r Voortbestaan heggereservaat boven Amemuiden veiliggesteld Show van Zeeuwse klederdrachten de schéldebode MET DE BINTANGS Dutch Swing College geeft concert in Vlissingen REKENMACHINES moerman rJC It# rrjs Nationale uurloop in Vlissingen ARISTO EN TEXAS INSTRUMENTS in prijs verlaagd bij 03RUITER VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT m QOI-- i ïwii Violen Paultje Het Indianen Editie Vlissingen Ar Editie Middelburg** I v^/jT de scheldebode Paul Kruganitraat 55-57 VIlMingan- 01184-12733 7e JAARGANG NO. 29. (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 20 JULI 1977 ARNEMUIDEN - Het voort bestaan van een van de weinige heggengebieden die op Wal cheren na de ruilverkavelingen zijn overgebleven, is verze kerd. De stichting Het Zeeuws Landschap heeft het heggenre- servaat ten noorden van Ar- nemuiden aangekocht. Het re servaat was in de ruilverkave ling Kleverskerke als natuur gebied gespaard, maar begon in de jaren erna steeds meer aan waarde te verliezen. Er zijn veel meidoorns gekapt en het veelvuldig gebruik van kunstmest zorgde voor een af nemende rijkdom aan bloe men. Het reservaat bestaat uit hobbelige weilandjes, door sneden met kronkelige sloten, meidoornhagen en enkele hoog opgaande bomen. Het Zeeuws Landschap wil de oude luister van het gebied herstellen door er weer struiken bij te planten die hier vanouds thuishoren. Ook de bloemenrijkdom kan weer terugkomen. Het Zeeuws Landschap wil dit bevorderen door de weilanden niet meer te bemesten, zodat het gras door een gebrek aan voedingsstoffen andere planten en bloemen niet meer kan verstikken. t VORSTSTRAAT27/^\/^\ GOES TEl.OIIOO I4683V./V_X WALSTRA AT 94 VLISSINGEN TEL.OII84 I2597 Het optreden begint zater dagavond om negen uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Goes (het kantoor van de AMZ aan de Westsingel), Middelburg (Lange Delft) en Vlissingen. In Vlissingen kunnen ook kaartjes worden gekocht bij Britannia en Da- gelinckx Bloemsierkunst aan de Walstraat 89. De kaartjes kosten vijfentwintig gulden. VEERE - In de Grote Kerk van Veere is aanstaande zater dag een show te zien van Zeeuwse kostuums uit de pe riode van 1850 tot heden. De verschillende drachten wor den gedemonstreerd door veer tig mensen onder leiding van mevrouw de Jager uit Dom burg. Tijdens de show wordt een toelichting gegeven over het ontstaan en gebruik van de verschillende kostuums en de daarbij horende sieraden. De show wordt dit jaar voor 't eerst op een lang verhoogd po dium uitgevoerd. De toe schouwers die aan weerskan ten van het podium zitten heb ben zo een goed overzicht van het geheel. De show begint om acht uur. Kaarten zijn aan de kerk ver krijgbaar. AMSTERDAMS ELECTRISCH CIRCUS IN VLISSINGEN VLISSINGEN - Het Bel- lamypark in Vlissingen doet aanstaande zaterdag en zondag dienst als schouwburg. Het Amster dams Electrisch Circus geeft op deze dagen twee voorstellingen, 's middags om drie uur „De geschiede nis van Violen Paultje" en 's avonds om negen uur „Het indianen". De verhalen worden gebracht met mu ziek en filmbeelden, die op een ballon boven het po dium worden geprojec teerd. De openlucht voor stellingen zijn vrij toegan kelijk voor het passerend volk. In de middagvoorstellingen vertolkt Maurice Horsthuis de geschiedenis van Violen Paul tje samen met Michel Waisvisz en Moniek Toebosch. De muzi kale omgeving van Violen Paultje acht de tijd rijp om hem - talentvol en veelbelo vend als hij is - zijn studies in Amerika voort te laten zetten. Het muziek-klimaat is daar immers een uitdaging voor elke muzikant. Dus Violen Paultje pakt zijn viool en z'n tandenborstel en vertrekt. Eenmaal in Amerika doet Paultje erg z'n best. Hij over wint grote moeilijkheden, maar komt daarbij geleidelijk aan tot het inzicht dat de mo tieven van de kunstenaars die hij leert kennen bepaald twij felachtig van aard zijn. Dan neemt hij zijn lot in eigen han den en wordt plotseling zeer ondernemend Het stuk is rijkelijk voorzien van gespeelde en gezongen muziek, waarbij Michel Wais visz veelvuldig gebruik maakt van electrische apparatuur. Diezelfde avond als de zon dreigt onder te gaan, komt de gebronsde, gladgeschoren cowboy en directeur van het Eerste Nederlandse Staatscir cus de gemeenschap binnen om zich tussen het toegestroomde publiek te voegen. Zich niet bewust van zijn onaangenaam ruikende after-shave ver mengd met uitlaatgassen spreekt hij de nieuwsgierige circus-bezoekers toe en vertelt in geuren over de muziekma- kende indianen die op dat mo ment uit paradijselijke bos schages toestromen. Bosscha ges en een gigantische mu- ziekmakende totempaal die kort tevoren door de vijf stalk nechten van het Amsterdams Electrisch Circus op het zes- kantige podium zijn opgesteld. De indianen, onbekend met zaken als „arbeidsindeling" privébeziten „gezinsvor ming", zich in hun ideaalstaa- tje niet bewust van de toeval lige aanwezigheid van publiek en circusdirekteur, bespelen - zoals zij dat al eeuwen voor el kaar doen hun glimmende mu ziekinstrumenten. De muziek waarmee de groep elkaar de geschiedenis van de stam ver telt, elkaar onderwijst en ge neest, stijgt als een genotmid del boven de kartonnen blade ren van het circus uit en ver stomt plotseling als aan de nephorizon hun verloren zoon „Hijgend Hert" verschijnt in een voor de stam onherkenbaar kostuum verpakt. Vooral de glimmende stukjes bisonhuid over zijn voeten zor gen voor grote consternatie. Hoewel Hert het enige „taboe" van de stam doorbroken heeft en het witte-westen bezocht heeft is iedereen toch nieuws gierig en verdringt zich om hem heen en spitst de geoe fende oren. De indianen lachen zich een ongeluk om de onwaarschijn lijke verhalen over kunst, be zit, werk, techniek en andere hun onbekende zaken waar mee de witte westerling zich blijkt bezig te houden. Zij leve ren hun commentaar in de vorm van muziek. Dit alles wordt tegelijkertijd door de cowboy-directeur voor het hooggeëerd publiek vertaald in het gesproken woord, waarbij ook hij niet vergeet zijn kritiek te leveren De voorstellingen worden georganiseerd door de Stich ting Culturele Gemeenschap Vlissingen. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Amemui den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop bulten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01184-63751 Redaktie: Torenstraat 5, Vlissingen, tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tei. 01184-16869 Correspondent Middelburg: A. de Jong, Ter Hoogestraat 38, tei. 01180-26043. VLISSINGEN - De inmid dels al tweeëndertig jaar be staande Dutch Swing College Band geeft zaterdag 23 juli een concert in het Grand Hotel Bri tannia in Vlissingen. De officiële oprichtingsda tum van de Dutch Swing Col lege is 5 mei 1945, bevrijdings dag. Maar de groep bestond al eerder. In de oorlog draaide er een clandestiene jazz-school in een geluiddichte kelder. De naam van deze school was the Dutch Swing College. De lei ders van deze Nederlandse Swing School, Peter Schilpe- roort, Frans Vink en Joost van* Os, vormden nog tijdens de oorlog een orkest, dat bij de bevrijding de allernieuwste Amerikaanse jazz-hits kon spelen. Vink en van Os verlie ten de band na een tijdje, maar onder leiding van Schilperoort kreeg de D.S.C. al snel een grote bekendheid. Eerst in Eu ropa, later in de hele wereld. De huidige bezetting van de band is als volgt: Peter Schil peroort: clarinet, sopraan tenor-bariton-sax, piano, gi taar - Dickey Kaart: trombone Bert de Kort: cornet, bas - Bob Kaper: klarinet, alt-sax, vo cals - Jaap van Kempen: banjo, gitaar - Henk Bosch van Dra- kestein: bas - Huub Janssen: drums, vocals. Ik ben geen boer van be roep, vrienden. En daarom mag ik van sommige mensen, of liever gezegd, boeren, niet over boeren en landbouw schrijven. Tenminste, dat maak ik op uit het stukje dat ik deze week las in het land en tuinbouwblad van de ZLM. De schrijver reageert daarin op De Klapbanke van twee weken geleden, waarin ik constateerde dat het goed gaat met de boeren omdat het goed gaat met de gewassen. Ik citeer: Jammer genoeg kunnen we als vakmensen nog niet hetzelfde constate ren als de leek, die zich onder de naam „Ajaon", veelal te onpas zeer eigenwijs en on deskundig overal mee be moeit". En even verder: „Het ware dan ook een goede zaak indien deze „on-Zeeuwse" milieu- en voedsel-bezorgde mens zich beter informeerde alvorend z'n goedkope kre ten te slaken". Tja vrienden, om nog even in boerentermen te blijven, nou breekt mijn klompje. Want waar kan ik me beter informeren dan in het ZLM- blad. In dezelfde rubriek „Uit de praktijk" als waarin ik word aangepakt en die wordt volgeschreven door land bouwers uit alle delen van Zeeland lees ik onder meer: „De eerste oogstberichten van het graszaad lijken gun stig te zijn". De graanoogst staat er goed voor en de vroeg gezaaide zomergerst begint al snel te rijpen". „De suiker bieten groeien prima". „Onze klacht over veel te weinig zonneschijn mogen we nu niet meer herhalen". Vooral de suikerbieten en de mais zijn bijzonder hard ge groeid". Ook voor alle andere gewassen is de overdadige zonneschijn en warmte bij zonder gunstig geweest. Wat dit jaar ook opvalt is de bij zonder goede en gezonde stand van de erwten". Ik bedoel maar, wie is er nou eigenlijk eigenwijs? Deze man bewijst alleen maar het gelijk van de stadsmensen, die van de boe ren vaak niet meer weten te zeggen, dan dat ze altijd kla gen. Na nauwelijks een weekje zon, klaagt hij alweer over het wegblijven van de regen. Die heeft hij nou ge lukkig gehad. Maar het zal wel te veel of te weinig zijn. En wat hij nou met dat „on-Zeeuwse" bedoelt, is mij ook een raadsel. Ik ben een geboren en getogen Zeeuw. Ik heb zelfs op dezelfde school gezeten als de ZLM- secretaris. Kan het nog Zeeuwser? Maar stel eens dat ik niet in Zeeland was gebo ren. Zou ik dan als import- Zeeuw mijn mond moeten houden? Kom nou. AR JAON VLISSINGEN - De sport vereniging Zeeland Sport houdt vrijdagavond 22 juli in Vlissingen voor de achtste keer haar nationale uurloop. Bij deze hardloopwedstrijd gaat het er nu 'ns niet om een zo snel mogelijke tijd te lopen, maar om in een uur zo'n groot moge lijke afstand af te leggen. De uurloop, begonnen als een onderonsje voor Zeeuwse atleten, groeide al snel uit tot een belangrijk Nederlands at- letiekevenement. Bekende lo pers als Piet Vonck, Johan Kijne en Cor Vriend hebben deze wedstrijd al eens gewon nen. De langste afstand in de Vlissingse uurloop afgelegd, staat op naam van Piet Vonck. Hij liep in 1975 een afstand van 19.179 meter. De kans is groot dat dit lengterecord dit jaar gebroken wordt: Cor Vriend en Piet Vonck zullen dit jaar na melijk allebei meedoen. Het parkoers is bovendien door enkele wijzigingen minder moeilijk als voorheen. De start is vrijdagavond om zeven uur. Naar verwachting zullen de eerste lopers rond kwart voor acht op de sintel- baan aankomen om daar het uur vol te maken met het lopen van rondjes. Om de lopers een vrije doortocht naar de sintel- baan te geven, worden belang stellenden verzocht vóór kwart voor acht te komen. Popfestival op strand in Vlissingen VLISSINGEN - Op vrijdag 22 juli wordt in Vlissingen weer het jaarlijks terugke rende strandfestival gehou den. Er zullen voornamelijk Zeeuwse groepen op het bad- strand optreden, waaronder Papa Long John en The Small Ones, die voor deze gelegen heid een laatste concert als groep zullen geven. Als enige niet-Zeeuwse groep komt de twaalf jaar oude Beverwijkse groep de Bintangs naar Vlis singen. Bintangs betekent aetie. Zij zijn doorgaans zo driftig bezig op het podium, dat het publiek niet op de stoelen kan blijven zitten. Zij brengen voorname lijk eigen werk van de nieuwe elpee die binnenkort uit zal komen. Maar ook spelen de Bintangs onbekende oude Rythm and Blues van onder meer Link Wray. Wat de Zeeuwse groepen be treft, de groep die bij Strand- pop '77 de spits zal afbijten is Billy Thing uit Kwadendam- me. Deze al een paar jaar be staande formatie speelt hard rock. Uit Souburg komt „Joint", oorspronkelijk een trio, nu een uit vier man bestaand orkest Joint speeh meest eigen werk dat omschreven kan worden als funky. De volgende groe pen komen uit Vlissingen. Al lereerst is dat de groep Neigh bour onder leiding van de drummer Janne Buurman. Hij schrijft ook de liedjes. Ook Blue Barrel onder lei ding van Rens de Regt is van de partij. Blue Barrel brengt nummers van onder meer Neil Young, The Eagles, Little Feet en The Love. En dan tenslotte het afscheidsconcert van Papa Long John and The Small Ones. Dit orkest heelt nauwelijks een jaar bestaan, maar elk con cert dat in dat jaar gegeven werd, eindigde in een groot feest. Het orkest ging uit al kaar en de leden n ebben al kaar sinds die tijd nauwelijks meer gezien. Het optreden van aanstaande vrijdagavond kan dan ook wal 'ns aan verrassing worden. Strondpop U wosdl gao*- goauMrd door d» VSO» yamgerem. Mat faattuol hagn* ar m hat gabawran ia t ii *9*

Scheldebode | 1977 | | pagina 1