel, dat geen statenlid zich afvraagt waarom er zo vastgehouden wordt aan dat Amerikaanse handboek. Voordat de rondweg aange legd kan gaan worden, moet echter de gemeente Valkenisse het goedgekeurde tracé nog in zijn bestemmingsplan buiten gebied opnemen. Lampert: „Ik zal niet tegen de rondweg stemmen; het is gewoon nood zakelijk dat die weg er komt. Wel zal ik proberen het ge meentebestuur ervan te over tuigen dat er voor de boeren een oplossing komt. De ge meente moet zich sterk maken voor de inwoners. Dat bete kent in dit geval dat het ge meentebestuur bij de provincie moet pleiten voor vervanging van de grond die door de rondweg verloren gaat. De landbouwers kunnen hun be drijf dan voortzetten en dat lijkt me toch wel van belang". ifJ its? v LM. Het haventje van Arnemuiden ARNEMUIDEN- Van donderdag 20 tot en met zaterdag 29 oktober wordt in Arnemuiden weer de jaarlijkse winkelweek gehouden. De organiserende middenstandsvereniging „Door Eendracht Kracht" heeft dit jaar wat minder evenementen op het programma staan als andere jaren. De winkelweek wordt georganiseerd onder het motto: „Ziet wat het eigen dorp U biedt". Zoals gewoonlijk verleent de muziekvereniging Arne's Genoegen haar medewerking aan de winkelweek. De muziekvereniging zal op zaterdag 22 en 29 oktober van elf tot twaalf 's morgens door de straten van Arnemuiden gaan. Er wordt ook een loterij gehouden Voor elke gulden die in de winkels van het dorp besteed wordt, geven de winkeliers een lot. In totaal zijn er 225.000 loten beschikbaar. Als prijzen worden camera's, projectoren, rubberboten, schoenen, truien en dergelijke beschikbaar gesteld. De prijzen zijn te zien in de kledingzaak van Fa. De Troye aan de Noordstraat. De trekking van de loterij is op zaterdag 29 oktober om half acht 's avonds in wijkgebouw de Arne. Voor de jeugd van vier tot twaalf jaar wordt een lint-actie gehouden. Elke winkelier heeft een stuk lint in zijn winkel van een bepaalde lengte. Het is de bedoeling dat de totale lengte wordt geraden van alle linten samen. De voorzitter van de middenstandsvereniging van Luyck, heeft al wel meegedeeld, dat een deel van de opbrengst voor de molen bestemd is als de winkelweek een succes ivordt. MIDDELBURG Er blijkt op Walcheren en daarbuiten nogal wat belangstelling te bestaan voor het onbespoten voedsel, dat het Middelburgse vegetarische eethuisje op tafel zet. De belangstelling bleek in het afgelopen jaar zo groot te zijn, dat er naar een andere ruimte gezocht moest worden. tje rauwkost. Met soep vooraf en een toetje na kost dit nog geen tien gulden. Het eethuisje is nu gevestigd aan het Damplein 7 in Middel burg. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag van vijf tot halfacht. Ruth Teensma en Henneke de Jong begonnen het eethuisje in maart dit jaar als een stich ting zonder winstoogmerk. De naam werd „De nieuwe Poort". De bedoeling was en is nog steeds om de mensen vege tarische gerechten voor te zet ten. Niet met het doel winst te maken, maar om te laten zien dat er zonder vlees en met on bespoten voedsel gezonde en lekkere maaltijden zijn te ma ken. Henneke: „Er komen zowel oudere als jongere mensen, die vaak voor 't eerst onze maal tijden proeven. Ze komen dan met het idee, dat het eten erg buitenissig is. Dat dit niet zo is, blijkt wel uit het feit dat de meesten het de eerste keer al lekker vinden en daarna re gelmatig terug blijven ko men". De maaltijden bestaan uit granen, peulvruchten en ge kookte groente en een schaal- 4L, l VORSTSTRAAT 27I I WALSTRAAT 94 VLISSINGEN GOES TEL OIIOO 14683 VJL/ Iill LA TEL OII84 12597 MIDDELBURG - Enkele Middelburgers vrezen dat de in Ame rika bedachte neutronenbom aan het al bestaande atoomwape narsenaal zal worden toegevoegd. De neutronenbom is een wapen dat door middel van neutronenstraling snel levende we zens kan doden zonder dat er veel schade wordt toegebracht aan gebouwen of militaire goederen. Om te voorkomen dat dit wapen in gebruik zal worden genomen is in Middelburg een initiatief groep „Stop de Neutronenbom" opgericht. De groep bestaat uit perso nen met verschillende poli tieke achtergronden. „De in voering van de neutronenbom zou tot gevolg hebben dat de atoomdrempel wordt ver laagd, dat wil zeggen dat het gevaar voor een atoomoorlog vergroot en de atoomwedloop en de bewapening in zijn ge heel worden opgejaagd", aldus de initiatiefgroep. De Middel burgse groep steunt de lande lijke actie tegen de neutronen bom en wil daarom handteke ningen gaan verzamelen voor de landelijke petitie tegen de bom. Daarnaast gaat de groep ook zelf acties houden. Er zullen stickers affiches en blaadjes worden verspreid. Ook ligt het in de bedoeling om eind no vember in Middelburg een ma nifestatie te gaan houden om de gevaren van de bom nog 'ns te onderstrepen. Iedereen die de bezwaren van de initiatiefgroep tegen de neutronenbom deelt, is wel kom bij de volgende bijeen komst van de groep. Die is op woensdag 26 oktober om acht uur in het Rijn-Scheld- Instituut Dam 49, Middelburg. Op dit adres zijn ook affiches, stickers, handtekeningenlijs ten verkriiabaar. Toch opmerkelijk vrien den. Wat niet met overleg en praten lukte, is wel gelukt na een bloedneus, twee kapotte brillen en een proces verbaal wegens mishandeling, orde verstoring en verontreini ging. De Goese, winkelier, die elke donderdagmorgen destinkende drab moest leeghalen, die de vuilnisauto elke week voor zijn deur ach terliet, hoeft dat voortaan niet meer te doen. Deze winkelier tot het uiterste getergd, stapte afge lopen donderdag met een emmer vieze troep naar het Goese stadskantoor om de burgemeester persoonlijk te laten ruiken wat hij zelf elke week moest verduren. De burgemeester was er niet en toen keerde de winkelier de emmer maar om in de hal van het stadskantoor, die onmid dellijk gevuld werd met een afschuwelijke stank. De boden werden kwaad, de winkelier werd kwaad, er volgde een vechtpartij en de politie kwam. Nu had de winkelier de po litie en (ie reinigingsdienst al herhaaldelijk gewezen op de troep die de vuilnisauto ach terliet. Er was niets aan te doen, zo werd hem gezegd. En in arren moede haalde de winkelier de vieze pulp, af komstig van een groente zaak, zelf maar weer weg. Dqt moest hij wel doen om te voorkomen dat de klanten met een grote boog om zijn winkel heenliepen. Zoals ge zegd donderdag werd het hem te veel en ging hij over tot actie. Een actie die hem heel wat moeilijkheden opleverde. Maar die ook tot resultaat had, dat hij van de overlast verlost werd. Want een dag later besloot de gemeente om de pulp voortaan gescheiden van het andere huisvuil op te halen, zodat die niet meer uit de vuilnisauto kon druipen. Eén dag later, terivijl de arme winkelier wekenlang gepro beerd had om op een vreed zame manier een oplossing te krijgen. Het geeft te denken, vrienden. En dat geven ook de stop lichten die langs de oude rijksweg bij Kloetinge staan. Ze staan daar al enige tijd zonder ooit gebrand te heb ben. Binnenkort gaan ze dat overigens wel doen, als het viaduct, waarbij ze staan, wordt opgeknapt. „De men sen kunnen er alvast aan wennen, zodat ze niet voor verrassingen komen te staan als de lichten branden", zo heeft rijkswaterstaat laten weten. Wat ik me nu afvraag is waarom dergelijke tijde lijke stoplichten wel bij Kloe tinge, maar niet op de rijks weg bij 's-Heer Arendskerke geplaatst kunnen worden. Al jaren roepen de ouders om meer veiligheid voor hun kinderen die elke dag de, ge vaarlijke weg moeten over steken. Steeds wordt de boot afgehouden. Maar wat wel kan voor het opknappen van een viaduct, zou dat niet kunnen voor de veiligheid van schoolkinderen? Ja en dan zullen we lang moeten wachten op het aard- appeloproer in het Middel burgse pensiontehuis voor bejaarden Ter Veste, dat ik verleden week zag opdoe men. Niks geen aardappelop- roer. Degene die tegen mij uit de keuken klapte heeft zich vergist. Want net als wij al lemaal, krijgen de bewoners elke dag een bordje overheer lijke Zeeuwse kleiaardappe- len, geleverd door een echte Zeeuwse groenteboer. En dus kan ik de bewoners alleen maar smakelijk eten wensen. ARJAON - „i J* »vv i V'r A L h^^éÊ MIDDELBURG- De oude stijl jazz club Scaldis Swing Society opent het jazzseizoen zaterdag 22 oktober met een optreden van het Zweedse orkest Scaniazz. Het orkest treedt van halfacht tot halftwaalf op in Tapperij De Harlekijn aan de Sint Janstraat in Middelburg. Scaniazz werd opgericht in 1973. Klassieke jazz noemen zij de stijl die ze spelen, daarmee de termen dixieland en traditionele jazz vermijdend. Hun muziek dateert uit het begin van de twinti ger jaren, toen elk orkest nog een eigen geluid had. Scaniazz speelt voornamelijk minder bekende composities uit de vroege jazz, met eigen arrangementen en met ruimte voor improvisatie. Het orkest trad het eerste jaar in een café op. In 1974 maakte Scaniazz een tournee door eigen land en Denemarken. Verder werd er opgetreden op internationale jazz-festivals, waaronder het eerste oude stiil iazz-festival in Middelburg.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1