Dokter Kole uit Hoedekenskerke schreef kritisch medicijnenboek ri Fruitwandeltochten het weten waard a reductiebon Opening wijkgebouw kruiswerk Inspraakavond Scheldebode-kringetje Rabobank INTERPOLIS og O Pijn kom naar een prom een belevenis die u niet mag missen Ziekenfonds Hl Vlissingen Kerkdiensten Aanvang: 20.15 uur Zaal open: >9.30 uur. Medische diensten Culturele Agenda Goed wonen Hoogwater Het Gewestelijk Orkest Dirigent: Heinz Friesen met medewerking van Conny Stuart Thijs van Leer Jules de Corte Trio Louis van Dijk De Scheldebode SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1977 „En de dokter, die gaf glad niks HOEDEKENSKERKE - „Ik geef ook nog té veel medi cijnen, al probeer ik wel af te remmen. Maar het is een gewoonte van vele eeuwen dat een bezoekje aan de dokter bezegeld wordt met een recept. Je bent pas een goede dokter als je een pil geeft. Wil je het anders doen, dan kost dat veel praten. Dan moet je uitleggen waarom je het niet doet. En als je denkt dat de patiënt je begrepen heeft, dan hoor je later: „En de dokter, die gaf glad niks". Die opmerking is trouwens sportmensen grijpen ernaar als niet het ergste, vindt dokter Kole. Er zijn ook andere rede nen waarom hij wel een pil geeft als het misschien niet al tijd nodig is. „Je kunt niet al tijd verstandelijk te werk gaan. Met zo'n medicijn geef je de patiënt soms een psychisch steuntje in de rug. Maar het ge beurt te veel. Zowel de patiënt, als de huisarts moeten opge voed worden in het besef dat het soms ook zonder pillen gaat. De huisarts geeft maar al te gauw een pil vanuit zijn on zekerheid of gemakzucht. Want als er twintig mensen in de wachtkamer zitten neem je niet altijd de tijd om rustig uit te leggen dat een medicijn mis schien niet nodig is." „Neem nou het hoesten. Een anti-hoestmiddel is in 90% van de gevallen overbodig. Hoesten is een gezonde manier om je longen schoon te maken. Het werkt als een stofzuiger. Dat hoestmiddeltje, dateert nog van vroeger. Toen wisten we niet hoe we een infectie moesten aanpakken, dus be streden we de verschijnselen en niet de oorzaak. Je kunt dat hoestdrankje vergelijken met het plakken van een pleister over het rode lampje in je auto als de olie op is". We slikken te veel. Ook al omdat we niet meer bereid zijn, om pijn te accepteren. Van elk pijntje wordt onmid dellijk een middeltje verwacht. Kole: „Maar we vergeten dat pijn een waardevol element is, een waarschuwing dat er iets fout gaat. Een verstuikte enkel werd vroeger genezen met zwachtels, baden en rustea Er is nu een middel, dat bijzonder populair is in sportkringen. Tanderil, is pijnstillend en na twee dagen kunnen de sporters met die enkel weer lopen. Het gevolg is wel dat er tekort ge rust wordt en dat ze er later misschien enkelklachten aan over houden. Dat middel is er via een geraffineerde reclame campagne ingekomen. De een drenkeling naar een red dingsboei, zodat ze hun top prestaties weer kunnen gaan leveren. Dat middel is niet al leen dikwijls overbodig, maar ook nog erg duur". Aan de duurte van genees middelen wordt in „Verslik u niet" veel aandacht besteed. In het ABC van de geneesmidde len hebben de artsen gepro beerd voor dure merkmedi- cijnen, goedkopere, even werkzame geneesmiddelen te vinden. En die zijn er heel vaak. Kole: „Zowel de arts als de patiënt moet opgevoed wor den. In medische kringen wordt er nogal eens tegen el kaar opgeboden. En dat is geen prettige ontwikkeling. Er is bijvoorbeeld een staalpil die kost"40 cent per stuk. Komen ze bij mij dan krijgen ze staal pil len, die een halve cent per stuk kosten, maar waar ze er inplaats van één, wel drie per dag moeten innemen. En dan krijg ik te horen: „Dokter heb je niet van die andere, want die zijn zo gemakkelijk". Het enige wat je kan doen is uitleg gen, waarom je ze niet geeft. En ook dat helpt niet altijd, want ze hoeven ze niet zelf te betalen: „We krijgen ze toch van het ziekenfonds". Ze ver geten wel dat zij met elk jaar hogere premies voor het geld van dat ziekenfonds moeten zorgen". Met de lijst van geneesmid delen is in „Verslik u niet" ook ingehaakt op de vraag of de bijsluiters, het papiertje waarop de fabrikant samen stelling, werking en bijwer king van de medicijnen ver meldt, nu wel of niet aan de patiënt moet worden gegeven. Dokter Kole: „Ik doe het soms wel, soms niet. Dat hangt af van de patiënt, van het medi cijn enzovoorts. De bijsluiters zijn vaak niet geschikt voor de patiënten, omdat ze veel te in gewikkeld en te specialistisch zijn. Er staan soms verschrik- VA VAVVgVi lUtl. zwachtels, baden en rustea Er is nu een middel, dat bijzonder populair is in sportkringen. Tanderil, is pijnstillend en na twee dagen kunnen de sporters met die enkel weer lopen. Het gevolg is wel dat er tekort ge rust wordt en dat ze er later misschien enkelklachten aan over houden. Dat middel is er via een geraffineerde reclame campagne ingekomen. De MWA v*v lu^main oaiutii- stelling, werking en bijwer king van de medicijnen ver meldt, nu wel of niet aan de patiënt moet worden gegeven. Dokter Kole: „Ik doe het soms wel, soms niet. Dat hangt af van de patiënt, van het medi cijn enzovoorts. De bijsluiters zijn vaak niet geschikt voor de patiënten, omdat ze veel te in gewikkeld en te specialistisch zijn. Er staan soms verschrik- GOES - Zaterdag 3 septem ber worden weer de jaarlijkse fruitwandeltochten gehouden op Zuid-Beveland. Hiervoor bestaat steeds grote belang stelling en het „Comité Fruit wandeltochten Goes" heeft ook nu reeds honderden in schrijvingen binnen gekregen van jong en oud. Er was voor inschrijving mogelijk tot 31 augustus maar zij die zich tij dig voor de start melden kun nen alsnog deelnemen. Alleen wordt dan het inschrijfgeld met een gulden verhoogd De tochten onder auspiciën van de Zeeuwse Wandelsport Bond gaan over afstanden van 5,10,15,25 en 40 kilometer. De start vindt steeds plaats bij sporthal „De Bevelanden" in Goes. De starttijden zijn: 40 ki lometer (10.00 uur), 25 kilome ter (12.00 uur), 15 kilometer (14.00 uur), 10 kilometer 14.10 uur en 5 kilometer (14.20 uur). Bij de 40 kilometertocht is een rustpunt gepland in Kwaden- damme (café restaurant De Kroon). Daar krijgen de deel- HOEDEKENSKERKE - „Verslik u niet, kritische handleiding voor het ge bruik van medicijnen". Zo heet het boekje dat is ge schreven door drie huisart sen, onder wie een Zeeuw, dokter J. M. A. Kole. Een boekje over gebruik en vooral misbruik van medi cijnen. „Medicijnen zijn snoepjes geworden", staat in het eerste hoofdstuk. „We halen ze bij de apo theek als een zakje drop bij de supermarkt. Het medi cijn is een consumptiemid del geworden". Het medicijn is al lang niet alleen meer medicijn. Een onderzoek van de Gro ningse universiteit heeft' uitgewezen dat het meren deel van de medicijnen wordt gebruikt door gezon den of mensen voor wie ze niet bestemd waren. En dat kost geld, heel veel geld. Miljoenen guldens die door ons allemaal worden betaald. Alleen de fabri kanten varen wel bij het overmatig medicijnge bruik. Want het is niet al leen duur, het is ook gevaar lijk: „Per jaar worden tien tot vijftienduizend mensen ziek door te veel of verkeerd kelijke dingen in, over alle mo gelijke zeer zeldzame bijwer kingen, die de mensen erg kunnen verontrusten. Terwijl dat helemaal niet nodig is. De fabrikant schrijft ze erin om gedekt te zijn". „Een patiënt met chronische leukemie bijvoorbeeld, dat is een ongeneeslijke ziekte, die een half jaar kan duren, maar ook twintig jaar. Moet je zo'n patiënt het doodzwaard boven het hoofd gaan hangen? Dat zou ik wel doen als ik hem de bijsluiter meegaf". „Volgens mij is de oplossing om twee bijsluiters te maken een voor de arts en een voor de patiënt. Ons boek kun je beslist niet zien als een vervanger van VLISSINGEN - Door wet houder A. Lorier zal vrijdag 2 september om 15.30 uur de of ficiële opening worden ver richt van het wijkgebouw van de Kruisvereniging Vlissingen-Souburg aan de Le- liënlaan 1. Dit gebouwtje, dat voor de fusering van de kruis verenigingen, toebehoorde aan het Wit-Gele Kruis, heëft wat interne verbouwing onder gaan. Zo is er een aparte ver gaderzaal gekomen en is het magazijn uitgebreid. Het SKW-clubhuis, dat er vroeger in huisde, is overgegaan naar het Woltershuis aan de Hoge neemsters en deelnemers een broodmaaltijd met soep of kof fie. De medische verzorging is weer in de vertrouwde handen van de Colonne van het Ned. Roode Kruis, afdeling Zuid- Beveland West. Kleedgelegen heid is er voor iedereen bij het naast de sporthal gelegen zwembad Daar kunnen zij die aan de tochten over 25 of 40 kilometer deelnemen ook een douche nemen. Door de Z WB is iedereen collectief tegen WA gebruik van medicijnen. Vijf- tot zeshonderd sterven aan de gevolgen daarvan". „Verslik u niet" is vooral een waarschuwing tegen het onjuist gebruik van me dicijnen. Een boekje om in huis te hebben. We kunnen er uit leren hoe er miljoenen guldens ten onrechte wor den uitgegeven; hoe we de medicijnen die we krijgen verstandig kunnen gebrui ken en hoe we zonder medi cijnen van sommige kwaal tjes kunnen genezen die ge completeerd wordt door een overzicht van de meest voorkomende medicijnen. In dat overzicht wordt in gegaan op de eigenschap pen van de medicijnen, hun bijwerking, of ze wel nuttig zijn en of er geen goedko pere medicijnen zijn met dezelfde werking. De patiënt zou het niet meer moeten slikken" zeg gen de schrijvers. Met een van die schrijvers dokter Kole uit Hoedekenskerke spraken we over pillen, pil len slikken en het waarom van „Verslik u niet" dat is uitgegeven bij de Kosmos in Amsterdam. Het is ver krijgbaar bij alle goede boekhandels. de bijsluiter. Al is het wel een begin". En een bijsluiter was trou wens ook het begin van „Ver slik u niet". Het idee voor het boekje kwam van de eindre dacteur, een man die zelf ook nogal eens een pil slikt. Toen hij op een keer een pil tegen de hoofdpijn nam, las hij op de bijsluiter dat diezelfde pil als bijwerking hoofdpijn kon ge ven... Dat was het moment waarop hij op het idee kwam om een eenvoudige beschrij ving van allerlei geneesmidde len te maken. Een beschrijving die uitgelopen is in een kriti sche handleiding „Verslik u niet". Weg, dat nu hoofdkwartier van het SKW is geworden. De kruisvereniging hoopt bovendien over niet al te lange tijd in Bossenburgh een wijk- gebouwtje te kunnen openen. Hiervoor zijn twee aan elkaar, grenzende bejaardenwoningen gehuurd, die verbouwd wor den tot een kruisblok. Een permanenter onderkomen zal de kruisvereniging pas krijgen in een nieuw wijkcentrum in de toekomstige wijk Pape gaaienburg. Een kijkje in de vergader zaal mm* verzekerd (bromfietsen uitge zonderd). Alle reglementen, richt lijnen en bepalingen van de NWB zijn op deze tochten van toepassing. Voor hen die toch ten over 5,10,15 en 25 kilome ter volbrengen is er een spe ciaal vervaardigd tegeltje be schikbaar. Een leuke herinne ring ontvangen zij die de tocht over 40 kilometer tot een goed einde brengen. Groepen van meer dan elf personen ontvan gen tevens een groepsherinne-l ring. De Zeeuwse Nutsspaarbank aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen heeft een grondige verbouwing ondergaan. Om 16.00 uur zal op vrijdag 2 sep tember het vernieuwde kan toor officieel worden geopend door burgemeester drs. Th. J. Westerhout. Omdat de SGP-fractie in de Arnemuidense raad tegen het verplicht stellen van een aan sluiting op het centrale antenne-systeem in het be stemmingsplan „Brakenburg" was, doen B. W. van Arne- muiden nu het voorstel vaneen tussenoplossing aan de raad. Iedere nieuwe bewoner, die verschoond wenst te blijven van een huisaansluiting op het centrale antenne-systeem, be taalt i.p.v. de volle 450,- nu 37 5,-aan de gemeente zijnde de bijdrage tot de algemene voorziening min de kosten van de huisaansluiting 75,-). Zeeuwse ploegers voor! Zater dag 3 september worden de Zeeuwse ploegkampioen- schappen 1977 gehouden. De „happening" vindt plaats in de Wilhelminapolder bij Goes en k m mos 'i, m x 4' ïm VLISSINGEN - Vorige week heeft de heer v.d. Beek uit Middelburg van de aanbie dingen van de winkeliers uit zijn woonplaats kunnen profi teren. Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar. Loop dan even bij ons kantoor, Toren- straat 5, Vlissingen, binnen. De gulle gevers zijn: Banketbakker Faber, Bad huisstraat 3 8, de alom bekende kwaliteitstaart. Vishandel Frans de Muynck jr., Oude Markt 11, een kilo gebakken vis uit de zaterdagreclame. Drogisterij Lutwielers, Lange Zelle 80, een luxe fles bad- 23 september Sporthal - begint om 12.30 uur. Het wed strijdterrein ligt aan de weg van Noord Beveland naar Wil- helminadorp. De Vlissingse gemeentepolitie heeft vanmiddag (woensdag 31 augustus) officieel afscheid genomen van één van zijn trouwe adjudanten. De heer H. Wijgergangs is van heden af met pensioen gegaan of beter gezegd volgens ambtelijke termen met „functioneel leef tijdsontslag" vertrokken. VLISSINGEN - De derde inspraakavond over de vesti gingsplaatsen van kerncentra les wordt in Vlissingen gehou den op woensdag 7 september in het wijkcentrum Open Hof aan de Alexander Gogelweg. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Deze bevolkingsinspraak, die op verschillende plaatsen in Zeeland plaats vindt, gaat over het door de regering uit gegeven Aanvullend Struc tuurschema Electriciteits- voorziening (ASEV). schuim. Smith Kaas markt kraam, een pond kaas naar keuze. Slagerij Oosterom, Walstraat 100, 300 gram vleeswaren. Brillenspecialist Tilroe, Walstraat 81, kamert hermostaat. Annikes Cafeta ria, twee broodjes Annikes met koffie. Midgetgolfbaan, Bur- gem. van Woelderenlaan, Vlis singen, gratis consumptie. Nieuwendijk 51, Vlissingen, bon voor pannekoeken plus koffie voor twee personen. Chemische wasserij Populair, Groene Woud 1, Vlissingen, gratis.reinigen van een japon. Boetiek Miss Eva, BXN 34, waardebon van 7,50. Zaterdag 3 september: 'Zeven- dedags Adventisten, doops gezinde kerk, Vrijdomweg, dienst van 9.15-11.15 uur. Middelburg, doopsgezinde kerk, dienst van 10.00-12.00 uur. Zondag 4 september. Her vormd Vlissingen. St.- Jacobskerk 10 u. ds. Pettin- ga, H.D., Johanneskerk 10 u. ds. D. A. van Haaien, 19 u. ds. De Liefde. Open Hof, Paauwenburg, 9 u. ds. Y. van der Schoot en ds. E. Hoogerwerf, 17 u. ds. G. den Heeten. Bethesda-St.-Joseph, 4 sept. 10 u. ds. L. de Liefde. Bejaarden-centrum „Ter Ree- de", 4 sept. 19 u. dienst. Evang. Luth. Gemeente Wal straat, 4 sept. 9 u. de heer A.P. Cornet, Goes. Doopsgezinde gemeente Vrij domweg, 4 sept. 10 uur ge- zinsdienst, begin van de zondagsschool. Voorgange rs: ds. Kuin en ds. Vooistra. Verpleeghuis „Der Boede". Koudekerke, 4 sept. 10.15 u. dienst in „De Babbelaar" gebouw 2, ds. Q. v.d. Vrie. Hervormd Middelburg, 4 sep tember, Nieuwe kerk 10 u. ds. Brummelkamp, start- dienst, Koorkerk 10 u. ds. Hage, Oostkerk 10.15 u. ds. Fox, van St.-Laurens, 19 u. ds. Post, van Arnemuiden, Ontmoetingskerk 10 u. ds. Roodenburg, m.m.v. kerk koor, gezinsdienst en start winterwerk. 19 u. ds. Hoog- enkamp van Veere, Tho maskapel Vrijlandtstraat 10 u. ds. J.G. Panhuise. Doopsgezinde kerk 11 u. eigen dienst, Evang. Luth. Kerk 10.30 u. de heer Cornet, van Goes. Evang. Baptisten Zending Gemeente te Middelburg, 4 sept. te 16 u. dienst in de Klarenbeek LTS ds. Van Berghem. Hervormde Koudekerke, 4 sept. 9 u. ds. J. Hoffman, 10.30 u. ds. M.J. de Jong, H.D. Geref. Petruskerk - Paul Kru- gerstraat Vlissingen, 4 sep tember 9.30 u. ds. G. den Heeten, 19 u. ds. Hooger werf. Geref. Gemeente - Marnix- kerk West-Souburg, 4 sep tember 9.30 u. en 16.30 u. ds. Snoep. Geref. Kerk - Kanaalstraat Souburg, 4 september, west 8.45 u. ds. Vanhaelen, oost 9.30 u. ds. Bosscha, bevr. ambtsdragers 19 u. oost ds. Bosscha, gem. jeugddienst. Kerkdiensten in de Angli caanse kapel van de Mis sion to Seamen Schelde- poort, Vlissingen-Oost op zondag 4 september, 10.30 u. gezinsdienst (communie), 19.30 u. avondgebed predi kant rev. d'E. Cassin, Rot terdam. R.K. Kerk Walcheren 3-4 sep tember 1977 Souburg Martinuskerk - zat. 19.00 u.; zond. 10.30 u. paro chiekoor Paauwenburg Open Hof zon. 11.00 u. eigen zanggroep, 19.00 u. samenzang. Vlissingen Singelkerk - zat. 19.00 u. samenzang; zon. 9.30 u. dameskoor (Neder lands); 12.00 u. herenkoor (Gregoriaans). B ethes da/St.-J osefziekenhu is - zon. 11.00 u. Ter Reede - vrijdag 9.00 u. Middelburg Petrus en Paulus- kerk - Lombardstraat zat. 19.00 en zon. 10.15 u. Hoeksteen Rozenburglaan - zon. 11.30 u. Domburg - 1ste en 3de zondag v.d. maand 9.00 u. Toeristenkerk Zoutelande - Catharinakerk Bosweg zon. 10.00 u. (t/m 25 sept.) Pinkstergemeente - Concert gebouw, elke zondag 14.30 uur, wijdingsdienst, wo. 19.30 uur gezinsdienst. Jehovah's Getuigen - Konin krijkszaal 34, Vlissingen, do. van 19-21 uur en zo. van 10-12 uur. The Bethel Pentecoast Temple Inc. - wijkgebouw Zuider baken, Rentmeesterlaan, Middelburg-Zuid. Elke wo. 19.30 u., zo. om 14.30 uur. Zondagsschool 10 uur in de Zuidburgschool. Nieuw Apostolische Kerk Westerbaan West-Souburg, diensten zo. te 9.30 en 17 uur, wo. te 20 uur. Bethel Pinksterkerk - wo. 19.30 uur, vrij, 19.30 uur, zo. 10 uur in het Maarten Lut- herhuis, Groenewoud 58, Vlissingen, voorganger K. Veen Leger des Heils - Vlissingen, Dr. Stavermanstraat 39-41, openbare samenkomsten ie dere zondag 9.30 uur bid stond, 10 uur heiligingssa menkomst, 11.45 uur zon dagsschool, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Volle Evang. Gemeente - Mid delburg. Zondag 4 septem ber Zuiderbaken 9.30 uur voorganger ds. C. van der Zanden. Te Vlissingen ie dere zondag te 9.45 uur en woensdag te 19.30 uur in de Filadelfia-kapel Vrouwen straat 5. Vlissingen, doktersdienst - za. 3 september dr. Bom, Bad huisstraat 81, tel. 12233, zo. 4 september dr. Thiadens, Westerzicht 266, West- Souburg, tel. 64633. De dienst loopt van 0.00-24 u. Visites aanvragen voor 10 u. Spreekuur spoedgevallen van 12.30-13.00 uur en van 17.30-18.00 uur. Apotheek - van 2-9 september geopend apotheek J.H. Tan-Meijer, Scheldestraat 26, tel. 12025 Tandarts - za. 3 en zo. 4 sep tember dr. R.J. v.d. Moer, pres. Rooseveltlaan 48, tel. 19086. Van 11-12 uur. Verloskundige - za. 3 en zo. 4 september mevr. Ulaski, Wijenburg, Vlissingen, tel. 60874 Dierenarts - za. 3 en zo. 4 sep tember dr. I.C. Klok, tel. 01188-1441, consult alleen na tel. afspraak, visites aan vragen tussen 8 en 9 uur. Honden-informatie-centrale Goes, tel. 01100-4373 Diensten Vlissingen Kruisve renigingen za. 3 en zo. 4 sept. zuster N. v.d. Wal- Blok, Troelstraweg 215, tel. 64117. Spreekuur alle werkdagen van 17-17.30 u. in het wijkgebouw Lelien- laan 1. Diensten Souburgse Kruisve renigingen - za. 3 en zo. 4 sept. zuster S.M. Slabbe- koorn, witte zeestraat 42, tel. 61843 Kruisvereniging Walcheren- Oost - za. 3 en zo. 4 septem ber zuster A.M. Louwerse, Azalialaan 29, Oostkapelle, tel. 01188-1233. Middelburg Doktersdienst - za. 3 september dr. Boer winkel, Noordweg 214, tel. 12460, zo. 4 sept. dr. V. d.. Rijst, Rouaanse Kaai 11, tel. 26659. Entschema, le don derdag v.d. maand 16 u. in Zuiderbaken, dr. Reijnierse. Middelburg Apotheek - van 2-9 september geopend apo theek W.K. Hummelen, Markt 69 Jeugd-Sociëteit „Silver Nighthome' - Disco-avond op 3 september in de zaal Rehoboth, Oost-Souburg. Prov. opbouw-orgaan Stich ting Zeeland - eerste ge- sprekavond op donderdag 8 september 20 uur Dam 31 Middelburg, maandag 12 september wijkcentrum „Open Hof" Paauwenburg Vlissingen, 20 uur. Zaterdag 10 september-Grote Kerk te Veere, Recital door het Belgisch Klarinetkwar tet uit Brussel, o.l.v. Marcel Hanssens. Tot 20 september - in het Zeeuws Kunstemaarscen- trum Lange Noordstraat 59, Middelburg, exposeert Han ter Keurs met tekeningen. Woningbouwvereniging „Goed wonen" - weekend dienst voor storingen aan c.v. en liften, za. 3 en zo. 4 september de heer B. Lens, Lingsestraat 48, Oost- Souburg, geen telefoon. Do. 1 sept. 4.56 en 17.06 Vr. 2 sept. 5.31 en 17.42 Za. 3 sept. 6.06 en 18.18 Zo. 4 sept. 6.48 en 19.02 Ma. 5 sept. L.K. 7.36 en 19.55 Di. 6 sept. 9.41 en 22.10 Wo. 7 sept. 9.41 en 22.10 Geachte heer C.K. Dank voor uw suggestie. Zo naar genoegen?? V. JT FT ni concerten Oetd en goade raad De netto-opbrengst van de concerten is bestemd voor het Rode Kruis. verzekeringen verzekeringen Deze reductiecoupon wordt u aangeboden door de gezamenlijke sponsors en geeft recht op een reductie van 2,50 per toegangsbewijs van 11 I Kaartverkoop bij de kantoren van de Rabobank alsmede bij de kantoren van deze krant.

Scheldebode | 1977 | | pagina 9