Antwerpen heeft niet alleen een vogeltjesmarkt ZOO Dagtrips voor ieder gezin DOMEIN BOKRIJK tekst: Peter Gons Limburgse St. Truiden Tongeren Overnachtingen V imhoh» Swnpi 'KauNlle Groie-Biogti Kessenich Oosinii Meeuwen-Gruitrtxto J NetrMem BewrioJ Teuenderto O J* Koeisel 7 A Hdduwiio»! Zonlioven J* Hwigrfwr lerlamm Herk-de-SM UUVH KortenOo» Spouwm V/\ *',nieli y «oeper- f U\Mi4 Borgloon iors-Opieeuw Veulen ÖOwen y^r Vechmaai HASSELT - Wie Limburg noemt, denkt aan Maastricht, Valkenburg of Heerlen en gaat voorbij aan de gelijkna mige Belgische provincie Limburg. Onbekend maakt on bemind. Om daar, waar nodig, verandering in te brengen, deze pagina met tips voor dagtrips naar Belgisch Limburg. Vanuit onze zuidelijke provincies is dit fraaie natuurge bied met interessante historische stadjes en natuurlijk veel toeristische attracties, in goed twee uur met de auto be reikbaar. Voor wie eens wat anders wil, Dagje uit... Bel gisch Limburg in. De provinciale VVV voor Limburg maakte zes arrange menten voor interessante dag trips. U vindt ze onder op deze pagina. In dit verhaal gaan we in vogelvlucht door enkele in teressante „toeristische toppens" van deze provincie, waarin centraal het park Midden-Limburg ligt, met de domeinen Bokrijk, Katteven- nen, Hengelhoef, Kelchterhoef en Molenheide. Natuurgebie den met uiteenlopende toeris tische attracties. De Haspengouwroute ver bindt twee zeer oude Belgische steden St. Truiden en Tonge ren met elkaar. Steden, waar we wat langer bij stil willen blijven staan. St. Truiden (in 657 door de H. Trudo gesticht) heeft het op een na grootste marktplein van België, met daaraan de Abdijtoren, de O.L. Vrouwe Kerk en het stadhuis. In de stad vindt men nog ver schillende romaanse kerken. In St. Truiden werkte Ka- miel Festraets aan zijn astro nomisch compensatie uur werk, dat uit 20.000 onderde len bestaat, meer dan 6 meter hoog is en ruim 4000 kilo weegt. Dit uurwerk is de kern van een astronomische studio, gelegen aan het Begijnhof, waar Festraets ook de water getijden, de proef van Foucault en de jaarlijkse bewegingen van de aarde en zon uitbeeld de. In de zomermaanden zijn er dagelijks voorstellingen met goede uitleg. De toegangsprijs bedraagt slechts 30 Bfrs. Tongeren is de oudste stad van België. Wie terug wil in de geschiedenis kan er zijn hart ophalen. Wat zeker niet over geslagen mag worden is de go tische O.L. Vrouwe Basiliek met romaanse kloostergang en een kerkmuseum dat veel schatten herbergt. In de stad zijn nog overblijfselen van een Romeinse wal, terwijl ook de Middeleeuwse wallen bewaard zijn gebleven. In Tongeren ook een gaaf Begijnhof met goti sche kerk. Wie geïnteresseerd is in gebruiksvoorwerpen uit de vroegste voorgeschiedenis tot de tijd der Merovingers moet het Gallo Romeins Museum bezoeken. Men ziet dan dat onze hippie-halssnoeren al heel vroege voorgangers had den. Bronzen gespen, hanger tjes en snoeren, tonen dat de vrouwelijke ijdelheid van alle tijden is. Men ziet er heel sub- tieVe instrumenten die als twee druppels water lijken op onze eigen postzegeltangetjes; bronzen scheermesjes, scharen en sleutels. Wie op de terugreis naar Ne derland via Eindhoven rijdt, moet beslist de afslag naar Maaseik nemen. Niet alleen om er te snoepen van de heerlijke Maaseiker knapkoek, maar zeker om in dit stadje de vele historische panden met schit terende geveltjes te bewonde ren. Het sfeervolle Marktplein wordt omgeven door gezellige terrasjes. Op dit plein het standbeeld van de gebroeders Van Eijck. Op nummer 46, be landt men bij de oudste apo theek van België, waarin ook het stadsmuseum is onderge bracht. Mocht u de zes dagtrips al lemaal willen maken, dan zoekt u wellicht naar overna chtingsmogelijkheden. Die zijn er in Belgisch Limburg niet al te veel. Er zijn wat ho tels in de steden (beperkte ca paciteit met uitzondering van Genk en Hasselt) er zijn parti culieren die kamers verhuren (2 persoonskamer v.a. 240 Bfrs.) en in de domeinen vindt men kampeerterreinen. Op alle campings is ruimte gereser veerd voor trekkers, zowel ca ravan als tent. Men betaalt hier 25 Bfrs. per nacht, per persoon. Aardig te weten, dat 60 pro cent van de gasten op de cam pings Nederlanders zijn. Alle informatie over de zes dagtrips, de verdere toeristi sche mogelijkheden in deze provincie alsmede over de ho tels, campings en kamerver- huur, wordt verstrekt door de Provinciale VW, die is geves- WILD- EN WANDEL PARK „MOLENHEIDE". Deze gezegende plek in Helchteren nodigt als van zelfsprekend uit tot een tocht langs vele wildpaden. Hert, vos en everzwijn kan men er gadeslaan in hun natuurlijke omgeving. De kinderen kunnen er stoeien in een bijhorend speelpark met Texaskamp, piasvij vers, sportvelden en véél zand. MAASEIK, „PAREL VAN 'T MAASLAND Dit bekoorlijk stadje aan de Maasboorden, bezit meer dan vijfentwintig geklas seerde bouwwerken in Maaslandse stijl, een unieke kerkschat, de oudste museum-apotheek van Bel gië en een befaamd markt plein, omzoomd met linde bomen. Wandelingen, boot tochten en watersport zijn er aan de orde van de dag. TONGEREN. De stad Tongeren is de oudste stad van België en bijgevolg een festijn voor de liefhebbers van geschiedenis. Hoogte punten zijn: de gotische O.L. Vrouwebasiliek (13de-16de eeuw) en de ro maanse kloostergang; het prachtig begijnhof met kerk 13de eeuw)de rijkste kerkschatkamer van België en het Provinciaal Gallo- Romeins museum. VOERSTREEK. Dit lan delijk juweel (ongeveer 50 km2) is volledig gevrij waard van industrie en ver toont nu nog een betove rend mooi, agrarisch uit zicht... Golvend heuvelland met verborgen hoeven en uitgestrekte bossen en wei land met o.a. huizen in 18de eeuws vakwerk. SINT-TRUIDEN. Met haar drie torens en beiaard roept Sint-Truiden zeer in teressante beelden op. Haar bloesemwandeltochten, historische kerken, keur- fruit en wekelijkse veem arkt (4.000 stuks vee!) zijn befaamd. Niet minder spek- takulair zijn echter de Fe- straetsstudio (astrono misch kompensatieuur- werk) in het Begijnhof en het ondergronds bolwerk van de Brustempoort. PARK MIDDEN LIMBURG. In het natuur reservaat Ten Haagdoorn- heide (gemeenten Genk en Houthalen) vertoont de ruwe heide zich in volle pracht. Zover het oog reikt... doorweven met veenplassen, zandbanken, spichtige dennen en berk jes. Adembenemend mooie streek, zowel voor natuur liefhebbers als voor diege nen die 'ns lekker tot rust willen komen in de drie grote recreatiecentra: Bok rijk, Kelchterhoef, Henge lhoef... BOKRIJK. Bokrijk be zoeken blijft sensationeel. Niet minder dan 540 ha na tuurgebied staan hier voor 'de bezoeker open. Naast arboretum met natuurwe tenschappelijk museum, speeltuin, visvijvers, wan delwegen, een hertenren en hoenderpark vindt men hier het beroemde open luchtmuseum met auten- tieke boerderijen en huizen van de 17de tot de 19de eeuw. DE KEMPEN. De sfeer van de zo dikwijls bezongen Kempense heide vindt men nog langs de toeristische Teutenroute (driehoek Achel - Tessenderlo - Grui- trode). Talrijke wandelpar ken en bossen leiden door een groots stuk natuur, af wisselend door pittoreske dorpen en gemeenten, rijk aan bezienswaardigheden en folklore. LIMBURGSE ZOO. In Zwartberg (Genk) vindt men een dierentuin. Daar leven meer dan 1.000 dieren (tijgers, leeuwen, herten, buffels, panters, kamelen, roofvogels enz.) in een prachtig safaripark. Alleen de apenkolonie is al 'n be zoek overwaard! WANDEL- EN SHOP- PINGCENTRA. Te Houtha len, Genk en Maasmechelen bieden de natuurparken, (wandelpaden) gelegenheden-te-over om de benen eens uit te strek ken. Genk (overdekt win kelcentrum) en Hasselt (tt-wijk) zijn winkelcentra met naam waar speciaalza ken, snackbars en eethuis jes borg staan voor een goedgevulde middag, 'n Ideale combinatie dus! Maria", panelen en schilde rijen verder in de St. Jacobs- kerk, de Pauluskerk, het Ru benshuis en het grafisch mu seum Plantin-Moretus. Op het Hendrik Consien- ceplein, voor de St. Carolus Borromeuskerk, waarvoor Rubens de versieringen ont wierp, wordt iedere avond een klank- en lichtspel opge voerd. Wie nog meer over het Rubensjaar wil weten doet er goed aan de speciale folder aan te vragen bij de Dienst voor Toerisme in Antwerpen of bij het Belgisch Verkeers bureau in Amsterdam, tel. 020-251251. GENK - De Limburgse Zoo is een privé-dierentuin, onder gebracht in de voormalige mijn Zwartberg bij Genk. Een park van 16 ha. huisvest meer dan duizend dieren. Uniek is de be rencollectie (22), de apenkolo nie van 200 stuks en de roofdie- rengroep: 24 leeuwen, 10 tijge rs, 3 poema's, 3 jaguars en 16 panters. De bezoekers (vorig jaar ruim 300.000) vinden in de bui- tenkooien ook olifanten, giraf fen, mouflons, bizons, zebra's, Vietnamese zwijnen, hyena's, wilde katten, dingo's, wolven en vossen. De uitgebreide voge lcollectie omvat naast water- ook roofvogels, zoals gieren. In België zijn maar twee die rentuinen van enig formaat. Dat is de befaamde Antwerpse Zoo en sinds vijf jaar nu dan ook deze Limburgse dieren tuin, die in vergelijking met Antwerpen in een natuurlijker omgeving ligt. Voor de kinde ren is er ook een grote speel tuin. Dagje uit Belgisch Limburg in De Markt van St. Truiden. ANTWERPEN-Maar al te vaak brengt het zondagse uitstapje naar Antwerpen ons niet verder dan de sfeer volle vogeltjesmarkt en later de gezellige terrasjes aan de Keizerlei. Ondernemende lieden willen dan nog wel eens naar de dierentuin, maar daar blijft hét voor veel Zuidnederlanders toch wel bij als ze „Antwerpen doen". Dat is jammer, want Ant werpen heeft zo veel meer te bieden dan die Vogeltjes markt. Trek er in uw vakan tie eens wat meer tijd voor uit. De ruimte op deze pagina is te beperkt om de vele moge lijkheden om Antwerpen beter te leren kennen, uiteen te zetten. Daarom verwijzen we graag naar de Dienst voor Toerisme in Antwerpen, ge vestigd aan de Suikerrui 19, achter de Grote Markt. (tel. 32.01.03). Hier kan men da gelijks ook op zaterdag en zondag voor alle informatie terecht. Vraag er naar de stads wandelingen, een ideale ma nier om Antwerpen beter te leren kennen. De kerken musea en historische gebou wen die u dan aandoet, kunt u later nog eens apart gaan bezoeken. De „zuiderwandeling" blijft in de buurt van de Grote Markt in de oude stadskern. Deze wandeltocht van onge veer een uur voert u langs ty pische straatjes, oude wo ningen, en kerken. Sla zeker de H. Geeststraat met zijn trapgeveltjes en de Vlaey- kensgang met zijn antiek- winkeltjes niet over. Een an dere wandeling van twee uur, toont de typische stads wijken, met o.a. de straten waar vroeger de rijke kooplui woonden. Antwerpen 1977, betekent Rubensjaar. In het Konink lijk Museum voor Schone Kunsten is nu de grote Rube nstentoonstelling geopend, met 100 schilderijen en olie- verfschetsen en 60 tekenin gen van Rubens. De werken zijn uit buitenlandse musea en privé collecties naar Ant werpen gekomen. De exposi tie is dagelijks geopend van 10-17 uur en verder op dinsdag- donderdag- en za terdagavond. Toegangsprijs 50 Bfrs. Naast deze indruk wekkende Rubensverzame ling vindt men ook elders in Antwerpen werken van deze meester. In de OLV Kathed raal hangt het befaamde drie luik en de ..Hemelvaart van PROVINCIAAL AUTO MUSEUM. De idyllische plek Kelchterhoef (Houtha len) herbergt tussen het machtig natuurschoon een automuseum waar ruim honderd old-timers uit de grootste Europese collectie zijn te zien. Vakwerk uit de pionierstijd... (met legenda rische merken zoals Miner va, FN, VVVVivinus, e.a.) Het openluchtmuseum (toegangsprijs maximaal 40 B.frs.) is voor België enig in zijn soort. Men vindt er Vlaamse dorpjes, met de originele gebouwen die daarvoor afgebroken zijn om dan in Bokrijk steen voor steen opgebouwd te worden. Men wandelt er tussen boerenhoeven, schuren, molens en zelfs een 12e eeuws romaans kerkje. Ook de interieurs zijn origineel. Behalve de oude dorpskernen wordt in het openluchtmuseum nu ook een oude stad herbouwd. Men werkt aan een zgn. Ant werps plein, met woningen in zes typen, van het voorname bur gershuis tot het eenvoudige arbeidershuisje. Ook een winkelpand met renaissance benedenpui en de uitkijktoren (le helft 16e eeuw) uit de Antwerpse Lange Doornikstraat worden in Bokrijk herbouwd. OMLOOP TERLAMEN. Terlamen heeft één van de beste autorenbanen ter we reld (lengte 4,5 km, capaci teit van meer dan 60.000 toeschouwers) waar men geregeld de wereldshowbu- siness en de razende jacht op roem kan meemaken en naderhand toch zoetjesaan „bekomen" in een ontzag lijk mooi natuurgebied, te midden van de rimpelloze Terlamense vijvers. De forellenkwekerij bij een kasteel in de Voerstreek. Dit gebied dat grenst aan Fransta lig België, is gevrijwaard van industrie. In het golvend heuvelland verrassend veel kastelen, mooie boerenhoeven en 18e eeuwse woningen. Het museum is overigens slechts een klein onderdeel van dit domein, dat uitgestrekte wandelparken, sport- en speelvelden, zwembad, speeltuin, dierenparkje en een schitterende rozentuin omvat. De nodige restaurants (w.o. snackbar en self-service) ontbreken niet. Bokrijk is goed te combineren met het Automuseum in Houtha len. Hier is een unieke collectie old-timers ondergebracht. Het museum ligt in het natuurgebied Kelchterhoef met ondermeer een watersportcomplex, speeltuin en minigolf. tigd op het terrein van Domein Bokrijk, tel. 011/22.29.58. Voor inlichtingen kan men ook terecht bij het Belgisch Ver keersbureau, Leidseplein 7, Amsterdam, tel. 020-251251. BOKRIJK - Maar liefst 540 ha. natuurgebied omvat het pro vinciale domein Bokrijk, tussen Hasselt en Genk. Terecht dé toeristische topper in Belgisch Limburg. Niet in de laatste plaats omdat - met uitzondering van het openluchtmuseum - het do mein vrij toegankelijk is.

Scheldebode | 1977 | | pagina 5