r. Proef spaart voor 1 miljoen olie en gas Tentoonstelling in Veere Looping '77 In actie de scheldebode de klap u* „Pinokkio" in Toorenvliedt Film in Zeeuws Museum lm)] Goedkope taxi voor 65-plus Motorsprintdag in sloegebied Ringsteken en Sjeesjesrijden WOORDEN BOEKEN ATLASSEN moerman Pr mmm KLEIN PLASTIEK IN ZEEUWS H3 RUITER VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT Editie Vlissingen Editie Middelburg** Zaalvoetbal Wagemans op carillon Abdijtoren 1^)5 i de schelde en in voorraad bij Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen - 01184-12733 27e JAARGANG NO. 30 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 27 JULI 1977 PZEM op „energie besparende toer" -< GOES/VEERE - De PZEM spaart en gaat ook de verbruikers laten zien hoe ze energie kunnen sparen. Samen met de Bra bantse en de Limburgse is de Zeeuwse energiemaatschappij sinds een jaar met een proef bezig om met zo min mogelijk olie en gas zo veel mogelijk electriciteit op te wekken. Een proef die aardig geslaagd lijkt, want in de eerste drie maanden van de proef hebbende drie maatschappijen samen al voor een miljoen gulden minder olie en gas nodig gehad. Twee ton hiervan kon de PZEM „in de zak steken". Zoals gezegd niet alleen in het groot, ook in het klein moet er gespaard worden. Op 8 au gustus gaat er in de Grote Kerk van Veere een tentoonstelling open onder de titel:Energie". Een tentoonstelling van de- PZEM in samenwerking met de Watermaatschappij Zee land (WMZ) waar de bezoekers allerlei tips kunnen vinden over energiebesparing en waar veel aandacht besteed zal wor den aan alternatieve energie vormen, zoals zonne-energie, wind-energie enzovoorts. De proef om met veel minder gas en olie, zoveel mogelijk electriciteit op te wekken is een initiatief van de drie zuid elijke energiemaatschappijen. Volgens PZEM-voorlichter Tom Koopman is verleden jaar met het experiment gestart, nadat al jaren op landelijk ni veau wordt gepraat over grondstofbesparing bij de energieopwekking. Tom Koopman: „Dat praten duurde verschrikkelijk lang. Je kunt niet blijven wachten en omdat de PZEM, PLEM en PNEM dicht bij elkaar zitten zijn wij alvast begonnen. We hopen nu dat de proef landelijk navol ging vindt. Dan kan er nog meer bespaard worden. En nog meer als het systeem interna tionaal wordt opgezet". Het systeem waarmee de drie maatschappijen werken gaat ervan uit de energiecen'- trale die op een bepaald mo ment het goedkoopst werkt, wordt ingeschakeld. En die centrale wordt elke dag aan gewezen door een computer in Amerika. In Amerika omdat er in Nederland zo'n computer nog niet te vinden is. Elke mor gen laten PZEM, PNEM en PLEM weten hoeveel electrici teit ze die dag denken nodig te hebben. En enkele minuten later geeft de computer aan welke centrale dan het best ge bruikt kan worden. Een proef, die gezien de re sultaten van de eerste maan den, nu al geslaagd mag heten, vindt Koopman. „Als je be denkt hoeveel gas en olie je een ander systeem werkt. Koopman: „Toen de kerncen trale verleden jaar stillag voor de splijtstofwisseling, moest er in Vlissingen op volle kracht en zelfs meer dan dat gewerkt worden om aan de vraag naar stroom te voldoen. Dit jaar was men daar ook weer op voorbe reid. Maar het was niet nodig". In Vlissingen staat een oude centrale, die nog niet zo geper fectioneerd is. Koopman: „Je kunt hem vergelijken met een oude auto, die ook veel meer benzine gebruikt dan een nieuwe". De eentrales in Zee land Brabant en Limburg, die profiteren: „Stel dat de grond- stofprijzen omhoog gaan, dan zal die prijsverhoging bijvoor beeld later aan de verbruiker worden doorberekend dan zonder die besparing". Maar er moet ook minder stroom gebruikt worden. Koopman: „Als we alleen maar minder grondstof gebruiken, maar niet minder electriciteit, dan wordt het probleem van het grondstoftekort alleen maar verder in de toekomst ge schoven". Vandaar ook dat de PZEM begint met voorlichting aan het publiek. voor een miljoen gulden kunt kopen, wordt er heel wat aan grondstoffen gespaard". Het gaat om een experiment met de conventionele centrales die met olie en gas gestookt worden. Ook centrales die op waterkracht werken zouden bij het systeem ingeschakeld kunnen worden. Koopman: „Technisch is het mogelijk om met dit systeem landelijke en zelfs Europees te werken omdat binnen Europa alles is gekoppeld. Je kan dan gebruik maken van een waterkracht centrale in Zwitserland als die op een bepaald moment het rendabelst zou blijken te zijn". In de oude centrale in Vlis singen heeft men dit jaar goed gemerkt dat de PZEM volgens minder brandstof gebruiken worden dus eerder in gebruik genomen". Uiteindelijk zal deze proef dan ook zijn gevolgen hebben voor het personeel van de oude centrales, zoals ook al in het jaarverslag van PZEM werd opgemerkt. Koopman: „De oude centrales gaan er het eerst uit. En daar werken men sen". Hij verwacht overigens niet.dat de centrale in Vlissin gen op korte termijn buiten werking wordt gesteld. „Dat is niet een probleem, waar je binnen een jaar.tegen aan zit te kijken, al speelt het wel dege lijk". Niet alleen voor de PZEM heeft de grondstofbesparing voordeel, meent Koopman, ook de verbruikers kunnen ervan Koopman: Die tentoonstel ling in Veere zou je het begin kunnen noemen van een doel gerichte campagne voor min der electriciteitsgebruik. Was zo'n expositie een paar jaar ge leden opgezet dan zou de te neur nog zijn „Neem een boi ler, neem een sauna enzo voorts". Nu gaan we helemaal op de energiebesparende toer. We weten dat we een pro bleembedrijf zijn geworden en spelen daar ook op in". De tentoonstelling is dan ook na Veere niet van het to neel verdwenen. Het is een permanente tentoonstelling die later overal weer opge bouwd kan worden en bijvoor beeld op scholen en andere evenementen nog dienst kan doen. <W WOONT U IN DIT GEBIED Dan behoort De Scheldebode iedere week UITERLIJK WOENSDAGAVOND in de brievenbus te zitten Waarschuwt U ons a.u.b. als U ons blad niet regelmatig of te laat ontvangt Tel 01184-19910. VLISSINGEN - Door een speciale werkgroep wordt al weer druk gewerkt aan de or ganisatie van de Looping '77, die zaterdag 29 en zondag 30 oktober in de Sporthal aan de Pres. Rooseveltlaan wordt ge houden. Dit jaar wil zij, meer dan in de twee voorafgaande jaren, het karakter van de Looping laten bepalen door wat er op het gebied van de in dividuele en amateuristische creativiteit in Vlissingen ge beurt. Allerhande kuntselaars, schilders, beeldhouwers, boet- seerders, houtsnijwerkers, maar ook b.v. fotoamateurs en wijnmakers zullen er terecht kunnen. Eigenlijk is dit des tijds ook het uitgangspunt van de Looping geweest; laten zien wat de mensen in hun vrije tijd tot stand brengen, vooral op het gebied van de handvaar digheid. Toch blijft er dit jaar ook ruimte voor verenigingsle ven over. Organisaties, zoals padvinderij, jeugdbond voor natuurstudie, smalfilmclub, muziek- en majorettenvereni- gingen, volksdansgroep enz. kunnen gewoon meedoen'. Voor enkele publiek- trekkende manifestaties voert de werkgroep op 't ogenblik nog besprekingen. Er wordt gedacht aan een oude-stijl- jazzconcert op de zaterdag avond, voor zondagochtend een concert van Vlissingse con servatoriumleerlingen en op zondagmiddag een show van „mode door de eeuwen heen". In eerste instantie echter zou de werkgroep graag in contact willen komen met inwoners van Vlissingen, die aan de Looping mee zouden kunnen doen. Zelf heeft hij al opgave- formulieren toegezonden aan alle oud-deelnemers van vo rige Loopings en aan anderen (b.v. foto-amateurs) waarvan verwacht kan worden, dat zij belangstelling zullen hebben. Ook worden deze formulieren verspreid door de openbare en de technische bibliotheek. Telefonische aanvragen zijn verder mogelijk bij de Stich ting Culturele Gemeenschap, Welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104, tel. 16420. De werkgroep be staat uit: Sjaak van der Linde (voorzitter), Peter Gillissen (secretaris), Amy van Kessel, Leen Auperlé, Piet van Loe- nen, Joop Kampman. Verschijnt wekelijks .gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg. Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01184-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogeslraat 38, tel. 01180-26043. MIDDELBURG - De ge meentelijke Culturele Dienst van Middelburg organiseert donderdag 28 juli om 14.30 uur weer een kindervoorstelling in het openluchttheater Tooren vliedt. Ditmaal treedt het Haags Sprookjestoneel op met „Pi- nokkio". De door baas Theu- mis uit hout gesneden pop Pi- nokkio komt in dit sprookje door toverkracht tot leven en kan plotseling lopen en spre ken. Zijn maker besluit hem een opvoeding te geven, zoals alle andere jongens die krijgen. Pinokkio gaat welgemoed naar school, maar belandt onder weg in allerlei avonturen. Hij ontmoet de circusdirecteur Baas Roetbaard en samen met de Vos wil hij de gevreesde to verkol Vrouw Grauwmauw een lesje leren. Zoals alle sprookjes loopt het verhaal echter goed af. Kaarten a 1,50 zijn ver krijgbaar aan de Schouwburg van 10.00-12.00 uur en 's mid dags aan de kassa van het thea ter. Bij slecht weer wordt uit geweken naar de Schouwburg. In dat geval zullen de entreek- aarten naar rato van het aantal zitplaatsen in de Schouwburg worden verkocht. MIDDELBURG - Bij vol doende belangstelling zal in het Zeeuws Museum aan het Abdijplein tot 19 augustus de film „Terug naar het eiland" worden gedraaid. Deze docu mentaire over de inundatie van Walcheren tijdens de oorlog is dan van maandag tot en met vrijdag om 14.00 en 15.00 uur te bezichtigen, 's Morgens om 11.00 uur wordt, ook als er ge noeg belangstelling voor is, de diavertoning over het museum en zijn verzameling gehouden. Het Zeeuws Museum ont vangt dit jaar meer bezoekers dan anders. Eén dezer dagen kwam de 20.000ste bezoeker binnen, twee weken eerder dan gewoonlijk. Mevrouw J. Kruiswijk uit Delft mocht voor deze mijlpaal uit handen van de directeur van het museum een boekje over Walcheren ontvangen. W IVOWSTSTRAAT 27/^1 OV I /I GOES TElOIIOO 14683 WALSTRAAT 94 VLISSINGEN TEL 01184 12597 Honden en katten mogen niet mee ZEELAND - Je kunt ze weer overal tegenkomen: de magere honden die hoopvol op je af komen, om te kijken of ze mis schien met jou mee mo gen. Honden, vervuild en vermagerd, soms zelfs met kapotte poten van het vele lopen, die door hun eige naars in de steek zijn gela ten. Buiten de auto zijn gezet, omdat ze zo nodig op vakantie moesten en geen zin hadden om on derdak voor het huisdier te vinden. In de Poel wor den jaarlijks tientallen honden gedropt. Kattenliefhebbers" zetten hun beesten in het Sloegebied, waar ze hun oriëntatie kwijtraken. De dierenasiels zitten over vol met katten en honden wier baas het zat was En toch hoeft het alle maal niet, vraag vrienden of kennissen de dieren te verzorgen. Er zijn spe ciale dierenpensions en zelfs de asiels zijn bereid honden en katten enige weken te logeren te heb ben. Maar ja, dat kost geld. En dat schijnt voor veel mensen, die vaak wel veel geld op tafel willen leggen voor een rashond, een statussymbool, on overkomelijk te zijn. MIDDELBURG - We willen de bejaarden weer in de taxi zien te krijgen en ik moet zeg gen, dat het de eerste dagen al storm heeft gelopen. De Mid delburgse taxi-ondernemer, de heer A.J. Abee, schijnt in de roos te hebben geschoten met zijn inititatief om taxi bonboekjes voor bejaarden te gaan verkopen. De boekjes kosten 25,- en bevatten vijf bonnen voor stadsritten. Op één zo'n bon, dus voor 5,-, kan een 65-plusser van b.v. de ene kant van Middelburg naar de andere rijden. Vooral voor bewoners van de bejaarden flats in Middelburg Zuid, Dauwendaele en Giffioen II is dit een zeer lonende zaak. De heer Abee wijst er bovendien op, dat het nog voordeliger is om een clubje van vier te vor men en een taxi te bestellen. „Het kost dan maar 1,25 om b.v. even naar de stad te gaan om wat te winkelen. Je kunt met de chauffeur afspreken om na een bepaalde tijd weer op gehaald te worden". Enkele andere plaatsen in het land zijn al eerder begon nen met dit bonboekjessys- teem (een aardig verjaarsca deau voor opa of oma!maar in Zeeland was het tot dusver nog niet doorgedrongen. Met de in voering van het verkeerscircu latieplan in Middelburg zijn de taxiprijzen door de langere rit ten gestegen, al bleven de ta rieven hetzelfde. Op zo'n 65- 't Is zomer (nou ja vrienden en dus komen de ver halen over zielige honden en katten die door respectieve lijke bazen en bazinnen aan hun lot worden overgelaten, weer los. Ik heb er ook een. Een familie in Goes had zich over zo'n broodmager, uitgeput hondje ontfermd. Nadat ze het uitgehongerde beest een avond lang van eten en drinken voor zien hadden, besloten ze het toch maar uit te leveren aan de Goese politie. Hun eigen mannetjeshond, een rashond, duldde geen con currentie. Ook niet van deze toch schriele vuilnisbakkenras-man 's Nachts werd de heer des huizes wakker van gejank. Hij keek uit het raam en daar lag voor zijn huis dezelfde bastaard, die hem met de bekende trouwe hondenogen smekend aan keek. Maar zoals gezegd, zijn eigen hond duldde geen con currentie en dus belde hij de politie ep vroeg hoe het met de hond ging, die daar 's avonds was afgeleverd. „Prima", was het antwoord. „Weet u het zeker", vroeg de man nog eens. Het antwoord: „Ja, hij slaapt prima". „En hoe kan hij dan onder mijn balkon liggen?", vroeg de man ge meenlijk. Even stilte en toen kondigde de politieman aan de andere kant van de lijn aan dat de surveillance zou komen kijken. En die surveillance auto kwam ook. De hond werd bekeken en besloten werd het dier opnieuw naar het politie bureau over te brengen. Alleen kon dat niet in die auto, want die kon de hond wel eens be vuilen. Na een half uur kon de hon denliefhebber eindelijk weer gaan slapen. Toen was het dier opgehaald. Met een speciaal overvalbusje W.e blijven nog even in Goes, vrienden. Want ze staan er. De zonnebloemen in de v. d. Spie gelstraat. Verleden jaar meldde ik, dat één zonnebloem daar, naast een kille grijze lan taarnpaal, de straat opfleurde. Ik vond het toen zo'n goed idee van de man of vrouw die de zonnepit daar in de grond had gestopt en hoopte op navol ging. Dat is gebeurd. Er staan nu een stuk of zes zonnebloe men groot te worden. Welis waar niet naast lantaarnpalen. Ze zijn netjes vastgebonden aan de boompjes die daar staan. Maar toch, ze staan er en er kunnen er nog meer bij En opnieuw is de Ooster- schelde bedwongen door een zwemmer. Opnieuw was het een Belg, die van Wemeldinge naar Zierikzee zwom, onder barre weersomstandigheden, zoals dat dan heet. „Het viel tegen", ver- klaardde hij na afloop. En niet alleen voor hem, want de groep vrienden en familieleden die hem vanaf de sleepboot had den moeten steunen in de strijd, heeft daar niet veel van terechtgebracht. Nauwelijks buitengaats, waren zij al ge veld door zeeziekte. ARJAON VLISSINGEN - Aan de Europaweg-Zuid, vlakbij de Hoechstfabriek in Vlissingen Oost zullen zondag 31 juli om 13.00 uur zich een groot aantal nationale motorsprinters aan de start verzamelen om bij gunstig weer( miet te veel wind en niet te warm) de landelijke records motorsprint te laten sneuvelen. De Vlissingse M.S.V „De Uitlaat" organi seert deze wedstrijden in sa menwerking met de A.M.S.C. „Ecplosion" onder auspiciën van de K.N.M.V. Er wordt zondag in tien ver schillende c.c.-klasses gesprint (50 tot 1840 c.c.) over een par cours van een kwart mijl, waarbij er in twee richtingen wordt gereden, om geen voor- of nadelen van de wind te heb ben. Voor de insiders staan er plus-bon hoeft men zich daar geen zorgen over te maken, de rit blijft steeds 5.- kosten. De bonboekjes zijn verkrijg baar bij de Middelburgse Taxicentrale aan de Molen berg (tel. 12600) en voor wie slecht ter been is kan het boek je, na een telefoontje, zelfs thuisbezorgd worden. VLISSINGEN - Het zaal voetbal in de rayons Vlissingen en Middelburg staat te sprin gen om scheidsrechters. Door natuurlijke afvloeiing en be danken is er een groot tekort ontstaan. In de sporthallen van Middelburg en Vlissingen wordt bovendien op dezelfde avond in de week gevoetbald, wat het nog moeilijker maakt om steeds voldoende scheids rechters op de been te brengen. Om enigszins in deze leemte te voorzien gaat de heer L. A.M. Kraak uit Vlissingen, docent zaalvoetbal, nu binnenkort een cursus geven in het Bondsbu- reau van de KNVB aan het Mo lenwater 59 in Middelburg. De KNVB organiseert deze gratis cursus op 1,11,18 en 22 augus tus. Drie lesavonden en één examenavond. Het is de bedoe ling, dat de geslaagde cursisten al in september zaalvoetbal wedstrijden zullen fluiten in de rayons Vlissingen en Mid delburg. Tot en met 31 juli kunnen be langstellenden zich voor deze cursus aanmelden bij het bondsbureau aan het Molen water. MIDDELBURG - Op het ca rillon van de Abdijtoren zal donderdag 28 juli van 19.30 uur tot 20.30 uur een concert worden gegeven door André Wagemans. Wagemans, die van huis uit onderwijzer is, behaalde in 1954 met grote onderscheiding het diploma van de beiaard school in Mechelen. Sindsdien is hij stadsbeiaardier van Tie nen, waar hij al eerder begon nen was met zomeravondbe spelingen. veel bekende namen op het programma, die hun records weer opnieuw waar zullen moeten maken. Voor de outsi der is het zeer spectaculair om deze tak van de motorsport eens te gaan bekijken. Er wordt gereden op zeer speciaal gebouwde motoren. Toegang voor volwassenen is 6,-, voor kinderen 2,50. Kinderen jon ger dan acht hebben onder ge leide gratis toegang. MIDDELBURG - Van 23 juli tot en niet 18 augustus is in het Zeeuws Kunstenaarscen trum in Middelburg een ten toonstelling te zien van tien Amsterdamse kunstenaars. Onder de titel Klein Plastiek exposeren zij hun werken in brons, klei en gips. De kunstenaars zijn Karin Beek, Erik Claus, David de Goes, Gré de Goede-Taal, Jo- rien de Kruyff, Heieen Levano, Judith Pfaltzer, Jan Spiering, Anne Westgeest en Ger Zijl stra. Het Kunstenaarscentrum (01180-11791) is van dinsdag tot en met zaterdag open van 14 tot 17 uur en woensdag van 19.30 tot 21.30 uur, zaterdag morgen van 10.30-12.00 uur. VLISSINGEN Van 8.00 tot 17.00 uur is het zaterd 30 juli weer ringsteken en sjeesjesrijden op de Stenenbee' en omgeving in Vlissingen. Er zijn dit jaar voor het ringsteken drie banen, één op de Stenenbeer en twee in de Wilhelminastraat, tussen Nieuw- straat en Stenenbeer. Het sjeesjesrijden vindt langs het parkoers Wilhelminastraat, Nieuwstraat, Hendrikstraat en Gravestraat plaats. Deze buurt wordt tijdens de wed strijden geheel of gedeeltelijk voor het verkeer afgesloten. Op vrijdagmiddag 29 juli zijn de Stenenbeer, de Wilhelmi nastraat en een deel van de Nieuwstraat i.v.m. het gereed maken van de banen voor het ringsteken niet meer toegan kelijk voor het verkeer. Ook het doorgaande verkeer via het Groenewoud is dan gestremd. De politie verzoekt ver der om van vrijdag 12.00 uur af niet meer te parkeren in deze straten. De afsluitingen en omleidingen zullen door middel van borden worden aangegeven.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1