r de scheldebode „Protesteer tegen -bestemmingsplan Sloe— u èt de klap Afstand woon- en industrie-gebied „verfijnd" tot 1500 meter Ring- en sjeesjesrijden 11.95 „Badrit" Domburg rVMZ aan leden: Inspraakavond over kerncentrales moerman Scheldebode-kringetje Eurogas Groenzone Zeeuwse koorschool in Veere Klein Vlaanderen afgesloten Tijdelijke aanbieding EH RUITER Editie Vlissingen Editie Middelburg** VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT W L VOfiSTSTRAAT27p*pV 1/ I BlBL/Qfy de scheldebode 10 pak gelra RINGBAND PAPIER 100 vel A4 (groot formaat) Geen 19.50 maar Paul Krugerstraat 55-57 VIlMingen- 01184-12733 27e JAARGANG NO. 31 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B V. - BREDA) WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 BORSELE/VLISSINGEN - Het nieuwe bestemmings plan „Haven en Industriegebied Sloe" is nog een „stuk beroerder" dan het oude bestemmingsplan uit 1973. Dat vindt de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ). Het nieuwe bestemmingsplan wordt opgesteld door de ge meenten Vlissingen en Borsele samen en vervangt het oude bestemmingsplan van de gemeente Borsele. Een bestem mingsplan dat destijds niet werd goedgekeurd door het provinciaal bestuur. En de VMZ vindt dat ook dit nieuwe bestemmingsplan niet mag worden goedgekeurd, omdat de afstand tussen woon- en industriegebied veel te klein is. Bovendien wordt er in dit nieuwe bestemmingsplan weer een stuk van de groenzone afgeknabbeld. Het nieuwe bestemmings plan ligt nog niet ter inzage. Maar er is wel al een rapport van de stuurgroep die het be stemmingsplan heeft voorbe reid en daar is de VMZ nogal van geschrokken. De afstand tussen het indus trieterrein en de woongebie den wordt in het nieuwe be stemmingsplan teruggebracht tot 1500 meter. En dat is een afstand die ver beneden de vastgestelde normen ligt. Vol gens de landelijke normen moet er een - met een groene bufferzone - strikte scheiding van vier kilometer zijn tussen woon- en industriegebied. Het provinciaal bestuur heeft die norm overgenomen in haar ontwikkelingsschets voor 1971. In de Scheldenota van 1972 komt men voor kleinere industriegebieden tot een scheiding van 2 tot 3 kilometer. Beide nota's zijn door de ge meentebesturen van Borsele en Vlissingen aanvaard en dus zou met de afstanden die daarin beschreven staan rekening moeten worden ge houden. VMZ: „Het bestemmings plan trekt zich van deze zone ringsnormen niets aan. Zonder enige motivering wordt daarin verklaard dat het terugbren gen van een groene bufferzone van 2 tot 3 kilometer tot 1500 meter aanvaardbaar is. Bo vendien wordt in de uitwer king van het plan nog eens 500 meter afgehaald voor de opslag van o.a. chloor, fosgeen en aromatische koolwaterstoffen mogelijk te maken tot op 1000 meter van Nieuwdorp". DOMBURG - Voor mensen, die nog nooit of maar weinig aan de sport van puzzelritten hebben meegedaan, organi seert de Motor en Autoclub „De Zeeuwen" nog één badrit in dit seizoen. 1 Ditmaal is Domburg de startplaats. Op dinsdag 9 au gustus kan men hier een tocht rijden van ongeveer 35 a 40 km. Iedere deelnemer aan deze rit ontvangt na afloop een prijs. Tussen 19.00 en 20.00 uur moet men zich laten inschrijven aan het parkeerterrein Jan Toor- opplein. Zoals bekend wil Eurogas vloeibaar gas gaan op- en over slaan in het Sloegebied. Vol gens de VMZ lijkt het er ver dacht veel op dat^die plannen (de dichtbijzijnde steiger komt op 1000 meter van het woon gebied) mede van invloed zijn geweest op de ^,door beide ge meenten bedachte aanvaard bare veilige afstand tussen woon- en industriegebied". Want volgens de geldende normen ligt de veilige grens bij een opslag en verwerking van 50 tot 60.000 kubieke meter gas voorbij de 1500 meter van het ontstekingspunt. Als Eu rogas zich straks in het Sloe gebied vestigt zal 100.000 ku bieke meter of meer worden opgeslagen. De aanlegsteiger voor de binnenvaartgastan- kers komt op 1000 meter van het woongebied. En dat, aldus de VMZ, terwijl in het verleden WOONT U IN DIT GEBIED V'OuwcnpOKK" OoMHdpene ®bomourq •Aaqiefce'ho Ui.-. Mei-b»»-'* Serooikefke Vee«e Biqqt-kffci rZouMdnO»* A»n*moiden| Koudehcue Nieu*i..na# en Si Joosl.mo ^SouDu«Q Kyii>s.n.;.-ri# Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten. Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt. Tel 01184-19910. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkaj^elle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01184-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redageur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tei. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tei. 01180-26043. De „groengordel" bij het Sloe is gebleken dat juist de meest gevaarlijke situaties voorko men tijdens het laden en of los sen van tankschepen. De VMZ is ook helemaal niet tevreden over de hoeveelheid groen die er tussen woon- en industriegebied komt. Eigen lijk had die groengordel er al lang helemaal moeten staan. Dat is niet het geval, maar bo vendien worden er in het nieuwe bestemmingsplan voor het grondgebied van de ge meente Borsele 35 hectare minder groenvoorzieningen aangebracht dan in het vorige bestemmingsplan. Tevens is de eis losgelaten dat 10% van de totale oppervlakte aan indus trieterrein „groen" moet zijn. In het nieuwe bestemmings plan is maar 2% van de totale oppervlakte voor groen gere serveerd. Toch wordt in het nieuwe bestemmingsplan de indruk gewekt dat er méér groenvoorzieningen komen dan in het oude bestemmings plan. VMZ: „Dit gebeurt echter nogal op een doorzichtige wijze door hierbij de opper vlakte op te tellen, die de ge meente Vlissingen met 42 hec tare aan groenvoorzieningen inbrengt". VLISSINGEN - De tweede inspraakavond over vesti gingsplaatsen van nieuwe kerncentrales zal dinsdag 9 augustus worden gehouden in het Open Hof aan de Alexan der Gogelweg 59 in Paauwen- burg Vlissingen. De avond be gint om 20.00 uur. Deze bevol kingsinspraak, die op verschil lende plaatsen in Zeeland wordt gehouden, gaat over het door de regering uitgegeven Aanvullend Structuurschema VEERE - Onder leiding van de heer Evert Heijblok zullen de medewerkers van de .Zeeuwse Koorschool zaterdag 6 augustus om 20.00 uur optre den in de Grote Kerk in Veere. De Zeeuwse Koorschool in Goes is een uniek instituut in de Provincie Zeeland. Op deze school wordt veel aandacht be steed aan stemvorming solfège en muziekgeschiedenis. Het jongenskoor is nauw verbon den aan de Heilige Maria Mag- dalenakerk in Goes. Elke zon dag wordt er de Hoogmis ge zongen. Het koor treedt ook vaak op in Engeland en is aan gesloten bij de Royal School of Churchmusic in Croydon. Zij is net terug van een succesvolle toernee in Engeland. Het grote repertoire bestaat uit kerkmuziek, volksliederen en populaire liederen. Zeven tig jongens repeteren dan ook dagelijks in Goes om volkslied jes te kunnen laten horen uit b.v. Nederland, Frankrijk, Duitsland, Rusland, Oosten rijk. Kaarten voor deze avond zijn a 5,- verkrijgbaar aan de kerk, ook in de voorverkoop. Electriciteitsvoorziening (ASEV). In deze nota worden twaalf mogelijke vestigingsplaatsen voor kerncentrales aangewe zen. Vijf daarvan liggen in Zee land: Borssele, Bath)/Hoe- dekenskerke, Ossenisse, St.- ^Philipsland en Tholen. De kans is groot, dat Borssele de eerste plaats zal zijn waar een nieuwe kerncentrale gebouwd gaat worden. Maar voordat de regering en Tweede Kamer de uiteinde lijke beslissing zal nemen kan de bevolking, dat wil dus zeg gen iedereen en niet alleen een klein groepje deskundigen, zijn mening hierover geven op deze inspraakavonden. VLISSINGEN BORSELE - Alle leden van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) die in Vlissingen en Borsele wonen krijgen een dezer dagen een brief, waarin ze worden opgeroepen om bezwaar te maken tegen het nieuwe be stemmingsplan voor het Sloe, als dit ter inzage wordt gelegd. Dat kan nog wel enige tijd du ren, omdat er alleen nog maar een rapport is van een stuur groep die het bestemmings plan van Borsele en Vlissingen heeft voorbereid. Maar dit rapport is al zo verontrustend vindt de VMZ, dat er nu al het een en ander onder nomen moet worden. Het bestuur raadt de leden dan ook aan nu al kontakt op te nemen met de raadsleden in de gemeente om hen te wijzen op de tekortkomingen in het be stemmingsplan. Verschillende normen, zoals de afstand tus sen woon en industriegebied worden in het nieuwe bestem mingsplan weer „verfijnd". VMZ: „Een maatregel die de Zeeuwse bevolking binnen kort te wachten staat om nieuwe kerncentrales te kun nen inpassen in het Zeeuwse landschap, wanneer de bevol kingsnormen zullen worden verfijnd. Inplaats dat veilig heidsoverwegingen de doorslag zullen geven, worden deze opnieuw ondergeschikt gemaakt aan economisch/fi nanciële belangen. Men ver geet blijkbaar al te gemakke lijk dat het begrip „veiligheid" ook tot een van de schaarser wordende goederen gaat beho ren". GOES TEL OIIOO 14683 LA WAISTHAAT 94 VLISSINGEN TEL.OII64 12597 Nieuw bestemmingsplan Sloe „stuk beroerder" dan 't oude Ziet de Brede Watering de zaak wel breed? Een vraag, vrienden, die wel vaker is ge steld over het Zuidbevelandse waterschap. En die nu op nieuw aan de orde is. Zou de Brede Watering het breed zien, dan hoeven de bewoners van Waarde straks niet in de stank te zitten van een zuiveringsin stallatie, waar al het afvalwa ter van Reimerswaal (inclusief het mosselwater uit Yerseke) gezuiverd wordt. Terwijl dat helemaal niet nodig is. Want op enkele kilometers afstand van Waarde, midden in de pol der, verrijst over enige tijd de zuiveringsinstallatie van de Brabantse smeerpijp. Met een beetje goede wil van de Brede Watering zou daar ook het Reimerswaalse afvalwater naar toe kunnen. Het comité Leefbaarheid Waarde leurt al maanden met deze oplossing. Technisch ge zien is het mogelijk om in plaats van twee, één zuive ringsinstallatie te bouwen. Maar ja, de goede wil. Het wa terschap West-Brabant, onder meer verantwoordelijk voor de zuivering van het smeerpijp water ziet geen bezwaren. De Brede Watering echter weigert om het voorstel van het comité serieus te overwegen. Gelukkig geeft Waarde de strijd niet op. Deze week heb ben alle instanties en mensen die ook maar iets met de zuive ring van Reimerswaals water te maken hebben, een brief ge kregen van het comité. Een brief én documentatiemate riaal waaruit duidelijk blijkt dat veel, zo niet alles pleit voor het laten vallen van de zuive ringsinstallatie bij Waarde. Laten we hopen vrienden, dat het provinciaal bestuur, de Reimerswaalse raadsleden, de Provinciale Planologische Dienst enzovoorts, enzovoorts het wél breed zien. Want dat betekent niet alleen minder stank voor Waarde. Het bete kent ook dat het ons minder kost. Eén zuiveringsinstallatie is goedkoper dan twee. En die hogere kosten worden, via de milieubelasting op ons ver haald. Nee, vrienden, dan heb ik liever wat meer geld over voor de door brand verwoeste molen „Nooitgedacht" in Amemui- den. Op 12 augustus wordt er een bliksemactie gehouden om de molen weer zo snel mogelijk op te kunnen bouwen. Een actie die nodig is,want het monument was maar voor 50.000 gulden verzekerd en daar bouw je tegenwoordig geen molen meer voor. Daar moet 500.000 gulden voor op tafel komen. Bovendien is het een aardig idee, als ie er een maal weer staat, dat een heel klein stukje toch mooi van jou is. ARJAON MIDDELBURG - Deze week is aan de kant van het Noord- poortplein gestart met de re constructie van Klein Vlaan deren. In verband met de werkzaamheden moet Klein Vlaanderen ongeveer een half jaar voor het verkeer worden afgesloten. Aan het bedienend verkeer en de bewoners zal zo veel mogelijk medewerking worden verleend. Voor dit werk werd in de raadsvergadering van februari een bedrag van 730.000,- uitgetrokken, waarbij het oor spronkelijke plan werd ver vangen door een plan waar de bewoners de voorkeur aan ga ven. In dit nieuwe plan worden de auto's zo ver mogelijk van de huizen gebracht. In het midden van de straat, waar nu nog plantsoen ligt, komt een zes meter brede asfaltweg. Waar aan beide zijden huizen staan komen aan weerskanten van de autoweg „ventwegen" alleen bestemd voor bedienend- en bestemmings verkeer. Aan deze ventwegen mag geparkeerd worden en kunnen de (brom)fietsen rijden. Bij het gedeelte, waar alleen maar aan één kant hui zen staan, komt de rijweg nog verder van de huizen te liggen, in totaal elf meter. Een breedte van drie meter van die elf meter wordt benut voor het aanleggen van een plantsoen- strook. In het gerecon strueerde Klein Vlaanderen zullen in totaal zestig nieuwe bomen, waarvan de meeste aan de kant van de autoweg, wor den geplant. MIDDELBURG - Wellicht bent u deze week de gelukkige winnaar, loop dan even bij ons VLISSINGEN - Onder grote belangstelling van het publiek werd afgelopen zaterdag voor de 22ste maal het ringrijdersfeest gehouden op en rond de Stenen Beer in Vlissingen. Het ringrijden werd door Marie Minderhoud uit Westkapelle gewonnen, terwijl de heer A. W. Bakker uit Souburg met zijn dochter alle sjeesprijzen in de wacht sleepte. kantoor aan de Torenstraat, Vlissingen, binnen. De gulle Middelburgse gevers zijn: Fruitspecialist Van der -Hielen-Nijse, Langeviele 41, stelt beschikbaar: 1 pond zuidvruchten. Optiek Focus, Burg. Prome nade, stelt beschikbaar: brile- tui. Baby-art. zaak De Weef stoel, Langeviele 3, stelt be schikbaar: een cadeaubon van f 10. Foto Harry Verschuren, Lange Delft 47, stelt beschik baar: fotocadeaubon ter waarde van f 5. Premier Herenmode, Lange Delft 11, stelt beschikbaar te besteden tot een bedrag van f 10. Hotel-café-restaurant De Huifkar, Markt 19, stelt be schikbaar: koffie met gebak voor 2 personen. Bijou Tassenhuis, Lange Delft 44, stelt beschikbaar sleuteletui. Vleeshouwerij A. Sturm, Veeresingel 90, stelt beschik baar: Vi pond eigengemaakte rookworst

Scheldebode | 1977 | | pagina 1