Het Toverdoosje de schéldebode Bewoners in beroep tegen besluit B. en W. de klap MSS HAL TEPLAA TS TOERISTENBUSSEN OP NIEUWE HA VEN SPEELSTAD VLISSINGEN EN SOIBIRG Cursus milieu besef moerman •Li RUITER Hard Rock in de Beuk jt èt Eindfeest met kampvuur voor ouders en kinderen Verkooptentoonstelling in kunstenaarscentrum SUSKE en WISKE 4.25 Editie Vlissingen Editie Middelburg** VOOR ADVERTENTIE SPECIALE WEEKENDTIPS ZIE AANBIEDINGEN IN DEZE KRANT O Parkeerterrein "S3 de schéldebode nieuwe dubbeldik nummer toch maar bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 27e JAARGANG NO. 28 (UITGAVE: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ DE STEM B.V. - BREDA) WOENSDAG 13 JULI 1977 Hoge Platen Wester schelde, bedreigd natuurgebied VLISSINGEN/OOSTBURG - Veel vogels strijken in de trektijd neer op de Hoge Platen in de Westerschelde om er te rusten en voedsel te zoeken. Deze zand- en slikplaat is, buiten de Oosterschelde, een belangrijke schakel in de trekroute van de vogels. Op ,,De Bol", het hoogst gelegen gedeelte van de Hoge Platen, broeden meerdere vogelsoor ten. De verwachting is dat De Bol als broedgebied in de toekomst steeds belangrijker zal worden door de gestaag voortgaande verhoging. Dit schrijft J. A. de Zwart in Zeeuws Nieuws", een geza menlijke uitgave van Het MIDDELBURG - Na het daverende punkrockconcert van „Squeeze" treedt zaterdag 16 juli weer een Engelse rock groep in het jongerencentrum de Beuk in de Herengracht in Middelburg op. Deze keer is dat de hardrockgroep „Old Tennis Shoes" uit Manchester. Old Tennis Shoes speelt ste vige hardrocksen heeft zojuist een tournee door Zuid- Nederland achter de rug. Na het optreden in de Beuk spelen zij nog in enkele grote steden in de randstad. De bezetting van de groep is als volgt: Kevin Chapman-sologitaar, xlick Walker-basgitaar, Ton Callie Ramsay-drums, Ton Preston piano, Ton Williams- synthesizer. Het concert begint om negen uur, de toegangsprijs is vijf gulden. Zeeuws Landschap en Het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps en Milieubescherming. De Hoge Platen liggen tussen Vlissin- gen, Breskens, Hoofdplaat en Borssele en beslaan bij laag- water een oppervlakte van zo'n tweeduizend hectare. Het ge bied is zo geschikt voor veel vogelsoorten door de geva rieerde samenstelling van de bodem. Hoge zand- en schel- penbanken worden afgewis seld door lager gelegen slik ken, terwijl onder bescher ming van de voorliggende pla ten een jong schor zich aan 't ontwikkelen is. De Hoge Platen worden in de trektijd bezocht door duizen den vogels, waaronder alleen al zo'n 20.000 strandlopers en 8.000 scholeksters, maar ook plevieren, wulpen, tureluurs en kluten. In de winter slapen er gemiddeld 2.500 kol- en rietganzen, grote aantallen smienten en verschillende soorten eenden. De eidereend wordt in toenemende aantal len op de platen gesignaleerd. Hieruit blijkt wel dat het ge bied als pleisterplaats voor de trekvogels van groot belang is. Volgens de Zwart worden de trekvogels steeds kwetsbaar der als de reeks pleisterplaat sen vermindert. „De soorten hebben dan op hun route van vele duizenden kilometers slechts de beschikking over enkele rust- en fourageerge- bieden. Het uitvallen van één of meer van die gebieden - men hoeft dan slechts te denken aan het vrijkomen van grote hoe veelheden olie bij schipbreuk van een tanker - kan zeer grote gevolgen hebben", schrijft de Zwart in „Zeeuws Nieuws". Het gebied wordt echter van meerdere kanten bedreigd. De Zwart noemt recreatie, ont grondingen en kokkelvisserij. MIDDELBURG - In de reeks kindervoorstellingen die de Ge meentelijke Culturele Dienst Middelburg in het Openluchtthea ter Toorenvliedt organiseert, volgt donderdag 14 juli de voorstel ling „Het Toverdoosje". De voorstelling begint om halfdrie 's middags. „Het Toverdoosje" wordt gespeeld door de Stichting Marmouzet. Mijndert Makkelijk, een verstrooide heer, leert voor de aardig heid toveren. Z'n eerste werkstuk is een toverdoosje, dat drie wensen kan vervullen. Tot zijn grote verdriet verliest hij het doosje. Mijndert Makkelijk looft een beloning uit voor de eerlijke vinder en die vinder mag dan bovendien een wens doen. Pukkie, 'n brutaal schoolmeisje, Dirk Draai de straatzanger en Gravin Gerdina van Gerstekorrel tot Roggeveld gaan het doosje zoeken. Dirk Draai verliest bij het zoeken zijn shagdoos, die als twee druppels water lijkt op het toverdoosje, dat door Pukkie gevon den wordt.De gravin vindt echter de shagdoos. Het misverstand is geboren. Kaarten zijn van tien tot twaalf en van twee tot vier verkrijg baar bij de Gemeentelijke Culturele Dienst, p/a Schouwburg, Molenwater 99 A in Middelburg en vanaf half twee aan de kasa, van het theater, (voor elke voorstelling). Bij slecht weer is de voorstelling in de schouwburg te zien. Op donderdag 21 juli speelt het Theater Wim Zomer „Egozijns Sterrendroom" en op donderdag 28 juli brengt het Haags Sprookjestoneel „Pinokkio". Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren totale oplage 36.300 in 2 edities: OPLAGE 19.300 In de gemeenten Valkenisse Vlissingen en Westkapelle OPLAGE 17.000 In de gemeenten Arnemui- den, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere Kantoor: Torenstraat 5. Tel. 01184-19910 Openingsuren: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.00 uur Advertentie-verkoop buiten kantooruren. H. Tijs, Westerzicht 534, Vlissingen. Tel. 01184-63751 Redaktie: Torênstraat 5, Vlissingen. tel. 01184-19910 Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043 Correspondent Vlissingen: mevr. L. Wolterbeek, tel. 01184-16869. Correspondent Middelburg: A. de Jong, TerHoogestraat38, tel. 01180-26043. Een toenemend aantal water sporters bezoekt de Hoge Pla ten. Alle vogels uit de omtrek verzamelen zich bij hoogwater op „De Bol" om daar „manne tje aan mannetje" te wachten op de kenteringen van het tij. Een bezoek van watersporters kan dan soms duizenden vo gels van hun hoogwater- vluchtplaats verjagen. Wat de zandwinning betreft is de Zwart er ook niet hele maal gerust op dat de Hoge Platen niet aangetast worden. Het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning zegt de zandplaten te ont zien en nog maar weinig ver gunningen voor zandwinning af te geven. Maar de mogelijk heid om zand te winnen wordt wel opengelaten als daarbij een betere stroombeheersing ontstaat. Ook de kokkelvisserij kan de platen ernstig bedreigen. Sinds kort is het namelijk mo gelijk in zeer ondiep water op grote schaal kokkels te vissen. Er zijn plannen om dit op de Hoge Platen te gaan doen. De methode is als volgt: de bo venste sliklaag wordt volledig opgezogen en daarna uitge- zeefd. De kokkels blijven bin nenboord en het onbruikbare deel wordt weer overboord ge zet. De Zwart: „Het is duide lijk dat dergelijke forse ingre pen in de voedselrijke boven laag de Hoge Platen binnen de kortst mogelijke tijd zouden veranderen in een levenloze modderpoel". De Hoge Platen liggen bin nen de grenzen van drie ge meenten, Vlissingen, Terneu- zen en Oostburg. De gemeente Vlissingen heeft het binnen haar grenzen liggende deel vei lig gesteld. Hier is het verbo den de flora en fauna te versto ren. Terneuzen had haar deel van de platen eerst aangemerkt als natuurgebied. Toen het plan Buitengebied ter visie gelegd werd, was dit veranderd in „waterweg". De gemeente Oostburg heeft haar gedeelte in het ontwerp- bestemmingsplan als be schermd natuurgebied aange geven. Volgens de plannen had dit bestemmingsplan al in juni 1976 van kracht moeten wor den. Een woordvoerder van de gemeente zei echter te ver wachten dat het bestemmings plan in elk geval nog dit jaar ter visie gelegd zal worden. w L VORSTSTRAAT 27 GOES TEL OIIOO 14683 WALSTRAAT 94 VLISSINGEN TEL 01184 12597 De papaver bloeit verwerkt in margarine en ook PAPA VERVELD - De paver valt op tussen de groene teeld om het maanzaad, dat wel in de cosmetische indus- warmte van de laatste dagen meidoornhagen en de nog licht gebruikt wordt Voor maan- trie. Voor de bereiding van heeft overal de papavervelden groene korenvelden. De papa- zaadbrood en voor de berei- opium is de Nederlandse pa in bloei gezet. De wit-roze pa- ver, ofwel maankop, wordt ge- ding van olie. De olie wordt paver niet erg geschikt. MIDDELBURG De Verkeersbelangengroep Middel burg is bij de Kroon in beroep gegaan tegen een besluit van het gemeentebestuur om toeristenbussen langer dan voor heen de gelegenheid te geven hun passagiers op de Nieuwe Haven te laten in- en uitstappen. De verkeersbelange ngroep ziet de Nieuwe Haven als halteplaats voor toeris tenbussen helemaal niet zitten, omdat dit voor de bewo ners grote overlast met zich mee brengt. Tot en met dit jaar kunnen de bussen hun passagiers van half mei tot half september op de Nieuwe Haven laten in- en uitstappen. Dit was mogelijk gemaakt door een parkeerver bod voor het andere verkeer. De nieuwe maatregel verlengt dit parkeerverbod met ander halve maand, zodat met ingang van volgend jaar de bussen al vanaf 1 april op de Nieuwe Haven terecht kunnen. Vol gens de verkeersbelange ngroep is die verlenging niet nodig, omdat er in april nog maar weinig toeristen naar Middelburg komen. In een toelichting op het be roepsschrift zegt de verkeers belangengroep: „De geluid- en stankhinder is dikwijls enorm, terwijl ook de vervuiling door het achterlaten van friteszak- ken, pakpapier en dergelijke ons veel ergernis bezorgt. Zelfs wordt de Nieuwe Haven vaak gebruikt als openbaar toilet". Ook voor het verkeer kunnen de toeristenbussen hinderlijk zijn, meent de verkeersbelan gengroep. Vaak komen meerdere bus sen, die meegekomen zijn met het veer Vlissingen-Breskens, tegelijkertijd op de Nieuwe Haven. Zij belemmeren de doorgang van het verkeer met opstoppingen als gevolg. B. en W. hebben de maatre gel genomen om de passgiers de gelegenheid te geven zo dicht mogelijk bij het centrum te laten in- en uitstappen. De verkeersbelangengroep zegt in haar beroepsschrift dat aan alle bezwaren tegemoet geko men zou worden als de passa giers vijftien meter extra zou den lopen. Aan de overkant, aan de Kousteense Dijk, ligt namelijk een groot parkeerter rein, dat uitermate geschikt is voor bussen. „Doordat over de Nieuwe Haven de Sint Jansvoetbrug is aangelegd, n.b. aan de over steekplaats, bedraagt de extra afstand die de toeristen behoe ven af te leggen nog geen vijf tien meter. Uitstappen daar zou ook niet ten koste gaan van de leefbaarheid van andere straten", aldus de belange ngroep. We zitten er middenin, vrienden, in de vakan- tiedrukte. Overvolle campings, overvolle wegen en overvolle stran den. Het duurt wel weer eventjes voor ze mij zullen vinden op het Walcherse strand, Nu de geur van al- lelei merken zinnebrando- lie het aardig lijkt te win nen van de zeelucht. En met de vakantiegan gers komen ook de over peinzingen over Zeeland, als recreatieland weer los. We hebben er de afgelopen week weer heel wat ge had. En niet allemaal van die leuke. Want neem nou het rapport van de pro vinciale werkgroep „Hy giëne kampeerplaatsen Zeeland". Wat die groep ontdekt heeft klinkt toch allemaal niet zo best: een groot deel van kampeer terreinen is in de topwe- ken overbezet; het drink water is vaak niet be trouwbaar en de riolering laat ook nogal te wensen over. Toch vindt de provin ciale VW dat de ontwik keling van het toerisme nog steeds niet tot staan mag worden gebracht. Er moeten nog meer voorzie ningen komen. De bad plaats van allure" is weer van stal gehaald en dan zijn we weer waar we wezen moeten. Of niet na tuurlijk. Want ik zeg het nog maar een keer: echte vakantiegangers komen voor wat Zeeland te bie den heeft. Passen zich aan Zeeland aan. Het kan nooit de bedoeling zijn om Zeeland aan te passen aan de toeristen. Dan krijg je een soort grootste gemene deler van wat een vakan- tiegebied moet zijn. En waar blijft dan het eigene van deze streek? Nee, ik voel wel wat voor de suggestie die het NW-Zeeland de afgelo pen week deed. Het NVV opperde de mogelijkheid in bepaalde gebieden au to's van recreanten alleen toe te laten op de dag van aankomst en de dag van vertrek. Daar moet na tuurlijk wel het een en ander voor georganiseerd worden, zoals grote par keerterreinen en pasjes voor de eigen inwoners. Maar er zijn vast genoeg knappe koppen, die dat allemaal kunnen regelen. Tenslotte mogen er op sommige Waddeneilan den helemaal geen auto's komen. Dus waarom hier ook niet? En voor de recreanten is het een mooie gelegenheid om eens wat meer li chaamsbeweging te krijgen. Ze zullen het moeten doen met de fiets of de benen. Gezien de vele dikke buiken die er in deze weken weer op de stranden worden ge showd, zijn er een hele boel mensen die best wat meer beweging kunnen gebruiken. Bovendien kom je dan ook niet zo gauw voor de keuze te staan, die volgens het NVV op het ogenblik zo dringend lijkt: „Het aan passen van de wegen aan het recreatieverkeer" of „Het aanpassen van het recreatieverkeer aan de wegen". Dat laatste lijkt me het meest wenselijk. Prettige vakantie. AR JA ON VLISSINGEN - Morgen, donderdag 14 juli, is het weer de laatste dag dat in Vlissingen en Souburg Speelstad nog overeind staat. Op deze laatste dag wordt in beide speelsteden een groot eindfeest georgani seerd voor de ouders en de kin deren met een kampvuur. De feesten beginnen om acht uur. In Vlissingen zal Bart Cop- poolse met z'n gitaar zorgen voor wat vrolijke klanken rond het kampvuur. Robert en An ja van Lint zijn te zien en te horen bij het Souburgse kampvuur. Naast muziek kunnen de ou ders nog genieten van lekkere hapjes. Ten minste, als ze net zo goed stokbrood bakken en appels poffen als hun kinderen dat tijdens Speelstad hebben gedaan. Voor de kinderen is er de laatste dag Speelstad nog meer te doen. Overdag brengen Pipo de Clown en Mamaloe een bezoek aan Vlissingen. Samen met de kinderen gaan zij in cowboys- tad een fijn spel op touw zet ten. Ook in Souburg wordt een eindspel opgezet. In beide Speelsteden zijn de kinderen al een week bezig met het maken van voorbereidingen voor de eindspelen. Er is hard gewerkt om hele steden te laten ver rijzen, er zijn sheriffs gekozen, er is geld ingevoerd enz.. Vol gens de organisatie hebben de kinderen tot nu toe een fijne vakantieperiode gehad dank zij de vele vrijwilligers. Iedereen die de sfeer bij de '•slotfeesten in Speelstad wil meemaken is welkom, zowel in Souburg als in Vlissingen. AMSTERDAM/LELYSTAD - Veel meer mensen dan vroe ger krijgen nu de gelegenheid mee te beslissen over de inrich ting van het platteland, de groei van de steden, de recrea tie enz. Om zoveel mogelijk mensen de kans te geven dit ook inderdaad te doen, organi seren het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie en de Stichting IVIO (een insti tuut voor individueel onder wijs) een schriftelijke cursus milieubesef. Degenen, die er aan mee wil len doen, krijgen in een klein jaar voldoende informatie om zich een mening te vormen over vraagstukken als energie voorziening, de moderne land bouw, de verstedelijking, na tuurbehoud, enz. De cursus start in de periode september/november. De kos-, ten zijn f 225,-. Voor inlich tingen kunt u terecht bij de Stichting IVIO, Maerlanthuis, Postbus 37 in Lelystad (tel. 03200-26514) of bij het Insti tuut voor Natuurbescher mingseducatie, Plantage Mid denlaan 41 in Amsterdam (tel. 020-228115). MIDDELBURG - Een aantal Zeeuwse kunstenaars doet mee aan een verkooptentoonstelling in het Zeeuws Kun stenaarscentrum aan de Lange Noordstraat in Middel burg. De tentoonstelling wordt gehouden onder de naam Honderd-Gulden-Expositie: alle werken zijn voor ten hoogste honderd gulden te koop. De tentoonstelling wordt zaterdag 16 juli om vier uur geopend en duurt tot en met donderdag 21 juli. Het idee voor deze expositie is afkomstig van Zeeuwse kunste naars, verenigd in de „Groep Web". Van de kunstenaars die door Groep Web benaderd zijn, hebben er twintig representatieve werken ingestuurd. De gedachte achter deze expositie is om een groot publiek met de Zeeuwse beeldende kunst te laten kennismaken door een grote verscheidenheid aan werken voor een zacht prijsje aan te bieden. De deelnemende kunstenaars hopen dat door deze tentoonstel ling de belangstelling voor de Zeeuwse kunst zal toenemen en dat misschien ook in volgende jaren iets dergelijks in een meer uitge breide vorm mogelijk zal zijn. De deelnemers zijn: Miems van Citters, Pieter Dekker, Han van de Broeke, Lein Kaland, Ernest Joachim, Jan Haas, Leonard Maas, Wim Hofman, Henny Huser, Liesbeth Huser, Liesbeth de Jonge, Joop Kroon, Gerard Menken, Andries Minderhout, Lienke Rynhoudt, Ronald Vonk, Jeroen van Westen, Joke Noest, Toos de Herder en Ko de Jonge. De Honderd-Gulden-Expositie wordt georganiseerd door het Zeeuws Kunstenaarscentrum. U kunt er dagelijks terecht van 's morgens elf tot 's avonds negen uur.

Scheldebode | 1977 | | pagina 1