Voor dat bedrag blijft u bovendien op de hoogte van het Zeeuwse milieugebeuren. Ook u bent onderdeel van dat milieu. Het gaat daarom ook u aan! Vul onderstaande bon in: 't is een kleine moeite voor een belangrijke zaak! in een zo groot mogelijke verscheidenheid behouden, dan moeten we gezamenlijk proberen de bedreigingen te voorkomen of weg te nemen. Wat kunnen we er aan doen? De Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur- landschaps- en milieubescherming zet zich in voor het behoud en herstel van een rijk milieu in onze provincie. Dat vergt mankracht en geld. Het Coördinatieorgaan is mede dank zij een subsidie van de provincie Zeeland in staat zijn werk te doen. Maar er is meer nodig: üw steun! Geef blijk van uw zorg voor het milieu door een kleine geldelijke bijdrage. Kosten van een donateurschap? f 15,- per jaar (maar méér mag ook!). Meer dan de helft van het aantal soorten planten in ons land wordt in het voortbestaan bedreigd. Willen we de ons toch zoveel fleur, geur en kleur brengende plantenwereld De tot de rozenfamilie behorende agrimonie siert met zijn tot anderhalve meter hoge statige gele bloemaren als een soort fragiele toortsen onze dijken, wegbermen en slootkanten. Deze plant is al van ouds bekend om z'n geneeskrachtige eigenschappen. Zijn slaapverwekkende kracht zou zo groot zijn, dat iemand bij wie men het kruid onder 't hoofdkussen had gelegd, niet eerder ontwaakte voordat men 't weer had weggenomenVerder trok men wel thee van de blaadjes als middel tegen leverkwalen (de oude Grieken noemden de plant dan ook „leverklaver"). De niet zo algemeen voorkomende cichorei, met zijn lenteblauwe bloemen, wordt ook wel „wegewachter" of „zonnekruid" genoemd. De bloemhoofdjes van deze plant met zijn bittersmakend melksap, sluiten zich tegen de middag. Wie wel eens Brussels lof of witlof eet, eet de in het donker gegroeide spruiten van geselecteerde rassen van deze plant. Het is een zusje van de andijvie, waarvan We noemen er enkele: schorren en slikken worden ingepolderd en met zand opgespoten; kenmerkende schorrenplanten krijgen zo steeds minder groeiplaatsen (waar vind je nog zeekraal en lamsoren?). Ruil- en herverkavelingen zorgen voor veranderingen in de grondwaterstand (waar vind je nog vochtige weilanden met de vroeger alom bekende pinksterbloemen?). Moderne vormen van weg en dijkbermbeheer met gebruik (en vooral misbruik) van chemische bestrijdingsmiddelen zorgen voor een eentonige plantengroei (waar vind je nog margrieten in de bermen?). Spuiten met onkruidbestrijdingsmiddelen en het werken met kunstmesten op bouwlanden zorgen voor „onkruidvrije" gewassen (waar vind je nog klaprozen en korenbloemen op de akkers?). En dan hebben „doorgeschoten" planten er erg veel op lijken. De cichorei werd vroeger in de geneeskunst gebruikt om scheurbuik te genezen. In de 17e en 18e eeuw brouwde men een soort koffie van de wortels en in de tijd van Napoleon werden die wortels zwartgebrand en gebruikt als koffiesurrogaat (suikerij). Wie weet doen we dat straks weer Meer algemeen is het kruipend stalkruid dat we met zijn lange, behaarde en vaak plat op de grond liggende Stengels kunnen vinden langs dijken, bermen en in de duinen. De bloemen zijn erg mooi roze. Tot slot uw aandacht voor een tweetal beschermde planten, de aardaker en de wilde marjolein. De Aardakker heeft vrij grote, prachtig donkerrode bloemen, die erg lekker ruiken en veel lijken op de gekweekte lathyrusbloemen. In een schoolflora van 1911 lezen we nog, dat,de plant wordt gekweekt op kleiachtige bouwlanden en in Zeeland, terwijl ze soms zeer veel in 't wild voorkomt". Dat kweken gebeurde om de knolvormige verdikkingen van de wortels. Die knolletjes werden vroeger net als aardappelen gekookt en dan met boter gegeten. „Muizen met steerten" of „gedroogde muizen" noemde men ze ook wel. De naam Aardaker betekent eigenlijk „aardeikel" (aker-eikel). In Op deze pagina laten we u kennis maken met een aantal in onze provincie meer of minder algemene planten, waarvan er enkele beschermd zijn. Dat laatste betekent, dat u ze niet mag plukken, uitspitten, vervoeren of wat dan ook. En als u toch een veldboeket wilt plukken: pluk dan alleen van die planten, waarvan er in de directe omgeving veel voorkomen. Dus niet die, waarvan u er maar ééntje zietEn bedenk: een boeket van wilde planten verwelkt snel. Geniet daarom van de natuurlijke kleurschakeringen van de planten in 't veld en laat ze zo veel mogelijk staan! De decoratieve kruisdistel is eigenlijk geen echte distel. Het is een schermbloemige, maar dan wel een stekelige, want deze grijs- tot geelgroene plant heeft erg stevige, stijve stekels langs de bladranden. Met zijn kogelronde, witte bloemhoofdjes komen we de plant tegen op zandige gronden, duinen en dijken in Midden-Zeeland. Veel soorten van de familie waartoe hij behoort kweekt men als tuinplant. Het is een broertje van de blauwe zeedistel, die tot de beschermde planten behoort. De achteruitgang van de blauwe zeedistel, is vooral veroorzaakt door het vele plukken voor lang houdbare boeketten. Een treffend voorbeeld waartoe dat plukken leiden kan tegenstelling tot vroeger tijd, toen de Aardaker de tarwe- en gerstakkers als „onkruid" opfleurde, is de plant nu een uiterst zeldzame verschijning. De wilde marjolein vinden we in hoofdzaak in Noord- en Midden-Zeeland. Het is een stevige, zodenvormende plant, volop bloeiend met dichte, halfbolle groepen van paarsrode bloempjes. De marjolein staat graag op een droog en warm plekje. De huisvrouw kent vast wel de gekweekte vorm (veel gebruikt als kruid voor worst, vlees- en visschotels). Waarschijnlijk is de plant in de 16e eeuw bij ons als geneeskrachtig gewas ingevoerd. Zo maakte men de beroemde marjoleinzalf van rundvet en marjolein. De zalf scheen verwarmend en kalmerend te werken op nerveuze mensen... U ziet, over zo maar een handvol planten is veel te vertellen. Hopelijk mag dat nog lang zo blijven! Foto's: Jan van de Kam. Zonder toedoen van de mens zou ons land nu voor meer dan 95% met bos bedekt zijn geweest. Tijdens zijn ontwikkeling van jager tot landbouwer en veehouder heeft de mens echter veranderingen in dat landschap teweeggebracht. Veranderingen ten goede: zijn ingrepen hebben tot een grote afwisseling in dat landschap geleid, met een grote verscheidenheid aan milieutypen en plaats biedend aan vele, vele soorten planten. Die rijkdom bereikte omstreeks de eeuwwisseling zijn hoogtepunt en daarna ging het snel bergafwaarts. Van de ruim 1300 in ons land voorkomende hogere planten wordt nu ongeveer de helft met uitsterven bedreigd. Sommigen zullen zo'n mededeling schouderophalend naast zich neerleggen. Maar toch: het moet ons aan 't denken zetten. Want het feit, dat er soorten verdwijnen betekent dat er een verandering gekomen is in de omstandigheden waaronder die planten tot dusverre altijd konden voortbestaan. Hun „natuurlijk milieu" is veranderd of geheel verdwenen. Dat kan velerlei oorzaken hebben.. we 't nog niet gehad over de invloed van water-, bodem- en luchtverontreiniging op onze plantenwereld. Het resultaat is er naar; meer dan de helft van de plantensoorten loopt het gevaar te verdwijnen, uit te sterven. We kunnen daarom maar niet ongeremd doorgaan met het exploiteren van ons landschap. Aankoop en beheer van bedreigde gebieden vindt al plaats. Maar waar het vooral om gaat, is dat een ieder doordrongen raakt van het besef dat ook een goede zorg voor alle overige natuurelementen bittere noodzaak is. Gelukkig zijn er voor degenen die van de bodemopbrengsten moeten leven regelingen in het leven geroepen, die voor het beheer en onderhoud van landschappelijk en/of natuurwetenschappelijk waardevolle elementen geld in het vooruitzicht stellen: de zgn. beheer- en onderhoudsovereen- komsten. Een positief in plaats van negatief beheer van het landschap wordt daardoor mogelijk: het „verbouwen" en „behouden" kan nu op goede wijze samengaan. marjolein aardakker \a6rimonie 5talkruid Ja. ik voel me betrokken bi| het Zeeuwse milieugebeuren en wil daarom het Coórdinatieorgaan als begunstiger steunen Mijn naam en adres luiden. (handtekening) Doe bon in enveloppe en adresseer als volgt: Zeeuws Coordinatieorgaan. Antwoordnummer 34. Vlissmgen (Een postzegel is niet nodig die betalen wi) voor ut).

Scheldebode | 1977 | | pagina 5