De kinderen moeten zonder gevaar op straat kunnen spelen Vlissingers willen vrijheids strijd in Zuid-Afrika steunen Middelburg wijst tweede kerncentrale in Zeeland af im J Bonbons^ moerman AZANIA-C0MITE IN OPRICHTING •IM RUITER BONBON PROEF EN TROEF WEDSTRIJD VAN JAMIN! Kinder theater in Kuipers poort AMIN Leefbaarheid CENTRA MARKT VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT NIEUWE AGENDA'S 1978 Doe "lekker" mee aan de grandioze Onenigheid over toe komst Clijverstraat VLISSINGEN.- Er zijn in deze straat enkele mensen die niet weten wat een woonerf nu precies betekent. Hun idee is dat je de auto niet meer kwijt kan of dat de huizen minder waard worden. Dat is natuurlijk niet zo. Het aantal parkeerplaatsen moet niet verminderen, alleen de indeling zou anders kunnen. En de huizen worden eerder meer waard als minder. Het gaat ons er trouwens niet om van deze straat een woonerf te maken. Wijn willen alleen dat de kinderen zonder gevaar op straat kunnen spelen. De situatie is nu zo, dat we ze eigenlijk binnen moeten hou den. De kinderen moeten tussen de auto's door de straat oversteken, waarbij al vaker ongelukken gebeurd zijn. Nog geen dodelijke ongelukken, maar moeten we daarop wachten? Willem van Adriaanse vindt van niet hij heeft de meeste bewoners van de Vlissingse Clijverstraat achter zich. Dat blijkt uit een enquête die en kele bewoners pas geleden in de straat gehouden hebben. Negenendertig mensen willen de veiligheid in de straat ver beteren, terwijl negen mensen MIDDELBURG - De kin dertheatergroep Deurtj open, deurtje dicht" gaat za terdag 8 oktober twee voorstel lingen geven van haar nieuwe stuk „Het ei". Koning Bol is erg verdrietig, dat Koningin Sandrina weg is. Daarbij heeft hij ook nog de hik. En dan is er ook een groot geheimzinnig ei. Het publiek zal weer moeten helpen om eetn oplossing te vinden. Deze voorstellingen, die om 14.00 en 16.00 uur be ginnen, worden uitgebracht door de nieuwe stichting Thea ter Middelburg, ontstaan uit de fusie van drie toneelgroepen in Middelburg. Toegang f 2,-, volwassenen 3.- dat niet willen. Ook de Vlis singse politie vindt de veilig heid. in de Clijverstraat niet zo rooskleurig. Op aandrang van toen nog vrijwel alle bewoners heeft de politie begin vorig jaar tellingen en snelheidsmetin gen gehouden. De uitslag hier van was blijkbaar zo slecht dat de Verkeerscopimissie zich uitsprak voor een betere vei ligheid in de straat. De politie dokterde een plan uit dat drie mogelijkheden bood: snelheidsbeperking, parkeervakken en speelmoge- lijkheden voor de kinderen, op de „koppen" van de parkeer vakken. Dat was in april vorig jaar. Het leek er even op dat er iets zou gaan gebeuren. Tot grote ergernis van de Clijvers- traters deden B. en W. echter niets met het advies van de Verkeerscommissie. „B. en W. hadden geen geld. De hoge brug kostte te veel en daarom bleef er voor de Clijverstraat niets over", meent Cor Schuil- weve. Een tijd later werd contact opgenomen met het wijkco- mité Binnenstad. Er waren wat problemen gerezen tussen de bewoners onderling en de voorstanders van verandering wilden op een bijeenkomst met het wijkcomité het een ander recht zetten. De bijeenkomst Voor prettige warmte. Een trui die mode bewuste en practische vrouwen sterk zal aan spreken, f110,- Coosje Buskenstraat 149-151 - Vlissingert Wilt U onze mode-folders ontvangen Bel dan 01184-12660 De Bellinkstraat is in Middelburg de eerste woonerfstraat. Veel straten hebben daar al bij de gemeente aangeklopt om in aanmerking te komen voor woonerf. Problemen als in Vlissingen hebben zich in Middelburg nog niet voorqedaan. werd op donderdag 30 juni 1977 gehouden. Twintig van de tweeëntwintig Clijverstraters vonden nog steeds dat de straat onveilig was. Uit deze groep werd een werkgroep gevormd die plannen voor verbetering van de straat zou gaan maken. Alhoewel een minderheid tegen verandering was, wer den toch tegenstanders in de werkgroep opgenomen. „We wilden niet achter hun rug om met een nieuw plan voor de straat komen. Ze zagen echter niets in de werkgroep", zegt Willem Adriaanse. „We heb ben steeds geprobeerd om er achter te komen waarom ze tegen waren. Een goede reden heb ik nog nooit horen opge ven. Wel kondigden ze op de laatste vergadering aan iets te gaan ondernemen". Dat is inmiddels gebeurd. De tegenstanders boden op vrij dag 23 september 29 handte keningen aan bij wethouder Smit in het stadhuis, „zóveel handtekeningen is onmoge lijk", vindt Cor Schuilwerve. „Als je het aantal tegenstan ders optelt bij het aantal men sen dat bij de laatste inwoners van de straat. Hoe dat kan weet ik niet. Het is eigenlijk ook niet zo belangrijk. Het gaat erom dat een aantal mensen deze straat veiliger willen maken voor de kinde ren. Nu worden zij gedwars boomd door een paar mensen die niet op de hoogte zijn van de mogelijkheden. Zij kunnen over alle plannen die gemaakt worden hun mening geven. Tot nu toe is er nog geen enkel vaststaand plan geweest". De werkgroep gaat in elk geval door om te proberen van de Clijverstraat meer een leef- straat te maken. De straat heeft door haar breedte moge lijkheden genoeg. WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De ScheJdebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. Vlees duur rKiioSCH0UDER- KARB0NADE Lange Zelke 18 Vlissingen Aanbiedingen geldig .do. 6 t/m zat. 8 okt.a Waarom, vrienden, vraag ik me af, moeten enkele be woners van de Vlissingse Clijverstraat zo nodig dwars gaan liggen, omdat het me rendeel van de bewoners meer veiligheid voor de kin deren wil? Met veel tam-tam hebben ze het gemeentebe stuur handtekeningen aan geboden tégen het idee om van de straat een woonerf te maken. Handtekeningen, waar nog een luchtje aan zat ook, omdat het er veel meer waren, dan volgens tellingen mogelijk was. Op de uitge breide burenruzie, die daar door ontstaan is, ga ik niet in. Maar het is voor mij wel weer duidelijk geworden, dat nog steeds een heleboel mensen niet weten wat een woonerf is. Een woonerf is geen ver boden gebied voor de blikken doosjes op wielen. In een woonerf mag ook nog gepar keerd worden. Alleen door allerlei obstakels en drem pels wordt de automobilist gedwongen stapvoets te rijden. En welk zinnig mens, die in een straat met veel kinderen woont, kan daar nou tegen zijn? Misschien worden ze nog wel wijzer daar in de Clijver straat. Ik word het in ieder geval elke dag nog. Van het gemeentebestuur van Bor- sele heb ik nou weer geleerd dat het kappen van elf oude platanen, van de een op de andere dag, niet meer dan het wijzigen van „een groot de tailis. De elf platanen aan de Provinciale weg in 's- Gravenpolder, zijn zonder dat iemand ervan afwist, plotseling gekapt. Ze moes ten plaats maken voor een nieuwe riolering. Dat er een nieuwe riolering zou komen was bekend, maar dan wel een paar meter verderop. Toen men met het werk begon bleek op diezelfde plaats een hoogspannings kabel van 10.000 volt te lig gen. En omdat het niet zo ge zond is om daarin te gaan graven, werd in allerijl maar besloten de platanen te kap pen. Een verontrust raadslid, dat over die plotselinge kap- woede, vragen stelde heeft nu te horen gekregen dat het niet anders kon, en dat „technisch gezien alleen maar een groot detail is ge wijzigd." En zo vrienden wijzigen zich wel meer zaken. Neem nou de dorpsraad van Nieuwdorp. In de tijd dat Montedison naar Nieuwdorp dreigde te komen, was de dorpsraad er als de kippen bij om te protesteren tegen nog meer chemische fabrieken aan de dorpsrand. De indus trialisatie zat de dorpsraad tot aan de strot. Sindsdien is niet alleen de samenstelling, maar kennelijk ook de opstel ling van de dorpsraad nogal indringend gewijzigd. Na eerst bij Hoechst op visite te zijn geweest, kregen de leden verleden week een etentje bij Péchiney. En de enige ge durfde vraag die tijdens die bijeenkomsten is gesteld aan de fabrieksbazen was, of er misschien niet wat geld over schoot voor het opknappen van het gebouwtje bij de kerk in Nieuwdorp. ARJAON VLISSINGEN - Enkele mensen in Vlissingen hebben het ini tiatief genomen om op Walcheren een afdeling van het Azania Komité op te richten. Het Azania Komité wil de oorspronkelijke bevolking van Zuid-Afrika gaan helpen bij haar strijd voor na tionale bevrijding. Het Vlissingse comité wil dit gaan doen door de mensen voor te lichten over de situatie in Zuid-Afrika ook wel Azania genoemd. Er zullen brochures MIDDELBURG - De gemeente Middelburg heeft in een brief aan de minister van Economische Zaken duidelijk gemaakt geen tweede centrale in Zeeland te wensen. De gemeente is het er niet mee eens dat er eerst inspraak gegeven wordt over de plaats waar kerncentrales moeten komen, terwijl de regering daarna pas een beslissing neemt of de energie wel door kernsplitsing opgewekt moet worden of door middel van olie of gas. kerncentrale bouwd. worden ge- In de reactie op het Aanvul lend Structuurschema Elek triciteitsvoorziening (ASEV) schrijven B. en W. de voorlich ting in dit schema ook niet zo volledig te vinden. In het schema staat bijvoorbeeld dat de effecten op het milieu van de warmwaterlozingen niet verschillen met die van bij voorbeeld oliegestookte cen trales. „De veel grotere be hoefte aan koelwater van ker nenergiecentrales is hiermee echter in strijd. Door de lozing van enorme hoeveelheden koelwater zal ook de aantas ting van het milieu ingrijpen der zijn", aldus B. en W. Het Aanvullend Elektrici teitsschema houdt ook geen rekening met het feit dat er aan de Schelde in België in de na bije toekomst vier kerncentra les komen. Het totale schade lijke effect op het Wester- scheldewater van warmwater lozingen en radio-actieve stof fen wordt dan natuurlijk gro ter. Ook op andere punten is het schema volgens de Middel burgse B. en W. niet nauwkeu rig. De grootte wordt niet aan gegeven: gaat het om een cen trale van duizend megawatt of meer? Als de normen voor de bevolkingsdichtheid uit het schema worden aangehouden, kan er in Zeeland geen nieuwe „Wij vragen ons af of de be staande kerncentrale bij Bors- sele wel aan de gehanteerde normen voldoet", aldus de brief. Bevolkingsgroei zou in verschillende kernen onmoge lijk worden. Ook de verdere industrialisatie in het Sloe- gebied zou beperkt moeten worden. „De gevolgen van het vestigen van kerncentrales zijn, met inachtneming van de ASEV-normen, van essentiële invloed in een ruim gebied rondom de voorgestelde loka- ties. Wij denken hierbij ook aan de massa-recreatie gedu rende de zomer in Zuidwest- Walcheren". B. en W. besluiten de brief met een opmerking over de normen (Het aantal mensen dat binnen bepaalde afstand van de centrale mag wonen die de minister nu wil versoe pelen. Zij vinden de inspraak een beetje een wassen neus worden als die inspraak geba seerd is op normen die straks zouden gaan veranderen. Die versoepeling is volgens B. en W. door de minister voorge steld om aan de wens tot uit breiding van kerncentrales te gemoet te komen. WAISTRAAT 94 VLISSINGEN TEL.0II84 12597 in vele soorten en maten bij alii IVrUyöfaudfli 3 VLISSINGEN. 01184-12733. uitgebracht worden over onder meer het bloedbad van Shar- peville, de gezondheid in Zuid-Afrika, de vrouw in de bevrijdingsstrijd, politieke ge vangenen. Daarnaast wil het Azania Komité film- en discussie-avonden organise ren, tentoonstellingen en straatdiscussies houden, enz. In steden als Rotterdam, Bre da, Eindhoven en Arnhem zijn al Azania Komité's aan 't werk. Op maandag 10 oktober wordt de eerste informatie avond georganiseerd. Dit gaat gebeuren in het Anker aan de Bonedijkestraat 163. De avond begint om acht uur met een in leiding door een van de leden van het Azania Komité in Bre da. Daarna wordt er een film vertoond over de verschillende bevrijdingsorganisaties en de avond wordt afgesloten met een discussie. „We hopen dat veel mensen interesse zullen tonen in onze activiteiten en eventueel ook daadwerkelijk steun zullen verlenen," zegt het comité. „We zijn namelijk van mening dat het, gezien de momenteel zeer snel veranderende situatie in Zuid-Afrika, erg belangrijk is om de mensen beter te in formeren over de strijd van het volk in dat land. Ook vinden we het van belang om de soli dariteit van het Nederlandse volk met het onderdrukte Aza- niaanse volk en hun bevrij dingsstrijd te vergroten", aldus het comité. Daarom zal er geprobeerd worden de Vlis singse bevolking voor te lich ten via een twee maandelijks te verschijnen blad, „Azania Vrij" geheten. Degenen die wat meer over het Azania Komité willen weten kunnen contact opne men met Yvonne Botermans, Joost de Moorstraat 10 in Vlis singen. Wie lid wil worden kan op hetzelfde adres terecht. De Verenigde Naties hebben dins dag 11 oktober uitgeroepen tot dag van de solidariteit met de politieke gevangenen in Zuid-Afrika. Elke werkdag (ma. t/m vr.) vanaf 22 september t/m 19 oktober zijn er 11 prijzen te winnen: -1 reischeque t.w.v. f 500,- -10 bioscoopbonnen t.w.v. f 15,- elk. In totaal f 13.000 - aan prijzen! Wedstrijdkaarten worden verstrekt bij aankoop van een 250 grams doos bonbons. Doe mee! 't Is makkelijk en leuk., en nog lekker ook! Nt.ld.ll. M-llMTlijk.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1