in de herfst zijn er veel sfeervolle foto's te maken c, Laatste foto-advies En dat gaat over een foto-album met een gratis boekje: Breng het hele jaar in beeld. Een boekje, dat een wegwijzer is voor mensen, die graag het hele jaar door foto's willen maken van alles wat er om hen heen gebeurt. Dat album is vooreen erg aantrekkelijke prijs te verkrijgen bij uw foto-handelaar (tot 15 november 1977) en u krijgt er dat boekje gratis bij. De foto hieronder is één van de vele in kleur uitgevoerde foto's uit dit boekje. Om u er aan te herinneren dat veel momenten een foto waard zijn, óók in de maanden, die komen. Zoals dit ogenblik, waarop de Adventsster weer wordt opgehangen. Foto van heel dichtbij Dit is een macro-foto. Een foto, die de werkelijkheid groter weer geeft. De foto is genomen met een voorzetlens, waarmee je met de kamera erg dicht bij het onderwerp kunt komen zonder scherpte te verliezen. Dit onderwerp is een uitgebloeide bloem (een "kaarsje") van de boksbaard (een groter zusje van de paardebloem). Wie meer wil weten over macro-fotografie: er is een boekje verschenen in de Elsevier Pocketreeks, 't Is geschreven door Dr. W. Kruyt en vertelt erg veel over het maken van dichtbijfoto's. Het boekje is in vele fotozaken in voorraad. Mooi tegenlicht Een foto, die past bij dit seizoen: een donker hek tegen een prachtige wolkenlucht. Zo'n foto kun je niet in elkaar zetten; je moet langs zo'n plekje komen op dit moment en dan ineens zo'n kombinatie ontdek ken. Maar dat is het nu juist wat een fotowandeling in de herfst soms boeiend en verrassend maakt. O5 ^lV akantie-herinnering Je kunt in een vakantie van alles fotograferen. Ook bijv. de merk waardige dingen die je ziet. Hier is een voorbeeld: een hoek van een Zweedse blokhut. Zo'n foto is leuk als vakantie-herinnering, maar ook als vlakverdeling is het een geslaagde foto. Ook binnenshuis Nu de avonden langer worden is er ook binnenshuis van alles te doen. waar een toto van kan worden gemaakt. Zelfs van een kind, dat ontspannen ligt te slapen, want over tien of twintig jaar zal ze u dankbaar zijn voor zo'n plaatje van haar jeugd. Denk u er wel aan om voldoende flitslicht in huis te hebben? Licht in de vorm van lampjes of blokjes. Misschien hebt u een elektronenflitser. Dan is het goed even na te gaan of deze nog wel geladen is.Of (als uw flitser op batterijtjes werkt» deze nog voldoende kracht hebben of door ouderdom aan vernieuwing toe zijn. Dan hoeft u geen enkel mooi moment in het gezinsleven te missen. ud SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 OKTOBER 1977 Dicht bij huis Jammer, dat de krant deze klimop-foto niet in kleuren kan afbeelden. Want in kleur is het werkelijk een juweeltje, waarin alle tinten van de verwelkende klimop-bladeren schitterend uit komen. Wie zo'n kleurenfoto wil maken moet er nu vlug bij zijn. y Herten tegen de lucht Toegegeven: zo'n motief loop je niet iedere dag tegen het lijf. Maar deze foto, die gemaakt is in het Nationale Park "De Hoge Velu- we"-kan met wat geduld en tijd door iedere foto-liefhebber wor den gemaakt. Er is trouwens van "De Hoge Veluwe" een z.g. fo- toroutcfolder, waarin allerlei inte ressante informatie staat over dit prachtige natuurgebied en hoe je er goede foto's kunt maken. In deze herfsttijd is het zeker de moeite waard er eens een dagje met de kamera te gaan zwerven. De folder is verkrijgbaar in het bezoekerscentrum van "De Hoge Veluwe" of bij de Stichting Ama teurfotografie, Singel 32 in Am sterdam. In het laatste geval kan toezending alleen geschieden als u voor porto- en administratiekos ten 1,- aan postzegels in de en velop bij sluit. O Licht en donker in de haven Een foto, die je niet even in het voorbijgaan maakt. Want zo'n lichtval, die alles een bijzondere sfeer geeftheb je niet elk moment van de dag. Toch is het geheim van mooie foto's juist: het letten op de dingen om je heen om daar via de kamera een gaaf geheel van te maken. Hoe meer je probeert te kijken met de ogen van de kamera, hoe meer geslaagde foto's het re sultaat zullen zijn. Paddestoel in beeld Natuurlijk hoort in deze herfstpa- gina een foto van de bekende vlie- gcnzwam. Eigenlijk moet ie 'm zien in kleur: die rode hoed met witte stippen. Maar zelfs in zwart/wit is deze bosbewoner het bekijken best waard. Zo'n foto maak je natuurlijk niet van boven af, maar met de kamera (en je neus) vlak bij die heerlijk-kruidig ruikende herfstbladeren-grond herfstfototaai Is weer zover. Ook al hebben we in de afgelopen zomer een tekort aan zonne-uren opgelopende herfst trekt zich daar niets van aan. Brengt regen en mist en een vroeg nachtvorstjeToch is het advies: geniet ookvan de nadagen van de zomerGad'r fijnop uit met de kamera. De natuur in. Op zoek naar al het moois, dat er vlak bij huis, in de bossen en langs de waterkant te vinden is. En leg het voor altijd vast met uw foto- of filmkamera. Wie zoekt naar motieven: hier is een bladzij vol foto's, die je in dit jaargetij kunt maken. Met een aantal praktische tips. Bekijk ze eens en u zult ontdekken: Gewoon een stukje bouwland Je komt er - zeker als je buiten woont - bijna dagelijks langs. Voorbij zo'n netjes omgeploegd stuk bouwland, dat klaar ligt voor de winter. Soms pakt er dan ie mand een kamera en probeert er een foto van te maken, 't Is wat nevelig en het zonlicht is net hel der genoeg om iets van een scha duw te geven. Zodat het lijnenspel van de ploegstrepen goed zicht- baar is. De achtergrond is door nevel wat wazig en alles met el kaar is het een echt-Hollands herfstplaatje, dat laat zien, dat zelfs een gewoon stukje bouwland een sfeervolle foto kan opleveren. Heksenbezem in kale boom Misschien ziet u, nu de bladeren van de bomen vallen, ineens in een boom zo'n heksenbezem, een vreemde vergroeiing van takken en twijgjes. Maak er een plaatje van! Ook dat is een stukje herfst dat best een foto waard is. Door de lichte lucht wordt het een echte silhouetfo to, die bijna zwart/wit is.

Scheldebode | 1977 | | pagina 7